Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χαιρομαι που διαβάζω τις εμπειρίες σας, μας βοηθάνε πολυ!! Και εγω γέννησα προχθες την Πέμπτη, φυσιολογικά 3620 η μικρή κ 51 ποντους. Ηταν να μπω για προκληση Πέμπτη βράδυ αλλα μου εκανε την χάρη και ήρθε μόνη της!! Μετά απο αρκετό πόνο, οταν μου εκαναν την μαγικη ενεση ολα τελειωσαν.. ουτε καταλαβα ποτε γεννησα. Λιγο τα ραμματα με ταλαιπώρησαν την πρωτη μερα αλλα τωρα ειμαι πολυ καλυτερα. Και με τον θηλασμο τα παμε καλα αν και δυσκολευεται να βρει τη θηλη αλλα θα το προσπαθησουμε. 
Περα απο τις κλασσικες κρεμες για τις θηλες βοηθαει κατι αλλο για να μην εχει πονο; Εγω χρησιμοποιω της medela κ εχω κ της frezyderm. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χαιρομαι που διαβάζω τις εμπειρίες σας, μας βοηθάνε πολυ!! Και εγω γέννησα προχθες την Πέμπτη, φυσιολογικά 3620 η μικρή κ 51 ποντους. Ηταν να μπω για προκληση Πέμπτη βράδυ αλλα μου εκανε την χάρη και ήρθε μόνη της!! Μετά απο αρκετό πόνο, οταν μου εκαναν την μαγικη ενεση ολα τελειωσαν.. ουτε καταλαβα ποτε γεννησα. Λιγο τα ραμματα με ταλαιπώρησαν την πρωτη μερα αλλα τωρα ειμαι πολυ καλυτερα. Και με τον θηλασμο τα παμε καλα αν και δυσκολευεται να βρει τη θηλη αλλα θα το προσπαθησουμε. 
Περα απο τις κλασσικες κρεμες για τις θηλες βοηθαει κατι αλλο για να μην εχει πονο; Εγω χρησιμοποιω της medela κ εχω κ της frezyderm. 

Μπράβο κοπέλα μου, να σου ζήσει η μπεμπουλα σου... Χαίρομαι που δεν πονάς πολύ πλέον. Όσο για τον θηλασμό, η αρχή είναι δύσκολη αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα το βρείτε και οι δύο σας.

Για μένα η καλύτερη κρέμα είναι αυτή που βάζεις, να χρησιμοποιείς μετά από κάθε θηλασμό κ σιγά σιγά θα "σκληραγωγηθουν" και δεν θα πονάς. Είναι φυσιολογικό κ να ματώσουν λίγο κ να πονάνε στην αρχή, μην σε αγχωνει. Το μόνο που να κοιτάς είναι να ανοίγει καλά το στόμα η μπεμπουλα για να μην πιάνει μόνο την άκρη της θηλής, εκεί πονάει πολύ. Αν πιάνει καλά το στήθος σε καμία βδομάδα-2 εβδομάδες θα σταματήσεις να πονάς κ δεν θα σε ενοχλεί καθόλου 

14 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Μια χαρουλα!! Αν συνεχίσεις ανα τρίωρο θα αυξηθεί και θα έχεις μέσα στη βδομάδα 60-70 ανα άντληση!! Εμένα η μαία και η παιδίατρος μου είπαν βάζω το μωρό στο στήθος και μόλις τελειώνει περιμένω μισή ώρα και μετά αντλώ!! Αν θες όμως ρωτά κάποιον για να μην οδηγήσεις σε υπερπαραγωγή. 
 

@mama16τελεια!!! Με το καλό το ζουζουνάκι!! Θα κανεις γιορτές με την κοιλιτσα σου και τα μωράκια σου και θα μπει ο χρόνος με τον καλύτερο τρόπο!!! ♥️ 

κι εγώ ταυτίζομαι απόλυτα με ότι λες!! Η ΜΕΝΝ είναι σχολείο.. ενω είμαι τρομερά ευγνώμων που τα μωρά μου είναι υγιή και εμειναν κοντά στο μήνα ενώ αλλά μωρακια μένουν μηνες ολοκληρους, νιώθω ότι μου έκλεψαν/στερησαν την εμπειρία της γεννασ.. Να έχω τα μωρά διπλα μου στο δωμάτιο, να κάνουμε επαφή δερμα με δερμα, την πρώτη μας φωτογραφία ως οικογένεια..Θυμάμαι να έχω μόνο αγχος καο αγωνία, οπωσ Επίσης είχα τρομερές τύψεις… Και έχω ακόμη.. Και ενώ ήθελα τρίτο παιδί τώρα φοβάμαι… Βέβαια ακόμη η όλη περιπέτεια είναι νωπή στο μυαλό μου… Σε ποια βδομάδα γέννησες το μωράκι σου;; Χαίρομαι πολύ που δεν έχει επηρεάσει τις επόμενες γέννες/εγκυμοσυνες σου!! 🙏🙏 Κατάλαβα καλά είναι το τρίτο σου αυτό;; 

Πάντως ακόμη και αν δεν καταφέρω τον αποκλειστικό δε με πειράζει, μόνο να τους φτάνει το γάλα, γιατί ζορίζομαι πλέον να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα και φοβάμαι μη μειωθεί η παραγωγή μου.. Ενώ με τα μωρά στο στήθος μάλλον θα φτιάξει.. Τι να πω.. Κι εμένα ο στόχος είναι ο χρόνος!! 

Γέννησα στις 34 εβδομάδες κ ήταν 1540γρ. Έμεινε 23 μέρες στην Μενν κ μου φαίνονταν μαρτυρικές. Βέβαια υπήρχαν πολύ δυσκολότερα περιστατικά κ νιώθω τυχερή που δεν πέρασα τόσο δύσκολα όσο άλλες αλλά η αλήθεια είναι ότι οποία περνάει την πόρτα της Μενν έχει απεριόριστο άγχος.

Είναι λογικό να σκέφτεσαι αν θα κάνεις τρίτο, όλα στο μυαλό σου είναι νωπά ακόμα. Κ εγώ αρχικά το σκεφτόμουν κ δεν ήθελα, αλλά σιγά σιγά όλα ξεχνιούνται. Βέβαια κ όταν το πάρεις απόφαση πάλι φοβάσαι αλλά συνήθως στις δεύτερες κυήσεις είσαι προετοιμασμένος κ εσύ κ ο γιατρός καλύτερα  κ συνήθως υπάρχει καλύτερη έκβαση και δεν ξανά περνάς τα ίδια.

Ναι τρίτο παιδάκι είναι αυτό που θα γεννήσω!

Όσο για την άντληση σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολύ δύσκολο κ όσο μεγαλώνει το παιδί ακόμα δυσκολότερο. Με 2 που έχεις εσύ δεν το συζητώ! Γι αυτό κ όσες ακούω να θέλουν να κάνουν άντληση τις συμβουλεύω καλύτερα να επιμείνουν στο στήθος. Με το θηλασμό όλα είναι ευκολότερα, ούτε αποστείρωσης ούτε τπτ. Με τις αντλήσεις σου παίρνει χρόνο αυτό, μετά να το ταισεις, αποστείρωσης, ζεσταμα γάλακτος κλπ, στην ουσία δεν έχεις χρόνο για τπτ άλλο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Alexandrath said:

Κορίτσια καλημέρα!!!! Χαιρομαι που διαβάζω τις εμπειρίες σας, μας βοηθάνε πολυ!! Και εγω γέννησα προχθες την Πέμπτη, φυσιολογικά 3620 η μικρή κ 51 ποντους. Ηταν να μπω για προκληση Πέμπτη βράδυ αλλα μου εκανε την χάρη και ήρθε μόνη της!! Μετά απο αρκετό πόνο, οταν μου εκαναν την μαγικη ενεση ολα τελειωσαν.. ουτε καταλαβα ποτε γεννησα. Λιγο τα ραμματα με ταλαιπώρησαν την πρωτη μερα αλλα τωρα ειμαι πολυ καλυτερα. Και με τον θηλασμο τα παμε καλα αν και δυσκολευεται να βρει τη θηλη αλλα θα το προσπαθησουμε. 
Περα απο τις κλασσικες κρεμες για τις θηλες βοηθαει κατι αλλο για να μην εχει πονο; Εγω χρησιμοποιω της medela κ εχω κ της frezyderm. 

Να σου ζήσει η μπεμπουλα σου!!! Γερή και καλότυχη να είναι!! Θα συνηθησεις στο θηλασμό είναι θέμα χρόνου.. Τις πρώτες μέρες πονάει πολύ.. Έχω ακριβώς τις ίδιες κρέμες και είναι πολύ καλεσ αλλά θα σου πω τι μου είπε η μαία μου.. Μην βάζεις πάνω στη ρώγα μόνο γύρω γύρω στην αρεολα και βάλε πολύ μικρή ποσότητα και όχι συνέχεια γιατί θελουμε η περιοχή να γίνει πιο ανθεκτικη. Αν βάζεις συνέχεια κρέμα θα είναι ευαίσθητη και μαλακή άρα επιρέπης σε τραυματισμούς.. βοηθανε εννοείται οι κρύες κομπρέσες. Επίσης αν η ρώγες ματώσουν βλ ξέπλυνε με φυσιολογικό όρο και βάλε επάνω από το γάλα σου που το θεραπεύει.. Εμένα με έσωσε! Και να τις αερίζεις συνέχεια, ούτε σουτιέν, ούτε επιθέματα. 

Just now, Miss_Pineapple said:

Να σου ζήσει η μπεμπουλα σου!!! Γερή και καλότυχη να είναι!! Θα συνηθησεις στο θηλασμό είναι θέμα χρόνου.. Τις πρώτες μέρες πονάει πολύ.. Έχω ακριβώς τις ίδιες κρέμες και είναι πολύ καλεσ αλλά θα σου πω τι μου είπε η μαία μου.. Μην βάζεις πάνω στη ρώγα μόνο γύρω γύρω στην αρεολα και βάλε πολύ μικρή ποσότητα και όχι συνέχεια γιατί θελουμε η περιοχή να γίνει πιο ανθεκτικη. Αν βάζεις συνέχεια κρέμα θα είναι ευαίσθητη και μαλακή άρα επιρέπης σε τραυματισμούς.. βοηθανε εννοείται οι κρύες κομπρέσες. Επίσης αν η ρώγες ματώσουν βλ ξέπλυνε με φυσιολογικό όρο και βάλε επάνω από το γάλα σου που το θεραπεύει.. Εμένα με έσωσε! Και να τις αερίζεις συνέχεια, ούτε σουτιέν, ούτε επιθέματ

2 hours ago, mama16 said:

Μπράβο κοπέλα μου, να σου ζήσει η μπεμπουλα σου... Χαίρομαι που δεν πονάς πολύ πλέον. Όσο για τον θηλασμό, η αρχή είναι δύσκολη αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα το βρείτε και οι δύο σας.

Για μένα η καλύτερη κρέμα είναι αυτή που βάζεις, να χρησιμοποιείς μετά από κάθε θηλασμό κ σιγά σιγά θα "σκληραγωγηθουν" και δεν θα πονάς. Είναι φυσιολογικό κ να ματώσουν λίγο κ να πονάνε στην αρχή, μην σε αγχωνει. Το μόνο που να κοιτάς είναι να ανοίγει καλά το στόμα η μπεμπουλα για να μην πιάνει μόνο την άκρη της θηλής, εκεί πονάει πολύ. Αν πιάνει καλά το στήθος σε καμία βδομάδα-2 εβδομάδες θα σταματήσεις να πονάς κ δεν θα σε ενοχλεί καθόλου 

Γέννησα στις 34 εβδομάδες κ ήταν 1540γρ. Έμεινε 23 μέρες στην Μενν κ μου φαίνονταν μαρτυρικές. Βέβαια υπήρχαν πολύ δυσκολότερα περιστατικά κ νιώθω τυχερή που δεν πέρασα τόσο δύσκολα όσο άλλες αλλά η αλήθεια είναι ότι οποία περνάει την πόρτα της Μενν έχει απεριόριστο άγχος.

Είναι λογικό να σκέφτεσαι αν θα κάνεις τρίτο, όλα στο μυαλό σου είναι νωπά ακόμα. Κ εγώ αρχικά το σκεφτόμουν κ δεν ήθελα, αλλά σιγά σιγά όλα ξεχνιούνται. Βέβαια κ όταν το πάρεις απόφαση πάλι φοβάσαι αλλά συνήθως στις δεύτερες κυήσεις είσαι προετοιμασμένος κ εσύ κ ο γιατρός καλύτερα  κ συνήθως υπάρχει καλύτερη έκβαση και δεν ξανά περνάς τα ίδια.

Ναι τρίτο παιδάκι είναι αυτό που θα γεννήσω!

Όσο για την άντληση σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολύ δύσκολο κ όσο μεγαλώνει το παιδί ακόμα δυσκολότερο. Με 2 που έχεις εσύ δεν το συζητώ! Γι αυτό κ όσες ακούω να θέλουν να κάνουν άντληση τις συμβουλεύω καλύτερα να επιμείνουν στο στήθος. Με το θηλασμό όλα είναι ευκολότερα, ούτε αποστείρωσης ούτε τπτ. Με τις αντλήσεις σου παίρνει χρόνο αυτό, μετά να το ταισεις, αποστείρωσης, ζεσταμα γάλακτος κλπ, στην ουσία δεν έχεις χρόνο για τπτ άλλο!

Να είναι καλά όλα σου τα μωράκια!!! Εγώ γέννησα στην 32η και ο μικρός μου έμεινε μέσα 24 μέρες ενώ η μικρή μου 38. Είναι ακριβώς αυτό που λες έβλεπα γύρω που πολύ πιο βαριά περιστατικά όποτε αισθάνομαι ευγνωμοσύνη που τα μωρά μου είναι γερά και που είναι μαζί μας τα Χριστούγεννα!! 🎉

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πραγματικά σας καμαρώνω και σας θαυμάζω , τυχερά τα μωρακια σας που σας έχουν μανούλες ❤️ Έχετε σταθεί τόσο δυνατές και τα μικρούλια σας έδωσαν μάχη και τα κατάφεραν! Οι συμβουλές σας είναι βάλσαμο στην ψυχή μου αλήθεια , νιώθω πως δεν είμαι μόνη @Alexandrath Να σου ζήσει το μωράκι σου , γερό και καλοτυχο να είναι 

@Miss_Pineapple @mama16  ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και χιλια μπράβο που είςτε τόσο δυνατές 🙏🙏! @souz13 τα πας περίφημα ❤️   Ευτυχώς βρήκα παιδίατρο υπέρ του θηλασμού και μου είπε ότι θα με βοηθήσει με τον αποκλειστικό θηλασμό , με ησύχασε αυτό λιγάκι γιατί πλησιάζουν οι ημέρες και είμαι αγχωμένη!! Λόγου του ότι το μωράκι μου θα γεννηθεί περίπου 2700 με 3000 κιλά μου είπε η γυναικολόγος ότι θα του δώσει μπουκάλι αυτό με θορύβησε σε μεγάλο βαθμό και στάθηκα τυχερή με την παιδίατρο , βασικά αυτό θα φανεί στην πορεία , είμαι εντελώς άπειρη και δεν έχω βοήθεια γενικά , ευτυχώς ο άντρας μου δεν δουλεύει τώρα μόνο σεζόν θα είμαστε μαζί σε αυτό γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω και ψυχολογικά αλλά και πρακτικά!! Και πάλι ευχαριστώ για τις υπέροχες συμβουλές θα με βοηθήσουν απίστευτα 🙏

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Κορίτσια μου πραγματικά σας καμαρώνω και σας θαυμάζω , τυχερά τα μωρακια σας που σας έχουν μανούλες ❤️ Έχετε σταθεί τόσο δυνατές και τα μικρούλια σας έδωσαν μάχη και τα κατάφεραν! Οι συμβουλές σας είναι βάλσαμο στην ψυχή μου αλήθεια , νιώθω πως δεν είμαι μόνη @Alexandrath Να σου ζήσει το μωράκι σου , γερό και καλοτυχο να είναι 

@Miss_Pineapple @mama16  ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και χιλια μπράβο που είςτε τόσο δυνατές 🙏🙏! @souz13 τα πας περίφημα ❤️   Ευτυχώς βρήκα παιδίατρο υπέρ του θηλασμού και μου είπε ότι θα με βοηθήσει με τον αποκλειστικό θηλασμό , με ησύχασε αυτό λιγάκι γιατί πλησιάζουν οι ημέρες και είμαι αγχωμένη!! Λόγου του ότι το μωράκι μου θα γεννηθεί περίπου 2700 με 3000 κιλά μου είπε η γυναικολόγος ότι θα του δώσει μπουκάλι αυτό με θορύβησε σε μεγάλο βαθμό και στάθηκα τυχερή με την παιδίατρο , βασικά αυτό θα φανεί στην πορεία , είμαι εντελώς άπειρη και δεν έχω βοήθεια γενικά , ευτυχώς ο άντρας μου δεν δουλεύει τώρα μόνο σεζόν θα είμαστε μαζί σε αυτό γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω και ψυχολογικά αλλά και πρακτικά!! Και πάλι ευχαριστώ για τις υπέροχες συμβουλές θα με βοηθήσουν απίστευτα 🙏

Την πρώτη μου κόρη που την γέννησα πρόωρα μου είχαν πει ότι δεν θα μπορεί να θηλάσει μέχρι να φτάσει 2700-3000 κιλά για να μην κουράζεται... Έτσι την έχασα την μπάλα του θηλασμού. Ο δεύτερος γιος μου γεννήθηκε 2490 κ απ' το νοσοκομείο βγήκε 2300. Το πιστεύετε ότι θήλαζε πιο αποτελεσματικά από μωρακια που είχαν γεννηθεί 4 κιλά? Κ τότε συνειδητοποίησα ότι κ την κόρη μου αν την είχα βάλει νωρίτερα στο στήθος ίσως να είχε καταφέρει να πιει απευθείας γαλα από μένα...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε καλά εσείς και τα μωρακια σας! Γεννήσαμε σήμερα , δόξα το Θεό όλα καλά πήγαν το μωράκι γεννήθηκε 2900 και είναι φανταστικός!! Προσπαθούμε να θηλάσουμε με αρκετές δυσκολίες , δεν πιάνει θηλή το μωρό εύκολα αλλά κάτι κάναμε τώρα το απόγευμα , του δώσαμε και 10ml από μπουκάλι γιατί δεν είχα κατεβάσει γάλα , ελπίζω να τα καταφέρω γιατί αυτό είναι το άγχος μου τώρα. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε καλά εσείς και τα μωρακια σας! Γεννήσαμε σήμερα , δόξα το Θεό όλα καλά πήγαν το μωράκι γεννήθηκε 2900 και είναι φανταστικός!! Προσπαθούμε να θηλάσουμε με αρκετές δυσκολίες , δεν πιάνει θηλή το μωρό εύκολα αλλά κάτι κάναμε τώρα το απόγευμα , του δώσαμε και 10ml από μπουκάλι γιατί δεν είχα κατεβάσει γάλα , ελπίζω να τα καταφέρω γιατί αυτό είναι το άγχος μου τώρα. 

Να σου ζήσει ο μπεμπακος κορίτσι μου, καλότυχος να είναι!! Θα το βρείτε σιγά σιγά με τον θηλασμό, λογικό στην αρχή να είναι δύσκολο. Θα τα καταφέρεις πάντως, μην αγχώνεσαι καθόλου. Κ 10μλ που έδωσες δεν είναι κάτι, λογικό στην αρχή!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;; τα μωρακια σας καλά;; ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχετε νοικιάσει θήλαστρο η έχετε αγοράσει από το Ίντερνετ;; και κάθε ποτε το χρησημοποιειτε; Έχει πρηστεί το στήθος μου και θέλω να αντλώ που και που γιατί δεν νιώθω ότι αδειάζει καλά μόνο με θηλασμό! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σμαραγδένια είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; τα μωρακια σας καλά;; ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχετε νοικιάσει θήλαστρο η έχετε αγοράσει από το Ίντερνετ;; και κάθε ποτε το χρησημοποιειτε; Έχει πρηστεί το στήθος μου και θέλω να αντλώ που και που γιατί δεν νιώθω ότι αδειάζει καλά μόνο με θηλασμό! 

Αν έχεις σκοπό να θηλάζεις αποκλειστικά μη βάλεις θηλαστρο γιατί θα αυξήσεις ακόμα περισσοτερο την παραγωγή σου! Το στήθος θέλει ένα διάστημα προσαρμογής μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός... Αν νιώθεις πολύ πρησμένη αποσυμφορισε λίγο με το χέρι σου, βοηθάει κι όταν είσαι στο ντους... Κάθε μέρα που περνάει και το μωράκι σου θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και το στήθος θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του βρέφους!

Να σου ζήσει!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; τα μωρακια σας καλά;; ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχετε νοικιάσει θήλαστρο η έχετε αγοράσει από το Ίντερνετ;; και κάθε ποτε το χρησημοποιειτε; Έχει πρηστεί το στήθος μου και θέλω να αντλώ που και που γιατί δεν νιώθω ότι αδειάζει καλά μόνο με θηλασμό! 

Όπως σου είπε η @Sisheido. Μην επιχειρήσεις να βγάλεις με το θηλαστρο γιατί θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα. Είναι λογικό ακόμα να το βλέπεις βαρύ. Αν μπορείς να βγάζεις ελάχιστα με το χέρι. Εγώ βέβαια ποτέ δεν το κατάφερα. Αυτό που έκανα όταν έβλεπα ότι είναι πολύ πρησμένο, έβαζα τον γιο μου να πίνει λίγες γουλιες χωρίς να έχει κλάψει καν

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@mama16 Να σας ζήσει το μωράκι σας , γερό και καλοτυχο να είναι!!!! Εμείς επειδή γεννήσαμε πριν μια εβδομάδα δεν τα έχουμε βρει ακόμα , θηλάζω αποκλειστικά και μου ξυπνάει κάθε 2 ώρες μην σου πω κάθε μια ώρα και τον έχω στο στήθος πολλές φορές και 2 ώρες , όσες ώρες κοιμάται τόσες τον έχω στο στήθος! Πρώτη φορά μάμα δεν το περίμενα τόσο δύσκολο αλλά και τόσο υπέροχο μαζί! Ελπίζω να τα βρούμε κι εμείς σιγά σιγά και να μου φύγει το άγχος, με το παραμικρό αγχώνομαι και δεν είναι καλό! Ψυχολογικά πως είστε εσείς; εγώ εκεί που είμαι καλά και νιώθω ευλογημένη , ρίχνω και ένα κλάματακι έτσι για το καλό 🤪 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

@mama16 Να σας ζήσει το μωράκι σας , γερό και καλοτυχο να είναι!!!! Εμείς επειδή γεννήσαμε πριν μια εβδομάδα δεν τα έχουμε βρει ακόμα , θηλάζω αποκλειστικά και μου ξυπνάει κάθε 2 ώρες μην σου πω κάθε μια ώρα και τον έχω στο στήθος πολλές φορές και 2 ώρες , όσες ώρες κοιμάται τόσες τον έχω στο στήθος! Πρώτη φορά μάμα δεν το περίμενα τόσο δύσκολο αλλά και τόσο υπέροχο μαζί! Ελπίζω να τα βρούμε κι εμείς σιγά σιγά και να μου φύγει το άγχος, με το παραμικρό αγχώνομαι και δεν είναι καλό! Ψυχολογικά πως είστε εσείς; εγώ εκεί που είμαι καλά και νιώθω ευλογημένη , ρίχνω και ένα κλάματακι έτσι για το καλό 🤪 

Λογικό είναι να αγχώνεσαι κ μεταπτώσεις ψυχολογικές... Φταίνε οι ορμόνες. Αυτό που σε συμβουλεύω απλά όταν βλέπεις ότι κοιμάται κ δεν τρώει στην ουσία να την βγάζεις απ' το στήθος κ να την αφήνεις. Μετά θα ξυπνήσει για να φάει πάλι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωρακια σας! Θα ήθελα τα φώτα σας, το μωράκι μου είναι 11 ημερών σήμερα 🙏 και από έχεις ακούω ρουθούνισμα στην μυτούλα του , τρώει κανονικά και κοιμάται αλλά σαν να δυσκολεύεται να ανασάνει. Πήραμε την παιδίατρο μας είπε να βάζουμε αμπούλες με φυσιολογικό όρο , φοβάμαι μήπως είναι καμία ίωση και ο νους μου βάζει τα χειρότερα , εσείς που είχατε παιδάκια και και οι καινούργιες μαμάδες σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; είναι συνηθισμένο; Έχω ανησυχήσει , δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ και καλού κακού θα τον πάμε στην παιδίατρο να τον δει! Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

Κορίτσια καλημέρα ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωρακια σας! Θα ήθελα τα φώτα σας, το μωράκι μου είναι 11 ημερών σήμερα 🙏 και από έχεις ακούω ρουθούνισμα στην μυτούλα του , τρώει κανονικά και κοιμάται αλλά σαν να δυσκολεύεται να ανασάνει. Πήραμε την παιδίατρο μας είπε να βάζουμε αμπούλες με φυσιολογικό όρο , φοβάμαι μήπως είναι καμία ίωση και ο νους μου βάζει τα χειρότερα , εσείς που είχατε παιδάκια και και οι καινούργιες μαμάδες σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; είναι συνηθισμένο; Έχω ανησυχήσει , δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ και καλού κακού θα τον πάμε στην παιδίατρο να τον δει! Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό 

Είναι φυσιολογικό κάποιες φορές να ρουθουνιζουν, μπορεί πχ να είχε ανέβει λίγο γαλατάκι κ να πήγε προς την μυτούλα. Να βάζεις φυσιολογικό ορό. Βέβαια καλά κάνεις κ θα πας παιδίατρο γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μακάρι να μην είναι τπτ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...