Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 16 λεπτά , Lila ki είπε:

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Εύχομαι να έχουμε και οι δυο θετικά αποτελέσματα 🥰Εσύ έβαλες ένα η δύο? Σκέφτεσαι να κάνεις κάνα τεστ από αύριο ή θα περιμένεις τη χοριακη?

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΝΑΟΥΣΑ


maan

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 305
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ημαθία: Δωρεάν πρόγραμμα μέτρησης οστικής μάζας

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 19 Νοεμβρίου 2009, 19:11

Ο Δήμος Πλατέος στην Ημαθία, σε συνεργασία με το Διαδημοτικό Δίκτυο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ΟΤΑ, θα υλοποιήσει -εντελώς δωρεάν- πρόγραμμα μέτρησης οστικής μάζας για τους δημότες. Στόχος η πρόληψη και η έγκαιρη διάγνωση της οστεοπόρωσης.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί στο Περιφερειακό Ιατρείο Πλατέος, τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2009 (από τις 8 πμ μέχρι και τις 4 μμ).

Οι μετρήσεις θα πραγματοποιηθούν με υπερηχογράφημα πτέρνας από τεχνικό προσωπικό του Διαδημοτικού Δικτύου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ΟΤΑ, υπό την επίβλεψη του χειρουργού ορθοπεδικού.

Αυτός, μάλιστα, θα είναι και ο γιατρός που θα αναλάβει την ιατρική εκτίμηση των αποτελεσμάτων και την παροχή συμβουλών στους εξεταζόμενους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της οστεοπόρωσης.

Πηγή: VSP news

Link to comment
Share on other sites

Tυχερές Ναουσομαμάδες!!!!!

Εχω πολύ αγαπη για τον τόπο σας αν και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχή, ερχομαι κάθε χρονο τουλάχιστον 3-4φορές... Είναι τέλεια! Μακάρι να μπορούσα να μετακομίσω εκεί...Φυσικά οι επισκέψεις γίνονται κατα τη χειμερινή περιοδο - διότι μια αδυναμια στα 3-5 Πηγαδια την εχω!! Εκπληκτικο βουνό και τέλειες πίστες για σκι...!

Τυχερέεεεεεεεες!


497fbd72be.pngtz4jmk1lehww4bsy.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΑΝ δεν ξερω αν θα σε δυσαρεστησω αλλα ειμαι απο βεροια δεν μενω εκει αν και θα το ηθελα πολυ.Μα παρα πολυ.Οσο για τα 3-5 πηγαδια ειναι ονυως τελεια οπως και το σελι.Οι ομορφιες της ναουσας και της βεροιας δεν περιγραφονται.Τι να πεις για τα στενακια τα πλακοστρωτα,για τον Αγ.Νικολαο,για το πρασινο που εχει και το βασικοτερο για την καληκαρδια που εχουν οι ημαθιωτισσες και οι ημαθιωτες.Αν και παντα ειχα την απορια γιατι οι βεριωτες εχουν μια κοντρα με τους ναουσεους?Μηπως γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Tυχερές Ναουσομαμάδες!!!!!

Εχω πολύ αγαπη για τον τόπο σας αν και δεν εχω καμια σχεση με την περιοχή, ερχομαι κάθε χρονο τουλάχιστον 3-4φορές... Είναι τέλεια! Μακάρι να μπορούσα να μετακομίσω εκεί...Φυσικά οι επισκέψεις γίνονται κατα τη χειμερινή περιοδο - διότι μια αδυναμια στα 3-5 Πηγαδια την εχω!! Εκπληκτικο βουνό και τέλειες πίστες για σκι...!

Τυχερέεεεεεεεες!

Χωρίς να θέλω να σε δυσαρεστήσω mpoumpou μου, η πόλη δεν είναι μόνο σκι... είναι μια πόλη που πεθαίνει, η ανεργία της είναι πάνω του 40%, οι άνθρωποι φυτοζωούν και τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από όσο φαντάζεσαι...μακάρι να ήταν όπως το περιγράφεις..κάποτε ήταν πάντως (πριν κλείσουν τα εργοστάσια και οι λαναράδες φάνε όλα τα λεφτά του κοσμάκη)

ΜΑΑΝ δεν ξερω αν θα σε δυσαρεστησω αλλα ειμαι απο βεροια δεν μενω εκει αν και θα το ηθελα πολυ.Μα παρα πολυ.Οσο για τα 3-5 πηγαδια ειναι ονυως τελεια οπως και το σελι.Οι ομορφιες της ναουσας και της βεροιας δεν περιγραφονται.Τι να πεις για τα στενακια τα πλακοστρωτα,για τον Αγ.Νικολαο,για το πρασινο που εχει και το βασικοτερο για την καληκαρδια που εχουν οι ημαθιωτισσες και οι ημαθιωτες.Αν και παντα ειχα την απορια γιατι οι βεριωτες εχουν μια κοντρα με τους ναουσεους?Μηπως γνωριζεις?

Η κόντρα έγκειτε όσο και αν σας φαίνεται παράδοξο στο βουνό!!! Τα 3-5 πηγάδια ανήκουν στη Νάουσα και το Σέλι στη Βέροια. Πριν από χρόνια το Σέλι ήταν της Νάουσας επίσης, αλλά οι Βεροιώτες τα έκαναν πλακάκια με τον τότε δήμαρχο και μεταφέρθηκε στη Βέροια εν μια νυκτί..(κάτι που οι Βεροιώτες επιθυμούσαν πολλάααα χρόνια χωρίς να το έχουν καταφέρει) Οπως καταλαβαίνεις αυτό σημαίνει ότι χιλιάδες ευρουλάκια από τον τουρισμό πάνε στα έσοδα της Βέροιας... αυτός είναι ο λόγος ο βασικός συν κάτι ποδοσφαιρίκά που δεν τα κατέχω:)!

Πάντως αν πλησιάστε προς τα εδώ εγώ και το Εβελινάκι κερνάμε καφεδάκι!!!


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Maan μου το ξέρω όλο αυτό σχετικά με τη Νάουσα, δυστυχώς έκλεισαν τόσα πολλά εργοστάσια τότε...

Ξέρω πως δουλειές δεν υπάρχουν - μα στην Αθήνα επίσης δεν υπάρχουν, όχι σε τέτοιο βαθμό βέβαια - και ζεις στην αποξένωση και στο καυσαέριο...

Θεωρώ πως είναι πολύ ανθρώπινη πόλη, είναι κοντά στη φύση και όσον αφορά το σκι το εννοώ ως μέρος της ζωής και όχι ως γκλαμουρ ενασχόληση! Αυτό που μαθαίνουν τα παιδιά εκει είναι να σεβονται το βουνό και τη φύση και να αγαπουν το σκι ως αθλητισμό και όχι ως lifestyle...

Το βουνό δίνει και δουλειά, περιστασιακή μεν, αλλά δίνει!

Επισης εκεί η περιοχή είναι ευλογημενη οσον αφορά την παραγωγή ξυνομαυρου.. Ειδα πολλά κτήματα και οινοποιία..Θα μπορουσαν να γινουν πολλά απο το κρα΄τος και το Δημο για να ανοιξουν θεσεις εργασίας, όπως επίσης και για να γινονται εξαγωγες κρασιού αφού αυτη η ποικιλία ειναι δυσευρετη... Και ειναι εξαιρετικό αυτό το κρασί!

Θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες γι αυτό, όμως πίστεψε με η Αθηνα είναι πλεον ενα τρελοκομειο, ο τοπος σας ειναι ευλογημενος!


497fbd72be.pngtz4jmk1lehww4bsy.png
Link to comment
Share on other sites

Θα δισαρεστησω και τις δυο εγω.Μααν οσο αφορα την κοντρα μας δεν ηξερα οτι συνεβει κατι τετοιο καποτε.βεβαια δεν το καταλαβαινω αφου απο την μερια σας ειναι πολυ πιο ωραια η διαδρομη για το Σελι.Την εχω κανει και εχω παθει πλακα.Πριν απο καποιοα χρονια ειχαμε ερθει με τον αντρα μου και καναμε μια δουλεια εκει και πιστεψε με δε μας στηριξαν καθολου και ειδικα οταν μαθαινανε οτι ειμαστε βεριωτες.Τωρα οσο αφορα την διαφορα της Αθηνας με την Ημαθια εχει πολλες.Μενω Αθηνα εδω και 5.5 χρονια αλλα θα ηθελα να φυγω και να γυρισω αμεσως πανω.Δεν σκεφτομαι την ταλαιπωρια της μετακομισης και οτι αλλο χρειαστει.Αλλα δυστηχως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ οπως φυσικα και τιποτα αλλο πανω στο θεμα επιβιωσης και καπως καλυτερης ζωης.Υπαρχει το πρασινο,υπαρχει το καθαρο περιββαλον,υπαρχει το οξυγονο αλλα τι να το κανω?Δουλεια,ΔΟΥΛΕΙΑ,ΔΟΥΛΕΙΑ υπαρχει?ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ και παλι ΟΧΙ.Οποτε μια χαρα ειναι δω στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

όλη η ιστορία για τα έσοδα από το βουνό γίνεται doraki όχι για την ομορφιά του βουνού. Όσο για το ότι δε σας στήριξαν στη Νάουσα το θεωρώ πιθανό να έγινε αν και προφανώς ήταν παλιά επειδή τώρα πολλοί Βεροιώτες επιχειραματίες δραστηριοποιούνται κ εδώ όχι με τεράστια επιτυχία ομολογουμένως αλλά λόγω οικονομικής δυσχέρειας κ όχι λόγω καταγωγής...οι νέοι άνθρωποι δεν κολλάνε σε τόπους πια...

Πάντως δουλειές δεν υπάρχουν όντως...ούτε για τους νέους και κυρίως για τους μεγαλύτερους που παρακαλάνε να συμπληρώσουν κανένα ένσημο μπας και βγουν στη σύνταξη καμιά μέρα...είναι γενικά δύσκολα τα πράγματα..

όσο για το ξινόμαυρο mpoumpou έχεις δίκιο... δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά έχει βραβευτεί ουκ ολίγες φορές από διεθνείς οργανισμούς και μάλιστα από τον κρατικό γαλλικό φορέα (τον πιο αναγνωρισμένο στον κόσμο!). Παρ΄όλ'αυτά η οινοποιεία είναι περιορισμένο επάγγελμα, με την έννοια ότι χρειάζεται ελάχιστα εργατικά χέρια που συνήθως είναι 4-5 αλβανοί για τις δύσκολες δουλειές και κανά 2 ακόμα εργάτες...δεν σώζεται η κατάσταση δλδ..

Πάντως επιφυλάσσομαι αν μου δώσετε τη δ/νση σας σε πμ να σας στείλω από ενα μπουκαλάκι ξινόμαυρο δική μας παραγωγής (χόμπυ του άντρα μου) που πιστεύω θα σας αρέσει να το απολαύσετε με το σύζυγο ένα βραδάκι:)


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ξέρω πως έχει βραβευτεί, είναι εκπληκτικό κρασί, εμείς όταν ερχομαστε πάνω παίρνουμε κιβώτιο για να έχουμε σπίτι στην Αθηνα να το συνοδευουμε με το φαγητό μας!

Τελευταία φορα είχα πάει από το κτήμα Καρυδά, ενα πολυ μικρο οινοποιείο οικογενειακό, πολύ ομορφο παρόλα αυτά - και οργανωμενο!

Σε ευχαριστω για την πολύ γλυκια σου κινηση - τιμή μου να δοκιμάσω το κρασάκι σας!

Σχετικά με τις δουλειές που αφορούν το κρασί, πράγματι μπορεί να είναι περιορισμένες, όμως δείτε τι έχει γίνει στη Χίο με τα μαστιχόδεντρα και τα προιοντα! Από τη στιγμή που αποφάσισαν να συνεργαστούν οι παραγωγή με κοινό στόχο την προβολή της περιοχης και του προιοντος έγινε απίστευτη δουλειά! Τα τελευταία χρονια κυκλοφορουν παντου προιοντα μαστίχας!

Αν γίνονταν αυτό και για το ξινόμαυρο που δεν ευδοκιμεί εύκολα αλλού θα υπήρχε εισόδημα και πολύ καλό μαλιστα!

Οσο για την κοντρα είναι κρίμα, όπως είναι κρίμα και για όλες τις περιοχές που έχουν τέτοιες "βεντέτες"! Έτσι δεν πάνε μπροστά, δεν πάμε μπροστά γενικά ως λαός! Αλλα αυτό είναι μεγάλη ιστορία!


497fbd72be.pngtz4jmk1lehww4bsy.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ επιτέλους και μια συντοπίτισσα!! νόμιζα ότι εδώ οι μαμάδες δεν είχαν ανακαλύψει ακόμα το ιντερνετ!!! χιχιχι!! Εγώ είμαι η Μαρίνα Kassi, εύχομαι να τα λέμε!!

να σου ζήσει η μικρή σου! όλα καλά με το μωρό; καλώς ήρθες και στο forum είδα ότι είναι η πρώτη σου δημοσίευση


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρίνα, εγώ είμαι η Πέπη. Ευχαριστούμε για τις ευχές σου! Με την μικρή μου όλα πανε καλά!! Έχει βέβαια τα νεύρα της και τα θέλω της μερικές φορές και μας τρέχει (όχι δεν έχει κολικούς) αλλά είναι τόσο υπέροχη!!! Εύχομαι τα καλύτερα και για την κουκλίτσα σου!! To forum το παρακολουθώ εδώ και μήνες αλλά δεν είχα κάνει εγγραφή..Με βοήθησε πάντως πάρα πολύ, ειδικά επειδη είμαι μόνη εδώ στην Νάουσα( μετακομίσαμε πριν 1 χρόνο). Είναι πολύ ενημερωτικό για τις εγκυούλες και τις νέες μανούλες και όχι μόνο. Ειδικά εγώ που δεν ήξερα που παν τα τέσσερα στην εγκυμοσύνη (και ντρεπόμουν να ρωτάω συνέχεια τον γιατρό μου:confused: ) ενημερωνόμουν κυρίως από βιβλία,το internet και το parents.gr. Ελπίζω να τα λέμε συχνά...;)


tLPhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από που είσαι Πέπη;

κ εγώ δεν ήξερα που παν τα 4 στη εγκυμοσύνη αλλά δεν ντράπηκα ποτέ τη γιατρό μου!! είχα σχεδόν μετακομίσει στο ιατρείο της!!! χιχιχι!!! τώρα είμαστε πολύ φίλες και πάμε για καφεδάκι!!! μαλλον δεν με βαρέθηκε!! ποιο γιατρό ειχες; εγώ είχα την Αρετή τη Δουμπρή. Που γέννησες;


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...