Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Surrey!!


ria22

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ Ρια μου\!!! περιμενω τον δευτερο γιο :)

οσο για τα επιδοματα καλα κανεις κ το ψαχνεις, αν δικαιουσαι κατι γιατι να μην το παρεις ;)

οταν με το καλο ερθεις θα ειναι πολυ πιο ευκολο να τα κοιταξεις κ να κανεις τις απαραιτητες αιτησεις ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη (είμαι όμως 90%), δικαιούται και ο άντρας σου επίδομα ανεργίας εφόσον είναι άνεργος (ακόμη και ένα μήνα να είναι πριν βρει δουλειά, άσχημα είναι;;).

Επίσης έχω ακούσει πως ορισμένες μέρες της εβδομάδας στον παιδικό σταθμό πληρώνονται από το κράτος, οι φίλες μας με παιδάκια θα μπορούν να μας πουν με σιγουριά.

Η χώρα έχει πολύ καλό σύστημα υποστήριξης σε οικογένειες με παιδάκια και ανέργους.

Link to comment
Share on other sites

Ρια ολα τα επιδοματα ειναι ιncome based. Δηλαδη εξαρτωνται απο το εισοδημα που μπαινει στο καθε νοικοκυριο. Αν εσυ παιρνεις ενα καλο μισθο τοτε ο αντρας σου δε δικαιουται επιδομα.

Το παιδι δικαιουται 15 ωρες δωρεαν την εβδομαδα στον παιδικο εφοσον ειναι 3 ετων και ανω.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη (είμαι όμως 90%), δικαιούται και ο άντρας σου επίδομα ανεργίας εφόσον είναι άνεργος (ακόμη και ένα μήνα να είναι πριν βρει δουλειά, άσχημα είναι;;).

Επίσης έχω ακούσει πως ορισμένες μέρες της εβδομάδας στον παιδικό σταθμό πληρώνονται από το κράτος, οι φίλες μας με παιδάκια θα μπορούν να μας πουν με σιγουριά.

Η χώρα έχει πολύ καλό σύστημα υποστήριξης σε οικογένειες με παιδάκια και ανέργους.

isla,καλημερα....δλδ ακομα κι αν δεν εχει δουλεψει??νομιζω πως πρεπει να δουλεψεις καποιο χρονικο διαστημα........;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρια ολα τα επιδοματα ειναι ιncome based. Δηλαδη εξαρτωνται απο το εισοδημα που μπαινει στο καθε νοικοκυριο. Αν εσυ παιρνεις ενα καλο μισθο τοτε ο αντρας σου δε δικαιουται επιδομα.

Το παιδι δικαιουται 15 ωρες δωρεαν την εβδομαδα στον παιδικο εφοσον ειναι 3 ετων και ανω.

Καταλαβα,το παιδι ειναι 2....οποτε μεχρι του χρονου ιανουαριο θα πληρωνουμε παιδικο.......:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα τι να πω........τα νευρα μου ειναι τσαταλια........

Με πηραν τηλ το πρωι και μου ειπαν οτι το διαβατηριο μου ακυρωθηκε λογω φωτογραφιας:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ΕΛΕΟΣ.......ρωτησα τι ακριβως μπορει να εφταιγε στην φοτο και μου ειπαν ισως ο φωτισμος............θα παω το απογευμα παλι να βγαλω στον ιδιο.......ελπιζω να μν μου παρει χρηματα 9ε ηταν............:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ΚΑΙ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μια εβδομαδα θα περιμενω...............:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

ΟΥΦΦΦΦΦΦΦ................

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα διαδικαστικα ειναι εντελως ηλιθια. Εγω θα σου ελεγα να πας σε αλλο φωτογραφο αλλα τεσπα. Μια φιλη μου που ηθελε να βγαλει φωτο για τη βιζα για Αμερικη ειχε ταλαιπωρηθει παρα πολυ θελαν μια ειδικη φωτογραφια και δεν εβρισκε φωτογραφο, ταξιδεψε μεχρι Ληντς ειδικα για αυτο...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα,το παιδι ειναι 2....οποτε μεχρι του χρονου ιανουαριο θα πληρωνουμε παιδικο.......:evil::evil:

Αν ο αντρας σου δε δουλευει ειναι καλυτερα να το βλεπει αυτος. Δε ξερω ποσα θα βγαζεις απο τη δουλεια σου αλλα ειναι πολλα τα εξοδα ρε Ρια..Δλδ και σπιτι και παιδικο θελεις αμεσως αμεσως γυρω στο διχιλιαρο το μηνα..Βαλε λογαριασμους, βαλε φαγητο κλπ...Ποσα θα παιρνεις μισθο καθαρα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αντρας σου δε δουλευει ειναι καλυτερα να το βλεπει αυτος. Δε ξερω ποσα θα βγαζεις απο τη δουλεια σου αλλα ειναι πολλα τα εξοδα ρε Ρια..Δλδ και σπιτι και παιδικο θελεις αμεσως αμεσως γυρω στο διχιλιαρο το μηνα..Βαλε λογαριασμους, βαλε φαγητο κλπ...Ποσα θα παιρνεις μισθο καθαρα?

Nα σου πω την αληθεια και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι δλδ για αρχη μεχρι να προσαρμοστουμε λιγο να καθετε σπιτι ........

Τωρα για το ποσο θα παιρνω,να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρη.......

Λοιπον ειναι 7.35λιρες την ωρα οι ωρες που θα δουλευω ειναι περιπου 13 την ημερα με μια μερα ρεπο την εβδομαδα.......επειδη δεν ξερω ποσο ειναι οι φοροι και ποσο η ασφαλεια γι'αυτο δεν μπορω να απαντησω.....;););)

Αληθεια μηπως ξερεις εσυ?για φορους και ασφαλεια ποσο ειναι οι κρατησεις το μηνα?η' στο περιπου.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για κρατησεις και ασφαλεια σου αφαιρουν περιπου 22% του μισθου. Κοιτα λογικα η αγγελια λεει ακριβως ποσα θα παιρνεις το χρονο. Παντως 13 ωρες ειναι παρα πολλες εισαι σιγουρη? Και αυτο το λεω γιατι συμφωνα με τη νομοθεσια ο εργοδοτης δε μπορει να σε απασχολει περισσοτερο απο 60 ωρες την εβδομαδα. 13 ωρες επι 6 μερες κανουν 78 ωρες..:shock::shock: Μηπως ειναι 13 ωρες αλλα λιγοτερες μερες? αν υποθεσουμε οτι δουλευεις 78 ωρες τη εβδομαδα (που τετοιο ωραριο και συμφωνημενο απο πριν ουτε σε γιατρους δεν το εχω συναντησει..συνηθως μεχρι 75 ωρε την εβδομαδα δουλευουν), τοτε σου βγαινει 573 λιρες την εβδομαδα. Καθαρα στο χερι θα παιρνεις 441 λιρες. αρα το μηνα να υπολογιζεις περιπου 1700-1800 λιρες.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Για κρατησεις και ασφαλεια σου αφαιρουν περιπου 22% του μισθου. Κοιτα λογικα η αγγελια λεει ακριβως ποσα θα παιρνεις το χρονο. Παντως 13 ωρες ειναι παρα πολλες εισαι σιγουρη? Και αυτο το λεω γιατι συμφωνα με τη νομοθεσια ο εργοδοτης δε μπορει να σε απασχολει περισσοτερο απο 60 ωρες την εβδομαδα. 13 ωρες επι 6 μερες κανουν 78 ωρες..:shock::shock: Μηπως ειναι 13 ωρες αλλα λιγοτερες μερες? αν υποθεσουμε οτι δουλευεις 78 ωρες τη εβδομαδα (που τετοιο ωραριο και συμφωνημενο απο πριν ουτε σε γιατρους δεν το εχω συναντησει..συνηθως μεχρι 75 ωρε την εβδομαδα δουλευουν), τοτε σου βγαινει 573 λιρες την εβδομαδα. Καθαρα στο χερι θα παιρνεις 441 λιρες. αρα το μηνα να υπολογιζεις περιπου 1700-1800 λιρες.

Λοιπον σου παραθετω ακριβως αυτα που λεει το συμβολαιο....ξερω και εμενα περιεργα μου φανηκαν......

· The day is normally split up into two periods (6:30am – 2:00 pm) and (4:00pm to 10:00pm).

· Normal working hours are 6 mornings and 4 evenings each week. You will normally have 1 full day off a week. There is often the opportunity to work extra shifts.

δες το λιγο και κ συ μηπως δεν καταλαβα καλα..........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σου παραθετω ακριβως αυτα που λεει το συμβολαιο....ξερω και εμενα περιεργα μου φανηκαν......

· The day is normally split up into two periods (6:30am – 2:00 pm) and (4:00pm to 10:00pm).

· Normal working hours are 6 mornings and 4 evenings each week. You will normally have 1 full day off a week. There is often the opportunity to work extra shifts.

δες το λιγο και κ συ μηπως δεν καταλαβα καλα..........

οπως μου τα λες βγαινουν 69 ωρες την εβδομαδα...δλδ περιπου 510 λιρες η εβδομαδα χωρις τις κρατησεις. Δλδ γυρω στις 390-400 λιρες καθαρα. Μιλαμε δλδ για καθαρο μισθο 1600 το μηνα.Απο κει και περα δε ξερω σε τι σπιτι θα μενεις, το κοστος της περιοχης εκει περα κλπ...Σιγουρα παντως με αυτα τα χρηματα δεν μπορεις να πληρωνεις παιδικο...αρα πρεπει ο αντρας σου να καθεται σπιτι..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ap'oso katalavainw tha exeis 6 fores prwina kai 4 apogeumatina kai 1 mera keno

dld kapoies mono prwi, isws kapoies mono apogeuma kai kapoies kai ta duo

sunolo per week:

6*7.5hours(

+4*6 hours

= 45+24=69hours per week

den xerw an exei kai 1 hour break mesa isws tote na einai 69-6=63HOURS

xanarwta an thes gia dieukrinhsh


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

οπως μου τα λες βγαινουν 69 ωρες την εβδομαδα...δλδ περιπου 510 λιρες η εβδομαδα χωρις τις κρατησεις. Δλδ γυρω στις 390-400 λιρες καθαρα. Μιλαμε δλδ για καθαρο μισθο 1600 το μηνα.Απο κει και περα δε ξερω σε τι σπιτι θα μενεις, το κοστος της περιοχης εκει περα κλπ...Σιγουρα παντως με αυτα τα χρηματα δεν μπορεις να πληρωνεις παιδικο...αρα πρεπει ο αντρας σου να καθεται σπιτι..

diaforetika tha doulepsei kai o andras sou kai tha stelnete to paidi paidiko.

einai shmantiko kai gia ton andra kapoia stigmh na doulepsei giati (ektws twn allwn psychologikwn) o paidikos kapoia stigmh teleiwnei opote prepei na einai etoimos na doulepsei meta.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...