Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ευχαριστώ πάρα πολύ..

αυξημένη κατά πολύ είναι το

anti -THYROGLOBULIN 246.10

το οποίο τα όρια είναι μέχρι 115...

ελπίζω να διορθωθεί ότι και να είναι και να μπορέσω σύντομα να ξεκινήσω τη προσπάθεια μου

A το βρήκα, αντισώματα είναι, γνωστά ως TGAb

Τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα είναι μία χρήσιμη μέθοδος για ην διάγνωση αυτοάνοσων θυρεοειδικών νοσημάτων όπως η θυρεοειδίτιδα Hasimoto. Προσδιορίζονται κυρίως οι τίτλοι των αντιθυρεοσφαιρινικών αντισωμάτων ( TgAb) και των αντισωμάτων κατα της αντιθυρεοιδικής υπεροξειδάσης (αντιTPO). Υψηλοί τίτλοι των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων συνηγορούν για αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα. Μικρή αύξηση των τίτλων είνα δυνατόν να εμφανιστεί και σε άλλες παθήσεις του θυρεοειδή ενώ μικρές οζώδεις θυρεοειδίτιδες Hashimoto είνα δυνατόν να εμφανίζουν φυσιολογικούς τίτλους αντισωμάτων.

πηγή: http://www.thyroidsurgery.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ πάρα πολύ!!να είσαι καλά!!!

δεν μίλησα ακόμη με το γιατρό αν με επηρεάζει σε κάτι

ευχαριστώ!!!

Koπελιά πολύ βιαστικά θα σου πω ότι ναι, μπορεί να σε επηρεάζει στο θέμα του παιδιού (αυτό υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή, αν δεν κάνω λάθος)

Φυσικά, ο γιατρός σου θα σου πει ό,τι είναι πιο σωστό και το τι πρέπει να κάνεις!

Αυτό που έχω να σου πω (και το λέω βλέποντας το τικεράκι σου) είναι να μην αγχώνεσαι, το άγχος προκαλεί πολύ περισσότερα εμπόδια από τα διαγνωσμένα οργανικά προβλήματα (έχω αποδείξεις γι αυτό :-) )

Όλα θα πάνε καλά στο τέλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς καπως έτσι έχουν τα πράγματα και μάλλον τα έχω απωθήσει τόσο, που να τα βλέπω πιο ήπια απο απόσταση...sorry παιδια...:cry: Αλήθεια, κανένας δεν το πέρασε ανώδυνα το ιώδιο; ακαδημαϊκά ρωταω (μην παρεξηγηθώ πάλι:?)

Ναι! εγώ!

Το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν η απομόνωση από το μωρό μου.

Τώρα βέβαια κατόπιν εορτής αγχώνομαι για το αν μου έκαναν καλή δουλειά, διότι

α) δεν μου είχαν πει για τη διατροφή ΠΡΙΝ από το ιώδιο

β) ποσοστό καθήλωσης??? διαγνωστικό ιώδιο ΠΡΙΝ από το θεραπευτικό??? τι είναι αυτά?

Να φρικάρω τώρα ή μετά??

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς καπως έτσι έχουν τα πράγματα και μάλλον τα έχω απωθήσει τόσο, που να τα βλέπω πιο ήπια απο απόσταση...sorry παιδια...:cry: Αλήθεια, κανένας δεν το πέρασε ανώδυνα το ιώδιο; ακαδημαϊκά ρωταω (μην παρεξηγηθώ πάλι:?)

Ναι! εγώ!

Το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν η απομόνωση από το μωρό μου.

Τώρα βέβαια κατόπιν εορτής αγχώνομαι για το αν μου έκαναν καλή δουλειά, διότι

α) δεν μου είχαν πει για τη διατροφή ΠΡΙΝ από το ιώδιο

β) ποσοστό καθήλωσης??? διαγνωστικό ιώδιο ΠΡΙΝ από το θεραπευτικό??? τι είναι αυτά?

Να φρικάρω τώρα ή μετά??

Όχι καλέ μη φρικάρεις!

Ίσως να στα ανάφεραν με άλλους όρους. Πριν μπεις στο θάλαμο ιωδίου δεν είχες κάνει σπινθηρογράφημα; Βασικά στο κάνουν για να δουν σε τι κατάσταση είναι το σημείο (πόσο υπόλειμμα θυρεοειδικού ιστού έχει απομείνει) και αναλόγως να σου καθορίσουν τη δόση του ιωδίου που θα πάρεις στο θάλαμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την ενότητα που δημιουργήσατε, ειδικά στην Γεωργία.

Τώρα που χρειάστηκα πληροφορίες την ανακάλυψα και εκτιμώ αφάνταστα την ύπαρξη της...Καταρχήν εύχομαι σε όλες και όλους να είστε πάντα σιδερένιοι!!!

Είναι πολύ πρόσφατη η διάγνωση όζων σε εμενα και η μονη επιλογή που έχω είναι να τους αφαιρέσω λόγω μεγέθους, κάτι το οποιο με αγχώνει και με τρομάζει...

Θέλω να ρωτήσω για χειρουργούς και νοσοκομεία στην Αθηνα, από την εμπειρία σας ποιον και που να επισκεφθώ. Έχω δει 2 ενδοκρινολόγους που δεν χειρουργούν οι ίδιοι, έχω κάνει υπέρηχο και παρακέντηση και τα έχω λίγο χαμένα.

Οι ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι δεν είναι επικίνδυνη επέμβαση και ειδικά στα χερια ενός καλού χειρουργου (χωρίς να μου προτείνουν κάποιον συγκεκριμένα). Είναι αυτό όμως αλήθεια??? Και ποιος είναι καλός ?

Υπάρχει κανένας πιο απλός τρόπος (ρομποτική χειρουργική κλπ) χωρίς γενική αναισθησία που να είναι πιο ασφαλής?

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και συγχωρείστε μου τις αγχωμένες και ίσως μπερδεμένες ερωτήσεις αλλα έτσι μπερδεμένη αισθάνομαι και εγώ αυτές τις μέρες.:oops:

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την ενότητα που δημιουργήσατε, ειδικά στην Γεωργία.

Τώρα που χρειάστηκα πληροφορίες την ανακάλυψα και εκτιμώ αφάνταστα την ύπαρξη της...Καταρχήν εύχομαι σε όλες και όλους να είστε πάντα σιδερένιοι!!!

Είναι πολύ πρόσφατη η διάγνωση όζων σε εμενα και η μονη επιλογή που έχω είναι να τους αφαιρέσω λόγω μεγέθους, κάτι το οποιο με αγχώνει και με τρομάζει...

Θέλω να ρωτήσω για χειρουργούς και νοσοκομεία στην Αθηνα, από την εμπειρία σας ποιον και που να επισκεφθώ. Έχω δει 2 ενδοκρινολόγους που δεν χειρουργούν οι ίδιοι, έχω κάνει υπέρηχο και παρακέντηση και τα έχω λίγο χαμένα.

Οι ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι δεν είναι επικίνδυνη επέμβαση και ειδικά στα χερια ενός καλού χειρουργου (χωρίς να μου προτείνουν κάποιον συγκεκριμένα). Είναι αυτό όμως αλήθεια??? Και ποιος είναι καλός ?

Υπάρχει κανένας πιο απλός τρόπος (ρομποτική χειρουργική κλπ) χωρίς γενική αναισθησία που να είναι πιο ασφαλής?

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και συγχωρείστε μου τις αγχωμένες και ίσως μπερδεμένες ερωτήσεις αλλα έτσι μπερδεμένη αισθάνομαι και εγώ αυτές τις μέρες.:oops:

Ρένα

Καλημέρα!

Καταρχήν να σου επιβεβαιώσω κι εγώ, που χειρουργήθηκα πρόσφατα, ότι η επέμβαση στα χέρια ενός έμπειρου χειρουργού είναι υπόθεση ρουτίνας-λεπτοδουλειά μεν, λόγω περιορισμένου χώρου και πολλών ευαίσθητων οργάνων-νεύρων στο σημείο, αλλά πολύ συνήθης πλέον.

Πολλοί ιδιώτες θα σου πουν ότι η επέμβαση πρέπει να γίνεται μόνο από χειρουργό ενδοκρινών αδένων κτλ. Προσωπικά, στον Ευαγγελισμό, όπου χειρουργήθηκα, είδα δεκάδες ασθενείς, που έκαναν την ίδια επέμβαση με γενικούς χειρουργούς και όλα πήγαν μια χαρά. Ο δικός μου -γενικός- χειρουργός λέγεται Μαγγανάς Δημήτρης και αν κρίνω από την αντίδραση της ιατρού, που μου έκανε το σπινθηρογράφημα εκ των υστέρων έκανε άριστη δουλειά και γενικά έχει πολύ καλό όνομα (από σχόλια συναδέλφων και ασθενών του).

Ρομποτική ιατρική δεν ενδείκνυται στο σημείο. Μια πρόσφατη δοκιμή με τομή στη μασχάλη και είσοδο από κει δεν κρίθηκε ως αξιόπιστη καθώς η διαδρομή που ακολουθείται είναι μεγαλύτερη και ως εκ τούτου πιο επικίνδυνο να υπάρξει κάποιο τραυματισμός εσωτερικά.

Μην ανησυχείς πάντως καθόλου, οι μόνοι κίνδυνοι σε αυτή την επέμβαση είναι α) ο τραυματισμός του λαρυγγικού νεύρου/των φωνητικών χορδών, πλέον όμως με ένα ειδικό μηχάνημα (νευροδιεγέρτη ) τα διεγείρουν ούτως ώστε να μην τραυματιστούν κατα λάθος, β) το να μην αναγνωρίσει ο χειρουργός τους παραθυρεοειδείς (4 εώς 6) και να αφαιρέσει κάποιον δημιουργώντας έτσι πρόβλημα με τη ρύθμιση του ασβεστίου στον οργανισμό. Το τελευταίο βέβαια σε έναν έμπειρο και υπεύθυνο γιατρό είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί καθώς με τόσες επεμβάσεις αυτοί έχουν δει χιλιάδες τέτοιους.

Πόνος αντικειμενικά δεν υπάρχει...είναι σαν να έχεις πονόλαιμο και φυσικά το κλασικό τράβηγμα των ραμμάτων που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.

Θα δεις ότι αφαιρώντας τον αδένα και έχοντας από κοντά έναν καλό ενδοκρινολόγο όλα θα πάνε καλύτερα από πριν!

Φυσικά όλα τα παραπάνω εξαρτώνται και από τη δική σου τη ψυχολογία και τι άτομο είσαι έτσι; Γενικά πάντως δεν πρόκειται για μια επέμβαση που θα σε κρατήσει μέρες στο κρεβάτι ή θα πονάς πολύ κτλ.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καταρχήν να σου επιβεβαιώσω κι εγώ, που χειρουργήθηκα πρόσφατα, ότι η επέμβαση στα χέρια ενός έμπειρου χειρουργού είναι υπόθεση ρουτίνας-λεπτοδουλειά μεν, λόγω περιορισμένου χώρου και πολλών ευαίσθητων οργάνων-νεύρων στο σημείο, αλλά πολύ συνήθης πλέον.

Πολλοί ιδιώτες θα σου πουν ότι η επέμβαση πρέπει να γίνεται μόνο από χειρουργό ενδοκρινών αδένων κτλ. Προσωπικά, στον Ευαγγελισμό, όπου χειρουργήθηκα, είδα δεκάδες ασθενείς, που έκαναν την ίδια επέμβαση με γενικούς χειρουργούς και όλα πήγαν μια χαρά. Ο δικός μου -γενικός- χειρουργός λέγεται Μαγγανάς Δημήτρης και αν κρίνω από την αντίδραση της ιατρού, που μου έκανε το σπινθηρογράφημα εκ των υστέρων έκανε άριστη δουλειά και γενικά έχει πολύ καλό όνομα (από σχόλια συναδέλφων και ασθενών του).

Ρομποτική ιατρική δεν ενδείκνυται στο σημείο. Μια πρόσφατη δοκιμή με τομή στη μασχάλη και είσοδο από κει δεν κρίθηκε ως αξιόπιστη καθώς η διαδρομή που ακολουθείται είναι μεγαλύτερη και ως εκ τούτου πιο επικίνδυνο να υπάρξει κάποιο τραυματισμός εσωτερικά.

Μην ανησυχείς πάντως καθόλου, οι μόνοι κίνδυνοι σε αυτή την επέμβαση είναι α) ο τραυματισμός του λαρυγγικού νεύρου/των φωνητικών χορδών, πλέον όμως με ένα ειδικό μηχάνημα (νευροδιεγέρτη ) τα διεγείρουν ούτως ώστε να μην τραυματιστούν κατα λάθος, β) το να μην αναγνωρίσει ο χειρουργός τους παραθυρεοειδείς (4 εώς 6) και να αφαιρέσει κάποιον δημιουργώντας έτσι πρόβλημα με τη ρύθμιση του ασβεστίου στον οργανισμό. Το τελευταίο βέβαια σε έναν έμπειρο και υπεύθυνο γιατρό είναι σχεδόν απίθανο να συμβεί καθώς με τόσες επεμβάσεις αυτοί έχουν δει χιλιάδες τέτοιους.

Πόνος αντικειμενικά δεν υπάρχει...είναι σαν να έχεις πονόλαιμο και φυσικά το κλασικό τράβηγμα των ραμμάτων που υπάρχει σε κάθε επέμβαση.

Θα δεις ότι αφαιρώντας τον αδένα και έχοντας από κοντά έναν καλό ενδοκρινολόγο όλα θα πάνε καλύτερα από πριν!

Φυσικά όλα τα παραπάνω εξαρτώνται και από τη δική σου τη ψυχολογία και τι άτομο είσαι έτσι; Γενικά πάντως δεν πρόκειται για μια επέμβαση που θα σε κρατήσει μέρες στο κρεβάτι ή θα πονάς πολύ κτλ.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε!

Σε υπερευχαριστώ για την άμεση -και καθησυχαστική- απάντηση. Θα διαβάσω με προσοχή όλες τις προηγούμενες σελίδες και ίσως επανέλθω με απορίες.

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ μη φρικάρεις!

Ίσως να στα ανάφεραν με άλλους όρους. Πριν μπεις στο θάλαμο ιωδίου δεν είχες κάνει σπινθηρογράφημα; Βασικά στο κάνουν για να δουν σε τι κατάσταση είναι το σημείο (πόσο υπόλειμμα θυρεοειδικού ιστού έχει απομείνει) και αναλόγως να σου καθορίσουν τη δόση του ιωδίου που θα πάρεις στο θάλαμο.

Όχι... μου κάνει εντύπωση γιατί κι εγώ στον Ευαγγελισμό το έκανα το ιώδιο...

Ίσως ήμουν άλλη πέρίπτωση τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την ενότητα που δημιουργήσατε, ειδικά στην Γεωργία.

Τώρα που χρειάστηκα πληροφορίες την ανακάλυψα και εκτιμώ αφάνταστα την ύπαρξη της...Καταρχήν εύχομαι σε όλες και όλους να είστε πάντα σιδερένιοι!!!

Είναι πολύ πρόσφατη η διάγνωση όζων σε εμενα και η μονη επιλογή που έχω είναι να τους αφαιρέσω λόγω μεγέθους, κάτι το οποιο με αγχώνει και με τρομάζει...

Θέλω να ρωτήσω για χειρουργούς και νοσοκομεία στην Αθηνα, από την εμπειρία σας ποιον και που να επισκεφθώ. Έχω δει 2 ενδοκρινολόγους που δεν χειρουργούν οι ίδιοι, έχω κάνει υπέρηχο και παρακέντηση και τα έχω λίγο χαμένα.

Οι ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι δεν είναι επικίνδυνη επέμβαση και ειδικά στα χερια ενός καλού χειρουργου (χωρίς να μου προτείνουν κάποιον συγκεκριμένα). Είναι αυτό όμως αλήθεια??? Και ποιος είναι καλός ?

Υπάρχει κανένας πιο απλός τρόπος (ρομποτική χειρουργική κλπ) χωρίς γενική αναισθησία που να είναι πιο ασφαλής?

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και συγχωρείστε μου τις αγχωμένες και ίσως μπερδεμένες ερωτήσεις αλλα έτσι μπερδεμένη αισθάνομαι και εγώ αυτές τις μέρες.:oops:

Ρένα

Δεν υπάρχει ιατρική ειδικότητα "χειρουργός-ενδοκρινολόγος".

Γενικός χειρουργός θα σε αναλάβει, απλά κάποιοι χειρουργοί είναι εξειδικευμένοι στους ενδοκρινείς αδένες.

Μετά από την εγχείριση θα σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος όπως και τώρα. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Τώρα όσον αφορά την εγχείριση πραγματικά δεν είναι τίποτα, σε 1 μέρα βγαίνεις, μη σε τρομάζει καθόλου!

Το σημαντικό είναι να πάνε όλα καλά, να ρυθμιστεί σύντομα και η δόση του χαπιού που θα παίρνεις μετά την εγχείριση για να μην ταλαιπωρηθείς και όλα να είναι μια μακρινή ανάμνηση!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


rna πραγματικα η εγχειρηση δεν πρεπει να σε αγχωνει καθολου.κανε μια ερευνα βεβαια στουσ χειρουργους.δεν ποναει καθολου,μονο την πρωτη μερα νιωθεισ σα να εχεισ πονολαιμο.εγω στις 5 μερεσ εβγαλα τα ραμματα και την επομενη πηγα στη θαλασσα,εκανα και την ηλιοθεραπεια μου.δεν εχει καθολου πονο!!!!αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απο κει και περα πρεπει να βρεις εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο.εκει ειναι ολο το μυστικο!

Link to comment
Share on other sites

marian84, , να σου πω την αλήθεια, δεν με αγχώνει ο πόνος που ενδεχομένως να νιώσω μετά. Αυτό που με τρομάζει είναι η νάρκωση και το να αφαιρεθεί ο αδένας χωρίς παρατράγουδα... Έχεις δίκιο, ότι είναι σημαντικό να βρεθεί καλός γιατρός...

Πάντως όλα αυτά που μου λέτε είναι αισιόδοξα και βοηθούν πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια!!!!εγώ εχω υποθυροηδεισμο που λέγεται βροχοκηλη hassimoto.παίρνω χάπια ethyrox 50 είμαι πολύ καλά,αφού εχω γεννησει και εχω ένα γιο 5,5 μηνών.από κιλά τα εχω χάσει όλα συν δύο ακόμα!!!!!να ναι καλά η γιατρός μου!!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Rna έχεις δίκαιο να φοβάσαι...πολλοί έχουν ανησυχία για τη νάρκωση (εμένα πάντα ήταν το τελευταίο που με ανησυχούσε, δεν ξέρω γιατί). Παρότι κάπνιζα αρκετά τα προηγούμενα χρόνια (μόλις τον προηγούμενο Αύγουστο το έκοψα) θεωρούσα πάντα τη νάρκωση τυπικό θέμα σε ένα χειρουργείο. Βέβαια μια νάρκωση είναι μια νάρκωση αλλά νομίζω ότι είναι πιο πολύ δικό μας άγχος παρά των γιατρών (εκτός αν είσαι αλκοολική, τοξικομανής και έχεις θέμα με τη καρδιά).

Όσο για το θέμα της αφαίρεσης τι να σου πω είδα αρκετούς που είχαν το ίδιο θέμα με εμένα στον Ευαγγελισμό. Από όλους μόνο μια κυρία που τον είχε αφαιρέσει σε ιδιωτική κλινική και είχε έρθει να κλείσει ραντεβού για το ιώδιο είχε θέμα γιατί ο χειρουργός της είχε αφήσει αρκετό υπόλειμμα ιστού στο σημείο.

Μην φοβάσαι πάντως θα δεις ότι η επέμβαση είναι το μικρότερο πρόβλημα σου. Για να καταλάβεις πόσο ''μη επίφοβοι'' αν μπορώ να το πω έτσι θεωρούνται οι θυρεοειδείς στα νοσοκομεία σε μια μέρα, 2 το πολύ παίρνουν εξιτήριο (πρέπει να μαι η μόνη που έκατσε 3 μέρες, απλώς ο γιατρός με κρατούσε προληπτικά και όλοι οι άλλοι γιατροί αναρωτούνταν γιατί με κρατάει τόσες μέρες).

Το σημαντικότερο είναι να βρεις καλό ενδοκρινολόγο για μετά. Αυτό να σκέφτεσαι μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...