Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Μανουλες Αυγούστου 2024


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Christ_y είπε:

Γιατί αν έχεις διαβήτη κύησης δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά ;;;;; Μην μου λες τέτοια ..

Κανονικά γίνεται μου φαινεται..αλλά τις περισσότερες φορές καταλήγει σε καισαρικη

  • Λυπημένη/-ος 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εχθές έκανα και εγώ την αυχενική. Σήμερα περιμένουμε και τα αποτελέσματα των αιματολογικών αλλά οι μετρήσεις ήταν όλες καλές. Ταλαιπωρήθηκα όμως αρκετά γιατί ο πλακούντας είναι αρκετά χαμηλά και το έμβρυο ήταν σφηνωμένο με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κάνουμε και ενδοκολπικα κάποιες μετρήσεις που ήταν πολύ δυσάρεστο. Το αποτέλεσμα μετράει τελικά ότι όλα πήγαν καλά και απλά περιμένουμε την τελική επιβεβαίωση σήμερα. Αυτό το θέμα με τον πλακούντα βέβαια θα με κρατήσει εκτός δουλειάς μέχρι τέλους δε ρισκάρω για κανένα λόγο γιατί η δουλειά μου έχει και σωματική κόπωση. Το οικονομικό βέβαια είναι μεγάλο θέμα και καθυστερούν πολύ να πληρώσουν από τον ΕΦΚΑ.
Σε σχέση με το διαβήτη κύησης, το σημαντικό είναι να είναι ρυθμισμένος σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είτε με διατροφή είτε εάν χρειαστεί με ινσουλίνη. Νομίζω ότι σε γυναίκες με αρρύθμιστο διαβήτη παλιότερα γινόταν καισαρική τομή επειδή λόγω του διαβήτη τα μωρά ήταν πολύ πολύ μεγάλα. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει και οι περισσότεροι γιατροί είναι πολύ ευαισθητοποιημένοι με το θέμα αυτό οπότε και οι γυναίκες ελέγχονται νωρίς και η κάθε περίπτωση αντιμετωπίζεται εξατομικευμένα. 

  • Λουλούδια 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια @palmoira! Με το καλό και οι αιματολογικές!!

Είναι όντως πρόβλημα η δουλειά. Εγώ από την αποκολλήση και μετά δεν πω στη δουλειά, είναι καθαρά σωματική και το οικονομικό κομμάτι ειναι πρόβλημα! Όλα για τα πλασματάκια μας όμως. Τώρα για το διαβήτη και τον τοκετό βλέπουμε, ακολουθώ τις οδηγίες των γιατρών και ότι μου πουν θα κάνω, τι άλλο μπορώ άλλωστε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Christ_y είπε:

Συγχαρητήρια @palmoira! Με το καλό και οι αιματολογικές!!

Είναι όντως πρόβλημα η δουλειά. Εγώ από την αποκολλήση και μετά δεν πω στη δουλειά, είναι καθαρά σωματική και το οικονομικό κομμάτι ειναι πρόβλημα! Όλα για τα πλασματάκια μας όμως. Τώρα για το διαβήτη και τον τοκετό βλέπουμε, ακολουθώ τις οδηγίες των γιατρών και ότι μου πουν θα κάνω, τι άλλο μπορώ άλλωστε! 

Φυσικά, ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών. Εγώ πριν λίγο ενημέρωσα τον προϊστάμενό μου ότι μάλλον δεν θα επιστρέψω στη δουλειά. Λείπω από το Δεκέμβριο…αρχικά με την άδεια της εξωσωματικής, μετά είχα κανονική άδεια λόγω εορτών και από 6 Ιανουαρίου είμαι σε αναρρωτική. Δεν θέλω να πάρω κανένα ρίσκο και δε νιώθω ασφαλής να επιστρέψω. Ας είναι και με λιγότερα χρήματα θα τα καταφέρουμε αλλά έχουμε κάνει πολλές θυσίες, είναι η 4η προσπάθεια για δεύτερο παιδί  και δε θα ρισκάρω για καμία δουλειά. 

  • Δύναμη! 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Φυσικά, ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών. Εγώ πριν λίγο ενημέρωσα τον προϊστάμενό μου ότι μάλλον δεν θα επιστρέψω στη δουλειά. Λείπω από το Δεκέμβριο…αρχικά με την άδεια της εξωσωματικής, μετά είχα κανονική άδεια λόγω εορτών και από 6 Ιανουαρίου είμαι σε αναρρωτική. Δεν θέλω να πάρω κανένα ρίσκο και δε νιώθω ασφαλής να επιστρέψω. Ας είναι και με λιγότερα χρήματα θα τα καταφέρουμε αλλά έχουμε κάνει πολλές θυσίες, είναι η 4η προσπάθεια για δεύτερο παιδί  και δε θα ρισκάρω για καμία δουλειά. 

Δίκιο έχεις πάνω απ' όλα να στε καλά εσύ και το μωρό! Μπράβο με την αυχενική..όλα καλά...εγώ που λες βγήκα σε αναρρωτική τον Δεκέμβρη λεφτά ακόμα δεν έχουν μπει...πήγα και ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι συνήθως περνάνε από επιτροπή κάνα 2 μηνό μετά..δεν πας χαρτιά λέει τίποτα...και με την επόμενη πληρωμή στα βάζουν...

Κορίτσια σας είπαν σε καμία φύλο? Εμένα μου ειπαν στην αυχενική μάλλον αγόρι..

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Christ_y είπε:

Εμένα κοριτσάκι! Έχω ακόμα ένα, 4 χρόνων .. 

Καλημέρα..χαρά η μικρή σου ε? Γιατί ο δικός μου μόνο αγόρι ήθελε ..δε δέχεται κάτι αλλο😂😂


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Φύλο δεν είδαμε , με το ζόρι είδαμε και αυτά που έπρεπε έτσι στριμωγμένο που ήταν. Επειδή θα κάνω τεστ NIPT όμως εκεί θα φανεί. Η μικρή θέλει κορίτσι και μετά και έναν αδελφούλη για να πάρουμε τριπλή κουκέτα! Χαχαχαχα

On 14/2/2024 at 10:40 ΜΜ, Mommy10875 είπε:

Δίκιο έχεις πάνω απ' όλα να στε καλά εσύ και το μωρό! Μπράβο με την αυχενική..όλα καλά...εγώ που λες βγήκα σε αναρρωτική τον Δεκέμβρη λεφτά ακόμα δεν έχουν μπει...πήγα και ρώτησα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι συνήθως περνάνε από επιτροπή κάνα 2 μηνό μετά..δεν πας χαρτιά λέει τίποτα...και με την επόμενη πληρωμή στα βάζουν...

Κορίτσια σας είπαν σε καμία φύλο? Εμένα μου ειπαν στην αυχενική μάλλον αγόρι..

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου που επίσης έκατσα 7 μήνες πληρωνόμουν πολύ γρήγορα. Τώρα που υποτίθεται είναι και όλα ηλεκτρονικά αργούν περισσότερο. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα ο δικός μου θέλει πολλά αδερφάκια αλλά όλα αγόρια...εσάς τουλάχιστον σας δίνουν εναλλακτικές...εμένα μου το έχει ξεκόψει..😂😂

Αυτό με τις άδειες ισχύει..κι εγώ τότε πληρώνομουν κανονικά στην ώρα μου..μπορεί να πήγαινα για χαρτιά να πήγαινα επιτροπή αλλά τα λεφτά έμπαιναν..όχι αυτό το πράγμα..χίλιες φορές να πήγαινα πάλι 2 φορές το μήνα στο ΙΚΑ παρά αυτό τώρα 

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο? 14η εβδομάδα ξεκινάει ο τέταρτος μήνας? Θα μπω στον τέταρτο δηλαδή?

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... 13 εβδομάδα εγώ...

Πητ 24 Αυγούστου...

Έκανα αυχενικη διαφανεια εδώ και 3 μέρες... οι μετρήσεις από τον γιατρό οκ υπαρξη ρινικου οστου αλλά η αιματολογική pap A έδειξε υψηλό κίνδυνο για συνδρομο ...

Έχω κατά αγχωθεί... μίλησα με τον γιατρό μου ... μου είπε η επιλογή είναι δική μου ..  για αμνιοπαρακεντηση...

Τι να κάνω να περιμένω να κάνω κ την β επιπεδου αν βγει καλή η  να κάνω από τώρα αμνιοπαρακεντηση..  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Verikokaki2024 είπε:

Καλησπέρα.... 13 εβδομάδα εγώ...

Πητ 24 Αυγούστου...

Έκανα αυχενικη διαφανεια εδώ και 3 μέρες... οι μετρήσεις από τον γιατρό οκ υπαρξη ρινικου οστου αλλά η αιματολογική pap A έδειξε υψηλό κίνδυνο για συνδρομο ...

Έχω κατά αγχωθεί... μίλησα με τον γιατρό μου ... μου είπε η επιλογή είναι δική μου ..  για αμνιοπαρακεντηση...

Τι να κάνω να περιμένω να κάνω κ την β επιπεδου αν βγει καλή η  να κάνω από τώρα αμνιοπαρακεντηση..  

Αμνιο μπορείς να κάνεις απτήν 17 εβδομάδα έτσι Κ αλλιώς . Νομίζω για τροφοβλάστη είσαι οριακά.. πάντως γενικά μην περιμένεις μέχρι την β επιπέδου αν υπάρξουν ευρήματα τότε θα πάει μακριά η βαλίτσα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα Κ θα είναι πολύ δύσκολη η διαδικασία σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

Μην την φοβάσε την αμνιο όταν υπάρχουν υποψίες καλό είναι να την κάνεις Κ καλό είναι να κάνεις το μεγάλο πακέτο με τα σύνδρομα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 29 λεπτά , linaa είπε:

Αμνιο μπορείς να κάνεις απτήν 17 εβδομάδα έτσι Κ αλλιώς . Νομίζω για τροφοβλάστη είσαι οριακά.. πάντως γενικά μην περιμένεις μέχρι την β επιπέδου αν υπάρξουν ευρήματα τότε θα πάει μακριά η βαλίτσα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα Κ θα είναι πολύ δύσκολη η διαδικασία σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη. 

Μην την φοβάσε την αμνιο όταν υπάρχουν υποψίες καλό είναι να την κάνεις Κ καλό είναι να κάνεις το μεγάλο πακέτο με τα σύνδρομα 

Ευχαριστώ...

γνωρίζω ότι η αμνιο γίνεται από 17η εβδομάδα και μετά... 

Η διαφορά με τροφοβλαστη είναι απλά ότι παίρνεις νωρίτερα αποτελέσματαα?

Γιατί από τι είδα έχουν τα ίδια ποσοστά κινδύνου αποβολής... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...