Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

@souz13 μπορείς να μου εξηγήσεις ποιες είναι οι σωστές τιμές του σακχάρου μετά από μέτρηση με το ειδικό στύλο;;;πήγα διαβητολόγο μου έδωσε δίαιτα απλώς δεν ξέρω ποια είναι τα φυσιολογικά επίπεδα που πρέπει να δείξει το ειδικό μηχάνημα μετά από το τσίμπημα , βασικά θα ήθελα να ξέρω μετά από 60 λεπτά πόσο πρέπει να είναι;; 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Σμαραγδένια είπε:

@souz13 μπορείς να μου εξηγήσεις ποιες είναι οι σωστές τιμές του σακχάρου μετά από μέτρηση με το ειδικό στύλο;;;πήγα διαβητολόγο μου έδωσε δίαιτα απλώς δεν ξέρω ποια είναι τα φυσιολογικά επίπεδα που πρέπει να δείξει το ειδικό μηχάνημα μετά από το τσίμπημα , βασικά θα ήθελα να ξέρω μετά από 60 λεπτά πόσο πρέπει να είναι;; 

Δεν μετράς ποτέ μετά από 60 λεπτά . Μετρήσεις θα κάνεις μετά από 2 ώρες από το γεύμα . Περίπου στο 120 -130 είσαι σούπερ . Αφού πηγές στον γιατρό δεν σου έδωσε μηχάνημα να μετριεσαι Κ τις τιμές που θα ήθελε να έχεις ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σμαραγδένια said:

@souz13 μπορείς να μου εξηγήσεις ποιες είναι οι σωστές τιμές του σακχάρου μετά από μέτρηση με το ειδικό στύλο;;;πήγα διαβητολόγο μου έδωσε δίαιτα απλώς δεν ξέρω ποια είναι τα φυσιολογικά επίπεδα που πρέπει να δείξει το ειδικό μηχάνημα μετά από το τσίμπημα , βασικά θα ήθελα να ξέρω μετά από 60 λεπτά πόσο πρέπει να είναι;; 

Εμένα τώρα μου έχει βακει οριο 60 με 140 φαντασου! Βεβαια καποιες φορες μεσα στη μέρα μου παει και 160 και 170 και κανω διορθωτική μονάδα για να πέσει!!! Εγω μετραω μετα απο καμια ωρα φαντασου το σαγχαρο για να μαι σιγουρη για να δω πως παει! Τι ενεση κανεις ; Δηλαδη τη μαρκα!!! Εγω βεβαια εχω βαλει και το freestyle libre στο χερι θα το ξερεις που δεν τρυπιέσαι και το σκαναρεις με μηχανημα ! Οπιτε ειναι πιο ευκολο να μετραω συνεχεια και οχι να τρυπιεσαι συνεχεια οπως εσυ τωρα ! Αλλα πιστευω μετα απο μιαμιση ωρα πρεπει να το μετράς γιατι ειδικα τωρα ανεβαινει στα υψη με αυτο που βιώνω ! 

Link to comment
Share on other sites

@linaa Μου έδωσε το μηχάνημα ναι αλλά δεν μου είπε τι τιμές θα θέλαμε να έχουμε , φαντάσου της έστειλα μήνυμα και ρώτησα και μου λέει μια και καλη την επόμενη φορά , να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα στη μια ωρα , τι να πω τώρα εγώ;;;;🤔🤔 @souz13 το freestyle feeedom lite μου έδωσε μου είπε ότι είναι έγκυρο! Σου ανεβαίνει τόσο ψηλά ε;;με την ένεση το ρυθμίζεις όποτε δεν έχεις πρόβλημα!! Ξέχασα να σας πω ότι στη 1 ώρα ήταν 109 καλο είναι;; Θα την ξανά ρωτήσω τι να πω δεν έχω ιδέα από αυτά κ νιώθω χαμένη λιγάκι γιατί νιώθω ότι δεν μου διευκρίνησε τις επιθυμητές τιμές! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Σμαραγδένια είπε:

@linaa Μου έδωσε το μηχάνημα ναι αλλά δεν μου είπε τι τιμές θα θέλαμε να έχουμε , φαντάσου της έστειλα μήνυμα και ρώτησα και μου λέει μια και καλη την επόμενη φορά , να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα στη μια ωρα , τι να πω τώρα εγώ;;;;🤔🤔 @souz13 το freestyle feeedom lite μου έδωσε μου είπε ότι είναι έγκυρο! Σου ανεβαίνει τόσο ψηλά ε;;με την ένεση το ρυθμίζεις όποτε δεν έχεις πρόβλημα!! Ξέχασα να σας πω ότι στη 1 ώρα ήταν 109 καλο είναι;; Θα την ξανά ρωτήσω τι να πω δεν έχω ιδέα από αυτά κ νιώθω χαμένη λιγάκι γιατί νιώθω ότι δεν μου διευκρίνησε τις επιθυμητές τιμές! 

Ναι η μέτρηση σου είναι σούπερ !  . Θα μετριεσαι μετά από κάθε γεύμα Κ το πρωί νηστική. Κ θα τα σημειώνεις . Αν κάνεις κάποια ατασθαλεια δηλαδή φας κάτι απαγορευμένο σε ποσότητα πάλι θα μετριεσε για να δεις αν όντως ανεβαίνει πολύ. Ε απτήν μέτρηση σου φαίνετε να μην έχεις Κ κανένα πρόβλημα φοβερό . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@linaa σε ευχαριστώ πολύ πολύ με καθησύχασες λιγάκι γιατί πραγματικά κόντεψα να πάθω κρίση είδα το 109 και λέω τώρα τι κάνω και να μην θέλει να μου πει τις τιμές… τώρα αυτό τι ήταν δεν ξέρω 😩 

Link to comment
Share on other sites

@Σμαραγδένια σε καταλαβαινω ! 
κοριτσια καλημέρα 

το ζακχαρο δεν υπαρχει μου εχει σπασει τα νεύρα μου!!!! Τρωω τα βασικα καο παλι παει στα υψη !!!! Πολυ δυσκολα αλλα θελει πολυ επιθετικοτητα σε ινσουλινη

Σημερα μπηκα 27 εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

@souz13 Καλημέρα , σε καταλαβαίνω κάνε λιγάκι υπομονή περνάει ο καιρός και εφόσον ρυθμίζεται με ινσουλίνη όλα θα πάνε καλά!!! Γενικά νιώθω ότι είμαι σε ένα μόνιμο άγχος 😩 Να ρωτήσω κάτι άλλο βρε κορίτσια πάλι με τις συσπάσεις , έχετε καθόλου;;μαγνήσιο παίρνετε και ποσα χαπάκια;; νιώθω κάτι πετρώματα τελευταία στην κοιλιά αρχίζω και ανησυχώ  😩, με ρώτησε η γυναικολόγος εαν νιώθω της είπα ναι αλλά δεν έδωσε μεγάλη βάση , νιώθω καθημερινά πλέον δεν ξέρω 😞 Εγώ είμαι 25+4 ❤️

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Σμαραγδένια said:

@souz13 Καλημέρα , σε καταλαβαίνω κάνε λιγάκι υπομονή περνάει ο καιρός και εφόσον ρυθμίζεται με ινσουλίνη όλα θα πάνε καλά!!! Γενικά νιώθω ότι είμαι σε ένα μόνιμο άγχος 😩 Να ρωτήσω κάτι άλλο βρε κορίτσια πάλι με τις συσπάσεις , έχετε καθόλου;;μαγνήσιο παίρνετε και ποσα χαπάκια;; νιώθω κάτι πετρώματα τελευταία στην κοιλιά αρχίζω και ανησυχώ  😩, με ρώτησε η γυναικολόγος εαν νιώθω της είπα ναι αλλά δεν έδωσε μεγάλη βάση , νιώθω καθημερινά πλέον δεν ξέρω 😞 Εγώ είμαι 25+4 ❤️

Μαγνήσιο παιρνω ενα χαπι την ημέρΑ ! Και εγω ειμαι σε καποια σημει στη κοιλια πανω πανω σκληρη καποιες φορές αλλα το μωρο ξερω οτι ειναι εκει! Εσυ τι νοιωθεις δλδ ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα,και με το καλό τα μωράκια σας,είμαι στη 27η εβδομαδα και ήθελα να σας ρωτήσω πόσο συχνά νιώθετε τα μωράκια σας,είναι μερικές φορές που είναι τόσο ήσυχη και με αγχωνει αυτό🤪🥰

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@souz13 νιώθω ότι πετρώνει όπως λένε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά μαλακώνει πάλι , δεν νιώθω πόνους η κάτι τέτοιο αλλά με αγχώνει αρκετά γιατί τις τελευταίες ημέρες το νιώθω αρκετές φορές την ημέρα βέβαια είναι και τα έντερα μου που φουσκώνουν κ δεν ξέρω εάν είναι αυτό η συσπάσεις! Καμία φορά νιώθω ότι σκληραίνει αλλά είναι το μωρό ναι αλλά δεν ειναι το ίδιο 😩 @Alsan33 με το καλό το μωράκι σου , εγώ τον νιώθω όλη μέρα είναι αρκετά ζωηρός αλλά καμία φορά όντως είναι ήσυχος αλλά συνήθως είναι ζωηρό αρκετά , το κάθε μωράκι έχει τον ρυθμό του μην αγχώνεσαι καλά είναι και όσο μεγαλώνει η κοιλιά δεν έχουν αρκετό χώρο κοιμούνται και περισσότερο! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alsan33 said:

Κορίτσια μου καλησπέρα,και με το καλό τα μωράκια σας,είμαι στη 27η εβδομαδα και ήθελα να σας ρωτήσω πόσο συχνά νιώθετε τα μωράκια σας,είναι μερικές φορές που είναι τόσο ήσυχη και με αγχωνει αυτό🤪🥰

Συνηθως τωρα τα πρωινα επειδη κανω και καθιστικη δουλεια και καθομαι τις πρωινες ωρες το ακουω πολυ συχνα μετά προς το απόγευμα οχι τοσο…και οχι παντα 🤣 και μετα πιο βραδυ! Και μενα με αγχώνει αυτό αστο πολυ μεγάλο θεμα και αγχος 🥲

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 είπε:

Συνηθως τωρα τα πρωινα επειδη κανω και καθιστικη δουλεια και καθομαι τις πρωινες ωρες το ακουω πολυ συχνα μετά προς το απόγευμα οχι τοσο…και οχι παντα 🤣 και μετα πιο βραδυ! Και μενα με αγχώνει αυτό αστο πολυ μεγάλο θεμα και αγχος 🥲

Νομίζω από εδώ κι περα ένα μόνιμο άγχος θα μας ακολουθεί🤣🤣αλλά μάλλον έχουν κι αυτά τις μέρες που έχουν κέφια και κινούνται περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε όλες κι εσείς και τα babies!! Εμείς όλα μια χαρά! Επιτέλους διακοπές και σε τρεις βδομαδες με το καλό άδεια μητρότητας! 26 και 4 σήμερα και ραντεβού σε μια βδομάδα για να τα δω! Την προηγούμενη βδομάδα μας άγχωσε λίγο γιατί πρέπει να μην κουράζομαι και να μη σφίγγομαι καθόλου για να αποφύγουμε πρόωρο τοκετό. 🙏 μαγνήσιο όμως δε μου έδωσε αν και τον ρώτησα. Τίποτα προσπαθώ να ηρεμήσω και να μην κουράζομαι. Επίσης μου είπε να μην πιάνω/χαϊδεύω συνέχεια την κοιλιά μου γιατί μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις. @Σμαραγδένιαειδα τα νέα σου για το διαβήτη. Με διατροφή και λίγη προσοχή θα ρυθμιστούν όλα και είναι και παροδικό από ότι μου είπε ο γιατρός.. Δεν θα το έχεις μια ζωή! Ο μικρός σου θα είναι μια χαρούλα!!! @souz13 κουράγιο κι εσύ με το ζάχαρο που ανεβαίνει συνεχώς.. Λογικά θα είναι από τις ορμόνες γιατί εφόσον το είχες από παιδική ηλικία ξέρεις πώς να τρέφεσαι.. Ο γιατρός τι σου λέει;; Επηρεάζει κάπως το μωρό ή εσένα;; @Alsan33 γενικά κι εγώ όταν είμαι ήρεμη τα νιώθω πιο έντονα σε σχέση με το αν κινούμαι! Αυτή τη βδομάδα παρατήρησα ότι ανταποκρίνονται αν τους μιλάω ή αγγίζω/χαϊδεύω την κοιλιά μου στο σημείο που βρίσκονται! Επίσης διάβασα ότι πλέον ακούγεται η καρδιά τους αν κάποιος βάλει το αυτί στην κοιλιά. Την επόμενη φορά που θα είναι πιο ήρεμα θα βάλω τον άντρα μου να το τεστάρω.. 🤣

@Σμαραγδένιασυσπασεις νιώθω κι εγώ πλέον περισσότερες. Εμένα σκληραίνει η κοιλιά γενικά και γίνονται δυο κορυφές σε δυο σημεία. Γενικά είναι ανώδυνες. Εμένα μου είπε να ξεκουράζομαι, να πίνω νερό και να κάνω ένα ζεστό ντουζ αν έχω αρκετές μέσα στην ημέρα. Επίσης διάβασα ότι είναι απολυτως φυσιολογικό να έχεις μέσα στην ημέρα είναι ο τρόπος της μήτρας να προετοιμαστεί, αυτες οι συσπασεις λέγονται Braxton Hicks και διαφέρουν από του τοκετού. ανησυχητικό θα ήταν αν είχες αίμα/υγρό και αν έρχονταν ρυθμικά και συχνά όπως έρχονται οι συσπάσεις του τοκετού. Αν έχεις μια το πρωί, μετά από δέκα λεπτά άλλη μια και άλλες 3 το απόγευμα για παράδειγμα δεν είναι ανησυχητικό. 

  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Miss_Pineapple said:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε όλες κι εσείς και τα babies!! Εμείς όλα μια χαρά! Επιτέλους διακοπές και σε τρεις βδομαδες με το καλό άδεια μητρότητας! 26 και 4 σήμερα και ραντεβού σε μια βδομάδα για να τα δω! Την προηγούμενη βδομάδα μας άγχωσε λίγο γιατί πρέπει να μην κουράζομαι και να μη σφίγγομαι καθόλου για να αποφύγουμε πρόωρο τοκετό. 🙏 μαγνήσιο όμως δε μου έδωσε αν και τον ρώτησα. Τίποτα προσπαθώ να ηρεμήσω και να μην κουράζομαι. Επίσης μου είπε να μην πιάνω/χαϊδεύω συνέχεια την κοιλιά μου γιατί μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις. @Σμαραγδένιαειδα τα νέα σου για το διαβήτη. Με διατροφή και λίγη προσοχή θα ρυθμιστούν όλα και είναι και παροδικό από ότι μου είπε ο γιατρός.. Δεν θα το έχεις μια ζωή! Ο μικρός σου θα είναι μια χαρούλα!!! @souz13 κουράγιο κι εσύ με το ζάχαρο που ανεβαίνει συνεχώς.. Λογικά θα είναι από τις ορμόνες γιατί εφόσον το είχες από παιδική ηλικία ξέρεις πώς να τρέφεσαι.. Ο γιατρός τι σου λέει;; Επηρεάζει κάπως το μωρό ή εσένα;; @Alsan33 γενικά κι εγώ όταν είμαι ήρεμη τα νιώθω πιο έντονα σε σχέση με το αν κινούμαι! Αυτή τη βδομάδα παρατήρησα ότι ανταποκρίνονται αν τους μιλάω ή αγγίζω/χαϊδεύω την κοιλιά μου στο σημείο που βρίσκονται! Επίσης διάβασα ότι πλέον ακούγεται η καρδιά τους αν κάποιος βάλει το αυτί στην κοιλιά. Την επόμενη φορά που θα είναι πιο ήρεμα θα βάλω τον άντρα μου να το τεστάρω.. 🤣

@Σμαραγδένιασυσπασεις νιώθω κι εγώ πλέον περισσότερες. Εμένα σκληραίνει η κοιλιά γενικά και γίνονται δυο κορυφές σε δυο σημεία. Γενικά είναι ανώδυνες. Εμένα μου είπε να ξεκουράζομαι, να πίνω νερό και να κάνω ένα ζεστό ντουζ αν έχω αρκετές μέσα στην ημέρα. Επίσης διάβασα ότι είναι απολυτως φυσιολογικό να έχεις μέσα στην ημέρα είναι ο τρόπος της μήτρας να προετοιμαστεί, αυτες οι συσπασεις λέγονται Braxton Hicks και διαφέρουν από του τοκετού. ανησυχητικό θα ήταν αν είχες αίμα/υγρό και αν έρχονταν ρυθμικά και συχνά όπως έρχονται οι συσπάσεις του τοκετού. Αν έχεις μια το πρωί, μετά από δέκα λεπτά άλλη μια και άλλες 3 το απόγευμα για παράδειγμα δεν είναι ανησυχητικό. 

Ευχομαι ολα καλα και σε σένα

24 οκτωβρη βγαινω σε άδεια και εγώ! Μου ειπε οτι το τελευταιο τρίμηνο γενικα ειναι συα υψη το σαχγαρο για αυτο κανουν και ολες οι γυναικες καμπυλη αυτο το διαστημα! Αλλα προσπαθω πολυ 🤩 εμας ηταν 850 γρ πριν δυο εβδομαδες που πηγαμε

ξερεις μετα τι διαδικασία για το επίδομα μητροτητας ;;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...