Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Mama2 εγώ δεν επιθυμώ το χειρότερο για αυτόν τον άνθρωπο γιατί στο κάτω κάτω είναι γυναίκα μου. Δεν έχω μίσος ούτε τίποτα. Ομως αυτή έστω και προσωρινά μια χαρά είναι. Πάει στους δικούς της, έρχεται με τον μικρό, τον βλέπουν, βγάζουν φωτογραφίες, φροντίζει το μωρό μια χαρά μέχρι εδώ. Γιατί να στενοχωρηθεί άραγε? Γιατί δεν βλέπουν το παιδί οι ΚΑΚΟΙ δικοί μου? Αυτός που μονιμως καταπιέζεται ποιος είναι? εγώ. Εγώ στερούμαι πράγματα και συναισθήματα, εγώ έχω δηλητηριαστεί από τη στενοχώρια. Αυτή όσο και να λέει δεν μπορώ να την λυπηθώ γιατί πολύ απλά δεν κάνει τίποτα. Εκατσε στις δάφνες της και νομίζει ότι η ζωή θα κυλήσει έτσι..με εμένα στυλοβάτη και αυτή να διατάζει ποιος της αρέσει και ποιος όχι. Κρίμα που δεν βλέπει ποιον έχει δίπλα της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Τζιμυ αυτες τις ''ερωτησεις'' που εθεσες παραπανω θελω να πας να της κανεις στην γυναικα σου οχι να της πεις σε εμας, να της τα πεις ετσι οπως μας τα λες να δεις την απαντηση και να πραξεις , δεν ειμαι υπερ των διαζυγιων αλλα ειμαι υπερ οταν δυο γονεις δεν τα βρισκουν οταν ειναι μαζι και ειναι καλυτερα χωρια γιατι ετσι θα μεγαλωσει πολυ καλυτερα παρα να ζει σε μια αρρωστημενη κατασταση. και πες της ευθεως οτι δεν σε καταλαβαινει γιατι με ολα αυτα που παιρνας αποκλειεται κατι να μην φαινεται στο βλεμμα σου να μην φαινεται στον τροπο που την αγγιζεις ,που της μιλας και εκεινη δεν τα βλεπει τα περναει απαρατηρητα και συνεχιζει η μαμα σου αυτο η μαμα σου εκεινο και ετσι και γινει αυτο στην βαφτιση θα γινει χαλασμος κυριου! αρα σε εχει περα και συγνωμη που στο λεω αλλα δεν σε βλεπει

εγω ξερεις τι ειπα στον αντρα μου απο την πρωτη στιγμη? δεν με νοιαζουν οι γονεις και τα σογια τι θα πουν αν με βριζουν και λοιπα εγω θελω εσενα κ τελος δεν με νοιαζει τιποτα αλλο. και μου ειπε σεβαστο και το ξερει οτι ολα αυτα τα οικογενειακα δε τα γουσταρω αλλα θα παω να περασω 10 μερες με τους δικους του γιατι και εκεινος περναει καιρο με τους δικους μου. θα υποχωρησω , θα υποχωρησει . αυτο πιστευω ειναι και η ουσια του γαμου ο σεβασμος σε ολα τα επιπεδα .

μιλησε της και πραξε αναλογα παντως μην φυγεις στο εξωτερικο γιατι και μικρο παιδακι εχεις και θα σου πει (αν χωρισετε) οτι εισαι ανευθυνος που ενω ειχαμε κριση(αυτη που προλαβε να δει εκεινη) εφυγες στο εξωτερικο και την αφησες μονη με το παιδι. και αμα σου πουν τιποτα το σοι της γυρνα και εσυ ωραια με ομορφο τροπο να τους πεις οτι δεν τους πεφτει λογος ειναι αναμεσα στο ζευγαρι αυτο και λυστε μονοι σας!

συμφωνω με οσα λες...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και μια τελευταία ερώτηση κορίτσια για σήμερα:

Σχετικά με την βάπτιση θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. υπό το πρίσμα πολλών απόψεων και παραγόντων αποφασίσαμε όπως ξέρετε να κάνουμε ανοικτή βάπτιση την άλλη Κυριακή καθώς και δεξίωση. Από τη μία λέω ΟΚ θέλω εκείνη την μέρα να τα κάνω όλα πέρα και να γιορτάσουμε το γεγονός με όλους φίλους και συγγενείς - όσοι παρευρεθούν. Από την άλλη ξέρω ότι έτσι οι γονείς μου θα έρθουν σε πολύ δύσκολη θέση όπως και εγώ. Διότι δεν νοείται στο τραπέζι να είναι συγγενείς 2ου βαθμού και όχι οι γονείς μου. Στη γυναίκα μου πριν 2 εβδομάδες είπα ότι δεν νιώθω καλά και ότι δεν θέλω να κάνουμε την δεξίωση.Αυτή πάλι δεν ήθελε ούτε να ακούσει και μου έλεγε ότι εδώ και 2 χρόνια δεν έχει χαρεί τίποτα και ότι θέλει να χαρεί με το γιο της.

Τι προτείνετε? Να πάω στην βάπτιση και να κάνουμε κανονικά και την δεξίωση όπως έχουμε κανονίσει και απλά να σφίξω το στομάχι για να δω θείους και θείες χωρίς τους γονείς μου ή να το ακυρώσω και να πω σε όλους ότι παιδιά συγνώμη δεν θα γίνει δεξίωση μετά?

Δεν θέλω να "πουλήσω" τους γονείς μου έτσι. Θα είναι σαν να λέω σε όλους ότι εμείς είμαστε μια χαρά και ότι οι δικοί μου φταίνε και για αυτό δεν πατάνε..Τι πιστεύτε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Mama2 εγώ δεν επιθυμώ το χειρότερο για αυτόν τον άνθρωπο γιατί στο κάτω κάτω είναι γυναίκα μου.

ο τροπος που εκφραζεσαι μερικες φορες με προβληματιζει

Δεν έχω μίσος ούτε τίποτα. Ομως αυτή έστω και προσωρινά μια χαρά είναι. Πάει στους δικούς της, έρχεται με τον μικρό, τον βλέπουν, βγάζουν φωτογραφίες, φροντίζει το μωρό μια χαρά μέχρι εδώ. Γιατί να στενοχωρηθεί άραγε? Γιατί δεν βλέπουν το παιδί οι ΚΑΚΟΙ δικοί μου? Αυτός που μονιμως καταπιέζεται ποιος είναι? εγώ. Εγώ στερούμαι πράγματα και συναισθήματα, εγώ έχω δηλητηριαστεί από τη στενοχώρια. Αυτή όσο και να λέει δεν μπορώ να την λυπηθώ γιατί πολύ απλά δεν κάνει τίποτα. Εκατσε στις δάφνες της και νομίζει ότι η ζωή θα κυλήσει έτσι..με εμένα στυλοβάτη και αυτή να διατάζει ποιος της αρέσει και ποιος όχι. Κρίμα που δεν βλέπει ποιον έχει δίπλα της..

ξεκαθαρισε της την κατασταση μετα την βαπτιση, ηδη εχεις αργησει....

επρεπε εδω κ παρα πολυ καιρο ΕΣΥ να εχεις απαιτησει σχεσεις κ με τις 2 οικογενειες...

οσο χωρο εδωσες, πηρε

εκεινη στην απομονωση αισθανεται ασφαλης, ο καιρος περνα κ εμεινε ετσι η κατασταση....

επρεπε τοτε, μετα το σκηνικο, να απαιτησεις απο τους γονεις σου να μην την ενοχλουν με σχολια κλπ κ απο την γυναικα σου να τους βλεπετε...κ αν καναν κατι παλι οι γονεις σου, θα ησουν εσυ να την υπερασπιστεις, ωστε να μην κρυβεται κ να βολευτει σε μια τετοια κατασταση

γι αυτο λεω φταις κ εσυ για την σημερινη κατασταση....

αφησες να περασει πολυς χρονος, επρεπε το ξεκαθαρισμα να ειχε γινει 2.5 χρονια πριν.....

δω ειναι η ενσταση μου κ μονο, οτι επιριπτεις ευθυνες στην γυναικα σου, ενω υπαιτιοι ειστε ολοι....

τελοπαντων, τα εχουμε αναλυσει τοσες φορες,

κατ'αρχην με το καλο η βαπτιση, για εμενα, μεχρι την βαπτιση κανε αποχη κ απο εδω--μην φορτιζεσαι, πρεπει να χαρεις την μερα του παιδιου σου....θα γινει Χριστιανος, απολαυσε τις μερες αυτες

και μετα, καλη φωτηση σε ολους σας, ευχομαι να παρετε ολοι τις καλυτερες αποφασεις.....

ευχομαι οτι καλυτερο!!!καλο ονομα!!!να χαιρεστε το παιδακι σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω κατι δεν πιστευω οτι χωραει αλλος κοσμος. τι σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος?? εχεις ενα θεμα εδω πιο σημαντικο απο αυτο που θα πει ο κοσμος σε μια δεξιωση.

ασε δε που αμα το ακυρωσει ο 3 παγκοσμιος θα ξεκινησει απο το σπιτι σου γιατι η γυναικα σου θελει να το χαρει λες και θα βαφτιστει εκεινη αλλα τελος παντων πηγαινε κανε το στομαχι σου πετρα μην σε νοιαξει τι θα πει ο κοσμος αλλα να σε νοιαξει οτι το παιδι σου θα βλεπει εσενα εκεινη την μερα κοντα του. προσπαθησε να εισαι καλος πατερας αυτο μετραει απο εδω και περα αληθινα τι θα πουνε δεν σε νοιαζει γιατι και ερχοταν οι γονεις σου κατι θα βρισκαν να πουνε παλι!


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και μια τελευταία ερώτηση κορίτσια για σήμερα:

Σχετικά με την βάπτιση θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. υπό το πρίσμα πολλών απόψεων και παραγόντων αποφασίσαμε όπως ξέρετε να κάνουμε ανοικτή βάπτιση την άλλη Κυριακή καθώς και δεξίωση. Από τη μία λέω ΟΚ θέλω εκείνη την μέρα να τα κάνω όλα πέρα και να γιορτάσουμε το γεγονός με όλους φίλους και συγγενείς - όσοι παρευρεθούν. Από την άλλη ξέρω ότι έτσι οι γονείς μου θα έρθουν σε πολύ δύσκολη θέση όπως και εγώ. Διότι δεν νοείται στο τραπέζι να είναι συγγενείς 2ου βαθμού και όχι οι γονείς μου. Στη γυναίκα μου πριν 2 εβδομάδες είπα ότι δεν νιώθω καλά και ότι δεν θέλω να κάνουμε την δεξίωση.Αυτή πάλι δεν ήθελε ούτε να ακούσει και μου έλεγε ότι εδώ και 2 χρόνια δεν έχει χαρεί τίποτα και ότι θέλει να χαρεί με το γιο της.

Τι προτείνετε? Να πάω στην βάπτιση και να κάνουμε κανονικά και την δεξίωση όπως έχουμε κανονίσει και απλά να σφίξω το στομάχι για να δω θείους και θείες χωρίς τους γονείς μου ή να το ακυρώσω και να πω σε όλους ότι παιδιά συγνώμη δεν θα γίνει δεξίωση μετά?

Δεν θέλω να "πουλήσω" τους γονείς μου έτσι. Θα είναι σαν να λέω σε όλους ότι εμείς είμαστε μια χαρά και ότι οι δικοί μου φταίνε και για αυτό δεν πατάνε..Τι πιστεύτε κορίτσια?

την δεξιωση θα την κανετε να τιμησετε το παιδι, μην χαλασεις την μερα του παιδιου σας, η ταπεινη μου γνωμη αυτη ειναι....

αν μιλησεις με ειλικρινεια στους γονεις σου κ τους ζητησεις να ερθουν για εσενα κ το εγγονι, να ειναι τυπικοι, δεν θα ερθουν?ζητησε το σαν χαρη για εσενα....αν φοβασαι σκηνικα, μην το κανεις, αστο, αλλα αν τους πει να σταματησετε εδω τον πολεμο, δεν ειναι διατεθιμενοι να κανετε μια νεα αρχη?

ναι, ειναι δυσκολο, δεν εχουν δει καν το παιδι, αλλα γονεις ειναι, οι γονεις θυσιαζομαστε για τα παιδια μας....

παντως, οτι κ να κανουν, κριμα να μην γινει δεξιωση για το παιδι...αυτα θα θυμαστε, ναι μπορει να μην ειναι οι δικοι σου, συγνωμη, θα το ξαναπω, ολα εκεινοι τα ξεκινησαν....

ολοι φταινε, γιατι να την πληρωσει το παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

Τζίμμυ κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να μιλήσεις στους γονείς σου με απόλυτη ειλικρίνεια! Στο ξαναείπα! Ζήτησε τους συγγνώμη που από την αρχή δεν ήσουν ο γιος που ήθελαν και τους απογοήτευσες! Επισήμανε τους όμως ότι και εκείνοι έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης (ειδικά η μητέρα σου)! Υποσχέσου τους πως μετά τη βάπτιση θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση και πως μέχρι τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δε θέλεις να χαλάσεις αυτή τη μέρα του γιου σου! Το να γίνει χριστιανός είναι πιο σημαντικό από οτιδήποτε άλλο και αν δε γίνει τώρα το πιθανότερο είναι να αργήσει πολύυυυυυυυυ μετά! Πες λοιπόν στους γονείς σου να μην κάνουν ότι κατηγορούν τη γυναίκα σου αλλά να είναι δίπλα σου αυτή την τόσο σημαντική ημέρα! Εξήγησέ τους πως αργότερα ο γιος σου δε θα μπορεί να καταλάβει γιατί δεν ήταν στη βάπτιση και σίγουρα δε θα κατηγορήσει τη μαμά του για αυτό ακόμα και να φταίει! Αντίθετα εκείνη θα βρει πάτημα ώστε να τους κατηγορεί αργότερα στο παιδί! Γιατί είμαι σίγουρη πως θα το κάνει! Είμαι σχεδόν σίγουρη πως όταν το παιδάκι σου θα ρωτήσει πολύ απλά θα του πει ούτε στη βάπτιση σου δεν ήρθαν! Μη γίνουν αιτία να δηλητηριαστεί με τέτοιο τρόπο μια ψυχούλα που δε φταίει σε τιποτα! Να έρθουν στη βάπτιση, να είναι τυπικοί!Να βγούνε φωτογραφία όλοι μαζί με το εγγόνι τους (χωρίς τη γυναίκα σου και ακόμα και χωρίς εσένα) να πουν τυπικά να σας ζήσει και τίποτα άλλο! Και φυσικά να έρθουν και στη δεξίωση! Ζήτησε τους να μην δώσουν άλλο πάτημα στη γυναίκα σου για να τους κατηγορεί ώστε να μπορέσεις μετά και εσύ να πράξεις αναλόγως! Αν τους μιλήσεις ειλικρινά για όλα όσα νιώθεις και σκέφτεσαι χωρίς δικαιολογίες δεν πιστεύω πως δε θα έρθουν! Καλή επιτυχία!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Τζίμμυ κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να μιλήσεις στους γονείς σου με απόλυτη ειλικρίνεια! Στο ξαναείπα! Ζήτησε τους συγγνώμη που από την αρχή δεν ήσουν ο γιος που ήθελαν και τους απογοήτευσες! Επισήμανε τους όμως ότι και εκείνοι έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης (ειδικά η μητέρα σου)! Υποσχέσου τους πως μετά τη βάπτιση θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση και πως μέχρι τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δε θέλεις να χαλάσεις αυτή τη μέρα του γιου σου! Το να γίνει χριστιανός είναι πιο σημαντικό από οτιδήποτε άλλο και αν δε γίνει τώρα το πιθανότερο είναι να αργήσει πολύυυυυυυυυ μετά! Πες λοιπόν στους γονείς σου να μην κάνουν ότι κατηγορούν τη γυναίκα σου αλλά να είναι δίπλα σου αυτή την τόσο σημαντική ημέρα! Εξήγησέ τους πως αργότερα ο γιος σου δε θα μπορεί να καταλάβει γιατί δεν ήταν στη βάπτιση και σίγουρα δε θα κατηγορήσει τη μαμά του για αυτό ακόμα και να φταίει! Αντίθετα εκείνη θα βρει πάτημα ώστε να τους κατηγορεί αργότερα στο παιδί! Γιατί είμαι σίγουρη πως θα το κάνει! Είμαι σχεδόν σίγουρη πως όταν το παιδάκι σου θα ρωτήσει πολύ απλά θα του πει ούτε στη βάπτιση σου δεν ήρθαν! Μη γίνουν αιτία να δηλητηριαστεί με τέτοιο τρόπο μια ψυχούλα που δε φταίει σε τιποτα! Να έρθουν στη βάπτιση, να είναι τυπικοί!Να βγούνε φωτογραφία όλοι μαζί με το εγγόνι τους (χωρίς τη γυναίκα σου και ακόμα και χωρίς εσένα) να πουν τυπικά να σας ζήσει και τίποτα άλλο! Και φυσικά να έρθουν και στη δεξίωση! Ζήτησε τους να μην δώσουν άλλο πάτημα στη γυναίκα σου για να τους κατηγορεί ώστε να μπορέσεις μετά και εσύ να πράξεις αναλόγως! Αν τους μιλήσεις ειλικρινά για όλα όσα νιώθεις και σκέφτεσαι χωρίς δικαιολογίες δεν πιστεύω πως δε θα έρθουν! Καλή επιτυχία!

συμφωνω απολυτα


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, σκεφτόμουν αν πρέπει να γράψω, η και αυτο το μήνυμα θα περάσει στο βρόντο!

Θες να μου πεις ότι εσυ τελικα δεν επηρεάζεται απο τους δικούς σου? γυρνα δυο σελίδες πισω, και δες το μήνυμα που λες, ότι ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ να κανείς ανοικτή βάπτιση με δεξίωση, ότι θα τους καλέσετε όλους, και οποίος θελει ας μην έρθει, δεν μπορείς να κανείς κάτι άλλο και ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του. Και τώρα, που εφαγες πόρτα απο τους γονείς σου, ΑΛΛΑΞΕΣ γνώμη και σκέφτεσαι να ακυρώσεις την δεξίωση, για να μην τους κρεμαστεις? σοβαρά τώρα? πήρες μια απόφαση, εστειλες προσκλητήρια, τελος. Τουλάχιστον σαν πράξε σαν σοβαρός και υπεύθυνος άνθρωπος. Μην χαλασεις την ημέρα του γιου σου. Εισαι πατερας πλέον, και προτεραιότητα σου ειναι αυτο το παιδι.

Επίσης, θα συμφωνήσω με την mama, ότι δεν μου αρέσει ο τρόπος που μιλάς για την γυναικα σου, δλδ τι? θα την χωρίσεις και αυτη θα χαλάσει τη ζωή της?

Επειδη εσυ σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο, εγω θα σου πω το καλύτερο σενάριο, δλδ ότι χωρίζετε, και μετα απο δυο τρια χρόνια, βρίσκει έναν άλλον, ερωτευονται, παντρεύονται, και εσυ βλέπεις το γιο σου κάθε δεύτερο Σάββατοκυριακο και η μαμα με τον πατριο όλο τον υπόλοιπο μήνα.ε, δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι θα κλειστεί στο μοναστήρι μετα απο εσενα? αυτο στο λέω μονο για ένα πράγμα. Για να σου πω ότι ένας χωρισμός έχει πολλές απώλειες, και πρέπει να τις σκεφτείς καλα. Για σένα και για τον γιο σου! μη νομίζεις ότι κρατάς κρυμμενο άσος στο μανίκι. Ένα διαζυγιο έχει τα πολυ άσχημα του για όλους, και δυστυχώς και για το παιδάκι σας.

Αν πιστεύεις ότι μιλώντας με τους γονείς της μπορει να καταφέρεις κάτι, κάντο (μονο μην τους πεις ότι ειναι μέρος του σχεδίου!) πες τους ότι ναι μεν αγαπάς την γυναικα σου αλλα εισαι απελπισμένος και θες την βοήθεια τους γιατι κινδυνεύει ο γάμος σας, απο τους καβγάδες! μη ξεχνάς, ότι το καλύτερο όπλο ειναι η διπλωματία.

Λυπάμαι που στα λέω χύμα αλλα έχουν δει πολλα τα ματιά μου, και αν γυρίσεις και εσυ τα δικα σου, θα τα δεις και εσυ. Όλα αυτα γίνονται δίπλα μας!

Ωστόσο, θέλω να συμφωνήσω με την marmin, όχι βέβαια στο να πεις ότι δεν ήσουν ο γιος που ήθελαν, αλλα να τους παρακαλεσεις να έρθουν οπωσδήποτε. Αυτο το παιδάκι δεν θα καταλάβει ποτε γιατι δεν ήρθαν, αν τελικα χωρισεις με την γυναικα σου, τότε τους γονείς σου θα τους βλέπει, και τότε τι θα λένε? δεν ήρθαμε γιατι έχουμε πλακωθει με την μάνα σου? και πολυ σωστά, θα απαντήσει το παιδι, ότι αυτο βαπτιζοταν και όχι η μαμα του! και επειδη το παιδι θα μένει με την μαμα του, μην περιμενεις να κατηγορήσει ποτε την μάνα του. Μάνα του ειναι και θα την αγαπάει και θα την ακούει όπως κανείς και εσυ με την δικιά σου.

Δε νομίζω ότι αν τους εξηγήσεις ποσο ανάγκη τους έχεις εκείνη την ημέρα, δε θα έρθουν. Ούτε πιστεύω ότι θα πάθουν και τίποτα άμα πουν στη γυναικα σου ένα ¨να σου ζήσει ¨ . Αν πάλι ειναι τόσο ανυποχώρητοι, πραγματικα πρέπει να σκεφτείς ότι πλέον, αυτοι ¨πουλανε¨ εσενα. Δε στο λέω για να τους κατηγορησω, δεν τους ξέρω άλλωστε τους ανθρώπους, αλλα τους έχεις πολυ ανάγκη εκεινη την ημερα, για την ψυχική σου ηρεμία που πραγματικα πρέπει να σε καταλάβουν. Αλλα πρέπει να τους το δείξεις με κάθε τροπο. Αυτη η μέρα, ειναι μέρα χαράς και γιορτής. Φερθειτε όλοι στο παιδι όπως του αξίζει! και αυτο, πρέπει να το πεις σε όλους. Και στην γυναικα σου και στα πεθερικα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω πως η γυναίκα σου είναι πολύ ανασφαλής και όοοοολη αυτή η μανούρα είναι γιατί νιώθει μειονεκτικά απέναντί σας. Δεν ξέρω αν είναι πράγματι "κατώτερη" κοινωνικά οικονομικά εμφανισιακά κλπ, (πνευματικά είναι σίγουρα κατά τη γνώμη μου) και βρήκε αυτόν τον τρόπο για να επιβληθεί. Επίσης σε έχει τόσο δεδομένο, είναι τόσο σίγουρη ότι σε έχει δέσει με το γάμο και το παιδί που δεν αισθάνεται καμία απειλή ότι μπορεί και να χάσει ολη τη σιγουριά (υλική και συναισθηματική) που απολαμβάνει σήμερα χάρη σε σένα. Βρες τον τρόπο να την προσγειώσεις στην πραγματικότητα να καταλάβει ότι έχει υποχρεώσεις και όχι μόνο δικαιώματα και ότι εσύ έχεις ήδη φύγει μακριά. Στο τονίζω δε φοβάται μη φύγεις ξέρει ότι μπορεί να σε τουμπάρει έχει τον έλεγχο πως να στο πω. Αν θες να την ταρακουνήσεις ούτε κουβέντες ούτε διλήμματα, φεύγω για λίγο γιατί έχω ανάγκη λίγο χώρο. Αυτό θα την αναστατώσει πιστεύω συναισθηματικά και θα τη βάλει να σκεφτεί και να νιώσει κάποια πράγματα. Κοινώς να πονέσει κι αυτή όπως κι εσύ, ίσως γιαυτό δεν έχει ωριμάσει άκόμα, γιατί δεν έχει γνωρίσει συναισθηματικά ζόρια. Εσύ ήσουν πάντα κερί αναμμένο.

Τώρα για τη βάφτιση τι να σου πω έτσι όπως τα κανόνισες!! Αχχ...θες να μην πας στο τραπέζι?Το σωστό αυτό είναι (όπου πάει το παιδί πάει και η μάνα μην ξεχνιόμαστε λολ ) αλλά είναι χοντρό και όχι του τύπου σου και θα εκτεθείς και σε φίλους κλπ αλήθεια θα είναι κανένας δικός σου εκει? Να φύγεις νωρίς? Τι να πω βαφτίσια χωρίς τους δικούς σου δεν είναι ωραία πράγματα αυτά και πάλι θα σε συζητάνε. Το ιδανικό είβαι να έρθει και όλη σου η οικογένεια και να καθίσεις μαζί τους στο ίδιο τραπέζι. Κ αν θέλει η γυναίκα σου συμφιλίωση ας φέρει να σας αφήσει το μωρό εκεί να το χαρείτε.


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η γυναίκα σου είναι πολύ ανασφαλής και όοοοολη αυτή η μανούρα είναι γιατί νιώθει μειονεκτικά απέναντί σας. Δεν ξέρω αν είναι πράγματι "κατώτερη" κοινωνικά οικονομικά εμφανισιακά κλπ, (πνευματικά είναι σίγου

θεωρω εντελως ακομψο να χαρακτηριζουμε καποιον που δεν μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του...που δεν ακουμε την αποψη του κ πολυ περισσοτερο δεν γνωριζουμε καν:rolleyes:

ρα κατά τη γνώμη μου) και βρήκε αυτόν τον τρόπο για να επιβληθεί.

και να ισχυε κατι τετοιο στην περιπτωση του φιλου μας,στα ματια καποιου αλλου μπορει να ειναι η τελεια...

το οτι λογω των συνθηκων δεν τα βρισκουν, δεν σημαινει πως δεν αξιζει τιποτε η συζυγος;)

ας μην χαρακτηριζουμε ατομα χωρις να γνωριζουμε, το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως ειναι εντελως ατοπο.

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά της έτσι όπως μας έχει μεταφερθεί δείχνει κάποιο κόμπλεξ. Προσπαθώ κι εγώ να την ερμηνεύσω. Εννοείται πως αν συμμετείχε κι η κοπέλα στην κουβέντα μπορεί να λέγαμε τελείως άλλα πράγματα. Σκοπός μου σαν μέλος του φόρουμ είναι να ακούσω το πρόβλημα ενός ανθρώπου που έχει ανάγκη να μιλήσει και να κάνουμε συζήτηση που θα τον οδηγήσει πιο κοντά στην λύση των προβλημάτων του. Το ίδιο θα χρειαστώ κι εγω κι εσεις φίλοι μου, σε κάποιο άλλο τόπικ. Ας μην θυμώνουμε μεταξύ μας, εγώ σας εγγυώμαι πως δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν κι αν χρησιμοποιώ παραδτατική γλώσσα είναι για να μεταφέρω καλύτερα τις σκέψεις μου. Είναι αλήθεια πως πολλά άλκα παιδιά εδώ μέσα γράφουν πιο όμορφα απο μένα και μπράβο τους! Μου αρεσει να σας διαβάζω..


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά της έτσι όπως μας έχει μεταφερθεί δείχνει κάποιο κόμπλεξ. Προσπαθώ κι εγώ να την ερμηνεύσω. Εννοείται πως αν συμμετείχε κι η κοπέλα στην κουβέντα μπορεί να λέγαμε τελείως άλλα πράγματα. Σκοπός μου σαν μέλος του φόρουμ είναι να ακούσω το πρόβλημα ενός ανθρώπου που έχει ανάγκη να μιλήσει και να κάνουμε συζήτηση που θα τον οδηγήσει πιο κοντά στην λύση των προβλημάτων του. Το ίδιο θα χρειαστώ κι εγω κι εσεις φίλοι μου, σε κάποιο άλλο τόπικ. Ας μην θυμώνουμε μεταξύ μας, εγώ σας εγγυώμαι πως δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν κι αν χρησιμοποιώ παραδτατική γλώσσα είναι για να μεταφέρω καλύτερα τις σκέψεις μου. Είναι αλήθεια πως πολλά άλκα παιδιά εδώ μέσα γράφουν πιο όμορφα απο μένα και μπράβο τους! Μου αρεσει να σας διαβάζω..

φυσικα κ δεν υπαρχει λογος να θυμωνουμε, τις αποψεις μας παραθετουμε, κ ολες μα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

απλα, οι χαρακτηρισμοι χωρις να γνωριζουμε προσωπα κ γεγονοτα(απο την αλλη πλευρα) ε, λιγακι δεν μου φαινεται, προσωπικα σε εμενα πολυ ωραιο....

μην ξεχναμε, ακουμε μονο τη μια πλευρα...

ουσιαστικα, κρινουμε απο τα λεγομενα του Τζιμη κ κανουμε κ καποιες υποθεσεις ωστε να καταλαβουμε καποια πραγματα.

φυσικα η καθεμια μας εχει την αποψη της κ ειναι φυσιολογικο η καθεμια μας να ερμηνευει διαφορετικα τα γραφομενα του τζιμη....

Link to comment
Share on other sites

εσυ ερμηνευεις την συμπεριφορα της ως κομπλεξ/ανασφαλεια.

ανασφαλεια εχει σιγουρα,γι αυτο κ φοβαται να τους αντιμετωπισει,

αλλα η δικη μου γνωμη παντα,

,ειναι πως νιωθει ανασφαλης οχι λογω εμφανισης,πνευματικου επιπεδου κλπ, αλλα επειδη απο την αρχη δεν βρηκε την στηριξη απο τον αντρα της....

τοτε που εκανε παραπονακια με διακριτικοτητα, θα το ελυναν πιο ευκολα με την βοηθεια του αντρα της, χωρις να γινει εκεινη κακια.

εγω, θα επιανα την πεθερα κ θα της το εκοβα στα ισια....θα ειχα τυπικες σχεσεις για τον αντρα μου κ μονο, αλλα ετσι πιθανον να αντιδρουσα εγω.

η καθεμια μας εχει αλλα ορια/αντοχες/ανοχες κ αντιδρα με τον δικο της τροπο

το προβλημα γιγαντωθηκε, απομακρυνθηκαν, αλλα ο τζιμης την εβλεπε/βλεπει σαν ενα ατομο που παει να του διαλυσει την οικογενεια(εννοω γονεις/σοι)

απο εκει πηγαζει η ανασφαλεια για εμενα...

ενα αντικειμενικο στοιχειο που με ωθησε να προσπαθησω απο την αρχη να κανω τον τζιμη να δει κ την αλλη πλευρα ηταν η συμβουλος γαμου, που απευθυνθηκαν κ τους ειπε πως ειχε δικιο η γυναικα του κ το θεμα ηταν στα πεθερικα, ειδικα στο οτι δεν εβλεπαν καν πως εκαναν λαθος

το ειχε παραδεχθει κ ο ιδιος,και συμφωνουσε αρχικα...

το θεμα του ειναι πως εδω κ 2.5 χρονια εκοψαν επαφη, παει μονος παντου, κ το παιδι οι παπουδες δεν το εχουν δει.....

κ εδω για εμενα φταινε ολοι....ολοι εχουν το δικο τους μεριδιο ευθυνης....

1.ο ιδιος, που δεν απαιτησε αρχικα να συμβιβαστουν κ οι 2 πλευρες--για εκεινον, εστω τυπικα απο την αρχη ομως!!!μην ξεχναμε, στην βραση κολλαει το σιδερο;)

2.οι γονεις του, τα εκαναν μανταρα, κι απο πανω ενιωθαν κ θιγμενοι κ ηθελαν να τα μπαλωσουν ετσι απλα, χωρις να κανουν καποιο ουσιαστικο βημα επανασυνδεσης, χωρις καν να παραδεχθουν πως εφταιξαν καπου....

3.η γυναικα του, που δεν υποχωρησε για χαρη του αντρα της, αλλα για να υποχωρησει, πρεπει να μην επαναλαμβανονται οι λανθασμενες συμπεριφορες

η σημερινη κατασταση διαμορφωθηκε με πολλα γεγονοτα κ συμπεριφορες, ειναι αδικο να ριχνουμε το βαρος μονο σε μια πλευρα κ να κατηγορουμε, γιατι πολυ απλα, ειναι ενα συνθετο ζητημα.

Αν τα πεθερικα ηταν αψογα κ ξυπνουσε μια μερα η νυφη κ τους εβριζε, αλλαζαν σπιτι,εκοβε επαφες κλπ, τοτε κ εγω μαζι σας, θα συμφωνουσα πως φταιει μονο η κοπελα.

Στην περιπτωση αυτη ομως, ολοι φταινε.Δεν ειπα/λεω πως δεν φταιει κ εκεινη, ειναι ομως συνυπευθυνη, οχι αποκλειστικα υπευθυνη για την ολη κατασταση.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...