Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα ζουζουνίτσες!!! ;););)

Ωαρία μέρα έχει σήμερα και πήγαμε για ένα καφεδάκι στις 11. Τώρα εγώ σπίτι και ο αντρούλης στη δουλειά.... Ειναι απογευματινός σήμερα και αν δεν κάνω μπόλικες δουλειές, η βαρεμάρα θα βαρέσει κόκκινο!!! :mad::mad::mad:

Ξεκίνησα λοιπόν με πλυντήρια, έπλυνα το μπροστα μπαλκόνι που γίνεται μέσα στο καυσαέριο 3 την ώρα και συνεχίζω με πλυντήρια.... :o Τώρα έκατσα για να μην τα κάνω συνεχόμενα και κουράζω και τη μπουμπου... Έπεται και συνέχεια όμως, καθώς ξεκίνησα προχθές να ανεβάζω χοντρά χειμωνιάτικα ρούχα και να πλένω - τακτοποιώ ανοιξιάτικα και καλοκαιρινά καθώς το Μαίο που κανονικα τα κάνω δε θα μπορώ με το μωρό.... Ούτε και τον Απρίλη που θα είμαι στην τελική ευθεία.... :rolleyes:

Κατερινάκι πολύ χάρηκα που μπήκες, αλλά και για τα τέλεια νέα σου φυσικά!!! :P Ε, όχι και να σε βαρεθούμε!!! Μη χειρότερα.... Αντιθέτως, σου έγραψα και χθες ότι μας ελειψες!!!!!! Σε συμβουλευόμαστε, σε αγαπάμε και σε θαυμάζουμε καθώς είσαι ήδη μανούλα και θα ξαναγίνεις! Είσαι πολύ καλή και καταλαβαίνεις τις αγωνίες και τις απορίες μας και μας βοηθάς πολύ! Επίσης μας κάνεις υπέροχη παρεούλα και μαζί σου νιώθουμε σιγουριά! :lol::lol::lol:

Ντούρος ο μπεμπάκος σου κι εσένα,ε; Τι καλάάάά!!! :lol: Γερά να είναι τα ζουζούνια μας! :-P Κυριλέ και ο αιματικρίτης σου!!! Με εμένα βρε κορίτσια τι γίνεται;;; Πολύ χαμηλός! Ανησυχώ! :(

Αυτό το μαξιλάρι που λες, κάπου το έχω ξανακούσει και θα το ψαξω καλύτερα. Μου φαίνονται λιγάκι πολλά τα 70 ευρώ είναι η αλήθεια σε συνδυασμό με όλα τα άλλα που δίνουμε αυτό τον καιρό, αλλά αφού είναι τόσο χρήσιμο θα το θέσω και θα το συζητήσουμε με το σύζυγο! ;);)

Δηλαδή να έχουμε μαζί και παραμάνες, λες, στην κλινική; Θα πάρω μερικές τότε.

Αυτο με το σκουφάκι με έχει προβληματίσει λιγάκι. Θα χρειαστεί και στα δικά μας μωρά που θα γεννηθούν το Μάιο; Αν απλά την έχω τυλιγμένη σε πάνα να καλύπτω και το κεφαλάκι κάπως μέχρι να μπούμε στο αμάξι και από κει στο σπίτι, δεν είναι αρκετο; :rolleyes:

Έχω ένσταση για τα ζιπουνάκια του τζάμπο! Μου φαίνονται υπερβολικά μικρά!!!! Και δε μιλάω για τα 00 μήνες.... Ούτε ένα τετοιο δεν έχω πάρει... Έχω πάρει αρκετά 3 μήνες και μερικά 6 μήνες και πάλι μου φαίνονται οτι είναι περισσότερο για γατάκια και λιγότερο για μωράκια! Έχω την εντύπωση ότι θα το σφίγγουν το μωρο! Εσύ Κατερίνα έχεις χρησιμοποιήσει τα 3 μήνες ζιπουνάκια του τζαμπο στο Χρηστάκη σου και του ήταν καλά; Ποσες μέρες τα φορεσε;;;; Δε ρωτάω μήνες... :tongue: Τι να πω, μακάρι να κάνω λάθος, να είναι η ιδέα μου γιατι έχω πάρει 5-6 των 3 μηνων... Επίσης πολύ μικρά και στενάχωρα μου φανήκαν (με το μάτι, δεν είχα δει άλλα για να συγκρίνω) τα γαντάκια του τζάμπο... Πήρα 2-3 ζευγάρια και βλέποντάς τα ξανα και ξανα άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι και αυτά μικρά... Πήγα λοιπόν στο ΛΗΤΩ για να παρω κουνουπιερα για το καρότσι και με την ευκαιρια έριξα μια ματια στα γαντακια και οντως ηταν αρκετα μεγαλύτερα κορίτσια! Έχουν ένα μέγεθος. Πήρα και από εκεί 2 ζευγάρια να είμαι σίγουρη!

Α! Η Σοφία είπε χθες ότι θα πάρει και σεντόνι για το πυρεξάκι του νοσοκομείου, εκείνο που σου φέρνουν το μώρο. Καλα και σεντόνια πρεπει να κουβαλάμε; Δεν τα βάζουν αυτα εκείνοι; Σε λίγο θα κουβαλησουμε και κουβερτακια! Ελεος, τοσα λεφτα θα παρουν! :mad: Ελπίζω να μη χρειαστει!

Λία μου, τι κάνεις;;; Πώς είσαι σήμερα; :-P:-P:-P

Άσχετο αλλα σκεφτόμουν το πρωι αυτα που λεγαμε για τις αδειες και λιγο μπερδευτηκα! Εσυ ειπες οτι ξεκινησες την αδεια καπου στον 5 μηνα εγκυμοσύνης, σωστα; Ποσων μηνων θα είναι ο μπέμπης όταν θα πρέπει να πάς στη δουλεια δηλαδη;

Αυτά για τώρα!!! Πάω να φάω και να συνεχίσω καμια δουλιτσα και εδω ειμαστε!

Φιλάκιααααα! :lol::lol::lol:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ax, κορίτσια έγραφα ενα κατεβατό μια ώρα και μου έπεσε το ιντερνετ και το έχασα και έχω μια τσατίλα τώρα....που να τα ξαναγράφω.....

εν κατακλείδι, να σας πω ότι χάρηκα πολύ με τα νέα άπό τα μπεμπάκια σας!!!!στρουμπουλά στρουμπουλά μωράκια θα βγάλουμε όλες!!!!για ζούληγμα:D:D:DΓερά να είναι και ευτυχισμένα...αχ,αχ,αχ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εγώ από το πρωί κάνω δουλειές, έμαθα να χειρίζομαι και το καρότσι μας, το οποίο είναι πανέυκολο όπως μου φαίνεται και πολύ πολύ 'ομορφο....να σας ρωτήσω κ όλας, εσείς τα πλύνατε τα υφάσματα του καροτσιού?πλένονται όλα, αλλά μου φαίνεται πολύ δουλειά γιατι δεν μπαίνουν πλυντήριο...λέω μήπως δεν το κάνω τώρα αλλά όταν λερωθούν:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

πατάω γρήγορα αποστολή μή μου το ξανακάνει....:mad::-x


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

....και να συνεχίσω για να σου πω Ελενάκι μου ότι δεν μπερδεύτηκες με την άδειά μου...από την στιγμή που γεννάω ξεκινά η εννιάμηνη λοχείας, δηλ. μόλις γίνει 9 μηνών το αγοράκι μου θα γυρίσω στη δουλειά...ούτε μέρα παραπάνω...κλαψ...:-(:-(:-(

αναγκαστικά θα ψάξουμε να βρούμε γυναίκα για να τον κρατάει στο σπίτι...τα λεφτά να δω που θα τα βρούμε...:-(:-(:-(


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου πω, ότι στο ΡΕΑ τα δίνουν όλα για το μωράκι, η μαία μου είπε να πάρω μόνο πανάκια για τις γουλίτσες του όταν θα ρευεται, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου πω, ότι στο ΡΕΑ τα δίνουν όλα για το μωράκι, η μαία μου είπε να πάρω μόνο πανάκια για τις γουλίτσες του όταν θα ρευεται, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται!!!

Αλήθεια;;; Μια χαρά τότε! Πού να κουβαλάμε σεντόνια και κουβέρτες... Ακόμη και με το rooming in (από ότι θυμάμαι κι εσύ θα κάνεις) τα δίνουν όλα; Αν είναι έτσι μια χαρά! Εγώ θα πάρω κανένα ζιπουνάκι και φορμάκι καλού κακού και κάποια ψιλά πράγματα για να μην τους τα ζητάμε όλη την ώρα μια το ένα και μια το άλλο, αλλά αν τα φέρνουν από μόνες τους τα περισσότερα ακόμη καλύτερα για να μη λερώσουμε τα δικά μας! :tongue:

Όσο για το καρότσι, εγώ δεν έχω σκοπό να πλύνω τα υφάσματα. Απλά τις τελευταίες μέρες θα τα βγάλω έξω να τα αερίσω. Έτσι κι αλλιώς βάζεις πάνες και σεντονακια πριν ξαπλώσεις επάνω τους το μωρό. Δεν έχει άμεση επαφή. Και στη τελική καινουρια στην κούτα και σε ζελατίνες ήταν, τι θα έχουν πια! Τώρα όταν και αν λερωθούν θα τα πλύνω αναγκαστικά! :rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax, κορίτσια έγραφα ενα κατεβατό μια ώρα και μου έπεσε το ιντερνετ και το έχασα και έχω μια τσατίλα τώρα....που να τα ξαναγράφω.....

Κι εγώ το έχω πάθει.... Πολύ σπαστικό! Όταν έχεις γράψει πολλά, πριν πατήσεις "καταχώρηση απάντησης", επέλεξε όλο το κείμενο και πάτα "αντιγραφή" καλού -κακού. Μετά από αυτό πάτα καταχώρηση έτσι ώστε αν σε έχει πετάξει και δεν περάσει την απάντηση να την έχεις στη μνήμη και να ξαναδοκιμάζεις με "επικόλληση" εδώ στο λευκό πλαίσιο εως ότου περαστεί. Πιστεύω ότι έτσι δε θα έχεις πρόβλημα. Εγώ όταν γράφω πολλά και κατά τη διάρκεια που γράφω κάνω και ξανα κάνω αντιγραφη το κείμενο μεχρι να τελειωσω έτσι ώστε αν κολλήσει την ώρα που γράφω και με πετάξει πριν τελειώσω να έχω σωσει τα περισσότερα...:rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

....και να συνεχίσω για να σου πω Ελενάκι μου ότι δεν μπερδεύτηκες με την άδειά μου...από την στιγμή που γεννάω ξεκινά η εννιάμηνη λοχείας, δηλ. μόλις γίνει 9 μηνών το αγοράκι μου θα γυρίσω στη δουλειά...ούτε μέρα παραπάνω...κλαψ...:-(:-(:-(

αναγκαστικά θα ψάξουμε να βρούμε γυναίκα για να τον κρατάει στο σπίτι...τα λεφτά να δω που θα τα βρούμε...:-(:-(:-(

Αυτό με τη γυναίκα για να μη βγαίνει το νινάκι από το σπίτι σε παιδικούς σταθμούς, είναι το καλύτερο από τις εναλλακτικές που υπάρχουν αρκεί να είναι γυναίκα εμπιστοσύνης (πολύ βασικό) η οποία θα φέρεται καλά στο μωρό και όσο γίνεται οικονομική! Βέβαια από όσο έχω ακούσει απ'έξω - απ'έξω κάτω από 500 ευρώ το μήνα δύσκολα θα βρεις αν φυσικά πρόκειται για κάθε μέρα Δευτέρα - Παρασκευή. Σκέψου ότι οι παιδικοί σταθμοί, οι ιδιωτικοί, που έχουν πολλά παιδιά μαζί και τους το πας εσύ εκεί, έχουν 400 - 500 ευρώ το μήνα στη Θεσσαλονίκη βέβαια που έψαξαν ο αδερφός μου. Πολλά λεφτά για εμάς που έχουμε και ενοίκιο βαρβάτο! :confused:

Εμείς έχουμε το εξής πρόβλημα σχετικά με το πού θα αφήνουμε το παιδί... Τον παιδικό τον έχουμε αποκλείσει για 1 ετών μωρό. Γυναίκα στο σπίτι επίσης δεν μπορούμε να προσλάβουμε γιατί δεν θα τη χρειαζόμαστε κάθε μέρα καθώς κάποια πρωινα ο αντρας μου είναι σπίτι μέσα στη βδομάδα. Η δουλεια του πάει πρωι - μεσημέρι - βράδυ - αδιάθετο - ρεπό. Και φυσικά οι μέρες που ειναι π.χ. πρωινός δεν είναι καν στανταρ! Αλλοτε ειναι πρωινος τη Δευτερα, άλλοτε την Πέμπτη κ.ο.κ. Γυναίκα για να έρχεται όποτε τη φωνάξουμε δεν πρόκειται να βρουμε, οπότε η λύση είναι μια καθότι μάνα και πεθερά ειναι χιλιόμετρα μακρυα... Άλλος ένας χρόνος ( 9 μήνες ) άδειας χωρίς να πληρώνομαι μέχρι να γίνουμε 2 ετών και να πάμε σε κανένα παιδικό κάαααπως πιο άνετα.... :rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες, καλησπέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι που ακούω νέα σας, και είστε καλά!!!!!!!!!. Ελένη, απόλαυσε τώρα τα καφεδάκια που μπορείς, γιατί μετά...δύσκολα τα πράγματα....όταν δεν έχεις δικούς κοντά...ρώτα μας και μάς..............άχχχχχχχχχχχχ, όνειρο θερινής νυκτός, το καφεδάκι!!!!!!!!!!!!!!!

Ελενίτσα, σ' ευχαριστώ, για τα καλα σου λόγια, κι εγώ σας συμπαθώ πάρα πολύ κι εσένα και την Λία, έχουμε πει τόσα πολλά εδώ μέσα που νιώθω σαν να σας ξέρω χρόνια........

Βρε Ελένη, με τον αιματοκρίτη σου, σίγουρα δεν έχεις το στίγμα που λένε...Γιατί συνήθως αυτοί που έχουν το στίγμα, έχουν χαμηλότερο αιματοκρίτη γιατί έτσι....χωρίς λόγο...(το ξέρω από τον άντρα μου που το έχει...και δεν ανεβαίνει τρελλά, λόγω στίγματος...)...Και συνήθως είναι κληρονομικό...το έχεις ψάξει...γονιδιακά - τι γίνεται?

Το μαξιλάρι, πήγαινε πρώτα να το δεις (μην το πληρώσεις άδικα, εν καιρό κρίσης...)...και να σου το εξηγήσουν...εμένα με βόλεψε αφάνταστα...στην νύφη μου, που το είχα δανείσει δεν την βόλεψε, ίσως κι εγώ δεν της το εξήγησα καλά...Επίσης υπάρχουν 2 μεγέθη (το μεγάλο είναι το καλό) και διάφορες ποιότητες, με διαφορετική γέμιση...(κάποια είναι με γέμιση, όπως τα κλασσικά μαξιλάρια, αλλά αυτά δεν βολεύουν...γιατι είναι πολύ μαλακά, και δεν στέκονται όπως θες...)

Με τις παραμανούλες, θυμήθηκα χθες που κοίταγα τα ρουχαλάκια στην βαλίτσα, ότι κάπου μας είχαν χρειαστεί...αλλά δεν θυμάμαι...πάνα είχαμε στερεώσει...νομίζω...δεν είμαι σίγουρη...ααααααα, επίσης αυτό το πραματάκι, που ρουφάς τις μύξούλες...επειδή έχω δει 2 - 3 το καλύτερο (αλλά και το πιο οικονομικό) είναι της chico που το έχει το τζάμπο με 4 - 6 ευρω..κάπου εκεί...και πουλάει χωριστά με άλλα τόσα,και ανταλακτικά σφουγγαράκια....από το φαρμακείο, είχα πάρει ένα νομίζω otrisalin...το είχα πληρώσει καμιά 15αριά ευρώ, και δεν ρουφαγε τίποτα...η κολλητή μου επίσης που είχε γεννήσει 4 μήνες μετά από εμένα, είχε πάρει κι αυτή από φαρμακείο ένα (με επίσης καμιά 15αριά ευρώ...που τα αντί για σφουγγαράκια...είχε κάτι σαν ριζόχαρτο...περιττο να σας πω ότι...τα μισά...τα 'τρωγε....μπλιάχ...Επίσης μην αγοράσετε αυτήν την φούσκα, που την βάζεις στην μυτούλα, την πατάς και υποτίθεται, τραβάει μυξούλες....δεν κάνει τίποτα...ούτε και βγάζει τίποτα...μόνο που ταλαιπωρείς το ζουζούνι σου....

Όσον αφορά τα σκουφάκια...δεν είναι τρομερά απαραίτητα...πιο πολύ είναι για τις πρώτες ημέρες που κρυώνουν τα καημένα...βγαίνουν απο την κοιλίτσα της μαμάς...σ' αυτό τον έξω κόσμο, και ένα κρύο το νιώθουν όπως - όπως...(εκτός βέβαια αν γεννηθείτε με μαλλί κομμωτηρίου, όπως το καμάρι μου...που και να θέλεις...που να σταθεί σκουφί...σε κάθε γύρισμα...έχει φύγει..)

Αααααα, και το άλλο να γελάσουμε...οι φίλοι και οι γνωστοί μου με ρωτούσαν αν είχα καούρες τότε, γιατί τις προκαλούν τα μαλλιαρά μωράκια...και λέω, δεν είχα τίποτα...τώρα τελευταία, σ' αυτόν εδώ που έρχεται, έχω πεθάνει στην καούρα...και λέω...θεέ μου...Πόσο παραπάνω τριχωτό και μαλλιαρό παιδί, θα κάνω...είναι δυνατόν...δεν υπάρχει!!!!!!!!!!! Φανταστείται, ότι αναψυκτικά δεν πίνω ποτέ γιατί δεν μου αρέσουν, και σ' αυτόν εδώ, έχω πιει την κόκα κόλα της ζωής μου...(παρ' ολο που ξέρετε ε? αναψυκτικά, στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπονται...μπορεί να κουφάνεις το μωρό...αλήθεια!!!)

Τα ζιπουνάκια του τζάμπο...τα 03 είναι κανονικά, όσο κι αν σας φαίνεται απίθανο...και θα τα φορέσετε, κάτι παραπάνω από μέρες - ένα - δυο μήνες σίγουρα...(τα 00 δεν το συζητώ, είναι για κινεζάκια...είναι πολύ μικρά...) Όταν αγοράζετε ζιπουνάκια από το τζάμπο, να τα προσέχετε σαν μέγεθος...γιατί το έχω δει με τα μάτια μου...και έχω πάρει κιόλας...Μπορεί να κρατάς 2 ζιπουνάκια , για παράδειγμα 03 και το ένα να είναι μεγαλύτερο από το αλλο...(δηλαδή να γράφει 03 και στην ουσία να είναι 00 - και συνήθως από αυτό που γράφει μπορεί να αντιστοιχή σε μικρότερο και ποτε σε μεγαλύτερο) Επίσης μικρή φόρμα, έχουν και τα ζιπουνάκια του ΖΑΡΑ...(δεν αγόρασα τώρα...πριν 2,5 χρόνια). Όπως επίσης με τα ρουχαλάκια, θα δείτε ότι από τα καλά κι επώνυμα μαγαζιά, τα νούμερα είναι πολύ άνετα, και θα τα φοράει το παιδί και μεγαλύτερο που θα είναι...ενώ στα πιο οικονομικά...είναι και τα νούμερα πιο οικονομικά...πχ του ΖΑΡΑ, ότι νούμερο είναι...τόσο θα τα φορέσει...ειναι μικρές φόρμες...

Για την κλινική, εμένα μου ζητάνε στο χαρτί...(αλλά και στη πράξη έτσι ήταν) κουβερτούλα εποχής...με σεντονάκι από κάτω...το οποίο είναι κανονικό της κούνιας μας, απλά το βάζουν διπλωμένο...και για κατωσέντονο στο πυρέξ, βάζουν μια απλή πάνα (αυτό με τα 15 πανιά που σας είχα ξαναπεί, ότι μου ζητάνε...)

Λία, αυτό που λέτε για τα καρότσια, όπως λέει και η Ελένη,δεν χρειάζονται πλύσιμο, γιατί παντού θα βάζετε πανούλες από κάτω, για να τα γλιτώνετε και από εμετούς και γουλίτσες...επίσης αυτό που μπορείτε να κάνετε...εγώ το έκανα και με τα παιχνίδια αυτό...όσα πχ λούτρινα, πάνινα...μας έκαναν δώρο, ή μας έδωσε πχ η αδερφή μου από τον ανιψιό μου, ο οποίος είναι 11 χρονών (άρα είχαν περάσει χρόνια) και βάζουν μπαταρίες (άρα δεν πλένονται) έκανα το εξής...Ανοίγω το σίδερο ατμού...το αφήνω να κάψει στο έπακρο...και τέλος με φουλ ατμό τα περνάω όλα από πάνω....ξέρετε το σίδερο σκοτώνει τα πάντα!!!!!!!!!! Άρα, αυτό μπορείται να το κάνετε, σε καρότσια, καλάθια...ρηλάξ...και ότι άλλο νομίζετε!!!!!!!!!!

Πωπω κορίτσια, σας σκέφτομαι αυτό που λέτε με τις άδειες σας, και για μετά, όντως μεγάλο πρόβλημα...εγώ που κάνω ελεύθερο επάγγελμα...πολύ δυσκολεύτηκα...κατάφερα να τον κρατήσω μέχρι 19 μηνών σπίτι μου, και δούλευα εδώ στο λαπ τοπ...τις ώρες που με άφηνε βέβαια...μετά τον πήγα παιδικό όμως..δεν γινόταν διαφορετικά...αλλά όταν είναι πιο μικρούλια, ο παιδικός είναι λίγο ρίσκο...γιατί βλέπω κάτι μικρούλια που τα πάνε, και είναι μαζί με τον δικό μου στο βρεφικό τμήμα, και τις μισές μέρες λείπουνε...γιατί είναι άρρωστα...Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα κάνω τον μικρό, που ο μεγάλος θα κουβαλάει από τον σταθμό ότι μπορεί...εδώ εμάς φέτος και μας έχει ρίξει του Θανατά!!!!!! κι εμένα και τον άντρα μου!!!!!!!

Ελένη, τόσο ακριβοί είναι οι παιδικοί σταθμοί στην Θεσσαλονίκη? 400 - 500 ευρώ? Πολλά λεφτά...Εγώ εδώ, τον πάω, σε ένα πρότυπο παιδικό σταθμό, κατασκευασμένο με ευρωπαικά πρότυπα, με νηπιαγωγούς που έρχονται από το εξωτερικό (μαζί με τους δικούς μας νηπιαγωγούς...συνηπάρχουν στο τμήμα), και τους μιλάνε ξένες γλώσσες...(παιδια τα βάζουν και ακούνε 7 διαφορετικές γλώσσες, για να εξικοιώνεται λέει το αυτι τους και να μπορούν να μάθουν και να μιλήσουν πιο εύκολα ξένες γλώσσες...) με φαγητό οτιδήποτε φρέσκο...(κρέας - λαχανικά - ψάρι, τίποτα κατεψυγμένο...αποδεδειγμένα γιατί ξέρετε, εδώ η κοινωνία είναι κλειστή, και το οτιδήποτε ακούγεται...) και είναι ένας από τους πιο ακριβούς σταθμούς...χωρίς σχολικό (να μην έχω και αυτό το άγχος...είμαστε δεν είμαστε έτοιμοι το πρωί....μην περιμένει το σχολικό από κάτω...) δίνω 335ευρώ...και τα κρατάνε από τις

7 - 4μμ.

Λία πάντως εσύ όπως λες μετά την άδεια σου, γυναίκα θα βρείς εύκολα, γιατί ο κόσμος ψάχνει για δουλειά σαν τρελλός...απλά αυτό που λες...λεφτά που θα βρούμε όλοι μας....έτσι όπως τα έχουν κάνει...Τωρα εσύ Ελένη, έχεις πιο δύσκολο πρόγραμμα, και μάλλον θα έχεις ένα θεματάκι...άλλα μπορεί να βρεις κάποια γυναίκα, που να μπορεί να στο κρατάει όσες μέρες θες...αρκεί λίγο πολύ να ξέρεις να της πεις στάνταρ μέρες...δηλάδή ότι θα είναι σίγουρα 3 ή 4 φορές την εβδομάδα...το πότε μετα, και την ώρα, θα την κανονίζετε ανα εβδομάδα...η νύφη μου είχε ανάλογο θέμα...γιατί είναι υπάλληλος στον Κοτσόβωλο, και ούτε ξέρει πότε δουλευει...κάθε εβδομάδα έχει νέο πρόγραμμα, πότε πρωί, πότε απόγευμα, την μία μέρα πρωί, την άλλη απόγευμα...αλλά ευτυχώς βρήκε μία περίπου 50αρα γυναίκα, η οποία (έχει μεγαλώσει πολλά μωράκια) αλλά στην ουσία είναι νυκοκυρά, δεν δουλεύει και αλλού παράλληλα, οπότε, όταν της πει...μπορεί...μπορείς να ψάξεις κάτι ανάλογο...

Λοιπόν, άντε να κοιμηθούμε και λίγο, γιατί σε ένα 5ωρο...έχουμε εγερτήριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλάαααααααααααααααααακια πολλάαααααααααααααααα!!!!!:lol::wink::!:


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Ουου!! Κοριτσάκια μου, καλημέραα!!! :P:p:p

Πρωινη - πρωινη εγώ σήμερα, στις 7μιση σηκώθηκα.... Είναι μερικά πρωινά που δεν μπορώ να κοιμηθώ παραπάνω! Αρχίζω να στριφογυρίζω και σταδιακά εκνευρίζομαι που δε με παίρνει ο ύπνος με αποτέλεσμα εντός μισαώρου να σηκωθώ! :mad: Βλέπω και τον άντρα μου να κοιμάται του καλού καιρού ενώ εγώ το μάτι γαρίδα, οπότε καταλαβαίνετε... :mad:

Ωραία μέρα και σήμερα! Θα πάμε για φαγητό στο KITCHEN BAR....Μιαμ..μιαμ!

Κατερινούλα, αυτό με το στίγμα δεν νομίζω ότι το έχω ψάξει... Δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια και ο γιατρός μου δεν μου έχει πει κάτι... Τώρα τι να πω... Είναι έτσι κι αλλιώς αργά να το ψάξω νομίζω για αυτή την εγκυμοσύνη. Αλλά και να το έχω όντως, τι στο καλό, θα το έχει και ο άντρας μου;;; (Τότε δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωρό; ) Εκείνος έχει καλό αιματοκρίτη από όσο ξέρω... :rolleyes:

Ε,ναι, μάλλον οι παραμανούλες για την πάνα θα χρειάζονται, αν χρειαστούν κάπου. Βάρος είναι; Θα τις βάλω στη βαλίτσα να υπάρχουν!

Αυτό για το otrisalin καλά που μου το είπες γιατί εδώ και μέρες πολλές το έχω βάλει στη λίστα του φαρμακείου και απλά είναι θέμα τύχης που δεν το έχω πάρει ακόμη!! Το άφηνα απλά για τα τελευταία ψώνια του στυλ "έχουμε ακόμη μέρες..." και εντός Μάρτη θα το έπαιρνα μάλλον. Το έχει ο αδερφός μου για την κορούλα του και η αλήθεια είναι ότι δεν μου παραπονέθηκε ότι δεν κάνει δουλειά. Εκείνος τα ρουφούσε και τραβούσε μυξούλες. Βέβαια η ανιψούλα μου σφάδαζε, καθόλου μα καθόλου δεν το μπορούσε, αλλά έλα που μπούκωνε συχνά! :confused: Κι εγώ σκέφτηκα ότι φαρμακείου είναι, νομίζω της ίδιας εταιρείας με το otrivin των μεγάλων είναι, άρα θα είναι καλό! Η τιμή του όντως είναι γύρω στο 15άρι μαζί με κάποια ανταλλακτικά (ή τις αμπούλες φυσιολογικού ορού, δε θυμάμαι) γιατί η συσκευή (το σωληνάκι) καθεαυτό έχει κάπου 9 - 10 ευρώ από ότι είδα σε 2 φαρμακεία. Τώρα όμως εσύ που επίσης το έχεις πάρει μου λες ότι δεν είναι καλό και δε ρουφάει της προκοπής και με προβλημάτισες! :tongue::tongue: Τι να κάνω τώρα; Αυτό της chicco το έχω δει στο τζαμπο και είπα ασ' το, θα πάρω φαρμακείου. Το έχεις δοκιμάσει εσύ και αυτό ή από άλλον άκουσες ότι είναι καλό; Η τιμή του είναι δελεαστική σίγουρα αν με 6 ευρώ πάρω όλη τη συσκευή, ενώ στο otrisalin θα έδινα για τα ιδια εξαρτήματα ακριβώς 15 ευρώ. Και είχα σκοπό Δευτέρα - Τρίτη να πάμε jumbo. Αν είναι να πάρω αυτό με την ευκαιρία! Αυτή η φούσκα που τη βάζεις στη μύτη και την πατάς για να ρουφήξει δήθεν, την έχουν μέσα τα otrisalin κλπ ή την αγοράζεις extra; Υποτίθεται ότι την χρησιμοποιείς συμπληρωματικά με το άλλο ή είναι άσχετα;

Αν είναι, θα πάρω και ένα βαμβακερό σκουφάκι από το jumbo που θα πάω να υπάρχει σε περίπτωση που μας βγει καραφλή! Μην την παγώσουμε κιόλας! χιχιχι Λεω να της πάρω και καμια κορδέλα για το κεφαλάκι, έτσι για την πλάκα. Να της την φορέσω όταν βγούμε τις πρώτες μας βόλτες που θα είναι ακόμη μικρούλα και δε θα αντιδράει πολύ... Αργότερα νομίζω ότι δεν ανέχονται πολλά στο κεφάλι και τα τραβάνε να τα βγάλουν! :lol:

Αυτό με τις καούρες και τα μαλλιάρα μωρά, όπως και το ότι τα αναψυκτικά "κουφαίνουν" το μωρό τα έχω ακούσει κι εγώ είναι η αλήθεια, αλλά ρώτησα το γιατρό μου αν ισχύουν και γελούσε κορίτσια! Μου είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν, ούτε αποδεικνύονται ΕΙΔΙΚΑ αυτο με τα αναψυκτικα! :rolleyes: Απλά είναι τελείως ανθυγιεινά, μου είπε, και έχουν χρωστικές, συντηρητικα και πολύυυ ζάχαρη γι αυτο και δεν τα συνιστούν στην εγκυμοσύνη... χεχεχεχε :tongue::tongue::tongue: Μόνο τη σόδα επιτρέπουν για καμιά καούρα και αυτή με μέτρο γιατί κατακρατεί το ασβέστιο και δεν αφήνει τον οργανισμό να το απορροφήσει σωστά. Και εδώ που τα λέμε μου ακούγεται πιο λογική αυτή η εκδοχη! Οπότε Κατερινιώ, μην ανησυχεις! Δε νομίζω να σου βγει πιο μαλλιαρό αυτό το μωράκι! :lol::lol::lol:

Τέλειο το κόλπο με το σίδερο ατμού! Όντως τα σκοτώνει όλα και είναι εύκολος τρόπος αποστείρωσης παιχνιδιών και επιφανειών που αλλιώς δεν πλένονται! :D Θα το κάνω σε λούτρινα και στο ριλάξ (που μου το δάνεισε η κουνιάδα μου) για αρχη...

Ναι, τόσο έχουν οι παιδικοί σταθμοί στη Θεσσαλονίκη! Άσε που αρκετοί αν φοράει ακόμη πάνες δεν τα παίρνουν ή αν τα πάρουν είναι πιο ακριβά! 400 ευρώ στανταρ, αν τα 500 είναι πολλά και δε θυμαμαι καλα... Δεν το σκέφτομαι ακόμη αυτό το έξοδο, άλλωστε μέχρι 2 ετών δεν πρόκειται να τη στείλω! Τώρα αυτό με τη γυναίκα.....εδώ στην Αθήνα που δεν ξέρουμε κανέναν είναι πολύ δύσκολο να βρω τετοια κάλη κυρία και νοικορά που να μπορεί και να έρχεται όποτε την πω! 3-4 φορές τη βδομάδα σίγουρα ΔΕΝ θα τη χρειαζόμαστε... 2-3 το πολύ ( και η τρίτη λειψή γιατί όταν είναι μεσημεριανός ο άντρας μου μπορεί να την κρατάει εκτός από 1 ωρίτσα το μεσημέρι μέχρι να σχολάσω εγώ! ) και κάθε βδομάδα διαφορετικές μέρες. Ποια θα βρω να ειναι αποίκο για το όταν τη φωνάξω....;;;;; Και από πού θα κρατάει η σκούφια της; Δεν ξέρω, αλλά ακούμε τόσα και εδώ Αθήνα όλα τα βλέπω καχύποπτα και τα φοβάμαι. Ειδικά αν τη βρω χωρίς συστάσεις.... (ποιος να μας τις δώσει;;; ) Έχει η πεθερά μου εδώ κοντά σχετικά στου Ρέντη μια φοιτητική φιλενάδα, πολύ καλή κυρία και νοικοκυρά, άνθρωπο απολύτου εμπιστοσύνης ακριβώς όπως τη θέλουμε. Όμως η νύφη της (με την οποία μένουν κοντά για να τη βοηθάει), έχει ήδη ένα κοριτσάκι 2,5 ετών και είναι και έγκυος στο δεύτερο και γεννάει 1 μήνα μετά από εμένα....άρα θα χρειάζεται σίγουρα τη βοήθειά της αν και η κοπέλα δε δουλεύει... :( Ίσως της το προτείνουμε, αλλά δύσκολο να μπορεί!

Αυτά για τώρα.... Φιλιά πολλά!!!! :P:p:p :P:p:p


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Κατερινάκι μου γλυκο, σε καταλαβαίνω απόλυτα που σου είνα δύσκολο να μπαίνεις συχνά στο ιντερνετ, βλέπω από μένα που εναν άντρα έχω να φροντίσω και μου τρώει τη μέρα...φαντάζομαι εσύ με 2 τι ζόρι θα τραβάς!!!

αχ, είσαι τυχερή που δουλεύεις στο σπίτι...μεγάλη υπόθεση..μακάρι να μπορούσα να μεγαλώσω το αγοράκι μου εγώ η ίδια, θυμάμαι πόσο δύσκολο ήταν για μένα σαν παιδί να βλέπω τους γονείς μου μόνο τα σκ, σφού καθημερινές γύριζαν βράδυ στο σπίτι και τους έβλεπα μόνο ΄πριν κοιμηθώ....ακόμα θυμάμαι τους εφιάλτες που είχα ότι κάποια μέρα δεν θα γυρίσουν από τη δουλειά...και μετά σου λένε τα παιδιά δεν έχουν μνήμη...έχουν και παραέχουν...δίκιο είχε ο Φρόιντ..όλα μένουν χαραγμένα στο μυαλό...

Ελένη σε βρίσκω πιό οργανωμένη...εγώ ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με αυτά-τα-πως-τα-λενε για τις μυξούλες του μωρού...μη σου πω τα είχα ξεχάσει...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και μάλλον θα έχω ξεχάσει και άλλα πράγματα...πρέπει να ανασκουμπωθώ...σε 1 μήνα φευγω από το σπίτι και πρέπει να μην αφήσω καμία εκκρεμότητα...ωωωω, θεεε μου σε 1 μήνα φεύγω!!!!!!!

θα αρχίσω να πανικοβάλομαι!!!

σε λίγες ώρες έρχεται η μανούλα μου , ΕΥΤΥΧΩΣ, για να με βοηθήσει να τακτοποιήσουμε καλύτερα τα πράγματα, δεν είμαι καθολου οργανωτική, και ο άντρας μου λείπει συνέχεια από το σπίτι και δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα μόνη μου...οπότε η μανούλα θα βάλει μια τάξη:wink::wink::wink:

Σας φιλώ γλυκά!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φιάσκο σήμερα το Kitchen Λια μου! Και εγώ και ο αντρας μου πηραμε 2 μέτρια εως αδιαφορα πιατα που θα τα ετρωγες καλλιστα σε απλο εστιατοριο... Εγω φέτες μοσχαρι με μια μετρια νερουλη σαλτσα, ντεμεκ με μελι και ενα βουναλακι πουρε! Καλος ο πουρες, αλλα κι εγω καπως ετσι τον κάνω, μη φανταστεις! Ο αντρας μου 2 σνιτσελακια χοιρινα με γραβιερα, εντελως μετρια και κατι περιεργες πατατες σε λεπτες φετες φουρνου, επισης πολυ μετριες! :mad::mad::mad::mad: Πώς είναι τα γκουρμε πιατα;;; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Μονο τα μανιταρια ορεκτικο ηταν καλα... Τζαμπα τα 31 ευρω... :mad: Είχε και πολυ κοσμο, μας τα αργησαν κιολας... Μια τρελα, μια ομορφια σου λεω.... :tongue::tongue::tongue: Ας μην τα θυμαμαι και τσατιζομαι!

Με το καλο να ερθει η μανουλα σου η καλη! Ποσο θα μεινει;; Θα τα τακτοποιησει ολα εκεινη, μην ανησυχεις. Θα τα βαλετε σε σειρα και τα μικροπραγματα. Με λεωφορειο ερχεται μονη της;

Εγω επειδη αγχωνομαι πολυ με τις λεπτομερειες και ολη την ωρα αυτα καταληγω να σκεφτομαι, τα εχω βαλει σε σειρα απο νωρις ολα για να τα τελειωσω και να μη με φαει το αγχος τελευταια στιγμη! Και ευτυχως ειμαστε σε καλο δρομο. Ουσιαστικα εμεινε 1 μηνας και κατι οπου μοου εχουν μεινει τα τελευταια που ολο και κατι βγαινει... :rolleyes: Όλο σβηνω και ολο και κατι γραφω σε αυτη την περιβοητη λιστα με τα ψωνια!

Τώρα που το θυμηθηκα καθως αυριο θα παμε τζαμπο παλι... Κατερινα, αν ξερεις, το τζαμπο εχει τη sudocreme πιο ακριβη απο τα φαρμακεια; Εχω αυτη την εντυπωση! Εχεις τσεκαρει κατι τετοιο; Εσυ απο που την παιρνεις; Επισης χρειαζεται να παρουμε ενυδατικη κρεμουλα για το σωμα του μωρου, για μασαζακι μετα το μπανιο; Ή είναι περιττο;;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραααααααααα!!!!!!!!

Τι κάνετε κοριτσάκια?

Λία, με το καλό, να δεχτείς την μανούλα σου!!!!! Και να φτιάξετε τα μωρουδιακά σας, και όλα τα σχετικά!!!!!

Ελένη, κι εγώ αν μ' αφήσεις, άνετα κοιμάμαι του καλού καιρού....μου έχει λείψει πολύ αυτό...γιατί όσο υπναρού είμαι εγώ, τόσο ανάποδος είναι ο Χρηστάκος μου σ' αυτό το θέμα....

Με το στίγμα, όντως αν δεν το έχουν και οι δύο δεν υπάρχει θέμα...μην σε αγχώνει λοιπόν...κι άν έχει και αιματοκρίτη "ντούρασελ" ο δικός σου...τότε σίγουρα αυτός δεν το έχει....Εμείς κάναμε προληπτικά μία φορά εξετάσεις αίματος του Χρηστάκου, και παρόλο που λένε πριν τα 5 - 6 έτη του, δεν μπορείς να πείς με σιγουριά ότι το κληρονόμησε (το στίγμα)...όλα αυτό δείχνουν...γιατί είναι διάφοροι δείκτες μαζί και του αιματοκρίτη που βγαίνουν εκτός ορίων...είναι διαφορετικοί...και δεν σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα...απλά έτσι τους καθορίζει το στίγμα!!!!!!!!!!!!! Πάντως μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός σου, δεν σας ρώτησε, ή δεν σας έβαλε να κάνετε εξετάσεις, εφόσον είναι και η πρώτη σου εγκυμοσύνη...εμάς εδώ και ο δικός μου γιατρός, αλλά και σε άλλες γνωστές μου, με άλλους γυναικολόγους, όλοι το ρωτάνε...και το ψάχνουνε... Εσάς Λία, σας ρώτησε ο δικός σου?

Ελένη ρώτησες τον γιατρό σου για την πλαστική, που μου είπες? Εμένα ο δικός μου, μου το είχε πει ο ίδιος...δεν του είχα πει εγώ τίποτα, γιατί δεν το είχα σκεφτεί καν, ούτε το ήξερα...και επίσης το κάνει μέσα στην τιμή που μου παίρνει έτσι κι αλλιώς...απλά πρέπει να σου πω, ότι ο δικός μου παίρνει 2500ευρώ, ενώ οι άλλοι που έχω ακούσει εδώ, παίρνουν από 1200 - 1800...οπότε δεν ξέρω αν πάει μέσα στην διαφορά που προκύπτει...Εσένα Λία, ο δικός σου, σου έχει πει κάτι?

Το "μυξιτήρι" της chico έχω πάρει από τα Jumbo , και όχι μία φορά...είναι πολύ βολικό....και αποτελεσματικό...επίσης αυτό που κάνω εγώ από μόνη μου, όταν έχει πολυ μίξα και βγάζει πολύ πράμα....βάζω και δυο σφουγγαράκια μαζί μεσα... Επίσης τα ανταλακτικά...δεν είναι μιας χρήσεως...εγώ τα πλένω...και όσο ήταν μωρουλίνι που αποστείρωνα γενικά τα πράγματα του....μετά το πλύσιμο, έσταζα καμιά σταλίτσα ασπρο οινόπνευμα, έτσι για αποστείρωση...

Την φούσκα, την είχα αγοράσει...μόνη της...όταν ψώνιζα στην αρχή τα διάφορα του μωρού..δεν ήξερα ότι υπάρχει το άλλο που ρουφάς τις μύξες...και είχα αγοράσει την φούσκα επίσης της chico αλλά δεν έκανε τίποτα...και το ίδιο μου είπαν και άλλες μετά κοπέλες με άλλες μάρκες που έτυχε να έχουν πάρει...Άρα, μην την αγοράσετε καθόλου!!!!

Την sudocream, αγοράζω το μικρό μέγεθος, γιατί το μεγάλο, το θεωρώ πολύ μεγάλο και δύσχρηστο...Επίσης φαντάσου ότι του βάζω σε κάθε άλλαγμα...και είχα αγοράσει το μικρό μέγεθος 5 ευρώ από το φαρμακείο τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη, και μου τελείωσε την προηγούμενη εβδομάδα που έχουμε Μάρτη...μου κρατάει 5 - 6 μήνες δηλαδή...οπότε δεν θέλω να έχω την μεγάλη συσκευασία, να την χρησιμοποιώ φαντάσου πόσο καιρό δηλαδή...(κανένα χρόνο), προτιμώ να την ανανεώνω...όσο για την τιμή, και τώρα που την ξαναγόρασα από άλλο φαρμακείο, πάλι 5 ευρω την πήρα...Στο jumbo πρέπει να είχα αγοράσει, πριν κανένα χρόνο και εκεί είδα ότι έχει 2 μεγέθη μεγάλο και μικρό...και θυμάμαι ότι η μεγάλη ήταν ακριβώς η διπλή σε ποσότητα, και επίσης ότι η τιμή της ήταν ακριβώς η διπλή της μικρής...δηλαδή δεν γλίτωνες τίποτα...αν θυμάμαι καλά, εκεί είχα πάρει την μικρή 4,5ευρώ, και είχε την μεγάλη 9ευρώ.

Επίσης, αν θέλεις να του κάνεις μασαζάκι, δεν χρειάζεσαι ενυδατική για το μωρό...θα του βάζετε το λαδάκι...(baby oil)...τρελλαίνονται για μασάζ...του δικού μου, του αρέσει ακόμα...άμα μου κάτσει!!!!!!

Φιλάκια - φιλάκια πολλά!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...χμμμ....Μάλιστα, καλή μου Κατερίνα!!! :lol: Όπως πάντα είσαι κατατοπιστικότατη!!!! :lol::lol::lol: Σε ευχαριστώ πολύ για τα "φώτα" σου!!! Αν είσαι μανούλα όλα τα μαθαίνεις βρε παιδί μου! Όλα αυτά που μας φαίνονται βουνό τα μαθαίνεις νεράκι! Αναγκαστικά θα μου πεις...... Ωραίες ασχολίες όμως είναι αυτές!! :rolleyes:

Δύσκολος ο Χρηστάκης σου στον ύπνο,ε;;; Σκληρό και ζόρικο αντράκι θα γίνει αυτός καλέ!! Αυτό που είχες πει τις προάλλες σχετικά με την τρομερή αγάπη που του έχεις και αν θα μπορέσεις να αγαπήσεις το ίδιο και το δεύτερο παιδάκι σου, το έχω κι εγώ απορία πραγματικά! Έρχεται το πρώτο μωρό το δικό σου, σοκάρεσαι, τρελαίνεσαι, χαζεύεις, μαθαίνεις όλα τα σχετικά μαζί του και γενικώς τα δίνες όλα.. ό, τι έχεις και δεν έχεις απο συναισθήματα και φροντίδα. Έρχεται μετά και το δεύτερο... Πώς να νιώθεις άραγε σε σχέση με το πρώτο; Έχεις ανάλογη αγάπη να του δώσεις; Η λογική λέει πως ναι και πως η αγαπη της μάνας είναι ανεξαντλητη όσα παιδια και να κάνει και τα αγαπάει όλα εξίσου. Θέλω όμως να μου πεις στην πράξη τι γίνεται μόλις με το καλό το ζήσεις! :rolleyes: Είναι όντως όλα ισομοιρασμένα ή το πρώτο παιδί κατέχει πάντα ξεχωριστή θέση στην καρδιά της μάνας;;; :rolleyes:

Για το στίγμα να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι ακριβώς τι και αν είχε ειπωθεί κάτι με το γιατρό μου καθώς οι πρώτες εξετάσεις που με έβαλε και έκανα, όταν τον πρωτογνώρισα κιόλας, έγιναν το Νοέμβριο του 2010. Τότε δεν είχαμε αρχίσει καν προσπάθειες για νινι ακόμη. Ήμασταν 1-2 μήνες πριν βάλουμε μπρος και θέλαμε να μου γράψει εμένα προγεννητικό έλεγχο γενικά και ένα σπερμοδιάγραμμα στον άντρα μου για να ξέρουμε που βρισκόμαστε. Σε εκείνες τις εξετάσεις ίσως φαινόταν αν έχω στίγμα...δε θυμάμαι, να μην τον αδικήσω κιόλας το γιατρό. Αν το έχω κάνει τότε, πώς τη γραφει την εξεταση, ξέρεις; "Στίγμα Αναιμίας" το λέει ή αλλιώς με κανένα άσχετο κωδικό; Αν είναι να τις βρω και να τις κοιτάξω, αλλά να ξέρω τι ψάχνω... :tongue:

Είχα και μια παλίνδρομη κύηση 3 μήνες μετά το ξεκίνημα, άρα αυτή είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη. Τώρα τι να σου πω, δεν ξέρω και δε θυμάμαι κάτι παραπάνω...

Σχετικά με την πλαστική της καισαρική τον ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι κάνει. Απλά δεν είπε οτι δε φαίνεται μετά απολύτως τίποτα. Βελτιώνεται η όψη της τομής, αλλά δεν εξαφανίζεται... Επίσης είπε οτι έτσι κι αλλιώς η τομή γίνεται εκεί που αρχίζουν οι τριχούλες οπότε δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου και σίγουρα δε φαίνεται ούτε με μαγιώ. Δεν με πειράζει να σου πω και να φαίνεται λιγάκι... Αρκεί να μην κάνει μπαμ! Σε καποιους οργανισμούς, μου είπε, ότι δημιουργείται κάτι σαν λίπωμα γύρω από την πληγή και αν γίνει αυτό φαίνεται το κόψιμο λίγο περισσότερο. Και φυσικά δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δε θα συμβεί, αν και δεν τυχαίνει συχνά ευτυχώς! Αρκετά χρήματα παίρνει ο δικός σου... Εμένα 1700 θα μου πάρει (με απόδειξη των 1000) ....

Κορίτσια, αν γίνει αυτό που συζητιέται με τις κλινικές και τον ΕΟΠΥΥ, θα δώσουμε στην κλινική τα χρήματα που παίρνει μείον το επίδομα τοκετού! Θα αφαιρεθει επι τόπου απο το συνολικό ποσό που παίρνει η κλινική, εμείς θα δώσουμε 800 - 900 ευρω λιγότερα και μετα τα ζηταει η κλινικη απο τον ΕΟΠΥΥ! Τέλειο; Είναι στα σκαριά, μου το είπε ο γιατρός μου. Για να δούμε....

Μπερδεύτηκα με το "μυξιτήρι" (μου άρεσε η λέξη! χιχι) γιατί κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμά σου ότι έχεις πάρει το otrisalin επειδη είπες ότι δε ρουφάει γι' αυτό σε ρώτησα αν έχεις πάρει και το αντίστοιχο της chicco. Προφανώς έχεις δοκιμάσει και τα δύο, σωστά; Θα το πάρω αύριο. Έχει και αμπούλες φυσιολογικού ορού αν θυμάμαι καλά, οπότε παίρνω και αυτές και ανταλλακτικά να βρίσκονται;

Καλά που το τόνισες και αυτό με το μέγεθος της sudocream γιατί είχα σκοπό να πάρω το μεγάλο σκεπτόμενη ότι την χρησιμοποιούμε καθημερινά! Αφού όμως κάνει τόσους μήνες να τελειώσει το μικρό μέγεθος είναι αρκετό για αρχή! Και τα νεογέννητα έχουν μικρότερο πωπουδέλι από τον Χρηστάκη σου (ολόκληρος άντρας έγινε πια :lol: ) , άρα μικρότερη επιφάνεια να πασαλοίψεις, άρα ξοδεύεις λιγότερη ποσότητα! :tongue::tongue::tongue:

Μια χαρά, έχω πάρει baby oil.... Αυτό απορροφάται σύντομα ή θα λαδώνουμε τα εσωρουχάκια;;;; :confused:

Αυτά για τώρααα! Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.... :o Ξέρεις, τις βλέπω και σαν ευκαιρία για κουβεντούλα τις απορίες αυτές και παρασύρομαι και γράφω μπόλικες! ;)

Φιλάκια και χαδάκια στις κοιλίτσες σας!! :P:p:p


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλεναδες!!

Εμεις ειμαστε επιτελους καλα, μετα απο 6 μερες νοσηλειας καταληξαμε στο οτι μαλλον ηταν πολλες ιωσεις μαζεμενες( αν και η εξεταση για τοξοπλασμα βγηκε αμφιβολη και πρεπει να επαναληφθει σε 15 μερες, εγω τη εκανα και περιμενω αποτελεσματα)

Χασαμε 1 κιλο με ολη αυτη την ιστορια, αλλα τωρα εχει βαλθει να το παρει πισω, τρωει με μανια τα παντα, αφου και το γαλα που τον ετρεχα απο πισω τωρα το ζηταει μονος του....σημερα ζηταγε μπουτουκου πουε και τουα απουο(μπιφτεκια με πουρε και τυρι ασπρο) χαχα εχει πολυ πλακα αυτη η ηλικια παρα το τρεξιμο της, θα με θυμηθειτε οι πρωτομανουλες.......

Καναμε και το ντοπλερ και ολα καλα με το σπορακι μας( σπορακι 1900 γρ πια.....)

Εχετε πει τοσα και δεν θμαμαι πολλα τωρα, παντως οπως ξαναειπα η Κατερινα τα λεει πολυ σωστα.

Για την sudocream εμεις δεν βαζουμε σε καθε αλλαγη, μονο οταν εχει καποια κοκκινιλα(οχι συχνα), οταν ηταν νεογεννητος εβαζα συνεχεια αλλα σιγα-σιγα ειδα οτι δεν χρειαζεται, τωρα στον μικρο θα παω αναλογα με τις αναγκες του.

Μυξοσκουπακι συμφωνω με κλειστα ματια chico, και για τα ανταλλακτικα το ιδιο κανουμε.

Σας χαιρετω, με το ζορι γραφω εχει ανεβει πανω μου ο Νικολας και παταει οτι βρισκει......


P6jGp3.png?33zfA7k2

TZcSp3.png?gfJ9ZCG8

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...