Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Geocha καμιά φορά μπορεί ο χειρουργός να είναι άριστος αλλά η ανατομία κάθε ατόμου να δημιουργεί ζητήματα. Και εμένα μου είχε αφαιρέσει ο χειρουργός έναν παραθυρεοειδή και όταν βγήκε η βιοψία και το είδα τον ρώτησα ''πως και έγινε αυτό, δεν τον είδατε''; Μου απάντησε ότι καμιά φορά μπορεί κάποιος να βρίσκεται επάνω στον αδένα και να αφαιρεθεί κι αυτός μαζί με τον αδένα.

Αυτό με τη Σόνια που, ο γιατρός της, τους είχε αφαιρέσει και τους ξανατοποθέτησε, με είχε εντυπωσιάσει απίστευτα! Άραγε οι υπόλοιποι γιατί δεν ακολουθούν αυτή τη μέθοδο;;

Πάντως και άλλο μέλος έχει πλέον μόνιμα θέμα με υποπαραθυρεοειδισμό. Μόλις διαβάσει το ποστ σου, θα σου απαντήσει.

Ξέρω ότι είναι πολύ σπαστικό να βρίσκεσαι στα καλά καθούμενα με μόνιμο πρόβλημα εφ'όρου ζωής αλλά τι να κάνουμε...δυστυχώς με μερικά πράγματα πρέπει να μάθουμε να ζούμε. Τουλάχιστον προσπάθησε να πίνεις πολλά νερά να καθαρίζουν οι νεφροί.

Angelstel εμένα με χειρούργησε ο Μαγγανάς στον Ευαγγελισμό (Αθήνα). Εφόσον πρόκειται για δημόσιο ιατρό δεν τίθεται θέμα διαφήμισης. Και πράγματι έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά. Το κακό στην Αθήνα είναι ότι καθυστερούν πάρα πολύ να σε βάλουν για χειρουργείο γιατί γίνεται της κακομοίρας. Εσύ μένεις Θεσ/κη;; Αν ναι, θα σου σύστηνα να μείνεις καλύτερα στην πόλη σου. Είναι καλύτερα και για τη συνέχεια να σε παρακολουθεί ο ίδιος γιατρός, στο ίδιο νοσοκομείο.

Elleg βλέπεις πόσα νέα και παλαιά μέλη έχουν το ίδιο πρόβλημα; Να παίρνεις κουράγιο από τις περιπτώσεις και να λες ''τόσοι το έχουν και είναι μια χαρά. Οπότε έτσι θα γίνω και εγώ''.

Φιλιά σε όλες σας και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ars, Σερρες μενω και φυσικα με βολευει πιο πολυ η Θεσσαλονικη. Αλλα εχω ακουσει για το γιατρο Βασιλειου στο Αρεταιειο οτι ειναι αριστος κ οτι εκει υπαρχει μηχανημα που βλεπει με μεγαλυτερες λεπτομεριες τυχον υπολειμματα απο το θυρωειδη την ωρα της επεμβασης. Ειναι πανεπιστημιακο το νοσοκομειο και πολυ καλα εξοπλισμενο. Γι αυτο σκεφτομαι να κατεβω Αθηνα. Δεν ξερω αν θα χρειαστει να παω πολλες φορες εκει μετα την επεμβαση, αυτο πραγματι ειναι ενα προβλημα καθοτι μενω μακρια....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια αυτό με τα υπολείμματα την ώρα της επέμβασης πρώτη φορά το ακούω. Αυτό που ξέρω για το Αρεταίειο είναι ότι έχει άριστους γιατρούς και ότι για να μπεις έχει πολύ αναμονή αλλά και ότι γενικά είναι δύσκολο...έχεις κάποιον γνωστό;;

Επίσης, μετά το χειρουργείο θα ξαναπάς για τα ράμματα και πιθανόν για σπινθηρογράφημα, ιώδιο κτλ. Όλα αυτά βέβαια μπορείς να τα κάνεις και σε άλλο νοσοκομείο αλλά από την προσωπική μου εμπειρία είναι καλύτερα να τα κάνεις όλα σε ένα νοσοκομείο για πολλούς λόγους. Βέβαια, αν είναι εύκολο το Αρεταίειο και σου δημιουργεί ασφάλεια, κάντο. Ένας καλός καθαρισμός είναι το Α και το Ω για μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Ειμαι στην φαση της διαιτας χαμηλης σε ιωδιο. Νομιζω οτι θα την πατησω μ αυτο το θεμα. Τι να φαω ολα εχουν αλατι προς το παρον αποφυγα γαλακτοκομικα προσθετο αλατι τπτ ετοιμο ακομη κ ψωμι μου εφτιαξαν. Απο βδομαδας ιωδιο πλεον. Κ τλκ επιμενα κ θα παρω κ τις thyrogen.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς. Με αυτό το θέμα υπάρχουν πολλές διχογνωμίες. Άλλοι σου λένε φάε κρέας γιατί τα λαχανικά απορροφούν ιώδιο από το έδαφος, άλλοι σου λένε φάε λαχανικά, άλλοι σου λένε τρώγε κανονικά τα πάντα απέφυγε μόνο το αλάτι, τα αυγά και τα πουλερικά. Στο εξωτερικό δεν την κάνουν καν αυτή τη δίαιτα. Θεωρούν ότι η διακοπή του Τ4 είναι αρκετή για να απορροφηθεί το ιώδιο, οπότε άδικα παιδεύεται ο ασθενής με τη διατροφή του.

Εγώ είχα αποφύγει αλάτι, αυγά, πουλερικά και έτοιμα προϊόντα (το έλεγαν οι οδηγίες του νοσοκομείου γιατί αυτές οι τροφές περιέχουν πολύ αλάτι) και έτρωγα ζυμαρικά, ρύζια, όσπρια, ζύμες που έφτιαχνα μόνη μου. Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε πάντως. Ακολούθησε τις οδηγίες και το ιωδιάκι θα κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Geocha καλησπέρα!

Τον Δεκέμβριο του 2009 βρήκα έναν οζο 3,5εκ.Μεσα σε 10 μερες χειρουργήθηκα.Το βράδυ μετα την επεμβαση αρχισα να νοιωθω τα ποδια μου να με καινε, τοσο εντονα που σηκωνα το σεντονι να τα κοιταζω αν εχουν κοκκιισει.Τιποτα το σοβαρο μου ειπαν - ελλειψη ασβεστίου- λογικο μετα την επεμβαση.Μου βαλαν ασβεστιο και την αλλη μερα μου δώσαν τα χαπακια μου (ασβεστιο και βιτ Δ)και με διώξαν.Εγώ στο σπιτι ενοιωθα πολλα μουδιασματα ειδικά στην μυτη, γυρω απο τα χειλη και στη κοιλια.Ωσπου ενα μεσημερι 5 μερες μετα την επεμβαση αρχισα να μουδιαζω ολοκληρη.Ειχα παθει γενικη τετανία.Για καλή μου τυχη ο αντρας μου γνωριζε τι επαθα και φυσικα και γω και ευτυχως μεναμε διπλα στο νοσ.Φτασαμε σε 5 λεπτα ενω γνωριζα οτι αν φτασουν οι μυικες συσπασεις στον φαρυγγα θα πεθανω απο ασφυξια.Στα επειγοντα ηταν τυχαια ο γιατρος πο με χειρουργησε και αμεσως μου εβαλε ασβεστιο και εστι τη γλίτωσα:rolleyes:.

Εκεινη την ημερα εοινωσα τρομερη ευγνωμωσυνη που ημουν ζωντανη!

Στη βιοψια βρηκαμε οτι μου αφαιρεσε 2 παραθυρ. αλλά οι αλλοι δυο που μειναν γιατί δεν ξεκίησαν ποτέ να δουλεύουν?Ισως ηταν τεμπελικοι και πριν, ίσως τραυματίστηκα στη επεμβαση, δεν θα το μαθω ποτε.

Αυτο που επαθα δεν θα το ξεπερασω ποτε μου....

Ενοιωθα πολυ θυμο, γιατί να μου το κανουν αυτο....γιατι να μην μπορω να συεχισω μια φυσιολογικη ζωη....

Η ανασφαλεια που ενοιωθα δεν περιγραφεται.Δεν ταξιδευα ή αν επρεπε να παω καπου επαιρνα πληροφοριες για το κοντινοτερο νοσοκ.Εβαζα τον αντρα μου να με πηγαινει στον νοσοκ. και μέτραγα τον χρονο που έκανε.Ειχα κανει μαθηματα στους συαδελφους για το τι να κανουν αν παθω τετανια και φυσικα αυτο που κανω ακομη και τωρα Επαιρνα τηλέφωνο στο νοσοκ. να σιγουρευτώ οτι υπαρχει διαθεσιμο ασβεστιο ενδοφλέβιο!

Οταν αρχισα να ηρεμω απο αυτο το παραλληρημα βρήκα ενα πολυ καλο ενδοκρινολογο ο οποίος μου εχει σταθει ως γιατρος και ως ανθρωπος και ολα πηραν τον δρομο τους.

Εμαθα να ζω με το προβλημα μου και η ζωη μου ειναι απολυτως φυσιολογική!

Η αγωγη που εγω παιρνω ειναι 2 one alpha την ημερα και 1 diuren.Ασβεστιο δεν παιρνω καθολου γιατι το παιρνω απο τις τροφες, δεν χρειαζεται επιπλεον.Η διατροφη μου ειναι πολύ φυσιολογική _1 ποτήρι γαλα το πρωι και ίσως λιγο τυρι μεσα στην ημερα- τιποτα αλλο απο γαλακτοκομικα.

Μουδιασματα εχω οταν δεν φαω καθολου γαλακτοκομικά ή δεν φαω σωστα για καποιες μερες και παντα καθε μηνα 2-3 μερες πριν την περιοδο που οφειλετε στις ορμονες.Οταν εχω μουδιασματα παιρνω 1 one alpha επιπλεον και μασαω 1 natecal D3 και αναπνεω μεσα σε χαρτινη σακκουλα, βοηθαει παρα πολύ , σε μιση το πολυ 1 ωρα εχει περασει.

Το βασικο ειναι να σταματησεις να φοβασαι γιατι οταν φοβηθεις παθαινεις πανικο και μουδιαζεις περισσοτερο.Τετανια δεν θα ξαναπαθεις και ΟΛΑ τα συμπτωματα ελεγονται!!!!Τα ελεγχει εσυ με την ψυχραιμια σου:wink:

Οσον αφορα τα νεφρα μην ανησυχεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Οταν ημουν εγκυος εφτασα να παιρνω 7 one alpha kai 6 natecal συν τα παρα πολλά γαλακτοκομικα.Γεννουσα και μασουσα ασβεστια!Μετα την γεννα εκανα clearance νεφρων και ηταν καθαρη.

Προσπαθησε να το ξεπερασεις οσο πιο γρηγορα γινεται , δεν εισαι η μοναδικη με αυτο το προβλημα ειμαστε πολλοί! Κοιταξε να χαρεις το μωρακι σου και μην μαυριζεις την ψυχη σου με ασχημες σκεψεις.

Ειμαι στην διαθεση σου για οτι χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, υπαρχουν πολλοι τυποι θυλωδους καρκινωματος στα οποια αλλαζει κ η προγνωση?

Καλησπέρα!Η καθε βιοψια ειναι διαφορετικη , η πρόγνωση για θυλώδες και θηλακιώδες καρκίνωμα ειναι παρα πολύ καλή οπότε μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Να καλωσορισω κι εγω τα νεα μελη μας angelstel και geocha.

Ευχομαι γρηγορα να περασετε ολη τη διαδικασια αντιμετωπισης της παθησης σας.

Οπως βλεπετε υπαρχουν μελη με σχεδον ιδιες περιπετειες και πλεον εχουν θεραπευτει και συνεχιζουν τη ζωη τους.

Η Mary78 , εχει φαει τονους γιαουρτιου στην εγκυμοσυνη της αλλα ανταμειφθηκε απο το παιδι που εβγαλε. Μary, οποτε αγοραζω γιαουρτι σε κουβαδακι θυμαμι εσενα (συσχετιμσος) :P

Sonia, σε ευχαριστω απο μερια μου για την "κινητοποιηση" Α.Θ.:wink:

Για αλλη μια φορα νιωθω περηφανη για την ομαδα!!! αν ειμαστε καλα και να κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mary78 σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου στο μηνυμα μου, μετα απο αυτα που διαβασα νιωθω ηδη καλυτερα, το γεγονος οτι ζεις φυσιολογικα και μαλιστα καταφερες να φερεις εις περας μια εγκυμοσυνη (νομιζα οτι δε θα μπορεσω να αποκτησω αλλο παιδι. Τωρα που δεν εχω ασβεστιο ουτε για μενα πως να αναπτυχθει ενα μωρο φυσιολογικα μεσα στο σωμα μου σκεφτομουν αυτες τις μερες...) Χαιρομαι πολυ που μαθαινω οτι ειναι εφικτο κ ας χρειαστηκε να φας με τους κουβαδες τα γιαουρτια οπως εγραψε παρακατω η georgiamami... Οσον αφορα την αγωγη σου ετσι ηταν απο την αρχη? Καταφερνεις απο το 2009 να τα βγαζεις περα χωρις συμπληρωμα ασβεστιου παρα μονο με την βιταμινη D One-Alfa και ο,τι παιρνεις σε ασβεστιο απο τις τροφες μονο? Και οταν λες παιρνεις 2 την ημερα εννοεις δυο του 1mcg το καθενα? Δηλαδη 2mcg συνολικα την ημερα? Η παραθορμονη σου? Ειναι κ εσενα μη ανιχνευσιμη η μηπως απλα χαμηλοτερη του φυσιολογικου? Ουφ! Σε ζαλισα στις ερωτησεις... Και παλι σ ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελλες. Θελω να ρωτησω τι σημαινει θηλωδες με αρχιτεκτονικη θυλακιωδες? Κ γιατι το tsh μου ειναι 0.15 κ οι γιατροι μου το θελουν τοσο χαμηλο. Εντομεταξυ αρχισε να με παιρνει απο κατω νομιζω οτι εχω μεταστασεις παντου. Βλεπεται διηθηση καψας κ σταδιο t3

Link to comment
Share on other sites

Μαρία ο γενικός τύπος είναι θηλώδης αλλά υπάρχουν κ θυλακιώδη κύτταρα. Το ίδιο είχα κι εγώ. Επίσης είχα διήθηση και με είχαν κατατάξει στο στάδιο 3. Μην ανησυχείς όμως για αυτά. Όπως είπα κ παραπάνω αυτοί είναι υποχρεωμένοι να κάνουν σταδιοποίηση. Εσύ θα πάρεις τη θεραπεία σου και θα 'σαι μια χαρά. Εγγυημένο.

Η Tsh πρέπει να ναι στο μηδέν για κάποια χρόνια για να αποφύγουμε υποτροπή. Είναι μέρος της θεραπείας κι αυτό.

Κορίτσια οι νέες, ακόμη και μετάσταση να έχει κάποιος δεν παθαίνει κάτι. Θυμάμαι τη γιατρό στο νοσοκομείο που μου εξηγούσε ότι είχε ασθενείς παιδάκια με μεταστάσεις σε πνεύμονα από καρκίνο θυρεοειδούς και πήραν το ιωδιάκι τους κ τα έκαψε όλα. Σήμερα πάνε κ την επισκέπτονται. Φυσικά, προτιμούμε να μην έχουμε κ άλλες εστίες και να παραμένει στη κοίτη του ο καρκίνος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν πάει σε λεμφαδένες ή παρακάτω ότι θα πεθάνουμε. Αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη θεραπεία.

Ειδικά ο θηλώδης κ ο θυλακιώδης τύπος είναι τύποι που καταστρέφονται ολοσχερώς με το ιώδιο.

Καλημέρα και μη βάζετε κακές σκέψεις όσο μπορείτε. Το άγχος κάνει κακό!! Απασχοληθείτε με ό,τι άσχετο μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Μην ξανασκεφτείς ποτέ ότι με ζαλίζεις.Ειναι χαρά μου να μπορώ να βοηθήσω όπως κάποιοι άλλοι βοήθησαν εμένα οταν βρισκόμουν στην δική σου θέση.

Φυσικά και θα μπορέσεις να κάνεις δεύτερο και τρίτο παιδάκι!Εγώ να φανταστείς έσφτασα τις 42 εβδομάδες και γεννησα φυσιολογικά, υπηρχε βεβαια ενα αγχος λογω της μεγαλης δοσης βιτ Δ που επαιρνα για το τι μπορει να προκαλεσει στο μωρο μιας και δεν υπαρχει επιστημονικη μελετη για την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ολα καλα!!!Δεν προκαλει τιποτα!Μολις γεννησα ζητησα να κανουν στο μωρο εξεταση ασβεστίου.....φαντασου το αγχος μου και οταν εσφιγγε τα χερακια του φοβομουν οτι εχει παθει τετανια....ολα ηταν στο μυαλο μου τοσο εγω οσο και ο ανταρτης μου ειμαστε μια χαρα!

Η παραθορμόνη μου ειναι μη ανιχνεύσιμη, τα πρωτα δυο χρόνια ειχα ελπιδες μπας και αρχισουν οι παραθυρεοειδης και δουλεουουν οποτε πηγαινα και εκανα την εξεταση αλλά μετα το πηρα αποφαση και δεν εχω ξαναμετρησει την παραθορμονη μου εδω και χρονια.

Η αγωγή μου ηταν απο την αρχη 2 one alpha του 1mcg δλδ 2mcg την ημέρα (ενα μεσημερι και ενα βραδυ μετα το γευμα ή κατα την διάρκεια ώστε να απορροφώντα καλυτερα) και αργοτερα οταν αλλαξα ενδοκρι. μου προσθεσε το diuren που ειναι διουριτικο και βοηθαει στην επανααπορροφηση του ασβεστιου απο τα νεφρα.Συμπληρωμα ασβεστιου δεν παιρνω καθολου εκτος απο τις περιπτωσεις που μπορει να μην νοιωθω καλα, να εχω μουδιασματα οποτε μασαω 1-2 natecal D3.Οπως σου ειπα και χτες η χαρτινη σακκουλα βοηθαει παρα πολυ.

Μπορουμε να εχουμε μια φυσιολογικοτατη ζωη αλλα θα πρεπει να ακολουθουμε και καποιους κανονες οπως

1. να μην παραλλειπουμε γευματα, να μην μενεις δλδ ολη μερα νηστικη και να τρως σωστα, δλδ φαγητο και οχι να τριμπολογας βλακειες, χωρις υπερβολες φυσικα.Το περισσοτερο ασβεστιο υπαρχει στο γιαουρτι (στραγγιστο ελαφρυ) και στα κιτρινα τυρια κυριως παρμεζανα.Με μια σωστή διατροφή (λιγο απ ολα) καλυπτεις τις αναγκες σου σε ασβεστιο και δεν χρειαζεται να υπερβαλεις.

2. αποφεύγουμε να κυκλοφορουμε οταν εχει πολυ ζεστη.Η ζεστη και η υγρασια ειναι εχθρος μας.Δεν υπερβαλλουμε, εννοώ οτι με καυσωνα δεν θα βγεις να περπατησεις και να ιδρώσεις.

3.εχουμε τα χαπια μας παντα μαζι μας.

4.Δεν μας πιανει πανικος. Αν νοιωσουμε τα χερια μας να λυγιζουν και να μουδιαζουν κραταμε την ψυχραιμια μας παντα!!!!Να θυμασαι οτι δεν προκειται να παθεις τιποτα!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...