Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια , με το καλό να γεννηθούν τα μωρακια σας να είναι γερά και δυνατά!! Εγώ γεννάω 28 του μηνός εάν πάνε όλα καλά , καισαρική λόγο κήλης έχω αγχωθεί γιατί πλησιάζουν οι ημέρες! Μακαρι να μας πάνε όλα καλά 🤞🤞🤞🤞

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 13/12/2023 at 8:52 ΜΜ, souz13 είπε:

Εμεις μπαίνουμε το σαββατο !!! Αστα εχω πελαγώσει ηδη!!! Παρασκευή πρωι θα παω να κανω τον προεγχειρητικο ελεγχο και σαββατο θα μπω με καισαρικη λόγω του σαγχαρωδη διαβήτη που εχω!! Ευχομαι σε όλες νανπάνε όλα καλά και να μαστε καλα και εμεις και τα μωράκια μας !!!!

Φαντάζομαι έχεις γεννήσει έτσι? Πήγαν όλα καλά? Πως είναι το μωράκι σου? Εσύ πως είσαι σήμερα?

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ολα καλα κορίτσια ! Σημερα βγαινουμε! Η μπεμπα ειναι 4.270 αλλα τωρα εχει παει 3,900 χανουν μας ειπανε στη αρχη! Ολα καλα πηγανε δοξασι ο θεος ! Σημερα θα παμε σπίτι και ξεκινανε ολα και καλη επιχυχια σε ολες μας :) ειναι αρκετα δυσκολα μεχρι στιγμης αλλα ταυτοχρονα και πολυ ωραια!!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Εμεις ολα καλα κορίτσια ! Σημερα βγαινουμε! Η μπεμπα ειναι 4.270 αλλα τωρα εχει παει 3,900 χανουν μας ειπανε στη αρχη! Ολα καλα πηγανε δοξασι ο θεος ! Σημερα θα παμε σπίτι και ξεκινανε ολα και καλη επιχυχια σε ολες μας :) ειναι αρκετα δυσκολα μεχρι στιγμης αλλα ταυτοχρονα και πολυ ωραια!!!!!

Να σας ζήσει η μπεμπουλα σας... Σιγά σιγά θα βρείτε κ τους ρυθμούς σας!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια @souz13 να σας ζήσει η μικρουλένια σας!!! Να είναι πάντα γερή, καλότυχη και ευτυχισμένη!!!♥️ Εύχομαι όλα να πάνε κατ’ευχην και στο σπίτι!! Θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά. Να μιλάμε βρε κορίτσια να λύνουμε απορίες! 

@Σμαραγδένια@mama16 @Alexandrathμε το καλό και σε εσάς κορίτσια!!! 🙏💪🏻♥️

Εμείς έχουμε το αγοράκι μας σπίτι εδώ και 3 βδομαδες και πριν μια βδομάδα πήραμε και το κοριτσάκι μας!! Μετά από το άγχος και την ταλαιπωρία στην ΜΕΝΝ οι μικροί μας μαχητές τα κατάφεραν και ήρθαν σπίτι!! Δόξα το Θεό πάμε καλά και παίρνουμε βάρος που είναι και το μεγάλο μου άγχος γενικά για να ξεπεράσουνε τα 3 και τα 4 κιλά.. Τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό όπου αντλώ ανα τρίωρο και τους το δίνω με το μπουκάλι και τώρα προσπαθώ να τα εκπαίδεύσω να τρώνε στο στήθος γιατί εφόσον γεννήθηκαν με χαμηλό βάρος και αρκετά πρόωρα δεν είχαν αναπτύξει θηλάστηκες κινήσεις και δεν είχαν αρκετά δυνατή γνάθο, όποτε το δουλεύουμε σιγά σιγά καθώς παίρνουν βάρος και φτάνουν κοντά στην 40η βδομάδα με τη διορθωμένη ηλικία τους. Κατά τα αλλά είναι ήσυχα ευτυχώς γιατί δεν έχουμε καθόλου βοήθεια και αλλιώς δεν θα έβγαινε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Miss_Pineapple Σε σκεφτόμουν ξέρεις και τώρα διαβάζω το μήνυμα σου και χαίρομαι τόσο για τα μωρακια σου , ήμουν σίγουρη ότι θα έδιναν μάχη και θα τα πήγαιναν καλά , να είσαι δυνατή τώρα γιατί όπως είπες εάν δεν υπάρχει βοήθεια θέλει αποθέματα αντοχής και υπομονή!! Να σου κάνω μια ερώτηση έδινες αποκλειστικά δικό σου γάλα εξαρχής;; είμαι σίγουρη πως θα μάθουν να θηλάζουν και από το στήθος σου θέλει επιμονή γιατί έχουν συνηθίσει και το μπουκάλι και είναι λιγάκι δύσκολη η προσαρμογή! Σκέφτομαι να θηλάσω κι εγώ αποκλειστικά πρώτα ο θεός να πάνε όλα καλά και θέλω την γνώμη σου!! Να μας γράφεις όποτε μπορείς , χάρηκα που πάνε όλα καλά αλήθεια ❤️ Θα πάρουν το σωστό βάρος σιγά σιγά , μπορώ να καταλάβω το άγχος σου αλλά κοιτά τι περάσατε και που είστε!!! 🙏🙏❤️ 

Γεννάω 28 του μηνός και έχω αγχωθεί , τρέμω εάν μπορέσω  να ανταπεξέλθω 😩 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Miss_Pineapple said:

Συγχαρητήρια @souz13 να σας ζήσει η μικρουλένια σας!!! Να είναι πάντα γερή, καλότυχη και ευτυχισμένη!!!♥️ Εύχομαι όλα να πάνε κατ’ευχην και στο σπίτι!! Θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά. Να μιλάμε βρε κορίτσια να λύνουμε απορίες! 

@Σμαραγδένια@mama16 @Alexandrathμε το καλό και σε εσάς κορίτσια!!! 🙏💪🏻♥️

Εμείς έχουμε το αγοράκι μας σπίτι εδώ και 3 βδομαδες και πριν μια βδομάδα πήραμε και το κοριτσάκι μας!! Μετά από το άγχος και την ταλαιπωρία στην ΜΕΝΝ οι μικροί μας μαχητές τα κατάφεραν και ήρθαν σπίτι!! Δόξα το Θεό πάμε καλά και παίρνουμε βάρος που είναι και το μεγάλο μου άγχος γενικά για να ξεπεράσουνε τα 3 και τα 4 κιλά.. Τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό όπου αντλώ ανα τρίωρο και τους το δίνω με το μπουκάλι και τώρα προσπαθώ να τα εκπαίδεύσω να τρώνε στο στήθος γιατί εφόσον γεννήθηκαν με χαμηλό βάρος και αρκετά πρόωρα δεν είχαν αναπτύξει θηλάστηκες κινήσεις και δεν είχαν αρκετά δυνατή γνάθο, όποτε το δουλεύουμε σιγά σιγά καθώς παίρνουν βάρος και φτάνουν κοντά στην 40η βδομάδα με τη διορθωμένη ηλικία τους. Κατά τα αλλά είναι ήσυχα ευτυχώς γιατί δεν έχουμε καθόλου βοήθεια και αλλιώς δεν θα έβγαινε..

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολη την οικογενεια σου και στα μπεμπακια!

@Σμαραγδένιαγιατι να μην τα καταφέρεις !! Εγω δεύτερη μερα στο σπιτι και ειναι μεν δυσκολα αλλα ωραία !!!! Και τρέμω και εγώ ειναι ολα καινουργια και φοβασαιβγια το παραμικρό! 
εγω επειδη εγω διαβητη τυπου 1 και επρπε να μετράνε στη μικρη το ζαγχαρο προληπτικά επρπε να πινει και ξενο γαλα στην αρχή!!! Οποτε δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα εκνευριζεται ευκολα στο θηλασμό νευριάζει ειδικα αν ξυπνησει με κλάμα! Καποιες μέρες πινει λιγο γαλα τα πρωινα συνηθως και μετα την υπολοιπη μερα πολυ λιγο και ειδικα το βραδυ οχι! Εχω πλυ καλες θηλες και εχω γαλα απο την πρωτη μερα σχεδον που μου ειπε και η μαια! Αλλα η μικρη δεν εχει υπομονη καθολου χτυπιεται πανω μου κοκκινιζει και πιεζεται και εξελισσεται δυσκολα ολο αυτο! Οποτε σκεφτηκα να νοικιασω θηλαστρο να δω πως θα παει για αρχη εστω να το πινει το γαλα με θηλαστρο απο το τιποτα δηλαδη! Γιατι και μένα πρήζεται το στηθος ποναει και φοβαμαι μην παθω και τιποτα 

  • Ευχή 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

@souz13 Τα πας περίφημα και μπράβο σου , λογικό να φοβάσαι για τα πάντα αλλά τα καταφέρνεις τέλεια!! Ακριβώς αυτό που είπες να κανεις , να νοικιάσεις θήλαστρο να της  δινεις το γάλα σου με μπιμπερό  , σαν το μητρικό γάλα δεν έχει και έτσι θα ηρεμήσει και το δικό σου στήθος , λογικό να πονάς , με τις αντλήσεις δεν θα πάθεις τίποτα , μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός λένε ότι είναι δύσκολο και θέλει υπομονή , θα το βρείτε σιγά σιγά δεν είναι εύκολο!! Με την καισαρική το γάλα αργεί να κατέβει;;; Με τον ύπνο πως τα πάτε;; η μικρή σου κοιμάται καθόλου;; 
Έχω το άγχος μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω όπως είπα γιατί μου φαίνεται βουνό όλο αυτό αλλά με το που δω το παιδί μου θα πάρουν ολα τον δρόμο ❤️ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Συγχαρητήρια @souz13 να σας ζήσει η μικρουλένια σας!!! Να είναι πάντα γερή, καλότυχη και ευτυχισμένη!!!♥️ Εύχομαι όλα να πάνε κατ’ευχην και στο σπίτι!! Θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά. Να μιλάμε βρε κορίτσια να λύνουμε απορίες! 

@Σμαραγδένια@mama16 @Alexandrathμε το καλό και σε εσάς κορίτσια!!! 🙏💪🏻♥️

Εμείς έχουμε το αγοράκι μας σπίτι εδώ και 3 βδομαδες και πριν μια βδομάδα πήραμε και το κοριτσάκι μας!! Μετά από το άγχος και την ταλαιπωρία στην ΜΕΝΝ οι μικροί μας μαχητές τα κατάφεραν και ήρθαν σπίτι!! Δόξα το Θεό πάμε καλά και παίρνουμε βάρος που είναι και το μεγάλο μου άγχος γενικά για να ξεπεράσουνε τα 3 και τα 4 κιλά.. Τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό όπου αντλώ ανα τρίωρο και τους το δίνω με το μπουκάλι και τώρα προσπαθώ να τα εκπαίδεύσω να τρώνε στο στήθος γιατί εφόσον γεννήθηκαν με χαμηλό βάρος και αρκετά πρόωρα δεν είχαν αναπτύξει θηλάστηκες κινήσεις και δεν είχαν αρκετά δυνατή γνάθο, όποτε το δουλεύουμε σιγά σιγά καθώς παίρνουν βάρος και φτάνουν κοντά στην 40η βδομάδα με τη διορθωμένη ηλικία τους. Κατά τα αλλά είναι ήσυχα ευτυχώς γιατί δεν έχουμε καθόλου βοήθεια και αλλιώς δεν θα έβγαινε..

Μπράβο κορίτσι μου. Κ σε σκεφτόμουν τις προάλλες. Χαίρομαι που βγήκαν κ τα 2 σου μωρακια κ είναι επιτέλους σπίτι! 😍 Μακάρι να καταφέρουν κ να θηλάσουν κατευθείαν απ' το στήθος σου αλλά ακόμα κ να μην συμβεί κ έτσι τους προσφέρεις πάρα πολλά.. Κ να είσαι περήφανη για ότι κάνεις. Το πρώτο μου παιδάκι το έδινα γάλα αντλημενο γιατί είχε γεννηθεί πρόωρα, εσύ που έχεις 2 είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο!!! Μπράβο σου κ μόνο για αυτό!!

6 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολη την οικογενεια σου και στα μπεμπακια!

@Σμαραγδένιαγιατι να μην τα καταφέρεις !! Εγω δεύτερη μερα στο σπιτι και ειναι μεν δυσκολα αλλα ωραία !!!! Και τρέμω και εγώ ειναι ολα καινουργια και φοβασαιβγια το παραμικρό! 
εγω επειδη εγω διαβητη τυπου 1 και επρπε να μετράνε στη μικρη το ζαγχαρο προληπτικά επρπε να πινει και ξενο γαλα στην αρχή!!! Οποτε δεν ξερω αν φταιει αυτο αλλα εκνευριζεται ευκολα στο θηλασμό νευριάζει ειδικα αν ξυπνησει με κλάμα! Καποιες μέρες πινει λιγο γαλα τα πρωινα συνηθως και μετα την υπολοιπη μερα πολυ λιγο και ειδικα το βραδυ οχι! Εχω πλυ καλες θηλες και εχω γαλα απο την πρωτη μερα σχεδον που μου ειπε και η μαια! Αλλα η μικρη δεν εχει υπομονη καθολου χτυπιεται πανω μου κοκκινιζει και πιεζεται και εξελισσεται δυσκολα ολο αυτο! Οποτε σκεφτηκα να νοικιασω θηλαστρο να δω πως θα παει για αρχη εστω να το πινει το γαλα με θηλαστρο απο το τιποτα δηλαδη! Γιατι και μένα πρήζεται το στηθος ποναει και φοβαμαι μην παθω και τιποτα 

Να ξέρεις ότι μπορεί να νευριάζει στο στήθος επειδή έρχεται με έντονη ροή, σαν σιντριβάνι κ να μην μπορεί να το ελέγξει. Αν ξανά δοκιμάσεις να την θηλασεις την ώρα που εκνευρίζεται βγαλε την θηλή να δεις αν πετάγεται.. Αν τυχόν συμβαίνει αυτό να το βγάζεις λίγο απ' το μωρό κ όταν έρχεται πάλι με μικρότερη ροή να το βάζεις.

Σου τα λέω γιατί αν θες να δίνεις δικό σου γάλα είναι πολύ πολύ πιο εύκολο να δίνεις απ' το στήθος σου παρά αντλημενο. 

Δύο παιδιά έχω, το ένα το έδινα αντλημενο για ένα χρόνο, το άλλο το θήλασα κατευθείαν. Τελείως διαφορετικά ήταν στο δεύτερο, πολύ πολύ πολύ ευκολότερο κ πιο χαλαρά..

5 ώρες πρίν, Σμαραγδένια είπε:

@souz13 Τα πας περίφημα και μπράβο σου , λογικό να φοβάσαι για τα πάντα αλλά τα καταφέρνεις τέλεια!! Ακριβώς αυτό που είπες να κανεις , να νοικιάσεις θήλαστρο να της  δινεις το γάλα σου με μπιμπερό  , σαν το μητρικό γάλα δεν έχει και έτσι θα ηρεμήσει και το δικό σου στήθος , λογικό να πονάς , με τις αντλήσεις δεν θα πάθεις τίποτα , μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός λένε ότι είναι δύσκολο και θέλει υπομονή , θα το βρείτε σιγά σιγά δεν είναι εύκολο!! Με την καισαρική το γάλα αργεί να κατέβει;;; Με τον ύπνο πως τα πάτε;; η μικρή σου κοιμάται καθόλου;; 
Έχω το άγχος μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω όπως είπα γιατί μου φαίνεται βουνό όλο αυτό αλλά με το που δω το παιδί μου θα πάρουν ολα τον δρόμο ❤️ 

Μια χαρά θα ανταπεξέλθεις, τώρα τα σκέφτεσαι γιατί δεν τα έχεις ζήσει. Είναι απίστευτο πόσο προσαρμόζεται ο άνθρωπος σε όλα!

Πλησιάζεις σιγά σιγά.. Όλα καλά θα πάνε. Εγώ την Παρασκευή έχω γιατρό κ ίσως το βάλουμε τλκ για 3 Ιανουαρίου, στην αρχή 28 είχα πει κ εγώ να γεννήσω αλλά εν τέλει στο προηγούμενο ραντεβού ο γιατρό ήταν θετικός κ για αρχές του χρόνου!

  • Καλή τύχη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/20/2023 at 11:26 PM, Σμαραγδένια said:

@souz13 Τα πας περίφημα και μπράβο σου , λογικό να φοβάσαι για τα πάντα αλλά τα καταφέρνεις τέλεια!! Ακριβώς αυτό που είπες να κανεις , να νοικιάσεις θήλαστρο να της  δινεις το γάλα σου με μπιμπερό  , σαν το μητρικό γάλα δεν έχει και έτσι θα ηρεμήσει και το δικό σου στήθος , λογικό να πονάς , με τις αντλήσεις δεν θα πάθεις τίποτα , μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός λένε ότι είναι δύσκολο και θέλει υπομονή , θα το βρείτε σιγά σιγά δεν είναι εύκολο!! Με την καισαρική το γάλα αργεί να κατέβει;;; Με τον ύπνο πως τα πάτε;; η μικρή σου κοιμάται καθόλου;; 
Έχω το άγχος μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω όπως είπα γιατί μου φαίνεται βουνό όλο αυτό αλλά με το που δω το παιδί μου θα πάρουν ολα τον δρόμο ❤️ 

Χθες της εδωσα με το θηλαστρο που ειχε ερθει η κοπελα να μου το δειξει και σε εικοσι λεπτα εβγαλε 20 μλ που η μικρη ηπιε τα 10 , ειχε ξαναφαει πριν δυο ωρες αλλα τις τξ εδωσα να δω αν πειναγε επειδη εκλαιγε αλλα τελικα δεν το ηπιε ολο! Ισως δεν της αρεσει και το γαλα μου στο τελος ! Αλλα δεν το ξερω θα το προσπαθησω απο αυριο να δω πωα θα παει και βλεπουμε τι να πω πια…τωρα τρωωει ανα διωρο και αν δεν σηκωθει στο τετράωρο τη σηκωνω! Πολλες φορες κοιμαται και σερι τεσσερις ωρες ! Αυριο ειμαστε εξι ημερων δλδ 😆😆😆 εμενα το γαλα μου βγηκε κατευθειαν μετα τη καισαρικη , θηλασα και κατευθειαν οσο ειχα δηλαδη! Αλλα νομιζω οτι μαδ το εχουν περασει με πολυ αγχος ολο αυτο και ο καθενας λεει και υποστηριζει τα δικα του ! Ειναι πολυ δυσκολο βεβαια καο θελει και αυτο προσπαρμογη και προσπαιεια αν το θες

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας κορίτσια!!! ♥️ @Σμαραγδένιαειμαι σίγουρη πώς όλα θα πάνε καλά!! Προσπάθησε όσο μπορείς να απολαύσεις τις τελευταίες μέρες γιατί μετά ξεκινάει ένα καινούριο ταξίδι!!! @mama16με το καλό το ζουζουνακι σου!! ♥️ Έχεις εμπειρία από τα πάντα όποτε θα χρειαστουμε τα φώτα σου!!! Δεν ήξερα ότι έχεις κι εσυ έναν μικρό μαχητή!!! Ένα τεράστιο μπράβο που κατάφερες να αντλείς για έναν ολόκληρο χρόνο!!! Πραγματικά υπέροχη!!! Είναι τόσο κουραστικό και δύσκολο αλλά η αλήθεια είναι ότι αξίζει κάθε λεπτό κούρασης!!! Επίσης μάλλον τα κατάφερα με τον μικρό σε αποκλειστικό θηλασμό!! Έχουμε τρεις μέρες που αντικατέστησα 5 από τα 8 γεύματα μόνο με στήθος και πάει καλά! Οι πάνες του προς το παρόν είναι φουλ γεμάτες και αν πήρε και βάρος αύριο που θα τον ζυγίσω θα κόψω σε αυτόν το μπουκάλι!! Η μικρή κάνει επίσης καλή προσπάθεια αλλά μόλις πιάσει και τα 3 κιλά θα την προσπαθήσω πιο εντατικά..
 

@Σμαραγδένιαδεν ξέρω που θα γεννήσεις, εγώ γέννησα στο μ…. Στην Αθήνα. Γέννησα με καισαρική και το πρώτο γάλα μου κατέβηκε την ίδια ημέρα. Η μαία μου έφερε θήλαστρο στο δωμάτιο και μου είπε να ξεκινήσω αντλήσεις στο τρίωρο αφού γέννησα.. μου είπε είναι φυσιολογικό για τα πρώτα 3 24ωρα μπορεί να μην δεις καθόλου γάλα στο θήλαστρο ή μόνο μερικές σταγόνες, είναι απολυτως φυσιολογικό!! Αφού κλείσεις 72 ώρες μεγαλώνει η ροη. Ουσιαστικά εγώ την ημέρα του εξιτηρίου άρχισα να βγαζω μεγαλύτερες ποσότητες. Εννοείται αν πάρεις θήλαστρο να νοικιάσεις νοσοκομειακό και θα πρότεινα το M…..a είναι τα καλύτερα!! Στο μαιευτήριο είχαν άλλη μαρκα που δε λέω έκανε δουλειά αλλά δεν μου εβγαλε ποτέ την ποσότητα που βγάζω με αυτό. 
Για ξένο τα μωρά μου πήραν μόνο τις 3-4 πρώτες μέρες μέχρι να αρχίσω εγώ να καλύπτω τις ανάγκες τους. Μου ζήτησαν συγκατάθεση τη δεύτερη μέρα για να τους δώσουν και ήταν μαχαίρια στην καρδιά… Μην με παρεξηγείτε είμαι υπέρ ότι κάθε μαμά κάνει ότι καλύτερο θεωρεί εκείνη για το μωρό της και την ίδια αλλά εγώ ήθελα να τα θηλάσω αποκλειστικά.. ένιωθα ότι με την εξωσωματική, τον πρόωρο τοκετό, ακόμη και με την καισαρική το σώμα μου με απογοήτευσε και ότι πήγα κόντρα στη φύση, όποτε ο θηλασμός ήταν το τελευταίο που μου είχε απομείνει.. Για να τα καταφέρω έβγαζα φωτογραφία και βίντεο τα μωρά κάθε μέρα στο επισκεπτήριο και τα κοιτούσα για να αυξήσω την παραγωγή μου.. 

αν χρειάζεσαι το ότιδηποτε στείλε μου! Εμένα η δίκη μου συμβουλή είναι αν κανεις για τον οποίο λόγο αντλήσεις να είσαι τυπική στο προγραμμα, δηλαδή να αντλείς ανα 2,5-3 ώρες ακόμη και τη νύχτα!! Εγώ έχω άπειρα ξυπνητήρια! Και το δεύτερο είναι να πίνεις πολύ νερό και να τρως!!! Εγώ καταναλώνω γύρω στις 4000 θερμίδες καθημερινά και τρώω κοντά στο μισό κιλό ρυζόγαλο (λένε ότι βοηθάει στο γάλα, όπως και οι σούπες κυρίως η κοτόσουπα) και έχω ήδη χάσει τα 18 κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη.. Αν δεν τρως το γάλα σου θα χάνει σε θρεπτικά συστατικά και θα λιγοστέψει.. Το γάλα μου από ότι μου λένε και οι μαίες στη μονάδα είναι πολύ (γύρω στα 1000-1200 ml ανα 24ωρο) και θρεπτικό γιατί τα μωρά κοιμούνται αρκετά. Αλλά αυτό μπορεί να χτιστεί από κάθε μαμά είτε με το μωρό είτε με θήλαστρο στην αρχή.. Στα μαιευτήρια έχει συμβούλους θηλασμού, εγώ τις καλούσα συνέχεια για βοήθεια και πράγματι με βοήθησαν πολύ!! Επίσης δεν ξέρω αν θα έχεις βοήθεια αλλά αν δεν έχεις η συμβουλή μου είναι να γεμίσεις την κατάψυξη με μαγειρευμένα φαγητά!! Σου λύνουν τα χέρια τις πρώτες μέρες που γίνεται χαμός και είναι σημαντικό για εσένα να τρέφεσαι σωστά!! 
 

τελος καθοριστικό ρόλο παίζει και η παιδίατρος. Εγώ αυτή που διάλεξα είναι υπέρ του θηλασμού και των φυσικών μη επεξεργασμένων τροφών κατά τα πρώτα έτη του παιδιού δηλαδή δε δίνει τίποτα του εμπορίου.. Με έχει βοηθήσει πολύ με τις συμβουλές της ενώ από το μαιευτήριο κάποιες παιδίατροι στη ΜΕΝΝ μου λέγανε να δίνω κάποια γεύματα ξένο για να πάρουν βάρος τα μωρά.. Φυσικά και διαφωνούσα με αυτό το ίδιο και η δίκη μου παιδίατρος και δεν το κάνω παρά μόνο αν χρειαστεί.. 
 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Μην με παρεξηγείτε είμαι υπέρ ότι κάθε μαμά κάνει ότι καλύτερο θεωρεί εκείνη για το μωρό της και την ίδια αλλά εγώ ήθελα να τα θηλάσω αποκλειστικά.. ένιωθα ότι με την εξωσωματική, τον πρόωρο τοκετό, ακόμη και με την καισαρική το σώμα μου με απογοήτευσε και ότι πήγα κόντρα στη φύση, όποτε ο θηλασμός ήταν το τελευταίο που μου είχε απομείνει..

Δεν ξέρεις πόσο ταυτίζομαι μαζί σου σε αυτό... Επειδή κ εγώ όπως κατάλαβες το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα πρόωρα όπως εσύ τα δικά σου είχα τόσο πείσμα να δίνω το δικό μου γάλα και γι αυτό άντεξα 1 χρόνο. Ένιωθα ότι ήμουν υπεύθυνη που δεν μπορούσε να μεγαλώσει μέσα στην κοιλιά μου (εγώ την γέννησα λόγω ενδομήτριας καθυστέρηση ανάπτυξης, δεν τρεφόταν απ' τις αρτηρίες μου) και ένιωθα ότι δίνοντας τουλάχιστον το γάλα μου κάνω κάτι χρήσιμο για αυτήν!

Είσαι πολύ τυχερή που άρχισαν να πιάνουν το στήθος σου για να θηλάσουν, μακάρι να τα καταφέρεις κ στα 2 σου αποκλειστικό θηλασμό κ να μην κάνεις την διαδικασία με το θηλαστρο. Νομίζω πάντως ότι είναι τυχερά που σε έχουν μαμά 😍 

Όλα να σας πάνε τέλεια από εδώ κ στο εξής κ να αφήσεις πίσω σου τις μνήμες της Μενν!

Σήμερα πήγα γιατρό, η μπέμπα μου είναι γύρω στα 2350 και θα γεννήσω 3 Ιανουαρίου εκτός απροόπτου! Με το καλό σε όλες!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 said:

@Miss_Pineapple εγω σημερα αρχισα αντληση βγαινει 20 μλ και απο τα δυο μεχρι στιγμης

Μια χαρουλα!! Αν συνεχίσεις ανα τρίωρο θα αυξηθεί και θα έχεις μέσα στη βδομάδα 60-70 ανα άντληση!! Εμένα η μαία και η παιδίατρος μου είπαν βάζω το μωρό στο στήθος και μόλις τελειώνει περιμένω μισή ώρα και μετά αντλώ!! Αν θες όμως ρωτά κάποιον για να μην οδηγήσεις σε υπερπαραγωγή. 
 

@mama16τελεια!!! Με το καλό το ζουζουνάκι!! Θα κανεις γιορτές με την κοιλιτσα σου και τα μωράκια σου και θα μπει ο χρόνος με τον καλύτερο τρόπο!!! ♥️ 

κι εγώ ταυτίζομαι απόλυτα με ότι λες!! Η ΜΕΝΝ είναι σχολείο.. ενω είμαι τρομερά ευγνώμων που τα μωρά μου είναι υγιή και εμειναν κοντά στο μήνα ενώ αλλά μωρακια μένουν μηνες ολοκληρους, νιώθω ότι μου έκλεψαν/στερησαν την εμπειρία της γεννασ.. Να έχω τα μωρά διπλα μου στο δωμάτιο, να κάνουμε επαφή δερμα με δερμα, την πρώτη μας φωτογραφία ως οικογένεια..Θυμάμαι να έχω μόνο αγχος καο αγωνία, οπωσ Επίσης είχα τρομερές τύψεις… Και έχω ακόμη.. Και ενώ ήθελα τρίτο παιδί τώρα φοβάμαι… Βέβαια ακόμη η όλη περιπέτεια είναι νωπή στο μυαλό μου… Σε ποια βδομάδα γέννησες το μωράκι σου;; Χαίρομαι πολύ που δεν έχει επηρεάσει τις επόμενες γέννες/εγκυμοσυνες σου!! 🙏🙏 Κατάλαβα καλά είναι το τρίτο σου αυτό;; 

Πάντως ακόμη και αν δεν καταφέρω τον αποκλειστικό δε με πειράζει, μόνο να τους φτάνει το γάλα, γιατί ζορίζομαι πλέον να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα και φοβάμαι μη μειωθεί η παραγωγή μου.. Ενώ με τα μωρά στο στήθος μάλλον θα φτιάξει.. Τι να πω.. Κι εμένα ο στόχος είναι ο χρόνος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...