Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

@Σμαραγδένια τέλεια τα νεάκια σου!! Όσον αφορά για το διαβήτη, είχες κ πριν την εγκυμοσύνη;; Η τιμή νηστείας που έβγαλες είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά μην ανησυχείς καθόλου.. Αρχικά θα προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις με διατροφή και αν χρειαστεί θα μπεις και σε αγωγή.. ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει με τον καλύτερο τρόπο..

Κορίτσια εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα.. Έκανα τη Δευτέρα εξετάσεις αίματος κ βγήκα θετική στο τοξόπλασμα.. 😰 Επανέλαβα εχθές τη μέτρηση και δεν άλλαξε κάτι.. 😰 Μόλις έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό με viber κ περιμένω να το δει για να μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. 

Δεν σας κρύβω ό,τι δεν είμαι πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , roulas40 είπε:

@Σμαραγδένια τέλεια τα νεάκια σου!! Όσον αφορά για το διαβήτη, είχες κ πριν την εγκυμοσύνη;; Η τιμή νηστείας που έβγαλες είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά μην ανησυχείς καθόλου.. Αρχικά θα προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις με διατροφή και αν χρειαστεί θα μπεις και σε αγωγή.. ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει με τον καλύτερο τρόπο..

Κορίτσια εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα.. Έκανα τη Δευτέρα εξετάσεις αίματος κ βγήκα θετική στο τοξόπλασμα.. 😰 Επανέλαβα εχθές τη μέτρηση και δεν άλλαξε κάτι.. 😰 Μόλις έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό με viber κ περιμένω να το δει για να μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. 

Δεν σας κρύβω ό,τι δεν είμαι πολύ καλά...

Αντε ρε συ, ήρθες σε επαφή με γάτα; Συνήθως απο εκεί μεταδίδεται. Να μας πεις τι σου ειπε ο γιατρός. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, roulas40 said:

@Σμαραγδένια τέλεια τα νεάκια σου!! Όσον αφορά για το διαβήτη, είχες κ πριν την εγκυμοσύνη;; Η τιμή νηστείας που έβγαλες είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά μην ανησυχείς καθόλου.. Αρχικά θα προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις με διατροφή και αν χρειαστεί θα μπεις και σε αγωγή.. ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει με τον καλύτερο τρόπο..

Κορίτσια εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα.. Έκανα τη Δευτέρα εξετάσεις αίματος κ βγήκα θετική στο τοξόπλασμα.. 😰 Επανέλαβα εχθές τη μέτρηση και δεν άλλαξε κάτι.. 😰 Μόλις έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό με viber κ περιμένω να το δει για να μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. 

Δεν σας κρύβω ό,τι δεν είμαι πολύ καλά...

Μην αγχώνεσαι ισως σου δωσει καποια αγωγή δε νομίζω πως θα υπάρξει καποιο μεγαλο προβλημα σωστα;;;

1 minute ago, Alexandrath said:

Αντε ρε συ, ήρθες σε επαφή με γάτα; Συνήθως απο εκεί μεταδίδεται. Να μας πεις τι σου ειπε ο γιατρός. 

Ειναι και απο τροφιμα που δεν ειναι πλυμμενα και κρέατα απο οσο ξερω δεν ειναι μονο απο γάτα! Γιατι εχει και εγω γατα και μονο την αμμο της δεν πρεπει να καθαρίζω ! Εκτος αν μενει εξω και μετα να ερχεται σε επαφη με σενα ειναι προβλημα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Alexandrath όχι δεν είχα επαφή με γατουλες.. 

@souz13 μπα, από ότι ξέρω είναι πολύ επικίνδυνο, ειδικά στο α' τρίμηνο.. 😭

Δεν έχει δει κ ο γιατρός το μήνυμα ρε γμτ κ έχω πεθάνει από τη αγωνία μου..

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

@roulas40 εάν το προλάβετε νομίζω με κατάλληλη αγωγή μπορείς να το αντιμετωπίσεις , εύχομαι να σου απάντησε ο γιατρός και να είναι όλα καλά , κουράγιο!!! Περιμένουμε νέα σου!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, roulas40 είπε:

@Σμαραγδένια τέλεια τα νεάκια σου!! Όσον αφορά για το διαβήτη, είχες κ πριν την εγκυμοσύνη;; Η τιμή νηστείας που έβγαλες είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά μην ανησυχείς καθόλου.. Αρχικά θα προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις με διατροφή και αν χρειαστεί θα μπεις και σε αγωγή.. ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει με τον καλύτερο τρόπο..

Κορίτσια εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα.. Έκανα τη Δευτέρα εξετάσεις αίματος κ βγήκα θετική στο τοξόπλασμα.. 😰 Επανέλαβα εχθές τη μέτρηση και δεν άλλαξε κάτι.. 😰 Μόλις έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό με viber κ περιμένω να το δει για να μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. 

Δεν σας κρύβω ό,τι δεν είμαι πολύ καλά...

Βγήκες θετική σε ποια αντισώματα? Γιατί κοιτάνε 2.. αν είναι τα αντισώματα που δίχνουν παλιά λοίμωξη δεν πειράζει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, roulas40 είπε:

@Σμαραγδένια τέλεια τα νεάκια σου!! Όσον αφορά για το διαβήτη, είχες κ πριν την εγκυμοσύνη;; Η τιμή νηστείας που έβγαλες είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά μην ανησυχείς καθόλου.. Αρχικά θα προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις με διατροφή και αν χρειαστεί θα μπεις και σε αγωγή.. ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει με τον καλύτερο τρόπο..

Κορίτσια εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα.. Έκανα τη Δευτέρα εξετάσεις αίματος κ βγήκα θετική στο τοξόπλασμα.. 😰 Επανέλαβα εχθές τη μέτρηση και δεν άλλαξε κάτι.. 😰 Μόλις έστειλα τα αποτελέσματα στο γιατρό με viber κ περιμένω να το δει για να μου πει τι μέλλει γενέσθαι.. 

Δεν σας κρύβω ό,τι δεν είμαι πολύ καλά...

Μην πανικοβάλλεσαι αν όντως είναι παλιά αντισώματα δεν σε πειράζει σε τίποτα ! Και εγώ στον γιο μου είχα βγει θετική στον μεγαλοκυτταροϊο αλλά ήταν παλιά τα αντισώματα οπότε δεν ειχα κάποιο πρόβλημα... εύχομαι να είναι όλα καλά ....🙏🙏

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον κ τη στήριξη!! Είναι βάλσαμο!! 

Αρχικά, ξέχασα να διευκρινίσω πως δυστυχώς έχω κ τις 2 τιμές θετικές.. μίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε μια επιπλέον εξέταση που θα μας προσδιορίσει περίπου το πότε έγινε η μόλυνση (avidity).. μου ζήτησε μάλιστα να πάω σε άλλο μικροβιολογικό που ο ίδιος εμπιστεύεται περισσότερο.. 

Όντως, πήγα σε άλλο όπου μου είχε γράψει κ άλλον έλεγχο κ των δύο τιμων των αντισωμάτων, συν την avidity..

Πριν λίγο μου έστειλαν τα πρώτα αποτελέσματα κ φαίνεται πως οι τιμές για αρχή έχουν βγει πιο χαμηλές.. περιμένουμε τώρα την avidity η οποία θα βγει είτε αύριο αργά το μεσημέρι, είτε Παρασκευή πρωί.. 

Αυτά.. άντε τώρα, πάλι αναμονή κ πως παλεύεται.. 😢

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , roulas40 είπε:

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον κ τη στήριξη!! Είναι βάλσαμο!! 

Αρχικά, ξέχασα να διευκρινίσω πως δυστυχώς έχω κ τις 2 τιμές θετικές.. μίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε μια επιπλέον εξέταση που θα μας προσδιορίσει περίπου το πότε έγινε η μόλυνση (avidity).. μου ζήτησε μάλιστα να πάω σε άλλο μικροβιολογικό που ο ίδιος εμπιστεύεται περισσότερο.. 

Όντως, πήγα σε άλλο όπου μου είχε γράψει κ άλλον έλεγχο κ των δύο τιμων των αντισωμάτων, συν την avidity..

Πριν λίγο μου έστειλαν τα πρώτα αποτελέσματα κ φαίνεται πως οι τιμές για αρχή έχουν βγει πιο χαμηλές.. περιμένουμε τώρα την avidity η οποία θα βγει είτε αύριο αργά το μεσημέρι, είτε Παρασκευή πρωί.. 

Αυτά.. άντε τώρα, πάλι αναμονή κ πως παλεύεται.. 😢

Αν βγήκαν χαμηλές είναι πολυ καλό!! Απλά θα σου πεί να προσέχεις στα λαχανικά, γάτες, ίσως στην παραλία άμμο κλπ. 
Όλα καλά θα είναι!! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Olgali93 Καλώς ήρθες στην παρέα μας κορίτσι μου , να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!! Όλα θα πάνε τέλεια μέχρι τέλους!! 
@roulas40 εύχομαι ο,τι καλύτερο , είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά , προσπάθησε να έχεις θετική σκέψη!! Καλά αποτελέσματα για αύριο και μπόλικη θετική σκέψη!! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

@Olgali93 καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη κ με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μικρακι σου!!

@Σμαραγδένια μου, σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Από το στόμα σου..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, roulas40 said:

@Olgali93 καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη κ με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μικρακι σου!!

@Σμαραγδένια μου, σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Από το στόμα σου..

Ολα καλα θα πανε περιμένουμε νέα σου !!!!

@Olgali93 σου ευχομαι τα καλύτερα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Και εγω με καισαρική λόγω διαβήτη τυπου 1! Εγω ειμαι 10 και 2

κορίτσια εχει ανοιξει η ορεξη σε σας ; Εμενα νομίζω πως ναι και ειδικα για γλυκό! Ευτυχως παιρνω τις σοκολάτες χωρις ζάχαρη που μπορώ να φαω 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, roulas40 είπε:

@Alexandrath δυστυχώς βγήκαν απλά πιο χαμηλές από το πρώτο μικροβιολογικό.. μου είπε ότι είναι  θετικό σημάδι αυτό, αλλά την απάντηση θα μας τη δώσει η avidity..

Χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω ότι αν είχες μολυνθεί πρώτη φορά από τοξόπλασμα δεν θα είχαν θετικοποιηθει ακόμα τα αντισώματα που δείχνουν παλαιά λοίμωξη. Οπότε αν μολυνθηκες για δεύτερη φορά δεν υπάρχει κάποιο θέμα για την εγκυμοσύνη... Όλα καλά πάντως να πάνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...