Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

ioio ναι τρομερο!!!!βρε λες να πεσουμε πανω στο Πασχα?

Ελπίζω να περάσουμε το Πάσχα εγκυούλες και να γεννηθούν τα μωράκια στην ώρα τους. Πότε θα πας ξανά; σου έχει πει πότε θα κάνεις την αυχενική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε όλες με καλή εγκυμοσύνη. Εγώ πήγα κι έκανα τη Δευτέρα β-χοριακη και βγήκε 1200 μονάδες. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό κι ίσως δούμε σάκο γιατί δεν ξέρω αν στην πέμπτη εβδομάδα ακούμε καρδουλα. Έχουν περάσει 7 χρόνια από την πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν θυμάμαι. Αυτό που με έχει πειράξει είναι που ο γιατρός δεν με αφήνει να βαψω τα μαλλιά μου (ούτε με φυτική βαφή) για το πρώτο τρίμηνο και φοβάμαι μήπως το καταλάβουν στη δουλειά και κάποιοι γνωστοί μας. Ο γιατρός μου φαίνεται πολύ καλός κι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτον. Επίσης ενώ τρώω συνέχεια σούπες και γενικά προσέχω έχω ήδη πάρει ένα κιλό. Ήδη ήμουν επάνω στα κιλά μου και πρέπει να προσεξω, να μην πω ότι πρέπει να κάνω δίαιτα. Κορίτσια είναι πολύ καλό που έχω κάποιες να μιλάω γιατί μέχρι τον τέταρτο μήνα δεν θέλω να το πω. Εσείς το έχετε πει???


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Συγχαρητήρια! Τέλεια τα αποτελέσματα της χοριακής! Είμαστε όμοιοπαθούσες όσον αφορά τα μαλλιά! Ούτε εμένα με αφήνει να τα βάψω, ούτε ανταύγειες:( δυστυχώς όταν έμαθα την εγκυμοσυνη είχαν περάσει δύο μήνες από την τελευταία φορά που τα έβαψα και πια φαίνονται άβαφα. Μέχρι στιγμής το έχουμε ανακοινώσει σε στενούς φίλους και συγγενείς. Στη δουλειά μου το κατάλαβαν, επειδή συμφώνησα να κάνω κπ εξτρά δουλειά ( με καλή έξτρα αμοιβή) και μετά άλλαξα γνώμη. Από τη στιγμή που ακούσαμε καρδούλα το ανακοίνωσα κι εγω (έβδομη βδομάδα). Προσωπικά νομίζω ότι όσοι έχουν περάσει εγκυμοσύνη το καταλαβαίνουν, οι υπόλοιποι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο loio. Εγώ μόνο στη μαμά μου το έχω πει. Χαίρομαι που πάνε όλα καλά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήμουν πάντως πιο χύμα. Εβαφα τα μαλλιά μου, έκανα δουλειές και μου βγήκε μια κουκλαρα 3150!!!!!! Από πέρυσι που είχα την αποβολή (λόγω βλακείας του γιατρού) έχω φοβηθεί και πάω κατά γράμμα. Εύχομαι όλες να έχουμε πολύ καλή εγκυμοσύνη.!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω στην ιδια φαση....πανω που εκλεισα ραντεβου να τα βαψω εμαθα για την εγκυμοσυνη...και παλι καλα που το καθυστερησα αρκετα γιατι μετα τη βλακεια με τις μπυρες αν εβαφα και τα μαλλια μου...παει...θα ειχα λαλησει απο τις ενοχες...το εχουμε πει μεχρι στιγμης σε γονεις αδερφια σε μια πολυ αγαπημενη φιλη μου και στον κουμπαρο (αρα και την κουμπαρα).

Στη δουλεια το ειπα και μαλλον θα με κανουν ξουτ (ειμαι μαυρη)...ααχ...και ερχονται και εξοδα...

blue νομιζω ειναι νωρις 5η βδομαδα για καρδουλα, εκτος και αν εχει εξελιγμενο μηχανημα ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

Nymeria εκνευριστηκα με αυτό που εγραψες. Αν είναι δυνατόν να σε σταματήσουν λόγω εγκυμοσύνης. Δεν νομίζω πως επιτρέπεται και δεν πρέπει να γίνεται αυτό σε καμία γυναίκα ανεξαρτήτως χρώματος. Ντροπή πια!!!! Πάντως μην πτοεισαι καθόλου κι απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου γιατί μετά δεν θα προλαβαινεις ούτε τουαλέτα να πας. Ή πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν πολύ καλή και ή μικρούλα μου ευτυχώς από τη στιγμή που γεννήθηκε μόνο 2 εβδομάδες δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε λόγω κολικων. Μετά κοιμόταν όλο το βράδυ!!!!!! Αλλά κάθε 3 ώρες θηλαζα και αναγκαστικά την ξυπνουσα την καημενουλα για να μην χάνει γεύματα. Πόσο μου έχει λείψει όλη αυτή ή διαδικασία. Κορίτσια μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν φοβόμουν τώρα φοβάμαι. Καλή Κυριακή σε όλες!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην ιδια φαση....πανω που εκλεισα ραντεβου να τα βαψω εμαθα για την εγκυμοσυνη...και παλι καλα που το καθυστερησα αρκετα γιατι μετα τη βλακεια με τις μπυρες αν εβαφα και τα μαλλια μου...παει...θα ειχα λαλησει απο τις ενοχες...το εχουμε πει μεχρι στιγμης σε γονεις αδερφια σε μια πολυ αγαπημενη φιλη μου και στον κουμπαρο (αρα και την κουμπαρα).

Στη δουλεια το ειπα και μαλλον θα με κανουν ξουτ (ειμαι μαυρη)...ααχ...και ερχονται και εξοδα...

blue νομιζω ειναι νωρις 5η βδομαδα για καρδουλα, εκτος και αν εχει εξελιγμενο μηχανημα ο γιατρος

Nymeria, δουλεύεις ανασφάλιστη, έτσι δεν είναι; ρώτησε έναν καλό εργατολόγο για το ποιες πρέπει να είναι οι επόμενες κινήσεις σου, μήπως καταφέρεις κάτι. Καταλαβαίνω είναι δύσκολη η κατάσταση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

blue εννουσα οτι ειμαι ανασφαλιστη, το εθεσα χαλια λογω βιασυνης...κολικους ειχε το μικρακι?νομιζα οτι με το θηλασμο αποφευγεις τους κολικους...

ioio τους καταλαβαινω, μια εγκυος δεν ειναι τοσο ευελικτη. Θα ηθελα να μεινω γιατι μου αρεσει η δουλεια και χρειαζομαι τα χρηματα αλλα δεν πειραζει. Προεχει η ψυχικη μου ηρεμια και να εχω μια καλη σχεση μαζι τους μηπως με ξαναχρειαστουν...Παντως δεν σκαω και πολυ...μονο η εγκυμοσυνη μου να πηγαινει καλα υγεια να εχουμε και χ@#$ για τα υπολοιπα χαχα:D

ο γιατρος μου εδωσε μαγνησιο για τα πονακια, εσεις παιρνετε?

Link to comment
Share on other sites

Nymeria, το έχεις πιάσει το νόημα. Να πηγαίνουν καλά τα μωράκια μας κι όλα τα άλλα είναι αδιάφορα!

Μαγνήσιο δεν παίρνω, αλλά δεν έχω και πονάκια. Από το Σάββατο μου ήρθε νέο σύμπτωμα. Νομίζω ότι ανοίγει λίγο η λεκάνη και έχω πονάκια στους γλουτούς, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Κατά τα άλλα συνεχίζω την αντίστροφη μέτρηση 11 και σήμερα για το επόμενο ραντεβού με το γιατρούλη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω σε 1 εβδομαδα...καθε ποτε σε βλεπει?εμενα νομιζω καθε 2 εβδομαδες...

ερωτηση, εχω μπερδευτει με τις εβδομαδες, εγω λοιπον σημερα ειμαι 7w και 1d..ειμαι στην 7η η την 8η εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βλέπει κάθε τρεις βδομάδες, εφόσον όλα είναι φυσιολογικά. Μετά το δεύτερο τρίμηνο πυκνώνουν οι επισκέψεις.

Τώρα είσαι στην 8η βδομάδα.

Blue, μέχρι πότε ξυπνούσες τη μικρή σου για να θηλάσει; έβλεπα στο YouTube μια ομιλία της Πατσούρου, που έλεγε ότι εφόσον ανακτήσει το μωρό το βάρος γέννησης, δεν το ξυπνάς. Με το θηλασμό Πώς τα πήγες; Σε βοήθησαν κπ βιβλία, θέλω πολύ να θηλάσω. Και έχω αρχίσει να το ψάχνω.

Μαρία και kimonandi, τί κάνετε; τα σποράκια σας; στα παιδάκια σας έχετε πει ότι θα γίνουν μεγάλα αδέρφια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ αύριο θα πάω να με δεί ο γιατρός για δεύτερη φορά (6w) και είμαι περίεργη αν θα δούμε ή θα ακούσουμε το μικρούλι μου!!!! Θα σας ενημερώσω.

loio την μικρή μου δυστυχώς την θήλασα γύρω στις 50 μέρες γιατί δεν είχα πολύ γάλα και ήταν και αραιό. Ξυπνούσε πάντως μόνη της τα βράδυα γιατί δεν χόρταινε καθόλου. Την άκουγε όλο το οικοδομικό τετράγωνο καθότι ήταν και καλοκαίρι.

Η μικρή μου πάντως από τη στιγμή που της έδινα γάλα με το μπιμπερό κοιμόταν σαν αγγελούδι όλο το βράδυ γιατί από μένα δεν χόρταινε και γι'αυτό μου έκλαιγε όλο το βράδυ τις πρώτες 50 μέρες. Το άσχημο είναι ότι δεν ξέρεις πόσο πίνει το μωρό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν το μωρό είναι συνεχώς ανήσυχο να κατεβάσεις γάλα σε ένα μπιμπερό για να δεις πόσο της δίνεις. Εγώ από εκεί κατάλαβα ότι δεν έχω. Ούτε 10mm δεν μου έβγαινε.

Πάντως κορίτσια αν και είναι πολύ νωρίς ανυπομονώ να πιάσω στα χεράκια μου αυτό το πλασματάκι. Γερό να είναι όπως κι όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ αύριο θα πάω να με δεί ο γιατρός για δεύτερη φορά (6w) και είμαι περίεργη αν θα δούμε ή θα ακούσουμε το μικρούλι μου!!!! Θα σας ενημερώσω.

loio την μικρή μου δυστυχώς την θήλασα γύρω στις 50 μέρες γιατί δεν είχα πολύ γάλα και ήταν και αραιό. Ξυπνούσε πάντως μόνη της τα βράδυα γιατί δεν χόρταινε καθόλου. Την άκουγε όλο το οικοδομικό τετράγωνο καθότι ήταν και καλοκαίρι.

Η μικρή μου πάντως από τη στιγμή που της έδινα γάλα με το μπιμπερό κοιμόταν σαν αγγελούδι όλο το βράδυ γιατί από μένα δεν χόρταινε και γι'αυτό μου έκλαιγε όλο το βράδυ τις πρώτες 50 μέρες. Το άσχημο είναι ότι δεν ξέρεις πόσο πίνει το μωρό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αν το μωρό είναι συνεχώς ανήσυχο να κατεβάσεις γάλα σε ένα μπιμπερό για να δεις πόσο της δίνεις. Εγώ από εκεί κατάλαβα ότι δεν έχω. Ούτε 10mm δεν μου έβγαινε.

Πάντως κορίτσια αν και είναι πολύ νωρίς ανυπομονώ να πιάσω στα χεράκια μου αυτό το πλασματάκι. Γερό να είναι όπως κι όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!

Μακάρι να ακούσετε την καρδούλα του, είναι ο πιο τέλειος και γλυκός ήχος του κόσμου! Περιμένω με αγωνία να μας πεις τα νεα σας αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ιοιο μου εγω περιμένω να παω στις 16 οχι οτι θα ακούσω η θα δω τιποτα απλα αίμα θα μου πάρουν για εξετάσεις και θα κλείσω πιστεύω ραντεβού για την αυχενική !!! Εμένα για την εγκυμοσυνη μου γνωρίζει μονο ο άντρας μου και η αδερφή μου ας κανω με το καλο της εξετάσεις κι αν ειναι ολα οκ θα το ανακοινώσω και στους υπόλοιπους .....το στομάχι μου άρχισε λιγο να με ενοχλεί ελπίζω να μην κρατήσει πολυ!!! Εσεις πως τα πάτε απο συμπτώματα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...