Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα! Ψυχρανε εδω ο καιρος! Κι ετοιμαζεται κλασσικά για βροχή.

Πως πανε ολα τα αρρωστουλικα παιδακια;

Ιωαννα μου πολύ παραξενος ακουγεται αυτος ο προϊσταμενος. Μηπως ομως ειναι για καλό; Μηπως η συνεργασια μαζι του θα ηταν ετσι κι αλλιως προβληματικη και γλιτωσες απο μελλοντικά άγχη;

Τζενη δυσκολος ο μικρος ε; Εμενα η δικια μου στον παιδικο καααατι ξεκινησε - οχι υπερβολικα πραγματα- αλλά στο σπιτι μονο βλακειες. Από τη στιγμη που τρωει εστω και δυο μπουκιες κοτοπουλο ή μπιφτεκι εγω κανω παρτυ.

Στρουμφιτα πολύ ωραια ειναι ολα αυτα που θα φτιαξεις. Ποτε θα προλάβεις; Οσον αφορα τη μικρη ακομα δεν εχεις δει τιποτα. Και τα ατιμα δεν σφηνωνουν ευκολα θα το διαπιστωσεις κι εσυ! Μεγαλώσατε κι εσεις!

Κοριτσια τα φαγητα που εκανα αν το δειτε καλά ειχαν την ιδια βαση, το τελειωμα ηταν διαφορετικο οποτε δεν ηταν και υπερβολικά κουραστικο (καθως δεν μπορω να μαγειρευω στα μπροστινα ματια της κουζινας λογω του μικρου ταλιμπαν που κυκλοφορει στο σπιτι). Τα βαζω σε μεριδες στην καταψυξη και θα περασει κανενα μηνα μαζι με κατι οσπρια που θα φτιαξω ακομη. Μας εχει βολεψει αυτο το συστημα. Κι εγω προτιμησα να περασουμε χρονο μαζι σαν οικογενεια παρα να με φαει εκεινες τις μερες η κουζινα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα

Βρε Ιωαννακι τι ειναι αυτα τα πραγματα ; Αν ειναι δινατον τι φρουτα κυκλοφορουν!

Θα συμφωνησω ομως με την Νινα.Αφου ειναι τετοιος ανθρωπος δυστροπος φαντασου να συνεργαζοσουν μαζι του τι θα περναγες, θα σου εβγαζε το λαδι. Τωρα τι εγινε εισαι στο παλιο σου ποστο;Ο διευθυντης τι σου ειπε για ολα αυτα;

Νινακι ωραιες οι φακες !!! Μπραβο για την πιτουλα ευγε!!! Με ποιο φυλο την εκανες τελικα το κουρου;

Εμεις σημερα τρωμε μοσχαρακι γιουβετσι με κοφτο χυλοπιτακι.Το μοσχαρι το ειχα βρασμενο απο το Σαββατο κ ετσι εγινε πολυ γρηγορα κ ξεκουραστα.Τα μικρα το τσακισανε το βραδυ,ισα που εμεινε μια μεριδα για τον αντρα μου κ εγω θα φαω φασολακια απο χτες. Φτιαχνω μεγαλη ποσοτητα παει χαμενη.Φτιαχνω ισα ισα τοτε τους αρεσει κ τρωνε παραπανω αντε βγαλε ακρη!!! χαχαχα!! Δυο πιατα χυλοπιτακι εφαγε ο μεγαλος χτες.

Για αυριο δεν μαγειρευω,εχουν μεινει γεμιστα κ φασολακια.

Αυτον τον ξερω χρονια, ειμασταν μαζι και στην παλια δουλεια, δεν ξερω τι τον επιασε τωρα, εχουμε ξανασυνεργαστει και δεν ηταν ετσι, ουτε εγω καταλαβα γιατι παρεξηγηθηκαμε. Ο διευθυντης δεν μου εχει αναφερει κατι.

Ωραιο το γιουβετσακι!!

Καλημέρα! Ψυχρανε εδω ο καιρος! Κι ετοιμαζεται κλασσικά για βροχή.

Πως πανε ολα τα αρρωστουλικα παιδακια;

Ιωαννα μου πολύ παραξενος ακουγεται αυτος ο προϊσταμενος. Μηπως ομως ειναι για καλό; Μηπως η συνεργασια μαζι του θα ηταν ετσι κι αλλιως προβληματικη και γλιτωσες απο μελλοντικά άγχη;

Τζενη δυσκολος ο μικρος ε; Εμενα η δικια μου στον παιδικο καααατι ξεκινησε - οχι υπερβολικα πραγματα- αλλά στο σπιτι μονο βλακειες. Από τη στιγμη που τρωει εστω και δυο μπουκιες κοτοπουλο ή μπιφτεκι εγω κανω παρτυ.

Στρουμφιτα πολύ ωραια ειναι ολα αυτα που θα φτιαξεις. Ποτε θα προλάβεις; Οσον αφορα τη μικρη ακομα δεν εχεις δει τιποτα. Και τα ατιμα δεν σφηνωνουν ευκολα θα το διαπιστωσεις κι εσυ! Μεγαλώσατε κι εσεις!

Κοριτσια τα φαγητα που εκανα αν το δειτε καλά ειχαν την ιδια βαση, το τελειωμα ηταν διαφορετικο οποτε δεν ηταν και υπερβολικά κουραστικο (καθως δεν μπορω να μαγειρευω στα μπροστινα ματια της κουζινας λογω του μικρου ταλιμπαν που κυκλοφορει στο σπιτι). Τα βαζω σε μεριδες στην καταψυξη και θα περασει κανενα μηνα μαζι με κατι οσπρια που θα φτιαξω ακομη. Μας εχει βολεψει αυτο το συστημα. Κι εγω προτιμησα να περασουμε χρονο μαζι σαν οικογενεια παρα να με φαει εκεινες τις μερες η κουζινα.

Φιλια

Αν αλλαζει εκει ο καιρος λογικα θα ερθει και προς τα εδω. Παντως το πρωι εχει αρκετη ψυχρα, εχτες που εφυγα για δουλεια ειχε 11 βαθμους, παγωσα αλλα μετα ζεστανε.

Αντε να ερθει η Παρασκευη να κατσουμε τετραημερο, ειναι κλειστη η εταιρια τη Δευτερα και επειδη δεν ειχα υπολοιπο αδειας μου ειπαν να υπογραψω ανευ αποδοχων, χαχαχα λες και τους ειπα εγω να την κλεισουν δεν υπογραφω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Λίγο κρύο κάνει σήμερα... μάλλον έρχεται ο χειμώνας επιτέλους... άντε να ησυχάσουμε και από τις ιώσεις... εντωμεταξύ είχα ξεκινήσει να βγάζω τα χειμωνιάτικα, αλλά σταμάτησα με την ζέστη που είχε... μου φαίνεται είναι καιρός να το τελειώσω το θέμα σιγά σιγά;)

καλημερα

Βρε Ιωαννακι τι ειναι αυτα τα πραγματα ; Αν ειναι δινατον τι φρουτα κυκλοφορουν!

Θα συμφωνησω ομως με την Νινα.Αφου ειναι τετοιος ανθρωπος δυστροπος φαντασου να συνεργαζοσουν μαζι του τι θα περναγες, θα σου εβγαζε το λαδι. Τωρα τι εγινε εισαι στο παλιο σου ποστο;Ο διευθυντης τι σου ειπε για ολα αυτα;

Νινακι ωραιες οι φακες !!! Μπραβο για την πιτουλα ευγε!!! Με ποιο φυλο την εκανες τελικα το κουρου; με την γνωστή συνταγή:1 φαρίνα (δεν είχα και έβαλα κανονικό αλεύρι με 1 κουτ.γλ. σόδα και 2 μπέικιν), 1 βιτάμ, 1 αυγό και 1 γιαούρτι.

Εμεις σημερα τρωμε μοσχαρακι γιουβετσι με κοφτο χυλοπιτακι.Το μοσχαρι το ειχα βρασμενο απο το Σαββατο κ ετσι εγινε πολυ γρηγορα κ ξεκουραστα.Τα μικρα το τσακισανε το βραδυ,ισα που εμεινε μια μεριδα για τον αντρα μου κ εγω θα φαω φασολακια απο χτες. Φτιαχνω μεγαλη ποσοτητα παει χαμενη.Φτιαχνω ισα ισα τοτε τους αρεσει κ τρωνε παραπανω αντε βγαλε ακρη!!! χαχαχα!! Δυο πιατα χυλοπιτακι εφαγε ο μεγαλος χτες.

Για αυριο δεν μαγειρευω,εχουν μεινει γεμιστα κ φασολακια.

Σήμερα μάλλον θα κάνω μπρόκολο με τηγανιτές πατάτες...θα προτιμούσα να είχα ψάρι, αλλά δεν έχω πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Αχ βρε Ιωάννα τι σου τυχαίνει κι εσένα.... ίσως να είχε στραβώσει με κάτι άλλο και ξέσπσε (εννοείται ότι δεν τον διακιολογώ, αλλά αφού λες ότι στο παρελθόν δεν είχατε προβλήματα, ίσως κάτι άλλο να έγινε).

Νίνα ήμουν σίγουρη ότι θα έγαινε πεντανόστιμη η κολοκυθόπιτα. Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου για την κολκοκύθα, αλλά και πάλι είναι νόστιμη.

Τζένη καμιά φορά κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί παθαίνω το ίδιο πράγμα. Σημασία έχει να καταναλώνεται και σε περίπτωση που μπορεί να φυλαχτεί στην κατάψυξη αν περισσέψει ακόμη καλύτερα.

Φωτεινή έχεις κάνει ένα πολύ καλό σύστημα και σας εξυπηρετεί. Σημασία έχει τώρα να περάσετε χρόνο όλοι μαζί. Όσο για τη μικρή το διαπίστωσα και σήμερα το πρωί που την είδα και είχε γυρίσει πάλι ανάποδα. (χθες μου το είπε ο άντρας μου και για να τον πιστέψω είχε βγάλει και φωτογραφία!)

Χθες το βράδυ ήρθε ο κουμπάρος στο σπίτι ξαφνικά (γκρρρ) και παραγγείλαμε σουβλάκια γιατί δεν ήθελε κάτι από αυτά που είχα στο σπίτι. Σήμερα το μενού έχει φακές.

Πάω για δουλειά και τα ξαναλέμε! Φιλιά!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Για σημερα εκανα μια πιτα με κοτοπουλο, εφτιαξα κοτοπουλο με πιπεριες πολυχρωμες στο τηγανι και μετα εβαλα μεσα φετα, μια μικρη κρεμα γαλακτος, 2 αυγα και Mix τυριων απο πανω. Δεν την εκλεισα απο πανω αλλα επειδη εβαλα φυλλο δεν πηγαινε πολυ μαλλον θελει ταρτα αλλα βγηκε πεντανοστιμη.

Smurfita τα πιο πολλα παιδια γυριζουν στο κρεβατι μην σε ανησυχει εχουν πλακα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινα κι εγω πρεπει να τελειωσω με τις ντουλαπες, τα ρουχα του παιδιου τα εχω ετοιμα αλλα δικα μας μονο κατι λεπτα μπλουζακια εχω κατεβασει και πρεπει να τα φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Σήμερα έφτιαξα σούπα με πολλά και διάφορα λαχανικά. Στο τέλος την έκανα βελουτέ γιατί η Εβιρίνα δε θα την έτρωγε αλλιώς. Επίσης, έφτιαξα και ένα σκορδόψωμο.

Χτες έφτιαξα λεμονάτο κοτόπουλο με πατάτες στην κατσαρόλα.

Σήμερα έπεσε αρκετά η θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς κάτω. Έχουμε περίπου 7 - 8 βαθμούς μόνο από 18 που είχαμε χτες.

Ετσι μαγειρεψα κατσικακι βραστο για σουπα, φασολακια με κατσικακι, κιμα για μακαρονια και παστιτσιο, μοσχαρακι κοκκινιστο, μοσχαρακι γιουβετσι, μοσχαρακι σουπα και για εμας χταποδακι με μακαρονακι κοραλακι και τορτελινια αλα κρεμ (μια που ημουν σπιτι να τα ευχαριστηθω).

Μωρέ τα παραευχαριστήθηκες όχι απλώς τα ευχαριστήθηκες. Γεια στα χέρια σου Φωτεινή.

Έφτιαξα και μηλοπιτακια για την μικρη να παρει και στο σχολειο (μπας και φαει).

Μπράβο για όλα.

Για σήμερα έχει το μενού μας ρολό κιμά με πατατούλες φούρνου ή ρυζάκι.

Μμμμμ πολύ ωραίο φαγητό

Σήμερα θα τηλεφωνήσω στον παιδίατρο μήπως μου αλλάξει το σιρόπι που δίνω στον μικρό, αν και ξέρω ότι ο βήχας δεν υποχωρεί εύκολα...

Τι σου είπε τελικά;

Λοιπόν ξύπνησα σήμερα το πρωί και δεν μπορούσα να ανοίξω το αριστερό μου χέρι. Πρωινή δυσκαμψία στα δάχτυλα, αλλά δεν μου είχε ξανασυμβεί και τρόμαξα.

Ίσως να είχε μουδιάσει έντονα από κάποιο πάτημα που του έκανες την ώρα του ύπνου. Αν κρατούσε όλη τη μέρα τότε θα έπρεπε να επισκεφθείς γιατρό.

Ο μικρος εχτες ανεβασε παλι πυρετο και σημερα εχει υποθερμια, τι περιεργο πραγμα.

Πάλι πυρετό εε; Αχ αυτά τα μικρά μας ζουρλαίνουν στην ανησυχία ώρες ώρες ειδικά όταν αρρωσταίνουν. Εγώ έτσι τρελαίνομαι μόλις τα βλέπω άρρωστα.

Η υποθερμία έρχεται όταν έχεις δώσει ένα δυνατό αντιπυρετικό και παρουσιάζεται ειδικά νωρίς το πρωί. Το έχω παρατηρήσει περισσότερο με το πονστάν που δίνω επειδή είναι δυνατότερο από το ντεπόν.

Μου κανει εντυπωση πως δεν εχεις ορεξη για μαγειρεμα αλλα παρολα αυτα μια χαρα φαγητακια φτιαχνεις

Ευχαριστώ Ιωάννα μου. Ίσως έφτασα πλέον στη ρουτίνα και κουράστηκα περισσότερο ψυχικά, δεν ξέρω.

Η ρικολα που ειναι?

Μας διαβάζει από το κινητό όποτε μπορεί.

Γεια σου Ρίκολα.

Αυτο που λες με την κουζινα κ την ορεξη μου εχει συμβει κ μενα κ ειναι σημαδι κουρασης κοριτσι ...

Πολύ πιθανόν Τζένη.

Χτες εφτιαξα κ ψωμακια για σαντουιτς πολυ ωραια εγιναν.

Αχ, μπράβο Τζένη, τι ωραία!!!!!

Smurfita το κέικ δεν με ενθουσίασε. Με χαλάνε τα ολόκληρα φουντούκια που έχει μέσα. Ίσως το φτιάξω ξανά αλλά θα περάσω τα φουντούκια πρώτα λίγο στο μούλτι.

Εδώ που τα λέμε στο κέικ είναι λίγο παράξενο να υπάρχουν ολόκληρα κι όχι κομμένα τα φουντούκια. Ενώ στη σοκολάτα είναι διαφορετικό πράγμα γιατί και τα δύο είναι σκληρά. Το κέικ κάνει την αντίθεση επειδή είναι μαλακή η υφή του.

Νομίζω ότι θα μπορούσες να το κόψεις κομμάτια, να τα βάλεις στο φούρνο να ψηθούν παραπάνω (να γίνουν σαν παξιμαδάκια) και μετά θα μπορούσες να τα φυλάξεις αεροστεγώς και να τα έχεις π.χ. για τον καφέ ή το τσάι σκέτα ή να κάνεις επικάλυψη σοκολάτας. Εναλλακτικά πέρνα όλο το κέικ στο μούλτι, πρόσθεσε περίπου 2 κ.σ. πραλίνα φουντουκιού έως ώτου γίνει ζύμη, πλάσε μπαλάκια και βούτα τα σε σοκολάτα κάνοντας cake pops.

Και θα το επαναλάβω.....χτύπα κι άλλο θα τ' αντέξω, δεν πεθαίνω έτσι απλά θα τ' αντέξω....

κοριτσια ειμαι να σκασω. Θυμαστε που σας ελεγα οτι θα με αλλαζαν ποστο? οταν πηγα λοιπον στο συνεργειο, ο προισταμενος εκει μ εδιωξε λεγοντας οτι βοηθεια ειχε ζητησει πριν εναμιση μηνα και τωρα δεν θελει και να παω στο γραφειο μου πισω και θα μιλαγε στον διευθυντη. Εγω υπεθεσα οτι ηθελα βοηθεια απο καποιον μηχανικο και οχι γραμματειακη υποστηριξη και εφυγα. Τωρα μαθαινω οτι πηγε στον διευθυντη και του ειπε οτι δεν με ηθελε γιατι του εσπασα τα νευρα επειδη ζηταγα χαρτια, καφε , γκρινιαζα και κατι τετοια παλαβα και να φανταστειτε οτι ουτε καφε δεν πινω στη δουλεια και το μονο που ζητησα ηταν τους κωδικους του υπολογιστη για να μπορω να δουλεψω

Υπάρχουν πολλοί κακοήθεις.

Σήμερα έχουμε φακές στο μενού με σαλάτα... η κολοκυθόπιτα έγινε πολύ ωραία και χάρηκα που την έκανα με δικό μου φύλλο... κάποτε ούτε που το φανταζόμουν ότι θα άνοιγα φύλλο:)... βέβαια η κόκκινη κολοκύθα είναι αρκετά γλυκιά, αλλά μου άρεσε, όπως και στον σύζυγο:D

Χρυσοχέρα μου!!!!!!!!!!!!!

Εμεις σημερα τρωμε μοσχαρακι γιουβετσι με κοφτο χυλοπιτακι

Τι ωραίο φαγητό!!!!!!!!!

Τα μικρα το τσακισανε το βραδυ,ισα που εμεινε μια μεριδα για τον αντρα μου

Αφού το έφτιαξες πεντανόστιμο πώς να μην το τσακίσουν.

Αν αλλαζει εκει ο καιρος λογικα θα ερθει και προς τα εδω.

Έχεις δίκιο ο καιρός της Δυτικής Ελλάδας έρχεται και στην Αθήνα περίπου μισή έως και μία μέρα μετά. Ο καιρός της νότιας Ιταλίας έρχεται σε 3 μέρες και της Ισπανίας περίπου 4-5 μέρες.

Φωτεινή έχεις κάνει ένα πολύ καλό σύστημα και σας εξυπηρετεί. Σημασία έχει τώρα να περάσετε χρόνο όλοι μαζί. Όσο για τη μικρή το διαπίστωσα και σήμερα το πρωί που την είδα και είχε γυρίσει πάλι ανάποδα. (χθες μου το είπε ο άντρας μου και για να τον πιστέψω είχε βγάλει και φωτογραφία!)

Μωλέ τη ζουζουνίτσα!!!!

Χθες το βράδυ ήρθε ο κουμπάρος στο σπίτι ξαφνικά (γκρρρ) και παραγγείλαμε σουβλάκια γιατί δεν ήθελε κάτι από αυτά που είχα στο σπίτι. Σήμερα το μενού έχει φακές.

Σήμερα που έχετε καλό φαΐ έπρεπε να τον φωνάξεις και να του πεις ότι αν δε φάει δε φεύγει.

Για σημερα εκανα μια πιτα με κοτοπουλο, εφτιαξα κοτοπουλο με πιπεριες πολυχρωμες στο τηγανι και μετα εβαλα μεσα φετα, μια μικρη κρεμα γαλακτος, 2 αυγα και Mix τυριων απο πανω.

Αυτό δεν έπρεπε να το πεις. Τουλάχιστον όχι μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα:P

Πολύ βροχή και αέρας σήμερα! μας πήρε και μας σήκωσε... αλλά μου αρέσει επιτέλους που ήρθε ο χειμώνας:P

Σήμερα κάνω αρακά με πατάτες...χτες τελικά πήρα σαρδελίτσες και τις τηγάνισα.

Ιωάννα ωραία η πιτούλα με κοτόπουλο... γενικώς μου αρέσουν οι πίτες εμένα:D

Εβιράκι εδώ μας ήρθε σιγά σιγά η αλλαγή θερμοκρασίας... χτες λίγο κρύο, ενώ σήμερα βροχή και αέρας την έριξε ακόμα περισσότερο.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλε που εισαστε? Σημερα θα φαμε φακες! Εριξε αρκετη βροχη και δροσισε καλα που προλαβα και κατεβασα την τεντα.

Καμμια ιδεα για ευκολο φαι για αυριο γιατι θα γυρισω αργα το βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Έφτιαξα χοιρινές μπριζόλες στο τηγάνι με τηγανητές πατάτες.

Μου κάνει εντύπωση που σήμερα είδα μόνο δύο μηνύματα στο μαγειροκαφέ.

Εβιράκι εδώ μας ήρθε σιγά σιγά η αλλαγή θερμοκρασίας... χτες λίγο κρύο, ενώ σήμερα βροχή και αέρας την έριξε ακόμα περισσότερο.

Το είδα κι εγώ στην τηλεόραση ότι σας έκανε απότομη μεταβολή.

Καλε που εισαστε?

Ναι πραγματικά. Ιωάννα ψάξε και πίσω από την πόρτα και κάτω απ' το κρεβάτι μήπως μας κρύβονται.

Καμμια ιδεα για ευκολο φαι για αυριο γιατι θα γυρισω αργα το βραδυ?

Τι μου ήρθε τώρα.....Στραπατσάδα (ντομάτες με αυγά στο τηγάνι)

σούπα με λαχανικά ή με κριθαράκι κοκκινιστό ή τραχανά ή χυλοπίτες, τηγανητές πατάτες και αυγά (και λουκάνικο αν θες) μακαρόνια με κιμά (τον κιμά στη χύτρα) ζυμαρικά σουφλέ, ζυμαρικά αλα κρεμ (με κρέμα γάλακτος στην κατσαρόλα), μελιτζάνες με φέτα στην κατσαρόλα, μπριάμ (με ό,τι λαχανικά υπάρχουν στο σπίτι), πατάτες ογκρατέν, μπιφτέκια τηγανητά, φιλετάκια κοτόπουλου στο τηγάνι (σκέτα ή πανέ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Παρασκευη σημερα τι καλά!

Όπως και στην υπολοιπη Ελλαδα επεσε κι εδω η θερμοκρασια και φυσικά βρεχει. Οι αστραπες ομως προσφερουν καταπληκτικο θεαμα.

Όντως χτες δεν υπηρχαν πολλα μηνυματα.

Χτες ειχαμε ρεβυθια που ειχαμε στην καταψυξη αλλα επειδη εμενα δεν μου πολυαρεσουν το εριξα εξω κι εφαγα σουβλακι απ'εξω. Για σημερα δεν ξερω γιατι ελειπα χτες το απογευμα και δεν προλαβα να κανω τιποτα. Σημερα ερχεται κι ο αντρας μου και πολυ πιθανον κι ο αδερφος μου μαζι του οποτε θα ειμαστε κοσμος παλι μαζεμενος στο σπιτι.

Φιλια και καλό ΣΚ


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Ελπιζω σημερα να μην χαθητε! Εγω τελικα δεν μαγειρεψα, εμειναν φακες απο χτες.

Εβιρι ως συνηθως εισαι καταλογος εστιατοριου

Φωτεινη ελπιζω να περασετε ωραια κι ας ειστε πολλοι. Εδω το πρωι ειχε κατι ωραιες αστραπες αλλα δεν εβρεξε πολυ, εχει ομως κρυο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στηνμαγειροπαρέα!

2 μέρες τώρα έχουμε ένα θέμα με το ίνετρνετ στην δουλειά και εκέι που πάω να μπω με πετάει έξω και ξανά από την αρχή.

Θα διαβάσω τα μηνυματάκια σας αργότερα, ελπίζω δηλαδή...

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και χτες είχαμε φακες.

Επανέρχομαι....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

εχω πηξει λιγο στο γραφειο αυτες τις μερες ουφφφφ

Ωραιο φαγακι Εβιρακι!! μμμ κ οπως παντα με μια κουβεντα μας κατεβαζεις ενα σωρο ιδεες ευγε!!

Ιωαννακι μια χαρα ειναι κ οι φακες ωραιοτατες!!! Ολα καλα στην δουλεια;

Φωτεινη μου με το καλο να τους δεχτεις κ να περασετε τελεια αυτες τις μερες!!

Αγγελικη καλημερα!!! Σπαστικο να σε πεταει εξω ε; κ την προηγουμενη βδομαδα αν δεν κανω λαθος παλι ειχατε θεμα με τα συστηματα στην δουλεια ε; ολα μαζεμενα πανε αυτα...

εμεις χτες φαγαμε περισευματα φασολακια,γεμιστα κ γιουβετσι κ σημερα σουφλε με ζυμαρικα γαλοπουλα κ τυρια στο φουρνο.

Την Κυριακη γιορταζει ο μεγαλος μου γιος κ θα εχω τραπεζι οποτε αυριο με περιμενει δυσκολη μερα.Πρεπει να μαζεψω το σπιτι να φτιαξω κανα γλυκο κ την Κυριακη μαγειρεματα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!

Χάθηκα κι εγώ χθες λόγω δουλειάς. Ήταν η ημέρα που έκατσα 9.00-21.00.... σήμερα απλά κουτουλάω.... χθες ήπια 4 καφέδες για να αντέξω, σήμερα δεν ξέρω πόσους για να μην κοιμηθώ όρθια.

Φωτεινή με το καλό να τους δεχτείς! Καλά να τα περάσετε!!!

Ιωάννα γλύτωσες το μαγείρεμα σήμερα. Πάλι καλά που περίσσεψαν κι έτσι δεν θα έχεις να κάνεις και αυτό όταν με το καλό γυρίσεις στο σπίτι!

Αγγελική και σ'εμάς το παθαίνει αυτό το internet, αλλά το παλύουμε ακόμα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε τα mail που χρειαζόμαστε.

Τζένη κι εσύ πήξιμο; Τέλεια... τι καλά που γιορτάζει ο γιός σου! Κι εμένα γιορτάζει ο μπαμπάς μου και θα κάνει τραπέζι η μαμά και όπως ξαναείπα έχω να κάνω τα γλυκά.

Σήμερα το πρωί ξύπνησα και βγήκα λίγο στη βεράντα. Μου έκανε εντύπωση ο κόκκινος-πορτοκαλί ουρανός. Καθόμουν και τον χάζευα και σε συνδυασμό με την βροχούλα ήταν μαγεία...

Χθες είχε μαγειρέψει ο καλός μου ο αντρούλης χυλοπίτες και σήμερα έβγαλα ψάρι για ν ακάνει ψαρόσουπα. Είμαι περίεργη να δω τι θα κάνει....

Για τη γιορτή του μπαμπά εννοείται ότι δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα, οπότε έχω περιθώριο μόνο σήμερα και αύριο. Την Κυριακή το μεσημέρι έχουμε τραπέζι σε πολύ καλούς φίλους με το μωράκι τους και θα φτιάξω μπιφτέκια κοτόπουλου, πατάτες φούρνου με λάδι-μουστάρδα-λεμόνι και γιουβέτσι. Μια σαλατούλα και για γλυκό ίσως τηγανίτες ή κάτι άλλο (ακόμα δεν έχω καταλήξει)...νομίζω ότι είμαστε εντάξει.

Τα ξαναλέμε... φιλιά πολλά!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...