Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Καλή Σαρακοστή!

Δόμνα μου, πού είσαι; Μήπως γέννησες, ρε κορίτσι;

Μάγδα μου, νωρίς ένιωσες το μπεμπάκι σου! Εγώ άρχισα να έχω αυτό που περιγράφεις στο τέλος της 18ης εβδομάδας κι ήμουν πλέον σιγουρη πως είναι το μωρό, όταν μπήκα στην 20η! Μία φίλη μου το ένιωσε στην 16η εβδομάδα όπως εσύ! Να χαίρεσαι αυτές τις στιγμές και μην σκέφτεσαι τίποτα άλλο!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σασ κορτσουδια μου

μαγδουλα εισαι πολυ αδυνατη κοπελα μου :shock::shock: αυτοσ ειναι κ ολογοσ που το καταλαβεσ:tongue: αλλα νοα τρωσ κ λιγο!οσο για τα κιλα μην το σκεφτεσαι πολλεσ το παθαινουν αλλα αφου το μωρο παιρνει δεν πιραζει για σενα;)

δομνακι μπροσ ολοταχοσ:tongue::tongue: που εισαι?τα νεοτερα θελουμε!

μαργκι μου ετσι ειναι εδω με τον ανεστ/λογο...ειναι ενασ κ το εκμεταλλευεται καταλληλα !! εγω γεννισα φυσιολογικα χωρισ επισκ/ιο ,δε λεω πονασ αλλα αντεχεισ:rolleyes: βεβαια στον ιασονα αφου εφαγα τουσ πονουσ κ αυτοσ δεν εβγενε ειναι κολλησει εφαγα το μαχαιρι με ολικη που δεν θελει φακελακι κ τα πηρα κ απο το ικα τοτε ,τωρα δεν ξερω τι δινουν!το καλυτερο θα σου ελεγα ειναι να πασ στα μαθηματα ανωδυνου να μαθεισ πολλα για φτ κ δεν θα χρειαστεισ το φακελακι;) ....λενε οτι αν η μαμα σου γεννησε καλα κ ευκολα το ιδιο θα γεννανε κ οι κορεσ...για μαθε κ εσυ για τη μαμα σου;)

εμεισ καλα αρχισα κ το κοψημο πανασ κ ευτυχωσ ανταποκριθηκε πολυ καλα κ το εκοψε......αν κ τα κραταει πολλεσ ωρεσ κ φοβαμαι μην παθει κατι! 6-7 ωρεσ...αν δεν του πω εγω αυτοσ δεν παει:?

φιλια καλα να περασετε


image.php?type=sigpic&userid=23500&dateline=1274288107

-------------------------------------------

ΓΙΩΡΓΟ ΔΑΝΑΗ ΙΑΣΟΝΑ

Η ΜΑΜΑ ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΕΙ!

1218455mjqw66vx3t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!!

Η Δόμνα μας γέννησε!!!!!

Τώρα το είδα σε ένα θεματάκι που άνοιξαν άλλα κορίτσια και το γιορτάζουν!

ΔΟΜΝΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!!

ΕΊΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Θένα μου μπραβο ο μικρος γρηγορα έκοψε την πάνα!!!!! Τρωω θενα μου αλλα μου κοψαν την ζαχαρη και τα γλυκα, μπορει γι'αυτο να μην βαζω κιλά!!!! Παντως εαν συνεχισω ετσι σκεφτομαι να παω απο την διατροφολογο!!! Ο αντρας μου με κοροηδευει λεει πως μονο εγω παρακαλαω να βάλω κιλά:):)

Μαρτζυ μου παλι καλά που εγραψες γιατι δεν θα το επερνα χαμπάρι!!!!

Αντε Μαρτζυ μου το Μαιο να ευχομαστε για την κούκλα μας!!! Ολα καλά θα πανε μην σκεφτεσαι την γεννα και σκεψου τις αγκαλίτσες μετα:):):) Συγκινηθηκα:):)

Φιλάκια καλή Σαρακοστη να εχουμε!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τη Δόμνα!

Είναι πολύ καλά κι αυτή και ο μπεμπάκος!!!! Γεννήθηκε 2800 κι είναι κούκλος!

Μάγδα μου, και στα δικά μας! Αλήθεια, δεν μας είπες! Τι είναι το μωράκι σου τελικά; αγοράκι ή κοριτσάκι;

Καλή Σαρακοστή να έχουμε κορίτσια!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δόμνα μου, να σου ζήσει!!!

Επιτέλους κορίτσι μου!!!! Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!!

Όσο για την Μάγδα, νομίζω ότι το ανέφερε ότι είναι μάλλον κοριτσάκι το μωράκι της.....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή Σαρακοστή κορίτσια. Δομνινάκι μου,να σου ζήσει ο μπέμπης:-) Αχ,πόσο χάρηκα δε λέγεται! Μάργκι μου κ μαγδουλίνι,ανυπομονώ να έρθει η μέρα που θα ακούσω και για τα δικά σας:-) φιλάκια σε όλες


ένα μήλο την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Δομνινα μου περιμένουμε περιγραφη!!!!!:):)

Μαρτζυ μου το μωρακι μου 70% ειναι κοριτσάκι τον Απρ που θα το δουμε θα σας πω σιγουρα!!!! εγω παντως ειδη όλα τα φαντάζομαι ροζ!!!!:):)

Vasdeli μου μιλησα με το γιατρο μου και του περιέγραψα τα τσιμπήματα και τα τραβηγματα που νιωθω και μου είπε οτι δεν ειναι τπτ να μην ανησυχω!!!!:):) Οπως είπες και εσυ δεν ειναι συσπάσεις:):)

Μηλίτσα ποσο χαιρομαι καθε φορά που σε διαβάζω!!!!:):) Τι κανετε???

Ναι Μανουνιτα ηρθε το πρωτο αντρακι και το Μαι θα εχουμε την πρωτη πεταλουδίτσα:):):)


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια μου γλυκά πολύ καλησπέρα σας..

Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας γράφω από το σπίτι, στο οποίο γυρίσαμε χθες το μεσημέρι και στο μέσα δωμάτιο να έχω μια υπέροχη φατσούλα να κοιμάται αμέριμνη...

Η αλήθεια είναι ότι ο πιτσιρίκος μας έπιασε εξ απροόπτου μιας και όταν πήγαμε στο ΙΑΣΩ το Σάββατο το πρωί στις 16 Μαρτίου για να κάνουμε το NST ο κύριος δεν κουνιόταν καθόλου... είχε αποφασίσει ότι θα κάνει το χατήρι του πατέρα του και θα βγει ψαράκι βλέπετε και έτσι δεν έδινε κανένα σήμα.. ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.. η καρδούλα του βέβαια χτυπούσε σε γοργούς ρυθμούς αλλά αυτό δεν μας έφτανε μιας και στο ραντεβού που είχαμε με το γιατρό πριν από το ΙΑΣΩ είχαμε δει ότι οι περιτυλίξεις στο λαιμό εξακολουθούσαν να είναι δυο..

Έτσι είπαμε να βγω από το μηχάνημα για να φάω κάτι μπας και γλυκαθεί ο μικρός και αρχίσει τις κλωτσιές και όντως αυτό έκανα.. Όταν όμως ξαναμπήκα στην αίθουσα και λίγο πριν με βάλουν στο μηχάνημα για δεύτερη φορά είχα ένα τηλεφώνημα από τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε ότι μπαίνουμε κατευθείαν για καισαρική μιας και δεν ήθελε να με τραβολογάει στο ΙΑΣΩ 3 φορές τη μέρα για NST και με την προοπτική του τριημέρου της Καθαρής Δευτέρας και του απίστευτου άγχους που θα είχα εγώ εάν τυχόν και δεν άκουγα το μικρό για λίγο..

Μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια αλλά σε μισό δευτερόλεπτο του απάντησα θετικά και βγήκα έξω να ενημερώσω και το σύζυγο.. Δεν λέτε που τελευταία στιγμή του είπα να πάρουμε τη βαλίτσα που είχα ετοιμάσει μόλις το προηγούμενο βράδυ μαζί..

Δίνω λοιπόν τα στοιχεία μου στην υποδοχή ασθενών, φιλάω τον σύζυγο και αποσύρομαι σε ένα δωματιάκι για να αρχίσει η γνωστή διαδικασία.. ξύρισμα, κλύσμα, καρδιογράφημα, ιστορικό, ορός κλπ.... Αφού γίναν όλα αυτά πήρα το γνωστό δρόμο προς το χειρουργείο όπου και μετά από λίγο ξεκίνησε η διαδικασία της επισκληριδίου... Εγώ επειδή δεν τα πάω καλά γενικά με τις βελόνες άρχισα να αισθάνομαι κάπως από την ψυχολογική πίεση που αισθανόμουν εκείνη τη στιγμή.. άρχισα να γέρνω είναι η αλήθεια και ζήτησα να μυρίσω ένα βαμβάκι με λίγο οινόπνευμα για να πάρω τα πάνω μου και να συνέλθω.. Τέλος πάντων.. με ξαπλάρουν στη γνωστή θέση του σταυρού και ξεκινάνε... Δεν κατάλαβα τίποτε.. η αλήθεια είναι ότι νύσταζα πολύ εκείνη τη στιγμή, δεν ξέρω γιατί, και ευχαρίστως αν δεν με ταρακουνούσαν να έριχνα έναν υπνάκο... Ευτυχώς που δεν το έκανα όμως διότι σε 10 λεπτά από τη στιγμή που άρχισε η όλη διαδικασία είδα και άκουσα ένα μπλε πλασματάκι να κάνει την εμφάνισή του δίπλα μου.. Ο γιός μου είχε γεννηθεί επιτέλους! Ο καημενούλης βγήκε μπλε από την πίεση που αισθανόταν τόσο καιρό λόγω των περιτυλίξεων... Ακούστηκε αμέσως η φωνούλα του και μου τον φέραν πάνω μου για να του δώσω το πρώτο φιλάκι... και μόλις του μίλησα άνοιξε τα υπέροχα ματάκια του και με κοίταζε απορημένος... Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το τι αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή.. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αισθανόμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο...

Αφού τελείωσε η επέμβαση και πήγα στην αίθουσα ανάνηψης για καμιά ωρίτσα, με ανεβάσαν μετά στο δωμάτιο όπου ύστερα από λίγη ώρα κατέφτασε και ο άντρας της ζωής μου, ο πιτσιρίκος μου, ο γιος μου... Όχι να το παινευτώ αλλά είναι πανέμορφος.. έχει μια απίστευτη φατσούλα και πολλά καστανόξανθα μαλλάκια... και είναι μόνο δικός μου... ε καλά, και του μπαμπά του..

Τον έβαλα στο στήθος από την πρώτη στιγμή και το έπιασε αμέσως και με θέληση.. Ευτυχώς αναρρώσαμε και οι δυο μια χαρά και έτσι από χθες είμαστε σπιτάκι μας όπου προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας..

Σας εύχομαι πραγματικά σε όλες όσες δεν το έχετε ζήσει να το ζήσετε το συντομότερο.. Κοιτώντας τα μάτια του γιου μου και βλέποντάς τον να κοιμάται αμέριμνος στο κρεβατάκι του απορώ πως τόσο καιρό ζούσα χωρίς αυτόν...

Ένας κύκλος έκλεισε (της εγκυμοσύνης) και ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά (της μητρότητας)...

Θέλω να σας ευχαριστήσω που ήσασταν πλάι μου τόσο καιρό και με στηρίξατε με τα λόγια και την ενθάρρυνσή σας..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνα μου, τι συγκινητικές οι στιγμές που μας περιγράφεις!!!!

Πόσο πολύ χαίρομαι για σένα δεν μπορείς να φανταστείς!

Να σας ζήσει το αγγελούδι σας και να είσατε πάντα τόσο ευτυχισμένοι όσο είστε τώρα!

Είμαι σίγουρη πως θα είσαι η πιο καλή και η πιο γλυκια μαμά του κόσμου!

Το μωράκι σου είναι πολύ τυχερό που του έλαχε τέτοια μανούλα!!!!!

Να του δώσεις πολλά φιλιά και άπό μας (εμένα και το συζυγο εννοώ!)

Εμείς πρέπει να σε ευχαριστήσουμε γιατί όλα αυτά τα χρόνια, μας γέμιζες με αισιοδοξία κι ας είχες τόσα βάσανα να αντιμετωπίσεις!

Κουράστηκες, παιδεύτηκες, αλλά είσαι με τον μικρό σου που σε γεμίζει ευτυχία!

Είσαι παράδειγμα προς μίμηση!

Να συνεχίσεις να μπαίνεις στο φόρουμ για να δίνεις κουράγιο σε όλα τα κορίτσια!

Σε φιλώ!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα μου γλυκια,εισαι πια μανουλα και καταφερες να με συγκινησεις για αλλη μια φορα!!!!

Ποσο μαγικες οι στιγμες που μας περιγραφεις,να σου ζησει κοριτσακι μου,να ειναι γερος,καλοτυχος κι ευτυχισμενος,γιατι τυχερος ειναι σιγουρα,αφου εχει μανουλα του εσενα.Το πιο γλυκο,κι ευαισθητο πλασμα,γεματο αισιοδοξια και μια γλυκια κουβεντα για ολες μας.

Το ειπες πολυ σωστα,ο κυκλος της μητροτητας μολις αρχιζει για σενα,και πιστεψε με θα ειναι υπεροχο το ταξιδι,για σενα και το γιοκα σου.

Πολλα φιλια στη μανουλα και ακομα περισσοτερα στα πατουσακια του μπεμπουλη,θα σε παρω και τηλεφωνο καποια στιγμη να σε ακουσω!!!!!:-P


OPYIp3.png

vez3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Οι πρώτες μέρες στο σπίτι με το μωρό είναι γεμάτες μοναδικά συναισθήματα και εμπειρίες.. Χθες κάναμε και το πρώτο μας μπάνιο.. Μάλιστα μας το έκανε ο μπαμπάς διότι είναι πιο έμπειρος (λόγω του ότι έχει ήδη ένα παιδί και τα θυμάται καλύτερα!).. είμαστε πολύ καλά παιδάκια και συνεργάσιμα.. Μάλιστα έχουμε ξεκινήσει και θηλασμό και πάμε όλο και καλύτερα.. Το καμάρι μου σιγά σιγά μπαίνει σε πρόγραμμα και δεν μας ταλαιπωρεί καθόλου.. Μπορώ να κάθομαι να τον κοιτάω με τις ώρες!

Όσο για το αν θα συνεχίσω να μπαίνω... Εννοείται ότι δεν το κουνάω ρούπι απ' επ' αέ! Που θα βρω καλύτερη παρέα;

Σας ευχαριστούμε θερμά για τις ευχές και τα φιλάκια και ανταποδίδουμε!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας τα μάτια του γιου μου και βλέποντάς τον να κοιμάται αμέριμνος στο κρεβατάκι του απορώ πως τόσο καιρό ζούσα χωρίς αυτόν...

Ω ναι! Σε αυτό θα σταθώ....

Πόσες φορές το έχω πει κι εγώ και φαντάζομαι όλες οι μαμάδες του κόσμου....

Εξ΄άλλου, ως γνωστό μαζί με κάθε παιδί γεννιέται και μια μάνα.......


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...