Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Καλημέρα! ΙωαννναΜας ευχαριστούμε για τις πληροφοριες! Απο εδω καμια ένδειξη για τοκετο.. Σημερα τα μεσανυχτα μπαίνω για πρόκληση αν δεν αλλάξει κατι. Λογικα θα πάρει πολλές ώρες. Ελπιζω να πανε ολα καλα και τουλάχιστον να γεννησω φυσιολογικά.

καλημέρα!! favol με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου κ μην στενοχωριέσαι για τον τρόπο που θα μπει στη ζωή σου. Σημασία έχει να είστε και οι δυο καλά στο τέλος!


SuEUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ευχαριστώ πολύ Μαιρα μου!! Να είσαι καλά! Όντως αυτό είναι το σημαντικό και το ξεχνάμε ώρες ώρες..

Ιωάννα σε ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή περιγραφή.. Αναμένεται πολύ πόνος άλλα ελπίζω όπως και εσύ να τα καταφέρουμε στο τέλος χωρίς καισαρική! φιλια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Εναπομείνασες μέλλουσες μανούλες καλημέρα!!!!

Εδώ ακόμη εγώ!!! Μέχρι και η Ζυγούλη γέννησε, κι εμείς ακόμη εδώ!!!!!

Χθες τα χρειαστηκα μπορω να πω! Μ' επιασαν κατι πόνοι ανα 10 λεπτά για ένα δίωρο που όμως πέρασαν. Το βράδυ πάλι το ίδιο, πάλι για ένα δίωρο και πάλι τζίφος...

Αργότερα θα πάρω το γιατρό να δούμε αν θα με δει σήμερα ή μέσα στο ΣΚ...

Μεγαλοβδόμαδα έφτασε κορίτσια!!!!!!!!

athanasia789 καλημέρα! δε σου κρύβω οτι μόλις άκουσα την είδηση για τη Ζυγούλη εσένα σκέφτηκα! άλλωστε είχες αναφέρει και τη Μελίνα απο το μπρούσκο (που κατά τη γνώμη μου δεν "πιάνεται" γιατί γέννησε με καισαρική και μάλιστα στον 8ο!!).

και εμένα μου κακοφάνηκε που μας πρόλαβαν και οι δύο προλαλήσασσες αλλά στην τελική όσο δεν γεννάει η Επιθυμιάδη απο τη Μουρμούρα δεν πτοούμαι!!!! :-D


SuEUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μανούλες! Δηλώνω παρούσα και σήμερα χωρίς καμία αλλαγή! Είμαστε ακόμα δυο στην οικογένεια!

Να δούμε πότε θα τριτώσουμε !!! Ο άντρας μου στοιχηματίζει για απόψε το βράδυ... αλλά εγώ δεν το βλέπω... :tongue:

Πάω να διαβάσω νέα σας!


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας πω εγώ για αρχή, βλέπω έχει πέσει ησυχία στο καφέ! Ησυχία και περισυλλογή θα έλεγα! :tongue:Αρχικά πρώτα ήθελα να πω για το σαραντησμα,εγώ δεν το χω κ πολύ με την εκκλησία επομένως δεν με κρατάει μέσα η θρησκεία αλλά φοβάμαι ακόμα να βγω με τη μικρή γιατί δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα του θηλασμού. Πάρε το χρόνο που χρειάζεσαι και όταν είσαι έτοιμη θα το δοκιμάσεις και θα πάρεις το κολάι που λένε σιγά σιγά. Δηλαδή αν είμαι σε ένα μαγαζί (γιατί πρέπει να αλλάξω κ πολλά ρουχαλάκια βεβαίως, μια μανία οι συγγενείς να μην υπολογίζουν πότε θα έχουμε καλοκαίρι κ να μου φέρνουν καλοκαιρινά σε μήνες που θα είναι χειμώνας:-() μα αλήθεια είναι αυτό και τρέχεις να κάνεις αλλαγές απο άκρη σε άκρη! :roll:, τι κάνω αν πεινάσει; Πρέπει λίγο να το βρω αυτό κ να αρχίσουμε να βγαίνουμε δειλά δειλά..

Για τη γέννα εγώ βασικά φοβόμουν πολύ την επισκληρίδιο, μια απο τα ίδια... δεν θέλω να κάνω. ήμουν γενικά πολύ εναντίον. Έτσι σας εύχομαι να μην την χρειαστείτε, πράγμα που εύχομουν κ σε μένα αλλά τελικά δεν άντεξα κ ζήτησα. Μου την έκαναν για ένα 20 λεπτό περίπου πριν γεννήσω, δεν με άφησε νωρίτερα η γιατρός μου μπράβο του κ μάλλον καλά έκανε για να μην επιβραδυνουμε τον τοκετο. Μου έβαλαν λίγο φάρμακο πιστεύω γιατί σε όλη τη διάρκεια ένιωθα κανονικότατα τα πόδια μου κ καταλάβαινα πότε μου έρχονταν πόνοι κ μάλιστα πονούσα πολύ στις εξωθησεις, απλά σαφώς λιγότερο από το να μην είχα κάνει. Μετά το μόνο που ένιωθα ήταν ένα ελαφρύ μούδιασμα στο δεξί (μόνο στο δεξί!) μπούτι. Κ είχα κ ένα ελαφρύ ρίγος κ το είπα στην ανάνηψη κ μου έβαλε ένα εργαλείο σαν σόμπα κ έβγαζε θερμότητα. Μετά το μισάωρο ήμουν μια χαρά όμως κ από αυτό.

Α κ το αστείο, για κάποιο λόγο εκεί που είχα την ένεση μετά για 2-3 μέρες μου άφησε μια μικρή μελανια κ εγώ απ το φόβο μου έλεγα στην αναισθησιολόγο μου άφησε κουσούρι η ένεση κ πονάω στην πλάτη κ μου λέει ε αφού έχεις μελανια προφανώς κ πονάς! Χαχαχα ευτυχώς δεν ήταν τίποτα τελικά κ όλα καλά! χαχαχα! Έχεις χάρη που είσαι λεχώνα και συγχωρούνται οι παραξενιές και τα παράπονα! Εκμεταλεύσου το! :tongue:

Σας προτείνω αν κάνετε επισκληριδιο μην την κάνετε απ την αρχή, δείτε πως θα πάει το πράγμα κ καθυστερηστε την, κερδισμένες θα βγείτε. Εγώ έφτασα διαστολή 7 χωρίς επισκληριδιο κ μετά μου έκαναν κ σε 20 λεπτά γεννησα.

Μακάρι να μη χρειαστεί για όποια δεν θέλει, αλλά ας υπάρχει σαν επιλογή. ;)

gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω, κ εγώ είχα φανταστεί εντελώς αλλιώς την όλη διαδικασία κ τελικά όλα γίνανε αλλιώς. Να είσαι όσο μπορείς ψύχραιμη γιατί αν φανείς δυνατή έχεις περισσότερες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά!

Εγώ μπήκα με εισαγωγή Δευτέρα πρωί, μου έβαλαν ένα υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος (δεν ξέρω την επιστημονική ονομασία) κ μου έφερε πόνους αρκετά δυνατούς αλλά όχι όσο δυνατούς χρειάζεται για να γεννήσεις. Έτσι φτάσαμε τριτη πρωί όπου άρχισε κανονικά η διαδικασία, μου έκαναν κλύσμα κ μετά πήγα στην αίθουσα τοκετού, με συνδεσαν με καρδιοτοκογραφο κ μου έβαλαν τον όρο.Απο τις 9 μέχρι περίπου τις 12 είχα πολύ επιπονες συσπάσεις μέχρι που έκανα επισκληριδιο κ στις 12.26 γεννησα μετά από καμιά δεκαριά εξωθησεις κ 3 άτομα να μου πατάνε την κοιλιά γιατί το μπουμπούκι μου ήθελε να βγει διαγώνια! Μέχρι κ μάσκα οξυγόνου μου είχαν βάλει, δεν ξέρω αν βάζουν σε όλες... Γενικά δύσκολη εμπειρία αλλά θα δεις θα τα καταφέρεις κ θα τα θυμάσαι μόνο ευχάριστα μετά!

Πήγαινε με πολύ αυτοπεποιθηση για την πρόκληση, σκέψου ότι δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία κ ότι είναι μια διαδικασία ρουτίνας για τους γιατρούς εκεί :wink:

Ιωάννα μου να σαι καλά για την εικόνα που μας δίνεις. Για εμένα που είμαι πρωτομανούλα και για τις υπόλοιπες φαντάζομαι είναι σημαντικό. Γενικά δύσκολη περίπτωση αλλά με αρκετά θετικά στοιχεία θα έλεγα. Τα καταφέρατε όμως και όλα καλά. Αυτό έχει σημασία και αυτό πρέπει να σκέφτομαι... Με κόβω κι εμένα Δευτέρα να μου προτείνει πρόκληση πάντως... Είμαστε υπό συζήτηση με τον άντρα μου για το τι θα απαντήσουμε! :roll:


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ΙωαννναΜας ευχαριστούμε για τις πληροφοριες! Απο εδω καμια ένδειξη για τοκετο.. Σημερα τα μεσανυχτα μπαίνω για πρόκληση αν δεν αλλάξει κατι. Λογικα θα πάρει πολλές ώρες. Ελπιζω να πανε ολα καλα και τουλάχιστον να γεννησω φυσιολογικά.

Σας το είπε ο γιατρός ή το προτείνατε εσείς; Ευχές πολλές κοριτσάκι μου να πάνε όλα όπως τα θες και να ταλαιπωρηθείς όσο το δυνατόν λιγότερο! Όλα καλά και κάνε focus στον στόχο σου! ;)

Ξέρεις! Μωράκι γερό, αγκαλίτσες, μωρουδίλα αγάπη και προδέρμ που λένε! ;):-D

Όλα καλά!!!


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εναπομείνασες μέλλουσες μανούλες καλημέρα!!!!

Εδώ ακόμη εγώ!!! Μέχρι και η Ζυγούλη γέννησε, κι εμείς ακόμη εδώ!!!!!

Χθες τα χρειαστηκα μπορω να πω! Μ' επιασαν κατι πόνοι ανα 10 λεπτά για ένα δίωρο που όμως πέρασαν. Το βράδυ πάλι το ίδιο, πάλι για ένα δίωρο και πάλι τζίφος...

Αργότερα θα πάρω το γιατρό να δούμε αν θα με δει σήμερα ή μέσα στο ΣΚ...

Μεγαλοβδόμαδα έφτασε κορίτσια!!!!!!!!

Αχ... Αθανασία μου, μου τα έχει κάνει τρεις φορές αυτά τα πείσματα κι εμένα! Αλλά τίποτα. Την μια ήταν που γύρισε το κεφάλι κάτω την δεύτερη η εμπέδωση, την τρίτη φορά η διαστολή που ξεκίνησε. Και με έχει ακόμα στο περίμενε! Λέτε να φταίει η πανσέληνος;;; :tongue::tongue::tongue:

Μπες να μας πεις νέα απο το γιατρό ε; Τι ώρα θα πάτε; Όλα καλά!


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Entaksei an genisei k auti apo tin mourmoura prin apo mas tha eimaste gia gelia...skeftome k gw sto epomeno rantevou mou na protinw rantevou gia proklisi ston giatro

.kanonika simfwna me imerominies allaza mina kathe 24..mou edwse imerominia 27 k meta 30..den thelw n to afisw gia maio..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!!!!

Γυρίσαμε εχθές σπίτι μας και είμαι τόσο ευτυχισμένη!!!

2680 γεννήθηκε η μπουμπού και 2630 βγήκαμε ανέβασε λίγο ίκτερο στο 13 έπεσε στο 12.2 και θα πάμε αύριο να πάρουμε αίμα να δούμε πως πάει! !!

Θηλαζουμε αποκλειστικά και έχω χαρεί τόσο πολύ. ..Έχω παρά πολύ γάλα....με πονάει ακόμα όταν πιάσει το στήθος αλλά αντέχω. ...εξναι υπέροχο συναίσθημα....προς το παρών τρώει και κοιμάται..και ο άγγελος την έχει δεχτεί πολύ καλά όλο πάει την χαϊδεύει και γενικά με βοηθάει...πολύ καλή ηλικία τελικά!εύχομαι να συνεχίσει έτσι!

Ήρθε και ο παιδιατρος σήμερα και την βρήκε πολύ καλή! !!!

Με το καλό και στα υπόλοιπα κορίτσια! !!!εζω χαθεί δεν μπορώ να σας παρακολουθησω όπως πριν αλλά θα επανέλθω !φιλιά πολλά σε όλες !!+


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας κ καλό μας σκ!

Τι κάνετε εγκυουλες, μανούλες κ μωράκια; Εμείς έχουμε έρθει επίσκεψη στη μαμά μου,μας μαγειρεύει κιόλας :-P

Χριστινακι τι καλά η μικρή σου που θηλάζει κιόλας! Ο θηλασμός νομίζω θέλει πολύ επιμονή ειδικά στην αρχή είναι εύκολο να αποθαρρυνθεις για αυτό να επιμένεις. Κ αν πονάς πολύ έχε υπόψιν σου ότι μπορείς κ να δοκιμάσεις τις ψευδοθηλες, εμενα με βοήθησαν πάρα πολύ γιατί οι θηλες μου δεν πιάνονται εύκολα κ μου τις είχε ματώσει, παρ όλα αυτά συνεχίζω κανονικά αποκλειστικό θηλασμό με τις ψευδοθηλες. Περαστικά σας κ απ τον ίκτερο κ φυσικά καλή ανάρρωση κ σε σένα!

Οι υπόλοιπες πώς είστε, για πείτε νέα σας...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κι εμείς εδώ!!! Σας διαβάζω αλλά δεν έχω πολύ χρόνο για να απαντάω... Ειμαστε καλά, βγαίνουμε τις βολτίτσες μας και γενικά το μωρό είναι πολύ ήσυχο και καλόβολο, φτου φτου!!! Μόνο κολικούς πρεπει να περνάει το μανάρι μου αλλά ευτυχώς πολύ ήπια, δεν κλαίει όμως ολημερίς κι ολονυχτίς σφίγγεται και βογγάει, αλλά το αντιμετώπιζει μόνο του το καμάρι μου... Με τον μικρό μου ακόμη έχω θέματα, της κάνει κάτι επιθέσεις στα καλά καθούμενα, αλλά θα στρώσει που θα πάει... Κουράγιο σε όσες είναι στην αναμονή, αλλά κουράγιο και σε όσες έχουν μπει στο χορό! Ά, ήθελα να πω για τον δημόσιο θηλασμό να μην ντρέπεστε, ίσα ίσα οι άλλοι ντρέπονται να κοιτάνε και δεν βλέπει κανείς τίποτα... απλώς να προσπαθείτε να είστε σε σχετικά baby friendly περιβάλλοντα (δηλαδή καφετέριες π.χ. με άνετα καθίσματα, φυσικά χωρίς καπνούς, ή βόλτα σε μέρη που να έχετε να καθίσετε), να φοράτε ρούχα θηλασμού (ή ρούχα που βολεύουν τελοσπάντων, π.χ. πουκάμισα) και μια χαρά θα τα πάτε, είναι να μην γίνει η αρχή!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κ καλό μας σκ!

Τι κάνετε εγκυουλες, μανούλες κ μωράκια; Εμείς έχουμε έρθει επίσκεψη στη μαμά μου,μας μαγειρεύει κιόλας :-P

Χριστινακι τι καλά η μικρή σου που θηλάζει κιόλας! Ο θηλασμός νομίζω θέλει πολύ επιμονή ειδικά στην αρχή είναι εύκολο να αποθαρρυνθεις για αυτό να επιμένεις. Κ αν πονάς πολύ έχε υπόψιν σου ότι μπορείς κ να δοκιμάσεις τις ψευδοθηλες, εμενα με βοήθησαν πάρα πολύ γιατί οι θηλες μου δεν πιάνονται εύκολα κ μου τις είχε ματώσει, παρ όλα αυτά συνεχίζω κανονικά αποκλειστικό θηλασμό με τις ψευδοθηλες. Περαστικά σας κ απ τον ίκτερο κ φυσικά καλή ανάρρωση κ σε σένα!

Οι υπόλοιπες πώς είστε, για πείτε νέα σας...

IoannaMas, μετα το 1ο εφιαλτικό βράδυ που θήλαζα ασταμάτητα μέχρι το πρωί με πληγωμένες θηλές & χωρίς να ικανοποιείται ο μικρός..τα παράτησα & έβγαζα με το θήλαστρο (χειροκίνητο!!!);+ συμπλήρωμα ξένο. Και το αποκορύφωμα εχθές μου πετρώσανε & τα 2 στήθη με φοβερούς πόνους & απογοητεύτηκα!!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες που ανέφερες ότι χρησιμοποιείς τις ψευδοθηλές!! Θυμήθηκα ότι τις έχω από την κόρη μου, τις αποστείρωσα & στις 13:50 που ήταν να φάει..έπιασε το στήθος μου εναλλάξ & το στέρεψε μέχρι τις 14:40 & στη συνέχεια ήπιε 50ml ξένο! Νομίζω ότι αναστήθηκα!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου κορίτσια και από εδώ. ..περάσαμε ένα βράδυ τρελλα όλο στήθος και φυσικά και εμένα με πονάει πολύ ότσν πιάνει ακόμα δεν έχει μάθει και την πιανει ατσουμπαλα και υποφέρω! !!!κάνω υπομονή δεν θέλω να δώσω πιπίλα από τώρα!

Για να δούμε σήμερα πως θα πάει...Εγώ το παλεύω ακόμα χωρίς ψευδοθηλες....και πουρελαν αλλά ξεχνάω και να βάζω !!!

Πήγαμε για επανεξέταση ίκτερο σήμερα και έχει ανέβει στο 13.8 παρακολουθουμε τώρα και ίσως πάμε πάλι δευτερα !


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ, ΧΡΙΣΤΊΝΑ ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΑ να σας ζησουν τα μπέμπε σας γερά και δυνατά να ναι...

εμεις εδω στην προσαρμογή...η μπεμπα ειναι πααααρα πολυ ησυχη προς το παρον πολυ βολικό μωράκι σε σχεση με την πρωτη μου κορη την νυχτα ξυπναει στο τριωρο συνηθως και ακομα δεν εχει δειξει σημαδια για κολικους φτου φτου φτου...τρωει αρκετα και περνει βαρος μια χαρα...οχι οτι της λειπει αλωστε της φουσκας μας χαχαχα φαίνεται ολοκληρο μωρακι λες και ειναι ενος δυο μηνων για 12 ημερων παντως με τιποτα δεν της φαίνεται...σημερα ειμαι γενικως αρκετα καλυτερα και ελπιζω οσο περνανε οι μέρες να καλυτερευω γιατι ειχα αρχισει να απελπιζομαι με τα βρωμοεντερα οχι τιποτα αλλο δ2ν μπορω να ασχοληθω οσο θελω και με το αλλο μου παιδακι και ειναι κρίμα...

Υπομονή στις μανούλες που περιμένουν να γεννήσουν δειτε το θετικα απολαύστε τις ηλιόλουστες μέρες που έρχονται με βόλτες και καφεδακια...


1461135600.jpgeNortjKzUjIyMjE2NlKyBlwwFWoCzQ,,30.png

eNortjKzUjIyMjUwtVSyBlwwFX4C1A,,92.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...