Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ars, η μονη κατάχρηση που έχω κάνει στη ζωή μου είναι το κάπνισμα αλλα το έχω σταματήσει εδώ και 4 χρονια.:) Κατά τα λοιπά,ούτε οινόπνευμα αλλα ούτε καν καφέδες πίνω γιατί με πειράζουν στο στομάχι.Όσο για την καρδια, οι ενοχλήσεις που έχω είναι οι ταχυκαρδίες και τα φτερουγίσματα που προφανώς προκαλούνται από τους όζους.

Ο φόβος μου για την νάρκωση ίσως προκύπτει από μια κακή εμπειρία από ξύπνημα νάρκωσης σε μια επέμβαση που είχα κάνει μικρή στο δημοτικό. Αλλα ελπίζω, ότι όπως όλα έχουν βελτιωθεί στην ιατρική, έτσι και οι αναισθησίες θα έχουν εξελιχθεί.

Το αποτέλεσμα της παρακέντησης βγήκε και ευτυχώς δεν έδειξε κάτι ύποπτο, αλλα μου είπε ο ενδοκρινολόγος που το είδε ότι το αποτέλεσμα αυτό δεν μπορεί να μας καλύψει πλήρως επειδή τρύπησαν ένα σύμπλεγμα όζων,(το μεγαλύτερο και καταδυόμενο), ενώ υπάρχουν πολλοί άλλοι όζοι που θα εξεταστούν μετά από την αφαίρεση. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Είναι δεν είναι ύποπτος ο αδένας, το ιώδιο, για το οποιο συζητάτε, το παίρνεις?Θέλω να πω ότι είναι διαδικασία υποχρεωτική μετά από την επέμβαση για όλες τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι δεν είναι ύποπτος ο αδένας, το ιώδιο, για το οποιο συζητάτε, το παίρνεις?Θέλω να πω ότι είναι διαδικασία υποχρεωτική μετά από την επέμβαση για όλες τις περιπτώσεις?

Ιωδιο παιρνεις ΜΟΝΟ αν η βιοψια βγει θετικη, δηλαδη αν υπαρχουν καρκινικα κυτταρα.

Να σκεφτεσαι θετικα για να βγει αρνητικη. :P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά το τελευταίο ΔΕΝ ισχύει. Ιώδιο δεν παίρνει μόνο όποιος έχει καρκίνο του θυρεοειδούς!!

Ιώδιο χορηγείται σε πλήθος παθήσεων του θυρεοειδούς. Μία δοκιμή θα σας πείσει:tongue:

Οι ενδείξεις εφαρμογής της Ραδιοιωδιοθεραπείας είναι:

Υπερθυρεοειδισμός (Νόσος Graves, αυτόνομο - τοξικό αδένωμα)

Λανθάνων υπερθυρεοειδισμός με ανάλογη κλινική συμπτωματολογία (θυρεοειδοπάθεια με ταχυκαρδία, αρρυθμίες, νευρικότητα κ.λ.π χωρίς αυξημένες τιμές Τ3 και Τ4)

Σμίκρυνση βρογχοκήλης έως και κατά 50%

Καρκίνος του θυρεοειδή αδένα (μετά από θυρεοειδεκτομή).

Πηγή: http://www.chatzopoulos.com.gr/thyroid-therapy.html

Λυπάμαι αλλά το ιώδιο χορηγείται στις περισσότερες περιπτώσεις που θέλουμε να εξαφανιστεί ο αδένας δια παντός επειδή δημιουργεί προβήματα στον οργανισμό. Είτε αν το πρόβλημα λέγεται καρκίνος, είτε υπερθυρεοειδισμός, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

Το αν θα πάρεις ή όχι εξαρτάται από τα αποτελέσματα των εξετάσεων που θα κάνεις μετά την επέμβαση και την απόφαση για αυτό θα την πάρει ο ενδοκρινολόγος που θα σε παρακολουθεί.

...όσο για τη φοβία με τη νάρκωση πiστεύω ότι απλώς έτυχε να 'χεις κακή εμπειρία και σε φοβίζει ακόμη, μην ανησυχείς πέρασαν χρόνια από τότε και απλώς τότε ίσως ήταν μια κακιά στιγμή. Οι μ@λακίες μια φορά γίνονται! Think positive!;)

Link to comment
Share on other sites

Ιώδιο χορηγείται σε πλήθος παθήσεων του θυρεοειδούς. Μία δοκιμή θα σας πείσει:tongue:

Οι ενδείξεις εφαρμογής της Ραδιοιωδιοθεραπείας είναι:

Υπερθυρεοειδισμός (Νόσος Graves, αυτόνομο - τοξικό αδένωμα)

Λανθάνων υπερθυρεοειδισμός με ανάλογη κλινική συμπτωματολογία (θυρεοειδοπάθεια με ταχυκαρδία, αρρυθμίες, νευρικότητα κ.λ.π χωρίς αυξημένες τιμές Τ3 και Τ4)

Σμίκρυνση βρογχοκήλης έως και κατά 50%

Καρκίνος του θυρεοειδή αδένα (μετά από θυρεοειδεκτομή).

Πηγή: http://www.chatzopoulos.com.gr/thyroid-therapy.html

;)

Πολύ ενδιαφέρον....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει διαφορα στον τροπο ληψης ιωδιου. Απο οσο γνωριζω, μετα απο εξαγωγη του αδενα και παρουσια θετικης βιοψιας σε καρκινικα κυτταρα δινεται 1 ή και περισσοτερες φορες καψουλα ιωδιου με συγκεκριμενη διαδικασια ωστε να καταστραφουν τελειως.

Σε περιπτωσεις που δεν εχει αφαιρεθει ο αδενας και υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις που απαιτειται ληψη ιωδιου, γινεται σε μικροτερη δοση και με ηπιοτερο τροπο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ε δεν αντεχω αλλο!!!!η υπομονη μου με τον θυρεοειδη καπου εδω τελειωνει.ειμαι στη μεση του κυκλου μου και εχω βγαλει ενα γρομπαλακι που ποναει.δεν το εδωσα σημασια αλλα ετσι οπωσ πατουσα το στηθοσ μου βγηκε ενα ασπρο -διαφανεσ υγρο απο τη θηλη.παταω και το αλλο στηθοσ το ιδιο.παιρνω τηλ γυναικολογο και ενδοκρινολογο και...μαλλον αυξημενη προλακτινη.ρωταω απο τι και μου λενε ε...ο θυροειδησ ρε Μαριαννα ξερεισ επηρεαζει και την προλακτινη.περιμενω να αδιαθετησω για να παω να κανω εξετασεισ.ελεοσ πια βαρεθηκααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

ε δεν αντεχω αλλο!!!!η υπομονη μου με τον θυρεοειδη καπου εδω τελειωνει.ειμαι στη μεση του κυκλου μου και εχω βγαλει ενα γρομπαλακι που ποναει.δεν το εδωσα σημασια αλλα ετσι οπωσ πατουσα το στηθοσ μου βγηκε ενα ασπρο -διαφανεσ υγρο απο τη θηλη.παταω και το αλλο στηθοσ το ιδιο.παιρνω τηλ γυναικολογο και ενδοκρινολογο και...μαλλον αυξημενη προλακτινη.ρωταω απο τι και μου λενε ε...ο θυροειδησ ρε Μαριαννα ξερεισ επηρεαζει και την προλακτινη.περιμενω να αδιαθετησω για να παω να κανω εξετασεισ.ελεοσ πια βαρεθηκααααααααααααααααα

Εσυ με την προλακτινη, εγω εψαχνα την κοκκινοσκουφιτσα και ετρεχα για τεστ!!! Μετα το πηρα αποφαση και επαψα να ξοδευω..... 10ευρα!!! (ανωμαλια κυκλου)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εσυ με την προλακτινη, εγω εψαχνα την κοκκινοσκουφιτσα και ετρεχα για τεστ!!! Μετα το πηρα αποφαση και επαψα να ξοδευω..... 10ευρα!!! (ανωμαλια κυκλου)

τι αλλο θα συμβει ρε κοριτσια??ποτε τελειωνει αυτο το μαρτυριο?σαν ντομινο ειναι.με το εκανα τη θυροειδεκτομη αρχισε η καταρρευση.εννοειται οτι οταν ειδα το υγρο τα κανα πανω μου.το μυαλο μου πηγε αλλου.τουλαχιστον ειναι ορμονικο.απλα ξερω οτι για να ρυθμισεισ και προλακτινη και θυροειδη μαζι...δυσκολο.ο ενδοκρινολογοσ μου ειπε να κατεβασω απο τωρα τη δοση του θυροειδη πριν ακομα απο τισ ορμονικεσ εξετασεισ γιατι χειροτερευει το θεμα με την προλακτινη.εγω ομως σε αυτη τη δοση χαπιου ειμαι οκ.αχ Θεε μου παλι τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο θα συμβει ρε κοριτσια??ποτε τελειωνει αυτο το μαρτυριο?σαν ντομινο ειναι.με το εκανα τη θυροειδεκτομη αρχισε η καταρρευση.εννοειται οτι οταν ειδα το υγρο τα κανα πανω μου.το μυαλο μου πηγε αλλου.τουλαχιστον ειναι ορμονικο.απλα ξερω οτι για να ρυθμισεισ και προλακτινη και θυροειδη μαζι...δυσκολο.ο ενδοκρινολογοσ μου ειπε να κατεβασω απο τωρα τη δοση του θυροειδη πριν ακομα απο τισ ορμονικεσ εξετασεισ γιατι χειροτερευει το θεμα με την προλακτινη.εγω ομως σε αυτη τη δοση χαπιου ειμαι οκ.αχ Θεε μου παλι τα ιδια

To γμτ ειναι οτι πολλοι απο τους ανθρωπους που γνωριζω και που αφαιρεσαν τον αδενα, παιρνουν τη θυροξινη τους και ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και κορμαρες. Εγω και ...μερικοι -ελαχιστοι ευτυχως- ειμαστε στο αλλο ακρο, οπου εχουν διαταραχτει τα παντα και πασχιζουμε να ξεφορτωθουμε κανενα κιλο.

Μηπως θα επρεπε να μας λαβουν πιο σοβαρα υποψη οι γιατροι μας και να ψαξουν τι φταιει γι αυτο???? Μηπως οι ευκολως ρυθμισμενοι οργανισμοι δεν εχουν καποιο αλλο οργανικο θεμα ενω σε εμας που γινεται το μπαχαλο, υπαρχει και καποιος αλλος παραγοντας που εμποδιζει την ευκολη ρυθμιση.

Δεν ξερω πια τι να πω!!!!Χαιρομαι μονο που ειμαι στη "μειονοτητα"!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Georgiamami εγώ απ'ότι έχω καταλάβει το ιώδιο δεν ''σκοτώνει'' τα καρκινικά κύτταρα, ''σκοτώνει'' τα θυρεοειδικά κύτταρα, και κατά συνέπεια και τα καρκινικά (εφόσον βρίσκονται σε θυρεοειδικό ιστό). Για αυτό τον λόγο το χορηγούν και σε άλλες παθήσεις εκτός του καρκίνου του θυρεοειδούς.

Για την προλακτίνη κτλ. θυμάμαι το ίδιο πρόβλημα είχε και μια παλιά μου γνωστή (λόγω του θυρεοειδούς), χωρίς να τον έχει αφαιρέσει και της είχαν χορηγήσει και αντισυλληπτικά, εκτός από το Τ4 για να στρώσει και ο κύκλος της. Δεν ρωτάτε -μήπως για ένα διάστημα- βοηθούσε αν παίρνατε αντισυλληπτικά;; Δεν είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό να ταλαιπωρείστε τόσο και λύση να μην υπάρχει....τι να πω βρε κορίτσια άλλο; Μόνο κουράγιο...

εγώ πήρα τις απαντήσεις από τις ορμονικές που έκανα:

Τ3 κάτω από 19.53 (φυσ.τιμές 60-200)

Τ4 0.046 (φυσ.τιμές 0.9-1.7)

TSH πάνω από 100 (φυσ.τιμές 0.3-4)

προφανώς πλέον είμαι βαριά υποθυρεοεδική, για αυτό έχουν αρχίσει και με πονάνε τα κοκκαλά μου πέρα των άλλων λες και είμαι 100 ετών...να δω πως θα αντέξω μέχρι τιε 5 Ιουλίου...

Link to comment
Share on other sites

To γμτ ειναι οτι πολλοι απο τους ανθρωπους που γνωριζω και που αφαιρεσαν τον αδενα, παιρνουν τη θυροξινη τους και ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και κορμαρες. Εγω και ...μερικοι -ελαχιστοι ευτυχως- ειμαστε στο αλλο ακρο, οπου εχουν διαταραχτει τα παντα και πασχιζουμε να ξεφορτωθουμε κανενα κιλο.

Μηπως θα επρεπε να μας λαβουν πιο σοβαρα υποψη οι γιατροι μας και να ψαξουν τι φταιει γι αυτο???? Μηπως οι ευκολως ρυθμισμενοι οργανισμοι δεν εχουν καποιο αλλο οργανικο θεμα ενω σε εμας που γινεται το μπαχαλο, υπαρχει και καποιος αλλος παραγοντας που εμποδιζει την ευκολη ρυθμιση.

Δεν ξερω πια τι να πω!!!!Χαιρομαι μονο που ειμαι στη "μειονοτητα"!!!

δε ξερω τι γινεται αλλα πραγματικα εχω κουραστει.ολοι μου λενε υπομονη αλλα ποση υπομονη να κανω?τελειωνει το ενα αρχιζει το αλλο.εγω παντωσ πολυ θα ηθελα να ημουν στην πλεοψηφια!!!οσοι δεν το χουν περασει δε μπορουν να καταλαβουν οθτε στο ελαχιστο το τι περναμε.μακαρι να μην το περασει κανεισ αυτο

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι γινεται αλλα πραγματικα εχω κουραστει.ολοι μου λενε υπομονη αλλα ποση υπομονη να κανω?τελειωνει το ενα αρχιζει το αλλο.εγω παντωσ πολυ θα ηθελα να ημουν στην πλεοψηφια!!!οσοι δεν το χουν περασει δε μπορουν να καταλαβουν οθτε στο ελαχιστο το τι περναμε.μακαρι να μην το περασει κανεισ αυτο

Καλα, εννοειται οτι κι εγω θα ηθελα να ειμαι στην πλειοψηφια.

Προσφατα και υστερα απο προτροπη του καρδιολογου μου, πηγα σε ενα ενδροκρινολο της περιοχης μου που φημιζεται. Μετα απο το ιστορικο που του παρουσιασα, και αφου επεμενε οτι για ολα οσα μου εχουν συμβει ΔΕΝ ευθυνεται η αφαιρεση του αδενα, ακολουθησε ο εξης διαλογος:

Γιατρος: Καπνιζεις??

Εγω: Οχι, το εκοψα πριν 4 χρονια οταν πεταξα και τον αδενα. :P (περηφανια εγω)

Γιατρος: Ε, πες το μου αυτο απο την αρχη!!! :idea: (και ειχε το στυλ του "ΕΥΡΗΚΑ!!!!!!) Αυτο φταιει. :P

Εγω: :shock: :shock: :shock: Δηλαδη επειδη εκοψα το τσιγαρο, τα επαθα ολα αυτα?????? :confused::rolleyes: Τι μου λετε γιατρε???? :cry: Με αυτη τηλογικη μου λετε-εμεσα- να το ξαναρχισω!!!!! :idea:

Γιατρος : Οχι, δε λεω να το ξαναρχισετε αλλα ολα αυτα δημιουργηθηκαν επειδη κοψατε το καπνισμα!!!!!

Πληρωσα, εφυγα και δεν ξαναπαω!!!

ΟΚ, δεν καπνιζα και ποιος ξερει τι και ποσο. Ενα πακετο απο τα πιο ελαφρια τσιγαρα της αγορας. Ουτε ειχα κανενα θεμα με στερηση κλπ. Το εκοψα συνηδειτα και ειναι επιλογη μου τοσο καιρο που δεν ξανακαπνιζω. Δεν καταπιεζομαι και δεν το θελω πια. Αλλωστε με ενοχλει πλεον καθε οσμη που προερχεται απο καπνο.

Συμπερασματα δικα σας???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εννοειται οτι κι εγω θα ηθελα να ειμαι στην πλειοψηφια.

Προσφατα και υστερα απο προτροπη του καρδιολογου μου, πηγα σε ενα ενδροκρινολο της περιοχης μου που φημιζεται. Μετα απο το ιστορικο που του παρουσιασα, και αφου επεμενε οτι για ολα οσα μου εχουν συμβει ΔΕΝ ευθυνεται η αφαιρεση του αδενα, ακολουθησε ο εξης διαλογος:

Γιατρος: Καπνιζεις??

Εγω: Οχι, το εκοψα πριν 4 χρονια οταν πεταξα και τον αδενα. :P (περηφανια εγω)

Γιατρος: Ε, πες το μου αυτο απο την αρχη!!! :idea: (και ειχε το στυλ του "ΕΥΡΗΚΑ!!!!!!) Αυτο φταιει. :P

Εγω: :shock: :shock: :shock: Δηλαδη επειδη εκοψα το τσιγαρο, τα επαθα ολα αυτα?????? :confused::rolleyes: Τι μου λετε γιατρε???? :cry: Με αυτη τηλογικη μου λετε-εμεσα- να το ξαναρχισω!!!!! :idea:

Γιατρος : Οχι, δε λεω να το ξαναρχισετε αλλα ολα αυτα δημιουργηθηκαν επειδη κοψατε το καπνισμα!!!!!

Πληρωσα, εφυγα και δεν ξαναπαω!!!

ΟΚ, δεν καπνιζα και ποιος ξερει τι και ποσο. Ενα πακετο απο τα πιο ελαφρια τσιγαρα της αγορας. Ουτε ειχα κανενα θεμα με στερηση κλπ. Το εκοψα συνηδειτα και ειναι επιλογη μου τοσο καιρο που δεν ξανακαπνιζω. Δεν καταπιεζομαι και δεν το θελω πια. Αλλωστε με ενοχλει πλεον καθε οσμη που προερχεται απο καπνο.

Συμπερασματα δικα σας???

χαχαχαχαχα θα μας τρελανουν.πεσ ρε φιλε δεν ξερω.ειναι πολυ καλυτερο απο το να μασ λεν οτι μ@λ@@ τουσ ερθει.εγω δηλαδη που καπνιζω επρεπε να ειμαι περδικι.και γω εχω ταχυπαλμιεσ .σταθερα στουσ 100-110 παλμουσ οταν καθομαι.οταν περπαταω...αστα νομιζω οτι θα βγει η καρδια απο την μπλουζα

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίος ο γιατρός!!!

Τι άλλο θα ακούσουμε...

Κουράγιο μας ρε κορίτσια, τι να κάνουμε μπλέξαμε...

Κι εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι αν δεν τον έβγαζα τον αδένα μπορεί και να μη γινόταν τίποτα (να μη μεγάλωνε ποτέ το καρκίνωμα) και να μην είχα και τα προβλήματα που έχω τώρα.

Βλακεία μου, αλλά το σκέφτομαι καμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...