Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Μόλις μπήκα σπίτι,είχα πάει στη κουμπάρα μου η οποία μετακόμισε πριν 3 μήνες,το τονίζω αυτό, δεν είχα πάει σπίτι της ακόμα, μου έλεγε μόλις τακτοποιηθώ και μετά κτλ.

Σήμερα το μεσημέρι που μιλήσαμε στο τηλέφωνο ήταν χάλια ψυχολογικά.

Έχει ένα μωρό και μου έλεγε οτι στο σπίτι γίνεται χαμός και έχει παραιτηθεί απο κάθε προσπάθεια μιας και ο σύζυξ είναι φευγάτος, της λέω έρχομαι ΤΩΡΑ.

Σε 20 λεπτά έφτασα και τι είδα? τον απόλυτο χαμό!

Πράγματα σε κούτες,ρούχα πεταμένα,εκείνη με νεύρα,το μωρό να κλαίει,η κουζίνα μεσα στα πιάτα και τις απλυτες κατσαρόλες.

Η κοπέλα δεν έχει καμμία απολύτως βοήθεια και αυτό που θέλω να ακούσετε όλες οι νέες μανούλες είναι ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ,είναι απλό,μια γιαγιά,μια φίλη κάποιος τελος πάντων μπορεί να διαθέσει μερικές ωρες, σπίτι και μωρό είναι μεγάλο πακέτο!

Τι έκανα εγώ? Με το που μπήκα και το μικρό έκλαιγε της λέω πήγαινε στο δωμάτιο και ασχολήσου με το παιδί και άρχισα

- Μπήκα στη κουζίνα και έπλυνα νεροχύτη,μάζεψα σκουπίδια,έβαλα πλυντήριο πιάτων.

-Έστρωσα τους καναπέδες ώστε στο μάτι να υπάρχει η αίσθηση της τάξης

-Στοίβαξα ΟΛΕΣ τις κούτες σε μια μεριά στο σαλόνι

-Εβαλα ένα πλυντήριο ρούχων,άδειασε το μπάνιο απο ρούχα και έκανα και εκεί μια τακτοποίηση.

Το μπεμπέ αφού έφαγε,το έκανε μπανάκι,το έβαλε για ύπνο.Μάζεψε εκείνη και το παιδικό.

Της λέω μπες να κάνεις ένα μπάνιο με την ησυχία σου,πρώτη φορά στα 10 χρόνια που τη ξέρω την είδα άλουστη και φρίκαρα,είναι ζήτημα να κοιμάται 2 ώρες τη μέρα.

Μέχρι να κάνει μπάνιο είδα τι είχαν οι κούτες,σχεδόν όλες βιβλία,η βιβλιοθήκη έτοιμη στη θέση της, οπότε πήρε βετεξ και άρχισε να τοποθετεί!!!

-οσο εφτιαχνε εκείνη τη βιβλιοθήκη έπιασα το μπαλκόνι,τα μπαμπού έπιπλα στοιβαγμένα στην άκρη,ήθελε ένα απλό πλύσιμο με λάστιχο και τα έβαλα στη θέση τους.

-Άπλωσα και το πλυντήριο που τελείωσε.

-Μετά πιάσαμε οι δυο μας τις ντουλάπες και έγιναν τέλειες.Τακτοποιήθηκαν όλα τα ρούχα που ήταν σε σακ βουαγιαζ και σακούλες,Αδειασε ο τόπος.Ανεβάσαμε και στο πατάρι τις αποσκευές,το οποίο ήταν άδειο.

-Οι κούτες άδειασαν το σαλόνι επιτέλους

-Μαζέψαμε 5 σακούλες με ρούχα για δόσιμο

-1 κούτα με ξενόγλωσσα βιβλία που δεν ήθελε

-Μερικά πιατικά που ήταν μονά.

Τα κατέβασα και στη πυλωτή να μη τα βλέπει μέχρι αύριο που θα δοθούν.

Σε επτά ώρες οι δύο μας το τακτοποιήσαμε κάτι που πριν φαινόταν βουνό,όχι γιατί εγώ είμαι η σούπερ γρήγορη αλλά γιατί είμαι πιο ξεκούραστη,δεν έχω παιδάκι να με ξενυχτάει τα βράδια και έχω μια καλή αίσθηση οργάνωσης.

Ασε που ο κουμπάρος μου είναι ο πιο αναβλητικός άνθρωπος που υπάρχει και δεν τη βοηθάει πουθενά. Απόψε είχε πάει για καφέ-ποτό-χαζοκουβέντα και έχω περιέργεια τι θα της πει όταν πάει και δει το σπίτι!

Αύριο θα πάω να της κάνω το σίδερο και να τα τακτοποιήσουμε όλα,δεν φαντάζεστε πόσο χάρηκα απόψε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις μπήκα σπίτι,είχα πάει στη κουμπάρα μου η οποία μετακόμισε πριν 3 μήνες,το τονίζω αυτό, δεν είχα πάει σπίτι της ακόμα, μου έλεγε μόλις τακτοποιηθώ και μετά κτλ.

Σήμερα το μεσημέρι που μιλήσαμε στο τηλέφωνο ήταν χάλια ψυχολογικά.

Έχει ένα μωρό και μου έλεγε οτι στο σπίτι γίνεται χαμός και έχει παραιτηθεί απο κάθε προσπάθεια μιας και ο σύζυξ είναι φευγάτος, της λέω έρχομαι ΤΩΡΑ.

Σε 20 λεπτά έφτασα και τι είδα? τον απόλυτο χαμό!

Πράγματα σε κούτες,ρούχα πεταμένα,εκείνη με νεύρα,το μωρό να κλαίει,η κουζίνα μεσα στα πιάτα και τις απλυτες κατσαρόλες.

Η κοπέλα δεν έχει καμμία απολύτως βοήθεια και αυτό που θέλω να ακούσετε όλες οι νέες μανούλες είναι ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ,είναι απλό,μια γιαγιά,μια φίλη κάποιος τελος πάντων μπορεί να διαθέσει μερικές ωρες, σπίτι και μωρό είναι μεγάλο πακέτο!

Τι έκανα εγώ? Με το που μπήκα και το μικρό έκλαιγε της λέω πήγαινε στο δωμάτιο και ασχολήσου με το παιδί και άρχισα

- Μπήκα στη κουζίνα και έπλυνα νεροχύτη,μάζεψα σκουπίδια,έβαλα πλυντήριο πιάτων.

-Έστρωσα τους καναπέδες ώστε στο μάτι να υπάρχει η αίσθηση της τάξης

-Στοίβαξα ΟΛΕΣ τις κούτες σε μια μεριά στο σαλόνι

-Εβαλα ένα πλυντήριο ρούχων,άδειασε το μπάνιο απο ρούχα και έκανα και εκεί μια τακτοποίηση.

Το μπεμπέ αφού έφαγε,το έκανε μπανάκι,το έβαλε για ύπνο.Μάζεψε εκείνη και το παιδικό.

Της λέω μπες να κάνεις ένα μπάνιο με την ησυχία σου,πρώτη φορά στα 10 χρόνια που τη ξέρω την είδα άλουστη και φρίκαρα,είναι ζήτημα να κοιμάται 2 ώρες τη μέρα.

Μέχρι να κάνει μπάνιο είδα τι είχαν οι κούτες,σχεδόν όλες βιβλία,η βιβλιοθήκη έτοιμη στη θέση της, οπότε πήρε βετεξ και άρχισε να τοποθετεί!!!

-οσο εφτιαχνε εκείνη τη βιβλιοθήκη έπιασα το μπαλκόνι,τα μπαμπού έπιπλα στοιβαγμένα στην άκρη,ήθελε ένα απλό πλύσιμο με λάστιχο και τα έβαλα στη θέση τους.

-Άπλωσα και το πλυντήριο που τελείωσε.

-Μετά πιάσαμε οι δυο μας τις ντουλάπες και έγιναν τέλειες.Τακτοποιήθηκαν όλα τα ρούχα που ήταν σε σακ βουαγιαζ και σακούλες,Αδειασε ο τόπος.Ανεβάσαμε και στο πατάρι τις αποσκευές,το οποίο ήταν άδειο.

-Οι κούτες άδειασαν το σαλόνι επιτέλους

-Μαζέψαμε 5 σακούλες με ρούχα για δόσιμο

-1 κούτα με ξενόγλωσσα βιβλία που δεν ήθελε

-Μερικά πιατικά που ήταν μονά.

Τα κατέβασα και στη πυλωτή να μη τα βλέπει μέχρι αύριο που θα δοθούν.

Σε επτά ώρες οι δύο μας το τακτοποιήσαμε κάτι που πριν φαινόταν βουνό,όχι γιατί εγώ είμαι η σούπερ γρήγορη αλλά γιατί είμαι πιο ξεκούραστη,δεν έχω παιδάκι να με ξενυχτάει τα βράδια και έχω μια καλή αίσθηση οργάνωσης.

Ασε που ο κουμπάρος μου είναι ο πιο αναβλητικός άνθρωπος που υπάρχει και δεν τη βοηθάει πουθενά. Απόψε είχε πάει για καφέ-ποτό-χαζοκουβέντα και έχω περιέργεια τι θα της πει όταν πάει και δει το σπίτι

Αύριο θα πάω να της κάνω το σίδερο και να τα τακτοποιήσουμε όλα,δεν φαντάζεστε πόσο χάρηκα απόψε!!!!!!

Μπράβο βρε Αντιγόνη,πολλές φορές δεν είναι ευκολο να ζητάμε βοήθεια,είναι σωτήριο όμως να προσφέρουμε και να τη δεχόμαστε!Είναι πολύ τυχερή η κουμπάρα σου που σε έχει και όσο για τον αντρα της ,τι να πώ:rolleyes:

Μόλις τελειώσετε την αποστολή κανονίστε εσεις για χαζοκαφέ και "χωστε" τον λίγο!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αντιγόνη χίλια μπράβο! Κι εγώ έχω αποστολή "κουμπάρα" αυτή την περίοδο, αλλά η βοήθεια που χρειάζεται είναι σε ψυχολογικό επίπεδο, καθώς χωρίζει .

Η οικονομική κρίση κλείνει σπίτια, γι΄αυτό κοριτσάκια μου κρατήστε τη μιζέρια έξω από το σπίτι σας. Χαμόγελο και καλή ψυχολογία, αλλιώς το χάσαμε το παιχνίδι.

Είναι στα όρια της κατάθλιψης, χωρίς δουλειά, χωρίς τον άντρα της... μακάρι να μπορούσα να την βοηθήσω τόσο αποτελεσματικά όσο εσύ...αλλά το πρόβλημα δεν είναι "χειροπιαστό" για να μπορέσω να το λύσω, να το καθαρίσω και να το πετάξω στα σκουπίδια... Το πόσο με στεναχωρεί αυτό δεν μπορώ να σας περιγράψω... :(


Μπρίκια κολλάμε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κόρες!

Καλό Σ/Κ να έχουμε!

Εμείς ξυπνήσαμε χαλαρά, άπλωσα το νυχτερινό πλυντήριο ρούχων, άλλαξα πετσέτες, πλύθηκα, έκανα τα φρυδάκια μου, έκλεισα ραντεβού με το κορίτσι μου να έρθει Δευτέρα στις 11.00 για να μου κόψει λίγο τα μαλλάκια μου γιατί χρειάζονται και οι άκρες και γενικότερα το κούρεμα λίγο ζωντάνια, ψευτομάζεψα, έστρωσα κρεβάτια και σε λίγο φεύγουμε.

Θα πάω το φιογκάκι στο tae know do και μετά στην πεθερά μου να τον αφήσω για να πάω στη δουλειά. Τον περιμένει πως και τι και του έχουν πάρει με την αδερφή του άντρα μου καινούργια κασετίναι και κάτι "άλλο", δεν ξέρω τι! :tongue:

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hello girls,

Margio, θα διαφωνήσω μαζί σου... στο δεν του αρέσει δεν το πάμε... καθώς εγώ το έζησα έντονα με τον μεγάλο... αλλά σε μερικά πράγματα η μαμά είναι πολύ ξεροκέφαλη (Ειρήνη, δεν θέλω σχόλια :) )

Πέρυσι ξεκινήσαμε πισίνα, ο μικρός είχε κλείσει τα 3... κάναμε το δοκιμαστικό ΤΕΛΕΙΟΣ!

Κάνουμε εγγραφή.... ξεκινάμε... και 2 βδομάδες μετά μου λέει "δεν θέλω πισίνα" κλπ...

φωνές, κλάματα, κακό...

Τον πήρα με το καλό... τίποτα...

Τον πήρα με το καλό... τίποτα...

Οπότε του ξεκαθάρισα ότι Τρίτη & Πέμπτη πάμε πισίνα, βάζουμε μαγιώ, σκουφάκι και μπουρνούζι και αν δεν θέλει να κολυμπήσει μπορεί να κάτσει στον πάγκο.

Δεν υπήρξε περίπτωση να φτάσουμε εκεί και να μην κολυμπήσει... και μετά καμάρωνε και ήταν όλο χαρά... και "με είδες μαμά;"

Στις μικρές ηλικίες δεν μπορείς να βασίζεσαι πάντα στο παιδί.... μία γνωστή μου έχει πληρώσει μία περιουσία καθότι η κόρη της κάθε 3μηνο άλλαζε γνώμη στο τι ήθελε να κάνει... κολύμπι, μπαλέτο, μουσική, καράτε κλπ...

Εφόσον το έχουμε συμφωνήσει και έχουμε δοκιμάσει και το τι γίνεται... τέλος!

Εγώ να διαφωνήσω για το γεγονός πως... η μαμά του Αλέξη είναι ξεροκέφαλη???!!!! :shock::shock: Τρελή είμαι? Και μετά τι θα πει η μαμά του για τη φίλη της???!!! :confused::tongue::tongue:

Τα ίδια είχαμε και μεις με τον φιόγκο. Στην αρχή μας έκανε νερά με την κολύμβηση ενώ το ζήταγε πως και τι και τις πρώτες μέρες ήταν καταενθουσιασμένος. Το ίδιο και στο tae know do έχει τις μέρες του. Αλλά πλέον αυτό είναι και δεν αλλάζει... Πρέπει να υπάρχει μια σταθερότητα στις αποφάσεις γιατί τα πιτσιρικάκια μας, τόσο να δουν το περιθώριο παει... μας πήραν φαλάγγι!! :tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα... στην προσπάθειά μας να "εφοδιάσουμε" τα παιδιά και να τα ετοιμάσουμε για το μέλλον... έχουμε καταλήξει να τα "καίμε"...

Ξάδερφος του συζύγου με κόρη 4 ετών...η οποία πηγαίνει κολύμβηση, ρυθμική και μουσικοκινητική... και η μαμά της αναρωτιέται που αλλού μπορούν να πάνε το 1 απόγευμα που έχει ελεύθερο... τι λέμε τώρα...

Ελεος ρε γμτ...!!! :|:-|:|:-|


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά φέτος δεν ξέρω που να πρωτοδώσω... και ακόμα δεν έχουν πιάσει τα κρύα... εκεί σκέφτομαι να έχω παλιά μπουφάν στο αυτοκίνητο και να τα δίνω όπου βρω... δεν ξέρω, έχω προβληματιστεί πολύ φέτος...

Και γω το ίδιο σκέφτομαι... δηλαδή που να πρωτοδωσω... :?:-?

ΤΕΛΕΙΑ η ιδέα με τα μπουφάν!! ΜΠράβο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

και τώρα που πήρα φόρα ποιος με σταματά;;;;

Εγώ δεν λέω για τον πάγκο μου γιατί η Ειρήνη θα πάθει 4 εγκεφαλικά και 3 καρδιακά απανωτά.... πάντως ψωμιέρα δεν έχω!!! χιχι

Ε άμα δεν έχεις ψωμιέρα.... εντάξει!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Υ.Γ. Κρίμα είναι να τα πάθω όλα αυτά μόλις στα.... 25 μου!!!! :lol::lol::lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον ρώτησα για το καρατε ή το ποδόσφαιρο και μου λέει "δεν νομίζω ότι θέλω νασ κάνω κάτι το απόγευμα,μαμά!":rolleyes:Ακόμη το σκέφτομαι και το ψάχνω ,είδομεν!:)

Οπότε, μήπως την έχουμε την απάντηση μας?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2 Όταν έρθει το δικό μου χαράτσι σας επιτρέπω να μου τρίψετε στην μούρη την τωρινή μου χαρά :tongue:

Ναι βρε! Θύμησε μου να το γράψουμε στη λίστα εκδίκησης του θέματος!!! :lol::lol::lol: αχαχαχαχα!!!

Καλή ξεκούραση, κορίτσι μου!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Απόψε είχε πάει για καφέ-ποτό-χαζοκουβέντα και έχω περιέργεια τι θα της πει όταν πάει και δει το σπίτι!

Μπράβο που είχες το κουράγιο και τη διάθεση να τη βοηθήσεις!

Υ.Γ. Να είναι η γυναίκα σε τέτοια κατάσταση {και το σπίτι} και εκείνος να βγαίνει για ποτό??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρααα!

Σήμερα ξύπνησα με πολύ ωραία διάθεση και συνομωτήσαμε με το πιτσιρίκι μου να ετοιμάσουμε πρωινό για το μπαμπά μας.Ετοίμασα τηγανίτες ,εφτιαξα καφέδες,γαλατα κ.τ.λ,έκοψα λουλουδάκια από τον κήπο και ετρωσα το τραπέζι εξω και βέβαια το απολάυσαμε!Τώρα οι αντρες μου εφυγαν για το εξοχικό και εγώ εμεινα πίσω να μαγειρέψω και να μαζέψω τίποτα!

Να εχουμε ενα όμορφο Σαββατοκύριακό!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...