Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Argyro να σου ζήσει και καλοφωτιστος!

Κορίτσια η κατάσταση μας δεν περιγράφεται!!! Τα μωρα παραξετσουμισαν θέλουν ολο ε-ω (έξω) και πρωι απόγευμα αλωνιζουμε πεζοδρόμια κουνιες και πλατείες. Είμαστε μονίμως μες στην μπίχλα αλλα τελικά ειναι πολυ ανθεκτικά τα άτιμα! Οι παππούδες τους τους πήραν ποδηλατάκια και γυαλιά ηλίου κι εχει αρχίσει και η πασαρέλα. Ο μικρός ειναι Ταρζάν. Το απόγευμα κατάφερε να ανεβεί ολόκληρη την τσουλήθρα ανάποδα κι είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό! Η άλλη δεν ειναι τόσο του ρίσκου αλλα εχει μια γλώσσα... Κάνουμε διάλογο!

Κορίτσια ειμαι κουρέλι με εχουν ξεκάνει τα μικρα αλλα τώρα που επικοινωνούμε κι αρχίζουν τα φιλακια οι "γκαλιες" και όλη αυτη η αλληλεπίδραση εχω τρελαθεί. Πετάω απο τη χαρα μου!!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα κορίτσια, να σας ζήσει η οικογένεια! Μπήκα μετά από παρότρυνση φίλης (Ελισσάβετ-Λαέρτα είσαι εδώ;) έχω διδυμα κοροτσάκια τριών μηνών και όσο να 'ναι τα εχω δει όλα. :D

Ειμαστε σε μεικτή διατροφή αλλά ζορίζομαι και δεν έχω αρκετό γάλα. Εμπειρίες συμβουλές κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Lulux...να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!

Κι εγώ τα είχα δει όλα από την κούραση..το πρώτο δίμηνο κυρίως..εμένα τώρα τα μωρά μου είναι πέντε μηνών και είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα..βέβαια είναι και ήσυχα μωράκια. Εμείς τα βάζουμε για ύπνο στο δωμάτιό μας, στα λίκνα τους αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας τα έχουμε στο σαλόνι σε μία μεγάλη κούνια που έχουμε...είναι και οι δύο μέσα και αλληλοεπιδρούν λίγο τώρα πια..κοιτιούνται, πιάνουν τα χεράκια τους και έχουν λίγη συντροφιά για να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά . Επίσης αγοράσαμε στεγνωτήριο και τους πρώτους μήνες (τουλάχιστον τέσσερις) δεν σιδέρωνα τίποτα, ούτε δικά μας ούτε των παιδιών..τώρα ξεκίνησα λίγο σίδερο!

Τώρα για τον θηλασμό δεν είμαι και η κατάλληλη να σε συμβουλέψω γιατί κι εγώ δεν είχα πολύ γάλα. Προσπάθησα κι εγώ τρεις μήνες συνολικά..στην αρχή έβγαζα 120-140 ml την ημέρα και τους το έδινα εναλλάξ..το μισό στον ένα το μισό στον άλλο, αλλά προς τον τρίτο μήνα δεν μπορούσα ούτε αυτό να βγάλω και σταμάτησα. Είχα φτάσει να βγάζω 40 ml την ημέρα!!

Αυτό που έχω ακούσει να βοηθάει είναι να βάζεις το μωρό στο στήθος. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μπράβο σου που το προσπαθείς με το θηλασμό. Μην στεναχωριέσαι πάντως για αυτά τα πράγματα..κι όσο περνούν οι μήνες θα αισθάνεσαι τη μαγεια των διδύμων όλο και πιο πολύ!!

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! Τί κάνετε? Βγάζετε βόλτες τα διδυμάκια σας???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Lulux...να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!

Κι εγώ τα είχα δει όλα από την κούραση..το πρώτο δίμηνο κυρίως..εμένα τώρα τα μωρά μου είναι πέντε μηνών και είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα..βέβαια είναι και ήσυχα μωράκια. Εμείς τα βάζουμε για ύπνο στο δωμάτιό μας, στα λίκνα τους αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας τα έχουμε στο σαλόνι σε μία μεγάλη κούνια που έχουμε...είναι και οι δύο μέσα και αλληλοεπιδρούν λίγο τώρα πια..κοιτιούνται, πιάνουν τα χεράκια τους και έχουν λίγη συντροφιά για να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά . Επίσης αγοράσαμε στεγνωτήριο και τους πρώτους μήνες (τουλάχιστον τέσσερις) δεν σιδέρωνα τίποτα, ούτε δικά μας ούτε των παιδιών..τώρα ξεκίνησα λίγο σίδερο!

Τώρα για τον θηλασμό δεν είμαι και η κατάλληλη να σε συμβουλέψω γιατί κι εγώ δεν είχα πολύ γάλα. Προσπάθησα κι εγώ τρεις μήνες συνολικά..στην αρχή έβγαζα 120-140 ml την ημέρα και τους το έδινα εναλλάξ..το μισό στον ένα το μισό στον άλλο, αλλά προς τον τρίτο μήνα δεν μπορούσα ούτε αυτό να βγάλω και σταμάτησα. Είχα φτάσει να βγάζω 40 ml την ημέρα!!

Αυτό που έχω ακούσει να βοηθάει είναι να βάζεις το μωρό στο στήθος. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μπράβο σου που το προσπαθείς με το θηλασμό. Μην στεναχωριέσαι πάντως για αυτά τα πράγματα..κι όσο περνούν οι μήνες θα αισθάνεσαι τη μαγεια των διδύμων όλο και πιο πολύ!!

Καλημέρα και στα υπόλοιπα κορίτσια!!! Τί κάνετε? Βγάζετε βόλτες τα διδυμάκια σας???

Καλημέρα!!! Τα φώτα σας μανούλες!!!

Τι εννοείς μεγάλη κούνια κορίτσι;

Δεν έχω ψωνίσει ακόμα, λέω να τα κοιμίζω μαζί στην ίδια κούνια.

Τι λες;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλη κούνια είναι αυτή που μπαίνει το μωρό μέχρι 4-5 ετών (στην αρχή σαν κούνια και μετά βγαίνουν τα πλαινά και γίνεται κρεβάτι) γιατί υπάρχει και μια πιο μικρή που μπαίνει μόνο μέχρι δύο ετών το μωρό. Πολύ καλή ιδέα να τους βάλεις στην ίδια κούνια, θα χωράνε άνετα για τους πρώτους 6-8 μήνες.

Πλησιάζει η ώρα και για εσένα να γεννήσεις έτσι? Μπράβο, πολύ χαίρομαι! Με το καλό εύχομαι, αν και μέχρι τότε θα τα ξαναπούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κούνια είναι αυτή που μπαίνει το μωρό μέχρι 4-5 ετών (στην αρχή σαν κούνια και μετά βγαίνουν τα πλαινά και γίνεται κρεβάτι) γιατί υπάρχει και μια πιο μικρή που μπαίνει μόνο μέχρι δύο ετών το μωρό. Πολύ καλή ιδέα να τους βάλεις στην ίδια κούνια, θα χωράνε άνετα για τους πρώτους 6-8 μήνες.

Πλησιάζει η ώρα και για εσένα να γεννήσεις έτσι? Μπράβο, πολύ χαίρομαι! Με το καλό εύχομαι, αν και μέχρι τότε θα τα ξαναπούμε!

Έχω ακόμα 2 μήνες!!!:shock::shock::shock:

Άρα κι εσύ συμφωνείς με κάποιες μανούλες για μεχρι 8 μηνών.

Δε μπορεις να φανταστείς τι μου λένε. Έχω φρικάρει!!!

Τα μαγαζιά θέλουν να πουλήσουν, άλλοι ότι πρέπει το καθένα να κοιμάται στο κρεβάτι του για να μην ξυπνάει το ένα το άλλο. Τι να πιστέψω πια, μου λες;

Μια άλλη μου έλεγε εχθές ότι το κάθε μωρό να έχει τα δικά του ζιπουνάκια-φορμάκια. Βέβαια έχει και μια λογική διότι δεν θα έχουν και το ίδιο βάρος. Η μπέμπα είναι απ'την αρχή πιο μικρή.

Μετά το μπάνιο τα σκουπίζετε με πάνες ή μπουρνουζάκια; Ειναι μία σταλίτσα μωρέ.

Επίσης ένας αποστειρωτής φτάνει;

Σε ζάλισα αλλά έχω αποριές, με μαία δεν έχω μιλήσει και ψάχνομαι να μην αγοράσω περιττά πράγματα.:cool::cool:


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα κορίτσια, να σας ζήσει η οικογένεια! Μπήκα μετά από παρότρυνση φίλης (Ελισσάβετ-Λαέρτα είσαι εδώ;) έχω διδυμα κοροτσάκια τριών μηνών και όσο να 'ναι τα εχω δει όλα. :D

Ειμαστε σε μεικτή διατροφή αλλά ζορίζομαι και δεν έχω αρκετό γάλα. Εμπειρίες συμβουλές κανείς;

Να σου ζήσουν οι κούκλες:P:p:p:p

Μα γίνεται αποκλειστικός θηλασμός με δίδυμα;;;;;:shock::shock::shock:

Ούτε που το σκέφτομαι. Αν έχω λίγο στην αρχή έχει καλώς, δεν θα πεθάνω κιόλας.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκη Αντωνία στην αρχή δεν ξυπνάει το ένα μωρό από το άλλο, δεν επηρεάζονται. Τώρα που μεγάλωσαν λίγο μπορεί και να ξυπνήσει αλλά ξυπνάει μόνο μια φορά ο ένας και του δίνω την πιπίλα μέχρι να φτιάξω το γάλα οπότε δεν ξυπνάει ο άλλος.

Αποστειρωτή πήραμε έναν, της Dr Brown (μας τον έφεραν δώρο) και είναι καλός. Χωράει έξι μπιμπερό και κατά τη διάρκεια του 24ωρου θα τον βάλουμε τρεις φορές. Μπιμπερό έχουμε 18 (nuk, dr brown και chicco). Θα σου έλεγα να πάρεις τέσσερα πέντε πριν γεννήσεις και τα υπόλοιπα μετά, να δεις και τί σε βολεύει. Να πάρετε και ένα σαν σφουγγαράκι μακρύ για το πλύσιμο των μπιμπερό από τη μέσα μεριά.

Πετσέτες χρησιμοποιώ μετά το μπάνιο. Τις πάνες αγκαλιάς τις έβαζα πάνω στον καναπέ και τους ξάπλωνα πάνω στην αρχή κατά τη διάρκεια της μέρας, τώρα το αποφεύγουμε για να μην πέσουνε οι μπέμπηδες και να μην μπλεχτούν με τα μαξιλάρια.

Ρουχαλάκια τα ίδια τους φοράω (εννοώ δεν τους τα έχω χωρίσει), όταν μεγαλώσουν θα τους τα χωρίσω. Έχει πολύ ωραία στο internet στο next, χωρίς έξοδα αποστολής.

Αυτά, ότι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Νίκη Αντωνία στην αρχή δεν ξυπνάει το ένα μωρό από το άλλο, δεν επηρεάζονται. Τώρα που μεγάλωσαν λίγο μπορεί και να ξυπνήσει αλλά ξυπνάει μόνο μια φορά ο ένας και του δίνω την πιπίλα μέχρι να φτιάξω το γάλα οπότε δεν ξυπνάει ο άλλος.

Αποστειρωτή πήραμε έναν, της Dr Brown (μας τον έφεραν δώρο) και είναι καλός. Χωράει έξι μπιμπερό και κατά τη διάρκεια του 24ωρου θα τον βάλουμε τρεις φορές. Μπιμπερό έχουμε 18 (nuk, dr brown και chicco). Θα σου έλεγα να πάρεις τέσσερα πέντε πριν γεννήσεις και τα υπόλοιπα μετά, να δεις και τί σε βολεύει. Να πάρετε και ένα σαν σφουγγαράκι μακρύ για το πλύσιμο των μπιμπερό από τη μέσα μεριά.

Πετσέτες χρησιμοποιώ μετά το μπάνιο. Τις πάνες αγκαλιάς τις έβαζα πάνω στον καναπέ και τους ξάπλωνα πάνω στην αρχή κατά τη διάρκεια της μέρας, τώρα το αποφεύγουμε για να μην πέσουνε οι μπέμπηδες και να μην μπλεχτούν με τα μαξιλάρια.

Ρουχαλάκια τα ίδια τους φοράω (εννοώ δεν τους τα έχω χωρίσει), όταν μεγαλώσουν θα τους τα χωρίσω. Έχει πολύ ωραία στο internet στο next, χωρίς έξοδα αποστολής.

Αυτά, ότι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, Φιλιά!

Για αρχή μικρά μπιμπερό;

Το νερό για το γάλα το βράζεις στον βραστήρα ή έχεις κάποιο ξεχωριστό σκεύος μόνο γι αυτήν την χρήση; Μου είπαν να πάρω κι ένα καλό θερμός.

Πολλά δεν είναι τα 18 μπουκάλια;;;; Τα χρησιμοποιείς όλα;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το νερό το βράζουμε στον βραστήρα, το αφήνουμε να γίνει χλιαρό προς ζεστό και το βάζουμε σε ένα μεγάλο θερμός. Το ανανεώνουμε όταν τελειώνει κι έχουμε συνέχεια. Όταν είναι να κάνεις το γάλα βάζεις στο μπιμπερό το νερό και τη σκόνη, όποια σου πει η παιδίατρος.Μπιμπερό μπορεί να σου φτάσουν και 12-14. Να τα παίρνεις σιγά σιγά, να μην σου έλθει όλο μαζί το κόστος. Μετά την αποστείρωση εμείς τα βάζουμε άδεια στο ψυγείο στο πλαινό ράφι, εκεί που μπαίνει και το νερό. Είχαμε πάρει 3 μικρά της nuk που ήταν μόνο για τους πρώτους 3 μηνες, δεν τα πετάμε όμως γιατί θα βάλουμε στο μέλλον νεράκι. Μπορείς να πάρεις και μόνο τα μεγάλα.

Α και κάτι άσχετο. Μπάνιο τους κάνουμε κάθε δύο μέρες και δεν μας χρειάστηκε σχεδόν καθόλου η κρέμα για το σύγκαμα. Ούτε οι ενυδατικές κρέμες. Εμάς όμως δεν έπαθαν συγκάματα.

Εμείς θα φύγουμε αύριο στο χωριό μας και εκεί δεν έχει internet. Θα τα πούμε ξανά όταν γυρίσουμε. Καλά να περνάς και να προσέχεις τον εαυτό σου και τα μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό το βράζουμε στον βραστήρα, το αφήνουμε να γίνει χλιαρό προς ζεστό και το βάζουμε σε ένα μεγάλο θερμός. Το ανανεώνουμε όταν τελειώνει κι έχουμε συνέχεια. Όταν είναι να κάνεις το γάλα βάζεις στο μπιμπερό το νερό και τη σκόνη, όποια σου πει η παιδίατρος.Μπιμπερό μπορεί να σου φτάσουν και 12-14. Να τα παίρνεις σιγά σιγά, να μην σου έλθει όλο μαζί το κόστος. Μετά την αποστείρωση εμείς τα βάζουμε άδεια στο ψυγείο στο πλαινό ράφι, εκεί που μπαίνει και το νερό. Είχαμε πάρει 3 μικρά της nuk που ήταν μόνο για τους πρώτους 3 μηνες, δεν τα πετάμε όμως γιατί θα βάλουμε στο μέλλον νεράκι. Μπορείς να πάρεις και μόνο τα μεγάλα.

Α και κάτι άσχετο. Μπάνιο τους κάνουμε κάθε δύο μέρες και δεν μας χρειάστηκε σχεδόν καθόλου η κρέμα για το σύγκαμα. Ούτε οι ενυδατικές κρέμες. Εμάς όμως δεν έπαθαν συγκάματα.

Εμείς θα φύγουμε αύριο στο χωριό μας και εκεί δεν έχει internet. Θα τα πούμε ξανά όταν γυρίσουμε. Καλά να περνάς και να προσέχεις τον εαυτό σου και τα μωρά!

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Καλή Πρωτομαγιά, καλά να περάσετε!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Vesy, να σου ζήσουν κ σένα τα μωρά σου! Νίκη Αντωνία με το καλό, μην αγχώνεσαι, εγώ το βραδυ πριν σπάσουν τα νερά είχα φωνάξει μια φίλη μου να μου εξηγήσει γιατί δεν καταλάβαινα τί κάνει κάθε πράγμα και όταν χρειαστηκε τα χρησιμοποίησα όλα μια χαρά. :)

Μία κούνια κι εμείς στο υπνοδωμάτιο -αν και κοιμούνται στο κρεββάτι μας τα βράδυα- και την ημέρα στο σαλόνι στο καναπεδάκι, στο ειδικό μαξιλάρι τους ή στα ριλάξ. Δε χρησιμοποίησα βραστήρα γιατί μου είπαν από το μαιευτήριο ότι μαζεύει άλατα ούτε θερμός γιατί δεν αποστειρώνεται. Βραζω νερό σε κατσαρόλα και το μοιράζω στα μπιμπερό και αποθηκεύω και σε ένα δοχείο στο ψυγείο. 11 μπουκάλια της Νουκ αλλά στην αρχή είχαμε δύο αποστειρωτές (από φίλους). Ο ένας χάλασε και είμαστε μια χαρά τώρα με τον άλλον. Λαβετε υπόψη σας βέβαια ότι στην Αμερική ούτε καν αποστειρώνουν, οπότε κάνουμε λίγο κουβέντα να γίνεται. :)

Προσωπικά ο θηλασμός με βολεύει περισσότερο από το μπιμπερό μακάρι να μου έφτανε το γάλα για περισσότερα γεύματα (πέρα από τη δεδομένη διατροφική του αξία για τα παιδιά) ούτε πλυσίματα έχει, ούτε λερώνουν τα παιδιά τα φορμάκια, ούτε πετσετάκια, ούτε αποστειρώσεις... Ειδικά το βραδυ όταν δεν χρειαζεται να σηκωθώ από το κρεββάτι, αξία ανεκτίμητη.

Πάντως δεν μπορώ να συνδυάσω καλά το πότε να τους δίνω στήθος και πότε μπουκάλι, αν υπάρχει κάποιος συνδυασμός που να βόλεψε καμία ας μου πει.

Vessy, τι εννοείς με το στεγνωτηριο δε σιδέρωνες; Λόγω θέρμανσης θεωρείται ότι "αποστειρώνει" τα ρούχα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σας....καλότυχα και γερά όλα τα παιδάκια του κοσμου!!

Εμείς είμαστε μια χαρά. .....προς το παρόν βεβαια....παμε παιδικο και καμμια βολτιτσα αν έχουμε κουράγιο,μας καλούν και σε πάρτι και γενικά περνάμε ωραία.

Διαβάζω τα νέα σας και θυμάμαι τα δικα μου άγχη και αγωνίες του πρώτου καιρού. ....το ένστικτο ομως κάνει δουλειά και μην φοβηθείτε να το εμπιστευτητε!!

Γράφω απο το κινητό και δεν το έχω συνηθίσει ακομη....

Φιλιά σε όλους και στις φρεσκοδιδυμομανουλες!!!:-P


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...