Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια μου, χρόνια πολλά σε όλες με υγεία και ευτυχία για τις οικογένειες σας!

Ελπίζω μανούλες κ μπεμπάκια να είστε όλες καλά, αν κ πολλές εξαφανιστηκαν λίγο μάλλον λόγω γιορτινων ημερών..

Εγώ λοιπόν θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν έχω χρησιμοποιησει θήλαστρο κ δεν έχω μπλεχτεί καθόλου με ποσότητες γάλακτος, όταν μου ζητάει τη βάζω κ μετά ρευεται κ όταν κοιμάται μου φαίνεται χορτατη κ επίσης κάνει αρκετά τσισα. Επομένως το έχω αφήσει εκεί το θέμα. Όμως για να είμαι ειλικρινής έχω λίγο κουραστεί με τη συχνότητα που ζητάει να φάει, νιώθω λίγο ότι έχω χάσει τον εαυτό μου προσπαθώντας να είμαι όλο εκεί για το μωρό. Αν ο θηλασμός είναι το ίδιο όλο το πρώτο εξάμηνο δεν ξέρω αν θα αντέξω :-( προς το παρόν λέω, ας σαραντισει πρώτα κ τα ξαναλέμε.

Το άλλο που παρατήρησα εδώ κ τρεις μέρες, έχει βγάλει κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, μου είπε μια φίλη ότι είναι νεογνικη ακμή, το έχει καμία σας; Εύχομαι να μην είναι κάποια αλλεργία ή τίποτα σοβαρότερο! Αυτά λίγο -πολύ από μας! Λοιπόν απ το καφέ μας γέννησαν όλα τα κορίτσια;

Χρόνια Πολλά Ιωάννα!Χρόνια Πολλά σε όλες σας, να είστε γερές εσείς, τα μωράκια σας και τα αγαπημένα σας πρόσωπα.

Ιωάννα ούτε εγώ έχω χρησιμοποιήσει ακόμη θήλαστρο και θηλάζω επίσης αποκλειστικά. Θα αρχίσω να το χρησιμοποιώ όμως από την 6η εβδομάδα γιατί θέλω να κάνω τράπεζα. Κι εγώ νιώθω διαρκώς κουρασμένη παρά το γεγονός ότι κοιμάμαι τα βράδια αλλά η κατάσταση θα στρώσει, είναι ακόμη μικρούλια και αναπτύσσονται συνεχώς γι' αυτό θέλουν συνέχεια να τρώνε. Ο δικός μου άρχισε το βράδυ ήδη να κοιμάται 5ωρα κι όταν ξυπνάει τρώει λιγάκι και ξανακοιμάται απευθείας. Σε ότι αφορά τα σπυράκια, μην ανησυχείς, τα έχουμε κι εμείς από την προηγούμενη εβδομάδα. Πρόκειται για νεογνική ακμή όπως σου είπε και η φίλη σου και την εμφανίζουν τα περισσότερα μωράκια. Η μαία μου είπε είναι φυσιολογικό και μου συνέστησε να βάζω λιγάκι γαλατάκι από το στήθος επάνω στα σημεία που εμφανίζονται και παρατήρησα ότι όντως βοηθάει να εξαφανιστούν. Ο δικός μου εμφάνισε επίσης νινίδα στο μετωπάκι του, πήρα όμως μια κρεμούλα της weleda (βρεφική για το πρόσωπο) κι ευτυχώς εξαφανίστηκε μέσα σε 2 ημέρες.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα!!! Κατ' αρχήν χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!!

Γεννήσαμε κι εμείς 27/4 ένα κούκλο 3.050γρ!!!!

Μ. Τετάρτη ξημερώματα ξύπνησα με 3λεπτους πόνους, κάνω υπομονή μέχρι τις 6 το πρωι όπου πάω νοσοκομείο. Εκει μια μαια αναιδεστατη μου λεει οτι απλα ψευτοποναω και με εστειλε σπιτι!!!! Στην επόμενη μια ωρα εσπασαν τα νερά τα οποία όμως ήταν πολύ κεχρωσμένα. Ο μπέμπης είχε κάνει κακά!!! Τρέχουμε άρον άρον μαιευτήριο, με πλακώνουν οι μαίες, διαστολή 2, πόνοι αφόρητοι και οι παλμοί του μωρού όλο και έπεφταν...Μη σας τα πολυλογώ μέχρι να παρω χαμπάρι τι γίνεται βρίσκομαι ανάσκελα στο κρεβάτι του χειρουργίου με ραχιαία νάρκωση γιατι στην κατασταση μου η ολικη θα επιδεινωνε την κατασταση και σε 10 λεπτά ακούστηκε το κλάμα του μπέμπη μας! Ο Χριστούλης μας βοήθησε και πήγαν όλα καλά...

Τώρα είμαστε σπιτάκι μας, θηλάζουμε και δίνουμε και λίγο συμπλήρωμα 20-30γρ.. Αυτά απο μας!!!

Το τι λαχτάρα πήρα κορίτσια να βλέπω τόσες μαίες από πάνω μου να τρέχουν πανικόβλητες και να τις ρωτάω εγώ αν είναι καλά το μωρό, αν θα εχει κατι το μωρο επειδη εκανε κακα και το μονο που μου ελεγαν ηταν οτι το παρακολουθουν απλά δεν περιγραφεται... ευχομαι καμια αλλη να μην το ζησει.. Ο μπέμπης τελικά είχε μια σφιχτή περιτύλιξη, δεν κατέβαινε, στρεσαρίστηκε και έκανε κακά...

Χαλάλι όμως η ταλαιπωρία, όταν βλέπω τα ματάκια του τα ξεχνάω όλα!!!:P


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χριστός ανέστη χάθηκα με λόγω των ημερών! !!

Είμαστε καλά και εμείς ή μικρή όλη μετά ήσυχη αλλά από τις 8 μέχρι τις 12 την πιάνει η γκρίνια και όλο τρώει μάλλον κολικούς και εμείς !

Μετά από τις 12 κοιμάται 3ωρα 2ωρα ευτυχώς !!!!

Αποκλειστικό θηλασμό και εγώ και δεν έχω χρησημοπιησει καθόλου θήλαστρο...όποτε θέλει την βάζω και από γάλα έχω παρά πολύ...Πρέπει να έχω και υπερπαραγωγή το στήθος μου ώρες ώρες είναι λες και θα σκάσει....στο σπίτι πιυ φοράω τα κοχύλια γεμίζουν πολύ γρήγορα στο μπιμπερό που βάζω το γάλα που βγαίνει φτάνει σίγουρα τα 200ml και πάραπάνω!και εγώ καισαρική έκανα αλλά το γάλα δεν άργησε καθόλου...Μόλις γέννησα μου την έφεραν κατευθείαν στο δωμάτιο ανανηψης και έπιασε κατευθείαν και θηλαζε και είχα πολύ γάλα!!!!

Έχει φτάσει ήδη η μικρη 3180 σήμερα που την ζύγισα και βγήκαμε 2630...βλέπω το κορμάκι της που έχει γεμίσει μωρέ !!!!!!

Επίσης κάνει κακά όλη την ώρα και τσίσά δεν την προλαβαινω χαμός χαχαχα

Αθανασία μου να σου ζήσει ο μπεμπακος σας τρομαξε αλλά ευτυχώς όλα καλά!

Το μελακι που είναι καλέ;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια και χρονια πολλά!! Χαιρομαι που βλεπω οτι ειστε ολες καλα! Εμεις εχουμε εναν υπεροχο μπεμπουλη που γεννηθηκε 4200 με καισαρικη αφου μετα απο 22 ωρες οι πονοι της προκλησης δεν τον εκαναν να κατεβει για να προχωρησει η διαστολη μου. Ταλαιπωρηθηκαμε λιγακι με πληγωμενες θηλες, θηλαστρα, λιγο ικτερο κτλ αλλα τρωει απο την αρχη μονο το δικο μου γαλατακι και μεγαλωνει πολυ καλα. Ειναι τρελα να τον εχεις στην αγκαλια σου!! Φιλια πολλα σε ολες και καλα κουραγια με την αυπνια που θελει προγραμματισμό να την παλεψεις.. Εμενα πολλες φορες αν τον αφησω κοιμάται και πανω απο 3ωρο μεσα στη μερα, δεν ξερω ποσο μπορει να φτασει και απο ποτε μπορω να σταματησω να τον ξυπναω για να φαει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια και χρονια πολλά!! Χαιρομαι που βλεπω οτι ειστε ολες καλα! Εμεις εχουμε εναν υπεροχο μπεμπουλη που γεννηθηκε 4200 με καισαρικη αφου μετα απο 22 ωρες οι πονοι της προκλησης δεν τον εκαναν να κατεβει για να προχωρησει η διαστολη μου. Ταλαιπωρηθηκαμε λιγακι με πληγωμενες θηλες, θηλαστρα, λιγο ικτερο κτλ αλλα τρωει απο την αρχη μονο το δικο μου γαλατακι και μεγαλωνει πολυ καλα. Ειναι τρελα να τον εχεις στην αγκαλια σου!! Φιλια πολλα σε ολες και καλα κουραγια με την αυπνια που θελει προγραμματισμό να την παλεψεις.. Εμενα πολλες φορες αν τον αφησω κοιμάται και πανω απο 3ωρο μεσα στη μερα, δεν ξερω ποσο μπορει να φτασει και απο ποτε μπορω να σταματησω να τον ξυπναω για να φαει..

Καλώς το το κορίτσι καλέ τι μπεμπαρο έκανες !!!!να σας ζήσει και να είναι πάντα γερός!!!!και έμενα από τηβ αρχή δικό μου γαλατάκι πίνει το κορίτσι και είμαι πολύ χαρούμενη που τα έχω καταφέρει και βλέπω κάθε μέρα να παίρνει κιλά! Πεδευτηκανε και εμεισ στηβ αρχη με πληγωμένος θήλες αλλά τώρα είμαστε πολύ πολύ καλύτερα !!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα!!! Κατ' αρχήν χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!!

Γεννήσαμε κι εμείς 27/4 ένα κούκλο 3.050γρ!!!!

Μ. Τετάρτη ξημερώματα ξύπνησα με 3λεπτους πόνους, κάνω υπομονή μέχρι τις 6 το πρωι όπου πάω νοσοκομείο. Εκει μια μαια αναιδεστατη μου λεει οτι απλα ψευτοποναω και με εστειλε σπιτι!!!! Στην επόμενη μια ωρα εσπασαν τα νερά τα οποία όμως ήταν πολύ κεχρωσμένα. Ο μπέμπης είχε κάνει κακά!!! Τρέχουμε άρον άρον μαιευτήριο, με πλακώνουν οι μαίες, διαστολή 2, πόνοι αφόρητοι και οι παλμοί του μωρού όλο και έπεφταν...Μη σας τα πολυλογώ μέχρι να παρω χαμπάρι τι γίνεται βρίσκομαι ανάσκελα στο κρεβάτι του χειρουργίου με ραχιαία νάρκωση γιατι στην κατασταση μου η ολικη θα επιδεινωνε την κατασταση και σε 10 λεπτά ακούστηκε το κλάμα του μπέμπη μας! Ο Χριστούλης μας βοήθησε και πήγαν όλα καλά...

Τώρα είμαστε σπιτάκι μας, θηλάζουμε και δίνουμε και λίγο συμπλήρωμα 20-30γρ.. Αυτά απο μας!!!

Το τι λαχτάρα πήρα κορίτσια να βλέπω τόσες μαίες από πάνω μου να τρέχουν πανικόβλητες και να τις ρωτάω εγώ αν είναι καλά το μωρό, αν θα εχει κατι το μωρο επειδη εκανε κακα και το μονο που μου ελεγαν ηταν οτι το παρακολουθουν απλά δεν περιγραφεται... ευχομαι καμια αλλη να μην το ζησει.. Ο μπέμπης τελικά είχε μια σφιχτή περιτύλιξη, δεν κατέβαινε, στρεσαρίστηκε και έκανε κακά...

Χαλάλι όμως η ταλαιπωρία, όταν βλέπω τα ματάκια του τα ξεχνάω όλα!!!:P

Πω πω όντως λαχτάρα... είχα δει ένα ντοκιμαντερ με τέτοια περίπτωση και είναι όντως πολύ επικίνδυνο αλλά αφού όλα πήγαν καλά αυτό έχει σημασία! Θα τον αγαπάς διπλά τώρα!

Καλημερα κορίτσια και χρονια πολλά!! Χαιρομαι που βλεπω οτι ειστε ολες καλα! Εμεις εχουμε εναν υπεροχο μπεμπουλη που γεννηθηκε 4200 με καισαρικη αφου μετα απο 22 ωρες οι πονοι της προκλησης δεν τον εκαναν να κατεβει για να προχωρησει η διαστολη μου. Ταλαιπωρηθηκαμε λιγακι με πληγωμενες θηλες, θηλαστρα, λιγο ικτερο κτλ αλλα τρωει απο την αρχη μονο το δικο μου γαλατακι και μεγαλωνει πολυ καλα. Ειναι τρελα να τον εχεις στην αγκαλια σου!! Φιλια πολλα σε ολες και καλα κουραγια με την αυπνια που θελει προγραμματισμό να την παλεψεις.. Εμενα πολλες φορες αν τον αφησω κοιμάται και πανω απο 3ωρο μεσα στη μερα, δεν ξερω ποσο μπορει να φτασει και απο ποτε μπορω να σταματησω να τον ξυπναω για να φαει..

Να σου ζήσει κι εσένα ο μπέμπαρος, από τα πιο μεγάλα μωράκια που έχω ακούσει, μπράβο!!! Εγώ που ρώτησα τον γιατρό τώρα (34 ημερών) μου είπε και καθόλου να μην ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να φάει δεν υπάρχει πρόβλημα...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε γιατρούλη σήμερα! Και που λέτε λίγο πριν έρθει είχαμε διπλωματικό επεισόδιο με τον μικρό μου, της έγδαρε το αφτάκι και έβγαζε αίμα... Ευτυχώς της το περιποιήθηκε ο γιατρός με λίγο οινόπνευμα... Πφφφ τι θα τον κάνω;;;

Από βάρος είμαστε σούπερ, με το γαλατάκι μου πήρε 1.100 γρ σε 23 μέρες και είμαστε αισίως στα 4.400 τώρα και 53 πόντους! Αχ πόσο γρήγορα μεγαλώνουν μωρέ, σε λίγες μέρες πάμε για το πρώτο μας εμβόλιο... Κατα τα άλλα λίγο αγχώνομαι γιατί το πάει για παλινδρόμηση η μικρή και όσο σκέφτομαι πόσο είχα ταλαιπωρηθεί με τον γιό μου και τον θηλασμό, τόσο πιο πολύ τρέμω...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε γιατρούλη σήμερα! Και που λέτε λίγο πριν έρθει είχαμε διπλωματικό επεισόδιο με τον μικρό μου, της έγδαρε το αφτάκι και έβγαζε αίμα... Ευτυχώς της το περιποιήθηκε ο γιατρός με λίγο οινόπνευμα... Πφφφ τι θα τον κάνω;;;

Από βάρος είμαστε σούπερ, με το γαλατάκι μου πήρε 1.100 γρ σε 23 μέρες και είμαστε αισίως στα 4.400 τώρα και 53 πόντους! Αχ πόσο γρήγορα μεγαλώνουν μωρέ, σε λίγες μέρες πάμε για το πρώτο μας εμβόλιο... Κατα τα άλλα λίγο αγχώνομαι γιατί το πάει για παλινδρόμηση η μικρή και όσο σκέφτομαι πόσο είχα ταλαιπωρηθεί με τον γιό μου και τον θηλασμό, τόσο πιο πολύ τρέμω...

Μπράβο η μπέμπα μας πολύ καλή και έμενα παίρνει πολύ καλά βάρος με το γαλατάκι μου έχει γεμίσει το κορμάκι της μωρέ και τα μαγουλα !!!

Σου κάνει γουλιες η μικρή; ;αχχχ όντως πως μεγαλώνουν μωρέ κάθε μέρα αλλάζουν!!!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο η μπέμπα μας πολύ καλή και έμενα παίρνει πολύ καλά βάρος με το γαλατάκι μου έχει γεμίσει το κορμάκι της μωρέ και τα μαγουλα !!!

Σου κάνει γουλιες η μικρή; ;αχχχ όντως πως μεγαλώνουν μωρέ κάθε μέρα αλλάζουν!!!!!

Μου κανει κατι ρουκετοειδεις εμετους, οχι καθε μερα αλλα οταν κανει μπορει να βγάλει και όλο το γαλα που ήπιε... Επίσης πνίγεται πολυ συχνά την ωρα που τρώει, μαλλον της ανεβαίνει το γαλα και κανει βηχαλακια μεσα στη μερα που μου ειπε ο γιατρος οτι μαλλον ειναι απο αυτο...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Favol & Athanasia συγχαρητήρια για τα μπεμπάκια σας!! Ταλαιπωρηθήκατε & οι δυο σας αλλά όλα πήγαν καλά & τώρα έχετε αγκαλίτσα τα μωράκια σας!! Καλή προσαρμογή στο σπίτι, καλή λοχεία & κουράγιο για τα ξενύχτια!!

Χριστίνα & Dorita πολύ καλό βάρος οι μπεμπούλες με το δικό σας γαλατάκι!! Χίλια μπράβο για το κουράγιο & την υπομονή σας!!

Εγώ σταμάτησα τον θηλασμό με τις ψευδοθηλές σιλικόνης διότι ο μικρός νευρίαζε & τα παράταγε & βγάζω ανά 3ωρο με θήλαστρο από 50-80 ml.

Επίσης ξεκινήσαμε σταγονίτσες infacolic για τους κολικούς & θα δοκιμάσουμε κι ένα δείγμα γάλα σκόνη συμπλήρωμα ειδικό για τους κολικούς...εχθές είχαμε πολύ δύσκολη νύχτα πόναγε κι έκλαιγε πολύ ο καημενούλης μου!! Δεν τον χωράει ο τόπος όταν πονάει! Δεν κάθεται ούτε αγκαλιά!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια μου καλησπερα και απο εμας!!!!χρονια πολλα Χριστος Ανεστη!!!

Αθανασια και favol να σας ζησουν τα μπεμπακια σας γερα και καλοτυχα να ειναι!!! Ταλαιπωρηθηκατε βρε κοριτσια αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα!!! Μπραβο σας και γιατον θηλασμο!!! Καλη αναρρωση τωρα !!!

Και εμεις σημερα ειχαμε γιατρο.ολασουπερ περνουμεβαρος μια χαρα!!! Εχει παρει 400 γρ σε 8 μερες!!! Κι εγωθηλαζω αποκλειστικά ανα 2 ωρο με 3 ωρο το πολυ.και σε συνδιασμο με τον μικρο μου τα εχω δει ολα.dorita μου κι εμενα τον ζουλαει ολη μερα ο μεγαλος τον μικρο εχουμε θεμα κι εμεις.ολη μερα φωναζω και γκαριζω και δεν παιρνω ανασα.δεν προλαβαινω τιποτα....κεμενα εχει κολικους και γυρω στις τρεις τη νυχτα εως οχτω το πρωι υποφερει...δεν μου εδωσε εμενα τιποτα η παιδιατρος για να ανακουφιστει ο μικρος...χαμομηλακι μου ειπε μονο να του δινω.το τι αυπνια τραβαω δεν περιγραφεται....

Εδω και τρεις ημερες επαθα και αιμορροιδικη θρομβωση και υποφερω...ολα μαζι...δεν ξερω τι να κανω μετις αιμορροιδες...αχ αυτα τα νεα μας....αν εχετε καμια συμβουλη δεκτη!!!! Φιλια πολλα σε ολες τις μανουλες και καλη υπομονη!!!


slsop3.pngPAsip3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου! Αθανασια μου να σου ζησει και εσενα το μωρακι σου!! Πρεπει να ηταν πολυ αγχωτικες στιγμές αλλα παλι καλα ολα καλά! Οι δευτερομανουλες αξίζετε ολα τα συγχαρητήρια του κοσμου, δεν μπορω να φανταστω να εχω να φροντισω και αλλο παιδακι μεσα σε αυτη την κατασταση.. Ιωάννα μου φανταζομαι εχεις παρει κρέμες για αιμορροΐδες αλλα η αληθεια ειναι δεν πολυκανουν δουλειά.. Μου ειχαν πει και για παγακια απο βαλσαμελαιο αλλα δεν το ειχα δοκιμασει. Ισως βοηθαει.. Υπομονή και κουράγιο.. Τι να σου πω.. Ντοριτακι ξαφνικα μετα απο τοσο καιρο εμφανιζεται η παλινδρόμηση; Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθειτε και να ειναι λαθος συναγερμος.. Αναστασια εγω με τις ψευδοθηλες ειχα το αντιθετο πρόβλημα. Μεσα σε 2-3 μερες τις συνήθισε τοσο που ηταν δυσκολο να τις κοψω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αθανασια κ favol να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας κ καλή ανάρρωση! Αθανασια μου ακούγεται δύσκολη η εμπειρία σου αλλά σκέψου ότι όλα πλέον είναι στο παρελθόν κ είστε κ οι 2 καλά κ ευτυχισμένοι! Favol δεν ήξερα ότι με την πρόκληση δεν κατεβαίνει πάντα το μωρό, ορό σου έβαλαν; Πάντως μην σκας για την καισαρικη, κ εγώ που γέννησα φυσιολογικά ταλαιπωρηθηκα πολύ με τα ράμματα, κ τα έχω ακόμα κ με τραβάνε ακόμα!

Με τις ψευδοθηλες κ εγώ έχω πάθει το ίδιο με τη favol, τις πιάνει καλύτερα γιατί είναι μεγάλες κ αν δεν τις βάλω κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά κ κλαίει χωρίς να πιάσει θηλή. Βέβαια δεν το αδικώ το μικρούλι, οι θηλες μου σχεδόν δεν βγαίνουν καθόλου προς τα έξω. Έτσι δεν ξέρω αν θα μπορέσω αργότερα να θηλασω χωρίς τις ψεύτικες :-/

Σήμερα λοιπόν γίναμε 1 μήνα, δυσκολουτσικος ο πρώτος μήνας κ νιώθω ανακούφιση που πέρασε. Είχα αρκετό άγχος με το πόσο τρώει αλλά σιγά σιγά το αποβαλλω.. Δεν έχω κ ζυγαριά δυστυχώς! Δηλαδή έχω αλλά έχει χαλάσει κ δείχνει ότι να ναι!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αθανασια κ favol να σας ζήσουν τα ζουζούνια σας κ καλή ανάρρωση! Αθανασια μου ακούγεται δύσκολη η εμπειρία σου αλλά σκέψου ότι όλα πλέον είναι στο παρελθόν κ είστε κ οι 2 καλά κ ευτυχισμένοι! Favol δεν ήξερα ότι με την πρόκληση δεν κατεβαίνει πάντα το μωρό, ορό σου έβαλαν; Πάντως μην σκας για την καισαρικη, κ εγώ που γέννησα φυσιολογικά ταλαιπωρηθηκα πολύ με τα ράμματα, κ τα έχω ακόμα κ με τραβάνε ακόμα!

Με τις ψευδοθηλες κ εγώ έχω πάθει το ίδιο με τη favol, τις πιάνει καλύτερα γιατί είναι μεγάλες κ αν δεν τις βάλω κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά κ κλαίει χωρίς να πιάσει θηλή. Βέβαια δεν το αδικώ το μικρούλι, οι θηλες μου σχεδόν δεν βγαίνουν καθόλου προς τα έξω. Έτσι δεν ξέρω αν θα μπορέσω αργότερα να θηλασω χωρίς τις ψεύτικες :-/

Σήμερα λοιπόν γίναμε 1 μήνα, δυσκολουτσικος ο πρώτος μήνας κ νιώθω ανακούφιση που πέρασε. Είχα αρκετό άγχος με το πόσο τρώει αλλά σιγά σιγά το αποβαλλω.. Δεν έχω κ ζυγαριά δυστυχώς! Δηλαδή έχω αλλά έχει χαλάσει κ δείχνει ότι να ναι!

Ναι, μου εβαλαν ορο, μου έσπασαν μετα απο 15 ωρες τεχνητα τα νερα αλλα τπτ.. Δεν κατέβαινε για να πατήσει τον τραχηλο και να προχωρησει η διαστολη.. Καλα μετα απο 22 ωρες προσπαθειας και πονων ηταν μεγαλη απογοητευση οταν μου ειπαν να μπω για καισαρική αλλα τελικα πραγματικα οταν κρατας το μωρο σου αγκαλια τπτ δεν μετραει.. Για τις ψευδοθηλες ευτυχως μου εκρουσε τον κωδωνα του κινδύνου ο παιδιατρος εγκαιρα.. Θα ελεγα να το προσπαθησεις οσο μπορεις.. Εγω τον αφηνα αρχικα μετα απο παλη να αρχισει με ψευδοθηλη και μετα απο καποια λεπτα του την εβγαζα.. Και εμενα οι θηλες μου ηταν μικρουτσικες αλλα τελικα ευτυχως επιασε. Για σενα ειναι μαλλον πιο δυσκολο μετα απο τοσο καιρο αλλα ελπιζω να τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου! Αθανασια μου να σου ζησει και εσενα το μωρακι σου!! Πρεπει να ηταν πολυ αγχωτικες στιγμές αλλα παλι καλα ολα καλά! Οι δευτερομανουλες αξίζετε ολα τα συγχαρητήρια του κοσμου, δεν μπορω να φανταστω να εχω να φροντισω και αλλο παιδακι μεσα σε αυτη την κατασταση.. Ιωάννα μου φανταζομαι εχεις παρει κρέμες για αιμορροΐδες αλλα η αληθεια ειναι δεν πολυκανουν δουλειά.. Μου ειχαν πει και για παγακια απο βαλσαμελαιο αλλα δεν το ειχα δοκιμασει. Ισως βοηθαει.. Υπομονή και κουράγιο.. Τι να σου πω.. Ντοριτακι ξαφνικα μετα απο τοσο καιρο εμφανιζεται η παλινδρόμηση; Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθειτε και να ειναι λαθος συναγερμος.. Αναστασια εγω με τις ψευδοθηλες ειχα το αντιθετο πρόβλημα. Μεσα σε 2-3 μερες τις συνήθισε τοσο που ηταν δυσκολο να τις κοψω..

Αχ ναι, είναι δύσκολο με τα 2 και μάλιστα σε κοντινές ηλικίες... Θυμάμαι κι εγώ πως μου φαινόταν βουνό τον πρώτο καιρό με το ένα και τώρα πραγματικά ήρθε η ώρα να παραδεχτώ το κλισέ 1=κανένα... Η παλινδρόμηση είναι πολύ ύπουλη...ξεκινάει με αθώες γουλίτσες, που γίνονται ρουκέτες και καταλήγουν σε κλάμα γοερό κατά τη σίτιση γιατί έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος... Στο γιο μου 2 μηνών ακριβώς ξεκίνησε το κλάμα και 2 μήνες μέχρι να ξεκινήσουμε τις στέρεες να στρώσει λίγο η κατάσταση θήλαζα επί μισή ώρα όρθια κόβοντας βόλτες στο σπίτι κάθε 2 ώρες... δράμα, δεν θα αντέξω να το ξαναπεράσω...

Σήμερα λοιπόν γίναμε 1 μήνα, δυσκολουτσικος ο πρώτος μήνας κ νιώθω ανακούφιση που πέρασε. Είχα αρκετό άγχος με το πόσο τρώει αλλά σιγά σιγά το αποβαλλω.. Δεν έχω κ ζυγαριά δυστυχώς! Δηλαδή έχω αλλά έχει χαλάσει κ δείχνει ότι να ναι!

Γιατί αγχώνεσαι με το βάρος; ο/η παιδίατρος τι λέει;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...