Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Έχεις δίκιο μπορεί την ανασφάλεια να την προκαλεί η στάση του τζίμμυ που την "κρεμάει" ας πούμε μπροστά στα πεθερικά. Βέβαια της έχει αποδείξει την αγάπη του και την αφοσίωσή του έμπρακτα και αυτό θα πρέπει να τη γεμίζει ικανοποίηση.

Είπες μια μεγάλη κουβέντα, ότι το πρόβλημα γιγαντώθηκε! Το πιστεύω κι εγώ γιαυτό δεν έχει τίσο νόημα να εξετάζουμε την αρχή γιατί τότε το πρόβλημα ήταν άλλο, κι άλλο σήμερα. Τώρα είναι το θέμα πως προχωράνε. .

Τέλος σκέφτηκα αρκετά την άλλη άποψη και προσπάθησα να μπω στη θέση της κοπέλας. Ναι έχει δίκιο να νιώθει έχθρα κλπ το σημείο που δεν μου αρέσει και πιστεύω κάνει τη διαφορά, είναι ότι δεν είναι ικανή να δείξει (έστω λίγη) κατανόηση στην άλλη πλευρά να αναλογιστεί λίγο τον πόνο που περνάνε αυτοί οι άνθρωποι και το πόσο έχουν ήδη τιμωρηθεί. Αντίθετα δείχνει να αντλεί ικανοποίηση ή από τον πόνο που συνεχίζει να τους προκαλεί. Αυτή η σκληρότητα είναι που δεν μπορώ να δεχτώ, δεν ταιριάζει σε μια νέα κοπέλα, σε μια μωρομάνα.


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Έχεις δίκιο μπορεί την ανασφάλεια να την προκαλεί η στάση του τζίμμυ που την "κρεμάει" ας πούμε μπροστά στα πεθερικά. Βέβαια της έχει αποδείξει την αγάπη του και την αφοσίωσή του έμπρακτα και αυτό θα πρέπει να τη γεμίζει ικανοποίηση.

ναι, της το απεδειξε, αλλα δεν παυει ειναι στη μεση, δεν πηρε θεση να τους ικανοποιησει ολους κ καπου εκει χαθηκε η μπαλα....αν αρχικα επιανε τους γονεις κ τους μιλουσε, ζητουσε να σταματησουν, αν ομοιως το ιδιο εκανε κ με την γυναικα του, ισως σημερα να μην μιλουσαμε καν....

κ πιο παλια μιλουσαμε για ορια.....κ στις 2 πλευρες.....μην ξεχνατε, τα ορια ακομη κ ενα μικρο παιδι το κανουν να αισθανεται ασφαλεια;),,,,

στην περιπτωση μας, εγιναν πολλα λαθη απο ολες τις πλευρες, γι αυτο δεν ειμαι τοσο απολυτη.

\

οπως κ οτι ο τζιμης, δεν ειναι απολυτα αντικειμενικος με τους γονεις(ειπαμε γονεις του ειναι), αλλα με την γυναικα του δειχνει περισσοτερη 'σκληροτητα', ενω κ οι 2 πλευρες φταινε.....

Είπες μια μεγάλη κουβέντα, ότι το πρόβλημα γιγαντώθηκε! Το πιστεύω κι εγώ γιαυτό δεν έχει τίσο νόημα να εξετάζουμε την αρχή γιατί τότε το πρόβλημα ήταν άλλο, κι άλλο σήμερα. Τώρα είναι το θέμα πως προχωράνε. .

Τέλος σκέφτηκα αρκετά την άλλη άποψη και προσπάθησα να μπω στη θέση της κοπέλας.

Ναι έχει δίκιο να νιώθει έχθρα κλπ το σημείο που δεν μου αρέσει και πιστεύω κάνει τη διαφορά, είναι ότι δεν είναι ικανή να δείξει (έστω λίγη) κατανόηση στην άλλη πλευρά να αναλογιστεί λίγο τον πόνο που περνάνε αυτοί οι άνθρωποι και το πόσο έχουν ήδη τιμωρηθεί. Αντίθετα δείχνει να αντλεί ικανοποίηση ή από τον πόνο που συνεχίζει να τους προκαλεί. Αυτή η σκληρότητα είναι που δεν μπορώ να δεχτώ, δεν ταιριάζει σε μια νέα κοπέλα, σε μια μωρομάνα.

κοιτα, για να κανει πισω κ εκεινη, πρεπει να δει πως κ τα πεθερικα αλλαξαν.

Ποια κοπελα θελει να την προσβαλλουν με καθε ευκαιρια?

Αυτο δεν συμβαινει στην περιπτωση αυτη....εχουν ξεκαθαρισει στον τζιμη οτι δεν την θελουν, ουτε να την δουν.οχι μονο σημερα, αλλα κ παλιοτερα το ειχαν πει.

Δεν καταλαβαν καν οτι εκαναν καπου λαθος.....για εμενα αυτο τα λεει ολα.....

ο ιδιος ειχε πει 'κ να πω στην γυναικα μου οτι την θελουν οι γονεις μου, η μαμα μου μπορει να την παρει τηλ κ να αρχισει τα ιδια'

πριν λιγους μηνες ηταν οι καταρες....

μηπως δεν ειναι σκληροτητα απολυτα, αλλα αμυνα?

σκεψου λιγο.....αν ηθελε η πεθερα, θα τα ειχε λυσει ολα πολυ ευκολα....η καν δεν θα ειχε ξεκινησει καταστασεις....ειναι συνθετο το θεμα....

το θεμα γιγαντωθηκε....ναι, αλλα φταινε ολοι....

και στο κατω κατω, σκεψου, η πεθερα δεν θελει τη νυφη, κανει καταστασεις, βριζονται, μετα αντι να ζητησει συγνωμη, βγαινει κ απο πανω κ τοσο καιρο αντι να αλλαξει κατι, να μαλακωσουν(η βαπτιση δεν επρεπε να ειναι ευκαιρια?)

απλα τηην εχουν ξεγραψει κ εκεινη αλλα κ το εγγονι....που στο κατω κατω, το μωρο τι φταιει?

ποιος ειναι σκληρος αραγε????γιατι εγω βλεπω οι παπουδες να ειναι οι σκληροι κ ακαμπτοι στην περιπτωση του φιλου μας.....ασχετα αν εκεινος δεν το βλεπει.....ειπαμε γονεις του ειναι, οικογενεια του.....η γυναικα του αραγε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω εγω προσωπικα τι πιστευω....

το ολο θεμα πηγαζει στο οτι οι γονεις του που τα ξεκινησαν, δεν καταλαβαν οτι εκαναν κατι λαθος,

αρα ουτε μεταμελεια, βγαινουν κ οι θιγμενοι της ιστοριας....

ολο το σοι, ακουσε την πλευρα της πεθερασ κ αντι να ρωτησουν κ την νυφη τι εγινε, πηραν αυτοματα τη θεση της πεθερας.....αυτο εξηγει πολλα για εμενα.....για το οτι απομακρυνθηκε απο ολους.....κανενας δεν την στηριξε, ουτε καν ρωτησε τι εγινε.....δεν ενδιαφερθηκαν να μαθουν την δικη της πλευρα....

τα πεθερικα υποστηριζουν πως ειναι ανεπιθυμητη η νυφη, ηθελαν ομως το εγγονι....

η συζυγος, ελεγε το παιδι εχει κ μαμα...αρα να πανε ολοι,,,προσοχη....δεν ειπε ειναι κακοι, δεν αφηνω να παει εκει το παιδι....εχει διαφορα

γι αυτο,εγω πιστευω περιμενε μια συγνωμη που δεν ηρθε ποτε, γι αυτο περασε τοσος καιρος....αν αφηνε να βλεπουν το παιδι, ποτε δεν θα ερχοταν η συμφιλιωση....ισως περιμενε να αλλαξουν, να σταματησουν να την κατηγορουν, να καταλαβουν οτι εκαναν λαθος....να τους βλεπουν τυπικα, αλλα επρεπε να ειναι καπως βεβαιη οτι αλλαξαν τα πραγματα...

οι γονεις του ειναι αμετακινητοι στις αποψεις τους....πριν λιγο καιρο, ηρθαν κ οι καταρες....στη μαμα του εγγονιου:shock:

αραγε, ποιος γονιος καταριεται μια μητερα, ειδικα τη μητερα του εγγονου τους?πολυ σκληρο για εμενα κ ανεπιτρεπτο....

επειση δεν εχουν δει το εγγονι, λενε πλεον δεν τους ενδιαφερει καν:shock:το παιδι του ιδιου τους του γιου...

αυτα με σοκαρουν εμενα....παλιοτερα προετρεπα τον τζιμη να τους καλεσουν, ειχα την ελπιδα πως θα μαλακωσουν κ θα συμφιλιωθουν....αλλα δεν βλεπω αχτιδα ελπιδας....απλα διεγραψαν ατομα κ το χειροτερο για εμενα ειναι πως εκεινοι τα δημιουργησαν ολα απο την αρχη....

η χειροτερη νυφη του κοσμου να ειναι, οι παπουδες δεν επρεπε να κανουν πισω?να πανε στη βαπτιση να καμαρωσουν τον γιο τους κ το εγγονι?

κι εκεινη πιεζεται....αν ηταν μες στην τρελη χαρα, δεν θα εβγαζε ψυχοσωματικα(αλλεργιες κ θελει ηρεμια ειπε ο γιατρος)

συγνωμη για το σεντονι, αλλα ηθελα να εκθεσω την αποψη μου με επιχειρηματα, μην νομιζετε οτι οι πεθεροπληκτες κανουν κομμα κλπ οπως ακουστηκε....

δεν πηρα αυτη την σταση ουτε απο φεμινισμο, ουτε ως πεθεροπληκτη, η λογικη μου αυτο μου λεει.....

αυτα καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την mama@2.

Και στο τελευταίο πόστ, αλλα και στο να μην χρησιμοποιούμε βαριές εκφράσεις για έναν άνθρωπο που δεν μπορει να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Το τι ειναι στην πραγματικότητα αυτή η γυναικα καμία μας εδώ δεν ξέρει.

Αλλα θα σας πω το εξής, δέχομαι απόλυτα, οτι ο jimmy, βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογικη κατάσταση με τις δυο μεριές ανυποχωρητες.

Θα δεχτω οτι η γυναικα του δεν κανει βήμα πίσω, αλλα πρέπει να γίνει αποδεκτό οτι και η οικογένεια του δεν υποχωρεί πουθενα. Και πιστεύω οτι κανεις δεν υπολογίζει το τι θέλει ο jimmy. Που εχει και αυτός μερίδιο στην σημερινή κατάσταση. Πιστεύω οτι όλοι το τραβάνε για να πάρουν τον jimmy με το μέρος τους. Δηλαδή, η γυναικα του να ξεκοψει τελείως με την οικογένεια του ΑΛΛΑ και η μαμα του για να χωρίσει ο jimmy την γυναικα του. Αυτά τα θεωρώ δεδομένα.

Και αυτο θέλω να καταλάβει και ο jimmy.

Τωρα για το οτι ήθελε να ακυρώσει την δεξίωση, είπα την γνώμη μου σε προηγούμενο πόστ, και βγάζω το συμπέρασμα οτι την εχει γύρει την ζυγαριά!

Εγω προσωπικά την γυναικα του την λυπάμαι. Και βήμα που δεν κανει πίσω, νομίζω οτι γινεται επειδη φοβάται. Και λάθος να κανει, ειναι δεκτό αφού σε αυτή την κατάσταση εχουν κανει όλοι πολλα λάθη.

Δε θέλω επειδη εχω αυτή τη γνώμη να πείτε πάλι οτι την εχω γιατι είμαι πεθεροπληκτη, γιατι εμένα ο άντρας μου τους πέταξε έξω απο το σπίτι μας και είμαστε δόξα τω Θεω πολυ ευτυχισμένοι. Εχω ακούσει άπειρα συγγνώμη, και τα εχω αφήσει πίσω μου γιατι θέλω να χαρώ τον γάμο μου με τον άντρα μου. Είμαι της άποψης οτι παντρεύτηκα έναν άντρα και όχι μια οικογένεια.

Αν είχε ακούσει και η γυναικα του jimmy ίσως τα πράγματα να ήταν αλλιώς.

Ελπίζω ομως οτι ακούει ο jimmy απο την μαμα του να μην τα μεταφέρει στην γυναικα του γιατι εχει πει πολλα άσχημα και το μίσος τροφοδοτείται απο αυτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι απο μενα!!!!

jimmy, κοριτσια θα ηθελα να παραθεσω καποιες σκεψεις κ καποια ερωτηματα προς προβληματισμο.....

ο jimmy σε ποιο ακριβως κομματι της σχεσης του με τη γυναικα του δειχνει να την αγαπαει πραγματικα κ να την στηριζει περα απο το οικονομικο κ πρακτικο κομματι;;;;

που αλλαξαν σπιτι;;;;αυτο το εκανε για τη συζυγο του αποκλειστικα η μηπως κ ο ιδιος ηθελε να αποφυγει τις εντασεις;;;;επειδη δεν την αφηνει να δουλευει κ της τα παρεχει ολα;;;κ αυτη απο την πλευρα της ειναι υπευθυνη για το παιδι του κ το νοικοκυριο τους οπως κ ο ιδιος εχει αναγνωρισει....που δεχτηκε να παει σε συμβουλο γαμου;;;;αφου κ αυτα που του ειπε ο συμβουλος δεν λεει να τα καταλαβει (οτι φταινε αποκλειστικα κ μονο οι δικοι του) κ συνεχιζει να παιρνει το μερος των γονιων του....που δεχτηκε να κανει ανοιχτη βαφτηση;;;;η βαφτηση αλλωστε ειναι μυστηριο κ ειναι η γιορτη του παιδιου τους....γιατι να γινει κεκλεισμενων των θυρων εφοσον υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα;;;;

τι το ουσιαστικο εχει κανει ο jimmy γι'αυτην;;;;;

1.εδωσε σημασια στα παραπονα που η ιδια του ειχε κανει απο την αρχη για την συμπεριφορα της μανας του;;;;;ΟΧΙ

2.την υπερασπιστηκε οταν την εβριζαν;;;;;ΟΧΙ

3.την υπερασπιστηκε οταν την καταριουνταν;;;;ΟΧΙ

4.του φταινε οι γονεις της γυναικας του που υπερασπιστηκαν την κορη τους(καποιος επρεπε να το κανει αφου ο ιδιος δεν το εκανε);;;;;;ΝΑΙ

5.αποκοπηκε απο την οικογενεια του;;;;;ΟΧΙ (ο ιδιος συνεχιζει κ τους βλεπει κ καλα κανει φυσικα....)

6.τσακωνεται με τη συζυγο του εξαιτιας των γονιων του που το μονο θεμα που εχουν να συζυτησουν μαζι του ειναι το ποσο λαθος ειναι η συζυγος του;;;;;ΝΑΙ

7.υπαρχει μονιμη γκρινια κ ενταση στο σπιτι του λογω της καταστασης;;;;ΝΑΙ

8.συνεχιζει να υπερασπιζεται τους γονεις του που του ξεκαθαρισαν οτι δεν θα πανε στη βαφτιση του εγγονιου τους;;;;; ΝΑΙ κ ας γινει ρεζιλι ο ιδιος στους καλεσμενους του;;;; ΝΑΙ μονο κ μονο επειδη ειναι τσακωμενοι με τη νυφη τους;;;;; ΝΑΙ τον γιο τους που θα χρειαστει να δωσει εξηγησεις στο ιδιο του το σοι δεν τον σκεφτονται;;;;ΟΧΙ το οτι η βαφτιση ειναι μυστηριο θρησκευτικο κ ιερο δεν το σκεφτονται;;;;;;ΟΧΙ

συνεχιζει ομως να τους υπερασπιζεται....κ ας του εχουν δημιουργησει τοσο προβληματα εξ αρχης....κ ας εβρισαν την γυναικα του....κ ας μην θελουν να δουν το παιδι του γιου τους....ουτε στη βαφτιση του....κ ολα αυτα για εναν εγωισμο....κ για να μην ριξουν οι ιδιοι τα μουτρα τους να ζητησουν ενα συγνωμη αληθινο....

9.που θελει να την χωρισει μονο κ μονο επειδη δεν ειναι αρεστη στους γονεις κ το σοι του;;;;;;;ΝΑΙ γιατι δεν δεχομαι οτιδεν τον καταλαβαινει κ δεν τον αγαπαει η ιδια....

αν ισχυε κατι τετοιο η ιδια θα τον ειχε χωρισει απο την αρχη κ θα ειχε κ καλη δικαιολογια γι'αυτο:

''Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Κ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ''

συγνωμη για το σεντονι.....απλα εγω τοσο καιρο που διαβαζω το θεμα αυτα σκεφτομαι κ ειπα να τα γραψω....


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ παλι απο μενα!!!!

jimmy, κοριτσια θα ηθελα να παραθεσω καποιες σκεψεις κ καποια ερωτηματα προς προβληματισμο.....

ο jimmy σε ποιο ακριβως κομματι της σχεσης του με τη γυναικα του δειχνει να την αγαπαει πραγματικα κ να την στηριζει περα απο το οικονομικο κ πρακτικο κομματι;;;;

που αλλαξαν σπιτι;;;;αυτο το εκανε για τη συζυγο του αποκλειστικα η μηπως κ ο ιδιος ηθελε να αποφυγει τις εντασεις;;;;επειδη δεν την αφηνει να δουλευει κ της τα παρεχει ολα;;;κ αυτη απο την πλευρα της ειναι υπευθυνη για το παιδι του κ το νοικοκυριο τους οπως κ ο ιδιος εχει αναγνωρισει....που δεχτηκε να παει σε συμβουλο γαμου;;;;αφου κ αυτα που του ειπε ο συμβουλος δεν λεει να τα καταλαβει (οτι φταινε αποκλειστικα κ μονο οι δικοι του) κ συνεχιζει να παιρνει το μερος των γονιων του....που δεχτηκε να κανει ανοιχτη βαφτηση;;;;η βαφτηση αλλωστε ειναι μυστηριο κ ειναι η γιορτη του παιδιου τους....γιατι να γινει κεκλεισμενων των θυρων εφοσον υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα;;;;

τι το ουσιαστικο εχει κανει ο jimmy γι'αυτην;;;;;

1.εδωσε σημασια στα παραπονα που η ιδια του ειχε κανει απο την αρχη για την συμπεριφορα της μανας του;;;;;ΟΧΙ

2.την υπερασπιστηκε οταν την εβριζαν;;;;;ΟΧΙ

3.την υπερασπιστηκε οταν την καταριουνταν;;;;ΟΧΙ

4.του φταινε οι γονεις της γυναικας του που υπερασπιστηκαν την κορη τους(καποιος επρεπε να το κανει αφου ο ιδιος δεν το εκανε);;;;;;ΝΑΙ

5.αποκοπηκε απο την οικογενεια του;;;;;ΟΧΙ (ο ιδιος συνεχιζει κ τους βλεπει κ καλα κανει φυσικα....)

6.τσακωνεται με τη συζυγο του εξαιτιας των γονιων του που το μονο θεμα που εχουν να συζυτησουν μαζι του ειναι το ποσο λαθος ειναι η συζυγος του;;;;;ΝΑΙ

7.υπαρχει μονιμη γκρινια κ ενταση στο σπιτι του λογω της καταστασης;;;;ΝΑΙ

8.συνεχιζει να υπερασπιζεται τους γονεις του που του ξεκαθαρισαν οτι δεν θα πανε στη βαφτιση του εγγονιου τους;;;;; ΝΑΙ κ ας γινει ρεζιλι ο ιδιος στους καλεσμενους του;;;; ΝΑΙ μονο κ μονο επειδη ειναι τσακωμενοι με τη νυφη τους;;;;; ΝΑΙ τον γιο τους που θα χρειαστει να δωσει εξηγησεις στο ιδιο του το σοι δεν τον σκεφτονται;;;;ΟΧΙ το οτι η βαφτιση ειναι μυστηριο θρησκευτικο κ ιερο δεν το σκεφτονται;;;;;;ΟΧΙ

συνεχιζει ομως να τους υπερασπιζεται....κ ας του εχουν δημιουργησει τοσο προβληματα εξ αρχης....κ ας εβρισαν την γυναικα του....κ ας μην θελουν να δουν το παιδι του γιου τους....ουτε στη βαφτιση του....κ ολα αυτα για εναν εγωισμο....κ για να μην ριξουν οι ιδιοι τα μουτρα τους να ζητησουν ενα συγνωμη αληθινο....

9.που θελει να την χωρισει μονο κ μονο επειδη δεν ειναι αρεστη στους γονεις κ το σοι του;;;;;;;ΝΑΙ γιατι δεν δεχομαι οτιδεν τον καταλαβαινει κ δεν τον αγαπαει η ιδια....

αν ισχυε κατι τετοιο η ιδια θα τον ειχε χωρισει απο την αρχη κ θα ειχε κ καλη δικαιολογια γι'αυτο:

''Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Κ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ''

συγνωμη για το σεντονι.....απλα εγω τοσο καιρο που διαβαζω το θεμα αυτα σκεφτομαι κ ειπα να τα γραψω....

Ολες μου οι σκέψεις απαντώνται με το ίδιο τροπο σε αυτο το ερωτηματολόγιο!

Αλλα επειδη κατηγορήθηκα για "πεθεροπληξια" προσπαθώ πολυ να καταλάβω όλες τις μεριές. Μεχρι στιγμής αυτο που εχω καταλάβει ειναι η μεριά του jimmyκαι της γυναίκας του.

Δεν πιστεύω ομως οτι ο jimmy, τα έκανε επίτηδες. Στη προσπαθεία του να σώσει την κατάσταση έκανε λάθος κινήσεις. Βέβαια σε αυτο φταίει που επηρεάζεται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ολες μου οι σκέψεις απαντώνται με το ίδιο τροπο σε αυτο το ερωτηματολόγιο!

Αλλα επειδη κατηγορήθηκα για "πεθεροπληξια" προσπαθώ πολυ να καταλάβω όλες τις μεριές. Μεχρι στιγμής αυτο που εχω καταλάβει ειναι η μεριά του jimmyκαι της γυναίκας του.

Δεν πιστεύω ομως οτι ο jimmy, τα έκανε επίτηδες. Στη προσπαθεία του να σώσει την κατάσταση έκανε λάθος κινήσεις. Βέβαια σε αυτο φταίει που επηρεάζεται πολυ.

συμφωνω κ με τις δυο σας,

ουτε εγω πιστευω πως το κανει ηθελημενα, αλλα απο αγαπη κ στις 2 μεριες (γερνει κ προς τους γονεις--κ εγω αυτο καταλαβαινω), δεν πηρε θεση αρχικα, εφτασαν εδω κ τα ριχνει σημερα ολα στη γυναικα του........

παραδεχεται οτι ειχε δικιο στην αρχη η γυναικα του, αλλα την κατηγορει σημερα για αδιαλλαξια....δεν βλεπει ομως πως πιο αδιαλλακτοι ειναι οι δικοι του....δυστυχως....

spyrr , ....συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.....κ εγω ετσι τα αντιλαμβανομαι....

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι πεθεροπληκτη!!!!!ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!!!!

κ αυτο μονο κ μονο επειδη μπηκαν ορια εξ αρχης κ τα επεναδιαπραγματευομαστε οταν κ οπου χρειαζεται.....

σιγουρα δεν το κανει επιτηδες ο jimmy....αλλα απο την αλλη πλευρα δεν δειχνει να αντιλαμβανεται κ το αντιθετο....καταλαβαινω πως δεν του αρεσει η ολη υποθεση....απλα μου δειχνει πως θελει να αλλαξει τα πραγματα ξεκινωντας απο λαθος βαση....κ η βαση ειναι αυτη που οικοδομει τα γερα θεμελια.....


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θέλω να πω οτι η γυναικα του αποκλείεται να τα εχει ολα στήσει και ολα αυτα να αποτελούν μέρος ενός σχεδίου. Αν το έκανε, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς, θα εξαντλουσε ολη την πονηράδα της και θα ήταν αλλιώς. Η μεγαλύτερη "εκδίκηση" θα ήταν μα έβλεπε η πεθερα τον jimmy με την γυναικα του ερωτευμένους και αγαπημένους. Αλλα αυτο που φαινεται καθαρά ειναι οτι η γυναικα του jimmy, ειναι και αυτή πληρωμένη και πανικοβλημενη. Δεν τα εχει ολα δικά της όπως λέτε, εχει ψυχοσωματικα, εχει έναν άντρα που τσακώνονται συνέχεια, και πάλι όταν της λέει οτι θα κάνουν πασχα μόνοι τους η τα γενέθλια μόνοι τους, δεν μας εχει πει ο jimmy οτι παραπονιεται. Θυσιάζει και αυτή πολλα πράγματα, αρκεί να υπάρχει ηρεμία στο σπίτι της. Και όταν παει ο jimmy να της μιλήσει απαντά μονο με το να μην την θυμίζει τα άσχημα που πέρασε. Μα βρε κορίτσια δεν τα βγάζει απο το μυαλο της!

Αν λοιπόν λειτουργούσε βάση σχεδίου, τότε θα είχε στείλει το παιδι ήδη καμία δυο φορες, και κάθε φορά που ο jimmy θα ήταν ικανοποιημένος θα άρχιζε με το να άδικο ύφος, τα εγω σ αγαπάω πολυ και δε σου Χαλάω χατήρι, τα εγω είμαι ανώτερη για σένα και λέγε λέγε ο jimmy θα ήταν με το μέρος της, και ναι τότε θα τα είχε ολα!

Προφανώς και δεν εχει κάποιο πλάνο. Και αυτή σπασμωδικά αντιδρά. Ειναι τοσο τεταμένη η κατάσταση που όλοι ειναι στα άκρα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θέλω να πω οτι η γυναικα του αποκλείεται να τα εχει ολα στήσει και ολα αυτα να αποτελούν μέρος ενός σχεδίου. Αν το έκανε, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς, θα εξαντλουσε ολη την πονηράδα της και θα ήταν αλλιώς. Η μεγαλύτερη "εκδίκηση" θα ήταν μα έβλεπε η πεθερα τον jimmy με την γυναικα του ερωτευμένους και αγαπημένους. Αλλα αυτο που φαινεται καθαρά ειναι οτι η γυναικα του jimmy, ειναι και αυτή πληρωμένη και πανικοβλημενη. Δεν τα εχει ολα δικά της όπως λέτε, εχει ψυχοσωματικα, εχει έναν άντρα που τσακώνονται συνέχεια, και πάλι όταν της λέει οτι θα κάνουν πασχα μόνοι τους η τα γενέθλια μόνοι τους, δεν μας εχει πει ο jimmy οτι παραπονιεται. Θυσιάζει και αυτή πολλα πράγματα, αρκεί να υπάρχει ηρεμία στο σπίτι της. Και όταν παει ο jimmy να της μιλήσει απαντά μονο με το να μην την θυμίζει τα άσχημα που πέρασε. Μα βρε κορίτσια δεν τα βγάζει απο το μυαλο της!

Αν λοιπόν λειτουργούσε βάση σχεδίου, τότε θα είχε στείλει το παιδι ήδη καμία δυο φορες, και κάθε φορά που ο jimmy θα ήταν ικανοποιημένος θα άρχιζε με το να άδικο ύφος, τα εγω σ αγαπάω πολυ και δε σου Χαλάω χατήρι, τα εγω είμαι ανώτερη για σένα και λέγε λέγε ο jimmy θα ήταν με το μέρος της, και ναι τότε θα τα είχε ολα!

Προφανώς και δεν εχει κάποιο πλάνο. Και αυτή σπασμωδικά αντιδρά. Ειναι τοσο τεταμένη η κατάσταση που όλοι ειναι στα άκρα!

Συμφωνω με το σκεπτικο σου....

Η πεθερα μπορει να ΄'δρα βαση σχεδιου΄', αποδειξη οτι κ καταφερνει να κοντευει να τους χωρισει, αλλα κ ο τζιμης δεν την κατηγορει, αλλα κ λυπαται κ τους γονεις του....παντως, εχει φερθει πολυ εξυπνα...

σε αντιθεση με την γυναικα του τζιμη, που ουτε εχω πιστευω πως δρα βαση καποιου σχεδιου....αντιδρα με βαση το συναισθημα, οχι τη λογικη, αν ακολουθουσε καποιο σχεδιο κ θα ειχε απομακρυνθει, κ με τον αντρα της καλα θα τα ειχε, κ θα εστελνε μια στο τοσο το παιδι, να κλεινει τα στοματα....κ αγαπημενοι κ ευτυχισμενοι θα ηταν με τον αντρα της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλοι όσοι έγραψαν κατά τη γνώμη μου έχουν λίγο ή πολύ δίκαιο.

Σίγουρα και από τις 2 πλευρές υπάρχουν πολλά επιχειρήματα.

Να σας πω εγώ τί έκανα σε κάτι ανάλογο;

Ο πεθερός μου λίγες μέρες πριν γενήσω το πρώτο μου παιδί με έδιωξε από το σπίτι του :confused: και μου είπε να μην πάω ούτε εγώ ξανά ούτε το παιδί μου κατά λέξη, επειδή έκανα εμετούς και του ζήτησα να μην ανάψει το τσιγάρο που κρατούσε.

Δεν φτάνει αυτό αλλά η πεθερά μου τα ανέστρεψε στον άνδρα μου και σε όλο το σόι ότι εγώ το είπα και όχι αυτός.

Θύμωσα πολύ. Όμως δεν τους ξέκοψα. Εννοώ ότι εγώ από τότε δεν έχω ξαναπάει σπίτι τους και έχουν περάσει 7 χρόνια και ποτέ ξανά δεν με κάλεσαν. Εκείνοι όμως έρχονται κανονικά όταν εγώ λείπω. Μια μέρα με είδαν τυχαία γιατί γύρισα νωρίτερα και κρύβονταν.

Ξεφτιλίκια. Φταίει για αυτό ο άνδρας μου. Δεν το συζητώ.

Στην αρχή τσατιζόμουν και τσακωνόμασταν. Μετά όμως μαλάκωσα και άρχισα να νιώθω ότι παρόλο που είναι ηλίθιοι και κακιασμένοι είναι γονείς και επειδή είμαι κι εγώ μητέρα που λατρεύω τα παιδιά μου δεν θα άντεχα να ζήσω ανάλογες καταστάσεις.

Κανένα παιδί μου δεν πήρε το όνομά του επειδή δεν ήθελε και ο άνδρας μου. Πήραν άσχετα ονόματα. Έκαναν τις βαπτίσεις μας μπάχαλο, αλλά δεν βαριέστε βρε παιδιά. Υγεία να έχουμε και καλή διάθεση.

Δεν μου αρέσουν, δεν τους αρέσω, καλώς ή κακώς όμως μας δένουν αυτά τα 3 αγγελούδια.

Αυτά ήθελα να πω και αυτό δεν το κάνω γιατί αγαπώ τον άνδρα μου, αλλά δεν θέλω να στερήσω από τα παιδιά μου 2 ανθρώπους που τα αγαπούν.

Τζίμι κάνε κάτι ειλικρινά. Και με το καλό η βάπτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξαναδιάβασα τα μνμ μου μήπως έγραψα κάτι που μπορεί να παρανοηθεί ή δεν το διατύπωσα καλά και δεν το θυμάμαι :rolleyes: αλλά όχι! Ήμουν ξεκάθαρη! Απλά πιστεύω ότι φταίνε όλοι! Και όταν λέω όλοι το εννοώ! Ούτε η νύφη είναι άμοιρη ευθυνών! Όμως θα κάνω δύο ερωτήσεις και αν με επιχειρήματα μου το εξηγήσετε τότε θα παραδεχτώ πως έχω άδικο! 1ον Γιατί το παιδί πάει όπου και η μάνα :shock: και όχι όπου και ο πατέρας; :rolleyes: Και 2ον Γιατί να θεωρήσουμε παραχώρηση το ότι τον άφησε να καλέσει τους γονείς του στη βάπτιση; Δεν είναι αυτονόητο ασχέτως με ότι έγινε ότι θα καλεστούν οι γονείς και από τις δύο πλευρές; Ή ζω σε άλλον κόσμο ή απλά είμαι χαζή και μου φαίνονται το ίδιο ακραία και τα δύο παραπάνω!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Marmin και εγώ θεωρώ δεδομένο, ότι για να υπάρχει ένα τόσο γιγάντιο πρόβλημα εννοείται πως κάπου φταίνε όλοι, ή να το πω και αλλιώς είναι όλοι ανυποχώρητοι. Γιατί ξέρεις, σε πολλές οικογένειες υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά κάποιος κάνει πίσω για χάρη της οικογενειακής ηρεμίας. Οχι πάντα όμως, καθώς πολλά ζευγάρια καταλήγουν στο χωρισμό για τέτοιους λόγους, και δεν μιλάω για τον jimmy τώρα, αλλά φαντάζομαι και εσύ κάποια στιγμή θα γνώρισες ζευγάρια που έληξαν άδοξα την σχέση τους εξαιτίας τρίτων.

Να, στην περίπτωση της frosobal που μας παρέθεσε την ιστορία της, η κοπέλα το χειρίστηκε αλλιώς και κάπου υποχώρησε. Στο δικό μου σπίτι, μετά το εμπάργκο που τους έκανε ο άντρας μου, υποχώρησαν οι γονείς του (ελπίζω δηλαδή γιατί πάντα έχω τον φόβο!).

Στο σπίτι του jimmy όμως, όλοι λένε τα δικά τους.

Και επειδή και εγώ ήμουν από αυτές που είπαν για την "παραχώρηση", να ξεκαθαρίσω τι εννοώ. Μέχρι τώρα, οι γονείς του jimmy κρατάνε την δική τους στάση, μιλάνε άσχημα για την νύφη τους, την απαξιώνουν και δεν θέλουν να την βλέπουν μπροστά τους. Και από την άλλη μεριά, η γυναίκα του jimmy επίσης δεν θέλει να τους βλέπει μπροστά της και έχει επίσης τα ίδια αντίστοιχα άσχημα συναισθήματα.

Οταν λέω παραχώρηση, εννοώ ότι για την βάπτιση του γιου τους, αποφάσισαν μία ανοικτή βάπτιση και παρόλο που δεν θέλει να τους βλέπει, στην ανοικτή βάπτιση δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, φαντάζομαι το καταλαβαίνει και η ίδια, οπότε ετοιμάσανε τα προσκλητήρια, τα στείλανε και περίμενε τα τους δει κανονικά. Μην θεωρείς το αυτονόητο γιατί σε περιπτώσεις σαν και αυτές τίποτα δεν είναι. Αφού όλοι το τραβάνε στα άκρα. Όμως η άλλη μεριά συνεχίζει να μένει αμετακίνητη. Δεν φόρεσα στην γυναίκα του φωτοστέφανο, ούτε εννοώ ότι έκανε τρελή θυσία, όμως φαίνεται πως σε αυτή την φάση "κατάλαβε" τον άντρα της. Προσπάθησα να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορούσα.

Ομως να σου πω και κάτι με το χέρι στην καρδιά? Αυτό με τις κατάρες είναι φρικτό! Το φαντάζεσαι λίγο? "Σου εύχομαι να πάθεις τα χειρότερα" Δλδ τι ακριβώς? Να μείνει το μωρό της ορφανό? Κορίτσια, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ξέρω αν θα το ξεπερνούσα ποτέ. Και σας το λέω ειλικρινά! Από μία μάνα τέτοια δεν επιτρέπετε να ακούγονται. Εχω τσακωθεί πολλές φορές αλλά κατάρα δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ρίξει. Το θεωρώ χυδαίο!

Και μετά λέει η μάνα στο παιδί της, "αγόρι μου έχω ρίξει τόσες κατάρες στην γυναίκα σου που ντρέπομαι να μπω σε εκκλησία". Πολύ βαριά πράγματα βρε κορίτσια, αδιανόητα για μενα. Αν δηλαδή το άκουγε ο άντρας μου και μετά έλεγε εμένα ανυποχώρητη δεν ξέρω μέχρι που θα έφτανα. Και αναρωτιέστε αν "φοβάται" φασαρίες στα βαφτίσια?

Ομως πιστεύω, ότι και ο jimmy έχει ευθύνες, Από τον τρόπο που μιλάει για την γυναίκα του βγάζει μια "επιθετικότητα". Αν με αυτό τον τρόπο προσεγγίζει και την ίδια δεν είναι λογικό και η ίδια να εισπράττει αυτή την επιθετικότητα? Υπάρχει και αυτή η πλευρά, που θεωρώ ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη. Γι αυτό δεν είναι ωραίο να την λέμε "τρελή" και τέτοια. Πιστεύω, ότι είναι και αυτή πολύ πληγωμένη και θυμωμένη. Αν διαβάσετε τα πρώτα μηνύματα, η γυναίκα του ήταν για πολλά χρόνια "υπέροχη". Νομίζω οκτώ χρόνια είναι μαζί και άλλαξε τα δύο. Λένε να δαιμονίστηκε ξαφνικά? Προφανώς και όχι. Αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνει και η ίδια ότι δεν έχει σύμμαχο τον άντρα της και γι αυτό αντιδρά με υπερβολές, και μερικές φορές ίσως και λάθος, δε θα διαφωνήσω. Μακάρι να έβλεπε πως, η καλύτερη απάντηση για την πεθερά της είναι να βλέπει τον jimmy τρελαμένη μαζί της. Αλλά τότε θα δρούσε βάσει σχεδίου!

Μας λέει ο Jimmy ότι θα κάνει "αυτή" την βάφτιση να διασκεδάσει με τους "δικούς της". Ο θυμός του δεν τον αφήνει να δει το αυτονόητο. Οτι "δικός της" είναι αυτός, ο σύζυγος της και πατέρας του παιδιού που βαφτίζεται. Αλλά ο ίδιος δε νιώθει έτσι, προτιμά να υποτιμήσει την βάφτιση του γιου του μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του αρνήθηκαν την πρόσκληση. Για μένα, αυτή η μέρα είναι μία τεράστια ημέρα χαράς και γιορτής, και θα έπρεπε να βάλει προτεραιότητα στο παιδί και να διασκεδάσει με την καρδιά του, για χάρη του παιδιού του και όχι να το βλέπει αγκαρία. Στο κάτω κάτω, το προσκλητήριο πήγε και εκείνη αρνήθηκαν. ΟΛΟΙ! Γονείς, αδέλφια! Τόσο πολύ θα τους πείραζε να πανε για να δουν τον jimmy ευτυχισμένο? Η μήπως σκοπεύουν να τραβήξουν το σκοινί όσο χρειαστεί αρκεί να χωρίσει ο jimmy? Το ότι είναι με το μέρος τους φαντάζομαι το έχουν καταλάβει και εκείνοι.

(Jimmy, γράφω στο τρίτο πρόσωπο για να δικαιολογήσω την άποψη μου στην κοπέλα, αλλά εννοείται πως όλα αυτά τα γράφω για σένα, να σου πω την δική μου ματιά γιατί καλό θα είναι να ακούς όλες τις απόψεις. Υποθέτω πως δεν γράφεις εδώ μόνο για να συμφωνούν μαζί σου, και γι' αυτό λέω την "αντίθετη ματιά" και πάντα με καλό σκοπό)

Link to comment
Share on other sites

Marmin και εγώ θεωρώ δεδομένο, ότι για να υπάρχει ένα τόσο γιγάντιο πρόβλημα εννοείται πως κάπου φταίνε όλοι, ή να το πω και αλλιώς είναι όλοι ανυποχώρητοι. Γιατί ξέρεις, σε πολλές οικογένειες υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά κάποιος κάνει πίσω για χάρη της οικογενειακής ηρεμίας. Οχι πάντα όμως, καθώς πολλά ζευγάρια καταλήγουν στο χωρισμό για τέτοιους λόγους, και δεν μιλάω για τον jimmy τώρα, αλλά φαντάζομαι και εσύ κάποια στιγμή θα γνώρισες ζευγάρια που έληξαν άδοξα την σχέση τους εξαιτίας τρίτων.

Να, στην περίπτωση της frosobal που μας παρέθεσε την ιστορία της, η κοπέλα το χειρίστηκε αλλιώς και κάπου υποχώρησε. Στο δικό μου σπίτι, μετά το εμπάργκο που τους έκανε ο άντρας μου, υποχώρησαν οι γονείς του (ελπίζω δηλαδή γιατί πάντα έχω τον φόβο!).

Στο σπίτι του jimmy όμως, όλοι λένε τα δικά τους.

Και επειδή και εγώ ήμουν από αυτές που είπαν για την "παραχώρηση", να ξεκαθαρίσω τι εννοώ. Μέχρι τώρα, οι γονείς του jimmy κρατάνε την δική τους στάση, μιλάνε άσχημα για την νύφη τους, την απαξιώνουν και δεν θέλουν να την βλέπουν μπροστά τους. Και από την άλλη μεριά, η γυναίκα του jimmy επίσης δεν θέλει να τους βλέπει μπροστά της και έχει επίσης τα ίδια αντίστοιχα άσχημα συναισθήματα.

Οταν λέω παραχώρηση, εννοώ ότι για την βάπτιση του γιου τους, αποφάσισαν μία ανοικτή βάπτιση και παρόλο που δεν θέλει να τους βλέπει, στην ανοικτή βάπτιση δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, φαντάζομαι το καταλαβαίνει και η ίδια, οπότε ετοιμάσανε τα προσκλητήρια, τα στείλανε και περίμενε τα τους δει κανονικά. Μην θεωρείς το αυτονόητο γιατί σε περιπτώσεις σαν και αυτές τίποτα δεν είναι. Αφού όλοι το τραβάνε στα άκρα. Όμως η άλλη μεριά συνεχίζει να μένει αμετακίνητη. Δεν φόρεσα στην γυναίκα του φωτοστέφανο, ούτε εννοώ ότι έκανε τρελή θυσία, όμως φαίνεται πως σε αυτή την φάση "κατάλαβε" τον άντρα της. Προσπάθησα να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορούσα.

Ομως να σου πω και κάτι με το χέρι στην καρδιά? Αυτό με τις κατάρες είναι φρικτό! Το φαντάζεσαι λίγο? "Σου εύχομαι να πάθεις τα χειρότερα" Δλδ τι ακριβώς? Να μείνει το μωρό της ορφανό? Κορίτσια, συγγνώμη, αλλά αυτό δεν ξέρω αν θα το ξεπερνούσα ποτέ. Και σας το λέω ειλικρινά! Από μία μάνα τέτοια δεν επιτρέπετε να ακούγονται. Εχω τσακωθεί πολλές φορές αλλά κατάρα δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ρίξει. Το θεωρώ χυδαίο!

Και μετά λέει η μάνα στο παιδί της, "αγόρι μου έχω ρίξει τόσες κατάρες στην γυναίκα σου που ντρέπομαι να μπω σε εκκλησία". Πολύ βαριά πράγματα βρε κορίτσια, αδιανόητα για μενα. Αν δηλαδή το άκουγε ο άντρας μου και μετά έλεγε εμένα ανυποχώρητη δεν ξέρω μέχρι που θα έφτανα. Και αναρωτιέστε αν "φοβάται" φασαρίες στα βαφτίσια?

Ομως πιστεύω, ότι και ο jimmy έχει ευθύνες, Από τον τρόπο που μιλάει για την γυναίκα του βγάζει μια "επιθετικότητα". Αν με αυτό τον τρόπο προσεγγίζει και την ίδια δεν είναι λογικό και η ίδια να εισπράττει αυτή την επιθετικότητα? Υπάρχει και αυτή η πλευρά, που θεωρώ ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη. Γι αυτό δεν είναι ωραίο να την λέμε "τρελή" και τέτοια. Πιστεύω, ότι είναι και αυτή πολύ πληγωμένη και θυμωμένη. Αν διαβάσετε τα πρώτα μηνύματα, η γυναίκα του ήταν για πολλά χρόνια "υπέροχη". Νομίζω οκτώ χρόνια είναι μαζί και άλλαξε τα δύο. Λένε να δαιμονίστηκε ξαφνικά? Προφανώς και όχι. Αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνει και η ίδια ότι δεν έχει σύμμαχο τον άντρα της και γι αυτό αντιδρά με υπερβολές, και μερικές φορές ίσως και λάθος, δε θα διαφωνήσω. Μακάρι να έβλεπε πως, η καλύτερη απάντηση για την πεθερά της είναι να βλέπει τον jimmy τρελαμένη μαζί της. Αλλά τότε θα δρούσε βάσει σχεδίου!

Μας λέει ο Jimmy ότι θα κάνει "αυτή" την βάφτιση να διασκεδάσει με τους "δικούς της". Ο θυμός του δεν τον αφήνει να δει το αυτονόητο. Οτι "δικός της" είναι αυτός, ο σύζυγος της και πατέρας του παιδιού που βαφτίζεται. Αλλά ο ίδιος δε νιώθει έτσι, προτιμά να υποτιμήσει την βάφτιση του γιου του μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του αρνήθηκαν την πρόσκληση. Για μένα, αυτή η μέρα είναι μία τεράστια ημέρα χαράς και γιορτής, και θα έπρεπε να βάλει προτεραιότητα στο παιδί και να διασκεδάσει με την καρδιά του, για χάρη του παιδιού του και όχι να το βλέπει αγκαρία. Στο κάτω κάτω, το προσκλητήριο πήγε και εκείνη αρνήθηκαν. ΟΛΟΙ! Γονείς, αδέλφια! Τόσο πολύ θα τους πείραζε να πανε για να δουν τον jimmy ευτυχισμένο? Η μήπως σκοπεύουν να τραβήξουν το σκοινί όσο χρειαστεί αρκεί να χωρίσει ο jimmy? Το ότι είναι με το μέρος τους φαντάζομαι το έχουν καταλάβει και εκείνοι.

(Jimmy, γράφω στο τρίτο πρόσωπο για να δικαιολογήσω την άποψη μου στην κοπέλα, αλλά εννοείται πως όλα αυτά τα γράφω για σένα, να σου πω την δική μου ματιά γιατί καλό θα είναι να ακούς όλες τις απόψεις. Υποθέτω πως δεν γράφεις εδώ μόνο για να συμφωνούν μαζί σου, και γι' αυτό λέω την "αντίθετη ματιά" και πάντα με καλό σκοπό)

Συμφωνώ (στα κόκκινα)! Όπως επίσης και για τις κατάρες! Έχεις απόλυτο δίκιο πολύ βαρύ! Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι "τα άκουσε" από τη νύφη και πάλι βαρύ!

Βέβαια όσον αφορά τη βάπτιση έχει τα δίκια του και ο Τζίμμυ γιατί το να λείπουν οι γονείς σου από τέτοια σημαντική στιγμή δεν είναι και λίγο! Ειδικά εάν είσαι αρκετά συναισθηματικός και για να νιώθεις ολοκληρωμένος τους θες όλους!

Προσωπικά δύο λύσεις μπορώ να σκεφτώ! Ή μιλάς με τη μητέρα σου και τις λες πως από τη στιγμή που παραδέχεται ότι της έριξε κατάρες και δεν ήταν σωστό να πάει στη γυναίκα σου και να της ζητήσει συγγνώμη τουλάχιστον για τις κατάρες και ότι δεν εννοούσε τίποτα από αυτές ήταν η κακιά στιγμή ή κάτι βρε παιδί μου! Εδώ υπάρχει ένα θέμα όμως! Πώς θα πείσει τη νύφη να την ακούσει; :rolleyes:

Ή (καλύτερο για μένα) Τζίμμυ μην φύγεις μόνος σου! Πάρε τη γυναίκα σου και το παιδάκι σου και φύγετε οι τρεις σας όσο καιρό το επιτρέπουν η δουλειά και τα οικονομικά σου! Χαλαρώστε και ζήστε σα να είστε μόνο εσείς οι τρεις, ξεχάστε τα όλα! Αφού ηρεμήσετε αρκετά και θυμηθείτε την αγάπη σας και όλα αυτά που σας έκαναν να δημιουργήσετε αυτή την όμορφη οικογένεια προσπάθησε να κάνεις μια κουβέντα μαζί της ήρεμα!Μη δεχτείς σαν απάντηση "μη μου τα θυμίζεις και με στενοχωρείς"! Αν πάει να σου πει κάτι τέτοιο πες της πως δε θέλεις να τη στενοχωρείς και για να γίνει αυτό θα πρέπει να αντιμετωπίσετε τη ρίζα του προβλήματος και να κάνετε μια καινούρια αρχή σε στέρεες βάσεις! Βρείτε μαζί τη λύση που θα ικανοποιεί και τους δύο, με αμοιβαίες υποχωρήσεις αλλά χωρίς να βάζετε βαριά ταφόπλακα επάνω σας!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ (στα κόκκινα)! Όπως επίσης και για τις κατάρες! Έχεις απόλυτο δίκιο πολύ βαρύ! Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι "τα άκουσε" από τη νύφη και πάλι βαρύ!

Βέβαια όσον αφορά τη βάπτιση έχει τα δίκια του και ο Τζίμμυ γιατί το να λείπουν οι γονείς σου από τέτοια σημαντική στιγμή δεν είναι και λίγο! Ειδικά εάν είσαι αρκετά συναισθηματικός και για να νιώθεις ολοκληρωμένος τους θες όλους!

Προσωπικά δύο λύσεις μπορώ να σκεφτώ! Ή μιλάς με τη μητέρα σου και τις λες πως από τη στιγμή που παραδέχεται ότι της έριξε κατάρες και δεν ήταν σωστό να πάει στη γυναίκα σου και να της ζητήσει συγγνώμη τουλάχιστον για τις κατάρες και ότι δεν εννοούσε τίποτα από αυτές ήταν η κακιά στιγμή ή κάτι βρε παιδί μου! Εδώ υπάρχει ένα θέμα όμως! Πώς θα πείσει τη νύφη να την ακούσει; :rolleyes:

Ή (καλύτερο για μένα) Τζίμμυ μην φύγεις μόνος σου! Πάρε τη γυναίκα σου και το παιδάκι σου και φύγετε οι τρεις σας όσο καιρό το επιτρέπουν η δουλειά και τα οικονομικά σου! Χαλαρώστε και ζήστε σα να είστε μόνο εσείς οι τρεις, ξεχάστε τα όλα! Αφού ηρεμήσετε αρκετά και θυμηθείτε την αγάπη σας και όλα αυτά που σας έκαναν να δημιουργήσετε αυτή την όμορφη οικογένεια προσπάθησε να κάνεις μια κουβέντα μαζί της ήρεμα!Μη δεχτείς σαν απάντηση "μη μου τα θυμίζεις και με στενοχωρείς"! Αν πάει να σου πει κάτι τέτοιο πες της πως δε θέλεις να τη στενοχωρείς και για να γίνει αυτό θα πρέπει να αντιμετωπίσετε τη ρίζα του προβλήματος και να κάνετε μια καινούρια αρχή σε στέρεες βάσεις! Βρείτε μαζί τη λύση που θα ικανοποιεί και τους δύο, με αμοιβαίες υποχωρήσεις αλλά χωρίς να βάζετε βαριά ταφόπλακα επάνω σας!

Eϊμαι ιδιαίτερα χαρούμενη που θα συμφωνήσω και εγώ! Δεν είναι σωστά πράγματα να φύγει μόνος του! Καλοκαίρι έρχεται, να χαρούν λίγες μέρες σαν οικογένεια μακριά! Και να "ζητήσει την βοήθεια της". Να της το θέσει κάπως έτσι. "Βρε αγάπη μου, βοήθησε με που πνίγομαι. Σε χρειάζομαι και επειδή σε αγαπάω θέλω να βρούμε μία λύση μαζί σαν οικογένενεια. Γιατί όσο πονάς πονάω".

Επίσης πιστεύω ότι η κατάσταση μέχρι σήμερα δεν σηκώνει "ξεκαθάρισμα". Αν προσπαθήσουν να βρουν ποιος φταίει θα σκοτώνονται μέχρι να αλλάξει η δεκαετία. Μόνο να βρουν μία λύση, για να βλέπουν το παιδί και να είναι οκ και η γυναίκα του.

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως πρέπει jimmy να ξαναπάς στους γονείς σου και στα σδέλφια σου και να παρακαλέσεις να έρθουν γιατί είσαι στα όρια σου και τους έχεις απίστευτα ανάγκη, και πως είσαι δυστυχισμένος με όλη αυτή την κατάσταση και πίεσε τους να έρθουν.

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως, άμα πάνε στα βαφτίσια, η γυναίκα σου θα κάνει φασαρία αν δεν την πειράξουν. Και το σωστό για σένα είναι να έρθουν, και η μαμά σου να πει κάποια στιγμή στη γυναικα σου : Συγγνώμη για τις κατάρες, ήμουν απαράδεκτη και σαν μάνα δεν μου επιτρέπετε να μιλάω έτσι, και επειδή αγαπάω πολύ τον γιο μου κάνω ένα βήμα για να τον δω και πάλι ευτυχισμένο και από μας δεν θα ξανά ακούσεις κανένα σχόλιο.

Ομορφα, πολιτισμένα και ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...