Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts


Διαφημίσεις

που να δεις σε μας....παει το γραψιμο...

Αχαχα!

Τις προάλλες ήθελε κάτι να πειράξει ο γιος μου ο άντρας μου δεν τον άφηνε εκείνος πεισματάρης ον κ ολοιδιος ο μπαμπάς του επέμενε! Του δίνει μια απαλή στον πωπο κ τον διώχνει! Έρχεται εκείνος κλαίγοντας σε εμένα, τον παίρνω αγκαλίτσα! Του λέω τι σε έκανε ο μπαμπάς "ντα" μου λέει κλαίγοντας κ δείχνει τον ποπο του! Γιατί,τον ρωτάω, έκανες κάτι; με κοιτάει λίγο κ αρχίζει ξανά το κλαψουρισμα χωρίς να απαντήσει! Τον ξανακάνω αγκαλιά κ τον ξαναρωταω γιατί κλαις; σε έκανε κάτι ο μπαμπάς; ξανά εκείνος ντα κ τα γνωστά κ οταν φτάνω στην ερώτηση γιατί σε έκανε ντα Κινέζος κ κλαψουρισμα! Μην τα πολυλογώ αυτό έγινε τρεις τέσσερις φορές την Πέμπτη τον ρωτάω "γιατί κλαις, σε έκανε κάτι ο μπαμπάς;" σταματάει το κλαψουρισμα σκέφτεται λίγο κ σηκώθηκε κ έφυγε! Αχαχα! Ούτε ντα ούτε τίποτα!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε κορίτσια ! Τι κάνετε; Χαθήκαμε! Μου φαίνεται πως λίγο πολύ όλες τρέχουμε με τα μωρα και υποχρεώσεις. Τουλάχιστον κρίνοντας απο μας.

Μπήκα να σας γράψω τα νέα μας που ευτυχώς τώρα αρχίζουν κάπως τα πράγματα να ρολαρουν.

Οπως σας είχα γράψει έχουμε θέμα με τον ύπνο που οσο πήγαινε γινοτανε χειρότερο. Δεν το είχαμε πάει σωστά το όλο θέμα μιας και τα μωρα ηταν ούτως ή άλλως δύσκολα στον ύπνο και το ενα έφερνε το άλλο. Τα νανουριζαμε στα χέρια (11 και 12kg γομάρια!) μετα ξυπνούσαν πολλές φορές τη νύχτα τα περνάμε και στο κρεβάτι μας αφήστε σκέτο μαρτύριο. Συνέπεσαν και δόντια κι ήρθε κι έδεσε.

Εγώ αλλα και ο άντρας μου γίναμε κουρέλια και τελικά αποφασίσαμε και πήγαμε σε μια παιδοψυχίατρο. Μας έδωσε κατευθυντήριες γραμμές κι είπαμε να τις εφαρμόσουμε. Στην αρχή πίκρα μείναμε κάποια βραδια ξύπνιοι οοολοι μαζι αλλα ευτυχώς τις τελευταίες μέρες παμε καλύτερα. Μάλλον τα μωρα κατάλαβαν πως δεν έχουν άλλη επιλογή απο το να κοιμηθούν στις κούνιες τους κι έτσι το παλεύουν.

Αυτο που μου εχει κανει όμως τρομερή εντύπωση βρε κορίτσια είναι το ποσο αντιλαμβάνονται 14 μηνών ανθρωπάκια. Που τους παίρνει ποσο να το τραβήξουν είναι απίστευτο!! Τελικά με υπομονή και επιμονή ολα γίνονται. Κι εμεις να ξεκουραστούμε λίγο για να χουμε ενέργεια μέσα στη μέρα, η οποία παρεπιπτωντως είναι ολο και πιο απολαυστική!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια....χαθηκα αλλα πια εχω φτασει στο σημειο που ουτε χρονο δεν βρισκω για να βαλω στο στομα μου το χαπι του θυροειδη!!

Δεν σας κρυβω πως σκεφτομαι πολυ σοβαρα καποιες στιγμες απελπισιας να σταματησω την δουλεια αλλα απο την αλλη ειναι πολλα τα εξοδα και θεωρω πως ετσι κι αλλιως θα ερθει εκεινη η ωρα που θα σταματησω την δουλεια οταν θα ξεκινησουμε διαβασματα,εξωσχολικες δραστηριοτητες...ποιος θα ασχολειται με ολα αυτα?

Εμεις με τα γνωστα τρεξιματα απο το πρωι μεχρι τωρα που ειπα στα κομματια και ο νεροχυτης για αποψε θα μπω να διαβασω τα νεα σας!

Περασαμε και μια βαρβατη ιωση,ευτυχως μονο η μια απο τις διδυμες χωρις να κολλησουν τα αλλα δυο,με 40 πυρετο που επεσε στο 3ο 24ωρο και φυσικα αντιβιωση λογω ωτιτιδας και λαιμα γεματα κατι σαν πυον(λευκο επιχρισμα το ειπε μαλλον)τωρα ειμαστε καλυτερα μεχρι να ξανα αρρωστησουμε!!!

Διαβαζω τα δικα σας και παρηγοριεμαι καπως...λεω στον εαυτο μου πως δεν ειμαι η μονη που τρεχει και στο τελος νιωθει πως δεν ειναι και αρκετη γιατι τις περισσοτερες φορες ετσι ακριβως νιωθω!!

Ας ειμαστε καλα πανω απο ολα να τα μεγαλωσουμε οσο καλυτερα μπορουμε και να τα καμαρωνουμε!!Καλο μας βραδυ!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια Σας κοριτΣια! Τρεχουμε κι εμεις μιας κ βαπτιζομαΣτε 22/2!!! Οποτε καταλαβαινετε! Κατα τ αλλα μεγαλωνουμε κι αρχιΣαμε τα μα-μα κ μπα-μπα κ εχουμε χαζεψει!

MARILIW τι ακριβως κανετε δλδ! Για πες, μ ενδιαφερει!

Αργυρω περαΣτικα κι αγυριΣτα!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Ναι Μαριλιώ για πες μας λεπτομέρειες όταν μπορέσεις αχρείαστα ναναι αλλά να έχουμε μια ιδέα!

Εμάς μου φαίνεαι μας κολλήσατε με τόσες ιώσεις εδώ μέσα :tongue::tongue:

Έχουμε τα δίδυμα αρρωστούλικα από την Πέμπτη με πυρετό! Απο χθες μου άρχισαν και διαρροιούλες αλλά ευτυχώς ο πυρετός δείχνει να υποχωρεί! Μας είδε και η παιδίατρος ψες και πήραν από 800 γραμμάρια έκαστος και τέσσερις πόντους σε έναν μήνα! Η παιδίατρος μας βρήκε πολύ καλά, είπε ότι αναπτύχθηκαν πολύ αυτό τον μήνα και επίσης ότι μπορεί να κάνουν κάποια στιγμή ένα "μπαμ" και να αναπτυχθούν πολύ για να κερδίσουν αυτό που έχασαν! Πάντως κορίτσια είναι απίστευτο πόση δύναμη έχουν αυτά τα μικρά πλασματάκια! Πέρασαν τόσα ήταν μια σταλίτσα οταν τα πήρα και τώρα μεγαλώνουν και ομορφαίνουν (βέβαια με τόσο όμορφη μαμά φυσικό είναι να ομορφαίνουν και που είστε ακόμα :tongue::tongue: !!!!)


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κάτι που δεν ξέρουμε ή δεν υποψιαζόμαστε. Το δύσκολο είναι η εφαρμογή του ειδικά οταν ενα χρόνο και δεν το είχαμε παλέψει έτσι. Σε γενικές γραμμές λοιπόν τα μωρα μας είπε πρέπει να μπαίνουν στην κούνια τους πριν κοιμηθούν ώστε η τελευταία τους ανάμνηση να είναι εκεί. Έπειτα οταν ξυπνήσουν κλαίγοντας πηγαίνουμε τα παρηγορουμε και φεύγουμε. Όχι να τα αφήσουμε να κλαίνε αλλα να το παλέψουμε λίγο κι αν συνεχίσουν λίγο χέρια τους εξηγούμε οτι κάνουμε νάνι ο καθένας στο κρεββάτι του τα βάζουμε ξανα κι εμεις δίπλα να τα παρηγορουμε. Οταν ηρεμήσουν φεύγουμε κι αν ξυπνήσουν πάλι Φτου κι απ την αρχη. Και μέσα στη μέρα φροντίζουμε για την ανεξαρτητοποίηση τους γιατί βοηθάει. Στο παιχνίδι το φαγητό τη βόλτα κτλ. Επίσης ακολουθούμε πιστά τη χαλαρή ρουτίνα πριν τον ύπνο και φροντίζουμε να υπαρχει ηρεμία χωρίς κόσμο να μένει αργά σπίτι με χαλαρή μουσική χαμηλό φωτισμό κτλ.

Ομολογώ πως δεν περίμενα να ανταποκριθούν. Όχι πως το λύσαμε αλλα κάπως τσουλάει. Την πρώτη μέρα σε μεσημεριανό ύπνο που το ξεκίνησα η μπεμπα έκανε να κοιμηθεί 1,5 ωρα. Αλλα πια ήμουν αποφασισμένη (δεν την πάλευα αλλιώς!). Τώρα πια τα μεσημέρια είναι εύκολη υπόθεση τα βραδια όχι τόσο αλλα σιγά σιγά προσαρμόζονται. Ελπίζω να αντέξουμε!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κάτι που δεν ξέρουμε ή δεν υποψιαζόμαστε. Το δύσκολο είναι η εφαρμογή του ειδικά οταν ενα χρόνο και δεν το είχαμε παλέψει έτσι. Σε γενικές γραμμές λοιπόν τα μωρα μας είπε πρέπει να μπαίνουν στην κούνια τους πριν κοιμηθούν ώστε η τελευταία τους ανάμνηση να είναι εκεί. Έπειτα οταν ξυπνήσουν κλαίγοντας πηγαίνουμε τα παρηγορουμε και φεύγουμε. Όχι να τα αφήσουμε να κλαίνε αλλα να το παλέψουμε λίγο κι αν συνεχίσουν λίγο χέρια τους εξηγούμε οτι κάνουμε νάνι ο καθένας στο κρεββάτι του τα βάζουμε ξανα κι εμεις δίπλα να τα παρηγορουμε. Οταν ηρεμήσουν φεύγουμε κι αν ξυπνήσουν πάλι Φτου κι απ την αρχη. Και μέσα στη μέρα φροντίζουμε για την ανεξαρτητοποίηση τους γιατί βοηθάει. Στο παιχνίδι το φαγητό τη βόλτα κτλ. Επίσης ακολουθούμε πιστά τη χαλαρή ρουτίνα πριν τον ύπνο και φροντίζουμε να υπαρχει ηρεμία χωρίς κόσμο να μένει αργά σπίτι με χαλαρή μουσική χαμηλό φωτισμό κτλ.

Ομολογώ πως δεν περίμενα να ανταποκριθούν. Όχι πως το λύσαμε αλλα κάπως τσουλάει. Την πρώτη μέρα σε μεσημεριανό ύπνο που το ξεκίνησα η μπεμπα έκανε να κοιμηθεί 1,5 ωρα. Αλλα πια ήμουν αποφασισμένη (δεν την πάλευα αλλιώς!). Τώρα πια τα μεσημέρια είναι εύκολη υπόθεση τα βραδια όχι τόσο αλλα σιγά σιγά προσαρμόζονται. Ελπίζω να αντέξουμε!

Αχ καλα ολα αυτα αλλα τι γινεται οταν ειναι Στο ιδιο δωματιο κ ο ενας ξυπναει τον αλλο? Αν αφηΣω τον ενα να κλαψει εΣτω κ λιγο αρχιζει κ ο αλλος! Ουφ!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου τι κάνετε?

δεν προλαβαινω πλεον καθολου να σας διαβαζω....:( ποτε εχουμε το ενα ποτε το αλλο. Φυσικα περασαν και τα δικα΄μου ιώσεις, μετα κολλησε κ ο μπεμπης κ εκανε βρογχιολιτιδα, μετα εκανε και ωτιτιδα. Τελοσπαντων, τελος καλό ολα καλα. εγω κραταω γερα γιατι ευτυχως και μην τον ματιασω ο μπεμπης ειναι πολυ ησυχος. Σταματησα και να θηλαζω και οσο να ναι ξεμπλόκαρα κάπως!

σας φιλώ ολες! υπομονη στις μικρομανάδες , ολα θα φτιάξουν αργότερα, εμεις με τα μεγαλα πλεον εχουμε δει φοβερη βελτιωση (παντα στο πλαίσιο των διδυμων βεβαια ετσι:wink:)


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


myheart δεν κατάλαβες κι εμάς στο ιδιο δωμάτιο είναι κι όσα έγραψα εννοείται οτι γίνονται στο παιδικό δωμάτιο που κοιμούνται τα μωρα. Και μας ξυπνούσε το ενα το άλλο (ευκαιρία ζητούσαν απ οτι είχα καταλάβει) αλλα πλέον αυτο γίνεται σπάνια. Ηταν κι αυτο στο κομμάτι της εκπαίδευσης.

Μάλιστα μας ειπε πως δεν πρέπει να χωρίσουμε τα δίδυμα, ίσα ίσα μας άλλαξε και διάταξη στις κούνιες ώστε να μπορούν να βλέπονται οταν είναι ξαπλωμένα!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

myheart δεν κατάλαβες κι εμάς στο ιδιο δωμάτιο είναι κι όσα έγραψα εννοείται οτι γίνονται στο παιδικό δωμάτιο που κοιμούνται τα μωρα. Και μας ξυπνούσε το ενα το άλλο (ευκαιρία ζητούσαν απ οτι είχα καταλάβει) αλλα πλέον αυτο γίνεται σπάνια. Ηταν κι αυτο στο κομμάτι της εκπαίδευσης.

Μάλιστα μας ειπε πως δεν πρέπει να χωρίσουμε τα δίδυμα, ίσα ίσα μας άλλαξε και διάταξη στις κούνιες ώστε να μπορούν να βλέπονται οταν είναι ξαπλωμένα!

μάλιστα!! πρέπει να το πάρω απόφαση λοιπόν ότι όταν έρθει η ώρα της εκπαίδευσης θα περάσουμε δύσκολα...θέλω να το κάνουμε αλλά δεν έχω το κουράγιο ακόμη...ίσως μετά τα βαφτίσια! εμείς τις κούνιες θα τις βάλουμε διπλα δίπλα με κενό ανάμεσα για να έχουμε πρόσβαση κ στους 2 :)


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

myheart κι εγώ νομίζω οτι μεχρι τα βαφτίσια άσε ενα περιθώριο γιατί έτσι κι αλλιώς θα τρέχετε θα είστε κουρασμένοι ε μην έχετε και τα υπόλοιπα. Γενικά όμως οταν έρχεται η κατάλληλη στιγμη εσύ πρώτη το ζητάς. Κι εγω αν ήξερα οτι πρόκειται για μια κατάσταση που σιγά σιγά φτιάχνει (ποτε δεν πίστεψα οτι θα τα καταφέρω!) δεν θα το άφηνα τόσο πολυ. Απλά πρέπει να τηρείς τους "κανόνες" και κυρίως να το πιστέψεις! Για τις κουνιες ακριβώς έτσι τις βάλαμε κι εμεις τώρα που τις αλλάξαμε και σε πληροφορώ όντως βοήθησε!!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tι κανετε κοριτσια! Εγω αρρωστη κ τρεμω μην κολλησω κ τις μικρες.Οι οποιες εχουν γινει ανεξελεγχτες εντος σπιτιου.Σκαρφαλωνουν παντου, τρεχουν, παιζουν,μαλωνουν, καθε μερα μεγαλωνουν με πολυ εμφανη τροπο. Εκτος σπιτιου ειναι αγγελακια κ μεσα διαολακια!!!

Απο υπνο εμεις ευτυχως δεν ειχαμε ποτε προβλημα, τωρα ειναι καποια βραδια που γκρινιαζουν λογω δοντιων, αλλα παει ενας απο μας μεσα, την χαιδευει , της μιλαει, βαζει το mobile και ηρεμει. Δοξα το θεο, ο υπνος προς το παρον δεν μας κουραζει.

Με το φαγητο τον τελευταιο μηνα εχουμε θεματακι, η μια δεν θελει κρεας.Κανενα κρεας, σε οποια μορφη κ αν το δωσω, το φτυνει.Το ξετρυπωνει ακομα και σε πιτα κ το βγαζει. Τελοσπαντων, ελπιζω οτι ειναι φαση κ θα περασει!

Τα συνομιλικα με τα δικα μου (14,5 μηνων) πως πατε απο κουβεντες? Εμεις ειμαστε στα μαμα, μπαμπα, γιαγια, παππου, μαμ, ατα, πααα (παπουτσια), 2-3 ηχους ζωων και καποια αλλα που τα λενε οπως θελουν αυτες, πχ η μια φωναχει την αλλη ντάντα!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Anchelita εμάς υπαρχει μεγάλη απόκλιση στο τι λένε ανάμεσα στο κοριτσάκι και το αγοράκι μου. Ο μικρός λέει κυρίως μπαμπά (μιλάμε για κόλλημα!) αλλα και μαμά, μαμ, μπεμπα (φωνάζει την αδελφή του), ιαιά (γιαγιά) και παπ. Και κάποιους εύκολους ήχους απο ζωάκια (παπά, μμμμ, μπε, κοκό). Τα υπόλοιπα ειναι ακαταλαβίστικα! Η μπουμπου πάλι εχει ξεσαλώσει! Η ομιλία νομιζω ειναι το δυνατό της σημείο. Δεν ειναι μονο οτι λέει πολυ περισσότερες λεξούλες ειναι το "θρασσος" της να δοκιμάζει και τις πιο δύσκολες ακόμη, του τύπου κοκοδ που με κόπο τελικά κατάλαβα οτι εννοεί κροκόδειλος. Πολυ γέλιο!

Δε φαντάζεσαι ποσο τυχερή είσαι με τον ύπνο τους. Φτου σας!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...