Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Α, πολύ ωραία! Σημαντικό να είναι καλή κ ευγενική! Καλά θα κάνεις μωρέ, πήγαινε να δώσεις γνωριμία! Θα είσαι πιο άνετη μετά... :rolleyes:

Κ εμένα αυτή που μου σύστησε μια φίλη, την επέλεξε αφού άλλαξε 3 γιατρούς! Και από αυτή είναι πολύ ευχαριστημένη. Δουλεύει στο Μετροπολιταν και έχει και δικό της ιατρείο στον Πειραιά στην Ηρώων Πολυτεχνείου. Παίρνει 50 ευρώ είτε στο ιατρείο, είτε αν έρθει σπίτι. Εντύπωση μου έκανε κι εμένα, αλλά αφού το λέει η φίλη μου που την έχει γιατρό κάτι θα ξέρει... :rolleyes: Εσένα πόσο παίρνει; Έμαθες;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έλα, πολύ καλή τιμή!

είναι βασικό ότι είναι και κοντά σας, αχρείαστη να είναι βέβαια:D:D:D

εγώ δε ρώτησα τιμή, θα ρωτήσω αυτον που μας την πρότεινε...για να δούμε τι μας περιμένει...:rolleyes::rolleyes::shock::shock:


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κοριτσάρες!!!!!!!

Λίγες μέρες χάθηκα, κι έχετε γράψει ένα σωρό βλέπω...

Εμείς είχαμε πάλι ενα ψιλοπυρετούλη από Πέμπτη μεσημέρι, έως και Σάββατο που κλείσαμε το τριήμερο...(να ξέρετε οι πυρετοί...συνήθως κρατάνε 3 μέρες) όταν είναι παραπάνω να ψιλοανησυχείτε, και να απευθύνεστε στην παιδίατρο...Μετά την Κυριακή κουραστήκαμε, λίγο με βόλτα, λίγο παιχνίδι στο σπίτι, μια που είμαστε όλοι μαζί (μια που ο μπαμπάς δεν δουλεύει) πέσαμε τέζα...και εχθές...μου έβγαλε ένα τρομερό βήχα που τον έπνιγε, και δεν μπορούσε να αναπνεύσει...οπότε δεν είχα μυαλό να καθίσω να σας γράψω....Εν τω μεταξύ με όλα τα παραπάνω, δεν πρόλαβα να πάω στον γιατρό την καμπύλη...πιστεύω να την πάω την Τετάρτη...

Επίσης σήμερα, ξεκίνησα να σιδερώνω ρουχαλάκια, σεντόνια, πάνες, και ένα σωρό άλλα που έχω από τον Χρηστάκο...που θα βάλει το νέο μας, μωράκι μετά που θα γυρίσουμε στο σπίτι... Γιατί μέχρι τώρα μόνο την βαλίτσα του μαιευτηρίου είχα κάνει. Πάντως είναι πολύ σπάσιμο, να ξαναπλένεις τα πλυμένα, και να σιδερώνεις τα σιδερωμένα...απλά όταν τα είχα φυλάξει δεν τα είχα πλύνει με προδέρμ, αλλά με σκιπ....άρα...ήθελαν ανανέωση, γιατί ο νέος μπορεί να μας βγει ευαίσθητος...

Γενικά το πλυντήριο και το στεγνωτήριο (μεγάλη υπόθεση...το συνηστώ ανεπιφύλακτα, αν δεν έχετε....), έχει πάρει φωτιά...!!!!!!!!!

Κορίτσια αυτήν την εξέταση που λέτε, non stress, κι εγώ πρώτη φορά την ακούω...όπως είπε και η Σοφία, κι εγώ το καρδιοτοκογράφημα ξέρω, που βλέπει την καρδούλα...και διάφορα άλλα του μωρού...

Τώρα για τα πονάκια που λέτε...από εδώ και πέρα...λίγο πολύ, όλο και κάτι θα έχουμε...κι εγώ νιώθω πια το μωρό τόσο έντονα όλο τούμπες κάνει εκεί μέσα....όσο για το σφίξιμο της κοιλιάς συνήθως το νιώθω, αν κουραστώ...αν τρομάξω ή ανησυχήσω με κάτι...διαφορετικά είναι μαλακή...Επίσης αυτά τα πονάκια που είναι σαν πόνοι περιόδου, τελευταία τα νιώθω αρκετά εντονα και συχνά...

Κορίτσια, όσον αφορά την παιδίατρο (βέβαια η Λία από το νησί, δεν νομίζω ότι μπορεί να το κάνει...) όταν ήταν να γεννήσω τον Χρήστο, ο γιατρός μου, μου είπε ότι στην κλινική, την ώρα του τοκετού, πρέπει να παρευρίσκεται η παιδίατρος μου, για να δει το μωρό αμέσως μόλις γεννηθεί...επίσης ερχόταν καθημερινά, για να το δει... Ενώ η κλινική εδώ, σου στέλνει και βλέπουν το μωρό, ωτορινολαρυγγολόγος, και νευροχειρούργος για να δουν αν ακούει καλά...κλπ...Την παιδίατρο την φέρνεις "εσύ" γιατί εφόσον θα παρακολουθεί και το παιδί μετά...γνωρίζει το ιστορικό του από την 1η μέρα...Ρωτήστε αν μπορείται να πάρετε την δική σας παιδίατρο στην κλινική...θεωρώ ότι είναι πολύ καλό αυτό που κάνουν εδώ...Επίσης η 1η επίσκεψη στην παιδίατρο, θυμάμαι την είχαμε κάνει όταν ήταν 19ημερών...και η θερμοκρασία στο δωμάτιο μου είχε πει, να είναι περίπου στους 20βαθμούς...να αποφεύγω air condition, απλά να το ντύνω ελαφρά...και επίσης να αερίζω συχνά το δωμάτιο του, και γενικά όλο το σπίτι, και να μην καθαρίζω το σπίτι με απορυπαντικά που μυρίζουν, να προτιμώ να κάνω πχ σφουγγάρισμα με νερό και ξύδι, και οπωσδήποτε να μην χρησιμοποιω χλωρίνη...για να μην την αναπνέει....αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σας πω...

Α, και το άλλο που λέτε, τι πλακα, όταν είναι μωρούλια, δεν προλαβαίνουν να ξεκινήσουν να τρώνε και κοιμούνται, στο στήθος, στο μπουκάλι...οπουδήποτε...τότε θα του χαιδεύεται λίγο τ' αυτάκια, ή την μυτούλα, για να ξεξυπνάνε και να συνεχίζουν...επίσης το άλλο καλό με το ρέψιμο...θυμάμαι που τάιζα τον Χρήστο, και μετά το χτύπαγα στην πλάτη για να ρευτεί...και αυτός τίποτα...θυμάμαι που κουραζόταν το χέρι μου να τον χτυπώ στην πλάτη και φώναζα τον άντρα μου, να συνεχίσει...έως μια μέρα με είδε η αδερφή μου...και μου λέει...τι κάνεις εκεί...μην το χτυπάς έτσι....κράτα το απλά σε όρθια στάση, χάιδευε του την πλατούλα, και θα ρευτεί...και θυμάμαι που απο τοτε που μου το είπε το έκανα, και ρευόταν σε χρόνο ρεκόρ....ενώ αλλιώς το "σπάγαμε" στο ξύλο μου φαίνεται, τον καημενούλη μου....

Σοφία, τι κάνετε? Διάβασα κάπου ότι έχετε κάνει πρόοδο με τα κακάκια σας...πάτε στην λεκάνη? Εγώ το είπα στον παιδικό και μου είπαν ότι μετά τις 10 του Απρίλη θα τον ξεκινήσουν για να έχει ζεστάνει λίγο ο καιρός...εδώ στο σπίτι κάνω προσπάθειες, αλλά τον έχω λίγη ώρα και δεν τον καταφέρνω...τον παίρνω 4παρά από τον παιδικό...και κατά τις 7:30 - 8 κοιμόμαστε. Οπότε κι αν μου πει να πάμε στην λεκάνη....πάμε για πλάκα, δεν κάνουμε τίποτα...δεν το εννοεί!!!!!!!!!

Λοιπόν, πολλά πολλά φιλάκια,

κι ελπίζω να είμαστε καλά,

για να τα λέμε συχνότερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερινάκι!

Περαστικά και πάλι για τον μικρό σου, αχ, αυτοι οι παιδικοί δεν τα αφήνουν να ηρεμήσουν τα παιδάκια με τις ιώσεις...άντε να καλοκαιριάσει να ησυχάσετε λίγο ε?

Αυτό που λες για την παιδίατρο, έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται στα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αττικής γιατί έχουν δικούς τους συναργάτες όλων των ειδικοτήτων οι οποίοι αναλαμβάνουν το μωρό όσο είσαι μέσα, κάνουν ένα σωρό εξετάσεις (με το αζημίωτο φυσικά) και μετά αν θέλεις και είσαι ικανοποιημένη συνεχίζεις με αυτούς, αν έχεις δικό σου παιδίατρο όταν φύγεις αναλαμβάνει εκείνος.

κατά τα άλλα, άρχισες και εσύ τα πλυντήρια ε?

ευτυχώς γεννάμε καλοκαιράκι αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανα με την υγρασία έδω...στεγνωτήριο δεν έχω και δεν έχω και χρήματα και χώρο για να πάρω τώρα...οπότε ...θα παρακαλάω να φυσάει βοριάς, να στεγνώνουν τα ρούχα!!!!!!!!!!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Πωπω το τικεράκι μου λέει πως έφτασα στην 35η εβδομάδα, δεν το πιστεύω πώς πέρασε ο καιρός, σε μία βδομάδα μπαίνω στον 9ο!

Άντε με έναν πόνο να γεννήσουμε όλες εύχομαι!

Ευτυχώς δε με ξαναέπιασαν τέτοιοι πόνοι, φοβήθηκα προχτές λιγάκι, θα κοιτάω να μην κουράζομαι τόσο από δω και μπρος!

Ναι Λιάκι όταν σηκώνομαι κι εγώ το βράδυ για τουαλέτα είναι λίγο τούμπανο όλη η κοιλιά, λέω πως θα σκάσω εκείνη την ώρα!

Καλά γέλασα για την αποκάτω περιοχή όπως τα λες, από πρήξιμο άλλο τίποτα κι εγώ! Βγάζω και παλιοαιμορροϊδες ρε γμτ μέρες μέρες και είναι λίγο δράμα!

Κι εμένα βουναλάκια όλη την ώρα η μπέμπα, τρουλώνει τον ποπο της και λέω πως θα βγει καμιά ώρα, με ζορίζει κιόλας όταν το κάνει αυτό! Και τα ποδαράκια της τα καταλαβαίνω γιατί είναι μια σταλίτσα και πηγαινοέρχονται!

Ελενίτσα οι παππούδες κοιμούνται στης μπέμπας το δωμάτιο προς το παρόν σε φουσκωτό στρώμα, αργότερα όμως που θα βάλω τη μικρή θα πάνε στους καναπέδες, παντού βολεύονται ευτυχώς! 'Η δυστυχώς? χαχα!!

Κατερινάκι ξαναέκανε πυρετό ο Χρηστάκης?

Αμάν άντε να έρθει το καλοκαιράκι να ησυχάσουν κι αυτά λίγο, ευτυχώς τα μωρά θα έρθουν καλή εποχή να μην ανησυχούμε για τις ιώσεις!

Καλά πλυσίματα και σε εσένα, κι εγώ σήμερα έκανα τα υφάσματα από τα πορτ μπεμπέ, ριλάξ, καθισματάκι αυτοκινήτου, τελειώνω πιστεύω σιγά σιγά!

Ναι καλά πάει ο Γιάννης με την εκμάθηση της τουαλέτας, τον είχα 2 βδομάδες με το πάμπερς και τον πήγαινα μόνη μου κάθε μία ώρα περίπου για να συνηθίζει και μετά το βγάλαμε και πέρα από 2 μέρες που είχε ψιλοατυχηματάκια, τις υπόλοιπες τα λέει και προλαβαίνουμε μια χαρά!

Τσίσα τον βολεύει όρθιος στη λεκάνη με σκαμπουδάκι, ολόκληρος άντρας έγινε το σκατό μου θέλει και όρθιος! Και κακά στο γιογιό! Α, του δίνω και αυτοκολλητάκι κάθε φορά που τα κάνει και χαίρεται κιόλας που τα καταφέρνει έτσι ένα παραπάνω!

Το μεσημέρι του φοράω ακόμα αλλά δεν το βρέχει, το βράδυ είναι ακόμα βρεγμένη αλλά λιγότερο από πριν.

Αυτά, άντε να ξεκινήσετε κι εσείς όταν τον βάλουν στο σχολείο και μια χαρά θα τα μάθει, εσύ μόνη σου αφού τον έχεις μόνο απόγευμα δεν θα βγάλεις άκρη!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιούχου, μανούλες!!!! :tongue::tongue::tongue:

Κατερινάκι, γεια θου!!!!! :D Το φαντάστηκα ότι είχατε τα δικά σας και γι αυτό δεν έμπαινες να γράψεις. :rolleyes: Τουλάχιστον είναι τελείως καλά τώρα το αγορίνι σου;;; Το καλοκαίρι τι κάνετε με τον παιδικό; Τον σταματάτε; Για πόσο; Καλά αυτό το καλοκαίρι θα έχεις και το άλλο αγοράκι σου, οπότε δε θα δουλεύεις και θα τους έχεις όλους μαζί σπίτι, σωστά; Αλήθεια, στη δουλειά πηγαίνεις ακόμη; Ή γενικά δουλεύεις από το σπίτι πάντα; Αχ, μας το έχεις ξαναεξηγήσει; Συγγνώμη, αλλά δεν το θυμάμαι καλά!!! :oops:

Πήραν φωτιά τα πλυντήρια;;; Εγώ τα έχω πλύνει όλα (δεν ήταν και πάρα πολλά) και έχω ξεχωρίσει και αυτά που θα βάλω στη μωρουδένια βαλίτσα. ;) Στεγνωτήριο έχω και με έχει βολέψει πολύ, δεν το συζητώ, αλλά αυτές τις μέρες δεν το βάζω καθόλου γιατί έχει καλό καιρό και τα απλώνω έξω. Γενικά το καλοκαίρι δεν το πολυχρησιμοποιώ γιατί 1ον καίει ποοολύ ρεύμα και όταν μπορώ το αποφεύγω, και 2ον βγάζει πολλή ζέστη όσο δουλεύει και καλοκαίρι δε λέει!!!! :shock::shock::shock: Το χειμώνα όμως είναι όντως σωτήριο!!! Αλλά για να τα λέμε και όλα εκτός από το πολύ ρεύμα που καίει, έχει και το εξής αρνητικό (το δικό μου στεγνωτήριο) : Αν και το πήραμε ακριβούτσικο για να είναι καλό και να κρατήσει, αν και είναι καλή μάρκα (Bosh) ενώ έχει πολλά προγράμματα μόνο σε 1 από αυτά στεγνώνει καλά - κανονικά τα ρούχα και αυτό είναι το πιο δυνατό και μεγαααλο προγραμμα! Κάνει 2 ώρες κυριολεκτικα! :shock: Τα ξετινάζει τα ρούχα και καίει τα έντερά του! Σε όποιο άλλο πρόγραμμα κι αν δοκίμασα τα έβγαζε υγρά! Τι να το κάνω αν είναι να θέλουν και καλοριφέρ για να στεγνώσουν τελείως; Εσύ, Κατερίνα, έχεις τέτοιο θέμα με το δικό σου;

Σχετικά με τα μωρουδιακά ρουχάκια, μου έχουν πει ότι όταν τα βάζεις στο στεγνωτήριο δε χρειάζονται και σιδέρωμα γιατί εκεί μέσα σκοτώνονται όλα τα μικρόβια. Όποτε ειδικά για εσώρουχα και φορμάκια που δε σε πολυνοιάζει αν είναι λίγο τσαλακωμένα είναι μια χαρά,ε; Από την άλλη φοβάμαι μη μαζέψουν! :mad:

Αυτό με την παιδίατρο που είπες κι εγώ το ίδιο με τη Λία ξέρω για τα μαιευτήρια εδώ. Έχουν δικούς τους και αναλαμβάνουν αυτοί. Εγώ λέω, όπως είπα χθες και στη Λία, να πάρω τηλ. την παιδίατρο που θέλουμε να μας αναλάβει μόλις γεννήσω. Όσο θα είμαι στην κλινική ακόμη και να της πω πότε γέννησα και να τη ρωτήσω πότε θα πρέπει να δει το μωρό. Καλά δεν είναι χρονικά ή να την πάρω πριν ακόμη γεννήσω;; :rolleyes:

Αυτές οι τέλειες φωτογραφίες σπιτιών που έχεις στο facebook είναι δικές σου δουλείες; Είναι σπίτια πραγματικά που διακόσμησες ή δείγματα δουλειάς σου; Πάντως είναι πανέμορφα!!! Μπράβο! :P

Σχετικά με την εξέταση non stress νομίζω ότι είναι το ίδιο με το καρδιοτοκογράφημα. Παρασκευή που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω με την ευκαιρία και θα τον ρωτήσω και για το Στίγμα, αν και γι αυτό μάλλον είναι λίγο αργά... :confused:

Το ξύδι που σου είπε να χρησιμοποιείς στο σφουγγάρισμα, είναι μεν φυσικό, αλλά έχει πολύ έντονη και άσχημη μυρωδια ρε συ.... Είναι προτιμότερο δηλαδή; Εγώ μόλις το διάβασα αναγούλιασα λιγάκι στη σκεψη ότι θα μυρίζει όλο το σπίτι ξυδιλα!!! :shock:

Χαχαχαχα!! Άκου λέει τον σπάγαμε στο ξύλο και πάλι δε ρεύοταν το μωρό!!! Κι εγώ ξέρω λίγο χαιδεματάκι χρειάζεται μόνο και αυτό αν είναι να ρευτεί, ρεύεται... Πάντως η ανιψια μου δε ρευόταν πάντα και ο γιατρός τους ειχε πει ότι δεν πειράζει... Ένα 10λεπτο προσπάθειας αρκεί, έλεγε, κι ας μην ρευτεί.

Λία, περιμένουμε αύριο νέα από την παιδίατρό σας! Να μας πεις και τι συμβουλές σου έδωσε για τα τις συγκρίνουμε με τις δικές μας, όταν με το καλό πάμε! ;) Ρώτησες τους γνωστούς σας πόσα παίρνει; :rolleyes:

Σοφάκι, προηγείσαι και τερματίζεις! Βέβαια λόγω καισαρικής κάπου μαζί θα γεννήσουμε! :P:p Εγώ στις 38 βδομάδες τη βγάζω, πρώτα ο Θεός! Προσπάθησε να μην κουράζεσαι!!! Αλήθεια έχεις facebook; Να τα λέμε κι από εκεί!

Εγώ κορίτσια δεν έχω πρηστεί από κάτω σχεδόν καθόλου! Το θέμα μου ήταν ότι από τον 6 προς 7 μήνα δεν έβλεπα τίποτα και δεν μπορούσα να ξυριστώ!! :mad::mad::mad: Οπότε δεν άντεξα άλλο και έβαλα τον άντρα μου και με ξύρισε τις προάλλες και όλα μια χαρά! Ε, μα πια! Αφάνα να γίνουμε;;; :tongue::tongue:

Αυτά για τώρα!!!

Φιλάκια γλυκά μέχρι νεοτέρας!! :-P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μπαίνεις στον μήνα σου ε???αχ, πως περνάει ο καιρός!

με έναν πονό κοριτσάκι μου!

άντε σιγά σιγά να έρχοντα τα μπεμπάκια μας!

πλάκα-πλάκα Ελένη και εσύ σε ένα μήνα περίπου θα γεννήσεις:D:D:D

πω,πω απίστευτο μου φαίνεται!

καλέ!έβαλες τον άντρα σου να σε ξυρίσει????:-P:razz::-P:razz:

τι τραβάνε και αυτοί οι κακόμοιροι!!!χαχα, τι άλλο θα δούνε με μας ε???

εγώ ακόμα τα ψιλοκαταφέρνω, τώρα θα προσπαθήσω να αποτριχωθώ αύριο και θα σας πω τα αποτελέσματα....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

το μπικίνι το κάνω με κρυο κερί, όχι όλο όμως μόνο τα επάνω..αποκάτω με ξυράφι γιατί το φοβάμαι το κερι..

και κάνω και τα πόδια με κερί αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω..θέλει και λίγα ακροβατικά για να τις φτάσω όλες τις τριχούλες...είδωμεν!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία μπαίνεις στον μήνα σου ε???αχ, πως περνάει ο καιρός!

με έναν πονό κοριτσάκι μου!

άντε σιγά σιγά να έρχοντα τα μπεμπάκια μας!

πλάκα-πλάκα Ελένη και εσύ σε ένα μήνα περίπου θα γεννήσεις:D:D:D

πω,πω απίστευτο μου φαίνεται!

καλέ!έβαλες τον άντρα σου να σε ξυρίσει????:-P:razz::-P:razz:

τι τραβάνε και αυτοί οι κακόμοιροι!!!χαχα, τι άλλο θα δούνε με μας ε???

εγώ ακόμα τα ψιλοκαταφέρνω, τώρα θα προσπαθήσω να αποτριχωθώ αύριο και θα σας πω τα αποτελέσματα....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

το μπικίνι το κάνω με κρυο κερί, όχι όλο όμως μόνο τα επάνω..αποκάτω με ξυράφι γιατί το φοβάμαι το κερι..

και κάνω και τα πόδια με κερί αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω..θέλει και λίγα ακροβατικά για να τις φτάσω όλες τις τριχούλες...είδωμεν!!!

Ναι, καλέ..σε 1 μήνα περίπου!!! Απίστευτο δεν λες τίποτα!!!!!Άντε με το καλό να τελειώνουμε!!! Ακούω κάτι άλλες κοπέλες που έχουν τώρα μωράκια από 1 εως 4 μηνών και λένε ότι θέλουν κιόλας κι άλλο μωράκι και δε θα τις πείραζε αν αύριο μάθαιναν ότι είναι πάλι έγκυες! Και ότι τις έλειψε πολύ η εγκυμοσύνη!! :shock: Βρε κορίτσια, αν και δεν έχω ταλαιπωρηθεί σχεδόν καθόλου μέχρι στιγμής αν εξαιρέσεις τον πόνο στη μέση, ε, δε θα έλεγα ότι θέλω πάλι σύντομα να ξαναμείνω έγκυος! Εδώ γενικά το σκέφτομαι αν θέλω γενικώς δεύτερο παιδί... :confused: Τι να πω...

Τον έβαλα και με ξύρισε,ναι!!! χιχιχι :-P Ευτυχώς δεν του φάνηκε περίεργο γιατί από καιρό γκρίνιαζα που δεν μπορώ να ξυριστώ και όλο του έλεγα "το πολυ πολυ θα με ξυρίσεις εσυ,ε;; " και με τη μια είπε "ναι, εγω"... Οπότε το περίμενε, δεν παραξενευτηκε! Και δεν παιδεύτηκε κιόλας. Τάκα τάκα με ξύρισε και μια χαρά μάλιστα! :) Την ιδέα την είχα από χρόνια από μια φίλη μου που γενικώς την ξύριζε ο άντρας της τα κάτω κάτω γιατί αυτή δεν μπορούσε! :shock: Οπότε σκέφτηκα ότι άλλοι το κάνουν χωρίς λόγο, εμείς που έχουμε και το θέμα κακό είναι; Δεν θα τον ξαναβάλω όμως, τώρα που είναι καραφλό μπορώ και μόνη μου κούτσα κούτσα. Όποτε κάνω μπάνιο τα παιρνω στα τυφλα με τη μέθοδο της ψιλάφισης και γίνεται η δουλειά. Όλα αυτά για τα κάτω. Τα πάνω μπορω καλά και μόνη μου.

Λια μου μπορεις με κερι;;;; Πονάω μόνο στη σκέψη!!! :shock::shock::shock: Και τα πόδια με ξυράφι τα κάνω! Ένα φεγγάρι έβαζα ζεστό κερί στα πόδια, αλλά πονούσα τόσο που το έκοψα κι έκτοτε ούτε να το δω!!!!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σοφάκι, άντε με το καλό!!!!!!!!!!! Τερματίζεις σιγά σιγά...να προσέχεις πολύ από εδώ και πέρα, γιατί είναι λίγο...κρίσιμη περίοδος!!!!!!

Πολύ πλάκα με τους παππούδες που βολεύονται παντού...την άλλη φορά μια που είναι φουσκωτό το στρώμα....μετά που θα κοιμηθούν...ρίχτο στη θάλασσα....χεχεχε (πλάκα κάνω ε....). Τι να κάνουμε, χρειάζονται κι αυτοί...και μόνο που παίρνουν αγάπη τα παιδάκια μας, και τους αγαπάνε κι αυτά και παίζουν τόσο μαζί τους...χαλάλι τους...

Άσε βρε Σοφάκι, είναι ουσιαστικά 1η χρονιά στον παιδικό...(τον ξεκίνησα πέρσυ τον Μάιο...αλλά τότε δεν είχε ιώσεις..και γενικά μέχρι τον Νοέμμβρη περίπου καλά τα πήγαμε)...και έχω αγανακτήσει...κάθε 10 - 15 μέρες χτυπάμε κι από ένα πυρετό...για πλάκα...στα καλά καθούμενα...αλλά δεν γίνεται αλλιώς, γιατί 1ον δεν τον αντέχω όλη μέρα μόνη μου χωρίς βοήθεια, και 2ον γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να πάω καθόλου στην δουλειά...πρέπει να κάθομαι όλη μέρα μέσα στο σπίτι...και να πλακώνομαι μαζί του...άντε όπως λες, να έρθει το καλοκαιράκι, μπας και ησυχάσουμε λίγο από αυτά...Ελένη, δεν έχω σκοπό να τον σταματήσω από τον παιδικό το καλοκαίρι, εκτός αν μου δημιουργηθεί πρόβλημα και αναγκαστώ να το κάνω....Βέβαια τον Αύγουστο...(θα τον έχω σπίτι, γιατί ο παιδικός κλείνει 1 μήνα...εκεί να δεις τα "όργανα"....την έχω βάψει...με δύο μωρά..."μόνη στο σπίτι Νο1"

Εν τω μεταξύ δεν έχει συνέλθει 100%. Κάναμε πυρετό την Πέμπτη, Παρασκευή λιγότερο...Σάββατο, λίγο δεκατάκια...την περάσαμε χωρίς ντεπόν...Κυριακή καλά...ξημερώματα Δευτέρα χτυπήσαμε ένα 38,5...το πρωί ήταν πολύ καλά πήγαμε παιδικό...σήμερα Τετάρτη...το απόγευμα κατά τις 6, ξανακάναμε ένα 38,5....τώρα τι να πω...εύχομαι να τελειώσουμε εδώ τους πυρετούς μας, και να είμαστε καλά μέχρι το πρωί...και να πάμε παιδικό....

Εγώ δεν τα έχω κάνει ακόμα τα καθισματάκια μας..και τα ρηλαξάκια μας...άσε που πρέπει να τα μαζέψω πρώτα...γιατί τα έχω δώσει...το ρηλάξ, στον αδερφό μου, το πορτ μπεμπέ του αυτοκινήτου και η καλαθούνα στην κολλητή μου...

Μπράβο στο Γιαννάκη σου, γρήγορα εκπαιδεύτηκε...να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε...απίθανο μου φαίνεται...

Ελένη με την δουλειά θα έχω ένα θέμα, τώρα που θα γεννηθεί ο Γιωργάκης...αναγκαστικά, θα πρέπει να είμαι σπίτι...δεν θα μπορώ να πηγαίνω γραφείο...(παρόλο, που τα δύο κτίσματα είναι δίπλα...). Βέβαια η δουλειά έχει κόψει πάρα πολύ σε σχέση με παλιά...και τώρα δεν έχω πολύ δουλειά έξω όπως παλιά...κυρίως έχω σχέδια "μέσα" στο γραφείο...οπότε θα τα κάνω στο λαπτοπ, σπίτι...έτσι έκανα και με τον Χρήστο...ο Χρήστος όμως θα εξακολουθήσει να πηγαίνει παιδικό...γιατί δεν νομίζω ότι θα τα βγάζω πέρα διαφορετικά με δύο παιδιά στο σπίτι...και δουλειά....(γιατί με το να είναι και ο άντρας μου μηχανικός...κάθε μέρα, όλο και κάτι πρέπει να του σχεδιάσω...)

Όσο για την δουλειά εννοείται ότι πηγαίνω ακόμη, εξάλλου δεν νιώθω δυσφορία ή κάτι άλλο, μια χαρά είμαι, οπότε φεύγω και από το σπίτι...και στον Χρήστο πήγαινα γραφείο μέχρι την τελευταία μέρα...για να μην σου πώ ώρα...(τότε θυμάμαι, μπήκα μέσα στο σπίτι 11 το βράδυ από την δουλειά και 12 παρά τέταρτο, έσπασαν τα νερά...και μάλιστα δούλευα φουλ....γιατί θυμάμαι που πήγα στο γραφείο γύρω στις 5 και διψούσα πάρα πολύ...καπάκι μου ήρθε κόσμος στο γραφείο...και δεν ήπια νερό...μετά άγχος να τελειώσω τα διάφορα που είχα...όταν πήγα σπίτι έπιασα το τηλέφωνο και μιλούσα...με το που κλείνω το τηλ. σπάνε τα νερά...μετά άγχος - πανικός...πάει το νερό...πήγα στην κλινική διψασμένη...αλλά μου βγήκε σε καλό, γιατί έτσι γλίτωσα και το κλίσμα γιατί ούτε είχα φάει τίποτα, αλλά και κάτι είχε να κάνει με την νάρκωση, που αν είχα πιει νερό κάποιο πρόβλημα θα είχα, δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχαν πει.....)

Οι φωτογραφίες των σπιτιών στο fb είναι πραγματικά σπίτια...είναι ένα μικρό δείγμα της δουλειάς μου...δυστηχώς δεν έχω φωτογραφήσει πάρα πολλά...γιατί συνήθως περιμένω, να τελειώσουν εντελώς...και μετά χανόμαστε με τους πελάτες...και δυστηχώς δεν τα έχω σε φωτογραφίες......Σ' ευχαριστώ, χαίρομαι που σου αρέσουν.

Τα πλυντήρια όχι μόνο πηραν φωτιά...και τα σίδερα...και όλα τα ηλεκτρικά μας νομίζω...Εμένα το στεγνωτήριο όχι μόνο με έχει βολέψει...κάτι παραπάνω...είναι τρομερό...να μπορείς να στεγνώσεις όποτε θες...ότι θες... Για παράδειγμα με τον Χρήστο έχω δύο υπνόσακους που τον κοιμίζω...και πολλά βράδυα τους βρέχει και τους δύο...μέχρι το πρωί...αν μου έλειπε το στεγνωτήριο, το επόμενο βράδυ με τι θα τον κοίμιζα...θα πρέπει να παρακαλώ να έχει καλό καιρό, να φυσάει και άν στεγνώσει μέσα στον χειμώνα...εν τω μεταξύ επειδή τα μωρουδιακά - παιδικά είναι βαμβακερά, κατακρατούν πολύ νερό...και δεν στεγνώνουν εύκολα... Εκτός βεβαια του τρομερού γεγονότος που σου έχουν πει κι εσένα, ότι σκωτώνει τα μικρόβια, και δεν θέλει πολύ σίδερο, ή και καθόλου, αν κάτι δεν φαίνεται...τώρα κι εγώ τα σιδερώνω όλα...επειδή σχετικά μπορώ, μετά με δύο παιδιά...περικοπές...σιγά μην κάθομαι να σιδερώνω για παράδειγμα τα πανιά (πάνες) που κάθε μέρα θα χρησιμοποιώ άλλο...τα διπλώνω κατευθείαν, όταν είναι ζεστά...και είναι τέλεια...μόνο κάτι λίγα ρουχαλάκια εξόδου, και ότι φαίνεται...σιδερώνω...ρεύμα δεν μπορώ να πω ότι μου καίει τρελλά..ο λογαριασμός έρχεται νορμάλ...Τώρα ως προς τον χρόνο, (εμένα ήταν δώρο στο γάμο μας από φίλους) και δεν είναι καμιά τρομερή μάρκα...indesit νομίζω, και είναι πολύ απλό...έχει "πολύ ήλιο" = δυνατή θερμοκρασία στο στέγνωμα και "λιγότερο ήλιο"= χαμηλότερη θερμοκρασία...και το βάζω κι εγώ στον πολύ ήλιο, και κατόπιν έχει επιλογή χρόνου...για να στεγνώσει...και συνήθως μου κάνει 2,5 ώρες σχεδόν (για να στεγνώσει ρούχα από ενα καλά γεμάτο πλυντήριο)....βέβαια, αν δεν βάλεις πολλά ρούχα μπορεί να σου τα στεγνώσει και σε μία ώρα...κάποια βαμβακερά ή τα πλεκτά μπορεί να πιουν...(μια φορά, που θα πηγαίναμε διακοπες στην Αυστρία, έβαλα κάτι πλεκτά γάντια του άντρα μου, και τα έβγαλα (μη σου πω) 3 νούμερα μικρότερα...θυμάμαι που τα είχα αφήσει πάνω στο κρεββάτι μας, και όταν τα είδε, δεν τα γνώρισε, και μου λέει..."τι δουλειά έχουν τα γαντάκια του Στέλιου(=ανιψιός μου 8 χρονών τότε) δίπλα στην βαλίτσα..." Όταν το άκουσα, ναι μεν ψόφησα στο γέλιο, αλλά από την άλλη, άντε τότε να του πω, ότι δεν ήταν του Στέλιου, αλλά τα δικά του...ή κάτι φτηνιάρικες μπλούζες του σούπερ μάρκετ, τύπου μακό...τις έχω βγάλει 1 - 2 νούμερα μικρότερες.... πάντως τα ζιπουνάκια του τζάμπο, και τα φορμάκια δεν μου έχουν μικρύνει...

Τώρα για την παιδίατρο,δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα...αλλά εδώ ενώ τους άλλους γιατρούς που στέλνουν τους αναλαμβάνουν αυτοί από την κλινική...την παιδίατρο μας λένε και την καλούμε εμείς, για να πάμε όποια θέλουμε....

Σας καληνυχτώ, γιατί ακούω μουρμούρα από τον Χρηστάκο...ελπίζω να μην έχουμε πυρετούς νυχτιάτικα..................:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Φιλάκια


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!!!

τι νέα από τα μέτωπα???

εμείς πήγαμε στην παιδίατρο, και μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι,

είναι σχετικά νέα, νομίζω σαραντάρα, υποστηρίζει πολύ τον θηλασμό και θέλει να με βοηθήσει όσο γίνεται με αυτό το θέμα, είναι κατά των αντιβιώσεων, πάντα πρόθυμη και διαθέσιμη ότι ώρα την χρειαστούμε!

αυτό που δεν ρωτησαμε είναι πόσα παίρνει την επισκεψη:shock::shock::shock:το ξεχάσαμε τελείως και οι δύο!!!!

εεε, φαντάζομαι θα μάθουμε όταν έρθει η ώρα :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

επίσης θα έρθει να μας δει στο σπίτι μόλις γυρίσουμε από την κλινική!

αχ, κορίτσια με έχει πιάσει μια υπερευαισθησια, μπαίναμε στο ιατρείο και βλέποντας την ζυγαριά για τα βρέφη κόντεψαν να με πάρουν τα ζουμιά...και γενικά μου έρχετε να τα μπήξω με το παραμικρό...αχ, τι θα κάνω, φοβάμαι πως στη γέννα θα κλαίω πριν μπούμε ακόμα στο μαιευτήριο....ουφ...ορμόνες...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Καλά το εδώ μέτωπο Λιάκι, σήμερα έφτιαχνα μπομπονιερίτσες που σας έλεγα ότι θέλω να κάνω για κέρασμα στο νοσοκομείο, έκανα τις μισές, ευτυχώς πήρε η μητέρα μου το φαταούλα μου που μου έτρωγε και τα κουφέτα και έκατσα με την ησυχία μου να εργαστώ!

Ωραίες γίνονται, μέσα στο ροζ και το φούξια!

Καλή η παιδίατρος, μια χαρά έτσι θα έχετε έναν μπούσουλα από την αρχή και θα ξέρετε που βαδίζετε!

Και πολύ θερμή ακούγεται με το θηλασμό, γιατί δεν είναι όλοι έτσι, θα σε βοηθήσει πολύ σίγουρα!

Εγώ έχω αυτήν που πήγαινα και το Γιάννη από νεογέννητο και είμαι πολύ ευχαριστημένη, 15 ημερών μου έχει πει να πάω τη μπέμπα να τη δει, ευτυχώς κλείνει ραντεβού στα νεογέννητα ώρες που δεν είναι αιχμής και έχει και δωματιάκι χωριστό για να μην ερχόμαστε σε επαφή με άλλα παιδάκια πιθανόν άρρωστα.

Αχ πλησιάζουν οι μέρες και θα μας πιάνει σιγά σιγά το συγκινησιακό μας νομίζω, κι εγώ το έπαθα προχτές που ετοίμαζα τα ρουχαλάκια της για το νοσοκομείο, συνηδητοποιώ σιγά σιγά πως θα έρθει ένα νέο μωράκι σπίτι μας και έχω μεγάλη αγωνία!

Κατερινάκι καλύτερα είναι ο μικρός σήμερα?

Βέβαια να τον πηγαίνεις το καλοκαίρι σταθμό εφόσν θα είναι ανοιχτά, να έχεις κι εσύ λίγο χρόνο για το μωρό, για το σπίτι, ότι προλαβαίνεις δηλαδή γιατί μας βλέπω λίγο στο τρέξιμο με δυο ζουζούνια από δω και μπρος!

Ελενίτσα μπράβο στο σύζυγο για το ξύρισμα!

Έτσι να βοηθάνε κι αυτοί λιγάκι, μην τραβάμε μόνο εμείς τα ζόρια!

Εγώ το δικό μου τον έχω καλομαθημένο, και σούπερ μάρκετ πάω, και όλες τις εξωτερικές δουλειές κάνω με το παιδί μαζί..αλλά κάτσε να έρθει η μπέμπα και θα αναλάβει εκείνος το Γιάννη, δε νομίζω να τα κάνω καλά και τα δύο μετά μόνη μου!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες, και σε σας!!!

Τα Κρητικά...μέτωπα, ακόμα καλά!!!!!!!!!!! Αν και που, βρε κορίτσια, ενώ και στην πρώτη και στην 2η τώρα εγκυμοσύνη, δεν είχα καμιά ενόχληση, τώρα έχουν αρχίσει τα βράδυα και με πιάνουν κάτι καούρες έντονες....το νιώθει καμιά σας?....και τι κάνουν γι' αυτό...? λέτε να πάρω τηλέφωνο το γιατρό?

Μπράβο Λιάκι, που πήγατε παιδίατρο, είναι σημαντικό να νιώθεις καλά με την παιδίατρο σου, και να έχεις την άνεση να την πάρεις τηλέφωνο οποτεδήποτε....τι εννοείς..ότι είναι κατά των αντιβιώσεων...συνιστά τίποτα ομοιοπαθητική και τέτοια... Κι εμένα ευτυχώς, η παιδίατρος εδώ είναι 1η μου ξαδέρφη (ο άντρας της για την ακρίβεια) οπότε καλώς ή κακώς και Σάββατα και Κυριακές και βράδυα....όχι αργά βέβαια...την έχω ενοχλήσει...εν τω μεταξύ ένα πράμα ρε παιδιά...όποτε αρρωσταίνει είναι συνήθως Παρασκευή βράδυ, ή Σάββατο...αφού λέω, "επίτηδες το κάνει?" Και η δική μου είναι κατά των αντιβιώσεων, αλλά όταν πρέπει, δεν την αποφεύγουμε....δεν υποστηρίζει ομοιοπαθητική κλπ., παρόλο που έχω ακούσει -γενικά καλά πράγματα για την ομοιοπαθητική, και σε κάποια παιδάκια έχω δει κιόλας, αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!

Λία, ψυχραιμία, γιατί άν ξεκινήσεις να κλαις από τώρα, φαντάζομαι τι θα κάνεις την 1η στιγμή, που θα στο δώσουν αγκαλιά....πόσο την θυμάμαι αυτήν την στιγμή..............νομίζω ότι μ' αυτήν την εικόνα θα πεθάνω...ήταν τόσο εντονη....θυμάμαι ήταν πρωί, μόλις είχα ξυπνήσει κανονικά από την νάρκωση, αλλά και τον βραδυνό ύπνο...κι έρχεται μία κοπελίτσα, κρατώντας ένα τοσοδούλη μωράκι, τυλιγμένο με μια άσπρη πάνα..και μου λεει...είναι το μωρό σου, θέλεις να το πάρεις αγκαλιά? ...εκείνη την στιγμή τρελλάθηκα...ήταν τόσο γλυκουλης...μου ερχόταν να βάλω τα κλάματα....και θυμάμαι που της λέω..."ναι, αλλά φοβάμαι μην μου πέσει.." Κορίτσια έτρεμα, τότε συνηδειτοποίησα ότι έγινα μαμά, κι αυτό το ζουζουνάκι περιμένει τα πάντα από εμένα...Όταν τον πήρα αγκαλίτσα, ήταν τόσο γλυκούλης...ένιωθα να με κοιτάει μέσα στα μάτια...τόσο έντονα............ΆΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχ ωραίες στιγμές,θα δείτε!!!!

Σοφάκι, τι ωραία πράγματα κάνεις...μπράβο...αλλά και τι ωραία, που έχεις την μαμά σου και τον παρκάρεις τον Γιαννάκη...εγώ τώρα 2,5 χρόνια, που είναι ο μικρός...μου έχει λείψει τόσο πολύ ο ύπνος...καθότι, και λίγο υπναρού...που πόσες φορές, λέω...θεέ μου να είχα κάποιον να μου τον κρατήσει μισή μέρα, και να την πέσω για ύπνο να ξεκουραστώ...και να κοιμηθώ...ο καημένος ο άντρας μου κάνει ότι μπορεί, κάποιες φορές θα τον πάρει καμιά βόλτα, ή θα τον πάει να κάτσουν στους γονείς του, αλλά πόσο να μείνει...το πολύ να λείψει ένα δίωρο....που συνήθως υπάρχουν άλλες προτεραιότητες δουλειών στο σπίτι...ή να φτιάξω του μωρου διάφορα,, που αφήνω τελευταίο το τι θα ήθελα εγώ....και όσο σκέφτομαι πάλι ότι τώρα, θα ξαναρχίσουν τα ξενύχτια, με πιάνει πανικός........

Βρε τον ζουζούνο σου...σου τρώει τα κουφέτα ε? Μάλλον είναι καλόφαγος...εμένα δεν τρώει τίποτα...Πόσα κιλά είναι ο μικρός?...εμείς σήμερα ζυγιστήκαμε, στην παιδίατρο, και βγήκε με τα ρούχα και φαγωμένος από τον παιδικό 13,5 κιλά.....Επίσης που τον είδε η παιδίατρος, μου είπε ότι έχει ένα κρύωμα που δεν του έχει φύγει εντελώς, γι' αυτό μου κάνει μέρα παρά μέρα πυρετό...τα πνευμονάκια του δεν τα άκουσε και πολύ καθαρά...μου είπε να συνεχίσω τις μάσκες που του κάνω, και επίσης μας έδωσε 10ήμερη αντιβίωση, την Claripen...ευτυχώς που του αρέσουν τα σιρόπια, και τα πίνει με μεγάλη χαρά και ευκολία, και μόνος του...(πιάνει την σύριγγα με το σιρόπι, και τσάκ.........!!!!!!!!! πάει το "πόπι"=σιρόπι).

Προ ημερών που σιδέρωνα τα ρουχαλάκια του, τα σεντονάκια, και όλα τα υπόλοιπα προικιά του, η αλήθεια είναι, ότι κάτι άρχισα να συνηδητοποιώ κι εγώ...ότι θα έρθει άλλο ένα μωράκι...εδώ μέσα..κάτι που ακόμα μέχρι τότε, δεν μπορώ να πω ότι το είχα αισθανθεί...

Κι εγώ Σοφία, μου όλα τα κάνω, αλλά τώρα τελευταία, ισχυρίζομαι ότι δεν μπορώ να πάω μόνη μου σ.μάρκετ, για πολλά πράγματα, και με τον Χρήστο μαζί....και πάμε όλη μαζί παρέα...(ο Χρήστος, όταν πάμε σ.μάρκετ όλο του το ζόρι, είναι να περάσουμε από το διάδρομο με τα πατατάκια (κατά Χρήστο παπατάκια) και μόλις τα πάρουμε στο καρότσι λέει..."πάμε τώρα σπίτιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!" κι εννοεί για να τα φάμε!!!!!!! πολύ γέλιο!!!!!!

Ελένη, δεν έχουμε συνηθίσει να μας λείπεις...που είσαι? έπιασες κανένα σίδερο κι εσύ? Φέρε το καφεδάκι σου, κι έλα στην παρέα μας!!!!

Φιλάκια πολλά πολλά!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μανούλες και από εμένα!!!! Και το μέτωπο του Πειραιά καλά είναι... :tongue:

Καθυστέρησα λιγάκι να μπω γιατί δεν είχα τίποτα ιδιαίτερο να γράψω αλλά κυρίως γιατί ο άντρας μου 2 μέρες δε δούλευε και όλο και κάπου πηγαίναμε, όλο και κάτι κάναμε! Προχθες όλο το απόγευμα ήμασταν στον Πειραιά βόλτα, και χθες είχαμε γιατρό και κάτι ψιλοδουλίτσες. Μπήκα πριν λίγο που ξύπνησα και είδα πόσα γράψατε όλες και αγχώθηκα! :shock:

Τα νέα μας είναι καλά! Είδαμε τη μπουμπού μας χθες (κάτι μάγουλα...κάτι χειλούρες που φαίνονται στον υπέρηχο κορίτσια!!! Μπουλούκα!!! Θα βυζαίνει και θα γελάμε με τον αντρα μου.....χιχιχι :tongue: ) είναι στη θέση της σταθερή με το κεφάλι κάτω και ο γιατρός το αποκλείει να ξαναγυρίσει πλέον... Αν και θα ήθελα για να έχω ένα λόγο για την καισαρική να λέω τριγύρω! Αμάν πιά! Τι ταμπού αυτή η καισαρική βρε κορίτσια.... Αρκετοί από αυτούς που ξέρουν ότι θα την κάνω από επιλογή τους φαίνεται κάπως και το δείχνουν! Αφού πλέον δεν κάθομαι να εξηγώ οτι φοβάμαι κλπ και λέω ευθαρσώς " θα πάω με ραντεβού και βαλίτσα σαν κυρία!"... Εντομεταξύ 2 γνωστές που γέννησαν μέσα στο Μάρτη με καισαρική είναι πολύ καλά! Δεν κατάλαβαν τίποτα και η μια ανέβηκε ήδη και στη μηχανή τους!! :shock: Συνεχίζω με την μπέμπα, είναι 2140, νορμαλ μεγαλώνει και κλείσαμε ραντεβού στις 3 Μαίου, εκτός απροόπτου πάντα! :-P Τον ρώτησα και για το καρδιοτοκογράφημα nst και μου είπε ότι αυτός δεν το κάνει πάντα, αλλά μόνο αν κάτι δεν του αρέσει στα doppler που κάνει ή αν δεν πολυακούει η μαμά το μωρό. Αυτά από το μωρό μας.

Πήραμε και από το φαρμακείο κάποια βασικά που θέλω να υπάρχουν σπίτι για να μην τρέχουμε, όπως depon για μωράκια, μάσκες αναπνοής, μικροκλύσματα γλυκερίνης και φυσιολογικό ορό. Τελικά πήρα τις αμπούλες και όχι το μεγάλο μπουκάλι σε πρώτη φάση γιατί είναι αποστειρωμένες και για βρέφος είναι καλύτερα. Όταν περάσει το εξάμηνο, την επόμενη φορά που θα αγοράσω δηλαδή λογικά θα πάρω το μπουκάλι για οικονομία! :rolleyes: Αυτά....

Λία μου γλυκιά, χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά με την παιδίατρο και μείνατε ευχαριστημένοι! Έφυγε μια έγνοια και σε καταλαβαίνω απόλυτα! ;) Τώρα σχετικά με την αμοιβή της δε νομίζω να έχετε θέμα! Πόσα θα παίρνει πιά!! 50 άντε 60 ευρώ το πολύ φανταζομαι! Γιατί δε ρωτάς τους γνωστούς σας που το ξέρουν;; :rolleyes:

Όσον αφορά τα ζουμιά που σε πιάνουν εύκολα, είμαι κι εγώ αρκετά κλαψιάρα γενικώς, από πριν μείνω έγκυος δηλαδή και τώρα στην εγκυμοσύνη έκλαιγα ακόμη πιο εύκολα, αλλά στις αρχές και στα μέσα της εγκυμοσύνης. Τώρα έχω επανέλθει σχεδόν στα κανονικά μου και λέω σχεδόν γιατί αν δω κανένα βιντεάκι με την ανάππτυξη του εμβρύου ή γενικά βίντεο με μωράκια κλαίω αμέσως! Και πραγματικά δεν μπορώ ούτε καν να με φανταστώ την ώρα που θα πρωτοαντικρύσω τη μπέμπα μου......... Νομίζω ότι θα μπλαντάξω!!! Όταν θα πηγαίνω στην κλινική δε νομίζω, θα φοβάμαι και θα είμαι σφιγμένη στην εγχείρηση όσο να πεις και θα είμαι επικεντρωμένη σε αυτό. Όταν βγει όμως........ Τύφλα να έχει η Μάρθα Βούρτση θα είμαι!!! Είναι και οι ορμόνες σίγουρα, Λία μου, αλλά είναι και απολύτως φυσιολογικό! Πώς είναι δυνατόν να μη συγκινηθείς με το πλασματάκι που κρατάς το τοσοδούλικο και το γλυκούλικο που είναι κρεμασμένο από σένα και είναι ολόδικό σου; Εγώ εκείνη την ώρα θα σκεφτώ σίγουρα και το εμβρυάκι που χάσαμε στην παλίνδρομη και θα συγκινηθώ και με αυτό που δεν τα κατάφερε.... :-( :sad: :-( Και τώρα που το ανέφερα, ακόμη και τώρα που έχω άλλο μωράκι στην κοιλίτσα, καμιά φορά θυμάμαι την πρώτη μου εγκυμοσύνη και στεναχωριέμαι πολύ που το χάσαμε και ποτέ δε θα μάθουμε αν ήταν αγοράκι ή κοριτσάκι και πώς θα ήταν κλπ..... Εκεί είναι που κλαίω κατευθείαν! Και το κλάμα αυτό δεν είναι από χαρά... :cry: Κορίτσια κοντεύει χρόνος από την απόξεση (8 Απριλίου ήταν αυτή η αποφράδα μέρα) και δεν το έχω ξεπεράσει! Απλά ξεχνιέμαι.... Άντε μη σας μαυρίζω τώρα κι εσάς, απλά μου ήρθε να τα πω να ελαφρύνω λιγάκι γιατί είναι κάτι που μου έχει μείνει.

Σοφάκι, πολύ ωραία η ιδέα σου για ροζούλες μπουμπουνιερίτσες! Θα ήθελα κι εγώ να πω την αλήθεια μου, αλλά εκτός από γονείς και ένα φιλικό ζευγάρι δε θα έχουμε άλλο κόσμο! Δεν έχουμε συγγενείς και φίλους εδώ... Οπότε αν τις κάνω θα μου μείνουν και θα τις τρώω εγώ με τη μπέμπα! :tongue:

Σχετικά με τις δουλειές έξω και μέσα στο σπίτι τις κάνουμε μαζί με τον άντρα μου. Από τις μέσα δουλειές τώρα που είμαι έγκυος βάζει εκέινος ηλ. σκούπα για να μη σκύβω και σφουγγαρίζει συνήθως εκείνος και ελάχιστα εγώ. Τα υπόλοιπα τα κουτσοκαταφέρνω. Α! Και όταν είναι σπίτι ετοιμάζω εγώ τα ρούχα και τα βάζω-βγάζει εκείνος απο το πλυντήριο. Τις έξω όπως σούπερ μάρκετ τις κάνουμε πάντα μαζί γιατί από την μια δεν οδηγάω στην Αθήνα να πάω μόνη μου και από την άλλη πηγαίνουμε σε ένα τεράστιο Σκλαβενίτη και το κάνουμε σα βόλτα πάντα. Άλλες εξωτερικές ψιλοδουλειές πολλές φορές τις κάνει μόνος του γιατί πηγαίνει με τη μηχανή. Ε, δεν είναι δρόμοι αυτοί με τετοια κίνηση τις ώρες αιχμής! :mad:

Κατερινάκι, πολλά περαστικούλια στο αγοράκι σου! Άντε να γίνει τελείως καλά και να υποδεχτεί τον αδερφάκο του!!! Τι πλάκα που θα έχουν μαζί!!! :D Η χαρά του Θεού θα είναι να τα βλέπεις!! :P

Καούρες έχω κι εγώ τον τελευταίο 1,5 μήνα κυρίως τα βράδια όταν ξαπλώσω και μου έρχεται να ρευτώ. Ρεύομαι και μου ανεβαίνει σιγά σιγά ένα κάψιμο γερό! Όχι όμως κάθε βράδυ. Έχω παρατηρήσει ότι παίζει μεγάλο ρόλο τι θα φάω και πόση ώρα θα το φάω πριν ξαπλώσω. Π.χ. το γάλα με κουακερ μου φέρνει καούρα μόλις ξαπλώσω αν το φάω μετά τις 9μιση με 10 και γενικά τώρα που το σκέφτομαι ό, τι και να φάω από αυτή την ώρα και μετά θα έχω καούρες μόλις ξαπλώσω είτε είναι 12, είτε είναι 12μιση με 1 το βράδυ. Ίσως σε βοηθήσει η σόδα, δεν ξέρω τι άλλο... Είναι και στον καθένα διαφορετικά αυτά..:rolleyes:

Ταμπλέτες από μπύρα μαγιάς έχετε οι ήδη μανούλες δοκιμάσει κατά το θηλασμό; Αν ναι, πόσο κάνουν; Ρώτησα και το γιατρό μου και είπε ότι πιθανότατα βοηθάει στο να κατέβει περισσότερο γάλα. Πάντως σίγουρα δεν κάνει κακό και λέω να τις δοκιμάσω! :tongue:

Αυτά για τώρα!!! Δεν θα ξαναχαθώ!! :oops:

Σας φιλώ γλυκά! :-P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από το Συριανό μέτωπο!!!

το ρίξαμε και εμείς έξω και χθες και σημερα, τώρα μαζευτήκαμε σπίτι, μας΄έχει πιάσει μια μανία για βόλτες...μάλλον συνειδητοποιούμε ότι θα κοπουν σύντομα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ελενάκι τι ωραια τα νέα από την μπουμπού σας!!!αχ, κλείσατε και ημερομηνία...φοβερό μου φαίνεται...ξέρεις την ημέρα που θα γίνεις μανούλα!!!Τώρα μου ήρθε η ιδέα, αν έχει έρθει ο άντρας μου εκείνες τις ημέρες να με φέρει να σας δούμε στο μαιευτήριο!!!!ωραία δεν θα είναι???:P:p:pΝα σε γνωρίσω από κοντά κατευθείαν μανούλα με την μπουμπού αγκαλιά!!!

καλά μην είσαι χαζό και ντρέπεσαι να λες ότι πας με ραντεβου...αν σου πει κανένας τίποτα θα τους λες ότι ο τοκετός είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και η κάθε γυναίκα ας κάνει οτι νομίζει και πιστεύει, δεν έχουν λόγο οι τρίτοι σε τετοια θέματα..έλεος!!!θα σου πουν και πως θα γεννήσεις???Σοφία πολύ ωραία η ιδέα σου με τις μπομπονιερίτσες!χαρά στο κουράγιο σου!Εγώ τα ψιλοβαριέμαι αυτά, και επισης αν είχα ένα κουτί με κουφέτα χατζηγιαννάκη (αυτά με τις γευσεις) θα τα είχα εξαφανίσει μόνη μου:oops::oops::oops:στο γάμο μου τρεφόμουν αποκλειστικά με αυτά!!!!!!!!!!!!!

Κατερινάκι περαστικούλια στο ζουζούνο σου!

τι γλυκές στιγμές είναι αυτές που μας περιγράφεις όταν αντικρισες τον μικρό!!!!!!αχ, πιστεύω πως θα λιώσω κυριολεκτικά όταν θα τον δω...δεν έχω αντοχες, ούτε αυτοσυγκράτιση...θα πλαντάξω!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σχετικά με την παιδίατρο, όταν λέω κατά της αντιβίωσης, εννοώ πως δεν δίνει αντιβίωση με το παραμικρό και είναι κάτι το οποίο ΄΄ηθελα γιατί πιστεύω πως πρέπει να αφήνουμε τον οργανισμό του παιδιού να φτιάχνει αντισώματα και όχι να τον μπλοκάρουμε με ένα σωρό ισχυρά φάρμακα...

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο κορίτσια, τι σφυγμούς έχουν τα μωράκια σας τώρα στις τελευταίες εξετάσεις που κάνετε? με έχει πιάσει ανησυχία γιατί είναι λίγο ήσυχος ο δικός μου και στην τελευταία επίσκεψη είχε 125 σφύξεις, μου φάνηκε λίγο και αναρωτιέμαι αν ζορίζεται..και η επόμενη επίσκεψη μας είναι στις 18 απριλίου και μου φαίνεται πολύ μακρια...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...