Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Τα ιδια μου ειπε... Μονο ορο και ντεπον αν θελω το βραδυ για να κοιμαται πιο ηρεμος! Τωρα το μεσημερι του εβαλα ορο και μετα σπαραξε στο κλαμα!!! Ουτε εφαγε... Τον εβαλα στην κουνια του και κοιμηθηκε αμεσως! Λογικα θα ξυπνησει νωριτερα γιατι θα πεινασει και θα μας φαει η γκρινια ολο το απογευμα...


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μεις χαλια ειμαστε με μπουκωμενες μυτουλες κ απιστευτη γκρινια απο την κυριακη...ενα 37 εκανε μονο,τπτ παραπανω κ βηχα ευτυχως δςν εχουμε,ακομη τουλαχιστον...οι δυο νυχτες π περασαν ηταν χαλια,ολο καλαμα κ τσιριδες επςιδη δε μπορουσς ν ανασανει...της βαζω ορο συνεχεια αλλα δε βλεπω κ καμια τεραστια διαφορα....θελω ν περασει γρηγορα,γινεται;


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα τι κανετε; Να ρωτησω τα κοριτσια που θηλάζουν .... εχει τωρα κατι μερες που τα κακακια του ειναι πρασινοπα ο γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα , εχει καμία , καμιά αντιστοιχη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα τι κανετε; Να ρωτησω τα κοριτσια που θηλάζουν .... εχει τωρα κατι μερες που τα κακακια του ειναι πρασινοπα ο γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα , εχει καμία , καμιά αντιστοιχη εμπειρια.

Κι εμεις ετσι ημασταν για αρκετες μερες! Μπορει να ειναι ιωσουλα... Επισης διαβασα οτι μπορει να ειναι και υπερπαραγωγη δηλαδη πινει το πρωτο γαλα που ειναι πιο ελαφρυ και χορταινει χωρις να πινει το λιπαρο στο τελος. Εγω δοκιμασα να τον βαζω σε ενα στηθος καθε φορα ωστε να το αδειαζει εντελως και ειδα διαφορα αμεσως στα κακα του! Βεβαια εμεις μαλλον περναμε και ιωση οποτε δεν ξερω τι απο τα δυο ευθυνεται....


gK3op2.pngr0SLp3.png

HCpVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια και περαστικά στα μπεμπακια!αμάν αυτές οι ιώσεις ρε γμτ...νωρίς αρχίσανε...για τη μυτουλα στα κοριτσάκια που θηλάζουν ριξτε γαλατακι.αν το γκουγκλαρετε θα το δείτε.κορίτσια οι γιατροί σας είπαν τίποτα εσάς για το αντιγριπικο? Εμάς θέλει να το κάνουμε όλοι.όχι ο μπέμπης αλλά οι υπολοιποι


Maternity_codemini.php#
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε σεις ποσοσο ταλαιπορουνται τα καημενα!!!!!μου πλανταζει στο κλαμα!!!ε ρε τι εχουμε να τραβηξουμε οι δευτερομανουλες!!!μολις τελειωσε ο μεγαλος επιασε την μπεμπα.μιλαμε θελω να παω να κρυφτω καπου και να χαζευω το ταβανι!!!!:rolleyes:ανοιχτα παταθυρα μου πε ο γιατρος και πολυ ορο ...αχχχχ


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ποσοσο ταλαιπορουνται τα καημενα!!!!!μου πλανταζει στο κλαμα!!!ε ρε τι εχουμε να τραβηξουμε οι δευτερομανουλες!!!μολις τελειωσε ο μεγαλος επιασε την μπεμπα.μιλαμε θελω να παω να κρυφτω καπου και να χαζευω το ταβανι!!!!:rolleyes:ανοιχτα παταθυρα μου πε ο γιατρος και πολυ ορο ...αχχχχ

Άστα να πάνε.κι εμένα ή μεγάλη μπουκωμενη και τρεμω για το πιτσιρικι.τελικά μ αρέσει που λένε ότι στα δεύτερα είσαι πιο χαλαρός,αλλά εγώ δε το βλέπω.....


Maternity_codemini.php#
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια και περαστικά στα μπεμπακια!αμάν αυτές οι ιώσεις ρε γμτ...νωρίς αρχίσανε...για τη μυτουλα στα κοριτσάκια που θηλάζουν ριξτε γαλατακι.αν το γκουγκλαρετε θα το δείτε.κορίτσια οι γιατροί σας είπαν τίποτα εσάς για το αντιγριπικο? Εμάς θέλει να το κάνουμε όλοι.όχι ο μπέμπης αλλά οι υπολοιποι

Εμας παλι μας ειπε οχι...μου πε καλυπτει πολυ λιγα...και να μη βαλω τον μικρο σε αυτη την διαδικασια γιατι ακομη φτιαχνει αντισωματα!!!ουτε περισυ που ημουν εγγυος μας αφησε ο γυναικολογος...τι να πω...;)


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε.κι εμένα ή μεγάλη μπουκωμενη και τρεμω για το πιτσιρικι.τελικά μ αρέσει που λένε ότι στα δεύτερα είσαι πιο χαλαρός,αλλά εγώ δε το βλέπω.....

Ουτε γω το βλεπω...το αντιθετο θα λεγα...στην τσιτα ειμαι *2!!!!


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια περαστικα στα μωρακια σας... Σε ποσεσ μερεσ περναει; Σασ ειπαν; Κανει να βρασετε χαμομηλι να εισπνευσουν; Ή μονο για μεγαλους ενδεικνυται; Θυμαμαι μου το κανε η μαμα μου οταν αρρωσταινα... Εγω εχω αγχος γιατι αρρωστησε ο αντρας μου κ κυκλοφορει με μασκα... Και κοιμαται στο σαλονι αλλα εγω φοβαμαι μην κολλησουμε... Γιατι ελειψα στη δουλεια κ την κρατησε... Αναγκαστικα την αγκαλιαζει... Πολυ επιρρεπης ο αντρας μου στις ιωσεις, γενικωσ ανοσοποιητικο σκατα, το παλευει ομως.. εγω αντιθετα σκληρο καρυδι... Αλλα αν αρρωστησω ειμαι για κλαμματα... Οποιος με βλεπει με λυπαται...


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες! Περαστικά στα μπεμπακια!

Εμείς το κάναμε όλοι το αντιγριπικό.. Η παιδίατρος είπε οπωσδήποτε... Εγώ εχω περάσει γρίπη και τρεις φορές οποτε το κάνω τα τρία τελευταία χρονια.. Και στην εγκυμοσύνη το έκανα κανονικά...

Ο μπεμπακος μου όλο και ζωηρεύει και θέλει συνέχεια παιχνίδια και αγκαλιές... Ειναι τρέλα... Βέβαια μου έχουν φύγει τα χέρια γιατί εχει περάσει τα 7.200.. Τις τελευταίες μερες δεν ξέρω τι τον εχει πιάσει και μου ξυπνάει αρκετές φορές το βράδυ.. Ευτυχώς με πιπιλακι και χαδακια ξανακοιμαται...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ετσι ημασταν για αρκετες μερες! Μπορει να ειναι ιωσουλα... Επισης διαβασα οτι μπορει να ειναι και υπερπαραγωγη δηλαδη πινει το πρωτο γαλα που ειναι πιο ελαφρυ και χορταινει χωρις να πινει το λιπαρο στο τελος. Εγω δοκιμασα να τον βαζω σε ενα στηθος καθε φορα ωστε να το αδειαζει εντελως και ειδα διαφορα αμεσως στα κακα του! Βεβαια εμεις μαλλον περναμε και ιωση οποτε δεν ξερω τι απο τα δυο ευθυνεται....

Σε ευχαριστω πολυ το ξεκίνησα και εγω και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ το ξεκίνησα και εγω και βλέπουμε....

Καλησπερα!!εμενα οταν καναμε το πρωτο εμβολιο μου εκανε πρασινες κενωσεις για 10-12 μερες και ειχα αγχωθει οτι ειναι αλλεργια αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι ειναι φυσιολογικο μετα το εμβολιο γιατι τους χαλαει την χλωριδα. Επισης και γω προσπαθω να ρυθμισω την υπερπαραγωγη γιατι εχω πολυ γαλα αφου θηλαζω αποκλειστικα!ειδικα το πρωι μετα απο το βραδυ που ξυπναει μονο μια φορα μεσα στη νυχτα το γαλα τρεχει και το στηθος ειναι πολυ πρησμενο μετα απο τοσες ωρες που δεν εχει φαει!ποσους θηλασμους κανεις την μερα??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γιατι αγχωνεστε με το πρασινο χρωμα στα κακα? Εμενα και πρασινα μου κανει και μουσταρδι και ο γιατρος και οσα εχω διαβασει λενε ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο το χρωμα!

http://www.tlife.gr/Article/family-kaka/0-12-21362.html

Πότε είναι παθολογικές οι κενώσεις;

Δεν παίζει ρόλο η σύσταση (υδαρείς ή σφιχτές) ή το χρώμα. Δεν θα πρέπει να έχουν αίμα (ραγάδες ή αλλεργία) και να μην είναι ιδιαίτερα δύσοσμες.

Υγιή κακάκια των μωρών που θηλάζουν

Εάν το μωρό σας θηλάζει αποκλειστικά, τα κακά του θα είναι κίτρινα ή ελαφρώς πράσινα και κρεμώδη. Μην σας παραξενέψει αν τρέχουν από τη πάνα και μοιάζουν με διάρροια. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα κόπρανα των μωρών που θηλάζουν μοιάζουν με μουστάρδα και το τυρί cottage. Επίσης έχουν μια ιδιαίτερη μυρωδιά. Πολλοί την περιγράφουν ως ξινισμένο γιαούρτι. Οι απόψεις όμως ως προς την οσμή τους διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό.

α κακάκια του μωορύ που θηλάζει μπορεί να έχουν αρκετές παραλλαγές. Αν δείτε να έχουν μια πιο πράσινη απόχρωση, μην ανησυχήσετε. Το μόνο που μπορεί να σημαίνει είναι ότι φάγατε κάτι διαφορετικό από ό,τι κάνετε συνήθως. Εάν το μωρό σας δεν αντιμετωπίζει οποιαδήποτε άλλα συμπτώματα, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε.

Είναι σημαντικό οι γονείς να γνωρίζουν τι είναι φυσιολογικό ως προς την παραγωγή ούρων και κοπράνων του μωρού τους. Υπάρχουν διαφορές και ιδιαιτερότητες που οι γονείς είναι καλό να έχουν υπόψη τους, διαφορές από παιδί σε παιδί, ανάλογα με τον τρόπο θρέψης του παιδιού και ανάλογα με την ηλικία του.

ΟΥΡΑ

1η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Πρέπει να έχει τουλάχιστον μία (1) υγρή πάνα με ούρα.

Σύσταση: Τα ούρα μοιάζουν συμπυκνωμένα, κίτρινα, με πιθανή παρουσία ροζ κρυστάλλων.

2η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Το μωρό πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο (2) υγρές πάνες με ούρα.

Σύσταση: Τα ούρα μοιάζουν συμπυκνωμένα, κίτρινα, με πιθανή παρουσία ροζ κρυστάλλων.

3η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον τρεις (3) υγρές πάνες.

Σύσταση: Τα ούρα είναι πιο αραιωμένα. Είναι λιγότερο πιθανό να βρούμε ροζ κρυστάλλους.

4η ημέρα έως 6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τουλάχιστον έξι (6) βαριά βρεγμένες πάνες ανά 24ωρο.

Σύσταση: Ούρα υποκίτρινα, καθαρά, με ελαφριά οσμή. Χωρίς κρυστάλλους.

Άνω των 6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τουλάχιστον πέντε (5) βαριά βρεγμένες πάνες ανά 24ωρο. Άλλα μωρά έχουν την πρωινή πάνα γεμάτη, ενώ άλλα β ιδιαίτερα εκείνα που δεν τρώνε κατά τη διάρκεια της νύχτας β έχουν πρωινή πάνα με ούρα συμπυκνωμένα.

Σύσταση: Ούρα υποκίτρινα, καθαρά, με ελαφριά οσμή.

ΚΟΠΡΑΝΑ

Α. Σε βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά

1η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Κατά το πρώτο 24ωρο της ζωής το μωρό πρέπει να κάνει μία (1) τουλάχιστον φορά μαύρα κακά β το λεγόμενο μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή πράσινα σκούρα.

2η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα με μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή σκούρα πράσινα.

3η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα.

Σύσταση: Χρώμα καφεκίτρινο ή καφεπράσινο. Όχι μαύρο.

4η ημέρα έως 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τουλάχιστον τρεις (3) πάνες με κόπρανα στο 24ωρο. Τα συχνά κακά είναι ένδειξη και αξιόπιστο σημάδι ότι το μωρό πίνει μητρικό γάλα.

Σύσταση: Κόπρανα μαλακά, κίτρινα, κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ. Όχι μαύρα. Σύσταση υδαρής, πάστας ή με «σπόρους». Χωρίς αίμα. Τα κακά του θηλασμού ποικίλουν από μέρα σε μέρα και από παιδί σε παιδί. Μπορεί κάποιες φορές να είναι πράσινα, λιγότερο ή περισσότερο νερουλά. Συνήθως δε μυρίζουν άσχημα.

Άνω των 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Μεγάλη απόκλιση από βρέφος σε βρέφος. Από πολλές φορές την ημέρα έως μία φορά κάθε επτά ημέρες, όλα φυσιολογικά. Μετά τις πρώτες έξι εβδομάδες της ζωής, τα κακά με τον αποκλειστικό θηλασμό μπορεί να συνεχίζουν πολύ συχνά ή, αντίθετα, να αραιώσουν πολύ. Δεν υπάρχει τίποτε παθολογικό σε αυτές τις διαφορές και δεν πρόκειται για δυσκοιλιότητα, εφόσον τα κακά δεν είναι σκληρά και το μωρό δεν κλαίει όταν τα κάνει. Συνήθως μετά τον πρώτο μήνα σταματούν οι νυχτερινές κενώσεις.

Σύσταση: Κόπρανα πάντα μαλακά, κίτρινα, κιτρινοπράσινα ή κιτρινοκαφέ. Σύσταση πάστας ή με «σπόρους», υδαρής ή πιο σχηματισμένη.

Β. Σε βρέφη που παίρνουν ξένο γάλα

1η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Κατά το πρώτο 24ωρο της ζωής το μωρό πρέπει να κάνει μία (1) τουλάχιστον φορά μαύρα κακά β το λεγόμενο μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή πράσινα σκούρα.

2η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα με μηκώνιο.

Σύσταση: Μαύρα ή σκούρα πράσινα.

3η ημέρα της ζωής

Συχνότητα: Τουλάχιστον μία (1) πάνα.

Σύσταση: Χρώμα καφεκίτρινο ή καφεπράσινο. Όχι μαύρο.

4η ημέρα έως 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τα κακά της διατροφής με ξένο γάλα είναι καθημερινά, τουλάχιστον μία (1) φορά το 24ωρο.

Σύσταση: Πάστα, σχηματισμένα, χρώμα μουστάρδας. Μυρίζουν περισσότερο από τις κενώσεις του θηλασμού. Δυσκοιλιότητα έχουμε εάν είναι σκληρά, προκαλούν πόνο και κλάμα στο μωρό ή έρχονται κάθε δεύτερη ή τρίτη μέρα.

Άνω των 3-6 εβδομάδων

Συχνότητα: Τα κακά της διατροφής με ξένο γάλα είναι καθημερινά, τουλάχιστον μία (1) φορά το 24ωρο. Συνήθως μετά τον πρώτο μήνα σταματούν οι νυχτερινές κενώσεις.

Σύσταση: Πάστα, σχηματισμένα, χρώμα μουστάρδας. Μυρίζουν περισσότερο από τις κενώσεις του θηλασμού. Δυσκοιλιότητα έχουμε εάν είναι σκληρά, προκαλούν πόνο και κλάμα στο μωρό ή έρχονται κάθε δεύτερη ή τρίτη μέρα.

Γ. Σε βρέφη που παίρνουν μεικτή διατροφή

Οι κενώσεις είναι κάτι ενδιάμεσο σε συχνότητα και σύσταση μεταξύ διατροφής με ξένο και με μητρικό γάλα. Αν το μωρό λαμβάνει κυρίως ξένο, θα έχει λίγες φορές την ημέρα και πιο σχηματισμένα κόπρανα, ενώ εάν κυρίως θηλάζει, θα εμφανίζει περισσότερες φορές την ημέρα και λιγότερο σχηματισμένα κόπρανα.

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC 2010

Τι θεωρούμε φυσιολογικό;

Για τα βρέφη που θηλάζουν:

· Οι κενώσεις τους είναι φυσιολογικά μαλακές ή υδαρείς

· Το χρώμα τους είναι κίτρινο ή μουσταρδί ή σαν πορτοκάλι με μικρά λευκά στίγματα που μοιάζουν με σπόρους.

· Η συχνότητα τους κυμαίνεται από μια σε κάθε γεύμα έως μια ή δύο φορές την εβδομάδα

· Τα βρέφη που θηλάζουν σπάνια έχουν δυσκοιλιότητα γιατί το μητρικό γάλα αφομοιώνεται σχεδόν 100%

Για τα βρέφη που σιτίζονται με ξένο γάλα:

· Οι φυσιολογικές κενώσεις τους είναι σαν μαλακή αλοιφή

· Το χρώμα είναι γκρίζο- πράσινο, κίτρινο, καφεκίτρινο ή καφέ, αναλόγως τον τύπο του ξένου γάλακτος

· Η συχνότητα είναι μια ή δύο φορές κάθε 1 β 2 ημέρες

· Έχουν πιο συχνά δυσκοιλιότητα, γιατί το ξένο γάλα δεν αφομοιώνεται εύκολα από τον οργανισμό του μωρού

Ουφ αυτα! Ελπιζω να ξεαγχωθηκατε!;)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!εμενα οταν καναμε το πρωτο εμβολιο μου εκανε πρασινες κενωσεις για 10-12 μερες και ειχα αγχωθει οτι ειναι αλλεργια αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι ειναι φυσιολογικο μετα το εμβολιο γιατι τους χαλαει την χλωριδα. Επισης και γω προσπαθω να ρυθμισω την υπερπαραγωγη γιατι εχω πολυ γαλα αφου θηλαζω αποκλειστικα!ειδικα το πρωι μετα απο το βραδυ που ξυπναει μονο μια φορα μεσα στη νυχτα το γαλα τρεχει και το στηθος ειναι πολυ πρησμενο μετα απο τοσες ωρες που δεν εχει φαει!ποσους θηλασμους κανεις την μερα??

Αστα να πανε με την υπερπαραγωγη και εμενα το πρωι ειναι τουμπανο τυφλα να εχουν τα σιλικονατα ;). Ο μικρος μου τρωει 7-8 γευματα την ημερα αποκλειστικο θηλασμό. Εσενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...