Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάρες!

Ελπίζω να είστε καλά! Χάθηκα γιατί ξεκινάει η σεζόν κυκλοφορίας των βιβλίων και είμαι συνεχώς από τυπογραφείο σε τυπογραφείο των εκδοτικών για τελικές διορθώσεις επιμέλεια εικόνας κτλ κτλ. Σήμερα κάναμε κολοκυθόπιτα και την ανεβάζω. Πολλά φιλιά. Ναι είμαι χοντρός πάλι. Αλλά θα τα ξαναχάσω που θα πάει. Πολλά φιλιά

DSC_2096_zps2536dee4.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

βρε νινα μ εκανες και γελασα βραδιάτικα. μηπως πεφτει η θερμοκρασία κι αναβει? το λεω γιατι ετσι κάνει ο δικός μου αλλιώς πιθανό να χάλασε. μην ανησυχεις για τα κέφια αν δεν είσαι καλα εδω είμαστε εμεις.

νικο χαρηκα που σε διαβασα, ελπιζω να ξανάρθεις στην παρεα μας

Σαν να λιγουρευομαι γλυκακι τζενης μου φαίνεται

Αγγελική ευχαριστώ για τα μαλλια, τα εβαψα γιατι τα ειχα αφησει 3 μηνες και ημουν χαλια, τουλάχιστον να μην ειμαι απλως νευριασμενη, να ειμαι ομορφη νευριασμενη χαχαχα

ωρα για υπνο κοριτσια, τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα.

Νίκο καλώς ήρθες! πώς από τα μέρη μας?:P μας θυμήθηκες? έχε χάρη που μας έφτιαξες την διάθεση με την υπέροχη φωτογραφία σου! Καλό τρέξιμο και να πάνε όλα καλά σου εύχομαι με το βιβλίο! Με τα κιλά τι έγινε? μη μου πεις ότι τα πήρες όλα πίσω!

Ιωάννα ο θερμοστάτης είναι η δουλειά του να ανεβοκατεβάζει την θερμοκρασία, εφόσον τον έχεις ανοικτό... αν όμως είναι κλειστός? κατεβασμένος, όπως λέμε! χα χα χα άστο, δεν έχει εξήγηση... φαντάσματα μάλλον:P

Λοιπόν έφτιαξα την κρέμα και είναι καταπληκτική! πολύ γρήγορη, νόστιμη και το κυριότερο χωρίς τα σχετικά πρόσθετα ή συντηρητικά που μπορεί να έχουν οι έτοιμες... νομίζω μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε και στην συνταγή της Τζένης, που είπε χτες.

Υλικά: 1,2 lt γάλα

50 γρ. κακάο σε σκόνη

120 γρ. αλεύρι

400 γρ. ζάχαρη

Βάζουμε σε μια κατσαρόλα το αλεύρι και το κακάο κοσκινισμένα. Προσθέτουμε τη ζάχαρη και το γάλα, ανακατεύουμε με σύρμα και τα βράζουμε για 8-10 λεπτά, μέχρι να δέσει η σάλτσα σοκολάτας. Εγώ έβαλα και λίγη κουβερτούρα που είχα.... Δοκιμάστε τη, ειδικά εσείς που έχετε παιδάκια και θέλετε ένα γρήγορο γλυκάκι. Πάω να το τσακίσω:tongue:

Από φαί έχω κοτόσουπα από χτες και την καταευχαριστιέμαι με αυτό το κρύο!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! φαγαμε μπριζιλοτσες χοιρινε, τυροπιτακθα, πιτουλες κι αυτες ψημενες στην ηλεκτρική ψησταριά, σαλατουλα με σως ceasar. το βράδυ θα είμαστε με παρέα και θα φάμε πιτσα.

Ξέχασα να πω καλό μήνα και χρόνια πολλά σε οσους εχουν καποιον εορταζοντα. εγω εχω το μπαμπά μου. Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! φαγαμε μπριζιλοτσες χοιρινε, τυροπιτακθα, πιτουλες κι αυτες ψημενες στην ηλεκτρική ψησταριά, σαλατουλα με σως ceasar. το βράδυ θα είμαστε με παρέα και θα φάμε πιτσα.

Ξέχασα να πω καλό μήνα και χρόνια πολλά σε οσους εχουν καποιον εορταζοντα. εγω εχω το μπαμπά μου. Φιλια!

Καλό μήνα και από μένα!

Να τον χαίρεσαι τον μπαμπά σου:P.. για πες ποιοί γιορτάζουν σήμερα γιατί το έχω χάσει λιγάκι:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μήνα και από μένα!

Να τον χαίρεσαι τον μπαμπά σου:P.. για πες ποιοί γιορτάζουν σήμερα γιατί το έχω χάσει λιγάκι:|

Κοσμάς, Δαμιανός, αναργυρος, Αργύρης, αργυρουλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα και καλό μήνα!!!

Ιωαννα μου να χαιρεσαι τον μπαμπα σου! Για το θεμα της πληρωμης φουντωσα κι εγω! Για το κομμωτηριο οτι εγινε εγινε- τουλάχιστον θα εισαι περιποιημενη κι απληρωτη παρα σκετο απληρωτη. Οσον αφορα τον παιδικο σταθμο ειχες απολυτο δικιο γιατι ηταν πολυ σοβαρο αυτο που εγινε και δεν νομιζω οτι θα εχει θεμα το παιδακι σου. Τελεια ολα αυτα που φτιαξατε!

Νινα μου να γραφεις παντα - δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι παντα μες στην καλή χαρα κυριως με το τρεξιμο που εχεις ριξει αυτες τις μερες. Ωραια ακουγεται η συνταγη σου. Οσον αφορα το θερμοστατη κατι θα εχει χαλάσει και δεν κλεινει ουσιαστικα αλλά και η περιπτωση φαντασματων ειναι πιθανη!

Τζενακι ευχαριστουμε και σενα για τη συνταγη. Οντως πανευκολη και πολυ αγαπητη στα παιδια.

Αγγελικη πως εισαι; Καλυτερεψε η κατασταση;

Δεσποινα γραψε μας τι εφτιαξες να παιρνουμε ιδεες κι εμεις!

Νικο τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε! Φανταζομαστε το τρεξιμο που ριχνεις! Καταπληκτικη η φωτογραφια σου! Τωρα για τα κιλά πόσα ξαναπηρες; Κριμα γιατι ειχες κανει μεγαλη προσπαθεια...

Τελικα χτες το στρωσαμε το σπιτι γιατι εχει ψυχρανει πολυ και τα παιδια παιζανε συνεχεια στο πατωμα. Ετσι χτες φαγαμε φασολαδα και φακες το μεσημερι που ειχαμε ηδη ετοιμα. Το απογευμα εφτιαξα τυροπιτουλες κι ετοιμασα λουκανικοπιτακια και τυροπιτακια και τα εβαλα καταψυξη για μεσοβδομαδα για τη μικρη.

Σημερα φτιαξαμε σουπα απο μοσχαρι. Ταιριαζε με τον καιρο.

Φιλια και καλό βραδυ.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Νυχτερινή βάρδια σήμερα:).... ο σύζυγος βλέπει φόρμουλα, οπότε ευκαιρία για κουβεντούλα εγώ.

Φωτεινή και εμείς στρώσαμε τελικά προχτές... όσο για τον θερμοστάτη, μάλλον δικό μου το θέμα ήταν... έχω αρχίσει να "λαλάω" ... αφού χτες να φανταστείς ξέχασα να πάω στην λαική... το θυμήθηκα στις 2:30 το μεσημέρι! Η σούπα όντως ήταν ότι πρέπει για σήμερα.

Για πείτε μου καμία συνταγή για μαγιάτικο... μου φέρανε σήμερα φρεσκότατο... έψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν βρήκα συνταγές, οπότε σκεφτόμουν να το βάλω στο φούρνο με ντομάτα, πιπεριές, μαιντανό ψιλοκομμένα. Δεν το έχω ξαναφάει.

Αύριο πάμε για μία εξέταση ακόμα για τον μπαμπά, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπω.

Καλή βδομάδα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε!

Νινακι ολα να πανε καλα με τον μπαμπα σου ευχομαι!!!

Το μαγιατικο το εχω φαει ψητο στην σχαρα.Πολυ ωραιο θα γινει κ ετσι οπως θες να το κανεις.Κ με παταττουλες μπορεις να το βαλεις στο ταψι κ να βαλεις κ ντοματα πιπερια,μαιντανο κλπ.

χαχαχα τι πλακα εχουμε.. με τοσα που εχουμε στο κεφαλι μας φυσικο ειναι να λαλησουμε πριν την ωρα μας.

Ιωαννακι να τον χαιρεσαι τον μπαμπα!! Ωραια τα φαγακια σου μμμμ

Βρε βρε καλως τον Νικο!Που εισαι βρε Νικο κ σε χασαμε!!! Μας εφτιαξες την διαθεση ομως με την πολυ ομορφη εικονα σου, μπραβο!! Ολα καλα θα οανε με τα βιβλια χαλαλι τον κοπο σου!!!

Παιδια εγω τα εφτυσα το ΣΚ. Δεν παλευονται οι δουλειες του σπιτιου ειλικρινα...Το Σαββατο μεχρι 4 παρα εκανα δουλειες, μετα ξαπλωσα μια ωρα βγηκα εξω για κατι υποχρεωσεις κ απο της 8 που γυρισα σιδερωνα ως της 10:30.

Χτες παλι μαγειρευα ως το μεσημερι ,μετα το απογευμα ξανα σιδερωμα αλλα δυο πλυντηρια κ εβρασα κ κατι χορτα κλπ παλι σκουπισμα σφουγγαρισμα που τα ζιζανια ειχαν κανει το σπιτι χαλια καθολου δεν καθησα.Ερχεται Δευτερα κ ειμαι πιο κουρασμενη απο την Παρασκευη.Ειναι κ ο μικρος πανω στα σκανδαλα που λενε δεν αφηνει τιποτα ορθιο.. σιγινταρει ο μεγαλος κ γινεται το ελα να δεις.... Εχω λαλλησει κ με τα απειρα πλυντηρια αμαν πια....

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε πεσκανδριτσα σουπα κ κολοκυθοπιτα χωρις φυλλο.Μου ειχε στειλει η πεθερα ενα κολοκυθι μεγαλου κ αν δεν το εφτιαχνα θα χαλαγε κ το λυπηθηκα. Το βραδυ φαγαμα απο την πιτα κ εβρασεο αντρας μου κ λιγο τραχανα.

Χτες το μεσημερι φαγαμε κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες κ βραστο κολολυθι σαλατα.Αλλαξα χασαπη κοριτσια , πενανοστιμο το κοτοπουλακι κ λειωμα εγινε..

Εφτιαξα σουτζουκακια για σημερα με ρυζι με λαχανικα κ θα φτασουν κ για αλλη μια μερα μεσοβδομαδα που θα τα συνοδευσω με χυλοπιτες.Εφτιαξα επισης κ φασολακια λαδερα, εβρασα χορτα κ εβρασα κ κοκορα να ειναι ετοιμος για μια αλλη μερα μεσα στην βδομαδα να γινει σουπιτσα.

Αυτη την βδομαδα εχουμε λιγο τρεξιμο τα απογευματα .. εχω παιδιατρο να κανουμε κατι εμβολια , μια μερα θελω να παω να βαψω το μαλλι γιατι εχει γινει χαλια εχω να τα βαψω απο τον Ιουλιο κ θελω να παω να παρω κ κατι δωρα γιατι το ΣΚ εχω γιορτες ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα και καλό μήνα!!!

Ιωαννα μου να χαιρεσαι τον μπαμπα σου! Για το θεμα της πληρωμης φουντωσα κι εγω! Για το κομμωτηριο οτι εγινε εγινε- τουλάχιστον θα εισαι περιποιημενη κι απληρωτη παρα σκετο απληρωτη. Οσον αφορα τον παιδικο σταθμο ειχες απολυτο δικιο γιατι ηταν πολυ σοβαρο αυτο που εγινε και δεν νομιζω οτι θα εχει θεμα το παιδακι σου. Τελεια ολα αυτα που φτιαξατε!

Νινα μου να γραφεις παντα - δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι παντα μες στην καλή χαρα κυριως με το τρεξιμο που εχεις ριξει αυτες τις μερες. Ωραια ακουγεται η συνταγη σου. Οσον αφορα το θερμοστατη κατι θα εχει χαλάσει και δεν κλεινει ουσιαστικα αλλά και η περιπτωση φαντασματων ειναι πιθανη!

Τζενακι ευχαριστουμε και σενα για τη συνταγη. Οντως πανευκολη και πολυ αγαπητη στα παιδια.

Αγγελικη πως εισαι; Καλυτερεψε η κατασταση;

Δεσποινα γραψε μας τι εφτιαξες να παιρνουμε ιδεες κι εμεις!

Νικο τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε! Φανταζομαστε το τρεξιμο που ριχνεις! Καταπληκτικη η φωτογραφια σου! Τωρα για τα κιλά πόσα ξαναπηρες; Κριμα γιατι ειχες κανει μεγαλη προσπαθεια...

Τελικα χτες το στρωσαμε το σπιτι γιατι εχει ψυχρανει πολυ και τα παιδια παιζανε συνεχεια στο πατωμα. Ετσι χτες φαγαμε φασολαδα και φακες το μεσημερι που ειχαμε ηδη ετοιμα. Το απογευμα εφτιαξα τυροπιτουλες κι ετοιμασα λουκανικοπιτακια και τυροπιτακια και τα εβαλα καταψυξη για μεσοβδομαδα για τη μικρη.

Σημερα φτιαξαμε σουπα απο μοσχαρι. Ταιριαζε με τον καιρο.

Φιλια και καλό βραδυ.

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες Φωτεινη μου! Καλα κανατε και στρωσατε δεν παλευεται το σπιτι χωρις χαλια. Ζηλεψα πολυ τα πιτακια σου, πρεπει κι εγω να το εφαρμοσω. Εμενα που μου αρεσουν οι σουπες και οι αντρες δεν τις ακουμπανε τι να κανω?

Καλησπέρες!

Νυχτερινή βάρδια σήμερα:).... ο σύζυγος βλέπει φόρμουλα, οπότε ευκαιρία για κουβεντούλα εγώ.

Φωτεινή και εμείς στρώσαμε τελικά προχτές... όσο για τον θερμοστάτη, μάλλον δικό μου το θέμα ήταν... έχω αρχίσει να "λαλάω" ... αφού χτες να φανταστείς ξέχασα να πάω στην λαική... το θυμήθηκα στις 2:30 το μεσημέρι! Η σούπα όντως ήταν ότι πρέπει για σήμερα.

Για πείτε μου καμία συνταγή για μαγιάτικο... μου φέρανε σήμερα φρεσκότατο... έψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν βρήκα συνταγές, οπότε σκεφτόμουν να το βάλω στο φούρνο με ντομάτα, πιπεριές, μαιντανό ψιλοκομμένα. Δεν το έχω ξαναφάει.

Αύριο πάμε για μία εξέταση ακόμα για τον μπαμπά, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπω.

Καλή βδομάδα σε όλους.

Δεν εχω ιδεα για συνταγη αλλα εξω που το ειχα φαει ηταν ψητο στα καρβουνα. Ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχετε καλα αποτελεσματα! Εμεις εδω ειμαστε και για τα καλα και για τα ασχημα, οταν δεν θα εισαι καλα εδω να μπαινεις να μιλας

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε!

Νινακι ολα να πανε καλα με τον μπαμπα σου ευχομαι!!!

Το μαγιατικο το εχω φαει ψητο στην σχαρα.Πολυ ωραιο θα γινει κ ετσι οπως θες να το κανεις.Κ με παταττουλες μπορεις να το βαλεις στο ταψι κ να βαλεις κ ντοματα πιπερια,μαιντανο κλπ.

χαχαχα τι πλακα εχουμε.. με τοσα που εχουμε στο κεφαλι μας φυσικο ειναι να λαλησουμε πριν την ωρα μας.

Ιωαννακι να τον χαιρεσαι τον μπαμπα!! Ωραια τα φαγακια σου μμμμ

Βρε βρε καλως τον Νικο!Που εισαι βρε Νικο κ σε χασαμε!!! Μας εφτιαξες την διαθεση ομως με την πολυ ομορφη εικονα σου, μπραβο!! Ολα καλα θα οανε με τα βιβλια χαλαλι τον κοπο σου!!!

Παιδια εγω τα εφτυσα το ΣΚ. Δεν παλευονται οι δουλειες του σπιτιου ειλικρινα...Το Σαββατο μεχρι 4 παρα εκανα δουλειες, μετα ξαπλωσα μια ωρα βγηκα εξω για κατι υποχρεωσεις κ απο της 8 που γυρισα σιδερωνα ως της 10:30.

Χτες παλι μαγειρευα ως το μεσημερι ,μετα το απογευμα ξανα σιδερωμα αλλα δυο πλυντηρια κ εβρασα κ κατι χορτα κλπ παλι σκουπισμα σφουγγαρισμα που τα ζιζανια ειχαν κανει το σπιτι χαλια καθολου δεν καθησα.Ερχεται Δευτερα κ ειμαι πιο κουρασμενη απο την Παρασκευη.Ειναι κ ο μικρος πανω στα σκανδαλα που λενε δεν αφηνει τιποτα ορθιο.. σιγινταρει ο μεγαλος κ γινεται το ελα να δεις.... Εχω λαλλησει κ με τα απειρα πλυντηρια αμαν πια....

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε πεσκανδριτσα σουπα κ κολοκυθοπιτα χωρις φυλλο.Μου ειχε στειλει η πεθερα ενα κολοκυθι μεγαλου κ αν δεν το εφτιαχνα θα χαλαγε κ το λυπηθηκα. Το βραδυ φαγαμα απο την πιτα κ εβρασεο αντρας μου κ λιγο τραχανα.

Χτες το μεσημερι φαγαμε κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες κ βραστο κολολυθι σαλατα.Αλλαξα χασαπη κοριτσια , πενανοστιμο το κοτοπουλακι κ λειωμα εγινε..

Εφτιαξα σουτζουκακια για σημερα με ρυζι με λαχανικα κ θα φτασουν κ για αλλη μια μερα μεσοβδομαδα που θα τα συνοδευσω με χυλοπιτες.Εφτιαξα επισης κ φασολακια λαδερα, εβρασα χορτα κ εβρασα κ κοκορα να ειναι ετοιμος για μια αλλη μερα μεσα στην βδομαδα να γινει σουπιτσα.

Αυτη την βδομαδα εχουμε λιγο τρεξιμο τα απογευματα .. εχω παιδιατρο να κανουμε κατι εμβολια , μια μερα θελω να παω να βαψω το μαλλι γιατι εχει γινει χαλια εχω να τα βαψω απο τον Ιουλιο κ θελω να παω να παρω κ κατι δωρα γιατι το ΣΚ εχω γιορτες ...

Ευχαριστω για τις ευχες Τζενακι! Απ οτι βλεπω καθοσουνα ολη το σ/κ. Παντως κανεις τελεια προετοιμασια φαγητου. Κι εγω απο τον Ιουλιο ειχα να τα βαψω και δεν αντεχω να βλεπω τ ασπρα να πετανε! Να πας να νιωσεις ομορφα

Εμεις σημερα τρωμε φακες. Το σ/κ ημουν χαλαρη που σημαινει οτι θα τρεχω ολη τη βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Ευχαριστώ όλες σας που ρωτήσατε για την εξέλιξη της υγείας μου! Τελικά το Σαββατοκύριακό μου δεν ήταν και το καλύτερο. Ανέβαζα πυρετό μεχρι το πολύ 38.5 αλλά αυτό που με τσάκιζε ήταν ότι ξεκίναγε από 37.1 και έπιανε τους 38 μετά από 4 ώρες!!!! Αντιπυρετικό δεν έπινα από την αρχή καθώς ο γιατρός μου έχει πει να μην παίρνω αντιπυρετικά κάτω από το 38. Οπότε καταλαβαίνεται πόσο κουρέλι ήμουν! Τελικά χτες το μεσημέρι που ξαναμίλησα με την γιατρό μου είπε να ξεκινήσω τελικά και αντιβίωση καθώς έκλεινα 4 μέρες με αυτήν την κατάσταση. Σήμερα ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα, έμεινα στο σπίτι για να δυναμώσω γιατί αύριο έχω βαρδια και θα τελείωσω στις 7.

Στα μαγειρικά τώρα έφτιαξα ένα κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες και μου έδωσε και η μαμά μου παστίτσιο. Οπότε είμαι καλυμένη μέχρι και την Τετάρτη. Μετά βλέπουμε...

Νίκο πολύ χάρηκα που σε ξαναδιάβασα! Δικαιολογήσαι απόλυτα που χάθηκες αλλά είναι για πολύ καλό! Για τα κιλάκια πιστεύω πως όταν ηρεμήσεις θα καταφέρεις να τα ξαναχάσεις.

Καλό χειμώνα σε όσες στρώσατε! Κι εμείς με την βοήθεια κυρίως του άντρα μου στρώσαμε το παιδικό δωμάτιο το Σάββατο. Το υπόλοιπο σπίτι το επόμενο Σαββατοκύριακο που θα είμαι καλά!

Αυτά! Σας φιλώ και θα τα πουμε μάλλον αύριο που θα πάω στην δουλειά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι κάνετε? Πού χαθήκατε?

Εμείς πήγαμε τον μπαμπά στο γιατρό και τελικά πρέπει επειγόντως να βάλει βηματοδότη;)... οπότε είμαστε σε αναζήτηση του ποιος και πού θα τον βάλει ... αν έχει κάποιος σας από δικό του άνθρωπο παρόμοια περίπτωση, θα το εκτιμούσα να μου έλεγε καμία πληροφορία.

genny πώς να μη είσαι κουρασμένη τη Δευτέρα με τέτοιο βαρύ πρόγραμμα?! καμία βοήθεια από πουθενά δεν υπάρχει? έχεις και τα απογευματινά σου τώρα τρεξίματα!

Αγγελική δε κάθεσαι άλλη μία μέρα να αναρρώσεις καλύτερα? πώς θα αντέξεις μέχρι τις 7 αύριο?

Ιωάννα ήσουν χαλαρή το Σ/Κ? απαγορεύεται!:) θα σου στείλουμε πρόστιμο!.χα χα. δεν αξίζετε και λίγη χαλαρότητα καμία φορά, ειδικά εσείς οι εργαζόμενες μανούλες?:P

Σήμερα έκανα το ψάρι όπως σας είπα, στο φούρνο και ήταν καλή επιλογή... τα υπόλοιπα θα τα ψήσουμε κάποια στιγμή... αλλά το σπίτι μυρίζει πολλή ψαρίλα!:mad:... έχω ανάψει κεριά, μπας και ξεμυρίσει... φτιάχνω και ωραία ατμόσφαιρα:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τι κάνετε? Πού χαθήκατε?

Εμείς πήγαμε τον μπαμπά στο γιατρό και τελικά πρέπει επειγόντως να βάλει βηματοδότη;)... οπότε είμαστε σε αναζήτηση του ποιος και πού θα τον βάλει ... αν έχει κάποιος σας από δικό του άνθρωπο παρόμοια περίπτωση, θα το εκτιμούσα να μου έλεγε καμία πληροφορία.

genny πώς να μη είσαι κουρασμένη τη Δευτέρα με τέτοιο βαρύ πρόγραμμα?! καμία βοήθεια από πουθενά δεν υπάρχει? έχεις και τα απογευματινά σου τώρα τρεξίματα!

Αγγελική δε κάθεσαι άλλη μία μέρα να αναρρώσεις καλύτερα? πώς θα αντέξεις μέχρι τις 7 αύριο?

Ιωάννα ήσουν χαλαρή το Σ/Κ? απαγορεύεται!:) θα σου στείλουμε πρόστιμο!.χα χα. δεν αξίζετε και λίγη χαλαρότητα καμία φορά, ειδικά εσείς οι εργαζόμενες μανούλες?:P

Σήμερα έκανα το ψάρι όπως σας είπα, στο φούρνο και ήταν καλή επιλογή... τα υπόλοιπα θα τα ψήσουμε κάποια στιγμή... αλλά το σπίτι μυρίζει πολλή ψαρίλα!:mad:... έχω ανάψει κεριά, μπας και ξεμυρίσει... φτιάχνω και ωραία ατμόσφαιρα:tongue:

Νινα μου μακαρι να τελειωσετε γρηγορα και ολα αυτα να ειναι μια αναμνηση. Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν εχω αναλογη εμπειρία .

Ειδες που βγηκε κατι καλο απο το ψαρι? έκανες ατμοσφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλες και αγόρια. Καλό μήνα σε όλους.

Σήμερα δε μαγείρεψα, είχαμε αποφάγια. Χτες έφτιαξα παστίτσιο, το Σάββατο σολομό στη λαδόκολλα και την Παρασκευή κουκιά λαδορίγανη και φακές για τους ιδιότροπους.

Κοριτσια καλησπερα σε ολες!!!να σας ρωτησω κατι...?εχω τραπεζι 8 ατομων το ΣΑββατο.το κυριος θα ειναι μοσχαρι με δαμασκηνα.εχετε κατα νου καμια εγγυημενη συνταγη για σαλατα , συνοδευτικα και ιδεα για γλυκο.ο χρονος μου ειναι περιορισμενος!!

Γεια σου Δέσποινα, ωραία φαγητό έφτιαξες.

Εβιράκι ελπίζω να έχεις την δυνατότητα την επόμενη φορά να δεις τους συγγενείς σου σε πίό χαλαρούς ρυθμούς!

Μακάρι, αν και νομίζω ότι την επόμενη φορά θα έχουν ακόμη πιο περιορισμένο χρόνο.

Γειά σου Δέσποινα!

Σχετικά με την σαλάτα, επειδή το κυρίως θα είναι γκουρμέ θα πρότεινα να είναι μία απλή μαρουλοσαλάτα. Αλλά ας σου πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια της παρέας!

Τώρα για συνοδευτικό μπορείς να φτιάξεις ρυζάκι. Επίσης μπορείς να φτιάξεις και μία τυρόπιτα χωρίς φύλλο που είναι εύκολη και καθόλου μπελαλίδικη.

Για γλυκό ένας κορμός είναι καλή κι εύκολη ιδέα.

Έδωσες τέλειες ιδέες!!!!

Οι σαλάτες δεν ειναι το στοιχειο μου - ισως αυτη με το μαρουλι- ξινομηλο-σως βινεγκρετ (ειναι απλη μη σε τρομαζει).

Όντως είναι πολύ ωραία σαλάτα αυτή.

Συνοδευτικα ρυζι κι εγω θα προτεινα. Μικρες κρεπουλες με σπανακι και ανθοτυρο ισως, πουγκακια με οτι θελεις μεσα. Για γλυκο κι εγω κορμο θα ελεγα, τσιζκεικ ή αν αρεσουν τα σιροπιαστα ραβανι που ειναι ευκολο και γρηγορο. Τα αλλα κοριτσια θα σου πουν πολύ περισσοτερες ιδεες.

Κι αυτές πολύ ωραίες ιδέες.

Μεγάλο σόι έχω κι εγώ από την πλευρά του μπαμπά μου. Αν υπολογίσεις ότι είναι 8 αδέρφια που το καθένα έχει το λιγότερο 2 παιδιά εκ των οποίων τα περισσότερα είναι παντρεμένα κι έχουν κάνει κι αυτά παιδιά νομίζω μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν πούμε πως συνατιόμαστε όλοι μαζι!!!

Μια πλατεία σαν αυτές που έχουν τα χωριά δε σας φτάνει.

Γεια σας κοριτσια! Μολις εμαθα οτι δεν θα πληρωθω κι εχω φουντωσει!

Και με το δίκιο σου φυσικά.

Στο σταθμο βρηκα ενα παιδι μονο του, ειχε φυγει απο τον ελεγχο της δασκαλας ειχε κλειδωθει εξω απο την ταξη κι εκλαιγε. δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το θεμα.

Αυτό είναι πολύ σοβαρό και θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί ακόμα και σε τραγωγία. Να φύγει στους δρόμους το παιδί ή να περάσει κάποιος άσχετος και να το πάρει ή να σκαρφαλώσει πουθενά και να χτυπήσει και χίλια δυο άλλα.

Πολύ μεγάλη αμέλεια από μέρους των νηπιαγωγών. Δε λέω τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά όταν πρόκειται για την ασφάλεια και την ακαιρεότητα των μικρών παιδιών που τους εμπιστευόμαστε τότε θα πρέπει να έχουν χίλια δεκατέσσερα μάτια.

Συγνώμη για την διάθεση, αλλά το παλεύω όσο μπορώ... φιλιά σε όλους!

Η κατάσταση απαιτεί πρώτα τη δική σας ηρεμία και ύστερα του ασθενούς. Πώς θα του τη μεταδώσετε αν εσείς οι οικείοι του δεν είστε ψύχραιμοι και κάπως "χαρούμενοι", δηλαδή να υπάρχει το χαμόγελο της αισιοδοξίας ότι όλα διορθώνονται.

Κοριτσια σας ευχαριστω παρΑ πολυ ολες!!πηρα ιδεες!

Όταν ξαναμπείς πες μας τι έφτιαξες τελικά.

Ελπίζω να είστε καλά! Χάθηκα γιατί ξεκινάει η σεζόν κυκλοφορίας των βιβλίων και είμαι συνεχώς από τυπογραφείο σε τυπογραφείο των εκδοτικών για τελικές διορθώσεις επιμέλεια εικόνας κτλ κτλ.

Άντε βρε Νίκο μας. Επιτέλους μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε. Χαίρομαι όμως που όλα πήγαν κατ' ευχήν και η δουλειά σου απέδωσε καρπούς. Χίλια μπράβο και πολλά συγχαρητήρια.!!!!!!!

Σήμερα κάναμε κολοκυθόπιτα και την ανεβάζω.

Ένα μεγάλο θαυμαστικό και για την κολοκυθόπιτα και για τις σκαλιστές κολοκύθες του χάλοουίν.

Πολλά φιλιά. Ναι είμαι χοντρός πάλι. Αλλά θα τα ξαναχάσω που θα πάει.

Ααααα εδώ μου τα χαλάς τώρα. Έκανες τόσο κόπο και έξοδα για να τα ξαναπάρεις τα κιλά; Νίκο δεν είσαι εντάξει. Δεν τήρησες την υπόσχεσή σου. Από αύριο λοιπόν να μπεις πάλι σε πρόγραμμα διαίτης και να ξανακάνεις καινούργια προσπάθεια. Και να θυμάσαι ότι ο επιμένων νικά.

Πολλά φιλιά

Ξέχασα να πω καλό μήνα και χρόνια πολλά σε οσους εχουν καποιον εορταζοντα. εγω εχω το μπαμπά μου. Φιλια!

Χρόνια του πολλά να τον χαίρεστε.

Το απογευμα εφτιαξα τυροπιτουλες κι ετοιμασα λουκανικοπιτακια και τυροπιτακια και τα εβαλα καταψυξη για μεσοβδομαδα για τη μικρη.

Σημερα φτιαξαμε σουπα απο μοσχαρι. Ταιριαζε με τον καιρο.

Αααα ωραία και τα δύο.

Παιδια εγω τα εφτυσα το ΣΚ. Δεν παλευονται οι δουλειες του σπιτιου ειλικρινα...ο μικρος πανω στα σκανδαλα που λενε δεν αφηνει τιποτα ορθιο.. σιγινταρει ο μεγαλος κ γινεται το ελα να δεις.... Εχω λαλλησει κ με τα απειρα πλυντηρια αμαν πια....

Αχ μωρέ Τζένη μου έχεις όλα τα δίκια του κόσμου γιατί είσαι εργαζόμενη, γιατί μετά τη δουλειά παλεύεις και με το σπίτι και με τα παιδιά και με τις άλλες υποχρεώσεις και γιατί είσαι άνθρωπος και κάποια στιγμή λυγίζεις από την κούραση.

Χρειάζεσαι καλό ύπνο και βιταμίνες.

Εμενα που μου αρεσουν οι σουπες και οι αντρες δεν τις ακουμπανε τι να κανω?

Φτιάξε σε ένα μικρό κατσαρολάκι δύο πιάτα, το ένα θα το φας την ίδια μέρα και το άλλο στο ψυγείο να το φας 2-3 μέρες αργότερα. Στους άντρες θα φτιάξεις αναγκαστικά άλλο φαγητό.

Ευχαριστώ όλες σας που ρωτήσατε για την εξέλιξη της υγείας μου! Τελικά το Σαββατοκύριακό μου δεν ήταν και το καλύτερο. Ανέβαζα πυρετό μεχρι το πολύ 38.5 αλλά αυτό που με τσάκιζε ήταν ότι ξεκίναγε από 37.1 και έπιανε τους 38 μετά από 4 ώρες!!!! Αντιπυρετικό δεν έπινα από την αρχή καθώς ο γιατρός μου έχει πει να μην παίρνω αντιπυρετικά κάτω από το 38. Οπότε καταλαβαίνεται πόσο κουρέλι ήμουν! Τελικά χτες το μεσημέρι που ξαναμίλησα με την γιατρό μου είπε να ξεκινήσω τελικά και αντιβίωση καθώς έκλεινα 4 μέρες με αυτήν την κατάσταση. Σήμερα ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα, έμεινα στο σπίτι για να δυναμώσω γιατί αύριο έχω βαρδια και θα τελείωσω στις 7.

Αγγελική τουλάχιστον τώρα με την αντιβίωση θα έχεις πιο γρήγορη βελτίωση. Άντε να σου περάσει γρήγορα.

Εμείς πήγαμε τον μπαμπά στο γιατρό και τελικά πρέπει επειγόντως να βάλει βηματοδότη:wink:... οπότε είμαστε σε αναζήτηση του ποιος και πού θα τον βάλει ... αν έχει κάποιος σας από δικό του άνθρωπο παρόμοια περίπτωση, θα το εκτιμούσα να μου έλεγε καμία πληροφορία.

Ααααα τελικά υπήρχε η αιτία. Το Ιπποκράτειο άκουσα ότι έχει καλή καρδιολογική μονάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...