Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      20/05....άλλες 10 μέρες αναμονή....ουφ! 10 μέρες η εμβρυομεταφορα αναμονή...7 μέρες τα μικροβιολογικα που ήταν κλειστά...τώρα άλλες 10 μέρες...αλλά οκ θα περάσουν...μου είπαν να μην κάνω άλλη χοριακη. Μήπως να κάνω τη Δευτέρα μόνη μου να δω που βρίσκομαι?

      να μην κάνει τπτ! είναι μια χαρά! υπομονή 

      πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εκεί θα κάτσει,στη ζεστασιά της μανουλας του❤️Είναι φυσιολογικό πάντως να ζοριζεσαι και εσύ και το μωρό όσο περνάει ο καιρός.Δεν έχει αρκετό χώρο για να κινηθεί,γι αυτό και οι κλωτσιές 

      τώρα 2 μέρες δεν αναπνέω κ καλα το βραχύ! δλδ μέχρι να κοιμηθώ μ φταίνε όλα , βουλώνει η μύτη , πονάω δεξιά , πονάω αριστερά ! χαχαχ χθες κάποια στιγμή βόγκηξα στον υπνο μ! χέστηκε πάνω τ ο άντρας μ νόμιζε γεννάω ! άστα…έχει πάει ήδη τσάντες στο αμαξι , τα χει όλα έτοιμα , ξεβρακωτη θα με σηκώσει να φύγουμε ! έχει και προτίμηση στην ώρα, λέει να είναι βράδυ να μην έχει κίνηση γιατί μέρα θα κάνουμε 1,5 ώρα να πάμε από πειραια στο μαιευτηριο !🤣

      • Μου αρέσει 1
      • Χαχα 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Μπράβο ρε Liveloula! Τέτοια να ακούω! Πολύ χαίρομαι που απέβαλες το άγχος! Elleg δεν μας κουράζεις καθολου. Μην το ξαναπείς. Περιμένουμε νέα σου. Λογικά ο γιατρός σου θα σου πει να προγραμματίσεις το συντομότερο χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να εισται καλα βρε κοριτσια που μου δινετε θαρρος...ηδη μιλησαμε για χειρουργειο και αφου κανουμε χαρτογραφηση λεμφαδενων θα προχωρησουμε....liveloula μακαρι να παν ολα καλα κ να ξεμπερδευω γρηγορα αλλα αυτο με τις εξετασεις θα με σκαει καθε φορα ειμαι σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Elleg to θηλώδες είναι το ''καλύτερο'' που μπορεί να σου τύχει Έχει την καλύτερη αντιμετώπιση. Και για τους λεμφαδένες μη σκας. Έχουμε 100 τόσους νομίζω στο σημείο αυτό. Και τρεις-τέσσερις να έχουν προσβληθεί δεν γίνεται κάτι. Θα τους αντικαταστήσουν οι υπόλοιποι. Ο χειρουργός είναι καλός; Έχεις ακούσει καλά λόγια;

Link to comment
Share on other sites

Μου τον συστησε ο γιατρος μου...ακουσα καλα λογια ο γιατρος τον συστηνει με κλειστα ματια για λεμφαδενικο καθαρισμο, στο νοσοκομειο ειναι οχι ιδιωτικο....βρε κοριτσια εφαγα ολα τα site διαβαζοντας γι αυτο, τι σημαινει καλη προγνωση με 10η επιβιωση?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε πας σε καλά χέρια...

όταν μιλούν οι γιατροί για καρκίνο βγάζουν κάποιες κλίμακες. Δλδ προβλέπουν το σίγουρο δυνατό διάστημα που κάποιος δεν θα έχει πρόβλημα επιβίωσης με τον καρκίνο. Βέβαια στον συγκεκριμένο καρκίνο του θυρεοειδούς όλα αυτά είναι περιττά να τα σκέφτεσαι γιατί δεν υπάρχει κίνδυνος να πεθάνει κάποιος εφόσον ακολουθήσει τις διαδικασίες. Μην λαμβάνεις καν υπόψη σου αυτές τις κλίμακες. Κ εγώ θυμάμαι, όταν είχα ξεκινήσει να ψάχνω στο ίντερνετ, έβρισκα αυτό το 10ετής επιβίωση και φρίκαρα. Με τον καιρό κατάλαβα βέβαια ότι είναι απλώς τυπική κατάταξη. Μην ψάχνεις στο ίντερνετ γιατί θα παλαβώσεις. Καλύτερα να ρωτάς εδώ. Κ εγώ έτσι έψαχνα και μου είχε γίνει χειρότερη αρρώστια από αυτό που είχα. Επίσης, δεν έχει κάθε άτομο τη δυνατότητα να διαχειριστεί με ψυχραιμία τις πληροφορίες που διαβάζει, ειδικά όταν βιώνει την πάθηση το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας! Ειμαι νεα στο φορουμ και προσφατως διαγνωσθεισα με θηλωδη καρκινωμα θυρωειδους. Εχω οζο εδω και λιγα χρονια, η πρωτη παρακεντιση πριν δυο χρονια βγηκε καθαρη, αλλα στην τελευταια διαπιστωθηκε θηλωδες καρκινωμα οπως σας ειπα. Τωρα ειμαι στην αναζητηση ειδικου χειρουργου. Ψαχνω και στην Θεσσαλονικη αλλα και στην Αθηνα. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερουμε εδω ονοματα γιατρων. Στη Θεσσαλονικη, που με βολευει και περισσοτρο λογω αποστασεως, υπαρχουν μερικοι πολυ καλοι που χειρουργουν ιδωτικα αλλα η τιμη τους ειναι αρκετα υψηλη. Μου εχουν πει και για καποιον καθηγητη πολυ καλο που χειρουργει στο Αρεταιειο (δεν αναφερω το ονομα του επειδη δεν γνωριζω αν επιτρεπεται εδω στο φορουμ). Αν καποιος απο σας τον γνωριζει ή μπορει να μου προτεινει καποιον αλλον, θα ημουν ευγνωμων να τον ακουσω. Σας ευχαριστω, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στα κορίτσια

Sonia μου το ελπιζω να πανε όλα καλα ,τουλάχιστον μου εφυγαν οι φοβιες δεν μπορω άλλο να αναλώνομαι σε αυτές τελος :)

elleg μου αν διαβασεις μεσα στο forum θα δεις ότι κάθε κοπελα ακολουθει το προτοκολλο του γιατρου της ,υπηρξαν ατομα από ότι θυμαμαι που εκαναν μαγνιτικη στο κεφαλι ,εγω αν και ειχα μεγαλο οζο δεν εκανα μαγνιτικη είναι καθαρα θεμα γιατρου ,αν πας σε άλλο ισως σου πει ότι δεν χρειαζεται ,συγκεκριμενο προτοκολλο θα ακολουθήσεις μετα το χειρουργειο ,δηλαδή θα κοψεις το χαπι το αλατι θα κανεις ιωδιο και μετα σπινθηρογράφημα ,σχεδόν ολοι μας αυτά κανουμε .

Αν είχαμε δεκαετή επιβίωση δεν θα ημασταν ολες τοσο θετικες.Ολοι οι γιατροι μου ειπαν ότι από αυτόν τον καρκινο δεν προκεται να πεθανω ,συγκεκριμενα οσους ρωτησα δεν εχει πεθανει κανενας ασθενης τους από θυλωδες η θυλακιωδες καρκινο ,απλα κανεις μια ζωη εξετασεις ..ειπαμε εχουμε το στιγμα του καρκινοπαθή ,το στιγμα όμως μονο τιποτα άλλο :)

Ότι χρειαστείς μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα ,δεν μας κουραζεις καθολου

angelstel περαστικα σου ,εμενα με χειρουγησε ο Γκ..... χειρουργει στο Αχεπα,καπου ακουσα ότι πηρε συνταξη ,ισχυει ?Λενε ότι είναι πολύ καλος ,εγω ειχα για ένα μηνα θεματακι με τη φωνη μου ( θεματαρα για την ακριβεια) αλλα τωρα μια χαρουλα φωναζω επανηλθε δριμυτερη μετα το μηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα. Ειναι πρωτη φορα που γινομαι μελος σε φορουμ και ελπιζω μεσα απο το προβλημα μου να βοηθησω αλλα και να βοηθηθω.. Τον Αυγουστο του 2013 και 2 μηνων εγκυος στο πρωτο μου παιδι, μετα απο τον προγεννητικο ελεγχο που εκανα ανακαλυψα οτι εχω οζο μεγεθους περιπου ενος εκατοστου με υποπτα χαρακτηριστικα. Η παρακεντηση εδειξε θηλωδες καρκινωμα με αποτελεσμα να πρεπει να χειρουργηθω κατα τις οδηγιες της ενδοκρινολογου μου αμεσως μετα της γεννα. Στις 20 Μαιου 2014 λοιπον και ακριβως 39 μερες μετα τη γεννηση της κορης μου, χειρουργηθηκα στην Ευρωκλινικη και απο εκεινη τη μερα αρχισε για μενα ο γολγοθας του υποπαραθυρεοειδισμου μιας και κατα την αφαιρεση του θυρεοειδη μου αφαιρεθηκε και ενας παραθυρεοειδης αλλα και τμηματα απο αλλους 2 παραθυροειδεις.. Το θεμα ειναι οτι ο χειρουργος μου δεν ειχε ιδεα γι αυτο και το μαθαμε οταν βγηκε η βιοψια. Αποτελεσμα? Να παιρνω μεχρι και σημερα συμπληρωματα ασβεστιου και βιταμινης D! Η παραθορμονη μου ολο αυτο το καιρο ειχε σκαμπανεβασματα μεχρι που πριν 3 μερες μετα απο αιματολογικο ελεγχο που εκανα βγηκε μη ανιχνευσιμη... :( Περιττο να σας πω οτι απο τοτε τα εχω βαψει μαυρα και ειμαι τρομερα απογοητευμενη και θυμωμενη με την απροσεξια του χειρουργου.. Διαβαζω σα τρελη πληροφοριες σχετικα με τον υποπαραθυρεοειδισμο ολους αυτους τους μηνες και ο φοβος αλλα και το αγχος σχετικα με αυτα που διαβαζω δε περιγραφονται.. Δε φτανει που ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη με αποκολληση πλακουντα και ακινησια μηνων, δε φτανει η διαγνωση καρκινου σε μια περιοδο οπου θα επρεπε να πλεω σε πελαγη ευτυχιας λογω του πρωτου μου μωρου και αντι αυτου σκεφτομουν τον καρκινο...εχω τωρα λοιπον να αντιμετωπισω και το προβλημα του ασβεστιου γα την υπολοιπη ζωη μου με κινδυνο φυσικα να δημιουργηθει προβλημα στα νεφρα μου καποια στιγμη.. Δεν ξερω παιδια...εχω απογοητευτει πολυ...δεν θα επρεπε απ ο,τι εχω διαβασει να γινονται πλεον τετοια λαθη μιας και η επιστημη εχει προχωρηει πολυ και το ποσοστο τετοιων επιπλοκων ειναι σχεδον μηδαμινο!

Παιρνω κουραγιο απο τη μικρη μου η οποια ειναι η μονη που με βοηθα να σκεφτομαι θετικα αλλα εχω πολυ θυμο μεσα μου.. Εχω μουδιασματα, μια φορα οι αντιχειρες μου παρελυσαν και δεν ηξερα τι να κανω.. Δε ξερω πως θα εξελιχθει ολο αυτο..δε ξερω τι με περιμενει.. Συνεχεια σκεφτομαι τι θα γινει αν παθω καμια κριση υπασβεστιαιμιας και δεν ειναι κανεις τριγυρω να με βοηθησει..

Εχει τυχει σε κανεναν/καμια απο σας το ιδιο προβλημα μετα απο θυρεοειδεκτομη?

Ευχαριστω που με ακουσατε..

Link to comment
Share on other sites

angelstel επειδη ολα σε μενα αντιμετωπιστηκαν στη Θεσ/κη στο Θεαγενειο σου στελνω προσωπικο μηνυμα για το τι σου συστηνω.

geochaλυπαμαι για ολα αυτα που σου συμβαινουν!!Εμενα στην εγχειρηση τους ξανατοποθετησε τους παραθυρεοειδεις ο χειρουργος(ειναι σαν φακες)και μετα την εγχειρηση μονο για ενα μηνα επαιρνα 1000 μιλ ασβεστιο,μεχρι να ξεσοκαριστουν και να αρχισουν να λειτουργουν παλι.

Εγω αυτο με τα δαχτυλα και την παραλυση το επαθα την επομενη της εγχειρισης και μου εβαλαν ορο και φυσικα χαπια ασβεστιου.Γι αυτο θελει πολυ καλο ψαξιμο εμπειρου χειρουργου.Απ`οτι καταλαβα πρεπει διαρκως να παιρνεις ασβεστιο!!Θα πω σε μια φιλη που εχει το ιδιο προβλημα να μπει στο φορουμ να σου δωσει συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις.Εμεις ειμαστε εδω γιατι χαιρομαστε αν εστω και λιγο μπορεσουμε να προσφερουμε μια μικρη βοηθεια,γιατι οταν το περναγαμε εμεις,κανεις απο τους γιατρους δεν μας εξηγουσε πολλα!!Δεν θελουμε να βρεθειτε κι εσεις σε αυτη τη θεση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...