Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλήμερα, κορίτσια! Εμείς πριν τρεις περίπου βδομάδες ακούσαμε καρδούλα, είναι τέλειος ήχος! Έρη 3 και σήμερα! Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Έρη μου, πρόσεχε και τις ιοσούλες με τα παιδάκια. Αν αντέχεις, πίνε ένα χυμό πορτοκάλι τη μέρα. Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς. Και μένα το πρώτο μου είναι και ανυπομονώ να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο. Για την ακρίβεια να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Από σήμερα μπαίνω στον τρίτο μήνα :) (το τικεράκι μου είναι 3 μέρες μπροστά)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, κορίτσια! Εμείς πριν τρεις περίπου βδομάδες ακούσαμε καρδούλα, είναι τέλειος ήχος! Έρη 3 και σήμερα! Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Έρη μου, πρόσεχε και τις ιοσούλες με τα παιδάκια. Αν αντέχεις, πίνε ένα χυμό πορτοκάλι τη μέρα. Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς. Και μένα το πρώτο μου είναι και ανυπομονώ να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο. Για την ακρίβεια να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Από σήμερα μπαίνω στον τρίτο μήνα :) (το τικεράκι μου είναι 3 μέρες μπροστά)

αχ τι ωραια που μπαινεις στον τριτο κ εχεις ακουσει κ καρδουλα τυχερη..αντε να ακουσουμε κ εμεις μπας κ ηρεμησω καθολου!!

οσον αφορα το σχολειο προσεχω αρκετα κ καθε μερα πινω χυμο πορτοκαλι η φυσικο αναμεικτο δν εχω αναγουλες,ουτε μου μυριζει τπτ!!

κοριτσια να σας πω απο σημερα εχω καποια υγρα ειναι φυσιολογικο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα τουλάχιστον οι ορμόνες μου παίζουν τουμπερλέκι. Μία ζεσταίνομαι μία κρυώνω. Μία είμαι στα καλά μου την άλλη πέφτω.

Eri μου είναι απόλυτα φυσιολογικό τα υγρά κι εφόσον είναι λευκά και δεν υπάρχει δυσοσμία.

loio όντως είσαι πολύ τυχερή που μπαίνεις στον τρίτο κι έχεις ακούσει και καρδούλα. Εμεις περιμένουμε να ακούσουμε στην 8η εβδομάδα.

Κορίτσια για τις νέες μανούλες παραθέτω πίνακα με τις εβδομάδες:

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ για τις εβδομαδες κ τους μηνες!!εμεις ειμαστε στον δευτερο μηνα,στην 6 εβδομαδα..

κοριτσια δν περναει καθολου ο καιρος..ετσι θα ειναι μεχρι το τελος??:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έρη μου, κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι για το χρόνο. Ελπίζω να περνάει πιο γρήγορα το δεύτερο τρίμηνο, που θα ψάχνουμε πραγματάκια για το μωρό, ρουχαλάκια, καροτσάκι κλπ.

Κορίτσια, ο γιατρός σας δεν προσδιορίζει μήνα κι εβδομάδα στην επίσκεψη; Εμένα ανάλογα με το μέγεθος του μωρού προσδιορίζει την ΠΗΤ και μετά μέρα και μήνα. Μου είπε ότι ο τελικός προσδιορισμός θα γίνει με την αυχενική. Βέβαια με βάση το γιατρό μου το πρώτο τρίμηνο παίρνει μέρες και από την 14η βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!πρωινη πρωινη εγω!!πως πατε??

εμενα ιοιο δν μου εχει πει κατι για την τελικη πητ,μονο οτι τελευταια μερα θα ειναι η 10/6 .μαλλον θα αλλαξει κ αυτο μετα απο λιγο καιρο..

το ξερω οτι θα με μαλωσετε,αλλα ανησυχω που δν εχω ζαλαδες,ανακατοσουρες,εμετους..τοσο καιρο αυτο περιμενα..κ δν ξερω κ τι γινεται εκει μεσα,να ησυχασω λιγο..τρελο αγχος κοριτσια..2 κ σημερα για τον γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Πώς τα περνάτε σήμερα;

Έρη μου 2 και σήμερα!

Μην αγχώνεσαι για τα συμπτώματα, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Ό,τι και να λέμε ότι συμβαίνει, αφορά την πλειοψηφία, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν κοπέλες που δεν έχουν καθόλου συμπτώματα και κάποιες που έχουν αναγούλες και εμετούς μέχρι το τελευταίο μήνα. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο, έχω αποδεχτεί ότι θα έχω άγχος.

Νομίζω ότι ο γιατρός σου εννοούσε ότι η ΠΗΤ σου είναι 10/06, σου είπε ότι στο μήνα σου μπαίνει στις 10/5, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ για τις εβδομαδες κ τους μηνες!!εμεις ειμαστε στον δευτερο μηνα,στην 6 εβδομαδα..

κοριτσια δν περναει καθολου ο καιρος..ετσι θα ειναι μεχρι το τελος??:shock:

μα καθολου!!!!

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα τουλάχιστον οι ορμόνες μου παίζουν τουμπερλέκι. Μία ζεσταίνομαι μία κρυώνω. Μία είμαι στα καλά μου την άλλη πέφτω.

Eri μου είναι απόλυτα φυσιολογικό τα υγρά κι εφόσον είναι λευκά και δεν υπάρχει δυσοσμία.

loio όντως είσαι πολύ τυχερή που μπαίνεις στον τρίτο κι έχεις ακούσει και καρδούλα. Εμεις περιμένουμε να ακούσουμε στην 8η εβδομάδα.

Κορίτσια για τις νέες μανούλες παραθέτω πίνακα με τις εβδομάδες:

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

φυσιολογικα τα υγρα..... και εγω εχω!!!!!

ευχαριστουμε για τις εβδομαδες.... πολυ χρησιμο!!!!

αχ τι ωραια που μπαινεις στον τριτο κ εχεις ακουσει κ καρδουλα τυχερη..αντε να ακουσουμε κ εμεις μπας κ ηρεμησω καθολου!!

οσον αφορα το σχολειο προσεχω αρκετα κ καθε μερα πινω χυμο πορτοκαλι η φυσικο αναμεικτο δν εχω αναγουλες,ουτε μου μυριζει τπτ!!

κοριτσια να σας πω απο σημερα εχω καποια υγρα ειναι φυσιολογικο??

ερη μου.... αν σου αρεσουν τα ακτινιδια εχουν 15 φορες περισσοτερη βιταμινη C

Καλήμερα, κορίτσια! Εμείς πριν τρεις περίπου βδομάδες ακούσαμε καρδούλα, είναι τέλειος ήχος! Έρη 3 και σήμερα! Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!

Έρη μου, πρόσεχε και τις ιοσούλες με τα παιδάκια. Αν αντέχεις, πίνε ένα χυμό πορτοκάλι τη μέρα. Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς. Και μένα το πρώτο μου είναι και ανυπομονώ να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο. Για την ακρίβεια να κάνω την αυχενική διαφάνεια. Από σήμερα μπαίνω στον τρίτο μήνα :) (το τικεράκι μου είναι 3 μέρες μπροστά)

ιωαννα μου σε 2 πια μερες πας και εσυ και η ερη???? μπερδευτηκα!! σορυ κοριτσια!!!!

ερη μου και εγω ανυπομονω ν'ακουσω καρδουλες!!!!

καλημερα κοριτσια!!πρωινη πρωινη εγω!!πως πατε??

εμενα ιοιο δν μου εχει πει κατι για την τελικη πητ,μονο οτι τελευταια μερα θα ειναι η 10/6 .μαλλον θα αλλαξει κ αυτο μετα απο λιγο καιρο..

το ξερω οτι θα με μαλωσετε,αλλα ανησυχω που δν εχω ζαλαδες,ανακατοσουρες,εμετους..τοσο καιρο αυτο περιμενα..κ δν ξερω κ τι γινεται εκει μεσα,να ησυχασω λιγο..τρελο αγχος κοριτσια..2 κ σημερα για τον γιατρο..

μην αγχωνεσαι.... δεν ειναι τιποτα!!!!! ουτε εγω εχω κατι σημαντικο!!!!!

Καλημέρα και από εμένα! Πώς τα περνάτε σήμερα;

Έρη μου 2 και σήμερα!

Μην αγχώνεσαι για τα συμπτώματα, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Ό,τι και να λέμε ότι συμβαίνει, αφορά την πλειοψηφία, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν κοπέλες που δεν έχουν καθόλου συμπτώματα και κάποιες που έχουν αναγούλες και εμετούς μέχρι το τελευταίο μήνα. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο, έχω αποδεχτεί ότι θα έχω άγχος.

Νομίζω ότι ο γιατρός σου εννοούσε ότι η ΠΗΤ σου είναι 10/06, σου είπε ότι στο μήνα σου μπαίνει στις 10/5, έτσι δεν είναι;

ιωαννα μου ποτε πας για αυχενικη ειπαμε???????


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάρτη μου, ναι, η έρη κι εγώ πάμε στο γιατρό την ίδια μέρα. Την Πέμπτη θα κανονίσω και τα της αυχενικής. Μου είπε ότι γίνεται την 12 βδομάδα, υποθέτω τέλη Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου. Σκέφτομαι εκτός από το papp-A να του ζητήσω να κάνω και ένα ακόμα τεστ αίματος, που αναλύει το dna του μωρού και υποκαθιστά την άμνιοπαρακέντηση και τη λήψη τροφοβλάστη ς. Μια κοπελα μου είπε ότι το τεστ του αίματος δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Εσύ έχεις αποφασίσει τί θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η τρελη εγω πηρα τον γιατρο να του πω για τα υγρα,αλλα ευτυχως ειναι φυσιολογικα,δν εχουν να κανουν με την εγκυμοσυνη μου ειπε..το παραθετω για να το διαβασετε κ εσεις αν εχετε απορια για τα υγρα..

ιοιο εξηγησε λιγο τι θα κανεις με την εξεταση αιματος..ενημερωσε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Πώς τα περνάτε σήμερα;

Έρη μου 2 και σήμερα!

Μην αγχώνεσαι για τα συμπτώματα, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Ό,τι και να λέμε ότι συμβαίνει, αφορά την πλειοψηφία, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν κοπέλες που δεν έχουν καθόλου συμπτώματα και κάποιες που έχουν αναγούλες και εμετούς μέχρι το τελευταίο μήνα. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο, έχω αποδεχτεί ότι θα έχω άγχος.

Νομίζω ότι ο γιατρός σου εννοούσε ότι η ΠΗΤ σου είναι 10/06, σου είπε ότι στο μήνα σου μπαίνει στις 10/5, έτσι δεν είναι;

ο γιατρος μου ειπε οταν εκανα τον πρωτο υπερηχο φαντασου οτι τελευταια ημερομηνια ειναι 10/6..τωρα δν μου ειπε ποτε μπαινω στον μηνα μου.μαλλον θα μου τα πει τη πεμπτη πιο αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Eri μου θα νιωσεις καλυτερα με αυτο που θα σου πω...

Η μαμα μου εμεινε εγκυος εμενα κ ειχε δυο μηνες περιοδο.

Κανονικοτατα. Χωρις κανενα απολυτως συμπτωμα.

Ψαχτηκε ουσιαστικα μετα τον τριτο μηνα που ειδε καθυστερηση...

Ηταν τριων μηνων γεματα κ δεν το ηξερε καν.

Κ φυσικα μεχρι τον τοκετο μονο η κοιλια της μεγαλωσε.

Καμια αναγουλα καμια ψυχολογικη ασταθεια τιποτα!

Στον αδερφο μου που ηταν πριν απο μενα

Πεινα αναγουλες εφιδρωσεις πρηξιματα πονοι τα παντα ολα....

Στην αδερφη μου μετρια συμπτωματα...

Ο ιδιος ανθρωπος με διαφορετικες αντιδρασεις σε καθε εγκυμοσυνη..

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ετσι κ τα συμπτωματα του..

Ακομα κ με τη διαφορα των χρονων κ της εποχης αλλαζει ο ιδιος ο ανθρωπος

Στην αδερφη μου ηταν νεα κ τη γεννησε χειμωνα

Στον αδερφο μου παλι νεα ηταν κ τον γεννησε.μες στο καλοκαιρι

Σε εμενα ηταν πιο μεγαλη σε ηλικια εχω 9 χρονια διαφορα με την αδερφη μου κ με εκανε χειμωνα

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει ομοιοτητα στον ιδιο ανθρωπο

θα υπαρχει στους διαφορετικους ανθρωπους?

Μην αγχωνεσαι γι'αυτο.

Σκεψου οτι υπαρχουν γυναικες που δεν μπορουν να σηκωθουν απο το κρεβατι...

Αλλες που κανουν εμμετους ολη μερα

Νιωθουν την εγκυμοσυνη τους αλλα ζουν κ μια απιστευτη ταλαιπωρια....

Ζησε κ απολαυσε αυτο που εχεις!


3BElp3.png

JcrJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eri μου θα νιωσεις καλυτερα με αυτο που θα σου πω...

Η μαμα μου εμεινε εγκυος εμενα κ ειχε δυο μηνες περιοδο.

Κανονικοτατα. Χωρις κανενα απολυτως συμπτωμα.

Ψαχτηκε ουσιαστικα μετα τον τριτο μηνα που ειδε καθυστερηση...

Ηταν τριων μηνων γεματα κ δεν το ηξερε καν.

Κ φυσικα μεχρι τον τοκετο μονο η κοιλια της μεγαλωσε.

Καμια αναγουλα καμια ψυχολογικη ασταθεια τιποτα!

Στον αδερφο μου που ηταν πριν απο μενα

Πεινα αναγουλες εφιδρωσεις πρηξιματα πονοι τα παντα ολα....

Στην αδερφη μου μετρια συμπτωματα...

Ο ιδιος ανθρωπος με διαφορετικες αντιδρασεις σε καθε εγκυμοσυνη..

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ετσι κ τα συμπτωματα του..

Ακομα κ με τη διαφορα των χρονων κ της εποχης αλλαζει ο ιδιος ο ανθρωπος

Στην αδερφη μου ηταν νεα κ τη γεννησε χειμωνα

Στον αδερφο μου παλι νεα ηταν κ τον γεννησε.μες στο καλοκαιρι

Σε εμενα ηταν πιο μεγαλη σε ηλικια εχω 9 χρονια διαφορα με την αδερφη μου κ με εκανε χειμωνα

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει ομοιοτητα στον ιδιο ανθρωπο

θα υπαρχει στους διαφορετικους ανθρωπους?

Μην αγχωνεσαι γι'αυτο.

Σκεψου οτι υπαρχουν γυναικες που δεν μπορουν να σηκωθουν απο το κρεβατι...

Αλλες που κανουν εμμετους ολη μερα

Νιωθουν την εγκυμοσυνη τους αλλα ζουν κ μια απιστευτη ταλαιπωρια....

Ζησε κ απολαυσε αυτο που εχεις!

εχεις δικιο!!κ,σε ευχαριστω που μου τα λες αυτα μπας κ χαλαρωσω..απλα παντα πιστευα πως οταν μεινω εγκυος θα κανω εμμετους,θα εχω αναγουλες κ ολα τα υπολοιπα..φαντασου ουτε η μυρωδια του τσιγαρου δν με πειραζει..σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

η τρελη εγω πηρα τον γιατρο να του πω για τα υγρα,αλλα ευτυχως ειναι φυσιολογικα,δν εχουν να κανουν με την εγκυμοσυνη μου ειπε..το παραθετω για να το διαβασετε κ εσεις αν εχετε απορια για τα υγρα..

ιοιο εξηγησε λιγο τι θα κανεις με την εξεταση αιματος..ενημερωσε μας!!

Ακόμα δεν ξέρω πολλά και επειδή το θέμα δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου τις πληροφορίες τις μεταφέρω με ΚΠ επιφύλαξη. Όταν γίνει ο μεγάλος υπέρηχος που μετράται και η αυχενική διαφάνεια κάνουμε και μία εξέταση αίματος, την papp-A και μαζί βλέπει ο γιατρός τις πιθανότητες να έχει το μωράκι κπ ανωμαλία στην ανάπτυξη και κπ σύνδρομα. Αν οι δείκτες δεν είναι καλοί προτείνεται να γίνει λήψη τροφοβλάστης ή άμνιοπαρακέντηση. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να αντί κατά σταθεί από ένα τεστ αίματος. (Η άμνιοπαρακέντηση και η τροφοβλάστη). Με αυτό το τεστ απομονώνουν το dna του μωρού που κυκλοφορεί στο αίμα της μαμάς, έχω διαβάσει ότι το αίμα το στέλνουν στην Αμερική, για αυτό τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 2 εβδομάδες περίπου. Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, το τεστ γίνεται από την 10 η βδομάδα μετά την αυχενική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...