Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πωπω ρε συ τι να πω, τουλάχιστον θα ξέρουν τα αδέρφια σου από εσένα τι παίζει και θα είναι κάπως πιο ψύχραιμοι ως προς το ότι δεν απειλείται η ζωή τους...τι να πω, περαστικά τους! Πραγματικά μας έχουν καταστρέψει τις ζωές με τα πυρηνικά τους....σιχτήρ, συγχύστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Mary78 και Xrysa μου κανει εντυπωση οτι δε παιρνετε συμπληρωματικο ασβεστιο. Και αντε εσυ Mary78 one alpha παιρνεις 2 τη μερα και πες οτι βοηθαει πολυ στ να απορροφαται το ασβεστιο, εσυ ομως Xrysa με 1 μονο one alpha την ημερα εισαι οκ? Και τι ωρα τα παιρνετε ρε κοριτσια? Ασ πουμε εσυ Mary που λες το ενα το παιρνεις μεσημερι μετα το φαγητο και το αλλο βραδυ..ποσο βραδυ? Μετα το βραδινο φαγητο κ αυτο? Γιατι αν το παρεις αργα το βραδυ και μετα μεχρι το ξημερωμα δε φας τιποτα επειδη κοιμασαι τοτε σε τι βοηθα? Ρωταω βλακιες? Ουφ... Παιδια ακουστε και το αλλο... Η αδερφη μου και ο ενας μου ο αδερφος διαγνωσθηκαν κ αυτοι με θηλωδη Ca και τωρα με τον δικο μου υποπαραθυροειδισμο τους εχει παει 31... Τι γινεται ρε παιδι μου? Επιδημια επεσε?

Εννοείται ότι για να φτάσω εκεί πέρασα κι εγώ απ' το στάδιο που έπαιρνα και μεγκακάλσιουμ, και oneA διπλά κλπ, απλά είχα μεγάλη αποβολή από τα ούρα και έφτασε η τιμή του στο αίμα πολύ ψηλά που δεν το θέλουμε. Εγώ πλέον τα παίρνω πρωί και τα δυο, ένα oneA κι ένα diuren μόλις φάω κάτι για πρωινό. Έπαιξε μεγάλο ρόλο πάντως ότι αύξησα κατακόρυφα το ασβέστιο που παίρνω απ' τις τροφές, οπότε δεν χρειάζομαι τόσο μεγάλη δόση φαρμακευτικά.

Link to comment
Share on other sites

4 αδερφφια ειμαστε. Ο μεγαλος το 75, ο αλλος το 76 εγω το 79 και η αδερφη μου 84

Κι εγώ το '76 είμαι και στο νοσοκομείο μου είπαν ότι υπάρχει τρελή αύξηση των περιστατικών καρκίνου θυρεοειδούς και του καρκίνου στο στήθος στις ηλικίες μας λόγω του Τσέρνομπιλ, (όταν έγινε το ατύχημα ήμασταν στην παιδική ηλικία).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε μα στα καλα καθουμενα... ελπιζω τουλαχιστον να μας ερθουν πιο βολικα τα πραγματα απο δω και στο εξης.. Κ εγω μεσα στη βδομαδα πρεπει καποια στιγμη να κανω τα ουρα 24ωρου..

Link to comment
Share on other sites

Ε μα στα καλα καθουμενα... ελπιζω τουλαχιστον να μας ερθουν πιο βολικα τα πραγματα απο δω και στο εξης.. Κ εγω μεσα στη βδομαδα πρεπει καποια στιγμη να κανω τα ουρα 24ωρου..

Να ξέρεις όταν θα κάνεις τη συλλογή ότι δεν πρέπει να φας μπανάνα, σοκολάτα, ξηρούς καρπούς και αλκοόλ! Και θα σου πρότεινα αν δουλεύεις να κάνεις τη συλλογή Κυριακή που είσαι σπίτι σου, είναι πολύ άβολο να πρέπει να τρέχεις με το "μπετόνι" και ποτηράκια σε τουαλέτες που είναι κοινόχρηστες. Κάνεις τη συλλογή Κυριακή, κάθε φορά βάζεις το δοχείο στο ψυγείο και τα πας Δευτέρα πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το '76 είμαι και στο νοσοκομείο μου είπαν ότι υπάρχει τρελή αύξηση των περιστατικών καρκίνου θυρεοειδούς και του καρκίνου στο στήθος στις ηλικίες μας λόγω του Τσέρνομπιλ, (όταν έγινε το ατύχημα ήμασταν στην παιδική ηλικία).

Εγώ το 81. Και εμένα έτσι μου είπαν....ότι όσοι ήταν τότε παιδιά ή έφηβοι, που ο αδένας αναπτύσσεται ακόμη, απορρόφησαν το μεγαλύτερο μέρος της ραδιενέργειας...

Link to comment
Share on other sites

Ars! τουλαχιστον μεσα στην ατυχια μας να σταθουμε πιο τυχεροι απο δω κ στο εξης.. Xrysa ευχαριστω, ειμαι σε αδεια ανατροφης οποτε θα το κανω καποια στιγμη μεσα στη βδομαδα. Το ασβεστιο και γενικα την αγωγη μου φανταζομαι θα την παιρνω κανονικα ε? Θα τηλεφωνησω βεβαια και στην ενδοκρινολογο μου πρωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ars! τουλαχιστον μεσα στην ατυχια μας να σταθουμε πιο τυχεροι απο δω κ στο εξης.. Xrysa ευχαριστω, ειμαι σε αδεια ανατροφης οποτε θα το κανω καποια στιγμη μεσα στη βδομαδα. Το ασβεστιο και γενικα την αγωγη μου φανταζομαι θα την παιρνω κανονικα ε? Θα τηλεφωνησω βεβαια και στην ενδοκρινολογο μου πρωτα.

Εννοείται, δεν σταματάς τίποτα απ' αυτά που παίρνεις! Απλά να προσέξεις πώς θα συλλέξεις τα ούρα για να μη σου βγει λάθος αποτέλεσμα, πχ ξυπνάς αύριο πρωί και ΔΕΝ συλλέγεις τα πρώτα, ξεκινάς απ' τα επόμενα. Συλλέγεις όμως τα πρώτα ΜΕΘΑΥΡΙΟ το πρωί. Θα στα πει κι ο γιατρός σου, σίγουρα όμως συζήτα το ενδεχόμενο του diuren, θα σε βοηθήσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μενα ,κι εγω το 80' γεννηθηκα.

Αγαπητη μου Elleg μην αγχωνεσαι !

Στο νοσοκομειο που εκανα το ιωδιο ηταν ενας 3 φορες εγχειρησμενος ,με 3 ιωδια και η μοναδικη μετασταση που ειχε κανει ηταν αυτή στους λεμφαδένες ,κανενας δεν ειπε στον ανθρωπο ότι θα πεθανει ,γιατι κανενας δεν εχει πεθανει από θυλωδες καρκινο,αυτο θελω να το θυμασαι κάθε φορα που σε πιανει πανικος γιατι κι ο δικος μου ηταν προχωρημένος αλλα όταν εκανα εξετασεις μετα το ιωδιο βγηκαν ολες αψογες ,προχωρημένος η όχι ολες το ιδιο αποτέλεσμα εχουμε :)

Αυτό για τον καρκινο στα γυναικολογικα είναι λιγο παραμυθι αφου δεν δινει εκει μετασταση ο θυλωδες...

Ότι χρειαστείς μην διαστασεις να μου γραψεις μηνυμα

Καλη δυναμη σε ολες ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Θελω να ρωτησω κατι για τη μετασταση στους λεμφαδενες, αυτη διαπιστωνεται με παρακεντιση των λεμφαδενων ή φαινεται και στον υπερηχο? και την ωρα του χειρουργειου πως ξερει ο γιατρος ποιους λεμφαδενες θα αφαιρεσει?

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε διαπιστώνεται στην περιοχή διαπιστώνεται με τον υπέρηχο. Αφού εντοπίσουν τι έχει προσβληθεί μετά προχωρούν σε παρακέντησή του (κατευθυνόμενη παρακέντηση, δλδ με κάμερα και λεπτή βελόνα) ή αφαίρεσή του (αν πρόκειται για λεμφαδένες γίνεται πρώτα χαρτογράφηση τους με υπέρηχο πάλι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...