Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες.

Χτες έγινε η βάπτιση του μικρού μας τελικά - σε ήρεμο ευτυχώς κλίμα και χωρίς παρατράγουδα. Είχα αποφασίσει ειλικρινά να είμαι πολύ ήρεμος και να ευχαριστηθώ την μέρα για χάρη του γιου μου και να μην βάλω καμία σκιά σε αυτή την πολύ σημαντική μέρα. Παρευρέθησαν κανονικά οι γονείς μου, οι θείοι μου, τα ξαδέρφια μου, συνάδελφοι και πολλοί φίλοι όπως φυσικά και το σόι της γυναίκας μου. Δυστυχώς δεν ήρθε καθόλου η αδερφή μου και ο ένας αδερφός μου όμως. Η μικρή μου αδερφή με είχε καλέσει 2 μέρες πριν και μου είπε ότι μου ζητάει συγνώμη αλλά δεν θα μπορέσει να παρευρεθεί γιατί δεν μπορεί να υποκρίνεται μπροστά σε κόσμο με όλα αυτά που έχουν συμβεί και την έχουν τόσο αγγίξει ψυχολογικά. Το ίδιο και ο αδερφός μου.

Εγώ χαιρέτησα κανονικά τους πεθερούς μου και τα αδέρφια της γυναίκας μου χωρίς υφάκι, μούτρα κλπ. Και αυτοί το ίδιο (τυπικά-στεγνά δηλ.).Εγινε μια χαρά η βάπτιση με απόλυτη ησυχία μέσα στην εκκλησία και μετά χαιρετίσαμε έναν-έναν τους καλεσμένους. Εκεί υπήρξε ένα μικρό θεματάκι καθώς όταν έφτασε η σειρά του πατέρα μου να χαιρετήσει, πήγε να φιλήσει το παιδί και μετά την γυναίκα μου και αυτή αποτραβήχτηκε επειδικτικά, πράγμα που φυσικά με στενοχώρησε πολύ και της το είπα. Η μητέρα μου απλά της έδωσε το χέρι. Ο αδερφός μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι έγινε έξαλλος με την συμπεριφορά της γυναίκας μου - που φέρθηκε έτσι στον πατέρα μου - και για αυτό δεν μπόρεσε να την φιλήσει αν και το ήθελε. Απλά της έδωσε το χέρι και της είπε να σας ζήσει.

Μετά πήγαμε στην δεξίωση όπου πραγματικά περάσαμε καλά, πήγα και εγώ το παιδί στους δικούς μου, παίξαμε, και γενικώς ευχαριστήθηκαμε όσο μπορούσαμε χωρίς να επισκιάσουμε την βραδιά με άλλα πράγματα και αρνητικά συναισθήματα. Ούτε η γυναίκα μου είπε τίποτα κατά την διάρκεια της βραδιάς, ούτε κανείς άλλος. Δεν σας κρύβω όμωςότι δεν μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά της απέναντι στον πατέρα μου. Γιατί και εμένα ήρθε να με φιλήσει η μάνα της και δεν έκανα κάτι. Ημουν και εγκάρδιος μάλιστα. Kαι εμένα ο πατέρας μου έκανε τον μικρότερο και αυτή εκεί - το στιλάκι στιλάκι. Υφος και τυπικούρες..Δηλ. δεν μπορεί να κρατήσει ένα στοιχειώδες επίπεδο και να ξεχωρίσει μια στιγμή? Ε τι να πω? Αυτή χάνει όχι εγώ. Αυτή σχολιάστηκε.

Τώρα ηρέμησα από όλα αυτά και μου έφυγε ένα άγχος - δεν έχω να σκέφτομαι ούτε ονόματα, ούτε τι θα γίνει ούτε τίποτα..Θέλω να χαλαρώσω.

Ομως επί της ουσίας θα πρέπει σιγά σιγά να μπουν πράγματα στη θέση τους.

Με στρουθοκαμηλισμούς δεν λύνεται τίποτα. 2-3 μέρες πριν την βάπτιση της τα είπα όλα αυτά. Οτι θα πρέπει να μπουν κάποιες ισορροπίες επιτέλους.

Γιατί ξέρετε τι? Χτες στην Εκκλησία ο γιος μου κοίταζε τους γονείς μου και δεν τους γνώριζε..Απορούσε με το βλεμματάκι του..ενώ τους άλλους παππούδες τους αγκάλιαζε και τους γνώριζε. Δεν το δέχομαι αυτό. Μεγάλη αδικία για το παιδί μου κυρίως όχι εμένα..Ποτέ δεν θα το επιτρέψω πια αυτό.

Αυτά προς το παρόν κορίτσια - δεν θέλω να σας κουράσω άλλο. Απλά να γράψω κάτι να σας ενημερώσω και θα σας ξαναγράψω σύντομα πάλι.

Καλημέρα σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Tζιμυ να σας ζησει! να τον δειτε οπως επιθυμειτε!!

Χαιρομαι που δεν εγινε τιποτα στην βαφτιση και την ευχαριστηθηκες!!!

Η γυναικα σου απαραδεκτη!!! συγνωμη κιολας αλλα τι θα παθαινε αν φιλουσε το γιο ΣΟΥ! τι φοβαται οτι θα κολλησει κατι ??? προφανως η γυναικα σου εχει πολλα προβληματα που πρεπει να λυσει γιατι δεν σας βλεπω καλα! και απορω σε αυτον τον συμβουλο που ειχατε γιατι σας ειπε οτι η γυναικα σου ειναι σωστη και οι γονεις σου λαθος , τον ειχε πληρωσει???

εγω πραγματικα ειδα οτι οι γονεις σου σεβαστηκαν εσενα κυριως και θελησαν να βρεθουν κοντα σου σε αυτη την στιγμη ενω η γυναικα σου δεν σεβεται τιποτα κ οπως ειπες εκεινη σχολιαστηκε! δεν μπορω να καταλαβω τι βρισκει στο να τραβαει το σκοινι ?? συγνωμη κιολας που το λεω αλλα δεν εχει με τι να ασχοληθει και ασχολειτε μονο με αυτο ??? πραγματικα δεν βρισκω αλλο λογο γιατι να συνεχιζετε αυτο ολο και να γινονται κατα εμενα τετοια καραγκιοζιλικια σε τετοιες εκδηλωσεις. γιατι οκ οσο πισω να κανουν οι δικοι σου με αυτο που εκανε η γυναικα σου θελεις και να την σεβαστουν τωρα??? ο σεβασμος χτιζετε και η γυναικα σου κανει την ψυλομιτα και δεν κερδιζει τον σεβασμο κανενος ισα ισα χανει κι αλλο αυτο ειναι κατι που πρεπει να το μαθει πολυ καλα!!!

πραγματικα ευχομαι να βρειτε εναν τροπο να τα λυσετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα προβληματα σας και ειστε καλα ευτυχισμενοι με το παιδακι σας!


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

E μπράβο marymary19! Επιτέλους βλέπετε μια αλήθεια που σας λέω τόσο καιρό. Γιατί οι δικοί μου και ήρθαν και όχι απλά δεν είπαν τίποτα, αλλά ούτε μούτρα κράταγαν ούτε το παραμικρό..Οι άνθρωποι στάθηκαν Κύριοι με όλη τη σημασία της λέξης. Τίμησαν και εμένα και το γιο μου. Αλλά αυτή το παίζει κυρία και δήθεν με τέτοια καραγκιοζιλίκια, τίποτα άλλο δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω. Απίστευτη μικροπρέπεια, θεατρινισμοί και ουσία ΜΗΔΕΝ. Ομως ξέρετε κάτι, όποιος φέρεται έτσι εννοείται και δεν αντέχει τον άνθρωπο που είναι ουσιαστικός και αληθινός, ΑΝΘΡΩΠΟΣ δηλ. όπως λέει η λέξη. Σε κάτι τέτοιες στιγμές δείχνεις την πραγματική σου αξία και πόσο μετράς. Και λυπάμαι που το λέω αλλά; φάνηκε πολύ ΛΙΓΗ. Αυτό απέδειξε. Για άλλη μια φορά φανερώθηκε. Ετσι απλά.

Ξέρετε οι δικοί μου είναι όλοι προβληματισμένοι με αυτά τα πράγματα. Και με ρωτούν για το παιδί, και ότι θα πρέπει να πατήσω πόδι επιτέλους να το βλέπουν και αυτοί πια κλπ. Αλλά να σας πω κάτι. Εμένα με απασχολεί και κάτι άλλο, πιο σημαντικό: αναρωτιέμαι αν αυτή η γυναίκα, όσο καλή κλπ. είναι σε άλλα πράγματα, μπορεί ουσιαστικά να με κάνει ευτυχισμένο και να σταθεί δίπλα μου όπως πρέπει. Πόσο ακόμα θα μπορώ να ανέχομαι τέτοιες συμπεριφορές? με τιμά εμένα ως πρόσωπο κάτι τέτοιο? Γιατί πάνω από όλα εγώ αυτό κοιτάζω. Αν ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου με ΤΙΜΑ με όλη τη σημασία της λέξης όμως.

Link to comment
Share on other sites

τζιμυ αυτο που αναρωτιεσαι πρεπει να το ρωτησεις με την γυναικα σου..να κανετε μια κουβεντα μεταξυ σας αλλα καθαρη κουβεντα μην φοβασαι να της πεις κατι που θα τν πληγωσει γιατι εσυ εχεις πληγωθει πολυ περισσοτερο . βαλτην να αναρωτηθει νιωθει καλα που εχει κανει μια οικογενεια ετσι? κερδισε κατι με το χτεσινο??? και μετα πες της για σενα οτι εχεις πληγωθει οτι δεν το αντεχεις ολο αυτο που γινετε οτι εχεις την διαθεση να κατσετε και να το πατε απο την αρχη. πρεπει να γινει μια συζητηση που θα εχει ως στοχο να της τριξεις (ας το πουμε ετσι) τα δοντια οτι δλδ δεν την παιρνει αλλο , γιατι αν δεν γινει συζητηση και το αναβαλεις συνεχεια δεν θα γινει τιποτα! εσυ θα βαρεθεις θα τα παρατησεις ολα και θα φυγεις πολυ απλα! εμεις εδω το προβλημα το λυσαμε και ειπαμε οτι ΚΑΙ η γυναικα σου πρεπει να κανει πισω ωρα να λυθει και στο σπιτι σας το προβλημα.. χωρις δραματα ομορφα ησυχα και ωραια σαν 2 ενηλικες!


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

Marymary19 το έκανα ήδη πριν 2 μέρες σε αυστηρό ύφος και νομίζω άρχισε να το παίρνει το μήνυμα ότι είμαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ να δώσω τέλος σε αυτό το πρόβλημα. Το ίδιο και η οικογένεια μου. Δεν υπάρχουν πια περιθώρια. Δεν είπα ούτε να χωρίσω ούτε τίποτα γιατί δεν μου αρέσει να απειλώ και έχω και ένα παιδάκι που θέλω να το έχω ευτυχισμένο όσο τίποτα άλλο. Ομως ο τρόπος της γυναίκας μου δεν οδηγεί πουθενά. Μου είπε να κάνω υπομονή, να περιμένω, να δει, να δω, δεν λύνεται όμως τίποτα έτσι. Θα την πιάσω και αυτή και τους δικούς της το έχω πάρει απόφαση και θα το ξεκαθαρίσω το πράγμα μια και καλή. Να ξέρουν και αυτοί τις προθέσεις μου και ότι δεν παίζω πια ούτε κάνω άλλη υπομονή.. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους δεν λένε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι κι εγώ να σας ζήσει το παιδάκι σας!

Αυτό που έκανε η γυναίκα σου αντανακλαστικά ίσως άστο ξεπέρασέ το και προπαντώς μην το συζητάς με κανέναν. Και ο αδελφός σου κακώς σου άνοιξε τη συζήτηση. Έπρεπε να το κόψεις. Και το λέω γιατί εσύ φθείρεσαι και κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Marymary19 το έκανα ήδη πριν 2 μέρες σε αυστηρό ύφος και νομίζω άρχισε να το παίρνει το μήνυμα ότι είμαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ να δώσω τέλος σε αυτό το πρόβλημα. Το ίδιο και η οικογένεια μου. Δεν υπάρχουν πια περιθώρια. Δεν είπα ούτε να χωρίσω ούτε τίποτα γιατί δεν μου αρέσει να απειλώ και έχω και ένα παιδάκι που θέλω να το έχω ευτυχισμένο όσο τίποτα άλλο. Ομως ο τρόπος της γυναίκας μου δεν οδηγεί πουθενά. Μου είπε να κάνω υπομονή, να περιμένω, να δει, να δω, δεν λύνεται όμως τίποτα έτσι. Θα την πιάσω και αυτή και τους δικούς της το έχω πάρει απόφαση και θα το ξεκαθαρίσω το πράγμα μια και καλή. Να ξέρουν και αυτοί τις προθέσεις μου και ότι δεν παίζω πια ούτε κάνω άλλη υπομονή.. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους δεν λένε?

αποψη μου μην βαλεις και τους δικους της γιατι αμα προσπαθησεις με ολους να τα λυσεις ολα σε μια μερα μηπως να γινουν και χειροτερα ... οπως εβαλες εσυ στους δικους σου απο μονος σου ορια να βαλει και εκεινη στους δικους της μεγαλη γυναικα ειναι μπορει να το κανει μονη της και αλλιως οι γονεις θα ακουσουν εκεινη κι αλλιως εσενα να τα λες σε αυτους...:rolleyes: και υπομονη ποση να κανεις ρωτησες???γιατι αν αυτο το ειπε πριν 2 μερες στην βαφτιση γιατι εκανε εκεινη την κινηση?? δηλαδη τι περιμενε να δει η γυναικα? τους γονεις σου και τα αδελφια σου να πανε να πεσουν στα ποδια της??? :confused::confused::confused: εδω υπαρχει μια κινηση απο τους δικους σου γιατι και οι δικοι σου αν θελαν θα μπορουσαν να περασουν απο την γυναικα σου και να μην ριξουν βλεμμα ή να κανουν κατι αντιστοιχο με αυτο που εκανε η γυναικα σου , αντιθετα της ευχηθηκαν και μια κινηση καλοπροαιρετη απο τον πατερα σου εγινε ... ενταξει μπορει να την εχω παρει μονοτερμα και να λεω φταει μονο η γυναικα σου αλλα το χτεσινο για μενα αν εγω ημουν αντρας της θα ειχε πεσει παρααα πολυ στα ματια μου οκ να πεσεις στα ματια των συγγενων αλλα στου αντρα σου ?? και μετα οι γονεις του τζιμ τι να πουν?? να πουνε συγνωμη που η ιδια η γυναικα τραβηχτηκε επειδη πηγε να φιλησει το παιδι?? αυτο πιστευω που εκανε ηταν λαθος μεγα λαθος γιατι αν υπηρχε εστω κατι για να τους κανει να της ζητησουν συγνωμη με αυτο που εγινε εκεινη πρεπει να τους ζητησει συγνωμη ... :|


28797vui1gia3ib.gif

Link to comment
Share on other sites

Jimmy μου να σας ζήσει το παιδάκι σας! Πάντα ναι είναι γερό και δυνατό!

Αν κατάλαβα καλά, η γυναίκα σου τραβήχτηκε όταν πήγε να φιλήσει ο πατέρας σου την ίδια και όχι το παιδί. Σωστά? Η΄κατάλαβα λάθος?

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η κίνηση, ειδικά στον πατέρα σου που από ότι κατάλαβα έκανε βήματα για να σε ευχαριστήσει. Και εγώ πιστεύω ότι έγινε αντανακλαστικά, αλλά και πάλι λάθος της γιατί σε αυτή την περίπτωση η ίδια είναι αυτή που βγήκε λάθος. Και θα συμφωνήσω με την frosobal ότι ο αδελφός σου δεν έπρεπε να ανοιξει την συζήτηση γιατί στην πραγματικότητα αυτός που φθείρεται είσαι εσύ. Μου φάνηκε κάπως, σαν να έριξε λάδι στην φωτιά.

Χαιρομαι πάρα πολύ που περάσατε όμορφα, η μερα άλλωστε ήταν αφιερωμένη στο παιδάκι σας και μόνο σε αυτο!

Αν εξαιρέσεις λοιπόν το ατόπημα της γυναίκας σου, ήταν όλα όμορφα και πολιτισμένα. Ας μην γίνει μεγάλο θέμα, άσε να το παρασύρει και αυτό το ποτάμι.

Αν θυμάσαι, σε ένα από τα τελευταία σου ποστ, είχες πλάνο και για μετά τα βαφτίσια. Να φύγεις με την γυναίκα σου και το παιδάκι σας, να περάσετε όμορφα ΑΛΛΑ και να συζητήσετε και τα προβλήματα σας. Ηρθε η ώρα να αφήσετε πίσω όλο αυτό το "σκηνικό". Αρκετά πια. Αν την αγαπάς και σε αγαπάει τότε θα βρείτε πως θα λυθεί όλο αυτό. Αν πάλι είναι ανυποχώρητη, τότε θα πρέπει να βρείτε τον άλλο δρόμο, και λυπάμαι που το λέω.

Αν κατάλαβες ότι άρχισε να παίρνει το μήνυμα, τότε μάλλον όλα θα εξελιχθούν ομαλά, και το ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τζίμμυ ασχολίαστη θα αφήσω τη συμπεριφορά της γυναίκας σου :confused::confused::confused: Όπως λέει ο Ρούμπι εσύ κάνε κανονικά τα σχέδια σου από εδώ και πέρα δηλαδή το ταξιδάκι που λέγαμε κτλ. Όσο για τον αδελφό δε βρίσκω κάτι κακό! Είχαν συμφωνήσει πριν τη βάπτιση να πάνε και να είναι εγκάρδιοι! Προφανώς ο άνθρωπος ήθελε τρόπο τινα να δικαιολογήσει τη στάση σου στον αδελφό του λέγοντας του κάτι που ίσχυε πραγματικά! Ότι δηλαδή είχε σκοπό να είναι πιο εγκάρδιος αλλά η συμπεριφορά της γυναίκας του τον απέτρεψε! Αφού μπορείτε να βρείτε ελαφρυντικά σε αυτή την κίνηση της "κυρίας" γιατί όχι και στον αδελφό ;)


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Τζίμμυ ασχολίαστη θα αφήσω τη συμπεριφορά της γυναίκας σου :confused::confused::confused: Όπως λέει ο Ρούμπι εσύ κάνε κανονικά τα σχέδια σου από εδώ και πέρα δηλαδή το ταξιδάκι που λέγαμε κτλ. Όσο για τον αδελφό δε βρίσκω κάτι κακό! Είχαν συμφωνήσει πριν τη βάπτιση να πάνε και να είναι εγκάρδιοι! Προφανώς ο άνθρωπος ήθελε τρόπο τινα να δικαιολογήσει τη στάση σου στον αδελφό του λέγοντας του κάτι που ίσχυε πραγματικά! Ότι δηλαδή είχε σκοπό να είναι πιο εγκάρδιος αλλά η συμπεριφορά της γυναίκας του τον απέτρεψε! Αφού μπορείτε να βρείτε ελαφρυντικά σε αυτή την κίνηση της "κυρίας" γιατί όχι και στον αδελφό ;)

Δεν κατάλαβες καλα, δεν έδωσα ελαφρυντικά στην γυναικα του, νομίζω οτι ήμουν σαφής οτι ήταν λάθος. Αλλα είπα, ας το παρει το ποτάμι, γιατι πιστεύω οτι ειναι σε καλο δρόμο και ίσως καταφέρουν να επαναφέρουν την ηρεμία στο σπίτι τους. Για τον αδελφό του, δεν τον κατηγορησα, και εγω θα το σχολιαζα, αλλα ίσως όχι στον jimmy. Για χάρη του γενικότερου καλού. Επειδη αυτός που τελικα πάλι θα στεναχωρηθει ειναι ο jimmy.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια κοιτάξτε πώς το βλέπω εγώ το πράγμα για να μην σας ζαλίζω με πολλά και άσχετα, τι είπε, τι δεν είπε, τι έκανε κλπ. και χωρίς να σταθώ καθόλου στη χτεσινή μέρα που φυσικά ήταν αφοσιωμένη στο παιδί και τίποτα άλλο.

Χτες ήταν για μένα ένα ψυχολογικό όριο που είχα θέσει, ένα χρονικό σημείο μέχρι του οποίου είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνω υπομονή, να μην τραβάω το σχοινί κλπ κλπ. ΟΚ το παιδί είναι πλέον 13 μηνών, μεγάλωσε, έχει αρχίσει ήδη και καταλαβαίνει τι παίζεται - δεν ειναι κανένα χαζό. Το βαφτίσαμε, πήρε το όνομα του Αγίου που ήθελε η γυναίκα μου, κάναμε ανοικτή βάπτιση..ε νομίζω ότι από πλευράς μου έδειξα πια όλη την καλή διάθεση..οτι δεν θέλω το κακό. οτι κάνω πίσω. οτι ρίχνω νερό στο κρασί μου. Για αυτή, το παιδί, το γάμο μας.

Αυτή η φάση για μένα είναι πια παρελθόν. Η γυναίκα μου δεν έκανε πίσω πουθενά.Εμεινε αμετακίνηση στη θέση της προτείνοντας πάντα ότι όλοι οι άλλοι την αδίκησαν, την έβρισαν, την ταπείνωσαν κλπ. Ποτέ δεν αναρωτήθηκε γιατί όλοι της φέρονται έτσι. Γιατί δεν βρίσκει πουθενά δίκιο. Ποτέ δεν κοίταξε πώς συμπεριφερόταν η ίδια απέναντι στους άλλους. Θεωρεί δηλ. δεδομένο ότι οι άλλοι οφείλουν να την σέβονται όταν αυτή δεν κάνει το ίδιο..Αυτό είναι κάτι βασικό που κάποιες είτε το καταλαβαίνει από μόνος του είτε όχι. Δεν μπορείς να του το πεις δηλ.

Κοιτάξτε, επειδή μεγάλοι άνθρωποι είμαστε οι επιλογές όπως πάντα είναι οι εξής 2:

Της ξεκαθαρίζω ότι για να νιώθω ΕΓΩ καλά μέσα σε αυτό το γάμο απαιτώ κατ'ελάχιστον καποια πράγματα. Αν δεν μπορεί ή δεν θέλει να τα σεβαστεί πρόβλημα της. Δεν θα φτάσω να ικετεύω για τα αυτονόητα. Σεβασμό, αγάπη, κατανόηση, ηρεμία. Αν λοιπόν όπως λέει με αγαπάει, είναι ο καιρός να το δείξει εμπράκτως και όχι με λόγια. Ας το κάνει πράξη αν έχει τα κότσια.

Αν δεν μπορεί είτε από εγωισμό, είτε απο αδυναμία, είτε απο οτιδήποτε άλλο έχει τις καλύτερες ευχές μου, θέλω το καλό της σαν άνθρωπος, είναι μάνα του παιδιού μου, ΑΛΛΑ δεν μπορεί έτσι να συνεχίσει να είναι σύζυγος μου. Αυτό πια δεν λέγεται γάμος αλλά εκμετάλλευση και ταπείνωση. Δεν θα ταπεινωθω για κανέναν όμως. Εχω μια αξιοπρέπεια. Και εκεί δεν μπορώ να διαπραγματευτώ τίποτα.

Οπως βλέπετε, ο κλοιός έχει αρχίσει για αυτή και σφίγγει πια. Και θα σφίξει ανελέητα στο προσεχές διάστημα καθώς θα ζητήσω να λάβω σαφή απάντηση της. ΕΓΩ και ΜΟΝΟ ΕΓΩ αποφασίζω πώς θέλω να ζω, τι να νιώθω και τι όχι. Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν άνθρωπο σε αυτό τον κόσμο να με βάλει να ζω με έναν τρόπο που δεν μου αρέσει. Και αυτό που ζω δεν μου αρέσει, δεν μου αξιζει, με ταπεινώνει.

Αν θέλει να ρίξει τον εγωισμό της και να δει λίγο την άλλη πλευρά έχει καλώς. Αν όχι, με όλη μου την καρδιά ας τραβήξει τον δρόμο της. Και το παιδί θα φροντίσω να μεγαλώσει έστω και από απόσταση με τον καλύτερο τρόπο.

Αλλά δεν θα επιτρέψω πια σε κανέναν να παίρνει αποφάσεις για την ζωή μου. Τα παραπάνω θα τα πω ήρεμα και με πλήρη αποφασιστικότητα.

Μα, μου, αναβολές κλπ. μας τελείωσαν. Δεν θα πάρουμε. Θέλω πια σαφείς απαντήσεις. Κάποτε η γυναίκα μου μιλούσε για όρια. Ας δεχτεί και αυτή τα δικά μου όρια πλέον. Αν δεν μπορεί πάλι πρόβλημα της.

Μέσα στον μήνα θα γίνουν όλα αυτά. Και ειλικρινά είμαι έτοιμος για όλα τα ενδεχόμενα. Είμαι αποφασισμένος να πάρω αυτό που μου αξίζει. Οσες θυσίες και αν κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλα, δεν έδωσα ελαφρυντικά στην γυναικα του, νομίζω οτι ήμουν σαφής οτι ήταν λάθος. Αλλα είπα, ας το παρει το ποτάμι, γιατι πιστεύω οτι ειναι σε καλο δρόμο και ίσως καταφέρουν να επαναφέρουν την ηρεμία στο σπίτι τους. Για τον αδελφό του, δεν τον κατηγορησα, και εγω θα το σχολιαζα, αλλα ίσως όχι στον jimmy. Για χάρη του γενικότερου καλού. Επειδη αυτός που τελικα πάλι θα στεναχωρηθει ειναι ο jimmy.

Καλέ δεν είπα για εσένα! Και εγώ η ίδια πιστεύω ότι πρέπει να το περάσει λίγο στο ντούκου το συγκεκριμένο και για αυτό δε λέω τίποτα περισσότερο γιατί δε θέλω να αλλάξει σχέδια ο Τζίμμυ αλλά όπως είπες και πολύ σωστά μάλιστα να κάνουν όλα αυτά που σχεδίαζε πριν από τη βάπτιση και που τα έχουν τόσο ανάγκη ;) Ελαφρυντικά εννοώ το ότι μπορεί να το έκανε "αντανακλαστικά" που δεν μπορώ ούτε εγώ να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο αφού Θεός δεν είμαι! Απλά δεν πιστεύω και πως ο αδελφός του ήθελε να ρίξει λάδι στη φωτιά αλλά και πάλι σίγουρη δεν είμαι υποθέσεις κάνουμε.


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, έχεις πάρει την τελική ευθεία και είσαι πολύ κοντά! Μην ανησυχείς, να είσαι ήρεμος, να σκέφτεσαι δυο φορές την κάθε σου πράξη, και ότι και να αποφασίσετε, θα είναι για το καλό σας.

Να σου δώσω μια συμβουλή? Αν νομίζεις πως το γυαλί έχει σπάσει, ίσως τότε να πρέπει να σκεφτείς τι ακριβώς θες, ακόμα και αν αυτό είναι να τερματίσετε τον γάμο σας. Επειδή καταλαβαίνω την ένταση σου, αν είναι να δώσεις μία ευκαιρία και να την έχεις στην μπούκα τότε μάλλον δεν πρέπει να την δώσεις.

Αν πάλι την αγαπάς, και μέσα στην καρδιά σου θες την οικογένεια σου ενωμένη (εννοώ εσένα την γυναίκα σου και το παιδί σας), τότε κάνε μία εκ βαθέων συζήτηση με την γυναίκα σου για το πως θα πορευθείτε από εδώ και πέρα. Προτιμώ να το κάνεις με τον τρόπο που μας είπες την άλλη φορά, δηλαδή ότι θα της πεις πόσο την αγαπάς, θα τις καλύψεις τις ανασφάλειες της κλπ και θα της πεις ότι θες να έχεις έστω τυπικές σχέσεις με τους δικούς σου, δλδ να βλέπουν τον μικρό κτλ! Δεν χρειάζεται καταμερισμός ευθυνών, ένα πράγμα χρειάζεστε. Να γυρίσετε την πλάτη σας σε όλα. Ζήτα της να σου δείξει την αγάπη της. Αλλα μην υποχωρήσεις αν δεν βρεθεί λύση.

Δεν ξέρω, αλλά αυτούς τους μήνες που σε διαβάζω, την γυναίκα σου δεν την έχω για κακιά, πιστεύω ότι θα σε καταλαβει. Το εύχομαι τουλάχιστον.

Επίσης, σκεφτόμουν και κάτι που έχεις πει αρκετές φορές και γενικά το απέρριπτα σαν ιδέα. Να μίλαγες στους δικούς της. Ο λόγος που το απορρίπτω είναι γιατί πιστεύω ότι όταν ανακατεύονται πολύ΄συνήθως γίνεται μεγαλύτερο μπάχαλο. Αλλά τέλικα ξέρεις κάτι? εγώ, την μάνα μου τις περισσότερες φορές την ακούω ακόμα και αν δεν της το παραδέχομαι. Δλδ, "όταν μου λέει, κανόνισε να διαλύσεις το σπίτι σου για τρίτους" όσο και να της λέω να με αφήσει ήσυχη, μετά το σκέφτομαι. Οπότε, δεν ξέρω, ίσως μία προσέγγιση να σε βοηθούσε. Αλλά δεν τους ξέρω και δεν ξέρω την αντίδραση τους. Μήπως δλδ σου γυρίσει ανάποδα. Πάντως ακόμα και αυτό να επιλέξεις, να το κάνεις με ωραίο τρόπο. Κανένας γονιός δεν θέλει να ακούει άσχημα για το παιδί του, θα το δεις και εσύ σαν πατέρας. Αν το κάνεις, καλύτερα να πας ζητώντας την βοήθεια τους γιατί πχ δεν ξέρεις πως να την προσεγγίσεις και τέτοια και πάντα με την λογική ότι θες να σώσεις τον γάμο σας.

Εγώ προτιμώ τον πρώτο τρόπο, δηλαδή μόνοι σας να βρείτε την άκρη.

αλλά πρώτα, σκέψου τι είναι αυτό που θες μέσα σου. Ρώτα τον εαυτό σου αν την αγαπάς ακόμα. Και σκέψου τα βήματα σου!

Link to comment
Share on other sites

roubi, κοίταξε θα είμαι ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου καταρχήν και μετα σε όλους τους άλλους. Σε αυτό το γάμο το γυαλί έχει σπάσει καιρό τώρα, πάρα πολύ καιρό. Ναι έχω αισθήματα για τη γυναίκα μου, λατρεύω το παιδί μου και φυσικά το μόνο που θέλω είναι μια ενωμένη οικογένεια. Ομως ότι προσπάθειες και να έκανα για αυτό πάντα μου έλεγε ότι την πιέζω, κλπ κλπ. Ποτέ δεν είδα να κάνει κάτι εμπράκτως η ίδια για να βελτιώσει κάτι. Οτι έκανε στόχευε στο να απομακρυνθεί η ίδια από όλους και από όλα και τελικά από εμένα. Γιατί αυτό πέτυχε. Επειδή είμαι από τους ανθρώπους που δίνω ευκαιρίες στη ζωή, ειδικά για τόσο σοβαρά θέματα, έκανα πίσω σε πολλά πράγματα, εκανα ουσιώδεις αλλαγές μήπως και κάτι αλλάξει. Της το φωνάζω κάθε μέρα, δεν μπορεί να μην το βλέπει, ότι δεν περνάω καλά. Οτι δεν νιώθω καλά. Και κανείς δεν ακούει. Προσπαθώ πολύ να κρατήσω αυτόν τον γάμο, αλλά δεν μπορώ άλλο να τα δίνω όλα και να μην παίρνω τίποτα. Γιατί αυτό παίρνω. Ενα ωραίο, ολόκληρο Τίποτα. Της λείπει σίγουρα το θάρρος να αλλάξει τα πράγματα και εθελοτυφλεί. Επεσε μέσα στην παγίδα και τώρα δεν ξέρει πώς να βγει. Επειδή ακριβώς την αγαπώ της έδωσα ευκαιρίες. Το ίδιο θα κάνω και για μια ακόμη τελευταία φορά. Και θα της δείξω εμπράκτως ότι αν δεν κάνει κάτι θα με χάσει για πάντα. Ισως τότε ξυπνήσει. Αλλιώς ας με χάσει. Πρέπει και αυτή να μάθει ότι στην ζωη πρέπει να αγωνιζόμαστε για κάτι που αγαπάμε και θέλουμε. Αλλιώς πώς? Ετσι θα έρθει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

roubi, κοίταξε θα είμαι ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου καταρχήν και μετα σε όλους τους άλλους. Σε αυτό το γάμο το γυαλί έχει σπάσει καιρό τώρα, πάρα πολύ καιρό. Ναι έχω αισθήματα για τη γυναίκα μου, λατρεύω το παιδί μου και φυσικά το μόνο που θέλω είναι μια ενωμένη οικογένεια. Ομως ότι προσπάθειες και να έκανα για αυτό πάντα μου έλεγε ότι την πιέζω, κλπ κλπ. Ποτέ δεν είδα να κάνει κάτι εμπράκτως η ίδια για να βελτιώσει κάτι. Οτι έκανε στόχευε στο να απομακρυνθεί η ίδια από όλους και από όλα και τελικά από εμένα. Γιατί αυτό πέτυχε. Επειδή είμαι από τους ανθρώπους που δίνω ευκαιρίες στη ζωή, ειδικά για τόσο σοβαρά θέματα, έκανα πίσω σε πολλά πράγματα, εκανα ουσιώδεις αλλαγές μήπως και κάτι αλλάξει. Της το φωνάζω κάθε μέρα, δεν μπορεί να μην το βλέπει, ότι δεν περνάω καλά. Οτι δεν νιώθω καλά. Και κανείς δεν ακούει. Προσπαθώ πολύ να κρατήσω αυτόν τον γάμο, αλλά δεν μπορώ άλλο να τα δίνω όλα και να μην παίρνω τίποτα. Γιατί αυτό παίρνω. Ενα ωραίο, ολόκληρο Τίποτα. Της λείπει σίγουρα το θάρρος να αλλάξει τα πράγματα και εθελοτυφλεί. Επεσε μέσα στην παγίδα και τώρα δεν ξέρει πώς να βγει. Επειδή ακριβώς την αγαπώ της έδωσα ευκαιρίες. Το ίδιο θα κάνω και για μια ακόμη τελευταία φορά. Και θα της δείξω εμπράκτως ότι αν δεν κάνει κάτι θα με χάσει για πάντα. Ισως τότε ξυπνήσει. Αλλιώς ας με χάσει. Πρέπει και αυτή να μάθει ότι στην ζωη πρέπει να αγωνιζόμαστε για κάτι που αγαπάμε και θέλουμε. Αλλιώς πώς? Ετσι θα έρθει μόνο του?

Θα συμφωνήσω μαζί σου και πιστεύω ότι τα πάντα στην ζωή "κερδίζονται" με κόπο. Εχω καταλάβει ότι αγαπάς την γυναίκα σου αλλά μέσα σε όλο αυτό το μπέρδεμα 2,5 χρόνια έχουν "εξασθενίσει" πολλά συναισθήματα. Να την δώσεις την ευκαιρία άμα νιώθεις ότι μπορείς, μην το κάνεις όμως με το ζόρι. Εννοείται πως πάντα θέλουμε τις οικογένειες ενωμένες. Αλλα αρκεί να είστε και οι δύο καλά. Γιατί αλλιώς θα έχει ημερομηνία λήξης. Αν αγαπιέστε δυνατά θα τα καταφέρετε.

Άνοιξε την καρδιά σου στην γυναίκα σου, και απαίτησε της μία λύση άμεσα. Γιατί και οι δύο αξίζετε την ευτυχία. Οτι είσαι δυσαρεστημένος, πιστεύω ότι το ξέρει. Βγάλτα όλα από μέσα σου και πες της να βγάλει και αυτή τα δικά της.

Πραγματικά εύχομαι το καλύτερο, για τους δυο σας αλλά και για το μωρό σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...