Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ένιωσα πολύ καλύτερα που οι γονείς μου είδαν επιτέλους έστω και για λίγες ώρες το μικρουλη μας και παίξαμε μαζί του όσο μπορούσαμε, αυτοί και ο αδερφός, οι θείοι μου κλπ. Ειλικρινά μου έφυγε ένα βάρος.

Κατά τα άλλα η γυναίκα μου δεν μπορώ να πω με ευχαρίστησε που τα διοργάνωσα όλα τόσο όμορφα στην βάπτιση καθώς και για το ότι σεβάστηκα την επιθυμία της για το όνομα. Χτες με έβγαλε έξω να μου κάνει το τραπέζι και να περάσουμε όμορφα σαν ζευγάρι μαζί με το μικρούλη.

Οσο τρώγαμε μου έλεγε πόσο την έχουν πληγώσει όλα αυτά και ότι έχει επενδύσει πολλά για να φτιάξει αυτή την οικογένεια και ότι έκανε το έκανε για να μην αφήσει τη μάνα μου να την διαλύσει. Επίσης μου είπε ότι δεν πρόκειται ποτέ να μάθω πόσο δύσκολα πέρασε με όλες αυτές τις καταστάσεις στην εγκυμοσύνη της και όλα αυτά την έχουν πληγώσει.

Οι γονείς μου πιστέυω να χαλάρωσαν κάπως που είδαν τον μικρό έστω υπό αυτές τις συνθήκες και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να μιλήσουμε εκ νέου. Συμφωνώ πάντως με τη roubi ότι θα πρέπει να σκεφτώ διπλά προτού πάρω οποιαδήποτε απόφαση ή κάνω κάποια κίνηση γιατί όντως είναι σαβαρές αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Τζίμμυ το ότι άρχισε να μιλάει και η γυναίκα σου το βρίσκω θετικότατο! Ηλίου φαεινότερον πως ούτε εκείνη θέλει να χαλάσετε το σπίτι σας! Ίσως όντως η γυναίκα να φοβάται τι να πω! Πάντως είμαι σίγουρη πως είστε πολύ κοντά στο να βρείτε μια λύση που θα ικανοποιεί και τους δυο σας αρκεί να το χειριστείς τώρα πια σωστά και με ψυχραιμία! Όντως σωστό αυτό που είπε η Ρούμπι ;)


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ένιωσα πολύ καλύτερα που οι γονείς μου είδαν επιτέλους έστω και για λίγες ώρες το μικρουλη μας και παίξαμε μαζί του όσο μπορούσαμε, αυτοί και ο αδερφός, οι θείοι μου κλπ. Ειλικρινά μου έφυγε ένα βάρος.

Κατά τα άλλα η γυναίκα μου δεν μπορώ να πω με ευχαρίστησε που τα διοργάνωσα όλα τόσο όμορφα στην βάπτιση καθώς και για το ότι σεβάστηκα την επιθυμία της για το όνομα. Χτες με έβγαλε έξω να μου κάνει το τραπέζι και να περάσουμε όμορφα σαν ζευγάρι μαζί με το μικρούλη.

Οσο τρώγαμε μου έλεγε πόσο την έχουν πληγώσει όλα αυτά και ότι έχει επενδύσει πολλά για να φτιάξει αυτή την οικογένεια και ότι έκανε το έκανε για να μην αφήσει τη μάνα μου να την διαλύσει. Επίσης μου είπε ότι δεν πρόκειται ποτέ να μάθω πόσο δύσκολα πέρασε με όλες αυτές τις καταστάσεις στην εγκυμοσύνη της και όλα αυτά την έχουν πληγώσει.

Οι γονείς μου πιστέυω να χαλάρωσαν κάπως που είδαν τον μικρό έστω υπό αυτές τις συνθήκες και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να μιλήσουμε εκ νέου. Συμφωνώ πάντως με τη roubi ότι θα πρέπει να σκεφτώ διπλά προτού πάρω οποιαδήποτε απόφαση ή κάνω κάποια κίνηση γιατί όντως είναι σαβαρές αποφάσεις.

Jimmy, συμφωνώ να το σκεφτείς και δυο και τρεις και δέκα φορές μέχρι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις. Όμως θα γίνω λίγο πονηρή να το πω; λίγο κακιά να το πω; λιγο δυσκολόπιστη; Δεν θέλω να βάλω διαβάλματά και απλά θα σου γράψω και θα σου πω αυτά που σκέφτομαι σαν να μιλούσα σε κάποιον φίλο μου ( είτε γυναίκα ήταν, είτε άντρας).....αλλά αυτά που έχω υπογραμμίσει με κάνουν να σκέφτομαι ότι ίσως η γυναίκα σου να μην θέλει να αλλάξει στάση.

Βλέπω πόσο πολύ αγαπάς την γυναίκα σου και πόσο θέλεις να είσαι μαζί της όμως μην γίνεσαι πάλι αφελής και μην αφήνεις πάλι κάποιον να σε επηρεάζει. Πρώτα η μητέρα σου με όλες εκείνες τις σκηνές που έκανε και όλα αυτά τα λόγια που σου έβαζε και τώρα η γυναίκα σου που εμμέσως πλην σαφως σου λέει ότι δεν θέλει να αλλάξει κάτι. Ίσως γιατί είδε ότι οι γονείς σου έκαναν πίσω και κρατήσανε "σωστή" στάση και φοβάται ότι έτσι βγαίνει να έχει άδικο που τόσο καιρό ήταν ανυποχώρητη και ότι εσύ θα αρχίσεις να ζητάς το αυτόνόητο (να έχει επαφή το εγγόνι με τους παππούδες).

Αλήθεια όταν εκείνη είπε τις δικές τις σκέψεις, εσύ μίλησες καθόλου; να της πεις δηλαδή αυτά που θέλεις;

Αν επένδυσε πολλά η γυναίκα σου γι' αυτή τη σχέση, αλλά τόσα επένδυσες κι εσύ. Νομίζω για να λειτουργήσετε σωστά σαν ζευγάρι, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να κάνετε μία νέα αρχή με αμοιβαίες υποχωρήσεις. Πρέπει να συζητησετε όμως και όχι να κρύβεστε ο καθένας σας πίσω από το δαχτυλό του.

Ελπίζω, πραγματικά να μην έχει βουλιάξει το καραβι σας, όπως σου είχα γράψει παλιά, και να βγείτε νικητές και οι δύο και πιασμένοι χέρι-χέρι να σώσετε την σχέση σας.

Ευχομαι ο μικρούλης σας να είναι καλοφώτιστος, υγειής και πάντα ευτυχισμένος στην ζωή του. και να βλέπει τους γονείς του ευτυχισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Peper όπως έχω ξαναπεί ούτε ευκολόπιστος είμαι ούτε το θύμα θα κάνω ούτε τίποτα από όλα αυτά. Σίγουρα σε ένα γάμο πρέπει να υπάρχει σύμπνοια και να συμπορεύεται το ζευγάρι - αυτό είναι κάτι βασικό. Εγώ προσωπικά δεν θα δώσω άλλη ενέργεια στο να ανακυκλώνω τα πράγματα. Οι αποφάσεις μου είναι σαφείς και σαφώς θα διατυπωθούν. Και αυτό είναι κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με εμένα, όχι τη μάνα, ούτε τον πατέρα μου ούτε κανένα. Ούτε καν με το παιδί. Αφορά την προσωπική μου ελευθερία και έκφραση. Αν θέλει η γυναίκα μου ας με ακολουθήσει, αν θέλει να τραβήξει άλλη πορεία ας τραβήξει, δεν επιτρέπω όμως να μου μπει εμπόδιο. Γιατί τώρα αυτό κάνει. Μπαίνει μπροστά από τα θέλω μου. Και αυτό με πνίγει. Θα της το πω ήρεμα, και αποφασιστικά λοιπόν. Και ας αποφασίσει μετά τι θα κάνει και αυτή. Εγώ νομίζω ότι είχα να δώσω το έδωσα. Δεν έχω κάτι άλλο.

Και για να κλείσω θα ήθελα να πω ότι είμαι πάντα σε πνευματική εγρήγορση και μάχομαι για να κατακτήζω τη ζωή που θέλω. Και αν δεν βρω τον δρόμο, ε τότε θα τον ανοίξω μόνος μου όπως είχε και πει ο Αννίβας (Ρωμαίος στρατηγός)..

Αυτά από εμένα και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ένιωσα πολύ καλύτερα που οι γονείς μου είδαν επιτέλους έστω και για λίγες ώρες το μικρουλη μας και παίξαμε μαζί του όσο μπορούσαμε, αυτοί και ο αδερφός, οι θείοι μου κλπ. Ειλικρινά μου έφυγε ένα βάρος.

Κατά τα άλλα η γυναίκα μου δεν μπορώ να πω με ευχαρίστησε που τα διοργάνωσα όλα τόσο όμορφα στην βάπτιση καθώς και για το ότι σεβάστηκα την επιθυμία της για το όνομα. Χτες με έβγαλε έξω να μου κάνει το τραπέζι και να περάσουμε όμορφα σαν ζευγάρι μαζί με το μικρούλη.

Οσο τρώγαμε μου έλεγε πόσο την έχουν πληγώσει όλα αυτά και ότι έχει επενδύσει πολλά για να φτιάξει αυτή την οικογένεια και ότι έκανε το έκανε για να μην αφήσει τη μάνα μου να την διαλύσει. Επίσης μου είπε ότι δεν πρόκειται ποτέ να μάθω πόσο δύσκολα πέρασε με όλες αυτές τις καταστάσεις στην εγκυμοσύνη της και όλα αυτά την έχουν πληγώσει.

Οι γονείς μου πιστέυω να χαλάρωσαν κάπως που είδαν τον μικρό έστω υπό αυτές τις συνθήκες και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να μιλήσουμε εκ νέου. Συμφωνώ πάντως με τη roubi ότι θα πρέπει να σκεφτώ διπλά προτού πάρω οποιαδήποτε απόφαση ή κάνω κάποια κίνηση γιατί όντως είναι σαβαρές αποφάσεις.

εσενα δεν σε εχουν πληγωσει??? κοιτα επειδη εγω το βλεπω οτι παει να σου πεταξει το μπαλακι οτι δλδ εκεινη πληγωθηκε , περασε δυσκολα (εσυ?) και εχει στεναχωρηθει πολυ και θελει να κρατησει την οικογενεια της σαν να σου λεει εγω τα εκανα ολααα εσυ κοιταζες α και να μην ξεχασω δεν προκειτε να μαθεις ποτε! ποσο πονεσα ...:rolleyes::rolleyes: δεν ειναι το θυμα της υποθεσης ...το θυμα ειναι το παιδι αλλα ας το αφησουμε... μην σε αφησει να πιστεψεις οτι ειναι οτι το θυμα,γιατι και εσυ περασες δυσκολα και εσυ θες να πεις ''ρε παιδι μου δεν αντεχω αλλο ως εδω...'' πρεπει να την βαλεις κατω και να αναλαβει τις ευθυνες της εγω απο οσα μας εχεις πει δεν βλεπω να θελει να κρατησει καμια οικογενεια δεμενη...γιατι αν ηθελε να κρατησε ενωμενη την οικογενεια της θα την κρατουσε και ευτιχισμενη και δεν θα εκανε καραγκιοζιλικια...τσακωμους βρισιες και χιλια δυο, θα ελεγε εγω θελω τον ανθρωπο μου το παιδι μου και θα εκανε βηματα στο φτιαξει την σχεση με την πεθερα της ...και να της πει δυο λογια ομορφα οχι να βριστουν...γιατι δεν σε βρηκε στα τυρογαριδικια καποιος σε εχει κανει και εσενα και εφοσον θες οικογενεια και μαλιστα ΔΕΜΕΝΗ μαζι με αυτον τον ανθρωπο σεβεσαι και τους γονεις του και οταν βλεπεις οτι πανε να ξεφυγουν το λες ομορφα χωρις τρελες και ετσι ανεβαινεις και στα ματια του αλλου...γιατι μετα απο αυτο της βαφτισης εχει πεσει κι αλλο.. μην ξαφνιαστουμε αν σου πει η μητερα σου οτι ειναι απαραδεκτη γιατι ειναι και πρεπει να ζητησει συγνωμη ή να κανει κατι...γιατι εχει και εναν αντρα διπλα της και ενα παιδι που καταλαβαινει και πρεπει να την βλεπουν και να την σεβονται ...:| και οσο αναφορα το γαμο , ο γαμος θελεις 2 ανθρωπους που ειναι διπλα ο ενας στον αλλο χωρις να πνιγονται...


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marymary19 όσα λες είναι ότι της "φωνάζω" συνέχεια. Της το έχει πει ακριβώς έτσι όπως λες ότι νιώθω να "πνίγομαι". Η απορία μου ξέρεις ποια είναι? Τι άλλο πρέπει να κάνω ή να της πω για να το καταλάβει? Το είπα με το καλό, με το κακό, με λόγια αγάπης και με βρισιές αλλά τα ζώα μου αργά..πρόοδος μηδεν εις το πηλίκο.

Μήπως τι έχει γίνει εμμονή όλο αυτό και με τραβάει και εμένα στο γκρεμό?? Και κάτι άλλο. ΟΚ αυτή εντάξει. Οι δικοί της??Τι της λένε άραγε? Κέρδισες έδαφος - μπράβο - προχώρα?? Κράτα γερά?? Τι την συμβουλεύουν άραγε?

Γιατί αν το κάνουν αυτό είναι εγκληματίες οι άνθρωποι. Την οδηγούν στην καταστροφή εν αγνοία τους. Μα τι νομίζουν τέλος πάντων? Οτι είμαι κανένας ηλίθιος που θα κάτσω να τα ανέχομαι όλα? Σας μιλάω ειλικρινά ως εδώ και μη παρέκει. Αλλη υποχώρηση δεν κάνω. Τραβάω κόκκινη γραμμή πια. Μέχρι εδώ και ουτε βήμα πιο πίσω.

Εχω ήδη μπει στην φάση της αντεπίθεσης. Και θα ειμαι ειλικρινά αμείλικτος σε ότι ζητήσω. Και να σου πω κάτι ρε marymary? Ποιο παιδί μου λες? Το παιδί θέλει να τους βλέπει και τους δύο ευτυχισμένους. Αν είναι να μαραζώνω εγώ για να χαίρεται αυτή ή να μην ενοχλείται καλύτερα χωριστά και αγαπημένοι. Ο καθένας τη ζωή του ας κάνει. Δηλ. επειδή έκανα ένα παιδί πρέπει να κάτσω να περάσω τα μαρτύρια των αγίων? Ε όχι δα. Αρκετά ταπεινώθηκα σε όλους και στον εαυτό μου και αρκετή υπομονή. Αξίζω σίγουρα πολλά περισσότερα από αυτό..Αν μπορεί να το αντέξει ας μείνει δίπλα μου. Αν όχι κανένα πρόβλημα.

Απλό είναι το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τζιμυ αν της τα εχεις πει ολα αυτα και σου λεει τα παραπανω...χιλια συγνωμη κιολας μανα του παιδιου εισαι, γυναικα σου αλλα ειναι χαζη κατι δεν καταλαβαινει...ή δεν θελει να καταλαβει την συμφερει αυτο που νομιζει...αν νομιζεις (γιατι εσυ ξερεις) οτι εδω ειναι τα ορια σου... πολυ ωραια πες της εγω εδω εσυ εκει και η ζωη συνεχιζετε...γιατι οκ και το παιδι απο το να βλεπει τσακωμους και χιλια δυο αλλα..καλυτερα να σε βλεπει π/σ/κ χαρουμενο και να περναει καλα ... γιατι απο οσο εχω καταλαβει δεν εισαι ανθρωπος που γουσταρει καραγκιοζιλικια και πιστευω οτι θα εισαι διπλα στο παιδι σου παντα ακομα και χωρισμενος απο την μητερα του...απο εκει και περα μεγαλος ανθρωπος εισαι 1+1 =2 εσυ αποφασιζεις δεν μπορω να σου πω κατι αλλο...


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

Marymary19 σε ότι αφορά εμένα τα έχω πλέον ξεκάθαρα στο μυαλό μου και ειλικρινά χαίρομαι. Πέρασα δύσκολα αλλά βλεπω πλεον φως στο τούνελ. Γιατί κατάλαβα ότι όλο αυτό ήταν από την αρχή ένα καραγκιοζιλίκι και τίποτα άλλο. Πέρασα στιγμές που άρχισα να απορώ με τον εαυτό μου και τους δικούς μου, άρχισα να αμφιβάλλω για όλα μέχρι και για τον ίδιο μου τον εαυτό, ξεπέρασα πολλά όρια μου και τελικά ένα κατάλαβα και μόνο. Η γυναίκα μου δεν θέλει να το ξεπεράσει αυτό. Αν ηθελε θα έβρισκε τροπο. τρόποι υπάρχουν άπειροι αλλά εδώ λείπει η θέληση.

Επειδή όμως και ο άγιος φοβέρα θέλει - οι επιλογές είναι πια μετρημένα κουκιά.

Η μαζί μου και χαράσσουμε μια αρμονική πορεία η χώρια μου. Δηλ. αν είναι να στήνουμε μια επανάσταση κάθε φορά που είναι να αποφασίσουμε για το πιο απλό πράγμα ε έτσι δεν πάει η ζωή. Κρίμα που τα έβγαλε όλα αυτά μεσα στο γάμο, αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να κάνω κάτι. Απλά θα την πιάσω και θα της πω ότι εγώ την ζωή μου την έχω φανταστεί αλλιώς - όχι έτσι. Αν θέλει να πάρει στροφή ας ακολουθήσει αλλιώς δεν θα σκάσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω, κάτι που είχε πει και μία άλλη κοπέλα σε κάποιο άλλο μήνυμα. Επειδή την γυναίκα του jimmy δεν την ξέρουμε, δεν είναι σε θέση να υπερασπιστεί τον εαυτό της, να διεκδικήσει το δικό της "δίκιο" καλό θα ήταν να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς. Δεν θέλω να θίξω κανέναν ούτε να παρεξηγηθώ, απλά πιστεύω ότι όλοι έχουμε το δικαίωμα της αμφιβολίας!

Jimmy, αχ, πραγματικά νομίζω ότι μέσα σου επικρατεί χαμός! Όταν διάβασα το μήνυμα σου, ότι βγήκατε κλπ, διέκρινα ένα ύφος τρυφερό, έτοιμος να δώσει την ευκαιρία, μετά πάλι στο τελευταίο σου μήνυμα νομίζω ότι το ύφος σου ήταν πάλι λιγάκι εχθρικό. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με.

Όταν σου είπα να σκεφτείς να σκεφτείς δύο και τρεις φορές αν θες να δώσεις αυτήν την ευκαιρία, δεν εννοούσα κάτι για την γυναίκα σου. Απευθύνομαι καθαρά σε εσένα. Γιατί η λογική μπορεί να λέει το "σωστό" αλλά αν η καρδιά σου δεν μπορεί να ακολουθήσει, απλά χάνεται χρόνο. Μπορεί μέσα σου να έχεις σπάσει τελείως, μπορεί να μην αντέχεις άλλο, μπορεί όμως και να θες να είσαι ευτυχισμένος με την οικογένεια σου (γυναίκα - παιδί). Σκέψου και πράξε!

Εγώ προσωπικά, πιστεύω ότι η κίνηση της γυναίκας σου να βγείτε έξω, να περάσετε ωραία οι δυο σας και να μιλήσετε ήταν πολύ όμορφη! Αρνούμαι να δεχτώ ότι είναι και αυτό μέρος της συνωμοσίας για να μην υποχωρήσει. Το ενδεχόμενο να σε αγαπάει όντως και να ήθελε να σου πει κάποια πράγματα? Ίσως και να δικαιολογήσει τον εαυτό της για την στάση της? μήπως τελικά είσαι πολύ πιο αρνητικός από ότι πρέπει? Και δεν κατάλαβα, γιατί να μην σου πει ότι πληγώθηκε? Κρυφό το έχει? Και μάλιστα, σου μίλησε για μία περίοδο, όπως της εγκυμοσύνης, που συναισθηματικά είμαστε επιρρεπής και εσύ ήσουν κάπως διχασμένος και δεν έπαιρνες "ξεκαθαρη θέση" . Να μην πει λοιπόν ότι πληγώθηκε? Να μην δικαιολογήσει τον εαυτό της? Αυτό τότε δεν θα ήταν σύζυγος αλλά ρομπότ.

Επίσης, υπάρχουν πολλών ειδών προσωπικότητες. Θα ακούσεις γυναίκες να σου λένε ότι καταπίνουν τις προσβολές των πεθερικών για χάρη του συζύγου τους και άλλες που θα σου πουν ότι δεν το κάνουν και απαιτούν από τον σύζυγο να πάρει θέση. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι όταν παντρεύεσαι τον σύζυγο παντρεύεσαι και τους γονείς του. Ναι, φυσικά, δεν φυτρωσε κανείς, αλλά δεν θεωρώ και λογικό να ανέχομαι την κάθε ιδιοτροπία και συμπεριφορά επειδή κάποιος είναι γονιός.

Την γυναίκα σου την ξέρεις οκτώ χρόνια (όπως μας έχεις πει). γιατί επιμένεις ότι άλλαξε μετά τον γάμο? Δεν είναι λιγάκι προσβλητικό να λες ότι "υποκρινόταν" έξι χρόνια. Γιατί κάτι τέτοιο εννοείς. Η γυναίκα σου άλλαξε λόγω συνθηκών. Χωρίς να φταίει απαραίτητα.

Σου έχω ξαναπεί, ότι αν της κάνεις μία ξεκάθαρη και ειλικρινή συζήτηση, πάντα με ωραίο τρόπο και όχι εκβιαστικά, και προσπαθήσετε να λύσετε τα προβλήματα σας από κοινού, θέτοντας όρια και πρόγραμμα για να είστε και οι δύο ευχαριστημένοι και τότε εκείνη δεν υποχωρήσει, πραγματικά θα σου πω απλά "φύγε". Μέχρι τότε όμως, όλα είναι απλά υποθέσεις.

Και κάτι τελευταίο που μου κάνει φοβερή εντύπωση. Τι κόλλημα είναι αυτό που έχεις, με τους γονείς της? Τι της λένε, τι κάνουν κλπ! Εχεις τόσο άσχημη γνώμη για αυτούς ΜΟΝΟ με υποθέσεις! Αρα μηπως λίγο να καταλάβαινες την γυναίκα σου που είναι θυμωμένη με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι με ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ? Γυρνάει συνέχεια στο μυαλό σου τι κάνουν αυτοί! Μα δεν σε αφορά αυτό. Δηλαδή άμα μάθεις ότι της λένε να κάνει πίσω θα ζητήσεις συγγνώμη? Μη φτιάχνεις σενάρια και άσε τους γονείς της απέξω. δεν σε έχουν πειράξει και είναι άδικο αυτό.

Μερικές φορές ο θυμός δυσκολεύει την σκέψη μας, μην παίρνεις αποφάσεις εν βρασμώ! Γιατί όταν υποχωρεί ο θυμός θυμόμαστε και σκεφτόμαστε καλύτερα. Για μένα, θες πρώτα χρόνο με τον εαυτό σου και μετά θες λίγο χρόνο με την γυναίκα σου.

Ελπίζω ο Θεός να είναι μαζί σας! Να βρείτε επιτέλους την οικογενειακή γαλήνη που τόσο αναζητάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προσωπικά, πιστεύω ότι η κίνηση της γυναίκας σου να βγείτε έξω, να περάσετε ωραία οι δυο σας και να μιλήσετε ήταν πολύ όμορφη! Αρνούμαι να δεχτώ ότι είναι και αυτό μέρος της συνωμοσίας για να μην υποχωρήσει. Το ενδεχόμενο να σε αγαπάει όντως και να ήθελε να σου πει κάποια πράγματα? Ίσως και να δικαιολογήσει τον εαυτό της για την στάση της? μήπως τελικά είσαι πολύ πιο αρνητικός από ότι πρέπει? Και δεν κατάλαβα, γιατί να μην σου πει ότι πληγώθηκε? Κρυφό το έχει? Και μάλιστα, σου μίλησε για μία περίοδο, όπως της εγκυμοσύνης, που συναισθηματικά είμαστε επιρρεπής και εσύ ήσουν κάπως διχασμένος και δεν έπαιρνες "ξεκαθαρη θέση" . Να μην πει λοιπόν ότι πληγώθηκε? Να μην δικαιολογήσει τον εαυτό της? Αυτό τότε δεν θα ήταν σύζυγος αλλά ρομπότ.

Μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λες roubi, όμως η χρονική στιγμή που επέλεξε να το κάνει είναι λίιιιιγο υποπτη. (κατά τη γνώμη μου).

Επί 4-5 μήνες ο jimmy προσπαθεί να της μιλήσει κι αυτή του γυρίζει την πλάτη, κλείνει τα αυτιά και τα μάτια της, υστεριάζει και λέει ότι δεν θέλει να το συζητησεί και δεν θέλει να θυμαται.

Δεν είναι λοπόν λίγο περίεργο που πήρε την πρωτοβουλία αυτήν τη

δεδομένη στιγμή; Γι' αυτό και ρώτησα τον jimmy αν μίλησε κι αυτος για αυτά που έχει στο μυαλό του.

Ήταν μία ευκαιρία να ξεκαθαρίσουν αυτά που θέλουν αμφότεροι. Επειδή δεν μίλησε, είναι σαν να αποδέχετε τους όρους της γυναίκας του.

Link to comment
Share on other sites

Peper μου, η χρονική στιγμή δεν είναι καθόλου τυχαία. Κάπου μπορεί να είδε τον άντρα της αγανακτισμένο. Τις έκανε και μία συζήτηση άλλωστε πριν την βάπτιση. Ισως της είπαν και οι γονείς της να κάνει πίσω. Εγώ, αυτό που κατάλαβα είναι ότι ήθελε να δικαιολογήσει την θέση της για αυτή της την συμπεριφορά. Αλλιώς γιατί να άνοιγε το θέμα? Αν κατάλαβα καλά, μόνη της το άνοιξε. Πιο πολύ μου φαίνεται ότι, δεν θέλει να χαλάσει το σπίτι της αλλά προσπαθεί να διαφυλάξει την ηρεμία της. Και προσωπικά, δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. Αλλιώς θα του έλεγε, ξέρεις κάτι? Σε ευχαριστώ για την βάπτιση αλλά μένουν τα πράγματα όπως είναι. Ισως, με αυτό το: Σε ευχαριστώ όπως χειρίστηκες τα πράγματα στην βάπτιση, να περίμενε την απάντηση: Εγώ πάντα θα προστατεύω την οικογένεια μου. Ισως μόνο θέλει την εξασφάλιση ότι ο jimmy σε έναν νέο καβγά θα την προστατέψει.

Το ότι δεν μίλησε ο jimmy δεν φταίει σε κάτι η γυναίκα του. Είναι πάλι ένας λάθος χειρισμός από μέρος του. Γιατί συμφωνώ μαζί σου, όταν δεν απαντάς είναι σαν να αποδέχεσαι τους όρους του άλλου. Σε κάποιο άλλο μήνυμα πιο παλιά, μας είχε πει, ότι την είχε πάρει τηλέφωνο και ζήτησε να πάει το παιδί στους δικους του. Δηλαδή, μέσα σε όλο αυτό τον καιρό, φαίνεται ότι και ο jimmy, πιθανόν πάνω στην αγανάκτηση του δεν προσεγγίζει σωστά την γυναίκα του. Εγώ αυτό που λέω, είναι να μην στήνουμε την γυναίκα του στον τοίχο. Κάπου υπάρχει και η αλήθεια της.

Link to comment
Share on other sites

ρουμπι να μην την στησουμε...αλλα εχει πει και η ιδια το παιδι παει οπου παει και η μανα του, και οπου αγαπανε την μανα του...του ειπε δηλαδη οτι δεν θα παει στους γονεις του τζιμυ...γιατι να μην παει βρε ρουμπι??? ο ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ της λεει δεν μου αρεσει αυτη η κατασταση αρα δεν θελει να την αποδεχτει ο τζιμ αρα θελει να την αλλαξει και εκεινη του λεει εγω δεν θελω να την αλλαξω???αλλα την οικογενεια μου την θελω αγαπημενη ... πως θα τηνεχει αγαπημενη ??? οταν ο αντρας της πνιγεται? ετσι ειναι οι οικογενειες??? επειδη εκεινη περναει καλα και δεν πνιγετε αρα και η οικογενεια ειναι καλα??

συμφωνω οτι μπορει να πιστευει οτι σε εναν δευτερο καβγα μπορει να μην την υποστηριξει αλλα εδω λεμε και οι δυο να κανουν βηματα... και ο τζιμ και η γυναικα του και να βαλουνε ορια ... πρεπει να το κανει αυτο το βημα η γυναικα του δεν σου λεω να παει μεσα στις γλυκες...γλυκια μου πεθερουλα...αλλα να υπαρχει μια σχεση τυπικη εστω...ενα καλα χριστουγεννα ...καλο πασχα...και να βλεπουν και το εγγονι τους τιποτα παραπανω...


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

ρουμπι να μην την στησουμε...αλλα εχει πει και η ιδια το παιδι παει οπου παει και η μανα του, και οπου αγαπανε την μανα του...του ειπε δηλαδη οτι δεν θα παει στους γονεις του τζιμυ...γιατι να μην παει βρε ρουμπι??? ο ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ της λεει δεν μου αρεσει αυτη η κατασταση αρα δεν θελει να την αποδεχτει ο τζιμ αρα θελει να την αλλαξει και εκεινη του λεει εγω δεν θελω να την αλλαξω???αλλα την οικογενεια μου την θελω αγαπημενη ... πως θα τηνεχει αγαπημενη ??? οταν ο αντρας της πνιγεται? ετσι ειναι οι οικογενειες??? επειδη εκεινη περναει καλα και δεν πνιγετε αρα και η οικογενεια ειναι καλα??

συμφωνω οτι μπορει να πιστευει οτι σε εναν δευτερο καβγα μπορει να μην την υποστηριξει αλλα εδω λεμε και οι δυο να κανουν βηματα... και ο τζιμ και η γυναικα του και να βαλουνε ορια ... πρεπει να το κανει αυτο το βημα η γυναικα του δεν σου λεω να παει μεσα στις γλυκες...γλυκια μου πεθερουλα...αλλα να υπαρχει μια σχεση τυπικη εστω...ενα καλα χριστουγεννα ...καλο πασχα...και να βλεπουν και το εγγονι τους τιποτα παραπανω...

Δε θα διαφωνήσω πουθενά. Καταλαβαίνω την πίκρα και τον θυμό της γυναίκας του, καταλαβαίνω και την απόγνωση του jimmy.

Δυστυχώς, ο μόνος που μπορεί να κουμαντάρει την κατάσταση είναι ο ίδιος.

Επρεπε όταν βγήκαν να έλεγε και αυτός ότι νιώθει.

Μόνο άμα βγάλουν όλα τα απωθημένα τους από μέσα τους, δεσμευτούν ο ένας στον άλλον ότι θα κάνουν τα πάντα για να μείνει αυτή η οικογένεια ενωμένη, βάλουν όρια και αποφασίσουν τις αμοιβαίες αποχωρήσεις θα καταφέρουν να βγουν νικητές. Αλλά και οι δύο.

Οτι έγινε, έγινε. Δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω να αλλάξουμε τα πράγματα. Πρέπει η γυναίκα του να υποχωρήσει αλλά και ο jimmy πρέπει να την κερδίσει την υποχώρηση και όχι να την εκβιάσει. Όσο δίκαιο είναι για τον jimmy να περάσει τα θέλω του, άλλο τόσο δίκαιο είναι να καλυφθούν και οι δικές της ανασφάλειες.

εγώ δεν λέω να μην βλεπουν το παιδί οι δικοί του, ουτε να βλέπονται στον δρόμο και να μην μιλιούνται. Ομως, πρέπει να βρει τον τρόπο να την "ξεκλειδώσει".

Link to comment
Share on other sites

ρουμπι να μην την στησουμε...αλλα εχει πει και η ιδια το παιδι παει οπου παει και η μανα του, και οπου αγαπανε την μανα του...του ειπε δηλαδη οτι δεν θα παει στους γονεις του τζιμυ...γιατι να μην παει βρε ρουμπι??? ο ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ της λεει δεν μου αρεσει αυτη η κατασταση αρα δεν θελει να την αποδεχτει ο τζιμ αρα θελει να την αλλαξει και εκεινη του λεει εγω δεν θελω να την αλλαξω???αλλα την οικογενεια μου την θελω αγαπημενη ... πως θα τηνεχει αγαπημενη ??? οταν ο αντρας της πνιγεται? ετσι ειναι οι οικογενειες??? επειδη εκεινη περναει καλα και δεν πνιγετε αρα και η οικογενεια ειναι καλα??

συμφωνω οτι μπορει να πιστευει οτι σε εναν δευτερο καβγα μπορει να μην την υποστηριξει αλλα εδω λεμε και οι δυο να κανουν βηματα... και ο τζιμ και η γυναικα του και να βαλουνε ορια ... πρεπει να το κανει αυτο το βημα η γυναικα του δεν σου λεω να παει μεσα στις γλυκες...γλυκια μου πεθερουλα...αλλα να υπαρχει μια σχεση τυπικη εστω...ενα καλα χριστουγεννα ...καλο πασχα...και να βλεπουν και το εγγονι τους τιποτα παραπανω...

Το ότι εκείνη περνάει καλά, δεν το ξέρουμε, συμπεράσματα του jimmy είναι.

Μην ξεχνάς ότι τσακώνεται με τον άντρα της συνέχεια, και στο σπίτι τους ΔΕΝ πάνε ούτε οι δικοί της. Πάσχα Χριστούγεννα γενέθλια, όλα μακριά από τους δικους της. Ε, δεν το λες και ευτυχία αυτό!

Μάλλον είναι και οι δύο μπουρδουκλωμένοι στα συναισθήματα τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...