Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας, κοριτσια! Να ρωτησω κι εγω κατι. Μηπως πρεπει να παιρνουμε απο τωρα αρκετο ασβεστιο, πριν χειρουργηθουμε? Οχι σε χαπια, βεβαια, αλλα απο τροφες. Θα βοηθησει καθολου? Και κατι ακομα. Το αν εχει γινει μετασταση στους λεμφαδενες φαινεται απο τον υπερηχο ή χρειαζεται κι αλλη πιο ειδικευμενη εξεταση. Ρωτω επειδη σε σενα ειπε ο γιατρος οτι δεν υπαρχει μετασταση χωρις να μου κανει καποια αλλη εξεταση.

Ναι απο τον υπηρεχο ειδε τους λεμφαδενες και καναμε βιοψια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μενα ο Καλοβιδουρης μου ειχε κανει τον υπερηχο και ειδε οτι ειχε διηθησει την καψα και οτι ειχε περασει και στους κοντινους λεμφαδενες. Και ηταν ετσι οντως. Mary78 και Xrysa ηθελα να σας ρωτησω..τα νυχια μου ολο αυτον τον καιρο δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση, ξεφλουδιζουν και σπανε πολυ ευκολα, παιζει ρολο ο υποπαραθυροειδισμος σε αυτο? Επισης εχω ενα μονιμο πονο στον δεξι καρπο και γενικα καποιες στιγμες μεσα στη μερα θα νιωσω καποια ψιλομουδιασματακια στα χερια η κατι ψιλοσυσπασεις στους μυς της γαμπας ή στους βραχιονες.. Η μπορει να εχω μικροσυσπασεις στους μυς στο προσωπο αλλα πολυ μικρα και τα εχω σχεδον καθημερινα μεσα στη μερα. Εχετε κ εσεις τετοια? Κρατανε πολυ λιγο, καποια δευτερολεπτα ας πουμε..αλλα οτι τα εχω τα εχω, δε νομιζω οτι τα φανταζομαι..Επισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει τωρα με τον υποπαραθυροειδισμο και το ασβεστιο να πινουμε πολυ νερο και γενικα υγρα.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο Καλοβιδουρης μου ειχε κανει τον υπερηχο και ειδε οτι ειχε διηθησει την καψα και οτι ειχε περασει και στους κοντινους λεμφαδενες. Και ηταν ετσι οντως. Mary78 και Xrysa ηθελα να σας ρωτησω..τα νυχια μου ολο αυτον τον καιρο δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση, ξεφλουδιζουν και σπανε πολυ ευκολα, παιζει ρολο ο υποπαραθυροειδισμος σε αυτο? Επισης εχω ενα μονιμο πονο στον δεξι καρπο και γενικα καποιες στιγμες μεσα στη μερα θα νιωσω καποια ψιλομουδιασματακια στα χερια η κατι ψιλοσυσπασεις στους μυς της γαμπας ή στους βραχιονες.. Η μπορει να εχω μικροσυσπασεις στους μυς στο προσωπο αλλα πολυ μικρα και τα εχω σχεδον καθημερινα μεσα στη μερα. Εχετε κ εσεις τετοια? Κρατανε πολυ λιγο, καποια δευτερολεπτα ας πουμε..αλλα οτι τα εχω τα εχω, δε νομιζω οτι τα φανταζομαι..Επισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει τωρα με τον υποπαραθυροειδισμο και το ασβεστιο να πινουμε πολυ νερο και γενικα υγρα.

Ναι, κι εμένα για πολύ καιρό τα νύχια μου είχαν γίνει φλούδες αλλά επιτέλους φτιάξανε. Και όλα τα μουδιάσματα και οι συσπάσεις που περιγράφεις έχουν σχέση με το ασβέστιο, αλλά θα δεις ότι σιγά σιγά όσο ρυθμίζεσαι θα περιοριστούν μέχρι που θα σταματήσουν τελείως. Το να πίνεις νερά και υγρά γενικότερα είναι ούτως ή άλλως απαραίτητο, πόσο μάλλον τώρα που παίρνεις συμπληρωματικά το ασβέστιο (στα λέω εγώ που με το νερό σε πόσιμη μορφή είμαστε λίγο τσακωμένοι). Απλά για να περιορίσεις την απώλεια απ' τα ούρα και για να μη ζορίζονται και οι νεφροί, συζήτα με το γιατρό σου το ενδεχόμενο να πάρεις κι εσύ το diuren. Και σου λέω και πάλι, θα φτιάξει! Θα το δεις, σε λίγο καιρό θα είσαι εσύ εκείνη που παίρνει απ' το χέρι κάποιο νέο μέλος και θα του δείχνει τα βήματα για να ηρεμήσει! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλι στα πατωματα ειμαι...πηγα στον χειρουργο για να κανονίσουμε ραντεβού λαι μ εκανε χαλια...μου είπε οτι το οτι πηγε στους λεμφαδένες αυτο δείχνει μα ειναι πιο επιθετικό και υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες μεταστασης....

Καλή μου κατανοώ ότι αυτό που άκουσες είναι σαν κεραμίδα στο κεφάλι, αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις, είναι όπως σου τα είπαν τα κορίτσια, με έναν καλό λεμφαδενικό καθαρισμό θα ησυχάσεις και μετά θα έρθει και το ιώδιο και θα κάψει ό,τι μπορεί να έχει μείνει, και τον πιο μικρό! Πέρασα το ίδιο και ξέρω, μου αφαίρεσαν 25 και είχα σε πάνω απ' τους μισούς, αλλά είμαι μια χαρά, και ακτινογραφία θώρακος κάνω κάθε χρόνο, και υπέρηχους κλπ. Βάλε στο μυαλό σου μόνο ότι είναι ιάσιμο, μέσα στην ατυχία σου είσαι κι εσύ όπως και όλοι εμείς, τυχερή! Εσύ απ' την πλευρά σου θα κάνεις ότι μπορείς για να προετοιμαστείς ψυχολογικά για το χειρουργείο κι ο γιατρός σου απ' τη δική του θα κάνει ότι μπορεί για να σου αφαιρέσει ό,τι ύποπτο δει στην επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

xrysa αναποδα εγραψα τις τιμες :) T4 1,50 και tsh 0,02 ....ισως χρειαζεται να χαμηλωσω και αλλο το χάπι ? δεν εχω βρει ακομα το γιατρο μου..

Δεν νομίζω να χρειάζεται, δεν πρέπει να φτάσεις στο απόλυτο μηδέν γιατί ζορίζεται η καρδιά. Καλύτερα όμως να το συζητήσεις με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εμένα για πολύ καιρό τα νύχια μου είχαν γίνει φλούδες αλλά επιτέλους φτιάξανε. Και όλα τα μουδιάσματα και οι συσπάσεις που περιγράφεις έχουν σχέση με το ασβέστιο, αλλά θα δεις ότι σιγά σιγά όσο ρυθμίζεσαι θα περιοριστούν μέχρι που θα σταματήσουν τελείως. Το να πίνεις νερά και υγρά γενικότερα είναι ούτως ή άλλως απαραίτητο, πόσο μάλλον τώρα που παίρνεις συμπληρωματικά το ασβέστιο (στα λέω εγώ που με το νερό σε πόσιμη μορφή είμαστε λίγο τσακωμένοι). Απλά για να περιορίσεις την απώλεια απ' τα ούρα και για να μη ζορίζονται και οι νεφροί, συζήτα με το γιατρό σου το ενδεχόμενο να πάρεις κι εσύ το diuren. Και σου λέω και πάλι, θα φτιάξει! Θα το δεις, σε λίγο καιρό θα είσαι εσύ εκείνη που παίρνει απ' το χέρι κάποιο νέο μέλος και θα του δείχνει τα βήματα για να ηρεμήσει! :)

Συμφωνώ απόλυτα σε ολα!Δώσε χρόνο στον οργανισμου σου να προσαρμοστεί στα΄νεα δεδομένα.Με τον καιρο θα σταματησουν τα μουδιασματα και τα τσιμπηματα.Ο καρπος σε ποναει λογω ασβεστίου ειναι φυσιολογικο σε λιγο θα σταματησει.Εγω ακομη και τωρα αν τυχει (πολυ σπανια ) να μην νοιωθω καλά το πρωτο συμπτωμα ειναι κοπωση και πονος στον καρπο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης καπου διαβασα οτι πρεπει να μετραμε το μαγνησιο και το φωσφορο. Ισχυει?

Το diuren εγω το παιρνω πρωι, δεν ειναι σαν τα αλλα διουρητικα που πηγαινεις καθε στην τουλετα και μιση ωρα.

Φώσφορο και μαγνησιο πρεπει να μετραμε γιατι οταν πεφτει το ασβεστιο πεφτει και το μαγνησιο και ανεβαινει ο φωσφορος οποτε εμεις θελουμε χαμηλο φωσφορο και ανεβασμενο μαγνησιο και ασβεστιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! Πω πω βρε κοριτσια τι ''βομβαρδισμο'' εχει δεχθει το φορουμ τις τελευταιες μερες?? Τι χαμος ειναι αυτος?? Ελπιζω ολα τα παλια μελη να ναι καλα και στα καινουρια ευχομαι περαστικα και πανω απ ολα ψυχραιμια!! Θα δειτε οτι σε λιγο καιρο ολα θα ναι παρελθον! Μετα το αρχικο σοκ -το οποιο ειναι απολυτως φυσιολογικη αντιδραση στο ακουσμα της λεξης καρκινος- θα δειτε με το περασμα του χρονου οτι ολα θα πηγαινουν καλα κι αυτο γιατι ο θηλωδης καρκινος του θυρεοειδους (οποιο υποτυπο κι αν εχει) ειναι ΙΑΣΙΜΟΣ και κανενας δεν εχει παθει τιποτα! Επισης δεν δινει μεταστασεις σε αλλα οργανα πλην των λεμφαδενων αλλα κι αυτο αντιμετωπιζεται οποτε μην τρομαζετε!! Να σας πω οτι στο εξωτερικο τον θηλωδη ca θυρεοειδους δεν τον θεωρουν καρκινο πλεον και τεινουν να ελαχιστοποιησουν τις περιπτωσεις ασθενων που θα λαμβανουν ιωδιο. Αυτα τα πολυ γενικα σας αναφερω, (οι παλιοι τα γνωριζουν πολυ καλα ) και ειμαι στη διαθεση σας για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, της οποιας πηγη θα ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και ενασχοληση με τον καρκινο θυρεοειδους λογω του οτι νοσησε μελος της οικογενειας μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...