Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! Mary78 οταν επαθες την κριση τετανίας 5 μερες μετα το χειρουργειο και χρειαστηκε να σου βαλουν ασβεστιο στο νοσοκομειο για να επανελθεις γιατι το επαθες? Κατι δεν εκανες σωστα εκεινη την ημερα οσον αφορα την αγωγη σου η ετσι απλα ετυχε και το επαθες? Θελω να πω μπορει να τα κανουμε ολα σωστα και ομως να παθουμε τετανια στα καλα καθουμενα? Οσον αφορα στη χαρτινη σακουλα φανταζομαι εννοεις οτι σε βοηθα εκεινη τη στιγμη να αντιμετωπισεις το αγχος, σωστα? Αυτο με την μεγαλη δοση βιταμινης D κατα τη διαρκεια της κυησης το εχω διαβασει κ εγω στο ινετρνετ και λιγο με εχει προβληματισει. Ευτυχως οπως ειπες πηγαν ολα καλα. Ποσα χρονια μετα τον υποπαραθυρεοειδισμο εμεινες εγκυος? Φανταζομαι θα προσεχεις πολυ τι τρως, δηλαδη θα φροντιζεις να τρως τροφες πλουσιες σε ασβεστιο εκτος των γαλακτομικων. Πχ σπανακι, ταχινι, σουσαμι, λαχανο και γενικα πρασινα φυλλωδη λαχανικα. Εγω παιρνω 1 των 1000mg Mega Calcıum (αναβραζοντα δισκια) την ημερα σπασμενο στη μεση (μισο το πρωι και μισο το βραδυ) και 1 one alfa του 1mcg το πρωι. Προς το παρον αυτη την αγωγη ακολουθω απο την αρχη της περιπετειας μου και αν νιωσω λιγο περιεργα τοτε αυξανω τη δοση στο ασβεστιο. Ακομη δεν εχω συζητησει εναλλακτικη αγωγη με την ενδοκρινολογο μου. Πρεπει να κανω και μια εξεταση ουρων 24ωρου για να δω αν εχω θεμα ασβεστιουριας. Τι να πω... Αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι μακροπροθεσμα τι μπορει αλλο να σου προκαλεσει η αγωγη για τον υποπαραθυροειδισμο. Στα νεφρα, και γενικα ασβεστωσεις και σε αλλα σημεια του σωματος. Υπομονη και ψυχραιμια λεω συνεχεια στον εαυτο μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

λοιπόν η φίλη μου έκανε αφαίρεση θυρροειδή στις 22.12.

Τώρα περιμένει τί θα δείξει η βιοψία για να πάρει την αντίστοιχη ορμόνη.. Το ασβέστιο δε φαίνεται να επηρεάστηκε, βέβαια πάιρνει και χάπι.. Μάλλον τελικά ήταν ευκολη επέμβαση...

Περαστικά σε όλους!!!

Βγήκε η βιοψία και όλα οκ ευτυχως.. Σταμάτησε και το ασβέστιο και λαμβάνει μόνο ορμόνη..

Περαστικά και καλή δύναμη σε όλους!


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η βιοψία και όλα οκ ευτυχως.. Σταμάτησε και το ασβέστιο και λαμβάνει μόνο ορμόνη..

Περαστικά και καλή δύναμη σε όλους!

Υπέροχα τα νεα της βιοψιας.

Ολα βαινουν πολυ καλα. Ας ρυθμιστει και η δοση με το καλο και δε θα εχει κανενα προβλημα στο μελλον. Η περιπετεια του θυροειδη θα ειναι παρελθον.

Οπως βλεπετε υπαρχει και η περιπτωση της απλης αντιμετωπισης και η φιλη της Αναστασιας ηταν απο τις ΠΟΛΥ τυχερες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

geocha μετά το χειρυοργείο και εφόσον έχουν τραυματιστεί ή αφαιρεθεί οι παραθυρεοειδείς υπαρχει πιθανότητα να πάθεις τετανία ολική δλδ σε όλους τους μύς, δεν συμβαίνει σε όλους.Αυτό ξαναλέω αν συμβεί συνήθως συμβαίνει το πρώτο ή δεύτερο 24ωρο μετά την επεμβαση, εγώ ημουν πολύ άτυχη να μου συμβεί 5 μερες μετα.Τετανία δεν ξαναπαθαίνεις.Οπότε μην φοβάσαι.Ειναι μετεγχειριτικό.

Πρόβλημα στα νεφρά ή καπου αλλού λόγω ασβεστώσεων δεν θα έχεις.Εξέταση ούρων 24ώρου πρέπει να κάνεις ώστε να δεις ποσο ασβέστιο αποβάλλεται. Μέτρηση ασβεστίου ορού έχεις κάνει?Για να καθορισεις την δόση φραμάκου που θα παίρνεις πρέπει να μετράς και το ασβέστιο αίματος.Ξεκινάς δλδ ένα σχήμα και μετά από μερικές μέρες μετράς το ασβέστιο, έτσι βλέπεις αν πρέπει να αυξήσεις ή να μειώσεις.Για μένα το 1 mcg one alpha είναι λίγο αλλά αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σου.

Εγώ όπως σου ξαναείπα ασβέστιο σε χάπι δεν παίρνω καθόλου, πάντως τα 1000mg ασβεστίου που παίρνεις δεν είναι μεγάλη ποσότητα και να μην φοβασαι για τα νεφρα.Αλλα γαλακτοκομικά ή τρόφιμα πλούσια σε ασβέστιο δεν τρώω.

Μακροπρόθεσμα δεν θα μας συμβεί τίποτα!!!!!!Αντίθετα σκέψου ότι δεν θα πάθουμε ποτέ οστεοπόροση:wink:

Εγώ έμεινα έγκυος 3 χρόνια μετά την επέμβαση γιατί έπρεπε να κάνω θεραπεία με ιώδιο και επαναλληπτικό σπινθηρογράφημα.Μόλις μου δώσαν οι γιατροί το οκ ήρθε και το μωράκι μου.

Είναι αρχή ακόμη και είσαι λίγο σοκαρισμένη με όλο αυτό που σου συνέβη, χρειάζεται λίγος χρόνος ώστε να το μεταβολίσεις.Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νοιώθεις αλλά πραγματικά δεν είναι τίποτα όπως άλλοι έχουν πίεση ή διαβήτη ή κάτι άλλο μείς έχουμε αυτό!:tongue:

Το βασικό έιναι να έχεις καλό ενδοκρινολόγο ώστε να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις και σωματικά αλλά και ψυχολογικά.Εγώ σε αυτό το θέμα είμαι πάρα πολύ τυχερή.Αθήνα μένεις?

Link to comment
Share on other sites

mary78, διαβαζοντας τις απαντησεις σου και τις οδηγιες που δινεις τωρα εσυ, με γυρνας χρονια πισω, τοτε που τα ζουσαμε στο παρεντς και μου φαινονται σαν ονειρο.

Και ναι, εισαι εσυ μια πρωην ασθενης που καταφερε και νικησε τον καρκινο του θυροειδη, που εφερες στον κοσμο εναν γλυκιτατο υγιεστατο ταλιμπανακο, που συνεχιζεις τη ζωη σου οντας πιο εμπειρη και πιο δυνατη, και εισαι εδω για να βοηθησεις με το παραδειγμα σου οποιο ατομο ζητα βοηθεια.

Ειμαι περηφανη που εισαι φιλη μου. :D


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mary78, διαβαζοντας τις απαντησεις σου και τις οδηγιες που δινεις τωρα εσυ, με γυρνας χρονια πισω, τοτε που τα ζουσαμε στο παρεντς και μου φαινονται σαν ονειρο.

Και ναι, εισαι εσυ μια πρωην ασθενης που καταφερε και νικησε τον καρκινο του θυροειδη, που εφερες στον κοσμο εναν γλυκιτατο υγιεστατο ταλιμπανακο, που συνεχιζεις τη ζωη σου οντας πιο εμπειρη και πιο δυνατη, και εισαι εδω για να βοηθησεις με το παραδειγμα σου οποιο ατομο ζητα βοηθεια.

Ειμαι περηφανη που εισαι φιλη μου. :D

Οταν βρισκόμουν και γω σε αυτή την θέση κάποιοι άλλοι με βοήθησαν ώστε τόσα χρόνια μετά να μπορώ να λέω ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΙΡΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!:tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσια ποσο χαιρομε που σας ακουω τοσο καλα χωρις να σας ξερω....διαβασα ομως την ιστορια σας απο πριν...ποσο θελω να τα λεω και εγω αυτα....μου φαινετε γολγοθας μπροστα μου και φοβαμαι πολυ παρα τα οσα διαβασα εδω....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες, με υγεία!!! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα γιατί η Ars! μου σήμανε συναγερμό με πμ.

geocha καλώς όρισες! Έχω κι εγώ υποπαραθυρεοειδισμό και θα ζω μονίμως με αυτό. Μου αφαιρέθηκε ο ένας αδένας στο χειρουργείο (γιατί ήταν στην περιοχή που είχαν μολυνθεί και οι λεμφαδένες) και οι υπόλοιποι επανατοποθετήθηκαν στη θέση τους. Πήρα κι εγώ καπάκι μετά το χειρουργείο τα μεγκακάλσιουμ κλπ, μέχρι που έστρωσε το ασβέστιο μέσα στο δίμηνο. Και μετά από εννιά μήνες ήρθαν όλα τούμπα. Άρχισαν τα μουδιάσματα, άρχισαν οι εξετάσεις και κόντρα εξετάσεις, μέχρι που η παραθορμόνη έπιασε πάτο. Και δεν έφταιγε το χειρουργείο ή ο χειρουργός γιατί ήταν απρόσεκτος. Ήταν όμως τόσο εκτεταμένος ο λεμφαδενικός καθαρισμός που αναπτύχθηκε ουλώδης ιστός τριγύρω και τους "έπνιξε". Παρ' όλ' αυτά, σιγά σιγά, με πειράματα για τις δόσεις και με προσθήκη ασβεστίου στη διατροφή μου είμαι κι εγώ σαν τη Mary78 πλέον, παίρνω μόνο το oneA του 1mg και diuren. Κάνω εξετάσεις αιματολογικές και ούρα 24ωρου και για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια τα έχω φέρει όλα στο επιθυμητό επίπεδο. Ασβέστιο στο όριο πάνω απ' τη χαμηλότερη τιμή (επίτηδες) και όχι υπερβολική αποβολή από τα ούρα. Δεν έχω φάει περισσότερο τυρί στη ζωή μου απ' ότι αυτή την περίοδο, τρώω ωμούς ξηρούς καρπούς και είμαι σούπερ. Και φέτος μου κάνανε και εξέταση για οστεοπόρωση και είμαι μια χαρά (είμαι δεσποινίς ετών 39 πλέον, αλλά θεωρητικά έχω μεγαλύτερες πιθανότητες εμφάνισης οστεοπόρωσης νωρίς). Ξέρω ότι το άγχος της τετανίας θα το έχω πάντα, αλλά έχω κάνει αυτό που πρέπει: έχω ενημερωθεί, έχω ενημερώσει τους γύρω μου πώς πρέπει να αντιδράσουν αν ποτέ μου συμβεί και φροντίζω με τη διατροφή μου να δώσω στον εαυτό μου αυτό που πλέον δεν μπορεί να παράγει μόνος του. Μη θυμώνεις με το γιατρό σου γιατί το αν θα τεμπελιάσουν οι αδένες μετεγχειρητικά δεν μπορεί να το προβλέψει κανείς. Και κάτι άλλο που έμαθα πολύ πρόσφατα από δικό μου άνθρωπο, γιατρό. Στο εξωτερικό πλέον γίνεται ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ, οι οποίοι μεταμοσχεύονται με μια ένεση στο μπράτσο! Και επειδή αυτή η επέμβαση δεν γίνεται στη χώρα μας, τα ταμεία μας είναι υποχρεωμένα να καλύψουν τα έξοδα. Δεν γνωρίζω να σας πω σε ποιες χώρες γίνεται, αλλά γίνεται. Ό,τι νεότερο μάθω θα σας ενημερώσω πάραυτα!

Ελπίζω πραγματικά να σε βοήθησα να μετριάσεις λίγο το φόβο σου. Όπως και όλα τα κορίτσια στο φόρουμ για ό,τι χρειαστείς, όποια απορία κι αν έχεις, είμαι εδώ! Και είμαι η Χρύσα και δεν με έβαλε κάτω ούτε ο καρκίνος, ούτε οι διηθημένοι λεμφαδένες, ούτε το ιώδιο, ούτε ο υποπαραθυρεοειδισμός. Είμαι η Χρύσα και είμαι καλά! :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Χρύσα και είμαι καλά! :D

Χαιρομαι πολυ για σενα και ολα τα παιδια εδω που τολμουν να πουν : <<ΕΙΜΑΙ Ο /Η ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ>>

Και ευτυχως ειναι πολλα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, καλησπέρα. Πολύ καιρό εχω να γράψω στο foroum και μου λείψατε. Εγω βρίσκομαι ακόμα στη διαδικασία ρύθμισης του χαπιού. Παίρνω 112 τώρα και σήμερα πήρα τις τελευταίες εξετάσεις tsh =1,50 και 0,02 η άλλη (δεν θυμάμαι πως λεγεται :) .Χρειάζεται να ανεβάσω κιαλλο την tsh ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου, καλησπέρα. Πολύ καιρό εχω να γράψω στο foroum και μου λείψατε. Εγω βρίσκομαι ακόμα στη διαδικασία ρύθμισης του χαπιού. Παίρνω 112 τώρα και σήμερα πήρα τις τελευταίες εξετάσεις tsh =1,50 και 0,02 η άλλη (δεν θυμάμαι πως λεγεται :) .Χρειάζεται να ανεβάσω κιαλλο την tsh ?

Να κατεβάσεις εννοείς barbie22! Μετά την αφαίρεση του αδένα η επιθυμητή τιμή είναι να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο 0 για να μειωθεί η πιθανότητα υποτροπής.Αν την εξέταση την έκανες 45 μέρες μετά την αλλαγή της δοσολογίας προφανώς θα πρέπει να αυξήσεις κι άλλο το χάπι για να πέσει η τιμή, αν την έκανες σε μικρότερο διάστημα ίσως δεν έχει προλάβει ακόμη να πιάσει τη σωστή τιμή και να σταθεροποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για την θερμη υποδοχη σας στο φορουμ, αισθανομαι μεσα στην ατυχια μου τυχερη που μπορω και μοιραζομαι το προβλημα με ανθρωπους που μπορουν να με καταλαβουν πραγματικα. Mary78 οι τελευταιες εξετασεις που εκανα και δειξανε την πλεον μη ανιχνευσιμη παραθορμονη δειξανε επισης κ ενα ασβεστιο στο 8,8 δηλαδη στο κατωτατο φυσιολογικο. Τους δυο προηγουμενους μηνες ηταν στο 8,5, πιο πριν απο αυτο γυρω στο 9,3 αλλα γενικα δεν εχω πεσει κατω απο 8,5 ποτε αλλα αυτο γινεται επειδη παιρνω καθημερινα το ασβεστιο. Αν εξαιρεσω μια φορα που ενιωθα να μουδισζει ολο μου το σωμα και να τρεμω ολοκληρη ετοιμη να χασω τις αισθησεις μου και να φωναζω στον αντρα μου γρηγορα να με πας στο νοσοκομειο επαθα τετανια γρηγορα φερε μου το ασβεστιο και μεσα σε χρονο μηδεν εριξα δυο μαζεμενα αναβραζοντα στο νερο και τα ηπια μονοκοπανια....μεχρι να φτασω στο νοσοκομειο ενιωθα ηδη καλυτερα, προφανως το ασβεστιο που πηρα μεσα στη τρομαρα μου δουλεψε σχετικα γρηγορα, οταν εξηγησα στους γιατρους εκει τι ειχα και μου κανανε εξετασεις βρηκαν το ασβεστιο στο 10 οποτε με στειλανε σπιτι. Ηταν πολυ ανεβασμενο δε ξερω αν ηταν επειδη προλαβα και πηρα 2000 mg ασβεστιο αμεσως. Αλλα εκεινη τη φορα ειχα φοβηθει παρα πολυ, λεω παει σβηνω.. Τη δευτερη φορα που ενιωσα κατι παρομοιο ηταν πριν 17 μερες οπου ενα πρωι αρχισα να ζαλιζομαι και να μουδιαζω και ξαφνικα οι αντιχειρες μου παρελυσαν σαν να εκλεισαν, ειλικρινα σας μιλαω δεν μπορουσα να πιασω το κινητο να παρω τη μητερα μου να ερθει γρηγορα στο σπιτι, ενιωθα παλι να σβηνω με ενα βαρος στο στηθος και μια ταση παλι λιποθυμιας, το πιο τρομακτικο ηταν που οι αντιχειρες εκλεισαν και δε κουνιοντουσαν με τιποτα. Παλι σε χρονο μηδεν κατεβασα 2 αναβραζοντα και τα επινα πριν καλα καλα λιωσουν απο τη τρομαρα μου, μεχρι να ερθει η μητερα μου που εμενε 3 λεπτα μακρια απο μενα, συνηλθα. Ημουν και μονη με τη μπεμπα και τρομαξα πολυ. Γενικα δεν εχει χρειαστει να μου βαλουν ποτε ασβεστιο ενδοφλεβια στο νοσοκομειο αλλα μου εχουν τυχει αυτες οι δυο φορες που δεν θα ξεχασω ποτε.. Χρυσα σ ευχαριστω και σενα που εγραψες τη δικη σου ιστορια, πραγματικα παιρνω κουραγιο και σας θαυμαζω για τη θετικη σας σκεψη, ελπιζω κ εγω γρηγορα να συνηθισω την κατασταση και να σταματησω να κλαιω την μοιρα μου. Αυτο με την μεταμοσχευση ειναι πραγματι πολυ ελπιδοφορο η εστω πολυ καλο θα ηταν αν τελικα υπηρχε συνθετικη παραθορμονη σε χαπι που θα ειναι πλεον ασφαλες να το παιρνουμε οπως ακριβως κανουμε κ με τη θυροξινη. Μακαρι... Κοριτσια χαιρομαι πολυ που σας γνωρισα απ ο,τι καταλαβα ειστε μαλλον απο Αθηνα, εγω ειμαι απο Μυτιληνη, μακαρι να ειμασταν πιο κοντα και να μπορουσαμε να γνωριστουμε και προσωπικα. Ειναι ο αντρας μου ομως απο Αθηνα και ερχομαστε κατα καιρους και φυσικα τωρα με την ιστορια του θυροειδη θα την επιστεπτομαι συχνα για τα σπινθηρογραφηματα. Ειμαι καθηγητρια πληροφορικης τα τελευταια 10 χρονια εδω στο νησι, σε λιγες μερες θα κλεισω τα 36 και αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε αδεια ανατροφης. Αυτα τα λιγα για μενα, ετσι για να γνωριζομαστε λιγο καλυτερα. Ξεχασα να πω οτι κ μενα ο καρκινος ειχε διηθησει τη καψα και μου αφαιρεθηκαν και 16 λεμφαδενες απο τους οποιους οι 4 ειχαν μετασταση. Επισης τελικα ο οζος αποδειχτηκε οτι δεν ηταν μονο ενας αλλα ειχα 5 που αν θυμαμαι καλα οι 4 ηταν καρκινος. Και ο χειρουργος μετα την επεμβαση ειπε λανθασμενα τελικα οτι ολα οκ με τους παραθυροειδεις οτι καταφερε δηλαδη και τους εσωσε πραγμα που τελικα δεν ισχυε και ειπε επισης οτι δυσκολευτηκε με την αφαιρεση του θυροειδη επειδη ανατομικα ο θυροειδης μου ηταν πολυ κολλημενος στη τραχεια, κατι τετοιο.. Επειδη λοιπν ο καρκινος ηταν αρκετα προχωρημενος μου εδωσαν 120mCi ιωδιο, νομιζω οτι ειναι σχετικα μεγαλη δοση, ελπιζω τουλαχιστον να τα εκαψε ολα οσα επρεπε. Αυτα... Σας καληνυχτω και ευχομαι το καλυτερο για ολες μας! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Geocha οι κρισεις που επαθες σιγα σιγα θα αραιωνουν και θα εξαφανιστουν τελειως.Σκεψου οτι ο οργανισμος χρειαζεται μια περιοδο προσαμρογης στα νεα δεδομενα.Παρατηρησε μονο αν νοιωθεις μουδιασματα λιγο πριν ή μολις ξεκιναει η περιοδος γιατι σε μενα ετσι συμβαινει.

Οταν αρχιζεις να μην νοιωθεις καλα μην πανικοβαλεσαι γιατι δεν θα σου συμβει τιποτα παρε ενα ασβεστιο , ηρεμησε και ανεπνεε μεσα σε χαρτινη σακκουλα, αυτο βοηθαει γιατι εισπεεις το διοξειδιο του ανθρακα που εκπνεεις και λογω καποιας αντιδρασης στο αιμα υπαρχει περισσοτερο ελευθερο ασβεστιο παρα δεσμευμένο στο αιμα.

Οπως ειπε η Χρυσα δεν θελουμε υψηλο ασβεστιο αλλα λιγο πανω απο το κατωτερο οριο, 8.5-9 ειναι μια χαρα για μας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα χαπια ασβεστιου βοηθανε αλλα οχι τοσο οσο νομιζεις.Ο οργανισμος οταν του δωσεις μια μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου απορροφαει ενα μερος και το υπολοιπο το αποβαλλει.Αντιθετα το ασβεστιο στις τροφες απορροφαται πολυ περισσοτερο.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και απο εμενα :) παντα με υγεία!!Ευχομαι δύναμη σε όλους οσους αντιμετωπίζουν δυσκολίες .....και να θυμομαστε ότι μεσα απο καθε δυκολία ανακαλύπτουμε πόση δύναμη τελικά ειχαμε μεσα μας!!!

Αγαπητη Mary78 μετα απο διαγνωση θυλωδη CA θυροειδούς με εξοθυροειδικη επεκταση εκανα και εγω ιωδιο 100mCi τον Ιουλιο που μας περασε. Διαβασα πιο πανω οτι εκανες παιδακι 3 χρονια μετα....εμενα η ενδοκρινολογος μου δινει το πρασινο φως απο τωρα για τον Αυγουστο (1 χρονο μετα δηλαδη απο το ιωδιο).Εσενα γιατι 3 χρονια μετα;;;Μηπως κατι δε μου εχει πει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...