Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλη χρονια και απο εμενα :) παντα με υγεία!!Ευχομαι δύναμη σε όλους οσους αντιμετωπίζουν δυσκολίες .....και να θυμομαστε ότι μεσα απο καθε δυκολία ανακαλύπτουμε πόση δύναμη τελικά ειχαμε μεσα μας!!!

Αγαπητη Mary78 μετα απο διαγνωση θυλωδη CA θυροειδούς με εξοθυροειδικη επεκταση εκανα και εγω ιωδιο 100mCi τον Ιουλιο που μας περασε. Διαβασα πιο πανω οτι εκανες παιδακι 3 χρονια μετα....εμενα η ενδοκρινολογος μου δινει το πρασινο φως απο τωρα για τον Αυγουστο (1 χρονο μετα δηλαδη απο το ιωδιο).Εσενα γιατι 3 χρονια μετα;;;Μηπως κατι δε μου εχει πει.....

Καλημέρα!Οχι μην ανησυχεις λάθος ήταν η διατύπωσή μου.

Και μένα 1 χρόνο μετά το ιώδιο μου δώσαν το οκ και ήρθε αμέσως .

Το παιδί ήρθε 3 χρόνια μετά την επέμβαση, λόγω κακής συννενόησης των γιατρών δεν έκανα αμέσως μετά το χειρουργείο ιώδιο αλλά καθυστέρησα αρκετά.

Ζητώ συγνώμη αν από λάθος διατύπωση σε άγχωσα.Μην ανησυχείς δεν σου κρίβουν τίποτα οι γιατροί σου, όπως σου τα είπαν είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παλι στα πατωματα ειμαι...πηγα στον χειρουργο για να κανονίσουμε ραντεβού λαι μ εκανε χαλια...μου είπε οτι το οτι πηγε στους λεμφαδένες αυτο δείχνει μα ειναι πιο επιθετικό και υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες μεταστασης....

Link to comment
Share on other sites

Πωπωω γενική επιστράτευση!!!!

Σόνια, αλίμονο. Μετά από τόση ενθάρρυνση που πήρα από εσάς τις παλιές, θα ήμουν τουλάχιστον αχάριστη αν δεν συνέβαλα και εγώ στις νέες.

Νοιώθω ότι όταν έρχεται ένα νέο μέλος στο φόρουμ και πέφτουμε όλοι να το ενημερώσουμε, το φέρνουμε ένα βήμα πιο κοντά στο να ηρεμήσει και να αντεπεξέλθει καλύτερα στις ιατρικές διαδικασίες που όλους μας έχουν ταλαιπωρήσει!

Γιατί κατα τ'άλλα είναι σίγουρο ότι όλες θα έρθουν εδώ που είμαστε εμείς τώρα, δλδ στην ιάση.

Σήμερα έχει μια υπέροχη μέρα! Όσες είστε στη φάση που κάνετε δίαιτα ή αναμένετε το χειρουργείο, αν έχετε τη δυνατότητα βγείτε για μια βόλτα, πηγαίνετε και πιείτε έναν καφέ μόνες, με τον εαυτό σας, ξεφυλλίστε ένα περιοδικό ή διαβάστε ένα βιβλίο. Θα δείτε πόσο καλό θα σας κάνει. Το χειρότερο που έκανα εγώ τότε ήταν να είμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ στο ίντερνετ και να ψάχνω λεπτομέρειες, παρότι είχα μάθει όσα χρειαζόταν να ξέρω, με είχε πιάσει μανία.

Φτιάξτε τη διάθεσή σας. Σε τέτοιες στιγμές το άγχος δεν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Παλι στα πατωματα ειμαι...πηγα στον χειρουργο για να κανονίσουμε ραντεβού λαι μ εκανε χαλια...μου είπε οτι το οτι πηγε στους λεμφαδένες αυτο δείχνει μα ειναι πιο επιθετικό και υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες μεταστασης....

Είχε στα χέρια του αποτελέσματα και στο είπε αυτό; Και πως είδε ότι είναι επιθετικό; Το είχε δει από την αρχή και το συνέκρινε με πιο πρόσφατη εξέταση;

Μου θυμίζει τον ενδοκρινολόγο μου που με είχε τρομοκρατήσει και μου έλεγε ότι κινδυνεύω κτλ.

Οκ, θα κάνεις το χειρουργείο γρήγορα γρήγορα και δεν θα γίνει τίποτα. Ή κι αν γίνει θα σου κάνει καθαρισμό και θα είσαι οκ. Μη σε παίρνει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε στα χέρια του την βιοψια και ειπε οτι απο την στιγμή που έκανε μετάσταση σε λεμφαδένες δείχνει πιο επιθετική μορφή αρα πιο πολλές πιθανότητες μελλοντικών μεταστασεων και σε αλλα οργανα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι εξω φρενων με τον τροπο που σου μιλησε elleg!!Κι αλλοι ειχαν απο πριν μεταστασεις στους λεμφαδενες και με το ραδιενεργο ιωδιο ειναι πλεον καλα!!Ο θηλωδης δεν θεωρειται επιθετικος καρκινος,οσο αλλοι τυποι!!

Βεβαια θα ξανατονισω οτι δεν ειμαστε γιατροι,αλλα μιλαμε απο τις εμπειριες τις δικες μας και αλλων συνασθενων μας.

Σιγουρα με ενα καλο λεμφαδενικο καθαρισμο και το ιωδιο ,ολα θα πανε καλα!!

Το καλο ειναι οτι με την αφαιρεση θυρ/δους θα γινει ταυτοχρονα και ο καθαρισμος και δεν θα χρειαστει να ξαναμπεις χειρουργειο.

Μη σε παιρνει απο κατω(ξερω οτι δεν ειναι ευκολο!!),αλλα θα γινεις καλα!!Πιστεψε με!!!

Καλη δυναμη σου ευχομαι και ο,τι χρειαστεις θα ειμαστε κοντα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Elleg ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

η πρόγνωση του θηλώδους καρκινώματος παραμένει άριστη και δεν επηρεάζεται από την εξάπλωση του συγκεκριμένου καρκίνου στους λεμφαδένες. Οι περισσότεροι ασθενείς με θηλώδες καρκίνωμα δεν θα εμφανίσουνε μεταστάσεις ή επέκταση του καρκίνου πέρα από τον τράχηλο.

Πηγή: http://www.iatrikanea.gr/2013/4473/#ixzz3OyhTWaYf

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να σου πω ότι αυτό--> Για παράδειγμα η παραλλαγή του θηλώδους καρκινώματος που ονομάζεται καρκίνωμα από ψηλά κύτταρα επεκτείνεται πιο γρήγορα και έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χάσει την ικανότητα των κυττάρων του να προσλαμβάνουν ιώδιο. Εξαιτίας της ταχύτερης διασποράς είναι και πιο συχνή και η υποτροπή, γεγονός που απαιτεί πιο συχνό και προσεκτικό follow up και επανεξετάσεις από ότι το συνηθισμένο θηλώδες καρκίνωμα

Πηγή: http://www.iatrikanea.gr/2013/4473/#ixzz3OyjM2fS0

Follow us: iatrikanea.gr on Facebook

το είχα εγώ. Δλδ είχα και διήθηση της κάψας και επέκταση σε όλο τον ιστό που καλύπτει τον αδένα γύρω γύρω και την ποικιλία των υψηλών κυττάρων που υποτίθεται είναι επιθετική και έχει πολλές πιθανότητες υποτροπής. Και πάλι, το χειρότερο που θα συμβεί είναι να ξαναεμφανίσω καρκίνο και να χρειαστώ ιώδιο και 2η φορά. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Φτου φτου μη το ματιάσω, προς το παρόν όλα είναι τέλεια. Σημαντικότατο είναι να γίνει καλός καθαρισμός από τον χειρουργό. Για αυτό πρέπει να εμπιστευόμαστε τον χειρουργό και να μας εμπνέει εμπιστοσύνη και όχι πανικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Mary78 Αυτο με τη χαρτινη σακουλα λοιπον θα το εφαρμοσω οταν νιωσω την αναγκη, ακουγεται χρησιμο! Τι να πω... Χτες αγορασα ουροσυλλεκτη 24ωρου και μολις κανω την εξεταση θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα. Ευχομαι σε ολες μια ομορφη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ να σας εχει ο θεος παντα καλα....εκει που πηγα να παρω τα πανω μου βρεθηκε αυτος σημερα και με διελυσε...δηλαδη αν παει σε πνευμονες παλι με ιωδιο γινεται η θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστω πολυ να σας εχει ο θεος παντα καλα....εκει που πηγα να παρω τα πανω μου βρεθηκε αυτος σημερα και με διελυσε...δηλαδη αν παει σε πνευμονες παλι με ιωδιο γινεται η θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Γιατί και οι μεταστάσεις είναι από τα ίδια κύτταρα (τα θυρεοειδικά) που έχουν τη μοναδική ιδιότητα να απορροφούν το ιώδιο.

Αλλά σου λέω ότι δεν παίζει να γίνει κάτι τέτοιο. Το θηλώδες δεν εξελίσσεται τόσο γρήγορα όσο άλλοι τύποι καρκίνου. Αυτά τα πράγματα απαιτούν χρόνο. Για να καταλάβεις πως γίνεται. Από τον αδένα πάει στους λεμφαδένες ή όπως στη δική μου περίπτωση σπάει την κάψα και επεκτείνεται στους γύρω ιστούς. Δεν ταξιδεύει δλδ από το ένα όργανο στο άλλο που ναι στη διαόλου τη μάνα. Για αυτό λέμε ότι επιχωριάζει.

Σε κάποιους ενήλικες-όπως και σε εμένα- σπάνια μένει κάτω από το θυρεοειδή ένας αδένας που λέγεται θύμος αδένας. Αυτόν τον έχουμε στην παιδική μας ηλικία και με την ενηλικίωση εξαφανίζεται. Θα μπορούσε στη δική μου περίπτωση, από τον ιστό που είχε ήδη πάει να ταξιδέψει μέσω του θύμου αδένα και να πάει στον πνεύμονα. Αλλά αυτό δεν θα γινόταν από τη μία μέρα στην άλλη. Όταν λέμε επιθετική μορφής καρκίνος μιλάμε για άλλα πράγματα που ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχουν με τον θηλώδη καρκίνο μα ΟΥΔΕΜΙΑ. Και μακριά από μας. Για αυτό σου λέω μη βάζεις με τον νου σου τέτοια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται. Εμένα ας πούμε μου έχουν τύχει κάτι γιατροί μπουμπούκια.

Συγκεκριμένα, ο ένας ήταν γυναικολόγος και είχε ως σύστημα ό,τι έβρισκε στις ασθενείς του, κύστη απλή ήταν άλλο ήταν, αυτός έλεγε ότι παίζει να είναι καρκίνος. Έτσι είχε πει και σε εμένα, έτσι έμαθα και από άλλους στη γειτονιά ότι έκανε. Ήταν το σύστημά του να τρομοκρατεί για να σπεύδουν οι ασθενείς για επεμβάσεις.

Δεν λέω βέβαια ότι ισχύει το ίδιο και για τον γιατρό σου, απλώς καμιά φορά και οι γιατροί υπερβάλουν λίγο. Ο συγκεκριμένος σου είπε έτσι, άλλος θα σου έλεγε ότι ο θηλώδης είναι ό,τι ''καλύτερο'' μπορεί να σου τύχει, όπως είχαν πει σε εμένα οι γιατροί του νοσοκομείου, που έχουν δει τα μάτια τους τέρατα. Ο καθένας έχει την εμπειρία του και τον τρόπο του με τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κοριτσια! Να ρωτησω κι εγω κατι. Μηπως πρεπει να παιρνουμε απο τωρα αρκετο ασβεστιο, πριν χειρουργηθουμε? Οχι σε χαπια, βεβαια, αλλα απο τροφες. Θα βοηθησει καθολου? Και κατι ακομα. Το αν εχει γινει μετασταση στους λεμφαδενες φαινεται απο τον υπερηχο ή χρειαζεται κι αλλη πιο ειδικευμενη εξεταση. Ρωτω επειδη σε σενα ειπε ο γιατρος οτι δεν υπαρχει μετασταση χωρις να μου κανει καποια αλλη εξεταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...