Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

Πρώτη εξωσωματικη 9/14 40+


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου,

Lunity το ξερω το ανχος σου, φυσικα οτι και να σου πουμε για να χαλαρωσεις δεν θα αλλαξει αυτο. Αλλα πραγματικα οτι και να σου πει ο γιατρος θα ειναι αντιμετωπισημο και θα εχει να προτινει λυσεις. Ετσι και αλλιως δεν μασαμε εμεις, ειμαστε για τα δυσκολα, ετσι εχει αποφασιστει.

Αννα μακαρι την επομενη φορα να πανε καλα γιατι μετα θα αρχισω σε φυσικο κυκλο και αυτο ειναι πιο χρονοβορο και μενω σε νησι . Οποτε θα πρεπει να μεινω μονιμα στη θεσσαλονικη αν χρειαστει αντι να πηγαινοερχομαι.Ειναι λιγο θεμα αυτο ...

Peny Mikroulaki τα χαιρετισματα μου ...:)

Να εχουμε μια καλη μερα και να μην ξεχναμε οτι ολα θα πανε καλα. Απλα ισως εμεις να κουραστουμε λιγο περισσοτερο και να γινουμε μαμαδες λιγο πιο μετα αλλα σιγουρα θα γινουμε !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anna74

    Anna74 56 δημοσιεύσεις

  • Faith 30

    Faith 30 29 δημοσιεύσεις

  • white

    white 19 δημοσιεύσεις

  • smamy

    smamy 14 δημοσιεύσεις

Yellow girl εισαι αισιοδοξη κ αυτο μονο θετικα φερνει. Κ εγω σε νησι ειμαι κ τα πραγματα σαφως ειναι ακομα ποιο περιπλοκα. Παρακαλαω για λιγη βοηθεια απο πανω........ Καλημερα σε ολες. Κατα καποιο τροπο βοηθαει η μια την αλλη σε εναν δυσκολο αγωνα. Φιλακια κοριτσια μου. Να εχετε μια ευχαριστη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Yellow girl εισαι αισιοδοξη κ αυτο μονο θετικα φερνει. Κ εγω σε νησι ειμαι κ τα πραγματα σαφως ειναι ακομα ποιο περιπλοκα. Παρακαλαω για λιγη βοηθεια απο πανω........ Καλημερα σε ολες. Κατα καποιο τροπο βοηθαει η μια την αλλη σε εναν δυσκολο αγωνα. Φιλακια κοριτσια μου. Να εχετε μια ευχαριστη μερα.

Καλημερουδια,

μενω στο νησι εδω και 4 χρονια. Ειμαι απο θεσσαλονικη. Οταν εψαχνα γυναικολογο για να κανω υπερηχο κατα την διαρκεια της εξωσωματικης, δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω.Η γυναικολογος που με παρακολουθει ειναι απο θεσ/νικη και ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να εχω και μια στο νησι για παν ενδεχομενο. Αλλα ηρθε η ωρα που επρεπε να βρω μια για να μου κανει τον υπερηχο. Ηταν 2/5 παρασκευη και οι 2 γυναικολογοι που ειχαν τα μηχανηματα εκανα 4ημερο διακοπες. Ολοι οι αλλοι που ειχαν τα ιατρεια τους ανοιχτα ΔΕΝ ειχαν μηχανημα για να κανουν εναν απλο υπερηχο και μια μετρηση. Εκει πανικοβληθηκα και ειπα "μα ειναι δυνατον γυναικολογος και να του λειπει ενα τοσο σημαντικο μηχανημα?" Στην τελικη, σκεφτηκα θα παω στο νοσοκομειο. Αλλα ΟΥΤΕ και εκει μπορουσαν να με εξυπηρετησουν. Αν ειναι δυνατον. Οπου στο τελος βρηκα και τον εκανα σε ακτινολογο .... τελικα στην επαρχια αν θες μπορεις να κανεις πολλα λεφτα αν δουλευεις σωστα. Αλλα ποιος το κανει?

Εχουμε που εχουμε το οικονομικο που ειναι σημαντικο στη φαση αυτη, εχουμε και τα παρατραγουδα σε οποιον ζει σε μικρη πολη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες το νησί:) ¨Εχεις πολύ δίκιο,πρέπει να είναι δύσκολο αυτό που περιγράφεις..ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι πολύ μακριά η Θεσσαλονίκη!!Εύχομαι να σου έρθουν όλα καλά την επόμενη φορά!:)


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Yellow girl εχουμε πολλα κοινα στην επαρχια ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Λοιπον πηγα στον γιατρο. Εχω διαφορα προβληματα αλλα με ηρεμισε αρκετα. Σαν χαρακτηρας. Η μια σαλπιγγα βουλωμενη κ η αλλη γματη συμφυσεις. Δεν ειναι ομως υδροσαλπιγγα. Θα ειναι σπανιο να μεινω φυσικα εγκυος. Εχω ενα μεγαλο οινομυωμα κ 2 πολυποδες.....το ενδομητριο χαλια. Αλλα μου ειπε οτι θα κανουμε υστετοσκοπιση κ με εξωσωματικη θα καταφερω να μεινω εγκυος. Εφοσον ειμαινκαλα κ κοψω το κολωτσιγαρο. Πλεον ο στοχος για τη ζωη μου ειναι να καταφερω να το κοψω. Ειμαι πολυ εξαρτημενη αλλα ονειρευομαι κ ενα μωρακι στην αγκαλια μου. Ουφ σας τα ειπα.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yellow girl εχουμε πολλα κοινα στην επαρχια ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Λοιπον πηγα στον γιατρο. Εχω διαφορα προβληματα αλλα με ηρεμισε αρκετα. Σαν χαρακτηρας. Η μια σαλπιγγα βουλωμενη κ η αλλη γματη συμφυσεις. Δεν ειναι ομως υδροσαλπιγγα. Θα ειναι σπανιο να μεινω φυσικα εγκυος. Εχω ενα μεγαλο οινομυωμα κ 2 πολυποδες.....το ενδομητριο χαλια. Αλλα μου ειπε οτι θα κανουμε υστετοσκοπιση κ με εξωσωματικη θα καταφερω να μεινω εγκυος. Εφοσον ειμαινκαλα κ κοψω το κολωτσιγαρο. Πλεον ο στοχος για τη ζωη μου ειναι να καταφερω να το κοψω. Ειμαι πολυ εξαρτημενη αλλα ονειρευομαι κ ενα μωρακι στην αγκαλια μου. Ουφ σας τα ειπα.......

εγω εχει 2 χρονια που το εκοψα,στην αρχη το ελλατωσα,εκανα μισο πακετο την μερα,μετα απο μια βδομαδα 6 την μερα κ με τα 3 την μερα κ μετα μαχαιρι.εβαλα 5 κιλακια κατευθειαν αλλα μπρωστα στο θαυμα της ζωης δεν ειναι τιποτα!θα τα καταφερεις,καλη δυναμη κ υπομονη σε όλλα


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αννα μου μενω πλεον μονιμα Μυτιληνη, παρολου που ειναι μεγαλο νησι εχει τα προβληματακια του οσον αφορα την μετακινηση προς θεσσαλονικη.Και να φανταστεις οτι φοβαμαι πολυ τα αεροπλανα και αναγκαστικα πρεπει να ταξιδευω με αυτο το μεσο.

Lunity πολυ καλα θα ελεγα με ολα αυτα που σου ειπε ο γιατρος, αρκει να γινει πλανο και σιγα σιγα να κανεις τα απαραιτητα βηματακια μεχρι την εξωσωματικη.Το τσιγαρο το εκοψα μαχαιρι αρχες μαρτιου. Και εφοσον απετυχε η πρωτη εξωσωματικη τελος μαιου το ξαναρχισα δειλα δειλα αλλα το ελενχω ακομη. Παλαιοτερα το ειχα κοψει για 4 χρονια αλλα οντως ειναι εξαρτηση το ατιμο. Ομως ο στοχος μας ειναι πιο σοβαρος οποτε θα πρεπει να το κοψουμε μαχαιρι, γιατι ετσι μονο το κοβεις.

Efaki μπραβο που τα καταφερες και το εκοψες, απλα μην κανεις ουτε ενα γιατι το ενα γινεται δυο και τρια.

Αυριο φευγω διακοπουλες για ενα τριημερο.Σας ευχομαι καλο πσκ και να μην ξεχνατε να περνατε καλα ...

Link to comment
Share on other sites

Yellow girl εχουμε πολλα κοινα στην επαρχια ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Λοιπον πηγα στον γιατρο. Εχω διαφορα προβληματα αλλα με ηρεμισε αρκετα. Σαν χαρακτηρας. Η μια σαλπιγγα βουλωμενη κ η αλλη γματη συμφυσεις. Δεν ειναι ομως υδροσαλπιγγα. Θα ειναι σπανιο να μεινω φυσικα εγκυος. Εχω ενα μεγαλο οινομυωμα κ 2 πολυποδες.....το ενδομητριο χαλια. Αλλα μου ειπε οτι θα κανουμε υστετοσκοπιση κ με εξωσωματικη θα καταφερω να μεινω εγκυος. Εφοσον ειμαινκαλα κ κοψω το κολωτσιγαρο. Πλεον ο στοχος για τη ζωη μου ειναι να καταφερω να το κοψω. Ειμαι πολυ εξαρτημενη αλλα ονειρευομαι κ ενα μωρακι στην αγκαλια μου. Ουφ σας τα ειπα.......

Πόσο μεγάλο είναι το ινομύωμα? Το 2008 αφαίρεσα 4! μέγεθος 2-4-6-8 εκατοστά. Τώρα έχω φυσικά ένα 3.5.Δεν είναι τόσο μεγάλο για αφαίρεση, δεν υπάρχει χρόνος για εμένα. Μήπως οι πολύποδες αφαιρούνται με την υστεροσκόπηση? Πώς εξήγησε το ενδομήτριο χάλια? Έχεις ελεγχθεί για όλα τα μικρόβια? Μήπως (επειδή είσαι μόνο 35) θα μπορούσαν να λυθουν οι συμφύσεις με λαπαροσκοπική επέμβαση και να μείνεις μόνη σου έγκυος από τη μία σάλπιγγα?

Οι σάλπιγγές μας μοιάζουν ,να τις βάλουμε να κάνουν παρέα:wink:.

Ακούγονται τραγικά και πολλά αυτά που λες, σίγουρα είσαι στενοχωρημένη αλλά διορθώνονται...Οι σάλπιγγες είναι το θέμα, μήπως πρέπει ν πάρεις μία ακόμη γνώμη? Από κάποιον ίσως που θα ήταν καλός στη λαπαροσκόπηση...


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλο είναι το ινομύωμα? Το 2008 αφαίρεσα 4! μέγεθος 2-4-6-8 εκατοστά. Τώρα έχω φυσικά ένα 3.5.Δεν είναι τόσο μεγάλο για αφαίρεση, δεν υπάρχει χρόνος για εμένα. Μήπως οι πολύποδες αφαιρούνται με την υστεροσκόπηση? Πώς εξήγησε το ενδομήτριο χάλια? Έχεις ελεγχθεί για όλα τα μικρόβια? Μήπως (επειδή είσαι μόνο 35) θα μπορούσαν να λυθουν οι συμφύσεις με λαπαροσκοπική επέμβαση και να μείνεις μόνη σου έγκυος από τη μία σάλπιγγα?

Οι σάλπιγγές μας μοιάζουν ,να τις βάλουμε να κάνουν παρέα:wink:.

Ακούγονται τραγικά και πολλά αυτά που λες, σίγουρα είσαι στενοχωρημένη αλλά διορθώνονται...Οι σάλπιγγες είναι το θέμα, μήπως πρέπει ν πάρεις μία ακόμη γνώμη? Από κάποιον ίσως που θα ήταν καλός στη λαπαροσκόπηση...

Καλημερα Αννα μου. Ο γιατρος δεν μου απεκλεισε τη φυσικη συλληψη αλλα ειναι πολυ δυσκολο να προκυψει κ η κατασταση πολυ ασχημη για να βελτιωθει. Με υστεροσκοπηση θα αφαιρεσω τους πολυποδες. Το ενδομητριο εχει ανομαλο παχος κ θα ελεγχθει με την υστεροσκοπηση. Αυτο με φοβιζει αλλα δεν μπορω να κανω κατι.... Το οινομιωμα ειναι στα ορια. Δεν θελει να μου το βγαλει. Αν το οκτωβριο ξαναπαω κ εχει μεγαλωσει τοτε μαλλον θα πρεπει να βγει λογω τηε θεση του διπκα στο ενδομητριο. Πολλα πραγματα επεσαν μαζεμενα αλλα ο γιατρος ηταν αισιοδοξος. Μονο καλλιεργεια κολπικου εχω κανει κ δεν ειχα τιποτα. Τωρα μου εγραψε κ ορμονικες κ βλεπουμε. Αγνωστος χωρος για μενα ολο αυτο αλλα θα μαθω. Εσυ ποτε ξεκινας παλι εξωσωματικη ;

Link to comment
Share on other sites

Yellow girl εχουμε πολλα κοινα στην επαρχια ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Λοιπον πηγα στον γιατρο. Εχω διαφορα προβληματα αλλα με ηρεμισε αρκετα. Σαν χαρακτηρας. Η μια σαλπιγγα βουλωμενη κ η αλλη γματη συμφυσεις. Δεν ειναι ομως υδροσαλπιγγα. Θα ειναι σπανιο να μεινω φυσικα εγκυος. Εχω ενα μεγαλο οινομυωμα κ 2 πολυποδες.....το ενδομητριο χαλια. Αλλα μου ειπε οτι θα κανουμε υστετοσκοπιση κ με εξωσωματικη θα καταφερω να μεινω εγκυος. Εφοσον ειμαινκαλα κ κοψω το κολωτσιγαρο. Πλεον ο στοχος για τη ζωη μου ειναι να καταφερω να το κοψω. Ειμαι πολυ εξαρτημενη αλλα ονειρευομαι κ ενα μωρακι στην αγκαλια μου. Ουφ σας τα ειπα.......

Κοριτσι μου, στον δρομο που μπηκαμε, εχει πολλα εμποδια, δυσκολιες και βασανα. Για ολες μας. Υπομονη λοιπον και επιμονη. Οσο για το κωλοτσιγαρο, δεν υπαρχει πιο εξαρτημενη απο μενα κι απο τυψεις...καθε μερα. Ομως δεν βοηθαει η ψυχολογια γ...το. Οι μονες φορες που το εκοψα μαχαιρι, ηταν στις δυο εγκυμοσυνες μου, που δυστηχως ... κατεληξαν αδοξα.......


bSqYp3.pngu97Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!Υπάρχει χώρος για μια ακόμα πονεμένη ψυχή στην παρεούλα σας??

Καλως ήρθες πονεμένη ψυχή!:PΑρχίζεις κι εσύ το Σεπτέμβριο ή ξαναπροσπαθείς?Εδώ η κάθε μία έχει και μια διαφορετική ιστορία αλλά το νόημα είναι ότι οι επόμενοι μήνες είναι σημαντικοί για όλες μας και θέλουμε να μοιραστούμε τις ανησυχίες και τους φόβους μας.Και να συμπαρασταθούμε!Κόπιασε!!


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αννα μου. Ο γιατρος δεν μου απεκλεισε τη φυσικη συλληψη αλλα ειναι πολυ δυσκολο να προκυψει κ η κατασταση πολυ ασχημη για να βελτιωθει. Με υστεροσκοπηση θα αφαιρεσω τους πολυποδες. Το ενδομητριο εχει ανομαλο παχος κ θα ελεγχθει με την υστεροσκοπηση. Αυτο με φοβιζει αλλα δεν μπορω να κανω κατι.... Το οινομιωμα ειναι στα ορια. Δεν θελει να μου το βγαλει. Αν το οκτωβριο ξαναπαω κ εχει μεγαλωσει τοτε μαλλον θα πρεπει να βγει λογω τηε θεση του διπκα στο ενδομητριο. Πολλα πραγματα επεσαν μαζεμενα αλλα ο γιατρος ηταν αισιοδοξος. Μονο καλλιεργεια κολπικου εχω κανει κ δεν ειχα τιποτα. Τωρα μου εγραψε κ ορμονικες κ βλεπουμε. Αγνωστος χωρος για μενα ολο αυτο αλλα θα μαθω. Εσυ ποτε ξεκινας παλι εξωσωματικη ;

Μάλιστα,δεν έχω κάνει υστεροσκόπηση,λαπαροσκόπηση μου πρότεινε ένα γιατρός αλλά δεν θα κάνω προς το παρόν.Εύχομαι να είσαι έγκυος πριν τον Οκτώβριο.Πολύς κόσμος έχει γεννήσει και με πολύ μεγάλα ινομυώματα(η μαμά μου,η αδερφή μου κλπ).Οι βουλωμένες σάλπιγγες κάποιες φορές οφείλονται στα χλαμύδια.Υπάρχει εξέταση σε ιστό περιόδου για το λεγόμενο κρυφό χλαμύδι(πολλές φορές η καλλιέργεια-ειδικά αν δεν είναι σε πολύ καλό εργαστήριο) δεν δείχνει.Αν το είχες θα έπρεπε να πάρεις αντιβίωση...Εγώ είχα(φυσικά-έχω απ' όλα).Την Τρίτη περνάω από επιτροπή και εξωσωματική πρωτοκάνω το Σεπτέμβη. Μάλλον στις αρχές ξεκινάω, με βάση την περίοδο.Την υστεροσκόπηση θα την κάνεις άμεσα?Νομίζω ότι είναι χρήσιμη εξέταση.Αυτό για το ενδομήτριο δεν το ξέρω,δεν ξέρω καν τι σημαίνει ανώμαλο πάχος..Είσαι ακόμη σε φάση διερευνησης και είναι μια περίοδος που προκαλεί πολύ άγχος...Κουράγιο,θα περάσει κι αυτό!!:wink:


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αννα μου για το καλωσορισμα.Οχι δεν είναι η πρώτη μου προσπάθεια αλλά επειδή σε όλες σας είδα και κάτι από τα δικά μου είπα να κάνουμε παρειτσα.Είμαι και εγώ 40 και θα κάνω τον Σεπτέμβρη την 8η εωσωματική.Η τελευταία μου προσπάθεια ήταν με δανεικά αλλά και εκεί δεν τα καταφερα.

Θα μάθω τα ονοματακια σας σιγά σιγά συγνώμη που δεν τα θυμάμαι αλλά θέλω να πω στο κοριτσάκι που ρωτάει για την υστεροσκόπηση να μην αγχώνεται καθόλου είναι πολύ απλή επέμβαση και κατά την γνώμη μου σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Εγραφα εγραφα κ εσβησσν.

Γελοου γκερλ να περασεις καλα κ να ξεφυγεις λιγο απο τιε εννοιες.

Τακα καλως σε βρηκαμε. Ευχμαι αυτη τη φορα να πετυχει η εξωσωματικη. Οι γιατροι τι σου εχουν πει. Η ηλικια σου ειναι συνηθισμενη στις εξωσωματικες. Σου εχουν πει κατι συγκρπεκριμενο που εφταιξε ;

Εγω 10 μερες γνωριζω οτι ειμαι υπογοιμη. Πριν ηξερα οτι εχω Ηpv χωρις αλλιωσεις αλλα τωρα εμφανιστικε παλι στο παπ κ πρεπει να κανω κολποσκοπηση κ βιοψια. Ολα τα σκατα μαζι.

Δεν φοβαμαι την υστεροσκοπηση. Το αποτελεσμα φοβαμαι. Ειμαι κ ''χεστρα'' στο μεταξυ.αλλα ο γιατρος με ηρεμισε πολυ. Πειτε μου λιγο κοριτσια για την εξωσωματικη με φαρμακα. Τι γινεται ; ο γιατρος μου θελει να κανω με φαρμακα κ δεν εχω ιδεα. Επισης ποσα ωαρια σου βαζουν συνηθως ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...