Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

συγνωμη αλλα εγω δεν θα αμφισβητησω την αποψη σου, καλα κανεις και την λες και την πιστευεις ειναι δικαιωμα σου και εδω δεν πιστευω να εχουμε σκοπο να κατηγορησουμε τις αποψεις καποιου εγω πιστευω στον διαλογο και οτι καλο ειναι με ηρεμο τροπο να καταθετουν τις αποψεις του ο καθενας.

θα σου πω κατι ομως για να φτασει ο αντρας ΜΟΥ να θελει να φυγει ταξιδι για μενα αυτο σημαινει οτι ΕΓΩ του εχω κανει ΤΟΣΟ κακο ωστε να θελει να φυγει ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ και καλα θα κανει με τετοια συμπεριφορα που εχω απεναντι του.δεν θα κατσω να πω να παρε και την αιτηση διαζυγιου γιατι εσυ φταιες που χωριζουμε. εχω βαλει και εγω το χερακι μου κανενας δεν ξυπναει οταν εχει ενα ανθρωπο διπλα του που τον αγαπα να πει θα σηκωθω να φυγω στο εξωτερικο. ο ανθρωπος το λεει το φωναζει δεν ειμαι καλα με την γυναικα μου της το εχει πει και εκεινη τι κανει? τον αγαπαει με αυτο τον τροπο??

δεν παντρευεσε εναν ανθρωπο για τους γονεις του αλλα ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ. και στην τελικη ειναι γονεις ΤΟΥ και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να του απαγορευσεις να φερει τους γονεις του στην βαφτιση, στο σπιτι που μοιραζεστε γιατι ειστε ζευγαρι να τον δει, δεν μπορεις να του απαγορευσεις να τους πει να μην ερθουν να δουν το εγγονι τους. πρεπει να το σεβεσαι αυτο γιατι αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι εσυ δεν θα γνωριζες τον ανθρωπο σου δεν θα τον ερωτευοσουν δεν θα εκανες οικογενεια μαζι του! μπορεις να βαλεις τα ορια σου να πεις ευθεως δεν μου αρεσει αυτο αυτο κ αυτο δεν εχεις κανενα δικαιωμα να βρισεις τον γονιο του αλλου οτι και να σου εχει κανει. γιατι αν φτανεις στο σημειο να παιδιαριζεις ετσι και να μην βλεπεις που εχει φταιξει χανεις , χανεις τον αντρα σου , την οικογενεια σου. εγω σε αυτον τον ανθρωπο χωρις να τον ξερω βλεπω ανωτεροτητα εκανε λαθη τα φτιαξε η γυναικα του ομως?? η γυναικα του τον απομακρυνει και αλλο και αλλο και τον στελνει το εξωτερικο, να λοιπον πως ξεκινανε και οι παρανομες σχεσεις, πως ξεκιναει το φευγει απο το σπιτι και επιστρεφει τα χαραματα κανενας ανθρωπος που νιωθει αγαπη στο σπιτι του δεν φευγει ετσι !

για μενα η γυναικα του εχει χασει και δεν θελει να το δει , και δυστυχως θα το καταλαβει αργα πολυ αργα εχει εναν ανθρωπο που την αγαπα που την θελει που καθετε και τα υπομενει ολα αυτα για χαρη της αλλα εκεινη ? εκεινη ουτε να σκεφτει να κατσει να πει ρε συ τι γινετε εδω? μου αρεσει ετσι οπως ζω? εχω εναν αντρα που μου λεει οτι δεν αντεχει μου το δειχνει γιατι αποκλειεται να μην το δειχνει! και τι κανω? ριχνω λαδι στην φωτια.

στο γαμο δεν πρεπει να καταπιεζετε κανεις! πρεπει να εισαι ελευθερος πρεπει να αναπνεις να λες ναι εχω μια γυναικα / εναν αντρα που με αγαπα, με λατρευει , με θελει που θες που περιμενεις με αγωνια να γυρισεις σπιτι να τον δει , να κανεις παιδια να ειστε αγαπημενοι οχι να μπαινεις σε ενα σπιτι και να βλεπεις κατι μουτρα και λες πω πω ετσι και χτυπησει τηλεφωνο απο την μητερα μου θα γινει πολεμος! να φοβασαι να πεις αυτο που σε τρωει γιατι θα γινει παγκοσμιος, γιατι θα ουρλιαζει η αλλη . πρεπει να γυρνας στον συντροφο σου και να τους λες αυτο εχω , αυτο δεν το μπορω τι κανουμε? πως θα λυσουμε ΜΑΖΙ? γιατι αν δεν μπορουμε να λυσουμε τα δικα μας δεν θα μπορεσουμε να λυσουμε και ενα σοβαρο θεμα που θα προκυψει με το παιδι μας.

(τα κεφαλαια δεν δειχνουν κατι απλα θελω να τονισω καποιες λεξεις)


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

συγνωμη αλλα εγω δεν θα αμφισβητησω την αποψη σου, καλα κανεις και την λες και την πιστευεις ειναι δικαιωμα σου και εδω δεν πιστευω να εχουμε σκοπο να κατηγορησουμε τις αποψεις καποιου εγω πιστευω στον διαλογο και οτι καλο ειναι με ηρεμο τροπο να καταθετουν τις αποψεις του ο καθενας.

θα σου πω κατι ομως για να φτασει ο αντρας ΜΟΥ να θελει να φυγει ταξιδι για μενα αυτο σημαινει οτι ΕΓΩ του εχω κανει ΤΟΣΟ κακο ωστε να θελει να φυγει ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ και καλα θα κανει με τετοια συμπεριφορα που εχω απεναντι του.δεν θα κατσω να πω να παρε και την αιτηση διαζυγιου γιατι εσυ φταιες που χωριζουμε. εχω βαλει και εγω το χερακι μου κανενας δεν ξυπναει οταν εχει ενα ανθρωπο διπλα του που τον αγαπα να πει θα σηκωθω να φυγω στο εξωτερικο. ο ανθρωπος το λεει το φωναζει δεν ειμαι καλα με την γυναικα μου της το εχει πει και εκεινη τι κανει? τον αγαπαει με αυτο τον τροπο??

δεν παντρευεσε εναν ανθρωπο για τους γονεις του αλλα ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ. και στην τελικη ειναι γονεις ΤΟΥ και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να του απαγορευσεις να φερει τους γονεις του στην βαφτιση, στο σπιτι που μοιραζεστε γιατι ειστε ζευγαρι να τον δει, δεν μπορεις να του απαγορευσεις να τους πει να μην ερθουν να δουν το εγγονι τους. πρεπει να το σεβεσαι αυτο γιατι αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι εσυ δεν θα γνωριζες τον ανθρωπο σου δεν θα τον ερωτευοσουν δεν θα εκανες οικογενεια μαζι του! μπορεις να βαλεις τα ορια σου να πεις ευθεως δεν μου αρεσει αυτο αυτο κ αυτο δεν εχεις κανενα δικαιωμα να βρισεις τον γονιο του αλλου οτι και να σου εχει κανει. γιατι αν φτανεις στο σημειο να παιδιαριζεις ετσι και να μην βλεπεις που εχει φταιξει χανεις , χανεις τον αντρα σου , την οικογενεια σου. εγω σε αυτον τον ανθρωπο χωρις να τον ξερω βλεπω ανωτεροτητα εκανε λαθη τα φτιαξε η γυναικα του ομως?? η γυναικα του τον απομακρυνει και αλλο και αλλο και τον στελνει το εξωτερικο, να λοιπον πως ξεκινανε και οι παρανομες σχεσεις, πως ξεκιναει το φευγει απο το σπιτι και επιστρεφει τα χαραματα κανενας ανθρωπος που νιωθει αγαπη στο σπιτι του δεν φευγει ετσι !

για μενα η γυναικα του εχει χασει και δεν θελει να το δει , και δυστυχως θα το καταλαβει αργα πολυ αργα εχει εναν ανθρωπο που την αγαπα που την θελει που καθετε και τα υπομενει ολα αυτα για χαρη της αλλα εκεινη ? εκεινη ουτε να σκεφτει να κατσει να πει ρε συ τι γινετε εδω? μου αρεσει ετσι οπως ζω? εχω εναν αντρα που μου λεει οτι δεν αντεχει μου το δειχνει γιατι αποκλειεται να μην το δειχνει! και τι κανω? ριχνω λαδι στην φωτια.

στο γαμο δεν πρεπει να καταπιεζετε κανεις! πρεπει να εισαι ελευθερος πρεπει να αναπνεις να λες ναι εχω μια γυναικα / εναν αντρα που με αγαπα, με λατρευει , με θελει που θες που περιμενεις με αγωνια να γυρισεις σπιτι να τον δει , να κανεις παιδια να ειστε αγαπημενοι οχι να μπαινεις σε ενα σπιτι και να βλεπεις κατι μουτρα και λες πω πω ετσι και χτυπησει τηλεφωνο απο την μητερα μου θα γινει πολεμος! να φοβασαι να πεις αυτο που σε τρωει γιατι θα γινει παγκοσμιος, γιατι θα ουρλιαζει η αλλη . πρεπει να γυρνας στον συντροφο σου και να τους λες αυτο εχω , αυτο δεν το μπορω τι κανουμε? πως θα λυσουμε ΜΑΖΙ? γιατι αν δεν μπορουμε να λυσουμε τα δικα μας δεν θα μπορεσουμε να λυσουμε και ενα σοβαρο θεμα που θα προκυψει με το παιδι μας.

(τα κεφαλαια δεν δειχνουν κατι απλα θελω να τονισω καποιες λεξεις)

Με κάλυψες πλήρως!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Και βρε κορίτσια, η ευθύνη των γονιών του που ειναι? γιατι, φταίνε και αυτοί. Της πέταξαν σποντες, την ενοχλούσαν στο σπιτι της και πριν τρεις μήνες άκουσε και κατάρες!

Επίσης, στη βάπτιση τους καλεσανε, αλλα στο σπιτι ούτε εγω θα τους δεχόμουν, το ξεκαθαρίσω. Πως θα σταθώ δίπλα σε μια γυναικα που με βρίζει?

Εγω πάντως, με την δική μου προσωπικότητα, δεν θα μπορούσα να δεχτώ, να φύγει ο άντρας μου ταξιδακι για να αποφασίσει αν θα με ξαποστειλει. Δεν το επιτρέπει η αξιοπρέπεια μου. Αλλα επίσης, η αξιοπρέπεια μου δε θα μου επέτρεπε να διαιωνισω έτσι αυτη την κατάσταση, εκει μονο βρίσκω λάθος την γυναικα του, εδω και 2,5 χρόνια, η σύζυγος πιστεύει ότι έχει δικιο, συγγνώμη δεν άκουσε και έχει έναν σύζυγο που πιστεύει ότι η γυναικα του λογω των υστεριων δημιουργεί προβληματα. Εγω θα το είχα λύσει νωριτερα. Θα του έλεγα ότι εγω δεν υποχωρώ γιατι με προσεβαλαν και συγγνώμη δεν άκουσα και θα μου έλεγε αυτός ότι οι γονείς του ήταν καλοπροαιρετοι και τα έκανα όλα εγω με τις υστερίες μου. Θα αποφασίσαμε αν θελαμε να συνεχισουμε ακόμα μαζι η όχι. Αλλα ειλικρινά σας μιλάω, δε νομίζω ότι θα εμένα σε ένα γάμο αν με κατηγορούσαν συνέχεια. και μην ξεχνάτε, ότι ακούτε μονο την μεριά του jimmy. Και κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις.

Link to comment
Share on other sites

φταινε δεν λεω οτι δεν φταινε ναι μπλεχτηκαν στα ποδια της δεν θα μπορουσε ομως να πει απο την αρχη πριν παμε στις καταρες και στις βρισιες. ή να το πει η ιδια δεν μου αρεσει σε παρακαλω σεβασου οτι ειναι ο χωρος μου εδω θελω ηρεμια και ολα καλα ή να εβαζε τον αντρα της και να του ελεγε πες 2 κουβεντες ηρεμια και ωραια , πολυ καλυτερο απο αυτο που εγινε??? αντιθετα το κρατησε μεσα της (να γιατι ενα ζευγαρι πρεπει να μιλαει) ηρθε ηρθε η οργη και εγινε εκρηξη οταν πηγε η πεθερα να τα βαλει κατω να τα ξεκαθαρισουν αρα εχουν γινει βηματα απο την πεθερα αλλα η γυναικα του ειναι εκει το κραταει μανιατικο και για φαη την καλεσαν και πηγε της μιλησε εκεινη δε το δεχετε. και συνεχιζει την κατασταση και οσο την συνεχιζει το συνεχιζει και η πεθερα που εκεινη κακως εριξε την καταρα οφειλεις να σεβαστεις οτι αυτη την γυναικα εχει διαλεξει το παιδι του για να ζησει την ζωη του .


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βρε κορίτσια, η ευθύνη των γονιών του που ειναι? γιατι, φταίνε και αυτοί. Της πέταξαν σποντες, την ενοχλούσαν στο σπιτι της και πριν τρεις μήνες άκουσε και κατάρες!

Επίσης, στη βάπτιση τους καλεσανε, αλλα στο σπιτι ούτε εγω θα τους δεχόμουν, το ξεκαθαρίσω. Πως θα σταθώ δίπλα σε μια γυναικα που με βρίζει?

Εγω πάντως, με την δική μου προσωπικότητα, δεν θα μπορούσα να δεχτώ, να φύγει ο άντρας μου ταξιδακι για να αποφασίσει αν θα με ξαποστειλει. Δεν το επιτρέπει η αξιοπρέπεια μου. Αλλα επίσης, η αξιοπρέπεια μου δε θα μου επέτρεπε να διαιωνισω έτσι αυτη την κατάσταση, εκει μονο βρίσκω λάθος την γυναικα του, εδω και 2,5 χρόνια, η σύζυγος πιστεύει ότι έχει δικιο, συγγνώμη δεν άκουσε και έχει έναν σύζυγο που πιστεύει ότι η γυναικα του λογω των υστεριων δημιουργεί προβληματα. Εγω θα το είχα λύσει νωριτερα. Θα του έλεγα ότι εγω δεν υποχωρώ γιατι με προσεβαλαν και συγγνώμη δεν άκουσα και θα μου έλεγε αυτός ότι οι γονείς του ήταν καλοπροαιρετοι και τα έκανα όλα εγω με τις υστερίες μου. Θα αποφασίσαμε αν θελαμε να συνεχισουμε ακόμα μαζι η όχι. Αλλα ειλικρινά σας μιλάω, δε νομίζω ότι θα εμένα σε ένα γάμο αν με κατηγορούσαν συνέχεια. και μην ξεχνάτε, ότι ακούτε μονο την μεριά του jimmy. Και κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις.

Σε αυτά νομίζω πως συμφωνούμε απόλυτα! Σαφώς έχει ευθύνες και πολλές μάλιστα η μάνα του Τζίμμυ δεν το αμφισβητώ αυτό! Αλλά όπως ξαναείπα η κοπέλα από τα χίλια δίκια που είχε -για μένα τουλάχιστον - με τη συμπεριφορά της έφτασε όχι μόνο να τα χάσει αλλά να φτάσει στο σημείο να θεωρηθεί σχεδόν αυτή ως η αποκλειστικά υπεύθυνη που έφτασαν τα πράγματα εως εδώ! Όπως βλέπεις Ρούμπι μου αυτή δεν κάνει κάτι ριζικό! Δεν δείχνει με τη συμπεριφορά της ότι όντως προσβλήθηκε, ότι δεν το ανέχετε αλλά ότι θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο! Εάν είχε στο περιθώριο τα πεθερικά της και η οικογένεια της ήταν μια χαρά υγιής τότε θα έλεγα οκ! Αλλά εδώ βλέπουμε ότι ο σύζυγος της υποφέρει και αυτή τι κάνει; Τον απειλεί ακόμα και τώρα; Από τη μια του λέει κάλεσε τους στη βάπτιση και από την άλλη αν δε μου αρέσει η συμπεριφορά τους θα τα σπάσω; ή φύγε από την αρχή και πολύ πριν κάνετε ένα παιδάκι μαζί ή βρείτε μια λύση που να ικανοποιεί και το σύζυγο! Δηλαδή Ρούμπι μου εσύ εάν τελικά αποφάσιζες να καθίσεις στο γάμο σου θα καθόσουν και θα απαγόρευες τον άντρα σου να παει στους δικούς του μαζί με το γιό του εφόσον το ήθελε; Δεν το νομίζω! Όπως πολύ σωστά λες αν δεν βρίσκατε από κοινού μια λύση θα έφευγες αξιοπρεπώς από το γάμο σας όμως και πάλι το παιδί δε θα το απέκοπτες απότον πατέρα του σωστά; Άρα και από τους γονείς του άντρα σου! Δε θα έλεγες δηλαδή εσύ θα έρχεσαι να παίρνεις το παιδί γιατί είσαι ο πατέρας του και ο νόμος στο δίνει αλλά δε θα το πας στους γονείς σου γιατί πολύ απλά αφού θα είσασταν χωρισμένοι δε θα είχες κανένα δικαίωμα να το πεις αυτό και καμία υποχρέωση ο άλλος (πρώην σύζυγος) να σε ακούσει! Αφού λοιπόν εάν χωρίσουν θα είναι υποχρεωμένη να δεχτεί ότι το παιδί της θα πηγαίνει και στα πεθερικά της γιατί να μην το κάνει αυτό και τώρα και να έχει και τον άντρα της ευχαριστημένο που θα πρέπει και εσύ να αναγνωρίσεις πως έχει κάνει πολλά για αυτήν; Αυτές είναι εμένα οι αντιρρήσεις μου εάν με κατάλαβες τώρα και όχι ότι η μάνα του δεν έκανε λάθη! Αλλά έκανε και μία κίνηση να τα βρουν! Ας την άκουγε! Βέβαια δεν ξέρουμε τι έγινε όταν κατέβηκε για να ζητήσει εξηγήσεις και να τα βρει με τη νύφη αλλά ο Τζίμμυ που ήταν μπροστά λέει πως η γυναίκα του άρχισε πρώτη να τη βρίζει και εκείνη (μαμά) αμύνθηκε!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Και αυτη η γυναικα, οταν παντρευτηκε, δεν ειχε ετσι τον γαμο στο μυαλο της φανταζομαι....'

Να ακουει σποντες, να μην παιρνει θεση ο αντρας της, να βριζεται με την πεθερα, να γινονται απιστευτα σκηνικα, να απομονωθουν απο ολους κλπ

Και μην μου πειτε ειχε σχεδιο κλπ, στην αρχη ειχαν καλες σχεσεις.Το πραγμα στραβωσε στη συνεχεια....

Τα ορια του καθενος ειναι διαφορετικα, οι αντιδρασεις μας σε καθε περισταση...δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...

Απο την στιγμη που δεν ακουμε την δικη της αποψη, καθε χαρακτηρισμος πιστευω ειναι ασκοπος...

Αλλωστε ο Τζιμης, λιγο πολυ παιρνει την θεση των γονιων του, τους καταλαβαινει καλυτερα(μου εχεις ηδη απαντησει πως ειναι οι γονεις σου κ τους καταλαβαινεις καλυτερα

Ο Τζιμης θα παρει την αποφαση του, εννοειται.Ευχομαι να παρει την καλυτερη δυνατη αποφαση.

Ο καθενας εχει τις αποψεις του κ ειναι σεβαστες.

Το πως αντιλαμβανεται η καθεμια μας μια ιστορια ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Δεν ειναι θεμα αν καποια κοπελα ειναι πεθεροπληκτη(χμμμ για να βγηκε λεξη, ειναι πολλες φανταζομαι.....πολλες πεθερες δημιουργουν σκηνικα κ διαλυουν γαμους-)

η οικογενεια πρεπει να ειναι ενωμενη, μια γροθια, εκει υπαρχει η ενσταση μας, εξ αρχης επαιρνε το μερος των γονιων, κ για αυτο θελαμε να δει πιο σφαιρικα το θεμα ο θεματοθετης....επρεπε να ειχαν γινει πολλα εξ αρχης πριν φτασουν εδω τα πραγματα.

Συμφωνω με την roubi σε γενικες γραμμες....κι εμενα αν μου ελεγε παω ταξιδι να σκεφτω, ε δεν θελει κ πολυ σκεψη....

Ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση...

Γενικα, ειμαι κατα των διαζυγιων, ειδικα οταν υπαρχουν παιδια,ποτε δεν θα συμβουλευα καποιον να χωρισει,

αλλα αν το αποφασισεις,(που αυτο βλεπω κ διαισθανομαι) ισως ειναι καλυτερα κ για τους δυο σας....κι εσενα σου αξιζει μια κοπελα που θα σε καταλαβαινει, αλλα κ στην γυναικα σου αξιζει ενας ανθρωπος που θα την στηριζει κ θα την καταλαβαινει.

Για εμενα, δεν χανει/κερδιζει κατι η γυναικα σου η εσυ...

Δυστυχως, τα παιδια ειναι τα μονα χαμενα σε τετοιες καταστασεις.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μισό λεπτό να επαναφέρω την ψυχραιμία σε όλες γιατί ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούνται εντάσεις στο forum από το τίποτα.

Νομίζω ότι στην τελική όλοι εδώ προσπαθούμε για έναν κοινό σκοπό.

Λοιπόν όλες οι προτάσεις είναι σεβαστές και έχουν εισακουστεί πλήρως από μένα. Οπως αντιλαμβάνεστε φιλτράρω το κάθετι με βάση την προσωπική μου εκτίμηση και τα χαρακτηριστικά της κατάστασης, των προσώπων κλπ. ώστε τελικά να κρατήσω αυτό που είναι πραγματικά χρήσιμο. Επομένως ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του ανοιχτά και μην ανησυχείτε ξέρω πώς να φλιτράρω το κάθε τι κριτικά. Εξάλλου δεν θα είχε νόημα να εφαρμόσω μια συνταγη από το πουθενά.

Δυστυχώς ή ευτυχώς το διάστημα αυτό που πέρασε ήταν άκρως εποικοδομητικό για εμένα γιατί με βοήθησε να εξακριβώσω πολλά πράγματα και δέχομαι τιη γνώμη σας σε αυτά:

1. H γυναίκα μου πιστεύω ακράδαντα πλέον ότι για κάποιο λόγο δεν ήθελε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ να έχει σχέσεις με τους γονείς και την οικογένεια μου. Το γιατί δεν το ξέρω. Ομως ξέρω ότι αν κάποιος θέλει καλές σχέσεις τις επιδιώκει, όπως π.χ έκανα εγώ με τους δικους της. Αυτή τι ακριβώς επεδίωξε εξαρχής? Γιατί αν υποθέσουμε ότι ήθελε καλές σχέσεις και ήθελε μια συνολικά δεμένη οικογένεια, θα τα έκανε ΟΛΑ στην άκρη. Τίποτα δεν θα στεκόταν εμπόδιο πιστέψτε με. ΑΡΑ: ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. Ολα τα άλλα είναι φούμαρα. Με είπε η μάνα σου έτσι και μετά μου έκανε αυτό..κλπ κλπ.

2. Ενδιαφέρεται ουσιαστικά ΜΟΝΟ για τον εαυτό της και όχι για εμένα. Το να μου φτιάχνει ένα πιάτο φαγητό, να μου σιδερώνει τα ρούχα κλπ. δεν λέει τίποτα για εμένα..ΘΕΑΘΗΝΑΙ. Επί της ουσίας? Που είναι η γυναίκα μου ως σύντροφος?? 2.5 χρόνια πάω σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις ΜΟΝΟΣ..τι σας λέει αυτό? Ποια άραγε το ανέχεται αυτό ως γυναίκα?? ΠΟΙΑ? Εσείς θα το δεχόσασταν για τον άντρα σας? Εγώ με τίποτα.

3. Οι γονείς της είναι μέρος του ΣΧΕΔΙΟΥ. Εδώ και ένα χρόνο ένας λογικός άνθρωπος από τα 3 αδέρφια της έστω δεν βρέθηκε??ΝΑ της πει έλα εδώ κυρά μου..Τι χαμπάρια είναι αυτα? Αντε βρες τα με την πεθερά σου και τελείωνε πια αυτό τον παραλογισμό. Ενα χρόνο τώρα δεν ΝΟΙΩΘΟΥΝ ότι υπάρχει και άλλη πλευρα? Με αγνοούν? Αγνοούν ότι υπάρχω και εγώ και μια οικογένεια από πίσω?? Δεν καταλαβαίνουν ότι έχω και εγώ δικαίωμα να παίρνω το παιδί μου? Με εκβιάζουν και αυτοί με τον τρόπο τους λοιπόν. Αρα κάτι ξέρουν και το κρύβουν πάση θυσία. Αλλιώς πώς το βαστάει η καρδιά τους?

Λυπάμαι που τα λέω αυτά για τον άνθρωπο που αγάπησα αλλά αυτή δεν είανι συμπεριφορά κορίτσια. Αυτό λέγεται εκμετάλλευση, ταπείνωση και εξευτελισμός. Τελικά δεν κάνει τίποτα άλλο από το να αποκαλύπτει σταδιακά τον πραγματικό της εαυτό. Δεν νομίζετε? Αυτή είναι η αλήθεια.

Αλλά όπως είπα η ζωή είναι ένα παιχνίδι. Και γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος πάντα. Αραγε δεν της είπε κανείς ότι αν χωρίσουμε θα βρεθεί στο κενό?Μόνη με ένα παιδί? Δεν απειλώ αλλά αυτή είναι η αλήθεια κορίτσια. Εγώ έχω τη δουλειά μου, τις σπουδές μου, τη ζωή μου, τα χόμπι μου, τους φίλους μου. Αυτή τι έχει? Τους δικούς της..Θα τους έχει για πάντα όμως? Ας είναι καλα οι άνθρωποι απλα I;m thinking loudly.

Εν κατακλείδι: τα πράγματα πλέον είναι όχι μόνο απλά ΑΛΛΑ και ξεκάθαρα. Αποκαλύφθηκε πλήρως. Θα την πιάσω ήρεμα και ωραία και θα της πω. Κοίταξε καλή μου. Δύο δρόμους έχει η ζωή. Είτε από εδώ είτε από εκεί. Διάλεξε και πάρε. Ας αποφασίσει αυτή τι θέλει. Εγώ το έχω αποφασίσει πάντως. Η που θα αποδεχτεί και τις επιθυμίες μου και θα γίνει άνθρωπος ή που θα συνεχίσει να ακολουθεί τις εμμονές της και θα πέσει στο λάκο με τα νερόφιδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο jimmy271 viewpost.gif

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. Λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής: Οταν η μητέρα μου αρχικώς είδε ότι είχε στραβώσει με την πάρτι της κατέβηκε ένα πρωί στο σπίτι να συζητήσον ήρεμα και να την ρωτήσει βασικά τι την είχε πειράξει. Δεν χωράει εκεί αμφιβολία ότι η μητέρα μου κατέβηκε για να τα βρουν. Η γυναίκα μου ωστόσο έκανε μπαμ και την άρχισε στις βρισιές. Η μητέρα μου ξέσπασε και εκείνη και έγινε χαμός. Εκτοτε οι γονείς μου έκαναν κάποιες προσπάθειες να τα ξαναβρούν αλλά η δικιά μου κυριολεκτικά κρυβόταν. Τους έβλεπε και έμπαινε μέσα. Της είπα πόσες φορές ότι μας έχουν καλέσει για φαγητό κλπ. αλλά αυτή ανένδοτη. Στην εγκυμοσύνη ήθελαν πολύ να βοηθήσουν αλλά δεν έκαναν απολύτως τίποτα και ξέρεις γιατί ? για να μην πάθει καμιά υστερία η δικιά μου και αποβάλλει και δεν τους το συχγωρεί ποτέ μετά..Στο μαιευτήριο ήρθε μόνο η μητέρα μου αλλά και όλα τα αδέρφια μου εκτός του πατέρα μου που έλειπε σε επαρχία τότε λόγω δουλειάς..Οταν την είδε να μπαίνει μέσα της γύρισε το μάτι ανάποδα αλλά κρατήθηκε και δεν είπε τίποτα..Μου είπε όμως εμένα μετά γιατί την κουβάλησες? Σου είπα εγώ να την κουβαλήσεις? Αρα βλέπεις ότι παρά τα όσα έγιναν είναι πεποίθηση μου ότι η γυναίκα μου δεν είχε από την αρχή καμία διάθεση να τα βρουν..Αν είχε θα το είχε κάνει. Αρα μόνη της έπεσε στο λάκο..Κοίταξε και οι γονείς μου δεν είναι παιδάκια να παίζουν το παιχνίδι της κάθε νύφης..Σιγά μην καθίσουν και αυτοί να γελοιοποιηθούν για χάρη μιας νύφης. Μία, δύο τρεις ε κάποια στιγμή χαλάει το πράγμα. Μάλιστα η μητέρα μου την είχε πάρει και πολλές φορεές τηλ να πάνε μόνες τους να τα πούνε να λύσουν την παρεξήγηση. Αλλά η δικιά μου θηρίο ανήμερο...ούτε να ακούσει.

Είπα δεν θα ξανά γράψω γιατί ότι είχα να πω το είπα, αλλά roubie, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του jimmy, η μητέρα του έκανε προσπάθειες να τα βρουν αλλά μάλλον η γυναικα του δεν ήθελε να ακούσει το "συγνώμη" έτσι ώστε να έχει πάτημα και να λέει ότι αυτοι που μου κάνανε αυτό και εκείνο και να μπορεί έτσι να κρατήσει την απόσταση και να μην εχει επαφές.

Και όπως πολύ σωστά είπαν τα κορίτσια εντάξη με την μάνα του τα είχε, γιατί σακούλιασε και το υπόλοιπο σόι και δεν λέω για τα αδέρφια του και τον πατέρα του, αλλά και για τους υπόλοιπους συγγενείς.

Πάντως ο άνθρωπος έχει φτάσει στα όρια του, παρόλο που δεν θέλει να το παραδεχτεί και γι' αυτό θέλει να απομακρυνθει και να ανασυγκροτηθεί. Αν και η δική μου γνώμη είναι ότι δεν είναι αυτή η λύση. Η λύση είναι να κάτσει και να πει στη γυναίκα του τι θέλει, τι τον βασανίζει και αν αυτή είναι διατεθημένη να κάνει κάτι γι' αυτόν και να τον βοηθήσει. Αν όχι, μάλλον δεν ταιριαζανε και κακώς παντρευτηκαν.

Γιατί και η γυναικα του πρέπει να τον στηρίξει, όχι μόνο αυτός.

Και συμφωνώ πολύ με τα κορίτσια, marymary, laura, martin

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο και να δείτε που θα βγω αληθινός: όταν θα της πω διάλεξε ή από εδώ ή από εκεί να δέιτε που ΤΟΤΕ μόνο θα πέσει όλο το σόι της επάνω μου να μου λέει το ένα και το άλλο και ότι δεν με συμφέρει να χωρίσω κλπ. κλπ. Ισως ακόμα κ αν δεν χωρίσουμε να της χρειάζεται ένα ΓΕΡΟ ταρακούνημα ώστε να καταλάβει ότι δεν παίζω και ότι το εννοώ αυτό που λέω..Θα το δείτε ότι κάπως έτσι θα γίνει στο τέλος..

Αυτό τι δείχνει? Οτι όλοι έχουν βολευτεί με την υπάρχουσα κατάσταση..Μα είναι τόσο χαζοί?? Δεν βλέπουν ότι χτίζει στην άμμο?

Δεν πειράζει όμως. Στο τέλος θα ξεκαθαρίσουν όλα άπαξ δια παντός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς pepper. Και για πες μου, τι χειρότερο υπάρχει σε ένα γάμο από έλλειψη επικοινωνίας άραγε? Ολα τα άλλα έπονται..

Εδώ μιλάμε ότι η κοπέλα ίσως και να φαντάζεται ότι είμαι super ευτυχισμένος..Τι να πω..

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις με μια ματιά τον άνθρωπο σου..τι αξία έχουν τα πολλά τα λόγια από εκεί και πέρα?

Χάνεται η ουσία σε λόγια και εξηγήσεις και πάει λέγοντας. Αυτό δεν λέγεται ουσία. Σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Τζίμμυ μου μη στενοχωριέσαι! Γράφεις σε ένα ποστ που είμαστε γυναίκες οπότε λογικό να "μαλιοτραβηχτούμε" λίγο :tongue::tongue: Σοβαρά τώρα όλα μια χαρά! Ότι και να λέμε την τελική απόφαση θα την πάρεις εσύ που είμαι σίγουρη ότι διαβάζεις πολύ προσεχτικά τις απόψεις μας και πράττεις πάντα το καλύτερο ανάλογα με τις καταστάσεις που βιώνεις! Αλήθεια σου έχει πει η γυναίκα σου τι θα πει στο παιδί σας όταν μεγαλώνοντας ρωτήσει γιατί δεν βλέπει και τους δικούς σου γονείς; Αλήθεια σου λέω θα ήθελα πολύ να μάθω! Νομίζω πως θα έριχνε πολύ φως για το πως φαντάζεται η ίδια το μέλλον σας ως οικογένεια!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι marmin? Πιστεύεις ειλικρινά ότι το μυαλό της φτάνει τόσο μακριά? Δεν το νομίζω. Δεν μου έχει δείξει τέτοιο δείγμα..Αν ήταν έτσι θα είχε σκεφτεί 10 φορές την κάθε της κίνηση από πιο πριν. Το 10 μέτρα και 1 κόψε δεν το είχε ακουστά μάλλον.

Η δική μου σφαιρική αντίληψη των πραγμάτων μου δείχνει ένα πράγμα. Η γυναίκα μου ζει σε μικρόκοσμο ο οποίος περιορίζεται αποκλειστικά και μόνο στην οικογένεια μας και την οικογένεια της. Εξω από εκεί δεν υπάρχει τίποτα. Τα έχει ξεριζώσει όλα..

Εγώ ειλικρινά ένα πιστέυω. Αν υπάρχει περίπτωση ποτέ αυτός ο άνθρωπος να αλλάξει θα αλλάξει μόνο μέσω των δικών της. Για αυτό πρέπει να βάλω πίεση. Να τους πω δηλ. ότι κοιτάξτε εσείς να την συμμορφώσετε αλλιώς την παίρνετε πίσω πακέτο. Ισως μόνο τότε να ταρακουνηθούν για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

φταινε δεν λεω οτι δεν φταινε ναι μπλεχτηκαν στα ποδια της δεν θα μπορουσε ομως να πει απο την αρχη πριν παμε στις καταρες και στις βρισιες. ή να το πει η ιδια δεν μου αρεσει σε παρακαλω σεβασου οτι ειναι ο χωρος μου εδω θελω ηρεμια και ολα καλα ή να εβαζε τον αντρα της και να του ελεγε πες 2 κουβεντες ηρεμια και ωραια , πολυ καλυτερο απο αυτο που εγινε??? αντιθετα το κρατησε μεσα της (να γιατι ενα ζευγαρι πρεπει να μιλαει) ηρθε ηρθε

ο ιδιος εχει πει σε αρχικα ποστ, οτι στην αρχη η γυναικα του εκανε διακριτικα σε εκεινον παραπονα για την συμπεριφορα της μαμας του(της χωνοταν/προσβολες για τους γονεις της κλπ) κ την συμβουλευε να κανει υπομονη για να εχουν καλες σχεσεις

το αποκορυφωμα για εμενα κι ο λογος που πιστευω οτι ηταν προμελετημενα απο την πεθερα, ειναι, πως αρχικα ειχαν καλες σχεσεις, μετα χωνοταν κλπ στη νυφη, η νυφη κρατιοταν με συμβουλη του Τζιμη(που δεν επιασε την μανουλα να της πει για τις καλες σχεσεις κλπ να σταματησουν ολα αυτα) μετα κατεβηκε η πεθερα να ζητησει εξηγησεις για την ψυχροτητα της νυφης:D:D:D ενω της εκανε ηδη πολεμο....κι εκει εγινε το μπαμ....

η οργη και εγινε εκρηξη οταν πηγε η πεθερα να τα βαλει κατω να τα ξεκαθαρισουν αρα εχουν γινει βηματα απο την πεθερα

η πεθερα πηγαινε στο σπιτι του ζευγαριου, πετουσε σποντες κλπ κ μετα πηγε να ζητησει εξηγησεις γιατι ψυχραθηκε η νυφη:rolleyes:...κι εμενα, αν πισω απο την πλατη του αντρα μου, μου εκανε πολεμο, κ ερχοταν μετα να το παιξει κ θιγμενη, κ εγω μπαμ θα εκανα....

αλλα η γυναικα του ειναι εκει το κραταει μανιατικο και για φαη την καλεσαν και πηγε της μιλησε εκεινη δε το δεχετε. και συνεχιζει την κατασταση και οσο την συνεχιζει το συνεχιζει και η πεθερα που εκεινη κακως εριξε την καταρα οφειλεις να σεβαστεις οτι αυτη την γυναικα εχει διαλεξει το παιδι του για να ζησει την ζωη του .

αν ηθελε να τα βρει με την νυφη, θα την επιανε χαλαρα οταν ελειπε ο τζιμης, να λυνανε την παρεξηγηση, κ στο κατω κατω, αν χωνευε τη νυφη, δεν θα εκανε ολα αυτα, αρχικα δεν την σεβαστηκε κ εγινε ο χαμος

αυτα, που καλλιεργουν πρωτα το κλιμα, κ μετα μισοκακομοιρα θελουν να τα βρουνε παρουσια του γιου(ενω οι σποντες κλπ οταν λειπει ο γιος:confused:),

εγω τζιμη πιστευω πως απο την αρχη η μαμα σου δεν την ηθελε την γυναικα σου κ γι αυτο τα εκανε ετσι, ωστε κ να ειστε στα χωρισματα/φασαριες κλπ κ να βγαινει κ θιγμενη η μανουλα.

Καμμια δεν απαιτει αγαπη απο την πεθερα, εναν στοιχειωδη σεβασμο ομως απαιτουμε ολες πιστευω....

Αλλα, κι εγω δεν μπορω να καταλαβω πως η γυναικα σου εδω κ 2 χρονια αν δεν κανω λαθος, δεν σου ζητα να ξεκαθαρισετε.Υποθετω κανει υπομονη για το παιδι?

Εκεινη νιωθει θιγμενη, εσυ στη μεση κ να γερνεις προς τους γονεις....

αν εχω καταλαβει καλα, συγνωμη απο τους γονεις δεν ειπωθηκε καθαρα(προσπαθησαν να τα κουκουλωσουν με καλεσματα)

μας εχεις πει πως οι γονεις σου δεν καταλαβαινουν οτι εχουν κανει λαθος, κ δεν την θελουν(μετα το σκηνικο), δηλαδη στη γυναικα σου ριχνουν το φταιξιμο.

πριν λιγο καιρο ηταν κ οι καταρες:rolleyes: αυτο ειναι καποιο ειδος μεταμελειας να υποθεσω?

Δεν λεω οτι φταινε μονο οι γονεις, ολοι σας φταιτε κ ο καθενας ξεχωριστα εχει μεριδιο ευθυνης στη σημερινη κατασταση....

Καλε μου Τζιμη, κανεις δεν χανεται....θα εχει το παιδι της, την στηριξη των γονιων της, θα βρει κ μια δουλιτσα, ολα θα γινουν....θα ηρεμισετε ολοι, αν δεν τα βρειτε.

Εσυ εχεις σπουδες, δουλεια κλπ εκεινη μπορει να ζοριζεται οικονομικα, αλλα δεν θα χαθει, μανα ειναι θα την βρει την ακρη πιστευω

Δεν μου αρεσει αυτος ο τροπος σκεψης πο εναν πατερα για την μητερα του παιδιου του ....κανω παραθεση τα λογια σου.....

Αλλά όπως είπα η ζωή είναι ένα παιχνίδι. Και γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος πάντα. Αραγε δεν της είπε κανείς ότι αν χωρίσουμε θα βρεθεί στο κενό?Μόνη με ένα παιδί? Δεν απειλώ αλλά αυτή είναι η αλήθεια κορίτσια. Εγώ έχω τη δουλειά μου, τις σπουδές μου, τη ζωή μου, τα χόμπι μου, τους φίλους μου. Αυτή τι έχει? Τους δικούς της..Θα τους έχει για πάντα όμως? Ας είναι καλα οι άνθρωποι απλα I;m thinking loudly.

μπορει οι δυο σας μεταξυ σας να μην τα βρισκετε, αλλα κανεις δεν χανεται....

τα βασικα εξοδα του παιδιου αλλωστε, εσυ θα τα καλυπτεις, απο εκει κ περα, κατι θα κανει....

αλλα, κ στον χωρισμο, ας υπαρχει ενας σεβασμος....αγαπηθηκατε καποτε, ειστε γονεις ενος παιδιου, εσενα μπορει να μην σου κανει αυτη η γυναικα, κι εσυ μπορει να μην της κανεις(κ γι αυτο δεν υποχωρησε τοσο καιρο...σκεψου, γιατι δεν μαλακωσε?), αλλα να λες οτι θα πεσει στο λακο με τα φιδια:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Τζιμυ αυτες τις ''ερωτησεις'' που εθεσες παραπανω θελω να πας να της κανεις στην γυναικα σου οχι να της πεις σε εμας, να της τα πεις ετσι οπως μας τα λες να δεις την απαντηση και να πραξεις , δεν ειμαι υπερ των διαζυγιων αλλα ειμαι υπερ οταν δυο γονεις δεν τα βρισκουν οταν ειναι μαζι και ειναι καλυτερα χωρια γιατι ετσι θα μεγαλωσει πολυ καλυτερα παρα να ζει σε μια αρρωστημενη κατασταση. και πες της ευθεως οτι δεν σε καταλαβαινει γιατι με ολα αυτα που παιρνας αποκλειεται κατι να μην φαινεται στο βλεμμα σου να μην φαινεται στον τροπο που την αγγιζεις ,που της μιλας και εκεινη δεν τα βλεπει τα περναει απαρατηρητα και συνεχιζει η μαμα σου αυτο η μαμα σου εκεινο και ετσι και γινει αυτο στην βαφτιση θα γινει χαλασμος κυριου! αρα σε εχει περα και συγνωμη που στο λεω αλλα δεν σε βλεπει

εγω ξερεις τι ειπα στον αντρα μου απο την πρωτη στιγμη? δεν με νοιαζουν οι γονεις και τα σογια τι θα πουν αν με βριζουν και λοιπα εγω θελω εσενα κ τελος δεν με νοιαζει τιποτα αλλο. και μου ειπε σεβαστο και το ξερει οτι ολα αυτα τα οικογενειακα δε τα γουσταρω αλλα θα παω να περασω 10 μερες με τους δικους του γιατι και εκεινος περναει καιρο με τους δικους μου. θα υποχωρησω , θα υποχωρησει . αυτο πιστευω ειναι και η ουσια του γαμου ο σεβασμος σε ολα τα επιπεδα .

μιλησε της και πραξε αναλογα παντως μην φυγεις στο εξωτερικο γιατι και μικρο παιδακι εχεις και θα σου πει (αν χωρισετε) οτι εισαι ανευθυνος που ενω ειχαμε κριση(αυτη που προλαβε να δει εκεινη) εφυγες στο εξωτερικο και την αφησες μονη με το παιδι. και αμα σου πουν τιποτα το σοι της γυρνα και εσυ ωραια με ομορφο τροπο να τους πεις οτι δεν τους πεφτει λογος ειναι αναμεσα στο ζευγαρι αυτο και λυστε μονοι σας!


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...