Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

.......και θα συνεχισεις να νιωθεις "καπως" για αυτο να κρατησεις αποθεματα ενεργειας. Ειναι φυσικο να νιωθεις εξαντληση εφοσον εισαι σε φαση υποθυροειδισμου και οσο παει θα ανεβαινει η TSH σου. Ετσι πρεπει να γινει. Μετα θα κανεις το σπινθηρογραφημματακι σου, θα τσεκαρετε το καρκινακι και θα παρεις το ιωδιακι σου και τη θυροξινουλα σου και ολα θα στρωσουν. Εχε υπομονη.

Απο οσο ξερω ολα τα συσκευασμενα προϊοντα περιεχουν αλατι. Προστιμησε τα σπιτικα που ξερεις τι εχουν. Και στην τελικη......... ασχολησου με την προσωπικη σου μαγειρικη, θα εχει γουστο. Να θυμασαι το λεμονι..... δινει γευση σα ανοστα αναλατα φαγητα.

Δουλευεις????

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω υπομονή αλλά θέλω να ξέρω κάθε φορά αυτό που μου συμβαίνει πού οφείλεται και το μούδιασμα αυτό άρχισε τώρα να επεκτείνεται από τα πέλματα και τις παλάμες προς τα πάνω.:(

Πολύ ενοχλητικό γιατί εκεί που πάω να κοιμηθώ γίνεται πιο έντονο και κάποιες φορές είναι λες και με τσιμπάν με καρφίτσες, οπότε ξυπνάω. Αν μου έλεγε κάποιος ότι εκτός από την έλλειψη ασβεστίου, αυτό συμβαίνει και στον υποθυρεοειδισμό θα ήμουν πιο ήσυχη. Προς το παρόν πήρα μία δόση ασβεστίου γιατί ψιλοφοβήθηκα, αύριο που θα βγουν τα αποτελέσματα που έκανα, αναλόγως θα πράξω.

Ευτυχώς -σε αυτή την περίπτωση- δεν δουλεύω, γιατί άντε να τα αντέξεις όλα μαζί.

Όποια/ος άλλος έχει κάνει τη δίαιτα και ξέρει να μου απαντήσει στα παραπάνω ας κάνει έναν κόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω υπομονή αλλά θέλω να ξέρω κάθε φορά αυτό που μου συμβαίνει πού οφείλεται και το μούδιασμα αυτό άρχισε τώρα να επεκτείνεται από τα πέλματα και τις παλάμες προς τα πάνω.:(

Πολύ ενοχλητικό γιατί εκεί που πάω να κοιμηθώ γίνεται πιο έντονο και κάποιες φορές είναι λες και με τσιμπάν με καρφίτσες, οπότε ξυπνάω. Αν μου έλεγε κάποιος ότι εκτός από την έλλειψη ασβεστίου, αυτό συμβαίνει και στον υποθυρεοειδισμό θα ήμουν πιο ήσυχη. Προς το παρόν πήρα μία δόση ασβεστίου γιατί ψιλοφοβήθηκα, αύριο που θα βγουν τα αποτελέσματα που έκανα, αναλόγως θα πράξω.

Ευτυχώς -σε αυτή την περίπτωση- δεν δουλεύω, γιατί άντε να τα αντέξεις όλα μαζί.

Όποια/ος άλλος έχει κάνει τη δίαιτα και ξέρει να μου απαντήσει στα παραπάνω ας κάνει έναν κόπο.

Καλησπερα! εγω εκανα το ιωδιο το Φλεβαρη του '12, και είχα κι εγώ το ίδιο αγχος και απορίες σχετικά με τη διατροφη πρίν. Όμως δυό τρείς γιατρούς που συμβουλεύτηκα μου είπαν να μην τρελλαίνομαι, και αν απέφευγα απλώς τα αλμυρά, δεν θα είχα πρόβλημα. Μάλιστα μου τόνισαν οτι υπάρχουν κάποιοι γιατροί της ''σχολής'' οτι η δίαιτα δεν είναι και τόσο απαραίτητη. Οπότε αν είμαστε καπου στη μέση...είμαστε ΟΚ. Ενα χρόνο μετα το ιώδιο,δεν έχω καθόλου υπόλειμμα και ολα ειναι εντάξει. Καλή επιτυχία και σε σένα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εγω εκανα το ιωδιο το Φλεβαρη του '12,

Ντιτα, περασε τοσος καιρος???????? Ποτε κιολας. Χαιρομαι που και για σενα η διαδικασια αντιμετωπισης του καρκινου ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Θυμαμαι σαν χθες......... που τα λεγαμε....... και ..... τωρα ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!!!!

Χαιρομαι για σενα!!!:P:p:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ντιτα, περασε τοσος καιρος???????? Ποτε κιολας. Χαιρομαι που και για σενα η διαδικασια αντιμετωπισης του καρκινου ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Θυμαμαι σαν χθες......... που τα λεγαμε....... και ..... τωρα ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ!!!!

Χαιρομαι για σενα!!!:P:p:p:p:p

Η αλήθεια είναι οτι κι εγω βρηκα μεγάλη παρηγοριά και υποστήριξη απο ολους στο forum, και θα είμαι ΠΑΝΤΑ ευγνώμων!!!!:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εγω εκανα το ιωδιο το Φλεβαρη του '12, και είχα κι εγώ το ίδιο αγχος και απορίες σχετικά με τη διατροφη πρίν. Όμως δυό τρείς γιατρούς που συμβουλεύτηκα μου είπαν να μην τρελλαίνομαι, και αν απέφευγα απλώς τα αλμυρά, δεν θα είχα πρόβλημα. Μάλιστα μου τόνισαν οτι υπάρχουν κάποιοι γιατροί της ''σχολής'' οτι η δίαιτα δεν είναι και τόσο απαραίτητη. Οπότε αν είμαστε καπου στη μέση...είμαστε ΟΚ. Ενα χρόνο μετα το ιώδιο,δεν έχω καθόλου υπόλειμμα και ολα ειναι εντάξει. Καλή επιτυχία και σε σένα!!!

Καλημέρα Ντίτα!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κ εγώ από διάφορες ανακοινώσεις συνεδρίων που βρήκα στο νετ, εκεί κατέληξα. Να αποφεύγουμε όσα αναφέρουν οι γιατροί απαραιτήτως και τα υπόλοιπα με μέτρο. Άρα εφόσον από κρέατα απαγορεύουν μόνο το κοτόπουλο, τα υπόλοιπα θα τα καταναλώνω άφοβα...Μπράβο, ξεμπέρδεψες, ελπίζω να περάσει και για μένα ο καιρός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ars καλησπερα!!Γι αυτο που ρωτας για την διατροφη ,εμενα μου την εδωσαν οι πυρηνικοι γιατροι.Ρωτησες τον γιατρο σου αν μπορεις να παιρνεις το μη ιωδιουχο αλατι?

Θα σε συμβουλευα,να μην κουραζεσαι ολο αυτο το διαστημα πριν,αλλα και μετα την θεραπεια,γιατι λογω βαρυ υποθυρεοειδισμου θα νιωθεις πολυ μεγαλη εξαντληση,οποτε προσπαθησε να κανεις οικονομια δυναμεων!!

Κανε ο,τι σου δημιουργει ευχαριστηση,χαλαρωσε οσο μπορεις,κανε βολτιτσες και θα περασει ο καιρος γρηγορα!!Σε ευνοει και ο καιρος!!

Link to comment
Share on other sites

Ars καλησπερα!!Γι αυτο που ρωτας για την διατροφη ,εμενα μου την εδωσαν οι πυρηνικοι γιατροι.Ρωτησες τον γιατρο σου αν μπορεις να παιρνεις το μη ιωδιουχο αλατι?

Θα σε συμβουλευα,να μην κουραζεσαι ολο αυτο το διαστημα πριν,αλλα και μετα την θεραπεια,γιατι λογω βαρυ υποθυρεοειδισμου θα νιωθεις πολυ μεγαλη εξαντληση,οποτε προσπαθησε να κανεις οικονομια δυναμεων!!

Κανε ο,τι σου δημιουργει ευχαριστηση,χαλαρωσε οσο μπορεις,κανε βολτιτσες και θα περασει ο καιρος γρηγορα!!Σε ευνοει και ο καιρος!!

Καλημέρα!!

Για το επιπλέον αλάτι δεν με πολυνοιάζει, αντέχω κ χωρίς αυτό. Αυτό που με ενδιέφερε είναι να τρώω τις σωστές τροφές. Δλδ αν χρειάζεται να κόψω μόνο αυτές που ανέφερα παραπάνω ή θα 'πρεπε να κόψω κι άλλες που δεν ανέφερε η γιατρός στις οδηγίες καθώς απ'ότι είδα άλλα μέλη έκαναν πιο σκληρή δίαιτα. Μια κοπέλα συγκεκριμένα είχε γράψει ''έφαγα όλον τον Μπαρμπα-Στάθη'' και σκέφτηκα ότι αν και η γιατρός μού ανέφερε ως απαγορευτικό μόνο το κοτόπουλο, ίσως δεν κάνει να φάω κανένα κρέας. Ή ας πούμε λέει όχι αυγά, γαλακτοκομικά όμως μπορώ;

Γενικά δεν έχω καταλάβει την έννοια του αλατιού. Στην ουσία απαγορεύουμε το ιώδιο (χλωριούχο νάτριο). Σε πολλές συσκευασίες όμως γράφει σκέτο νάτριο ή άλλους τύπου νατρίου. Εκεί μάλλον κάποιος πρέπει να ξέρει χημεία:cool:

Πχ για να φτιάξω κάποια ζύμη, όπου απαιτείται μπεϊκιν ή για να βάλω γάλα κάπου έχω αμφιβολίες. Τεσπα, προς το παρόν χαλάρωσα λίγο με τους περιορισμούς γιατί στο τέλος θα έπεφτα κάτω από την πείνα....

Link to comment
Share on other sites

Ars καλημερα!Για το γαλα μου ειχε τονισει η γιατρος εως 1 ποτηρι την ημερα.Παρα πολλες τροφες περιεχουν ιωδιο κ γι αυτο πρεπει να προσεχουμε να παιρνουμε οσο το δυνατον λιγοτερη ποσοτητα απ`αυτο.Το συγκεκριμενο αλατι (Fytro) δεν εχει καθολου ιωδιο και αυτο ειναι το σημαντικοτερο κ γι αυτο μου το ειχε προτεινει η γιατρος.Ιδιαιτερη προσοχη στα ετοιμα προιοντα που εχουν αλατι.Παντα να διαβασεις τα περιεχομενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω υπομονή αλλά θέλω να ξέρω κάθε φορά αυτό που μου συμβαίνει πού οφείλεται και το μούδιασμα αυτό άρχισε τώρα να επεκτείνεται από τα πέλματα και τις παλάμες προς τα πάνω.:(

Πολύ ενοχλητικό γιατί εκεί που πάω να κοιμηθώ γίνεται πιο έντονο και κάποιες φορές είναι λες και με τσιμπάν με καρφίτσες, οπότε ξυπνάω. Αν μου έλεγε κάποιος ότι εκτός από την έλλειψη ασβεστίου, αυτό συμβαίνει και στον υποθυρεοειδισμό θα ήμουν πιο ήσυχη. Προς το παρόν πήρα μία δόση ασβεστίου γιατί ψιλοφοβήθηκα, αύριο που θα βγουν τα αποτελέσματα που έκανα, αναλόγως θα πράξω.

Ευτυχώς -σε αυτή την περίπτωση- δεν δουλεύω, γιατί άντε να τα αντέξεις όλα μαζί.

Όποια/ος άλλος έχει κάνει τη δίαιτα και ξέρει να μου απαντήσει στα παραπάνω ας κάνει έναν κόπο.

ΑRS το μουδιασμα συμβαινει λογω υποθυρεοδισμου.μην ανησυχεις.εγω ενιωθα να με τρυπαν χιλιαδες βελονες σε ολο το σωμα σε σημειο που δε μπορουσα να κοιμηθω.εκλαιγα καθε βραδυ.παρε λιγο μαγνησιο βοηθαει.θυμασαι τι ελεγα για τα μουδιασματα?εμενα ηταν μονιμως σχεδον μουδιασμενα τα χερια μου και μετα αρχισαν και τα ποδια.ελεγξε το ασβεστιο σου αλλα να ξερεισ οτι ο υποθυροειδισμοσ τα ανει αυτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Πως πάτε; Εγώ απ'το κακό στο χειρότερο...έχω πρηστεί, ελαφρώς όμως (έτσι τουλάχιστον μου λένε) στο πρόσωπο και την κοιλιά, κάθε βράδυ ξυπνάω από μουδιάσματα στα χέρια και στα πόδια και συνεχώς έχω άπνοια και πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι για να είμαι καλύτερα. Αυτό με το μούδιασμα το 'χε κανεις άλλος;; Από έλλειψη ασβεστίου δεν είναι γιατί παίρνω καθημερινά...κατά τ΄άλλα συνεχίζω τη δίαιτα χωρίς αλάτι αλλά τα νεύρα μου αρχίζουν να γίνονται κρόσια....5 μέρες έμειναν για το uptake....πφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες!

Πως πάτε; Εγώ απ'το κακό στο χειρότερο...έχω πρηστεί, ελαφρώς όμως (έτσι τουλάχιστον μου λένε) στο πρόσωπο και την κοιλιά, κάθε βράδυ ξυπνάω από μουδιάσματα στα χέρια και στα πόδια και συνεχώς έχω άπνοια και πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι για να είμαι καλύτερα. Αυτό με το μούδιασμα το 'χε κανεις άλλος;; Από έλλειψη ασβεστίου δεν είναι γιατί παίρνω καθημερινά...κατά τ΄άλλα συνεχίζω τη δίαιτα χωρίς αλάτι αλλά τα νεύρα μου αρχίζουν να γίνονται κρόσια....5 μέρες έμειναν για το uptake....πφφφ

αν πατησεις στο google tingling and numbness cause of ypothyroidism θα δεισ ποσοι πολλοι το εχουν.ο υποθυροειδισμος φταιει!!!!!στο υπογραφω!!!!!το εζησα και το ζω ακομα!!!σου λεω εκανα εξετασεις μεχρι και για σκληρυνση κατα πλακας.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Μαριάν για κάποιο λόγ δεν μου εμφάνιζε το προηγούμενο ποστ σου, τώρα το είδα. Α ώστε από τον υποθυρεοειδισμό είναι ΚΑΙ αυτό...γκρρρ....πάντως μου επιμένει πιο πολύ στο αριστερό χέρι και με πονάει ώρες-ώρες και ο καρπός μου...λες να πάθω κανένα αύνδρομο καρπιαίου σωλήνα;; Κάνω 5 μέρες υπομονή που θα πάω για το Uptake και θα τους πω να μου γράψουν ξανα και ένα ασβέστιο. Η γιατρός μου είχε πει διακοπή από 17/05 μέχρι 3/6 το Τ3 και στις 3/6 πάω για το upatake και ξεκινάω πάλι το Τ3.

Σκεφτόμουν όμως, μήπως μπερδεύτηκε; Την ίδια μέρα που θα μου δώσουν ιώδιο εγώ θα πάρω Τ3 που περιέχει ιώδιο;; Δεν θα πρέπει να κάνω πρώτα την εξέταση (καθήλωση 24 ωρών) και να αποβάλω το ιώδιο από τον οργανισμό και μετά ας πούμε να το ξαναξεκινήσω; Εννοώ μετά από 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Μαριάν για κάποιο λόγ δεν μου εμφάνιζε το προηγούμενο ποστ σου, τώρα το είδα. Α ώστε από τον υποθυρεοειδισμό είναι ΚΑΙ αυτό...γκρρρ....πάντως μου επιμένει πιο πολύ στο αριστερό χέρι και με πονάει ώρες-ώρες και ο καρπός μου...λες να πάθω κανένα αύνδρομο καρπιαίου σωλήνα;; Κάνω 5 μέρες υπομονή που θα πάω για το Uptake και θα τους πω να μου γράψουν ξανα και ένα ασβέστιο. Η γιατρός μου είχε πει διακοπή από 17/05 μέχρι 3/6 το Τ3 και στις 3/6 πάω για το upatake και ξεκινάω πάλι το Τ3.

Σκεφτόμουν όμως, μήπως μπερδεύτηκε; Την ίδια μέρα που θα μου δώσουν ιώδιο εγώ θα πάρω Τ3 που περιέχει ιώδιο;; Δεν θα πρέπει να κάνω πρώτα την εξέταση (καθήλωση 24 ωρών) και να αποβάλω το ιώδιο από τον οργανισμό και μετά ας πούμε να το ξαναξεκινήσω; Εννοώ μετά από 2-3 μέρες;

και μενα το αριστερο χερι ειναι χειροτερα.σαν καρπιαιο σωληνα μαζι με ωλενια νευριτιδα ηταν τα συμπτωματα μου.συνηθως οταν στρωνει ο θυροειδης φευγουν και αυτα.εγω τα εχω σε ολα τα ακρα συνεχεια!!!νιωθω επισης σαν καποιοσ να με σφιγγειαπο τον καρπο ωσ τον αγκωνα

Link to comment
Share on other sites

και μενα το αριστερο χερι ειναι χειροτερα.σαν καρπιαιο σωληνα μαζι με ωλενια νευριτιδα ηταν τα συμπτωματα μου.συνηθως οταν στρωνει ο θυροειδης φευγουν και αυτα.εγω τα εχω σε ολα τα ακρα συνεχεια!!!νιωθω επισης σαν καποιοσ να με σφιγγειαπο τον καρπο ωσ τον αγκωνα

Ωχ για μια στιγμή εσύ δεν έχεις κάνει το ιώδιο; Σε ποια φάση είσαι; Πόσος καιρός δλδ έχει περάσει από το χειρουργείο;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ για μια στιγμή εσύ δεν έχεις κάνει το ιώδιο; Σε ποια φάση είσαι; Πόσος καιρός δλδ έχει περάσει από το χειρουργείο;

εγω δεν εκανα ιωδιο.στισ 6 ιουνιου κλεινω χρονο απο το χειρουργειο.μην κοιτας εμενα.στο 90% περνανε μολισ κατεβει η tsh.εγω ειμαι περιπτωση.ο ενδοκρινολογος λεει οτι ο οργανισμοσ μου δε μπορει να δεχτει την απωλεια του θυρεοειδη.ο,τι να ναι.πενθει το σωμα μου τον χαμενο θυρεοειδη.τωρα ...τι να σου πω και γω?οτι μου λενε λεω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...