Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Ευτυχως εχτες τελειωσα το σίδερο με τα πλυντήρια αλλα τώρα πρέπει να το τακτοποιησω το βραδάκι που θα γυρισω γιατι σήμερα θα γυρισω κατα τις 21,00.

Mamavasia ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια :)

Τα λεμε αργότερα!!!

Αχ Τι θα κάνω με την φοβία μου με την χυτρα πρέπει να το ξεπεράσω και να αρχίσω να κάνω μαγειρέματα εκει γιατι θα γλιτώσω πολύ ωρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να και τα κανελόνια μας: ;)

DSC00643.jpg

Υ.Γ. Τελικά μου βγήκε ακόμα περισσότερη δουλειά και έτσι θα φύγω στις 3 παρά.... ας έχουμε δουλίτσα τουλάχιστον... :rolleyes:

Ειρήνη μου το Σάββατο έκανα κανελλόνια άλλα με κοτόπουλο!! τα έκανα πρώτη φορά με γέμιση κοτόπουλο και πραγματικά ήταν υπέροχα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως εχτες τελειωσα το σίδερο με τα πλυντήρια αλλα τώρα πρέπει να το τακτοποιησω το βραδάκι που θα γυρισω γιατι σήμερα θα γυρισω κατα τις 21,00.

Mamavasia ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια :)

Τα λεμε αργότερα!!!

Αχ Τι θα κάνω με την φοβία μου με την χυτρα πρέπει να το ξεπεράσω και να αρχίσω να κάνω μαγειρέματα εκει γιατι θα γλιτώσω πολύ ωρα..

Αχ και εγώ έχω την χύτρα στο ντουλάπι! την φοβάμαι πολύ! και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη γιατί όλοι μου την λένε που δεν την χρησιμοποιώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ουτε εγω βαζω τη χυτρα...κατσαρολαα κ αγιος ο θεος...

Χαρουλα για πες συνταγη για τα κανλονια με κοτοπουλο.

Ετοιμα τα πλυντηρια να μπουν το μεσημερι μεε το μειωμενο ρευμα.


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι ακριβως φοβαστε στην χυτρα να σας βοηθησουμε εμεις εδω! μη τυχον και... εκραγει? γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.. παντως αν ειναι αυτη η φοβια σας, νομιζω δεν εχουν αναφερθει τετοια περιστατικα.. αν ακολουθησετε τις οδηγιες του κατασκευαστη σας ολα θα πανε καλα! εγω προσωπικα δεν ειχα αλλα ηθελα πολυ, και απο τοτε που την εχω μονο εκει μαγειρυω, αφου στο ντουλαπι δεν προλαβαινει να μπει!!! :P περσι με την μετακομιση (την καναμε σταδιακα) η χυτρα ηρθε τελευταια και οσο διαστημα μαγειρευα σε κατσαρολα ειχα αφηνιασει!


bgJGm7.pngHRPJm7.png7u3pm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε?

Εγώ καλά.

Το πρωί ξυπνήσαμε στις 8:00, έδωσα στο μικρό το γάλα του, παίξαμε λίγο,έστρωσα τα κρεβάτια πήγαμε για κάτι ψώνια (γάλα, γιαούρτι και ψωμί, μη φανταστείτε τίποτα τρελό...) και τον πήγα και λίγο στις κούνιες. Γυρίσαμε, έφαγε το φρούτο του και στις 11:30 κοιμήθηκε. Μάζεψα τα πιάτα από το πλυντήριο, έπλυνα ένα ταψί και μία κατσαρόλα που δεν είχα κουράγιο να πλύνω εχθές, μάζεψα τα ρούχα από την απλώστρα (ουφ! πάλι σίδερο...) και έκατσα να σας διαβάσω. Σήμερα θα φάμε (μάλλον) τραχανά. Θα δώσω και στο μικρό να δω αντιδράσεις. Αν δεν του αρέσει, έχει ψαρόσουπα από εχθές.

Βικ, πολύχρονη

MARGIO, παραμάνες ασφαλείας, αν θυμάμαι καλά, είχα πάρει από JUMBO.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο να σχολιάσω. Πάω να διαβάσω και τα υπόλοιπα κι επανέρχομαι...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως εχτες τελειωσα το σίδερο με τα πλυντήρια αλλα τώρα πρέπει να το τακτοποιησω το βραδάκι που θα γυρισω γιατι σήμερα θα γυρισω κατα τις 21,00.

Mamavasia ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια :)

Τα λεμε αργότερα!!!

Αχ Τι θα κάνω με την φοβία μου με την χυτρα πρέπει να το ξεπεράσω και να αρχίσω να κάνω μαγειρέματα εκει γιατι θα γλιτώσω πολύ ωρα..

Αχ και εγώ έχω την χύτρα στο ντουλάπι! την φοβάμαι πολύ! και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη γιατί όλοι μου την λένε που δεν την χρησιμοποιώ!!
Αχ κοριτσια ουτε εγω βαζω τη χυτρα...κατσαρολαα κ αγιος ο θεος...

Χαρουλα για πες συνταγη για τα κανλονια με κοτοπουλο.

Ετοιμα τα πλυντηρια να μπουν το μεσημερι μεε το μειωμενο ρευμα.

βρε κοριτσια τι ακριβως φοβαστε στην χυτρα να σας βοηθησουμε εμεις εδω! μη τυχον και... εκραγει? γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.. παντως αν ειναι αυτη η φοβια σας, νομιζω δεν εχουν αναφερθει τετοια περιστατικα.. αν ακολουθησετε τις οδηγιες του κατασκευαστη σας ολα θα πανε καλα! εγω προσωπικα δεν ειχα αλλα ηθελα πολυ, και απο τοτε που την εχω μονο εκει μαγειρυω, αφου στο ντουλαπι δεν προλαβαινει να μπει!!! :P περσι με την μετακομιση (την καναμε σταδιακα) η χυτρα ηρθε τελευταια και οσο διαστημα μαγειρευα σε κατσαρολα ειχα αφηνιασει!

μην την φοβαστε την χυτρα, με εχει σωσει, ειναι παν ευκολη!!! διαβαστε προσεκτικα τις οδηγειες κ θα σας γλυτωσει απο πολυ χρονο κ κοπο!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι ακριβως φοβαστε στην χυτρα να σας βοηθησουμε εμεις εδω! μη τυχον και... εκραγει? γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.. παντως αν ειναι αυτη η φοβια σας, νομιζω δεν εχουν αναφερθει τετοια περιστατικα.. αν ακολουθησετε τις οδηγιες του κατασκευαστη σας ολα θα πανε καλα! εγω προσωπικα δεν ειχα αλλα ηθελα πολυ, και απο τοτε που την εχω μονο εκει μαγειρυω, αφου στο ντουλαπι δεν προλαβαινει να μπει!!! :P περσι με την μετακομιση (την καναμε σταδιακα) η χυτρα ηρθε τελευταια και οσο διαστημα μαγειρευα σε κατσαρολα ειχα αφηνιασει!

και εγώ την έχω στο ντουλάπι την χύτρα.....βασικά δεν φοβάμαι μην εκραγεί, αλλά θέλω να βλέπω το φαγητό που μαγειρεύω για να ξέρω πότε είναι έτοιμο.....μια φορά ως νιόπαντρη την είχα βάλει και επειδή είχα κάνει λάθος υπολογισμούς στο νερό, το είχε πιεί όλο και το φαί είχε μισοκολλήσει και κάηκε..... :( οπότε απο τότε την χρησιμοποιώ σαν κατσαρόλα όταν κάνω πολύ φαγητό.....εμένα δηλαδή το πρόβλημα μου είναι πόσο νερό πρέπει να βάλω και πόσο χρόνο πρέπει να το ψήσω.....και που ξέρω εγώ αν θα είναι έτοιμο και αν βγει άψητο....θέλω να το βλέπω όταν ψήνεται για να ξέρω! καμία λύση για αυτό????

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την έχω στο ντουλάπι την χύτρα.....βασικά δεν φοβάμαι μην εκραγεί, αλλά θέλω να βλέπω το φαγητό που μαγειρεύω για να ξέρω πότε είναι έτοιμο.....μια φορά ως νιόπαντρη την είχα βάλει και επειδή είχα κάνει λάθος υπολογισμούς στο νερό, το είχε πιεί όλο και το φαί είχε μισοκολλήσει και κάηκε..... :( οπότε απο τότε την χρησιμοποιώ σαν κατσαρόλα όταν κάνω πολύ φαγητό.....εμένα δηλαδή το πρόβλημα μου είναι πόσο νερό πρέπει να βάλω και πόσο χρόνο πρέπει να το ψήσω.....και που ξέρω εγώ αν θα είναι έτοιμο και αν βγει άψητο....θέλω να το βλέπω όταν ψήνεται για να ξέρω!

εγω μαγειρευω στην χυτρα:

μοσχαρι (μονο το βραζω κ μετα την χρησιμοποιω σαν κατσαρολα για την σαλτσα)

φασολακια φρεσκα (βαζω ολα τα υλικα μεσα κ ενα ποτηρι νερο)

φασολαδα (ολα τα υλικα μεσα)

βαζω την χυτρα στο ματι στην μεγαλυτερη θερμοκρασια (στο 9) οταν η χυτρα κανει φφφφφφφφφσσσσσσσσσσσσσ την κατεβαζω στο 5. τα φαγητα θελουν περιπου 25-30'

το ανοιγω να δω αν ειναι οκ, αν εχει αρκετο νερο του δινω μια βραση ξεσκεπαστο, αν θελει κιαλλο την ξανακλεινω κ την αφηνω στο 5 παλι για αλλα 10'. παντα βγαινουν καλα τα φαγητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω σαν τη Βασια ειμαι. Επειδη μαγειρευω με το ματι θελω να βλεπω αν θελει νερο , αλατακι, λαδακι, ποσο θελει ακομα να γινει. Γενικα νιωθω ανασφαλεια αν δεν μπορω να δω το φαγητο.


IIk6p3.png

Qskdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγώ την έχω στο ντουλάπι την χύτρα.....βασικά δεν φοβάμαι μην εκραγεί, αλλά θέλω να βλέπω το φαγητό που μαγειρεύω για να ξέρω πότε είναι έτοιμο.....μια φορά ως νιόπαντρη την είχα βάλει και επειδή είχα κάνει λάθος υπολογισμούς στο νερό, το είχε πιεί όλο και το φαί είχε μισοκολλήσει και κάηκε..... :( οπότε απο τότε την χρησιμοποιώ σαν κατσαρόλα όταν κάνω πολύ φαγητό.....εμένα δηλαδή το πρόβλημα μου είναι πόσο νερό πρέπει να βάλω και πόσο χρόνο πρέπει να το ψήσω.....και που ξέρω εγώ αν θα είναι έτοιμο και αν βγει άψητο....θέλω να το βλέπω όταν ψήνεται για να ξέρω! καμία λύση για αυτό????

κι εμενα μου εχει τυχει και να εχω περισσοτερο νερο απ'οτι χρειαζεται ή λιγοτερο με αποτελεσμα να κολλησει. οποτε βαζω παντα λιγο παραπανω νερο και στο τελος αφου την ανοιξω αμα χρειαζεται να δεσει το φαγητο το αφηνω να παρει μια βραση ακομα.. ε, σε εκτακτες περιπτωσεις εχει τυχει να ριξω και λιγο αλευρακι..:rolleyes:


bgJGm7.pngHRPJm7.png7u3pm7.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου εχει τυχει και να εχω περισσοτερο νερο απ'οτι χρειαζεται ή λιγοτερο με αποτελεσμα να κολλησει. οποτε βαζω παντα λιγο παραπανω νερο και στο τελος αφου την ανοιξω αμα χρειαζεται να δεσει το φαγητο το αφηνω να παρει μια βραση ακομα.. ε, σε εκτακτες περιπτωσεις εχει τυχει να ριξω και λιγο αλευρακι..:rolleyes:

παιζει ρολο κ η σαλτσα, αν βαλεις ντοματα τριμενη θελει λιγοτερο νερο, αν βαλεις σαλτσα ετοιμη θελει περισσοτερο νερο. υπολογιζω να ειναι το νερο περιπου 3 δακτυλα απο τον πατο της χυτρας

Link to comment
Share on other sites

Σκουπισα εφτιαξα το φαγακι εκανα και ενα περασμα το μπανιο και μαζεψα και ενα πλυντηριο.Το μπανιο το κανω δυο φορες την εβδομαδα καλα καλα αλλα καθε μερα κανω την λεκανη και τον νιπτηρα.

Pitsipitsi περαστικα στον μικρουλη σου

Την χυτρα την χρησιμοποιω και εγω σε κρεας οταν βραζω και σε οσπρια.ειναι ευκολια πραγματικα.τα αφηνω μιση ωρα και μετα την ανοιγω, αν δω οτι θελει και αλλο την ξανακλεινω ή αν θελει λιγο ακομα την αφηνω σαν κατσαρολα ανοιχτη.

Και εγω καθε χρονο απο τοτε που ξεκινησε παιδικο η κορη μου της κανω το αντιγριπικο και φετος με το μωρο η παιδιατρος το θεωρει απαραιτητο να το κανει για να προστατευθει η μπεμπα.


vSYvp3.png

6HIKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μη με κραξετε αλλα προσφατα το συζητουσαμε το θεμα του αντιγριπικου με την κουνιαδα μου που ειναι εγκυος και εχει και ενα γιο 15 μηνων. εγω πιστευω πως ειδικα στα παιδια αν κανουν το αντιγριπικο, πως θα κανουν αντισωματα? εμενα οταν ημουν μικρη θυμαμαι πως η μαμα μου με εστελνε να παιξω με τα παιδακια που ηταν αρρωστα (ειδικα την ανεμοβλογια την κυνηγουσαμε αλλα ποτε δεν κολλησα εντελει..:rolleyes:)


bgJGm7.pngHRPJm7.png7u3pm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...