Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Καλημέρα!!!Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Ελενάκι μου! ανταποδίδω, κάθε ευτυχία και με το καλό η μπουμπού σας!!!με έναν πόνο (χε,χε, αυτή η ευχή πάντα πιάνει στην καισαρική;))!!!

Δεν ξέρω πολλά για αυτή την εξέταση, ξέρω μόνο ότι θα κρατήσει 1μιση ώρα, πρέπει να είμαι φαγωμένη, και θα με συνδέσουν με κάτι μηχανήματα που θα βλέπουν τις κινήσεις του μωρού, την καρδιά του και και κάτι άλλα για όση ώρα θα είμαι ξαπλωμένη και μετά θα βγάλουν ένα συμπέρασμα για το αν υπάρχει δυσφορία, δεν αναπνεει-τρέφεται σωστά και επομένως αν κινδυνεύει να παραμείνει στη μήτρα...έχω την εντύπωση ότι το κάνω λόγω των ενέσεων που κάνω, για να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι καλα..αλλά δεν είμαι και εντελώς σίγουρη..

πάντως το είχε κάνει και η ξαδέρφη μου που δεν έκανε ενέσεις..


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!!!Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Ελενάκι μου! ανταποδίδω, κάθε ευτυχία και με το καλό η μπουμπού σας!!!με έναν πόνο (χε,χε, αυτή η ευχή πάντα πιάνει στην καισαρική;))!!!

Δεν ξέρω πολλά για αυτή την εξέταση, ξέρω μόνο ότι θα κρατήσει 1μιση ώρα, πρέπει να είμαι φαγωμένη, και θα με συνδέσουν με κάτι μηχανήματα που θα βλέπουν τις κινήσεις του μωρού, την καρδιά του και και κάτι άλλα για όση ώρα θα είμαι ξαπλωμένη και μετά θα βγάλουν ένα συμπέρασμα για το αν υπάρχει δυσφορία, δεν αναπνεει-τρέφεται σωστά και επομένως αν κινδυνεύει να παραμείνει στη μήτρα...έχω την εντύπωση ότι το κάνω λόγω των ενέσεων που κάνω, για να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι καλα..αλλά δεν είμαι και εντελώς σίγουρη..

πάντως το είχε κάνει και η ξαδέρφη μου που δεν έκανε ενέσεις..

Α, μαλιστα! Θα ρωτησω το γιατρο μου! Που θα την κανεις; Ποσο κοστιζει;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α, μαλιστα! Θα ρωτησω το γιατρο μου! Που θα την κανεις; Ποσο κοστιζει;

Εγώ θα την κάνω στο ίδιο κέντρο που είχα κάνει την αυχενική και την Β΄επιπέδου. 110 ερωπουλάκια μου είπαν ότι κοστίζει:rolleyes::rolleyes: ξεπαραδιαστήκαμε πάλι...άστα να πάνε!!!!!

χαλάλι του μπεμπάκου!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Έφυγαν το πρωί οι παπουδογιαγιάδες, θα ξαναέρθουν όταν γεννήσω με το καλό πάλι!

Επιστροφή στο πρόγραμμά μας πάλι γιατί ξεφύγαμε τελείως αυτές τις μέρες, ούτε να φάει δεν καθόταν ο ταλιμπάν, μόνο το παιχνίδι είχε στο μυαλό του και τη βόλτα, τρελή αδυναμία οι παππούδες στον εγγονό εννοείται Ελενίτσα!

Φαντάσου η γιαγιά μου έλεγε, ότι δεν ξέρει πώς θα είναι με τη μπέμπα, αν θα την αγαπάει το ίδιο δηλαδή τόσο που αγαπάει το Γιάννη της! Άσε, τρέλα!

Λιάκι με το καλό να ξαναέρθει η μαμά σου κοριτσάκι!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΟΥΛΑ ΣΟΥ!

Πολύχρονη να είσαι και με το καλό να έρθει το νινάκι σας!

Μπράβο και στον αντρούλη σου που σε προσέχει τόσο!

Εμένα καλέ doppler- βιοφυσικό προφίλ λεγόταν η τελευταία εξέταση που έκανα αλλά ήταν απλά πιο ψαγμένος υπέρηχος και έκανε 100 ευρώ.

Την επόμενη φορά που θα έχω μπει στο μήνα μου θα μου κάνει καρδιοτοκογράφημα, σε αυτό ξέρω σε συνδέει στο μηχάνημα που καταγράφει τους παλμούς του παιδιού, τις συσπάσεις της μήτρας κ.τ.λ για κανένα μισάωρο και μου είπε κι εμένα να είμαι φαγωμένη για να είναι το νινί πιο κινητικό.

Μπέρδεμα τελικά αυτές οι εξετάσεις και οι ονομασίες τους!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια κάτι πονάκια σαν της περιόδου έχω από όταν μπήκα στον 8ο που στο Γιάννη τα είχα όταν μπήκα στο μήνα μου και μετά θυμάμαι.

Και εχτές κουράστηκα βέβαια γιατί είχα τραπέζι και κόσμο όλη μέρα σπίτι και το βράδυ με έπιασαν κάτι σφιξίμαμα, κάτι συσπασούλες και τα χρειάστηκα λίγο! Παραλίγο να αρχίσω να μετράω το χρόνο που έρχονταν οι συσπάσεις!

Το παθαίνει καμία? Καλά εγώ είμαι και δυο βδομαδες πιο μπροστά από εσάς κοντά.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πότε θα ξαναπάς στο γιατρό Ελενάκι???

Θα πάω την Πέμπτη ή Παρασκευη το αργότερο! Από εδώ και πέρα μου είπε κάθε 2 βδομάδες θα με βλέπει κι έμειναν 3 επισκέψεις όλες κι όλες! Μετά θα τα πούμε στο ΡΕΑ ! Αχ, τρέμω όταν το σκέφτομαι! :lol:

Από ό,τι διάβασα στο ίντερνετ αυτή την εξέταση ( non stress) δεν την κάνουν όλοι και οι περισσότεροι την κάνουν στις 37-38 εβδομάδες. Εμείς στις 38 θα την βγάλουμε οπότε... Βέβαια θα ρωτήσω και το γιατρό μου τώρα που θα πάω! :rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι! Γεια σου!! Έφυγαν οι παππούδες; Πού κοιμόταν, έχετε μπόλικο χώρο στο σπίτι; Εμεις έχουμε μόνο 2 υπνοδωμάτια, ένα το δικό μας και ένα το παιδικό τώρα πλεόν και είναι δύσκολο να φιλοξενήσουμε παππουδογιαγιάδες! Να τους βάλω να κοιμηθούν στη σαλοκουζίνα;; Έχω και ένα ωραίο καναπεδάκο-κρεβατι στο δωμάτιο του μωρού, αλλα εκεί θα κοιμάται η μαμά μου με το καλό όταν έρθει. Αχ, τώρα που θα έρθει η μπέμπα ζορίζομαι στη σκέψη ότι θα χρειαστεί να φιλοξενήσω κόσμο. Όχι τόσο για τους γονείς μου, όσο για τα πεθερικά! Θα τους πω να έρθουν όσο θα είμαι στην κλινική να μη γίνουμε και πολλοι! :tongue::tongue::tongue:

Αυτό με τα πονάκια που ρώτησες...εγώ δεν νιώθω έντονα κάτι, αλλά καμιά φορά νιώθω κάτι ενοχλήσεις χαμηλά η αλήθεια είναι. Και ανησυχώ λιγάκι και πηγαίνω τουαλέτα να δω μην έχω αίμα... :confused: Το άλλο που νιώθω σίγουρα κανένα μήνα τώρα είναι πόνος από κάτω εξωτερικά εκεί που τελειώνει ο κόλπος. Είναι σαν τον πόνο που έχουμε την πρώτη μέρα περιόδου που νιώθεις σαν να ανοίγεις από κάτω... Σχεδον εξωτερικά δηλαδή, όχι βαθιά. Και το αισθάνομαι όταν σηκωθώ όρθια από εκεί που κάθομαι. Όχι πάντα, αλλά κάμποσες φορές. Κράταει μερικά λεπτά και σταματάει. Το συσχετίζω με αίμα που πηγαίνει στην περιοχή καθώς σηκώνομαι. Δεν ξέρω και διστάζω να ρωτήσω το γιατρό..:rolleyes:

Το άλλο που νιώθω τον τελευταίο μήνα και δεν ξέρω αν είναι συσπάσεις της μήτρας ή κίνηση της μπέμπας, είναι ένα σα σφίξιμο της κοιλιάς προς τη μια πλευρά (αριστερά ή δεξιά) και είναι και ορατό. Αν νιώσω δηλαδή το σφίξιμο προς τα αριστερά, βλέπω και την κοιλιά να έχει κανει βουνό - φούσκωμα στα αριστερά. Δεν με πονάει συνήθως. Είναι η μήτρα ή το μωρό λέτε; Η συχνότητα είναι μέτρια. Κάθε μέρα το κάνει και ίσως πρωι και απόγευμα κάποιες μέρες για περίπου 5 λεπτά το πολύ τη φορά...:rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!!

Σοφία ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, και εσύ ότι επιθυμείς και φυσικά με το καλό η μπουμπουκα σου!

καλέ, είναι δυνατόν να μην αγαπάνε οι παππουδογιαγιάδες την καινούρια εγγονούλα???????Εγώ πιστεύω τα κοριτσάκια ειδικά τους παπούδες τους αποτρελαίνουν!!!!

αφού λέω στον αδερφό μου, ο οποίος μένει κάτω από το πατρικό μου, είσαι τυχερός που κάνω γιό, γιατί αν ήταν εγγονή, ο παππούς της θα σε έδιωχνε από το σπίτι για να το βάψει όλο ροζ και να παίζει εκει μέσα η εγγόνα του:D:D:D:D

όσο για τα πονάκια και τα πετρώματα,

και εγώ τώρα δεν έχω πόνους περιόδου που είχα μέχρι τον 6ο μήνα, αλλά νιώθω καμιά φορά κάτι σφιξίματα και τραβήγματα δεξιά και αριστερά, και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σντιλαμβάνομαι το λεγόμενο "π'ετρωμα" της κοιλιάς, χθες πχ σηκώθηκα το βράδυ να πάω τουαλέτα και η κοιλιά μου ήταν ολόκληρη σφιγμένη τόσο πολύ σαν πέτρα, και δεν μπορούσα να περπατήσω ίσια γιατί με τραβούσε στα πλαινά...

Αυτό με το βουναλάκια που λες Ελενίτσα μου, που είναι σαν να μαζεύει μια από τη μία πλευρά και μια από την άλλη το παθαίνω και εγώ συνέχεια...νομίζω πως είναι το μωρό αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη..

Επίσης, και για την αγνωστη πλέον, περιοχή "αποκάτω" εγώ μόνο με καθρεφτάκι μπορώ να δω τι γίνεται...έχει γίνει τεράστιο:!::!: αφού δεν χωράει στα εσώρουχα μου, περισσεύει από τα πλαινά:lol::lol::lol:

και μερικές φορές με φαγουρίζει εξωτερικά, σαν να ξεφλουδίζει, πάντως δεν μοιάζει με μύκητες...

και έχω και εγώ μερικές φορές σουβλιές σαν να τις νιώθω μέσα στον κόλπο μου...συνήθως όταν με πιέζει χαμηλά ο μικρός...

Εμμμ, μήπως να αρχίσουμε να λέμε τι δέν έχουμε....γιατί αυτά που έχουμε τελειωμό δεν έχουν;);););)


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! :D

Λία μου, άστα να πάνε! Από εδώ και πέρα είμαστε λίγο πολύ σκέτα σαράβαλα!! :tongue: Κι εγώ αν και έχω γενικά πολύ καλή εγκυμοσύνη (μην είμαι αχάριστη...:rolleyes: ) εδώ και 1 με 1,5 μήνα όλο και κάτι νιώθω, όλο και κάτι με ενοχλεί με αποκορύφωμα τη μέση!! :( Άθλος είναι πλεόν να γυρίσω πλευρό στο κρεβάτι! :o Με πονάει και με μαγκώνει η ριμάδα και όχι μόνο αυτή... Όταν καταφέρω και γυρίσω πλευρό, νιώθω τραβήγματα στην κοιλιά και πονάει έντονα για 1 περίπου λεπτό και αυτή. Καλά όταν σηκωθώ για τσίσα... πηγαίνω σαν γάμα κεφαλαίο εντελώς! :lol: Και βογκάω σαν τη γιαγιά μου!!!! :tongue: Είχε φανεί το πράγμα από νωρίς... Από τον πέμπτο μήνα (πριν τον κλείσω) είχα μαγκώματα έντονα στη μέση όταν ξάπλωνα που ακόμη δεν είχα σχεδόν καθόλου κοιλιά! Δεν είναι δηλαδή λόγω βάρους το πρόβλημα που έχω, αλλά λόγω μετατόπισης των σπονδύλων σίγουρα.. :rolleyes:

Όσο για την "αποκάτω" την άγνωστη περιοχή, όπως πολύ καλά είπες, όλο και κάτι σουβλιές, όλο και πονάει σα να έχω περίοδο όταν σηκώνομαι κλπ... Η κοιλιά σφίγγει, αν και δεν έχω παρατηρήσει να γίνεται ολόκληρη πέτρα. Είναι σκληρή κάποιες φορές αλλά νομίζω είναι από τη μπέμπα που κουνιέται, δεν ξέρω! Μάλλον καλύτερα να λέμε λοιπόν για αυτά που δεν έχουμε! χιχι Α! Να μην πω και για τις κούρες που έρχονται μόλις ξαπλώσω το βράδυ και ρευτώ... :rolleyes:

Και πάλι όμως αν ακούσεις κάτι άλλες κοπέλες που είναι ξάπλα κι έχουν σοβαρά θέματα, είμαστε μια χαρά! Δόξα το Θεό! :lol: Δεν μας ζορίζουν πολύ τα μωράκια μας όσο είναι στην κοιλιά! Όταν βγουν να δούμε που θα μιλάμε και θα αναρωτιόμαστε και θα αγχωνόμαστε πιθανόν γιατί κλαίνε όλη την ώρα και τέτοια... :rolleyes:

Έτοιμο το δωμάτιο; Τα έχεις πάρει όλα;

Κατερίνα, πού είσαι; Τι κάνει ο Χρηστάκης σου; Είναι καλύτερα; Για την καμπύλη τι σου είπε ο γιατρός;

Άντε κορίτσια σε λίγες βδομάδες τερματίζουμε!!!!!!! :lol::lol::lol: Απίστευτο; Μόλις μπει ο Απρίλης αρχίζω και μετράω αντίστροφα!!! :P Και αυτός ο παλιομάρτης τον ατελείωτο έχει πια!! :mad::mad::mad:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ, Ελενίτσα μου, δίκιο έχεις, ας μη παραπονιώμαστε, ας έρθουν με το καλό τα μπεμπίνια και μετά θα ξεχαστούν όλα!!!

Και εμένα μου φαίνεται απίστευτο πόσο κοντά στη γέννα είμαστε!!!

σήμερα έβαζα στη τσαντούλα που ετοιμάζω για την έξοδο του μπέμπη από το μαιευτήριο, τα πραγματάκια του και συγκινήθηκα ρε κορίτσια, με πήραν τα ζουμιά...διάλεξα τα ρουχαλάκια που θα του φορέσω, το κουβερτάκι που θα τον σκεπάσω ... απλά δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

έχω ετοιμάσει και τη λίστα για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, απλά πρέπει να ψωνίσω νυχτικάκια και σουτιέν θηλασμού, και μάλλον θα τα πάρω από τη Ν. μάκρη μετά το πάσχα, οπότε τοτε θα ετοιμαστεί η βαλίτσα..ελπίζω να μη τύχει τίποτα και τη χρειαστώ νωρίτερα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Το δωμάτιο και τα πραγματάκια μας είναι και αυτά έτοιμα...περιμένουν τον καινούριο ένοικο!

Α, επίσης έκλεισα ραντεβού με μια παιδιατρο που μας σύστησαν, θα πάμε μεθαύριο να την δούμε και να ζητήσουμε οδηγίες προς ναυτιλλομένους;)

Τι να τη ρωτήσω βρε κορίτσια???

σπάω το κεφάλι μου να σκεφτώ...

αρχικά θέλω να τη ρωτήσω πότε θα δει το μωρό μας πρώτη φορά, τι να προσέξουμε στη μεταφορά με το καράβι από το μαιευτήριο..(την τρέμω αυτή τη στιγμή!)

τι θα πρέπει να έχουμε στο σπίτι τις πρώτες ημέρες..

τι άλλο - τι άλλο???


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να τη ρωτήσεις τι θερμοκρασία θα πρέπει να έχει το σπίτι τη μέρα και τι τη νύχτα έτσι ώστε να μη σκάει ή να μην κρυώνει...χμμ.... με τι να τον σκεπάζεις τη νύχτα.... καμιά συμβουλή αν θες ρώτα την σχετικά με το καθε πότε είναι νορμάλ να πεινάει ενώ θηλάζει, τι να κάνεις αν τον παίρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος (γιατί κάποιοι λένε να τα ξυπνάμε αν κοιμούνται και δεν τρώνε γιατί όταν είναι πολύ μωρούλια νανουρίζονται εύκολα τα γλυκούλια μου! ) Μμμμμ..... τι άλλο... σκέφτομαι και στο γράφω αν είναι!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τη αν είναι καλύτερα στην πρώτη επίσκεψη να έρθει εκείνη ή να πάτε εσείς.

Και ένα βασικό αν κρίνω από τη νύφη και την κουνιάδα μου, είναι να σου πει αν θα μπορείς να τη βρίσκεις οποιαδήποτε ώρα! Μερικούς δεν τους βρίσκεις ή ξινίζονται αν π.χ. τους πάρεις αργά το βράδυ ή Κυριακές! Κι όμως το έχω ακούσει και αυτό!

Τώρα οδηγίες για τον αφαλούλη και για το μπάνιο του δε σου λέω να ρωτήσεις γιατί θα σου πουν γι αυτα από την κλινική ακόμη.


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε τηλ από μια πολύ καλή γιατρό, αλλά λέω να την πάρω μόλις γεννήσω και να της πω οτι θέλουμε να αναλάβει και να παρακολουθεί το μωρό μας. Σκέφτηκα κι εγώ να την πάρω νωρίτερα, αλλά ο άντρας μου λέει οτι δε χρειάζεται να την πάρω από τώρα..:rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ιδέες Ελενακι!!!:D:D:D

θα τα σημειώσω όλα..

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ πιστεύω πως είναι νωρίς, αλλά για να μην είμαι τελείως χαμένη όταν γυρίσουμε με το μωρό, θα ήθελα να έχω μια ιδέα..

σαν πρώτη γνωριμία!

αυτό που λες με τα τηλέφωνα, είναι ένας λόγος που θα την προτιμήσουμε, οι γνωστοί μας που την έχουν για παιδίατρο μας είπαν ότι απαντάει ότι ώρα και να την πάρεις χωρίς να δυσανασχετεί, και τώρα που πήρα στο ιατρείο, η γραμματέας της ήταν πολύ εξυπηρετική και ευγενική...για να δούμε...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...