Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρόβλημα με τα πεθερικά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι νέα μανούλα και νέα σύζυγος.

Με τα πεθερικά είχα καλές σχέσεις πριν παντρευτώ, δυστυχώς μένουμε πάνω-κάτω. Απο τότε που γέννησα όμως άρχιζε και έπερνε τον γιο της πολλές φορές τηλ. την ημέρα για άσχετα δικά της θέματα με αποτέλεσμα να ξύπναει το μωρό κάθε τρεις και λίγο, ήθελε να επέμβει σε όλα ότι έχει σχέση με το μωρό, όταν ήρθε η παιδιάτρος σπίτι μας χωρίς να μας πει τπτ ήταν κ εκείνη παρών. Όλα αυτά τα έβλεπα και τα έλεγα στον άντρα μου και μ έλεγε υπερβολική. Ερχόταν η μητέρα μου κάθε 10 μέρες να δει το μωρό, ενώ εκείνη το έβλεπε κάθε μέρα δε της το άφηνε όποτε ερχοταν η μητέρα μου ερχόταν κ αυτή. Μετά απο λίγο καιρό επέστρεψα στην εργασία μου με αποτέλεσμα να μας κρατάει το μωρό. Το πρόβήμα μου είναι οτι μαθαίνει στο παιδί να λέει μόνο γιαγιά, με αποτέλεσμα το μωρό ενω συλλάβιζε μαμά και μπαμπά τώρα λέει μόνο για γιά.. είναι πολύ εκδικιτική με το μωρό του λέει κρυφά βέβαια, ότι μόνο εκείνη να αγαπάει και όχι εμένα, βάζει το δάχτυλο της στο στόμα του παιδιού για να ελέγχει πότε θα του βγει δοντάκι, ενώ της εξήγησα ότι δεν είναι σωστό αυτό αλλά εκείνη το συνεχίζει, της έχω κάνει πολλές παρατηρήσεις για πραγματα που με ενοχλούνε με αποτέλεσμα να μιλάει αρνητικά και να με βρίζουν πίσω απο την πλάτη μου μπροστά στο παιδί μου. Το μωρό τώρα δεν καταλαβαίνει αλλά αργότερα που θα αρχίζει να καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνω εγώ?

Είμαι αναγκασμένη να τους βλέπω καθημερινά και όλο αυτό με κάνει να αισθάνομαι κάθε μέρα χάλια ψυχολογικά.

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας και αν σας έτυχε κάτι αντίστοιχο με εμένα.:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, επειδή προφανώς το σπίτι είναι δικό σας και δεν παίζει θέμα μετακόμισης, συνεννοησου με τον άντρα σου με ΤΡΟΠΟ και γυναικεία ευρηματικότητα, αν μπορείς απόδειξέ του αυτά που λες. Τώρα αν δεν καταλαβαίνει, είναι κρίμα να χαλάσετε τη σχέση σας. Απομακρύνσου όσο μπορείς απο τα πεθερικά και απόφευγε τα σουρταφερτα της, διότι δωσε θαρρος στο χωριάτη...κλπ. Όταν οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν τα όρια τους, τα βάζουμε εμείς με το καλό ή με το ζόρι. Αν δε σε καταλάβει και τότε, μίλα και με τον πεθερό, συνηθως οι αντρες είναι πιο συνεννοησιμοι... αν σε παρηγορεί αυτό, δεν είσαι η μόνη, γιατί άλλο η μάνα άλλο η πεθερά, και οπως να 'ναι παντα θα επεμβαινει καλοπροαιρετα ή όχι! Καλή τυχη!


kdRKp3.png
Link to comment
Share on other sites

α γνωρίζει όλα ο άντρας μου της έχει κάνει παρατηρήσεις αλλά αυτή τα κάνει κρυφά απο εμάς και μπροστά μας κλαίγεται. Το θέμα είναι ότι όσο μπορώ τους αποφεύγω αλλά εφόσον μας κρατάει το παιδί προς το παρόν. Με τον πεθερό ενώ είχαμε καλή σχέση του λέει εκείνη διάφορα και με βρίζει πίσω απο την πλάτη μου και φυσικά μπροστά στο παιδί μου και αυτό είναι που με ενοχλει ότι τα λένε μπροστά στο παιδί μου όλα αυτά.. αν δεν τα λέγανε μπροστά δεν θα με ενδιέφερε καθόλου. Πως όμως να της δείξω ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και δεν είμαι καμία χαζή που δεν καταλαβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κυριολεκτικά εξοργίζομαι με τέτοιες καταστάσεις, όπου οι γιαγιάδες προσπαθούν να υποκαταστήσουν τη μητέρα για να μπορούν κάποια στιγμή να λένε δεξιά και αριστερά, ότι το παιδί μόνο αυτές θέλει, γιατί η μάνα τους είναι έτσι, αλλιώς κι αλλιότικα. Ευτυχώς, εγώ τις έχω και τις δύο μακριά και δεν έχουμε τέτοια ζητήματα (βέβαια, έχουμε το "το έχεις κάνει μαμόθρεφτο, μόνο εσένα θέλει", "σε προτιμάει από μένα" - ε, βέβεαι κυρά μου, 1ον μάνα του είμαι και 2ον τι περιμένεις κάθε 2 μήνες που σε βλέπει να παθαίνει ντελίριο;;;;;;;;;)

Τι να σου πω, από τη στιγμή που σου κρατάει το παιδί δεν έχεις πολλές επιλογές. Η αλήθεια είναι ότι ό,τι και να της πεις το χαβά της θα κάνει, αφού δε θα έχει συνέπειες η συμπεριφορά της, την έχετε ανάγκη.... Ούτε και θα συμμεριστεί τα όσα θα της πεις, γιατί απ' ότι κατάλαβα οι πράξεις της είναι συνειδητές, κακοπροαίρετες, στην προσπάθειά της να καλύψει δικά της κενά και ανασφάλειες.

Η λύση είναι μία, δεν ξέρω αν θα την προτιμήσετε, εσύ κι ο άντρας σου: ο βρεφονηπιακός....

Για σκεφτείτε αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε σκεφτεί κ αυτό το ενδεχόμενο αλλά μετά το καλοκαίρι λέμε..

πραγματικά δε ξέρω μέχρι τότε αν θα έχω την υπομονή....αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι σκοπό έχει που κάνει όλα αυτά. δεν ξέρω τι συμπεριφορά πρέπει να έχω απέναντι της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε αμα της τα λεει και ο αντρας σου, να παρεξηγηθειτε μαζι της και να μη σας πλησιαζει. Με το μαχαιρι ειναι η καλυτερη μεθοδος. Αν δεν αλλάξεις συμπεριφορα θα βλεπεις το εγγονι μονο στην εισοδο της πολυκατοικιας κατα τυχη, σπιτι μας δεν ξαναμπαινεις, αυτο να της πεις. Ο βρεφονηπιακος εχει εξοδα κι αν ειναι να στειλεις το παιδι εκει, να το στειλεις επειδη το θες εσυ, οχι αυτη.


kdRKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια, είμαι νέα μανούλα και νέα σύζυγος.

Με τα πεθερικά είχα καλές σχέσεις πριν παντρευτώ, δυστυχώς μένουμε πάνω-κάτω. Απο τότε που γέννησα όμως άρχιζε και έπερνε τον γιο της πολλές φορές τηλ. την ημέρα για άσχετα δικά της θέματα με αποτέλεσμα να ξύπναει το μωρό κάθε τρεις και λίγο, ήθελε να επέμβει σε όλα ότι έχει σχέση με το μωρό, όταν ήρθε η παιδιάτρος σπίτι μας χωρίς να μας πει τπτ ήταν κ εκείνη παρών. Όλα αυτά τα έβλεπα και τα έλεγα στον άντρα μου και μ έλεγε υπερβολική. Ερχόταν η μητέρα μου κάθε 10 μέρες να δει το μωρό, ενώ εκείνη το έβλεπε κάθε μέρα δε της το άφηνε όποτε ερχοταν η μητέρα μου ερχόταν κ αυτή. Μετά απο λίγο καιρό επέστρεψα στην εργασία μου με αποτέλεσμα να μας κρατάει το μωρό. Το πρόβήμα μου είναι οτι μαθαίνει στο παιδί να λέει μόνο γιαγιά, με αποτέλεσμα το μωρό ενω συλλάβιζε μαμά και μπαμπά τώρα λέει μόνο για γιά.. είναι πολύ εκδικιτική με το μωρό του λέει κρυφά βέβαια, ότι μόνο εκείνη να αγαπάει και όχι εμένα, βάζει το δάχτυλο της στο στόμα του παιδιού για να ελέγχει πότε θα του βγει δοντάκι, ενώ της εξήγησα ότι δεν είναι σωστό αυτό αλλά εκείνη το συνεχίζει, της έχω κάνει πολλές παρατηρήσεις για πραγματα που με ενοχλούνε με αποτέλεσμα να μιλάει αρνητικά και να με βρίζουν πίσω απο την πλάτη μου μπροστά στο παιδί μου. Το μωρό τώρα δεν καταλαβαίνει αλλά αργότερα που θα αρχίζει να καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνω εγώ?

Είμαι αναγκασμένη να τους βλέπω καθημερινά και όλο αυτό με κάνει να αισθάνομαι κάθε μέρα χάλια ψυχολογικά.

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας και αν σας έτυχε κάτι αντίστοιχο με εμένα.:-(:-(

καλημερα και απο μενα!!

κατι αντιστοιχο δεν μου εχει τυχει αλλα σε καταλαβαινω απολυτα. τι παθαινουμε ρε γ@@@@ο οταν παντρευονται τα αγορια μας δεν μπορω να καταλαβω.. δεν θελω Παναγιτσα μου με τιποτα να γινω σαν την πεθερα μου, οταν με το καλο γινω και εγω πεθερα, αλλα και ουτε σαν ολες τις πεθερες που κατα καιρους εχω ακουσει να δημιουργουν προβληματα.. Θελεις να σου πω το δικο μου προβλημα?

Λοιπον, η δικια μου πεθερα επειδη μενουμε μακρια, ερχεται ΚΑΘΕ παρασκευοσαββατοκυριακο. ΚΑΘΕ!! Δεν υπαρχει ΠΣΚ που να μην ερθει. Γιατι θελει να μας βλεπει. Δεν καταλαβαινει δηλαδη οτι θελουμε σαν ζευγαρι και σαν οικογενεια να περασουμε λιγο χρονο μονοι μας? Μονο εγω το βλεπω ετσι? Ενα σκ φυγαμε για μια εκδρομη και γυρισαμε την κυριακη στις 10 το πρωι για να μας δει!!και αντε πες οτι το καταπινω αυτο. γιατι και εγω αν ηταν η μαμα μου ετσι νομιζω θα αντιδρουσα. (που εδω που τα λεμε θα μου εκοβε να της πω και ενα "μαμα θα παμε εκδρομη το σκ αυτο οποτε θα τα πουμε το αλλο"), αλλα ο αντρας μου που αποδειχθηκε μεγαλο μαμακιας δεν λεει κατι τετοιο και εγω φυσικα δεν μπορω να πω τιποτα γιατι θα δειξω οτι εχω προβλημα με τη μανουλα του.

Τα πσκ που ερχεται επικρατει ενας πανικος μεσα στο στιτι. Μπαινει μεσα, βγαζει το μπουφαν της και αν εχετε το Θεο σας, το αφηνει στο επιπλο κατω ακριβως απο την κρεμαστρα:mad:. Κοπος ειναι να τεντωσει το χερι της να το κρεμασει? Με εχει δει να το παιρνω με νευρικο τροπο να το κρεμαω στην κρεμαστρα αλλα μετα απο λιγο παλι το ιδιο εκανε. Η βαλιτσα της δεν παει μονη της στο δωματιο αλλα με ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ!! Αυτο που μου γυρισε τα μυαλα πριν λιγο καιρο ηταν που επειδη ειχαμε αναμμενα ακομα καλοριφερ και ζεσταθηκε, λογικο, ηθελε να βγαλει το εσωρουχο (σουτιεν). Και το εβγαλε, στο σαλονι!! Και το αφησε πανω στον καναπε. Στην πλατη του καναπε... Τελεια ε? Εγω που εινια σπιτι μου ρε παιδια δεν το κανω αυτο.

Και αλλα πολλα πολλα που δεν θελω να τα σκεφτομαι . Δεν ζηταω να κανει δουλειες, τα καταφερνω μονη μου. Τα πραγματα της θελω να μαζευει. Δεν μπορω να τρεχω πισω απο ενα παιδι, απο ενα συζυγο και πισω απο την πεθερα. ΕΛΕΟΣ!! Θελω και εγω τα πσκ να ξεκουραζομαι. Ειμαι παραλλογη????

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα και δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά μετά από το post της Ανδριάννας δεν μπόρεσα! Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ με την δική μου πεθερά... από τότε που γεννήθηκε το μωρο μετακόμισε στο σπίτι μας... μέχρι που μία μέρα τσακωθήκαμε... και από τότε έρχεται κάθε ΠΣΚ! Και φυσικά δεν έρχεται για να βοηθάει... αφού το μωρό δεν το έχει αλλάξει ποτέ...και δεν μπορεί να το ταίσει ... Αλλά μου κάνει και ένα σπίτι μπάχαλο!!!! Φέρνει μαζί της άπειρες τσάντες και τσαντάκια... τα οποία μένουν συνεχώς πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και στο πάτωμα... και γενικά όπου να ναί. Δεν πλένει ποτέ πιάτα... και αφήνει και τα δικά της να τα πλύνω εγώ... άσε που δεν αδειάζει καν το πιάτο στα σκουπίδια και ρίχνει νερό... με αποτέλεσμα να μαζέυω συνεχώς τα αποφάγια από το νεροχύτη για να μην βουλώσει. Το μπάνιο που χρησιμποιεί εκείνη μόνο... δεν το πλένει ποτε!!! Αλλά κατα τα άλλα σιχαίνεται να κάτσει πάνω στον καναπέ και κυκλοφορεί με ένα πετσετάκι μέσα στο σπίτι... το οποίο χρησιμοποιεί για να κάτσει στα έπιπλα!

Επισης ταίζει τις γάτες έξω στον κοίπο και ενώ της έχουμε κάνει άπειρες φορές παρατήρηση... συνεχίζει να σπέρνει το φαγητό στην αυλή... αντί να το βάζει στα πιατάκια.... ως και πάνω στο barbeque ριχνει... με αποτέλεσμα φυσικά να βρωμάει παντού και να τα πατάμε και να τα φέρνουμε μέσα στο σπίτι!!!! Αφήστε που δεν πλένει τα χέρια της.. αφού πιασει τις γάτες.. 'η πλένει τα χέρια της με το σφουγγάρι για τα πιάτα!!! Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια γυναίκα να είναι τόσο κακή νοικοκυρά! Από την άλλη έχει τα άπειρα ψυχολογικά...Λέει στον κόσμο... ότι το μωρό μόνο εκείνη θέλει... ούτε εμένα ούτε τον άνδρα μου... και ότι συνεχώς την κοιτάζει και είναι σαν να λέει σωσε με από αυτούς... Και από τότε που γέννησα είναι σχεδόν πάντα με νεύρα και γκρίνια!!! Στην αρχή μόνο στον άνδρα μου... αλλά τελευταία και σε μένα. Να φανταστείτε ο λόγος που τσακωθήκαμε είναι γιατί άλλαξε ταπερ στο ψυγείο και εγώ της είπα ότι προτιμούσα όπως ήταν... γιατί πχ είχα 2 τάπερ με αυγά γιατί το ένα είχε τα φρέσκα και το άλλο τα πιο παλιά... και γιατί έβαλε το μαρούλι σε σακούλα... και της εξήγησα ότι το μαρούλι σαπίζει στην σακούλα και για αυτό το πλένω και το βάζω σε τάπερ...

Και παρεξηγήθηκε! Τι να σας πρωτοπω!!! Είναι άπειρα τα σκηνικά....

Απλά τελικά αυτό που συνειδητοποίησα... είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τποτα για να τα αποφύγεις... οπότε το μόνο που μπορείς είναι να τα αντιμετωπίζεις με χιούμορ... διαφορετικά απλά θα χαλιέσαι... ενώ εκείνες περνάνε την ώρα τους με τις κακίες... την μουρμούρα και την γκρίνια!!! Εμείς όμως έχουμε άπειρες δουλειές και το μωράκι μας που χρειάζεται ηρεμη μαμά ... οπότε αυτό έχει προτεραιότητα!!!


kPAZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα και δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά μετά από το post της Ανδριάννας δεν μπόρεσα! Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ με την δική μου πεθερά... από τότε που γεννήθηκε το μωρο μετακόμισε στο σπίτι μας... μέχρι που μία μέρα τσακωθήκαμε... και από τότε έρχεται κάθε ΠΣΚ! Και φυσικά δεν έρχεται για να βοηθάει... αφού το μωρό δεν το έχει αλλάξει ποτέ...και δεν μπορεί να το ταίσει ... Αλλά μου κάνει και ένα σπίτι μπάχαλο!!!! Φέρνει μαζί της άπειρες τσάντες και τσαντάκια... τα οποία μένουν συνεχώς πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και στο πάτωμα... και γενικά όπου να ναί. Δεν πλένει ποτέ πιάτα... και αφήνει και τα δικά της να τα πλύνω εγώ... άσε που δεν αδειάζει καν το πιάτο στα σκουπίδια και ρίχνει νερό... με αποτέλεσμα να μαζέυω συνεχώς τα αποφάγια από το νεροχύτη για να μην βουλώσει. Το μπάνιο που χρησιμποιεί εκείνη μόνο... δεν το πλένει ποτε!!! Αλλά κατα τα άλλα σιχαίνεται να κάτσει πάνω στον καναπέ και κυκλοφορεί με ένα πετσετάκι μέσα στο σπίτι... το οποίο χρησιμοποιεί για να κάτσει στα έπιπλα!

Επισης ταίζει τις γάτες έξω στον κοίπο και ενώ της έχουμε κάνει άπειρες φορές παρατήρηση... συνεχίζει να σπέρνει το φαγητό στην αυλή... αντί να το βάζει στα πιατάκια.... ως και πάνω στο barbeque ριχνει... με αποτέλεσμα φυσικά να βρωμάει παντού και να τα πατάμε και να τα φέρνουμε μέσα στο σπίτι!!!! Αφήστε που δεν πλένει τα χέρια της.. αφού πιασει τις γάτες.. 'η πλένει τα χέρια της με το σφουγγάρι για τα πιάτα!!! Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια γυναίκα να είναι τόσο κακή νοικοκυρά! Από την άλλη έχει τα άπειρα ψυχολογικά...Λέει στον κόσμο... ότι το μωρό μόνο εκείνη θέλει... ούτε εμένα ούτε τον άνδρα μου... και ότι συνεχώς την κοιτάζει και είναι σαν να λέει σωσε με από αυτούς... Και από τότε που γέννησα είναι σχεδόν πάντα με νεύρα και γκρίνια!!! Στην αρχή μόνο στον άνδρα μου... αλλά τελευταία και σε μένα. Να φανταστείτε ο λόγος που τσακωθήκαμε είναι γιατί άλλαξε ταπερ στο ψυγείο και εγώ της είπα ότι προτιμούσα όπως ήταν... γιατί πχ είχα 2 τάπερ με αυγά γιατί το ένα είχε τα φρέσκα και το άλλο τα πιο παλιά... και γιατί έβαλε το μαρούλι σε σακούλα... και της εξήγησα ότι το μαρούλι σαπίζει στην σακούλα και για αυτό το πλένω και το βάζω σε τάπερ...

Και παρεξηγήθηκε! Τι να σας πρωτοπω!!! Είναι άπειρα τα σκηνικά....

Απλά τελικά αυτό που συνειδητοποίησα... είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τποτα για να τα αποφύγεις... οπότε το μόνο που μπορείς είναι να τα αντιμετωπίζεις με χιούμορ... διαφορετικά απλά θα χαλιέσαι... ενώ εκείνες περνάνε την ώρα τους με τις κακίες... την μουρμούρα και την γκρίνια!!! Εμείς όμως έχουμε άπειρες δουλειές και το μωράκι μας που χρειάζεται ηρεμη μαμά ... οπότε αυτό έχει προτεραιότητα!!!

Ε καλα αυτο με το πλυσιμο των χεριων το εχουμε και εμεις. Και οταν θα τα πλενουμε θα ειναι με σκετο νερο, τι το θελουμε το σαπουνι????? Εγω παντως αποφασισα να μιλησω. Δεν θα τρελαθω εγω. Το μωρο μου χρειαζεται μια ηρεμη μαμα και ο αντρας μου επισης. Εγω απο τη συγχυση που μου προκαλει η ακαταστασια και η τσαπατσσουλια δεν μπορω και μου βγαινει σε νευρικοτητα, και για ασημαντες αφορμες τα βαζω με τον αντρα μου. και οπως καταλαβαινετε αυτο δεν κανει καλο στη σχεση μας. Απλα ηθελα να δω αν μονο εγω τα βλεπω παραλογα και ασχημα αυτα, αλλα δεν ειμαι η μονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα κορίτσια, είμαι νέα μανούλα και νέα σύζυγος.

Με τα πεθερικά είχα καλές σχέσεις πριν παντρευτώ, δυστυχώς μένουμε πάνω-κάτω. Απο τότε που γέννησα όμως άρχιζε και έπερνε τον γιο της πολλές φορές τηλ. την ημέρα για άσχετα δικά της θέματα με αποτέλεσμα να ξύπναει το μωρό κάθε τρεις και λίγο, ήθελε να επέμβει σε όλα ότι έχει σχέση με το μωρό, όταν ήρθε η παιδιάτρος σπίτι μας χωρίς να μας πει τπτ ήταν κ εκείνη παρών. Όλα αυτά τα έβλεπα και τα έλεγα στον άντρα μου και μ έλεγε υπερβολική. Ερχόταν η μητέρα μου κάθε 10 μέρες να δει το μωρό, ενώ εκείνη το έβλεπε κάθε μέρα δε της το άφηνε όποτε ερχοταν η μητέρα μου ερχόταν κ αυτή. Μετά απο λίγο καιρό επέστρεψα στην εργασία μου με αποτέλεσμα να μας κρατάει το μωρό. Το πρόβήμα μου είναι οτι μαθαίνει στο παιδί να λέει μόνο γιαγιά, με αποτέλεσμα το μωρό ενω συλλάβιζε μαμά και μπαμπά τώρα λέει μόνο για γιά.. είναι πολύ εκδικιτική με το μωρό του λέει κρυφά βέβαια, ότι μόνο εκείνη να αγαπάει και όχι εμένα, βάζει το δάχτυλο της στο στόμα του παιδιού για να ελέγχει πότε θα του βγει δοντάκι, ενώ της εξήγησα ότι δεν είναι σωστό αυτό αλλά εκείνη το συνεχίζει, της έχω κάνει πολλές παρατηρήσεις για πραγματα που με ενοχλούνε με αποτέλεσμα να μιλάει αρνητικά και να με βρίζουν πίσω απο την πλάτη μου μπροστά στο παιδί μου. Το μωρό τώρα δεν καταλαβαίνει αλλά αργότερα που θα αρχίζει να καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνω εγώ?

Είμαι αναγκασμένη να τους βλέπω καθημερινά και όλο αυτό με κάνει να αισθάνομαι κάθε μέρα χάλια ψυχολογικά.

Θα ήθελα να μου πείτε τις απόψεις σας και αν σας έτυχε κάτι αντίστοιχο με εμένα.:-(:-(

αχ κορίτσι μου το πόσο σε νιώθω δεν μπορείς να φανταστείς... εγώ μένω μέσα στο ίδιο το σπίτι μαζί τους και κάθε μέρα καταρρέει ο κόσμος μου. κάθε μέρα είμαι μέσα στα νεύρα, ψυχολογία 0! συνέχεια μου λέει να το ντύσω να το αλλάξω να ρωτήσω το γιατρό αυτό να ρωτήσω το γιατρό το άλλο, χώνεται παντού δεν μας αφήνει να ηρεμίσουμε σε τίποτα. μου έφερε μία μέρα ο άντρας μου λουλούδια και έτρεχε απο πίσω του και φωνάζει είδες το παιδί μου??? και λέει ο άντρας μου κάτσε ρε μάνα ένα λεπτό αμάν πια. δεν μπορ΄άλλο. αν δεν είχα και τον άντρα μου να με στηρίζει δεν ξέρω τι θα έκανα... την έχει πει 100000 να μην ανακατεύεται τίποτα αυτή. θέλει να κάνει κουμάντο στο παιδί μου λες και είναι δικό της. λες και εγώ δεν ξέρω πως να το μεγαλώσω, λες και είμαι καμιά άχρηστη... άσε δεν ξέρω τι να κάνω... του μιλάω και έρχεται και του μιλάει και αυτή... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κορίτσι μου το πόσο σε νιώθω δεν μπορείς να φανταστείς... εγώ μένω μέσα στο ίδιο το σπίτι μαζί τους και κάθε μέρα καταρρέει ο κόσμος μου. κάθε μέρα είμαι μέσα στα νεύρα, ψυχολογία 0! συνέχεια μου λέει να το ντύσω να το αλλάξω να ρωτήσω το γιατρό αυτό να ρωτήσω το γιατρό το άλλο, χώνεται παντού δεν μας αφήνει να ηρεμίσουμε σε τίποτα. μου έφερε μία μέρα ο άντρας μου λουλούδια και έτρεχε απο πίσω του και φωνάζει είδες το παιδί μου??? και λέει ο άντρας μου κάτσε ρε μάνα ένα λεπτό αμάν πια. δεν μπορ΄άλλο. αν δεν είχα και τον άντρα μου να με στηρίζει δεν ξέρω τι θα έκανα... την έχει πει 100000 να μην ανακατεύεται τίποτα αυτή. θέλει να κάνει κουμάντο στο παιδί μου λες και είναι δικό της. λες και εγώ δεν ξέρω πως να το μεγαλώσω, λες και είμαι καμιά άχρηστη... άσε δεν ξέρω τι να κάνω... του μιλάω και έρχεται και του μιλάει και αυτή... τι να πω...

... Τι να πω....

Να μετακομίσετε σε άλλο σπίτι ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, δεν υπάρχει περίπτωση; Είναι δικό της και μένετε μαζί της, ή μένει η πεθερά μαζί σας για να μην είναι μόνη της κτλ. ?


eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites

... Τι να πω....

Να μετακομίσετε σε άλλο σπίτι ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, δεν υπάρχει περίπτωση; Είναι δικό της και μένετε μαζί της, ή μένει η πεθερά μαζί σας για να μην είναι μόνη της κτλ. ?

φαντάσου πόσο ήσυχο πεθερό έχω για να μην τον αναφέρω καν... ζούμε στο σπίτι τους που είναι δικό τους... μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος έκλεισε το εργοστάσιο που δούλευε ο άντρας μου και ο πεθερός μου... ο άντρας μου δουλεύει αλλά τα χρήματα είναι μόνο για τα έξοδα του μωρού άντε και τα γυναικεία έξοδα τα δικά μου κάθε μήνα. καταλαβαίνεις. οπότε είναι πάρα πολύ δύσκολο να φύγουμε. ζούμε σε επαρχία και όλα τα μαγαζιά λειτουργούν οικογενειακά... δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα δουλειά και ο άντρας μου δουλεύει ως σερβιτόρος... ψάχνω και εγώ οτιδήποτε απο θέμα δουλειάς μπας και φύγουμε απο εκεί... και ο άντρας μου το θέλει πάρα πολύ και αν δεν είχα τη στήριξη του νομίζω θα μου έστριβε εκει μέσα...

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου πόσο ήσυχο πεθερό έχω για να μην τον αναφέρω καν... ζούμε στο σπίτι τους που είναι δικό τους... μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος έκλεισε το εργοστάσιο που δούλευε ο άντρας μου και ο πεθερός μου... ο άντρας μου δουλεύει αλλά τα χρήματα είναι μόνο για τα έξοδα του μωρού άντε και τα γυναικεία έξοδα τα δικά μου κάθε μήνα. καταλαβαίνεις. οπότε είναι πάρα πολύ δύσκολο να φύγουμε. ζούμε σε επαρχία και όλα τα μαγαζιά λειτουργούν οικογενειακά... δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα δουλειά και ο άντρας μου δουλεύει ως σερβιτόρος... ψάχνω και εγώ οτιδήποτε απο θέμα δουλειάς μπας και φύγουμε απο εκεί... και ο άντρας μου το θέλει πάρα πολύ και αν δεν είχα τη στήριξη του νομίζω θα μου έστριβε εκει μέσα...

...

Υπομονή.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι -όσο μπορείς- να μην της δίνεις σημασία. Εσύ κάνε ό,τι καλύτερο νομίζεις για το παιδί σου, και άστην να .. μιλάει μόνη της! ;)


eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι νεα στην παρεα!καλως σας βρηκα... κι εγω θεμα με την πεθερα...πριν μεινω εγκυος οσο ημασταν αρραβωνιασμενοι ολα ηταν τελεια. Με το που μενω εγκυος αλλαξαν ολα..ειχα φυγει απο Κρητη κ ηρθα Σαλονικα για χαρη της αγαπης μου κ ενω ζουσα το παραμυθι...ξαφνικα εμεινα μονη! Δεν ενδιαφερθηκαν καν για μενα, ουτε ενα τηλ ακομα κ τωρα που γεννησα. Ειδικα τωρα οποτε παμε, γιατι ο καλος μου θελει να πηγαινουμε αφου αυτοι δν πατανε,με κανουν να νιωθω εντελως παρεισακτη...ενα γεια με τι ζορι. Εχω μιλησει στον αντρα μου επσνηλημενα αλλα το χαβα του,δν μου δινει αδικο αλλα η σταδη του ειναι σαν να μν τρεχει τιποτα. Χθες ξαναπηγαμε κ ενιωσα ανεπιθυμητη....δν θελω να ξαναπαω...προσπαθησα για τον αντρα μου,αλλα ολο αυτο με πνιγει...τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεα στην παρεα!καλως σας βρηκα... κι εγω θεμα με την πεθερα...πριν μεινω εγκυος οσο ημασταν αρραβωνιασμενοι ολα ηταν τελεια. Με το που μενω εγκυος αλλαξαν ολα..ειχα φυγει απο Κρητη κ ηρθα Σαλονικα για χαρη της αγαπης μου κ ενω ζουσα το παραμυθι...ξαφνικα εμεινα μονη! Δεν ενδιαφερθηκαν καν για μενα, ουτε ενα τηλ ακομα κ τωρα που γεννησα. Ειδικα τωρα οποτε παμε, γιατι ο καλος μου θελει να πηγαινουμε αφου αυτοι δν πατανε,με κανουν να νιωθω εντελως παρεισακτη...ενα γεια με τι ζορι. Εχω μιλησει στον αντρα μου επσνηλημενα αλλα το χαβα του,δν μου δινει αδικο αλλα η σταδη του ειναι σαν να μν τρεχει τιποτα. Χθες ξαναπηγαμε κ ενιωσα ανεπιθυμητη....δν θελω να ξαναπαω...προσπαθησα για τον αντρα μου,αλλα ολο αυτο με πνιγει...τι να κανω???

Tελικά, είναι μεγάλο κεφάλαιο τα "πεθερικά" και χρήζει μεγάλης ανάλυσης...!

Το βιβλίο αυτό, απ' όπου και να το πιάσεις, δε βρίσκεις άκρη..

Κοριτσάρα, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω, είναι να πας σε κάποιον ειδικό που μπορεί να σε βοηθήσει να το χειριστείς τώρα που είναι νωρίς, προτού σε τρελάνουν! Κι εγώ έχω κάποιο παρόμοιο, ας πούμε, πρόβλημα (από την άλλη πλευρά, εισβάλλουν ωσάν τους Τούρκους...) και η μόνη περίοδος που μπορώ να πω ότι κάτι κατάφερα, είναι εδώ και τρεις βδομάδες, που πηγαίνω σε ψυχολόγο! :cool:

Κάνε κάτι τώρα που είναι ακόμα σχετικά νωρίς.. στο λέω γιατί αν καείς απ' το χυλό, φυσάς και το γιαούρτι!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...