Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακια καλησπερα!!!!Αναρωτιομουν αν εχω παρεα καποια αλλη κοπελα στην προσπαθεια που κανω ν'αποκτησω κι εγω ενα μωρακι...Νιωθω οτι ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο να το περνας μονη σου...Ειμαι πολυ τυχερη γιατι εχω τους δικους μου ανθρωπους διπλα μου αλλα κακα τα ψεματα..αν δεν το ζεις ο ιδιος δεν μπορεις να νιωσεις την αγωνια, το φοβο και την κρυφη ελπιδα οτι ισως το ονειρο σου να γινει πραγματικοτητα στο τελος αυτου του μηνα...Ξεκινησα λοιπον την πρωτη μου εξωσωματικη αρχες Οκτωβριου υστερα απο 4 αποτυχημενες σπερματεχυνσεις με αλλο γιατρο ...ειμαι στη φαση..ενεσεων και υπερηχων...ελπιζω να πανε ολα καλα και αυτα τα Χριστουγεννα να'ναι τα πιο ευτυχισμενα της ζωης μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω λοιπόν να σας πω μερικά λόγια για μένα...

Το πρόβλημά μας είναι ότι ο άντρας μου έχει αζωοσπερμία (λόγω του ότι πέρασε μαγουλάδες σε μεγάλη ηλικία).

Στις 23 Οκτωβρίου λοιπόν ξεκινάω την πρώτη αβερκαπ.

Είναι η πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης που κάνουμε.

Έχω άγχος και αγωνία για το πως θα κυλίσουν τα πράγματα. Περισσότερο από όλα, με απασχολεί το σπέρμα. Τι θα γίνει? Θα καταφέρουμε να βρούμε κάποια σπερματοζωάρια του άντρα μου? Αν όχι, την ημέρα της ωοληψίας θα κάνει βιοψία όρχεων. Φοβάμαι! Δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί! Ελπίζω να είμαστε τυχεροί!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

στο ευχομαι κοριτσι μου!!!

μπες εδω http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=1825

ή εδω http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=222

καλη επιτυχια!!!


ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

line_flow3_beg_minie_time_1212811200_text_c720eaeff5eaebdff4f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Να σας κάνω και μια ερώτηση?

Ξέρει κάποια κοπέλα να μας πει, ποια καλλυντικά επιτρέπονται ΑΦΟΒΑ στην εγκυμοσύνη ή στη "προσπάθεια" για αυτή? Έχω ακούσει ότι κάποιες κρέμες που έχουν βιταμίνες, και ειδικά βιταμίνη Α, απαγορεύονται...

Τι επιτρέπεται όμως???


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

τοκ τοκ... εγώ ούτε του Νοέμβρη είμαι μάλλον για Δεκέμβρη με κόβω, να περάσω;

Με το καλό να ξεκινήσετε κορίτσια.

Μazi σε έχω συναντήσει και στο parents, στον Πάντο κάνεις εξωσωματική. Αυτόν έχω επιλέξει κι εγώ. Νομίζω ότι ο Πάντος έχει πολύ καλό team και οι εμβρυολόγοι του είναι (απ'ότι έχω ακούσει) σαϊνια. Κι εμείς έχουμε πρόβλημα στο σπέρμα λόγο κυρσοκήλης και εγώ αρχίζω και έχω πρόβλημα πλέον λόγω ηλικίας (39 ετών). Ξέρω ότι στην εξωσωματική παίζει και η τύχη μεγάλο ρόλο και ας ελπίσουμε ότι θα είναι με το μέρος μας. Για μένα είναι η 3η εξωσωματική. Στην πρώτη είχα μια παλίνδρομη στον 3ο μήνα και στις δυο επόμενες παταγώδης αποτυχία (μεγάλο μέρος λάνθασμένων χειρισμών από το προηγούμενο κέντρο εξωσωματικής).

Τώρα λοιπόν πρέπει να κάνω εξετάσεις που δεν έχω κάνει. Έτσι θα έχουμε καθυστέρηση στο χρόνο έναρξης της εξωσωματικής.

Τώρα για τα καλυντικά που ρωτάς mazi μου δεν έχω απάντηση. Εγώ σε όλες τις προσπάθειες έκοψα και τις κρέμες έψαχνα ακόμη και παιδικά αφρόλουτρα και σαμπουάν. Δεν είδα να αλλάξει το αποτέλεσμα. Άσε που έπαθα και αλεργία από το παιδικό αφρόλουτρο (τι τους βάζουν ρε παιδιά μέσα). Οι περισσότερες φυτικές κρέμες περιέχουν βιταμίνη Α. Αυτές που δεν περιέχουν βιταμίνη Α έχουν άλλα συστατικά που ο Θεός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσουν στο έμβρυο. Ρώτα το γιατρό καλύτερα ή κάποια νοσοκόμα ή μαία.

Link to comment
Share on other sites

τοκ τοκ... εγώ ούτε του Νοέμβρη είμαι μάλλον για Δεκέμβρη με κόβω, να περάσω;

Με το καλό να ξεκινήσετε κορίτσια.

Μazi σε έχω συναντήσει και στο parents, στον Πάντο κάνεις εξωσωματική. Αυτόν έχω επιλέξει κι εγώ. Νομίζω ότι ο Πάντος έχει πολύ καλό team και οι εμβρυολόγοι του είναι (απ'ότι έχω ακούσει) σαϊνια.

Καλώς το κορίτσι!!!

Ναι, καλά θυμάσαι, στον Πάντο πάω. Και πήγα κατευθείαν εκεί. Δεν πέρασα από κανένα άλλο κέντρο και δεν μίλησα με κανέναν άλλο εξωσωματικό. Η γυναικολόγος μου μου σύστησε ανεπιφήλακτα κάποιον άλλο αλλά εγώ ήμουν απόλυτη: "Θέλω μόνο αυτόν". Γιατί? Για ασφάλεια.

Το πρόβλημα που αντιμετοπίζουμε δεν μας επιτρέπει να προσπαθήσουμε πολλές φορές. Όπως σας είπα, δεν έχουμε καλό σπέρμα (σχεδόν καθόλου) και ότι υλικό καταφέρουμε να βρούμε με την βιοψία, θα είναι λιγοστό και δεν θα φτάσει για πολλές προσπάθειες. Γι' αυτό θέλαμε να πάμε μόνο στον καλύτερο (κατά την γνώμη μας). Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε, αλλά τον εμπιστεύομαι.

Πριν 8 χρόνια περίπου, 2 γνωστές μου είχαν πολύ σοβαρό πρόβλημα και αν και όλοι οι γιατροί τις είχαν απογοητέυσει, πήγαν στον Πάντο και τα κατάφεραν με την πρώτη τους προσπάθεια εκεί.

Εγώ βέβαια τότε ήμουν στον κόσμο μου και δεν καταλάβαινα και πολλά από ότι μου έλεγαν. Νόμιζα βλέπεις πως "σε εμένα δεν θα συμβεί ποτέ" ... Τι ανόητη σκέψη, ε?

Τώρα όμως πόνεσα και έμαθα.

Έμαθα ότι πρέπει να παλέψω σκληρά για να φτάσω το όνειρο.

Έμαθα ότι έχω πολλή δύναμη κρυμένη μέσα μου.

Έμαθα, έμαθα, έμαθα... Όμως ακόμα πονάω...


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε πρόβλημα στο σπέρμα λόγο κυρσοκήλης και εγώ αρχίζω και έχω πρόβλημα πλέον λόγω ηλικίας (39 ετών). Ξέρω ότι στην εξωσωματική παίζει και η τύχη μεγάλο ρόλο και ας ελπίσουμε ότι θα είναι με το μέρος μας. Για μένα είναι η 3η εξωσωματική. Στην πρώτη είχα μια παλίνδρομη στον 3ο μήνα και στις δυο επόμενες παταγώδης αποτυχία (μεγάλο μέρος λάνθασμένων χειρισμών από το προηγούμενο κέντρο εξωσωματικής).

Τώρα λοιπόν πρέπει να κάνω εξετάσεις που δεν έχω κάνει. Έτσι θα έχουμε καθυστέρηση στο χρόνο έναρξης της εξωσωματικής.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να σε τρομάζει η ηλικία. Την περίπτωση της 54χρονης που τεκνοποίησε στο κέντρο του Πάντου, την ξέρεις? Άλλοστε, από ότι βλέπω όταν πηγαίνω (και πηγαίνω κάθε εβδομάδα) οι περισσότερες γυναίκες που περιμένουν, είναι 45άρες. Μην αγχώνεσαι και μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου με αυτές τις σκέψεις. Όλα θα πάνε καλά!!!


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα για τα καλυντικά που ρωτάς mazi μου δεν έχω απάντηση. Εγώ σε όλες τις προσπάθειες έκοψα και τις κρέμες έψαχνα ακόμη και παιδικά αφρόλουτρα και σαμπουάν. Δεν είδα να αλλάξει το αποτέλεσμα. Άσε που έπαθα και αλεργία από το παιδικό αφρόλουτρο (τι τους βάζουν ρε παιδιά μέσα). Οι περισσότερες φυτικές κρέμες περιέχουν βιταμίνη Α. Αυτές που δεν περιέχουν βιταμίνη Α έχουν άλλα συστατικά που ο Θεός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσουν στο έμβρυο. Ρώτα το γιατρό καλύτερα ή κάποια νοσοκόμα ή μαία.

Εγώ έχω ακούσει ότι ακίνδυνη είναι η σειρά της bepanthol.

Έβαλα και την φαρμακοποιό μου να ρωτήσει κατευθείαν στην εταιρεία και όταν μάθω, θα σας πω.


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε κορίτσια??? Καμοία???

Μόνη μου θα είμαι???

Κρίμα, και ήθελα τόοοσο πολύ να μιλήσω σε κάποιον που να καταλαβαίνει ακριβώς αυτό που νιώθω...

Στον άντρα μου δεν θέλω να τα λέω για να μην τον στεναχωρώ και να μην τον αγχώνω και αυτόν...

Μπροστά του είμαι πάντα χαρούμενη και αισιόδοξη, όταν όμως είμαι μόνη μου το μυαλό ταξιδεύει...


Εμείς οι δυο, σαν ένα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μazi μου!!! Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηρθες και απο το καφε μας (καφε εξωσωματικης) διπλα...Εκει το εχουμε κανει στεκι πολλα κοριτσια και σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις, ανθρωπους που θα σε καταλαβουν, γιατι ολες περναμε τα ιδια. Αν θελεις ελα κι απο κει μια βολτα:P. Εγω ξεκινησα τις αρβεκαπ εχθες 8 του μηνος, κοντα θα ειμαστε. Να ερχεσαι διπλα για να μαθαινουμε τα νεα σου...αν θελεις φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ....ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...