Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Πόναγες; Μα γιατί για ναυτία διάβασα, πόνους δεν είδα πουθενά. Και εφόσον παύει σταδιακά και η περίοδος του υποθυρεοειδισμού που είναι το πιο δύσκολο γιατι ήσουν τόσο χάλια;;; Μήπως ένοιωθες χάλια ψυχολογικά λόγω της απομόνωσης και σε επηρέαζε και σωματικά; Ας πει γενικά, όποια θέλει τι γίνεται μετά το ιώδιο με φαρμακευτική αγωγή κτλ.

Τα συμπτώματα του βαρέος υποθυρεοειδισμού είναι πολλά και ποικίλα. Εμένα πόναγαν όλα μου τα κόκαλα, τα χέρια μου ήταν συνεχώς μουδιασμένα, δεν μπορούσα να κουνηθώ, η ψυχολογία χάλια... Επίσης να πω οτι για να λειτουργήσει το χάπι που θα πάρεις μετά το ιώδιο, το Τ4 δηλαδή, θέλει 5-6 εβδομάδες... Οπότε καταλαβαίνεις οτι δε γιατρεύεσαι άμεσα δυστυχώς. Αλλά τελικά όλα αυτά είναι στον άνθρωπο, μπορεί έσύ να μην τα έχεις όλα αυτά και το ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα συμπτώματα του βαρέος υποθυρεοειδισμού είναι πολλά και ποικίλα. Εμένα πόναγαν όλα μου τα κόκαλα, τα χέρια μου ήταν συνεχώς μουδιασμένα, δεν μπορούσα να κουνηθώ, η ψυχολογία χάλια... Επίσης να πω οτι για να λειτουργήσει το χάπι που θα πάρεις μετά το ιώδιο, το Τ4 δηλαδή, θέλει 5-6 εβδομάδες... Οπότε καταλαβαίνεις οτι δε γιατρεύεσαι άμεσα δυστυχώς. Αλλά τελικά όλα αυτά είναι στον άνθρωπο, μπορεί έσύ να μην τα έχεις όλα αυτά και το ελπίζω.

και συ ειχες μουδιασματα στα χερια?οσο για την ψυχολογια που λες και γω ημουν αστα να πανε.μεχρι και με τις διαφημισεις εκλαιγα.τραγικο πραγμα.η αγαπημενη μου διαφημιση για κλαμα ηταν της coca cola.πολυ κλαμα.και γω ειχα πονουσ σε ολο το σωμα,ενιωθα σα να με ειχαν δειρει

Link to comment
Share on other sites

και συ ειχες μουδιασματα στα χερια?οσο για την ψυχολογια που λες και γω ημουν αστα να πανε.μεχρι και με τις διαφημισεις εκλαιγα.τραγικο πραγμα.η αγαπημενη μου διαφημιση για κλαμα ηταν της coca cola.πολυ κλαμα.και γω ειχα πονουσ σε ολο το σωμα,ενιωθα σα να με ειχαν δειρει

Η φράση "ένιωθα σαν να με είχαν δείρει" ήταν όντως η περιγραφή κοντολογίς...

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "ένιωθα σαν να με είχαν δείρει" ήταν όντως η περιγραφή κοντολογίς...

A sorry επειδή μιλούσαμε για το ιώδιο νόμιζα ότι είπες πως πόναγες λόγω του ιωδίου. Ναι, για τον υποθυρεοεδισμό μου έχουν πει τα πάντα όλα. Προς το παρόν έχω κλείσει 1.5 μήνα από το χειρουργείο και έχω σταματήσει το Τ3 εδώ και 15 μέρες. Μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα κ άπνοια στον ύπνο έχω κατά βάση. Κατά τη διάρκεια της μέρας είμαι σχετικά καλά, κάνω δουλειές στο σπίτι κτλ. Απλώς έχω πρηστεί ελαφρώς σε πρόσωπο και κοιλιά. Συναισθηματικά είμαι σχετικά οκ. Απλώς, παρατηρώ ότι κάθε μέρα που ξυπνάω από τον ύπνο είμαι πιο κουρασμένη από την προηγούμενη. Και καμιά φορά με πιάνει η μέση μου. Τη Δευτέρα θα πάρω τη διαγνωστική δόση ιωδίου, οπότε ξαναξεκινάω το Τ3 για 2 εβδομάδες. Φαντάζομαι θα μου φύγουν λίγο τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού με αυτό.

Άρα με το που πήρες το θεραπευτικό ιώδιο ξεκίνησες κατευθείαν και Τ4. Μάλιστα, να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πόναγες; Μα γιατί για ναυτία διάβασα, πόνους δεν είδα πουθενά. Και εφόσον παύει σταδιακά και η περίοδος του υποθυρεοειδισμού που είναι το πιο δύσκολο γιατι ήσουν τόσο χάλια;;; Μήπως ένοιωθες χάλια ψυχολογικά λόγω της απομόνωσης και σε επηρέαζε και σωματικά; Ας πει γενικά, όποια θέλει τι γίνεται μετά το ιώδιο με φαρμακευτική αγωγή κτλ.

Γειά σας κιαπο μενα κορίτσια.. Τι είναι αυτά που ακούω για πόνους και ναυτίες μετα το ιώδιο;;; ποιός τα λέει αυτά;; μήπως είναι...λιιιιιιιγο παρατραβηγμένα βρε παιδιά;; εγώ δεν έννοιωσα τίποτα, ούτε οταν το πήρα το ιώδιο, ούτε μεχρι νά φύγει απο πάνω μου, ούτε μετα...σαν να μη συνέβη τίποτα!! αρχισα αμέσως και το χαπάκι μου, και μετα την προβλεπόμενη καραντίνα, αρχισα και γυμναστήριο! Γιά ηρεμήστε λιγο.... το μυαλό ειναι αυτο που μας κατευθύνει σε...ανύπαρκτα μονοπάτια, μου φαίνεται..............:rolleyes: ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κιαπο μενα κορίτσια.. Τι είναι αυτά που ακούω για πόνους και ναυτίες μετα το ιώδιο;;; ποιός τα λέει αυτά;; μήπως είναι...λιιιιιιιγο παρατραβηγμένα βρε παιδιά;; εγώ δεν έννοιωσα τίποτα, ούτε οταν το πήρα το ιώδιο, ούτε μεχρι νά φύγει απο πάνω μου, ούτε μετα...σαν να μη συνέβη τίποτα!! αρχισα αμέσως και το χαπάκι μου, και μετα την προβλεπόμενη καραντίνα, αρχισα και γυμναστήριο! Γιά ηρεμήστε λιγο.... το μυαλό ειναι αυτο που μας κατευθύνει σε...ανύπαρκτα μονοπάτια, μου φαίνεται..............:rolleyes: ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ τέλος!

:-P Έτσι! Θετικά συναισθήματα! Είναι πως φιλτράρει ο καθένας τα πράγματα, εγώ προς το παρόν είμαι σχετικά καλά, ελπίζω να συνεχίσω:cool:

Για ναυτία και ίσως τάση προς έμετο το αναφέρει στις οδηγίες που μου έδωσαν από τον Ευαγγελισμό, σήμερα που θα πάρω το uptake θα σας πω!

Καλημέρα!

Κι εγώ θέλω να γραφτώ γυμναστήριο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Μπήκα κι εγώ στο club... Eίμαι 32 ετών και πριν λιγες μέρες διαγνώστηκα με αυτοάνοσο υπερθυρεοειδισμό τύπου graves (δεν έχω όζους). Είχα κι εγώ τα κλασικά συμπτώματα: ταχυκαρδίες συνεχώς κι επιπλέον έχασα 4 κιλά μέσα σε 10 μέρες. Έκανα εξετάσεις: TSH 0.01, τα Τ στα ύψη κι έχω ανεβασμένη και την ΤSI (κοινώς τα αντισώματα). Εδώ και δύο εβδομάδες παίρνω unimazole των 10 δυο φορές τη μέρα και μισό inderal 3 φορές για τις ταχυκαρδίες. Νιώθω ήδη πολύ καλύτερα και πήρα 1,5 κιλό (τρώω όμως σαν βόδι) έφτασα αισίως 45,5! Έλεγξα και τα μάτια μου και είναι μια χαρά για την ώρα. Σε 15 μέρες θα κάνω νέες εξετάσεις και θα πάω στην ενδοκρινολόγο. Έχω πολλή αγωνία... Μου είχε πει τον πρώτο μήνα να αποφύγω τα μπάνια στη θάλασσα, τα θαλασσινά και φυσικά ούτε καν να μυρίσω betadin από δω και στο εξής. Βρε κορίτσια, λέτε με τον πρώτο μήνα unimazole να πέσει λίγο οι παλιο-τιμές να βρω κομματάκι έστω την υγειά μου και να κάνω κι εγώ κανα μπανάκι στη θάλασσα επιτέλους;; Επιπλέον φοβάμαι πολύ μήπως πάθουν κάποια αλλοίωση τα μάτια μου. Ό,τι πληροφορίες και εμπειρίες έχετε καλοδεχούμενες!! Σας ευχαριστώ πολύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κιαπο μενα κορίτσια.. Τι είναι αυτά που ακούω για πόνους και ναυτίες μετα το ιώδιο;;; ποιός τα λέει αυτά;; μήπως είναι...λιιιιιιιγο παρατραβηγμένα βρε παιδιά;; εγώ δεν έννοιωσα τίποτα, ούτε οταν το πήρα το ιώδιο, ούτε μεχρι νά φύγει απο πάνω μου, ούτε μετα...σαν να μη συνέβη τίποτα!! αρχισα αμέσως και το χαπάκι μου, και μετα την προβλεπόμενη καραντίνα, αρχισα και γυμναστήριο! Γιά ηρεμήστε λιγο.... το μυαλό ειναι αυτο που μας κατευθύνει σε...ανύπαρκτα μονοπάτια, μου φαίνεται..............:rolleyes: ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ τέλος!

Σε παρακαλώ αν θες μην υποβιβάζεις αυτά που πέρασα... Ξέρω πολύ καλά πόσο δυνατή γυναίκα είμαι και ξέρω πολύ καλά οτι η περίοδος πριν και μετά το ιώδιο με γονάτισε. Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευαίσθητη στα προβλήματα των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ αν θες μην υποβιβάζεις αυτά που πέρασα... Ξέρω πολύ καλά πόσο δυνατή γυναίκα είμαι και ξέρω πολύ καλά οτι η περίοδος πριν και μετά το ιώδιο με γονάτισε. Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευαίσθητη στα προβλήματα των άλλων.

θα συμφωνησω με την iguanna!ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.εμενα,που δεν εκανα και ιωδιο ,ο υποθυροειδισμοσ μετα την εγχειρηση με τσακισε.αλλος μπορει να μην καταλαβε τιποτα.μακαρι να ειναι ολοι τοσο τυχεροι που να μην αισθανθουν ουτε πονο,ουτε θλιψη,ουτε κοπωση.πραγματικα εγω που το εζησα δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!!Αγαπητη μου Nτιτα δεν ειναι ετσι τα πραγματα,γιατι οι περισσοτεροι,μην σου πω σχεδον ολοι μας ,περασαμε παρα, μα παρα πολυ δυσκολα,χωρις να θελουμε να υπερβαλλουμε!!Αν δεν υπηρχε ναυτια και ταση για εμετο μετα την ληψη της καψουλας,τοτε γιατι μας δινουν στο νοσοκομειο αντιεμετικο?

Οσο για την βαρια κατασταση του υποθυρεοειδισμου( με TSH 120 !!!!!),ειναι δυνατον να ειναι κανεις καλα??Εγω για 3 μηνες ημουν χαλια!!!Αδυναμια,κοπωση,καθημερινες ημικρανιες και στο νοσοκομειο με ριγη ,αναγουλες και κριση πανικου!!Ψυχολογικα???Χαλια!!!

Ομως για να δωσουμε κουραγιο στους νεους ασθενεις δεν τα λεμε ολα ,μηπως και τυχον το περασουν πιο ελαφρια!!Δυστυχως ομως ειναι πολυ σπανιο αυτο και μακαρι ολοι να μην υποφερουν οπως εμεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ αν θες μην υποβιβάζεις αυτά που πέρασα... Ξέρω πολύ καλά πόσο δυνατή γυναίκα είμαι και ξέρω πολύ καλά οτι η περίοδος πριν και μετά το ιώδιο με γονάτισε. Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευαίσθητη στα προβλήματα των άλλων.

Ζητώ συγγνώμη αν θεωρεις οτι υποβιβάζω την κατάσταση πού βρέθηκες, ειλικρινά δεν ειχα τέτοια πρόθεση, αλλοίμονο!!!:cry: Ισως επειδή εγω προσωπικά τα πέρασα πιό light ολα αυτά και επειδή δούλεψα αρκετα με τον εαυτό μου στο να μη με ρίξει κατω αυτή η ψυχοφθόρα-ομολογουμένως- κατάσταση, κι επειδή εχει περάσει πιά χρόνος και.....θέλησα να σας μεταδόσω λίγη θετική ενέργεια. Μάλλον δεν τα κατάφερα....Πάντως εγώ, δυνατή δεν είμαι και τόσο. Είχα πολύ φόβο, και το φόρουμ με βοήθησε να τον ξεπεράσω το ομολογώ! Παρ' όλα αυτά σε διαβεβαιώ οτι του χρόνου- πρώτα ο Θεός-θα τα θυμάσαι ολα σαν μια κακιά ανάμνηση. :P:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Αγαπητη μου Nτιτα δεν ειναι ετσι τα πραγματα,γιατι οι περισσοτεροι,μην σου πω σχεδον ολοι μας ,περασαμε παρα, μα παρα πολυ δυσκολα,χωρις να θελουμε να υπερβαλλουμε!!Αν δεν υπηρχε ναυτια και ταση για εμετο μετα την ληψη της καψουλας,τοτε γιατι μας δινουν στο νοσοκομειο αντιεμετικο?

Οσο για την βαρια κατασταση του υποθυρεοειδισμου( με TSH 120 !!!!!),ειναι δυνατον να ειναι κανεις καλα??Εγω για 3 μηνες ημουν χαλια!!!Αδυναμια,κοπωση,καθημερινες ημικρανιες και στο νοσοκομειο με ριγη ,αναγουλες και κριση πανικου!!Ψυχολογικα???Χαλια!!!

Ομως για να δωσουμε κουραγιο στους νεους ασθενεις δεν τα λεμε ολα ,μηπως και τυχον το περασουν πιο ελαφρια!!Δυστυχως ομως ειναι πολυ σπανιο αυτο και μακαρι ολοι να μην υποφερουν οπως εμεις!!

Σίγουρα ο υποθυρεοειδισμός δέν είναι ό,τι καλύτερο,και δεν θέλω να το παρουσιάσω έτσι. Κι εγώ θυμάμαι ειχα πριξίματα, επίσης μια μπουκιά φαγητού ισοδυναμούσε με μια πιατέλα στο στομάχι μου, αυτη ήταν και η χειρότερή μου ενόχληση. 'Ομως με υπομονή και θετική σκέψη, τα ξεπερναμε ολα σιγά σιγά. Σε λίγους μήνες ολα γίνονται παρελθόν κορίτσια, και να παρακαλάμε το Θεό να μην μας ξανασυμβεί τιποτα παρόμοιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν θεωρεις οτι υποβιβάζω την κατάσταση πού βρέθηκες, ειλικρινά δεν ειχα τέτοια πρόθεση, αλλοίμονο!!!:cry: Ισως επειδή εγω προσωπικά τα πέρασα πιό light ολα αυτά και επειδή δούλεψα αρκετα με τον εαυτό μου στο να μη με ρίξει κατω αυτή η ψυχοφθόρα-ομολογουμένως- κατάσταση, κι επειδή εχει περάσει πιά χρόνος και.....θέλησα να σας μεταδόσω λίγη θετική ενέργεια. Μάλλον δεν τα κατάφερα....Πάντως εγώ, δυνατή δεν είμαι και τόσο. Είχα πολύ φόβο, και το φόρουμ με βοήθησε να τον ξεπεράσω το ομολογώ! Παρ' όλα αυτά σε διαβεβαιώ οτι του χρόνου- πρώτα ο Θεός-θα τα θυμάσαι ολα σαν μια κακιά ανάμνηση. :P:p

'Αλλο το να δίνεις θετική ενέργεια κι άλλο να λες οτι υπερβάλλουμε που τα παρουσιάζουμε έτσι... Ποιος ο λόγος να το κάνω; Την αλήθεια λέμε όλοι όπως τη βιώσαμε. Και παρεμπιπτόντως ΕΧΕΙ ΗΔΗ περάσει ένας χρόνος, αυτά που πέρασα όμως δε θα τα ξεχασω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Αγαπητη μου Nτιτα δεν ειναι ετσι τα πραγματα,γιατι οι περισσοτεροι,μην σου πω σχεδον ολοι μας ,περασαμε παρα, μα παρα πολυ δυσκολα,χωρις να θελουμε να υπερβαλλουμε!!Αν δεν υπηρχε ναυτια και ταση για εμετο μετα την ληψη της καψουλας,τοτε γιατι μας δινουν στο νοσοκομειο αντιεμετικο?

Οσο για την βαρια κατασταση του υποθυρεοειδισμου( με TSH 120 !!!!!),ειναι δυνατον να ειναι κανεις καλα??Εγω για 3 μηνες ημουν χαλια!!!Αδυναμια,κοπωση,καθημερινες ημικρανιες και στο νοσοκομειο με ριγη ,αναγουλες και κριση πανικου!!Ψυχολογικα???Χαλια!!!

Ομως για να δωσουμε κουραγιο στους νεους ασθενεις δεν τα λεμε ολα ,μηπως και τυχον το περασουν πιο ελαφρια!!Δυστυχως ομως ειναι πολυ σπανιο αυτο και μακαρι ολοι να μην υποφερουν οπως εμεις!!

Εμένα δεν μου είχαν δώσει αντιεμετικό στο ιώδιο, μάλιστα ούτε είχαν αναφέρει κατι ανάλογο καν, μονο μπουκάλια με νερο μου έδωσαν να πίνω. Δεν είχα δηλαδη στο μυαλο μου την πληροφορια οτι μπορεί να με πειράξει στο στομαχι η κάψουλα και αρα δεν περιμενα κάτι τέτοιο. Μήπως για ψυχολογικούς λόγους δεν μου το ανεφεραν; τί να πω; οσο για τα ψυχολογικα, μια ευαισθησια στο κλαμα με το παραμικρο, δεν μου έλειψε ομολογουμένως. Αυτο, τα πριξιματα και η βαρυστομαχια με μια μπουκια φαγητο ειναι οι κακες μου αναμνήσεις (συν το φοβο βεβαια!!), δεν μουρχεται κατι αλλο πιο βαρυ στο μυαλο αυτη τη στιγμη. Ισως επειδή θέλω να το απωθήσω ολο αυτο και να μην το αναμασαω στη μνημη μου.:shock::-P Εύχομαι υπομονη σε οσους τα περνανε πιο δύσκολα ολα αυτά και να εχουν αισιοδοξία, γιατι τα καλύτερα είναι μπροστα!!!:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...