Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Εργαζόμενη Γυναίκα - Μητέρα - Σύζυγος


emi

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί με προβληματίζει πραγματικά πάρα πολύ το πως γίνεται να κρατάμε τις ισορροπίες να είμαστε τέλειες νοικοκυρές, καλές μητέρες άψογες σύζυγοι και να ανταποκρινόμαστε το ίδιο καλά και στο εργασιακό-επαγγελματικό κομμάτι..

Αλήθεια φίλες μου , πώς τα καταφέρνετε?.. Εγώ ομολογώ πως πολλές φορές νιώθω πως δεν είμαι αρκετή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου bouboukakia! ..και νόμιζα πως ήμουν μόνη.. Βλέπω φίλες μου που τα καταφέρνουν ή μοιάζει να τα καταφέρνουν και με πιάνει απογοήτευση καμιά φορά..:(

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως! Μπαίνοντας όμως στο φόρουμ, κατάλαβα ότι δεν είναι όλες όπως η Μπρι από τις "Νοικοκυρές σε απόγνωση" -δεν ξέρω αν το βλέπεις.

Υπάρχουν μέρες που φαίνονται όλα βουνό και άλλες που οι υποχρεώσεις βγαίνουν εύκολα.

Με προβληματίζει ότι δεν ανταποκρίνομαι όπως θα έπρεπε στη μελέτη των παιδιών στο σχολείο, εσύ τι ηλικίες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Όντως σε αυτό έχεις δίκιο δεν είναι όλες οι μέρες το ίδιο.. άλλες τα πράγματα είναι πολύ χαλαρά και φτάνω στο σημείο να μην έχω τι να κάνω και άλλες έρχονται όλα μαζεμένα.. και πως τυχαίνει πάντα όταν το σπίτι δεν είναι και στα καλύτερά του να έχω απροειδοποίητες επισκέψεις...

ἐχω ένα γιο που κοντεύει να κλείσει τα 2.. διαβάσματα επομένως δεν έχουμε ακόμη.. θέλει όμως και αυτός τον χρόνο του για παιχνίδι βόλτα κλπ.

.. όλη μέρα στο τρέξιμο..μόνο το βράδυ χαλαρώνουμε που πάει ο μικρός για ύπνο και αυτό όχι πάντα.. υπάρχουν φορές που δουλεύω ως αργά...

Το θέμα είναι πως αν χωρίσουμε τις δουλειές σε μέρη, σπίτι-δουλειά-οικογένεια πάντα κάτι μένει πίσω. δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε όλα ταυτοχρόνως... και νομίζω πως αυτό που την πληρώνει τις περισσότερες φορές είναι το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Όντως σε αυτό έχεις δίκιο δεν είναι όλες οι μέρες το ίδιο.. άλλες τα πράγματα είναι πολύ χαλαρά και φτάνω στο σημείο να μην έχω τι να κάνω και άλλες έρχονται όλα μαζεμένα.. και πως τυχαίνει πάντα όταν το σπίτι δεν είναι και στα καλύτερά του να έχω απροειδοποίητες επισκέψεις...

ἐχω ένα γιο που κοντεύει να κλείσει τα 2.. διαβάσματα επομένως δεν έχουμε ακόμη.. θέλει όμως και αυτός τον χρόνο του για παιχνίδι βόλτα κλπ.

.. όλη μέρα στο τρέξιμο..μόνο το βράδυ χαλαρώνουμε που πάει ο μικρός για ύπνο και αυτό όχι πάντα.. υπάρχουν φορές που δουλεύω ως αργά...

Το θέμα είναι πως αν χωρίσουμε τις δουλειές σε μέρη, σπίτι-δουλειά-οικογένεια πάντα κάτι μένει πίσω. δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε όλα ταυτοχρόνως... και νομίζω πως αυτό που την πληρώνει τις περισσότερες φορές είναι το σπίτι...

Κι εγώ το σπίτι αφήνω πίσω, γιατί στα υπόλοιπα νιώθω πως έχω ηθική (στην οικογένεια) κι επαγγελματική υποχρέωση. Δεν είμαι και από τις γυναίκες που θα ξενυχτήσουν για να κάνουν δουλειές...δεν αντέχω πλέον το ξενύχτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Από χθες δεν είμαι καλά και ανέβασα σήμερα λίγο πυρετό. Ο σύζυγος αυτές τις μέρες δεν μπορεί να βοηθήσει πολύ και είμαι ράκος! Με βοηθάει λίγο το Παναντόλ για κρυολόγημα, αλλά έχει ψευδοεφεδρίνη. Κάνει να το παίρνω, ξέρει καμιά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ομολογώ πως πολλές φορές νιώθω πως δεν είμαι αρκετή...

Κι εγώ το ίδιο... Ίσως φορτωνόμαστε πάρα πόλλά πράγματα. Στο σπίτι κάνω πια τα πάνω-πάνω, τα τζάμια την προηγούμενη εβδομάδα με τη λασποβροχή ήθελαν ξύσιμο για να δεις απ' έξω :mrgreen:

Καλώς ήρθες στο κλαμπ! ...

:) Περαστικά! Σε κολλήσαν οι μικροί? Δεν έχω ιδέα για το φάρμακο...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα, Μια από τα ίδια και εδώ, απο νωρίς το πρωι στο πόδι, σχολεία, μωρό, δουλεια, σπίτι. μαγείρεμα, μάζεμα κλπ. Εχω τόσα νεύρα αυτό το διάστημα. Που να αντέξω και για συζηγικές υπόχρεώσεις. Δεν αντέχω. 24ώρες δεν είναι αρκετό. Πλέον μετά τις 11 ίσως ηρεμήσω και φάω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ζέττα! Είχαν λαρυγγίτιδα τα μικρά και κόλλησα μάλλον, αλλά λίγο πιο ελαφριά. Αυτές τις μέρες είναι δύσκολο να πάρω αναρρωτική, γιατί έχει πολύ τρέξιμο στο σχολείο.

Σήμερα νιώθω λίγο καλύτερα, ελπίζω να κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα 'συναδελφισες' . Έχω και γκρουπάκι στα social groups. Για γραφτείτε! Εγώ έχω μια κορούλα 14 μηνών. Ενα ζουζούνι και μισό. Εκτός του το οτι είναι πολύ υπερκινητική και θέλει να την κυνηγάς, στο πέρασμά της τα κάνει όλα λίμπα! Να μην πω για τζάμια και καθρέφτες που κολλάει την μούρη της , βγάζει και τη γλώσσα και τα κάνει λαμπίκο. Είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης. Είχα μάθει το σπίτι μου να είναι συμαζεμένο καο τώρα δεν μπορώ να το γιατηρήσω πάνω απο ώρα συμαζεμένο. Είναι συνέχεια αχούρι. Μόνο όταν λύπουμε είναι τακτοποιημένο γιατί αν ανοίξω την πόρτα και αντικρύσω μπάχαλο και πρέπει να κλωτσάω παιχνίδια στο πέρασμα μου θα βάλω τα κλάματα!Τις προάλες άρχισα να ουρλιάζω στον άντρα μου που κολλάει την μούρη του όλη μέρα στο ίντερνετ για να με βοηθάει λίγο. Δε λέω να σιδερώνει και να σφουγγαρίζει αλλά να κρατάει λίγο το μωρό να κάνω έστω ένα φαγητό με την ησυχία μου και όταν κοιμάται , που δεν κοιμάται και εύκολα να μαζεύει τα παιχναδάκια της. Για αυτόν δεν είναι τίποτα αλλά για μένα είναι υπερπολύτιμη βοήθεια!υπομονή!


Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι η μόνη!!!!Είμαι η Κωνσταντίνα,έχω έναν μπέμπη 7 περίπου μηνών ,ένα αντρούλη γλύκα αλλά κάνει πολύ λίγα πράγματα και δουλεύω!!!Πριν το μπεμπή όλα έμοιαζαν εύκολα,τώρα οι ώρες περνάνε σαν νεράκι.Προσπάθώ να τα προλάβω όλα αλλά στο τέλος της ημέρας είμαι ένα ράκος!!!Θα συνηθίσω ποτέ???Ο μπέμπης μου είναι καλό παιδάκι αλλά τα βράδια ξυπνάει για αρκετή ώρα οπότε δεν ηρεμώ ποτέ!

Το καλό είναι πως έχω τεράστια βοήθεια σε όλα απο την πεθερά μου και ειναι πολύ γλυκός άνθρωπος.Μερικές φορές νιώθω πως όλα περνάνε απο το χέρι μου και αυτό με κουράζει.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου βοηθάει πολύ, ουσιαστικά είναι μοιρασμένα τα πράγματα, αλλά με τέσσερα δε γίνεται αλλιώς! Στα 2 πρώτα ήταν λίγο καλομαθημένος. Στο 3ο διορίστηκα, αλλά και τότε ήταν λίγο στον κόσμο του. Τώρα προσαρμοστήκαμε όλοι, αλλά το καλό είναι ότι φροντίζουμε ο καθένας να έχει τον προσωπικό του χρόνο 1-2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...