Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2016


anastella

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια.....εχθες γιναμε 7 ημερων.....ο μικρουλης ειναι πολυ ησυχος σε σημειο ανησυχιας....ο καμια σχεση με τον μεγαλο....εχω μπερδευτει λιγο με τον θηλασμο κ θελω την γμωμη σας...στο μαιευτηριο επειδη εχασε το 10% του βαρους του μου ειπαν να δωσω συμπληρωμα....σας το ξαναειπα ε? Ηρθε η παοδιατρος την τριτη τον ζυγισε κ ειχε χασει κ αλλο δηλ γεννηθηκε 3340 και ηταν 3 κιλα.μου ειπε οτι δεν φτανει μαλλον το γαλα μου κ να δωσω κ συμπληρωμα....απογοητευτηκα αρκετα αλλα τι να κανω....τον βαζω στο στηθος αρκετη ωρα το θεμα ειναι οτι τον παιρνει ο υπνος προσπαθω να τον ξυπνησω τον γδυνω φανταστειτε τον βρεχω κ δωστου παλι..Το βραδυ το τελευταιο γευμα με στηθος κ συμπληρωμα ηταν 12 η ωρα κ κοιμοταν σερι προσπαθησα να τον κυπνησω 3:25 με στηθος αλλαγμα κτλ εφαγε 5 λεπτα με κ δεν ξυπνουσε μετα πηγα να.δωσω κ συμπληρωμα οπως ηταν κοιμισμενος εφαγε 5 με 10 μλ κ σταματησε...

Μην σας τα πολυλεω μετα απο προσπαθεια ανεπιτυχη για στηθος του εδωσα εκει που κοιμοταν σπληρωμα 50 μλ....το ηπιε κ συνεχισε να κοιμαται..σας φαινεται φυσιολογικο να κοιμαται τοσο το βραδυ? Λετε να εχει κατι?

Καλησπερα.να σας ζησουν τα μωρακια!

Συγνωμη για την παρεμβαση.πρωτος στοχος ειναι να ανακτησει το μωρο το βαρος γεννησης.εκτος απο το να τον ξυπνας(στη φαση αυτη ανα διωρο)πρεπει να πιανει κ σωστα.να τον ακους να καταπινει.εχετε ελεγξει για χαλινο;εφοσον χρειαζεται συμπληρωμα καλο ειναι να ειναι μητρικο.γιατι κανοντας αντλησεις θα δωσεις το ερεθισμα στο στηθος οτι χρειαζεται παραπανω να παραγει.απλα το θηλαστρο να ειναι νοσοκομειακο.υπαρχουν κ εναλλακτικες μεθοδοι σιτισης εκτος μπιμπερο για να μην παθει συγχηση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμείς γεννήσαμε 15 του μηνός Είχα κάτι θέματα με κινητό ίντερνετ και τα λοιπά και τώρα όπως όλες ξέρετε δεν προλάβαινα φαντάζομαι και εσείς Δυόμιση μικρή 2200 μικρός μικρούλης μας έκατσε λίγο σε θερμοκοιτίδα κατα τ'άλλα όλα καλά είμαστε σπίτι τρελαινόμαστε Να χαίρεστε τα μωράκια σας όσες τα πήρατε αγκαλίτσα να είναι γερά και καλότυχα ελπίζω να βρω χρόνο να διαβάσω τα νέα σας φιλιά πολλα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες!

Εμείς κλείσαμε την πρώτη μας εβδομάδα σήμερα, και τα πάμε αρκετά καλά... έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησης και θηλάζει οοοοοολη τη μέρα! Ελπίζω να σταμάτησε σύντομα αυτό γιατί έχω εξαντληθεί και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Πιπίλα έχετε δώσει? Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι μπας και κοιμηθώ λιγο το βράδυ (ξυπνάει κάθε μία ωρα ) αλλά φοβάμαι μην χαλάσω το θηλασμό.


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιπιλα δεν εχω δωσει ...Κανε υπομονη και εμενα την δικια μου την πιανει μερικες φορες την μερα (ευτυχως την νυχτα ειναι πολυ ηρεμη μεχρι τωρα τουλαχιστον) να θηλαζει καθε μια ωρα...Βασικα οταν ειναι ξυπνια η ετσι κ ξυπνησει θελει στηθος για να κοιμηθει ξανα...


M4kKp3.pngNYIfp2.png

CqnVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθενς νομιζω οτι ειναι μια χαρα το μωρο σου...

εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να θηλαζω μεσα στη μερα ανα τριωρο το πολυ κ το βραδυ να θηλαζω μονο αν ξυπνησει...να μην τον ξυπναω...οσο για τον υπνο κατα τη διαρκεια του θηλασμου...ειναι δεδομενο...κ μενα κοιμαται στο 5 λεπτο...αλλα τωρα τριβω μαγουλακι κ πατουσες πριν τον πιασει η νυστα γιατι αμα κοιμηθει δεν ξυπναει...παλευουμε ετσι για ενα 5λεπτο ακομα κ οταν αφησει το στηθος(σπανια το κραταει μετα το 10λεπτο) τον βαζω κατω,του αλλαζω παμπερακι κ τον βαζω στο αλλο στηθος...(συμφωνα με το δικο μας παιδιατρο θηλαζουμε 10-15 λεπτα απο καθε μαστο καθε φορα. Συνολικα δηλαδη 20-30 λεπτα)τρωει το 5λεπτο κ μετα αγωνας ξανα για αλλα 5 λεπτακια...κ ειμαστε οκ...μετα τον αφηνω να ρουφαει αν θελει κ αλλο γαλα ή πιπιλαει λιγο κ τον αφηνω να αποκοιμηθει...αφηνει το στηθος μονος του ή τραβιεμαι εγω σιγα σιγα κ το αφηνει μετα απο λιγο κ τον βαζω στο πορτ μπεμπε...ετσι πορευομαστε...με κοπο...


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες!

Εμείς κλείσαμε την πρώτη μας εβδομάδα σήμερα, και τα πάμε αρκετά καλά... έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησης και θηλάζει οοοοοολη τη μέρα! Ελπίζω να σταμάτησε σύντομα αυτό γιατί έχω εξαντληθεί και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Πιπίλα έχετε δώσει? Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι μπας και κοιμηθώ λόγο το βράδυ (ξυπνάει κάθε μία ωρα ) αλλά φοβάμαι μην χαλάσω το θηλασμό.

Elge...καλως την!!!! Υπομονηηη.....εγω δεν εδωσα πιπιλα κ σκεφτομαι αν χρειαστει να δωσω αρκετα αργοτερα...

Δοκιμασε να κοιμαται χωρις το στηθος...ή να κοιμαται πανω στο στηθος αλλα χωρις τη θηλη στο στομα...ισως να βοηθησει λιγο...


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!!!!!!!!!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!! Να ειναι γερά ευτυχισμένα και καλότυχα!!!!!!!! Σας ευχομαι απο καρδιας να είστε για πάντα ευτυχισμένες!!!!!! Ποσο ωραια νεα διαβαζω!!!!!! Υπομονη και δυναμη σε όλες σας κοριτσια !!!!! Φιλια πολλα!!!!

Geo...εισαι καλα;;;; σου στελνω πολλα φιλια κ ευχομαι τα καλυτερα για σενα.....


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Edel εισαι οκ;;; εγω σωματικα ολο κ καλυτερα κ απο ψυχολογια τελεια...!!! Το Σαββατο θα ερθουν οικογενειακως η βαφτιστηρα μου,γιατι θελει διακαως να δει το μωρο κ θα μου διαβασει κ ο μπαμπας της( ειναι ιερεας) μια ευχη για μισο σαραντισμο κ απο βδομαδα θα παω κ μια βολτα στο γιατρο.. Ετσι για να δω πως ειναι η κατασταση.. Ολα καλα.....ειμαι πολυ χαρουμενη με το μπεμπη...πολυυυυυ.....Σε φιλω!!!


3jsxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχωδυοματυακια να σου ζησουν!!! Γερα και καλοτυχα να ειναι!!

Ελγκε μου μια χαρα ειστε!! Καλη συνεχεια κι ασε την πιπιλα για λιγο καιρο! Εμενα εχει αντιστρεψει μερα με νυχτα, εχω και τον μεγαλο ολη μερα να παιζουμε και να κανω τον καραγκιοζη! Σε νιωθω, αλλα οχι πιπιλα σε ασαραντιστο και γενικα καλο δεν κανει!

Αννουλα καλα ειμαι. Σημερα ετρεχα γυρω γυρω με τον μεγαλο και ξεκαρδιζοταν η καρδουλα μου! Να περασετε ομορφα με τους φιλους σας!

Αθενς μου επειδη δεν ανακτησατε βαρος γεννησης οι οδηγιες ειναι διαφορετικες πλεον! Πρεπει να επικοινωνησεις αμεσα με συμβουλο θηλασμου! Η εναλλαξ προσφορα στηθους θα δωσει μονο το μη λιπαρο γαλα και σε αυτη τη φαση δεν το θελουμε! Αν θες μπες στο φβστην ομαδα "Αττικη, ομαδα θηλασμου" κατι τετοιο και μολις τελειωσω με το ταισμα του μπεμπη θα σου στειλω και σαιτς.

Φιλια σε ολες


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Φβ: αττικη, ομαδα υποστηριξης θηλασμου και μητροτητας

Συνδεσμος θηλασμου ελλαδος

210 6003249

Συλλογος πιστοποιημενων συμβουλων θηλασμου και γαλουχιας "γαλαξιας"

Www.thilasmosonline.info

Www.thilasmos.com

Pediatros-thes.gr

Aytα τα βρηκα στο βιβλιο μου αλλα ειναι παλια εκδοση..

Αν μενεις θες/νικη επικοινωνησε με Παπαβεντση ή Πατσουρου, παιδιατροι.

Φιλια κ παλι


UfHFp2.png

8KgQp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια......εμείς ακόμα περιμένουμε..έχει αραξει ο μπεμπης...έχω καλές συσπάσεις αλλά όχι τακτικές...ή αλήθεια είναι ότι εχω κουραστεί λίγο... ελπίζω μέσα στο ΣΚ....

Σας φιλώ καλούς θηλασμούς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου.Πωπω πολλα γεννητουρια!!!Να σας ζησουν να ειναι γερα και καλοτυχα τα μπεμπακια σας!!!Οσες εχουν μεινει ακομα να χαρειτε τις κοιλιτσες σας,μετα θα σας λειπουν κι αυτες και ο υπνος οποτε ξεκουραστειτε

Χαθηκα εγω.Πολλα κλαμματα εδω.Κολικους και τα δυο και τα χερια μου δεν μενουν ποτε αδεια.Συνεχιζουμε τον θηλασμο κανονικα.Φτανουμε τα 4 κιλα και κανουμε αρκετες βολτουλες!!Αδιαθετησα κιολας προχθες.Αχχ τι επαθα αναγκαστικα να αφησω τα μικρα στην γειτονισσα για να παω στο νοσοκομειο να μου κανουν ενεση.Ειχα διπλωθει στα δυο κσι αυτα τα καημενα εκλεγαν γιατι ηθελαν να φανε κι εγω δεν μπορουσα καν να σηκωθω...αφηστε ενοιωσσ χαλια...μουφα οτι μετα την γεννα περνανε οι πονοι τελικα.


rza3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...