Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπερα παρεακι!!!!

Σας διαβαζω καθημερινα αλλα το βραδυ ..ξαπλωμενη στον καναπε...χαλαρα...και απο το κινητο οπου νε εκνευριζει πολυ να γραφω!!!!

Ειμαστε μια χαρα!!!!

Εφτιαξα τα μουστοκουλουρα της Τζενης!!!!Τζενακι σε ευχαριστω ειναι υεροχα.. εχω ηδη φαει ενα ταψι μονη μου.

Φιλακια πολλα σε ολες !!!!

Καληνυχταααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλή εβδομάδα στην μαγειροπαρέα!

Το Σαββατοκύριακο θύμιζε πολύ καλοκαιράκι! Ειδικά χτες ήταν το κάτι άλλο! Ελπίζω να κρατήσει ακόμη! Δεν θέλω να χειμωνιάσει ακόμη...

Την Κυριακή το μεσημέρι ήρθε ο αδερφούλης μου και φάγαμε παρεούλα! Είχα φτιάξει μία πολύ ωραία συνταγή με κοκκινιστό κοτόπουλο και τυριά μέσα, που την είχα δει στον Μαμαλάκη! Ήταν τέλειο! Το συνοδέψαμε με μακαρόνια.

Έφτιαξα και τρεις μπριζολίτσες λαιμού που είχα στην κατάψυξη με πατατούλες στον φούρνο.

Οπότε κάλυψα 2 μέρες μέσα στην εβδομάδα από μαγειρικής άποψης! Τις υπόλοιπες μέρες θα φτιάξω μελιτζάνες στην κατσαρόλα με φέτα, από την συνταγή της Έβιρι και φακές.

Αυτά για την ώρα, πάω να δουλέψω λιγάκι και τα ξαναλέμε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Ωραίο καιρό είχε το σαββατοκύριακο, το ίδιο και σήμερα. Για να δούμε, πόσο θα κρατήσει;

Σας διαβάζω κι εγώ μέσα στην ημέρα, αλλά είχαμε πολλά τρεχάματα και δεν είμασταν πολύ καλά.

Αγγελική την ίδια συνταγή έχω κι εγώ για πάστα φλόρα, αλλά ποτέ δεν την έχω κάνει με πραλίνα. Να κάτι που θα δοκιμάσω... κι εγώ κρατάω τα ασπράδια και αλοίφω τα κορδονάκια από πάνω για να πάρουν ωραίο χρώμα.

Όσο για τα ρούχα τα φυλάω πάντα καθαρά και σιδερωμένα γιατί νομίζω ότι πιάνουν λιγότερο χώρο, αλλά εννοείται ότι το φρασκάρισμα δεν το γλυτώνω!

Αχ δενθυμάμαι κάτι άλλο να σχολιάσω τώρα...

Την Πέμπτη πήγε ο μπαμπάς μου εκτάκτως στο νοσοκομείο, αλλά δεν μας ειδοποίησε η μητέρα μου ούτε εμένα ούτε την αδελφή μου γιατί μας κρατάει μούτρα και γίναμε έξαλλες και οι δύο κόρες. Τέλος πάντων δεν φάνηκε να ήταν κάτι σοβαρό, μάλλον κρίση άγχους-πανικού. Τι να κάνει ο άνθρωπος; μουρμούρα όλη μέρα κάθε μέρα κάποια στιγμή θα σκάσει...

Στενοχωρηθήκα κι εγώ και η αδελφή μου γιατί ενώ ο πατέρας μου δεν της είπε "μην ειδοποιήσεις τα παιδιά" εκείνη από πείσμα και εγωισμό μας έχει ξεκόψει. Και εννοείται ότι μετά ακούσαμε και εξάψαλμο.

Από φαγητό, το Σάββατο έφτιαξα τυρόπιτα και χθες πίτσα. Είχα την ελπίδα ότι θα έμενα και για σήμερα, αλλά ήρθε ο κουμπάρος μας και δεν άφησε ούτε ψίχουλο! Οπότε αναγκαστικά σηκώθηκα σήμερα πουρνό πουρνό και μαγείρεψα μακαρόνια με λαχανικά και τυρί στο φούρνο.

Πάω για δουλίτσα και τα ξαναλέμε!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

Όντως κανει ωραιες μερες!

Smurfita μου περαστικα στον πατερα σου! Όσο για τα υπολοιπα υπομονη!

Κι εγω παρομοια συνταγη εχω για παστα φλωρα και κανω και αυτο με το αυγο στα κορδονακια. Δεν την εχω δοκιμασει ομως με πραλινα.

Μηλο - κυδωνι δεν εχω δοκιμασει γενικα ομως εχω ακουσει οτι ταιριαζει.

Εβιρι περαστικα στην Εβιρινα σου! Μπαμιες ουτε κι εγω τρωω. Μολις διαβασα για τη βαλεριανα σκεφτηκα οτι και η Νινα - χαλαρωτικη σαλάτα!

Ρικολα με κανεις να ζηλευω τα μουστοκουλουρα.

Δεν εχω κανει κατι ιδιαιτερο. Χτες φτιάξαμε ρολο κιμα με μακαρονια βιδες κι εχουμε και για σημερα. Έβαλα στο πλανο γεμιστα και χταποδακι κι ελπιζω να μη μου το ξανααλλάξουν γιατι δεν μπορω αλλο.

Εχουν αρρωστησει κι οι παππουδες - η γιαγια πιο σοβαρα με το ζορι την πηγα στο γιατρο. Κανονισα με εναν ταξιτζη να πηγαινοφερνει τη μικρη στο σχολειο ωστε ο παππους να μη χρειαζεται να πολυβγαινει εξω αλλά αντιδρουν ολοι και μου εχουν βγαλει την ψυχη.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη βδομαδα να εχουμε! Τι κανετε πως ειναι τα κεφια?

Βρε Φωτεινη μου τι τραβας κ εσυ βρε κοριτσι? Πραγματικα υπομονη ! Να εχεις την ταλαιπωρια σου να μην μπορεις να βγαλεις κ ακρη με κανενα.Ελπιζω να ειναι κατι ασημαντο κ να γινουν γρηγορα περδικι κ οι δυο οι γονεις σου.Καλο αυτο με το ταξι τουλαχιστον να γλιτωσουν τις μετακινησεις κ την επαφη εκει με τα πολλα παιδακια οταν πηγαινοφερνει τα παιδια σχολειο.Ωραια κ τα φαγητα που εκανες κ σκεφτεσαι να κανεις!

Αγγελικη ευχαριστουμε παρα πολυ για την συνταγη! Θ ατην κανω κ εγω το ΣΚ. Αυτη η ζυνη γινεται κ μηλοπιτα ε?

Μπραβο για το κοτοπουλακι γιαμι γιαμι πρεπει να εγινε.Καλ αεκανε κ μαγειρεψες δυο φαγακια θα σε βολεψει μεσοβδομαδα που ειμαστε πιο πολυ πιεσμενες απο θεμα χρονου.

Σμουρφιτακι ειναι απιστευτη η μαμα σου πραγματικα!! Καλα αυτη ειναι ξεροκεφαη ο μπαμπας σας γιατι δεν σας ειδοποίησε ο ιδιος? Αχχχ τι να πω τελικα μαλλον καλυτερα να τρεχουμε ολη μερα με τα παιδια παρα να ντατευουμε τους γονεις μου φαιανεται!!

Για να εφυγε ολη η τυροπιτα παει να πει οτι την εκανες λουκουμι.Μπραβο χρυσοχερα!! Ωραια κ τα μακαρονακια!

Νινακι σας εβαλα ιδεες με το κοτοπουλο με τις μπαμιες ε?

Εβιρακι λυθηκε η απορια της Βαλεριανας λοιπον!! Εχω μονο σαν ροφημα το ηξερα!! Πως ειναι η μικρη Εβιρίνα?

Ρικολακι πολυ χαιρομαι που σου αρεσε η συνταγη μου! Πως ιεναι η μικρη? Η ανηψια μου παντος κοντευει 6 μηνων κ αυτη ειχε γκρινια λιγες μερες τωρα κ χτες σκασανε μυτη 2 δοντακια!

Το Σαββατο εφτιαξα ψαροσουπα κ ψητη σαρδελα γιατι ηταν λιγα τα ψαρια της σουπας κ το βραδυ πηραμε καλαμακια .Εφτιαξα κ ενα κεικ με μηλα μεσα αλλα δεν μου εγινε πολυ αφρατο ...

Χτες Κυριακη κοριτσια τα παιξα με την κουζινα.

Θα σας εξηγησω.Επειδη τις καθημερινες παω σπιτι γυρω στις 5 5:30 κ εχουμε κ το διαβασμα κλπ , σκεφτηκα την Κυριακη να κανω ενα φαγητο σε πιο μεγαλη ποσοτητα απο το οποίο να τρωμε με αλλο δυνοδευτικο η οπως ειναι αλλη μια μερα μεσοβδομαδα,να φτιαχνω κ ενα ακομα φαγητο για την Δευτερα πχ κ αν μπορω να προετοιμαζω ακομα ενα για να γλιτωνω χρονο τις καθημερινες κ να βλεπω παραπανω τα παιδακια μου.Βεβαια θα δειξει πως θα δουλεψει αυτη την βδομαδα κ θα σας πω αλλα νομιζω θα βιηθησει.

Χτες σηκωθηκα πρωι που κοιμοταν τα μικρα κ επιασα βαρδυα στην κουζινα.

Εφτιαξα σουτζουκακια που φαγαμε χτες με ρυζι με λαχανικα κ κρατησα κ για αλλη μια μερα να φτιαξω με κατι αλλο.

Εφτιαξα για σημερα κοτοπουλο στην γαστρα με μπαμιες κ επλυνα καθαρισα σπανακι κ πρασα κ τα τσιγαρισα να φτιαξω γι αυριο το σπανακορυζο.Ετσι πηγαινοντας σπιτι θα εχω μονο να βρασει λιγο το σπανακι ακομα κ να ριξω το ρυζι, σιγα το δυσκολο. Εβασα κ μοσχαρακι κ θα τρωω εγω κανα δυο μερες γιατι μου εχει πεσει ο σιδηρος παλι κ θελω να τρωω κοκκινο κρεας μπας κ ... Με αυτα κ με εκεινα μαζι με καμι αμακαροναδα πιστευω θα βγει η βδομαδα μας ανετα.Εσεις τι λετε?

Εβρασα κ μπροκολο που φαγαμε χτες σαλάτα κ κατι καστανα που μου εστειλε η πεθερα χτες το βραδυ.

Ααα ξεχασα επειδη το σπανακι μου φανηκε πολυ για σπανακορυζο, οταν το τσιγαρισα κρατησα λιγο κ ετριψα μεσα λιγη φετα κ με ενα φυλλο σφολιατας που ειχα στην καταψυξη εφτιαξα μια μικρη πιτουλα για κολατσιο σημερα κ για βραδυνο χτες. Μου εστειλε κ η πεθερα μου τυροπιτα θα βγει κ το κολατσιο του συζυγου για 2 μερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα παρεούλα!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Επίσης smurfitaki!

Ωραίο καιρό είχε το σαββατοκύριακο, το ίδιο και σήμερα. Για να δούμε, πόσο θα κρατήσει;

Δεν ξέρω να σου πω, αν και από εδώ που είναι το γραφείο μου, βλέπω κάτι σύννεφα στο βάθος!

Αγγελική την ίδια συνταγή έχω κι εγώ για πάστα φλόρα, αλλά ποτέ δεν την έχω κάνει με πραλίνα. Να κάτι που θα δοκιμάσω... κι εγώ κρατάω τα ασπράδια και αλοίφω τα κορδονάκια από πάνω για να πάρουν ωραίο χρώμα.

Ωραία θα πω του άντρα μου λοιπόν να χρησιμοποιήσει τα ασπράδια στα κορδόνια.

Την Πέμπτη πήγε ο μπαμπάς μου εκτάκτως στο νοσοκομείο, αλλά δεν μας ειδοποίησε η μητέρα μου ούτε εμένα ούτε την αδελφή μου γιατί μας κρατάει μούτρα και γίναμε έξαλλες και οι δύο κόρες. Τέλος πάντων δεν φάνηκε να ήταν κάτι σοβαρό, μάλλον κρίση άγχους-πανικού. Τι να κάνει ο άνθρωπος; μουρμούρα όλη μέρα κάθε μέρα κάποια στιγμή θα σκάσει...

Στενοχωρηθήκα κι εγώ και η αδελφή μου γιατί ενώ ο πατέρας μου δεν της είπε "μην ειδοποιήσεις τα παιδιά" εκείνη από πείσμα και εγωισμό μας έχει ξεκόψει. Και εννοείται ότι μετά ακούσαμε και εξάψαλμο.

Τελικά, όπως είπε και η Τζένη, ευκολότερα βρίσκεις άκρη με τα παιδιά παρά με τους γονείς!!!

Καλημέρα και καλή εβδομαδα!

΅Επίσης Φωτεινούλα!

Κι εγω παρομοια συνταγη εχω για παστα φλωρα και κανω και αυτο με το αυγο στα κορδονακια. Δεν την εχω δοκιμασει ομως με πραλινα.

Το μόνο " αρνητικό " της πραλίνας είναι ότι σφίγγει με το ψήσιμο και δεν είναι η πάστα φλώρα ζουμερή όπως είναι με την μαρμελάδα.

Δεν εχω κανει κατι ιδιαιτερο. Χτες φτιάξαμε ρολο κιμα με μακαρονια βιδες κι εχουμε και για σημερα. Έβαλα στο πλανο γεμιστα και χταποδακι κι ελπιζω να μη μου το ξανααλλάξουν γιατι δεν μπορω αλλο.

Ελπίζω να τηρήσουν το πρόγραμμά σου και να με σε εκνευρίσουν!

Εχουν αρρωστησει κι οι παππουδες - η γιαγια πιο σοβαρα με το ζορι την πηγα στο γιατρο. Κανονισα με εναν ταξιτζη να πηγαινοφερνει τη μικρη στο σχολειο ωστε ο παππους να μη χρειαζεται να πολυβγαινει εξω αλλά αντιδρουν ολοι και μου εχουν βγαλει την ψυχη.

Αφού κατάφερες και βρήκες αυτήν την άκρη όλα καλά! Άσε τους υπόλοιπους να λένε...

Φιλια

καλημερα κ καλη βδομαδα να εχουμε! Τι κανετε πως ειναι τα κεφια?

Έχω αρχίσει και χάνω το κέφι μου γιατί σήμερα που έχω βάρδια κάτι δεν πάει καλά με τα συστήματά μας κι ελπίζω να μην φύγω αργάμιση από την δουλειά!

Αγγελικη ευχαριστουμε παρα πολυ για την συνταγη! Θ ατην κανω κ εγω το ΣΚ. Αυτη η ζυνη γινεται κ μηλοπιτα ε?

Μπραβο για το κοτοπουλακι γιαμι γιαμι πρεπει να εγινε.Καλ αεκανε κ μαγειρεψες δυο φαγακια θα σε βολεψει μεσοβδομαδα που ειμαστε πιο πολυ πιεσμενες απο θεμα χρονου.

Δεν το συζητώ! Το έκανα και την προηγούμενη Κυριακή και μου βγήκε η εβδομάδα πιό χαλαρά!

Χτες Κυριακη κοριτσια τα παιξα με την κουζινα.

Θα σας εξηγησω.Επειδη τις καθημερινες παω σπιτι γυρω στις 5 5:30 κ εχουμε κ το διαβασμα κλπ , σκεφτηκα την Κυριακη να κανω ενα φαγητο σε πιο μεγαλη ποσοτητα απο το οποίο να τρωμε με αλλο δυνοδευτικο η οπως ειναι αλλη μια μερα μεσοβδομαδα,να φτιαχνω κ ενα ακομα φαγητο για την Δευτερα πχ κ αν μπορω να προετοιμαζω ακομα ενα για να γλιτωνω χρονο τις καθημερινες κ να βλεπω παραπανω τα παιδακια μου.Βεβαια θα δειξει πως θα δουλεψει αυτη την βδομαδα κ θα σας πω αλλα νομιζω θα βιηθησει.

Κι εγώ αυτό πιστευώ, αν κρίνω από το πως δούλεψε σε μένα αυτό το σύστημα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Είπα θα μπαίνω συχνότερα και πάει σχεδόν μήνας... τι να γίνει...

Για όσες ρώτησατε έχω 2 κοριτσάκια, 3 και 5, πάνε παιδικό και νήπια, εγώδουλεύω, κάποιες μέρες μαγειρεύω εγώ και κάποιες η μαμά μου. Σήμερα κοτοπουλάκι με ρύζι! Σας διάβασα και πήρα ιδέες, δύσκολο το καθημερινό φαγητό! Μάλλον ο εφοδιασμός δύσκολος, θέλω να κάνω φαγητά κι όλο κάτι λείπει ή δεν έχει ξεπαγώσει.... άντε φιλάκια, θα ξαναμπώ σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακι!!!

Κοιμηθηκε ο μικρος,ανοιξα υπολογιστη κα στρογγυλοκαθισα να σας διαβασω-γραψω.

Μαρμελαδα μηλο-κυδωνι-ροδι ειχα κανει περσι!Προσωπικα μου αρεσε πολυ!!Μιαμ μιαμ μιαμ!!

Φωτεινη μου περαστικα στα παππουδια!!!Ευχομαι να γινεουν γρηγορα καλα!

Τζενακι ο μικρος ειναι κιολας 8 μηνων.Τα δυο κατω δοντακια εβγαλε τελικα για αυτο μας ειχε τεντωσει τοσο.Τωρα ειναι μια χαρα,δεν εχει βρει το παλιο καλο προγραμμα του αλλα δεν εχω παραπονο!!ΝΑ σε ρωτησω και κατι για τα μουστοκουλουρα...τα δικα μου βγηκαν ανοιχτοχρωμα,,,του εμποριου γιατι ειναι τοσο σκουρα????Φωτια πηρε παλι η κουζινα σου!!!!

Σμουρφιτακι περαστικα στο μπαμπα!!ΤΙ να πω για τη μανουλα...αχχχχχ!!!!

Μαγειρικα ....το σκ εκανα πιτσα και κοτοπουλο με πατατουλες και μπυρα στο φουρνο.Επισης ενα ψωμακι με μπυρα(και εχω αλλες δυο μπυρες στο ψυγειο που ληγουν)...Σημερα συκωτακια με αυγα.Αυριο τι φτιαχνουμε οοοοεεεοοοοο???

Επισης εχω αρχισει και παλι το γυμναστηριο.Το κακο ειναι πως τα καλα μαθηματα ειναι πρωινες ωρες και ζοριζεται λογω δουλειας ο καλος μου να κρατησει το μικρο.Αλλα σημερα τον κρατησε..και οταν δε μπορω να παω πρωι παω οτι ωρα μπορεσω.Αντε μηπως ξαναβρω τη φορμα μου και αποκτησω κανενα κινητρο να σταματησω να σαβουριαζω!!!

Πολλα φιλια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Σήμερα δε μαγείρεψα γιατί περίσσεψαν φαγητά από χτες που έφτιαξα μακαρόνια με κιμά κι ο Έβιρος ένα μουσακά με τυριά, μελιτζάνες και πατάτες χωρίς κιμά.

Το Σάββατο περάσαμε πολύ ωραία (εγώ κι ο Έβιρος) γιατί πήγαμε σε ένα κοντσέρτο σε ένα χώρο σαν το Μέγαρο Μουσικής.

Μας άρεσε πάρα πολύ και ο βαρύτονος που ερμήνευε και η επιλογή των κομματιών. Επίσης, ήταν πολύ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι η αίθουσα ήταν κατάμεστη από κόσμο, στην πλειοψηφία τους Έλληνες και λίγες εξαιρέσεις Γερμανών. Ίσως να ήταν αυτοί από μεικτούς γάμους.

Αν ξαναγίνει παρόμοια εκδήλωση θα ξαναπάμε.

Και εμένα κάτι μου θύμιζε, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου στη βαλεριάνα... ούτε και ήξερα ότι τρώγεται ωμή σε σαλάτα... μετά από τέτοια σαλάτα, θα χαλαρώνεις κιόλας:)

Νίνα μου εγώ χρειάζομαι στρέμματα βαλεριάνας για να χαλαρώσω τα νεύρα μου.

Σας χρωστάω την συνταγή της πάστα φλώρας που φτιάχνει ο άντρας μου.

Αγγελική σ' ευχαριστούμε για την ωραία συνταγή που έβαλες.

Εφτιαξα τα μουστοκουλουρα της Τζενης!!!!Τζενακι σε ευχαριστω ειναι υεροχα.. εχω ηδη φαει ενα ταψι μονη μου.

Ζηλεύω κι εγώ.

Την Κυριακή το μεσημέρι ήρθε ο αδερφούλης μου και φάγαμε παρεούλα! Είχα φτιάξει μία πολύ ωραία συνταγή με κοκκινιστό κοτόπουλο και τυριά μέσα, που την είχα δει στον Μαμαλάκη! Ήταν τέλειο! Το συνοδέψαμε με μακαρόνια.

Και μόνο που το διάβασα γέμισε το στόμα μου σάλια.

Την Πέμπτη πήγε ο μπαμπάς μου εκτάκτως στο νοσοκομείο, αλλά δεν μας ειδοποίησε η μητέρα μου ούτε εμένα ούτε την αδελφή μου γιατί μας κρατάει μούτρα και γίναμε έξαλλες και οι δύο κόρες.

Καταρχήν, εύχομαι περαστικά στον μπαμπά σου και κατά δεύτερον να εξομαλυνθεί όσο καλύτερα και συντομότερα γίνεται η κατάσταση με τη μητέρα σου.

Από φαγητό, το Σάββατο έφτιαξα τυρόπιτα και χθες πίτσα. Είχα την ελπίδα ότι θα έμενα και για σήμερα, αλλά ήρθε ο κουμπάρος μας και δεν άφησε ούτε ψίχουλο!

Φαντάσου πόσο νόστιμες ήταν!!!!

Εβιρι περαστικα στην Εβιρινα σου!

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου.

Μολις διαβασα για τη βαλεριανα σκεφτηκα οτι και η Νινα - χαλαρωτικη σαλάτα!

Εγώ πάντως ούτε που το ένιωσα.

Εχουν αρρωστησει κι οι παππουδες - η γιαγια πιο σοβαρα με το ζορι την πηγα στο γιατρο.

Περαστικά τους. Τουλάχιστον την πήγες κι ας ήταν και με το ζόρι. Πώς πάει τώρα;

Κανονισα με εναν ταξιτζη να πηγαινοφερνει τη μικρη στο σχολειο ωστε ο παππους να μη χρειαζεται να πολυβγαινει εξω αλλά αντιδρουν ολοι και μου εχουν βγαλει την ψυχη.

Είναι ασφαλές αυτό;

Αχχχ τι να πω τελικα μαλλον καλυτερα να τρεχουμε ολη μερα με τα παιδια παρα να ντατευουμε τους γονεις μου φαιανεται!!

Δύσκολο να μεγαλώνεις γονείς στις μέρες μας:roll:

Εβιρακι λυθηκε η απορια της Βαλεριανας λοιπον!! Εχω μονο σαν ροφημα το ηξερα!! Πως ειναι η μικρη Εβιρίνα?

Ακούγονται έντονα τα φλέματα στο βήχα της, αλλά τη σώζει ότι παίρνει αποχρεμπτικό γιατί από μόνη της τα φτύνει πολύ σπάνια. Ευτυχώς μόνο την Παρασκευή έκανε ένα 37,8 και μετά υποχώρησε σταδιακά.

Εφτιαξα κ ενα κεικ με μηλα μεσα αλλα δεν μου εγινε πολυ αφρατο ...

Τι πειράζει...αν η γεύση του σας άρεσε η υφή είναι το λιγότερο.

Εβασα κ μοσχαρακι κ θα τρωω εγω κανα δυο μερες γιατι μου εχει πεσει ο σιδηρος παλι κ θελω να τρωω κοκκινο κρεας μπας κ ... Με αυτα κ με εκεινα μαζι με καμι αμακαροναδα πιστευω θα βγει η βδομαδα μας ανετα.Εσεις τι λετε?

Μια χαρά το βρίσκω το πρόγραμμα κι από άποψη καταμερισμού χρόνου/εργασιών κι από άποψη επιλογής φαγητών.

Εβρασα κ μπροκολο που φαγαμε χτες σαλάτα κ κατι καστανα που μου εστειλε η πεθερα χτες το βραδυ.

Βγήκαν κιόλας τα κάστανα!!!!!!!!!!!! Άραγε πόσο να τα πουλάνε;

Ααα ξεχασα επειδη το σπανακι μου φανηκε πολυ για σπανακορυζο, οταν το τσιγαρισα κρατησα λιγο κ ετριψα μεσα λιγη φετα κ με ενα φυλλο σφολιατας που ειχα στην καταψυξη εφτιαξα μια μικρη πιτουλα για κολατσιο σημερα κ για βραδυνο χτες. Μου εστειλε κ η πεθερα μου τυροπιτα θα βγει κ το κολατσιο του συζυγου για 2 μερες!

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Πολύ καλά το σκέφτηκες.

Έχω αρχίσει και χάνω το κέφι μου γιατί σήμερα που έχω βάρδια κάτι δεν πάει καλά με τα συστήματά μας κι ελπίζω να μην φύγω αργάμιση από την δουλειά!

Τελικά τι απέγινε, έφυγες αργά ή έφτιαξαν τα συστήματα;

Καλησπέρα κορίτσια μου! Είπα θα μπαίνω συχνότερα και πάει σχεδόν μήνας... τι να γίνει...

Βρε καλώς το κορίτσι μας. Μη στενοχωριέσαι καλέ, όποτε μπορείς, όποτε τυχαίνει θα μπαίνεις. Έτσι κι αλλιώς την τιμωρία θα την τρως.:D:D

Θα σε βάζουμε να διαβάζεις όλες τις σελίδες από την τελευταία φορά που είχες να μπεις και θα μας γράφεις περιλήψεις.

Εεε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρεακι!!!

ΝΑ σε ρωτησω και κατι για τα μουστοκουλουρα...τα δικα μου βγηκαν ανοιχτοχρωμα,,,του εμποριου γιατι ειναι τοσο σκουρα????

Μαγειρικα ....το σκ εκανα πιτσα και κοτοπουλο με πατατουλες και μπυρα στο φουρνο.Επισης ενα ψωμακι με μπυρα(και εχω αλλες δυο μπυρες στο ψυγειο που ληγουν)...

Σημερα συκωτακια με αυγα.Αυριο τι φτιαχνουμε οοοοεεεοοοοο???

Πολλα φιλια!!!!!!!

Ωπ, γεια σου Ρίκολα μέχρι να γράψω εγώ, μπήκες κι εσύ.

Τα μουστοκούλουρα του εμπορίου ίσως να είναι πιο σκούρα αν τους βάζουν κακάο ή χρησιμοποιούν πετιμέζι.

Με τη μπύρα αν δε θέλεις να φτιάξεις κάτι φαγώσιμο μπορείς να κάνεις περιποίηση στα μαλλιά σου. Να ξέρεις ότι μετά το λούσιμο αν βάλεις τη μπύρα στα μαλλιά και τα κάνεις με πιστολάκι ή με ρόλεϊ αυτά ξερένονται και στέκονται σαν να έχεις βάλει λακ. Η μυρωδιά δε μένει επάνω μόλις στεγνώσουν.

Για αύριο:

Ψαράκια τηγανητά με χόρτα ή στο φούρνο

Όσπρια (γίγαντες στο φούρνο, ρεβύθια, φακές, μαυρομάτικα με χόρτα, φάβα, χάντρες κοκκινιστές)

Ζυμαρικά (σουφλέ ζυμαρικών, μακαρόνια με σάλτσα, μακαρόνια φούρνου με λουκάνικα και μπέικον και τυριά, κανελόνια με κιμά, παστίτσιο, ζυμαρικά με κρέμα γάλακτος και μανιτάρια)

Λαχανικά (μπάμιες στο φούρνο με κοτόπουλο, μελιτζάνες ιμάμ, μουσακά, κολοκυθάκια με ρύζι αυγολέμονο, φασολάκια φρέσκα, πατάτες στο φούρνο με λουκάνικα)

Κρεατικά (μοσχαράκι κοκκινιστό με ρύζι με μακαρόνια με πουρέ, κοτόπουλο στο φούρνο, χοιρινές μπριζόλες στην κατσαρόλα ή στο τηγάνι, χοιρινό με γίγαντες στο φούρνο, κατσικάκι στη λαδόκολλα, αρνάκι με αγκινάρες αυγολέμονο, κατσικάκι κοκκινιστό με μακαρόνια, κοτόπουλο με πουρέ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπάρεα!

Δεν μαγείρεψα για σήμερα αφού έχει μείνει φαγητό από το Σαββατοκύριακο. Το απόγευμα θα φτιάξω γι΄αύριο μελιτζάνες στην κατσαρόλα.

Επιστρέφω...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα!! Σημερα ξυπνησα με πολυ καλη διαθεση αν κ δεν κοιμηθηκα πολυ καλα χτες λογω κουνουπιων.Αμα ειναι δυνατον ακομα να εχουμε τοσα πολλα κουνουπια? κ ο αντρας μου αν δεν τα σκοτωσει δεν υσηχαζει να κοιμηθει τσαντιζεται ..

Καλιοπακι δεν σε παρεξηγουμε βρε σιγα δεν παιρνουμε κ παρουσιες! Οποτε μπορεις περνα να τα λεμε!!

Ρικολακι το πετιμεζι τα σκουραινει πιο πολυ κ τα μπαχαρικα.Ειδικα το γαρυφαλλο. Εγω δεν βαζω παρα ελαχιστο γιατι με πειραζει.Του εμποριου εχουν μεσα κακαο.Αν σου αρεσουν τοτο σκουρα βαλε μια κσ την επομενη φορα.

Οσπριο εγω θα σου ελεγα να μαγειρεψεις αυριο η καμια σουπιτσα.

Εβιρακι λατρεμενα κ τα δυο φαγακια σας! Γιαμι γιαμι! Πολυ χαρηκα που περασατε καλα , αντε να ξαναπατε!!

Αγγελικη μου ωραιο φαγακι! Εμενα τα δικα μου παρολου που ειναι πολυ του λαδερου ουτε να την δουν την μελιτζανα. Εγω παλι τρελαινομαι.

Φωτεινη μου τι νεα απο το μετωπο ιωση? Ολα καλα?

Νινακι που εισαι εσυ?

Σημερα τρωμε σπανακορυζο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι....

Χτες και σήμερα έχουμε σοβαρό θέμα με τα δίκτυά μας! Ευτυχώς που χτες δεν με επηρέασε στην βάρδια μου!

Καλλιοπάκι δεν πειράζει που χάνεσαι! Θα υποστείς τις κηρώσεις!!! :tongue::tongue::tongue:

Εβιράκι συμφωνώ με την ποινή που επιβάλεις στο Καλλιοπάκι! Να γράψει και τέστ?

Τζενάκι τα κουνούπια δεν εξοντώνονται εύκολα! Τον μικρό μου τον τσίμπησε ένα στην γάμπα και του έκανε ένα μεγάλο καρούμπαλο! Αν δεν κρυώσει καλά ο καιρός δεν έχουμε ελπίδες να απαλλαγούμε από αυτά!

Αυτά για την ώρα, ίσως καταφέρω να μπω κι αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!

Εβιρακι δεν το ηξερα αυτο για τη μπυρα!!!!Τελειες ιδεες τορτελινι με κρεμς γαλςκτος για τον καλο μιυ και σουπιτσα πατατα-κολοκυθαμπροκολο γις μενα.

Τζενακι εγωτα εκανα με μουστο μαλλον για αυτο βγηκαν ανοιχτοχρωμα.παντως ειναι υπεροχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν μπορω να μπαινω τοσο ευκολα οσο παλια- γινονται διαφορα στη δουλεια και δυσκολευομαι.

Χτες ειχαμε γεμιστα όπως και σημερα αφου εφτιαξα για δυο μερες.

Εβιρακι εδω ειναι συνηθης η μεταφορα με ταξι και δυστυχως εγω δεν εχω κι αλλη εναλλακτικη. Ο παππους παει καλά, η γιαγια ψιλο τα ιδια αλλά πρεπει να την κυνηγας να παρει και τα φαρμακα και δεν ξερω τι κανει τα πρωινα που λειπω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...