Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

μαρια γιατι ο πυρηνικος διαφωνει με τα ενέσιμα? ρωτω γιατι ο δικος μου ενδοκρινολογος ειναι πολυ υπερ και μου πρότεινε να κάνω με τα ενεσιμα το τελικο σπινθηρογράφημα , οποτε ανησυχησα λιγακι που ο πυρηνικος σου δε συμφωνει
κοιτα ο ενδοκρινολογος μου και μενα ειναι υπερ τωρα ο πυρινικος επειδη ξερει οτι ειμαι αγχωδες κ ισως καποιες παρενεργειες γι αυτο. Παντως σημερα το ξανασυζητησαμε κ μου πε οτι αν το θελω δεν θα μου πει οχι απλα σαν πρωτη φορα μου ειπε οτι ειναι καλα να γινω μονη μου υποθυροειδικη. Ο ενδοκρινολογος μου ο ενας ειναι πολυ θετικος στην thyrogen ο αλλος οτι κ αν κανω λεει ειναι σωστο.

Ώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΟΤΙ Κ ΝΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΟ. ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ .
μην αγχωνεσαι εγω τρελαθηκα δεν μπορεις να καταλαβεις θα στα πω αλλη φορα αλλα αμα πας πισω στο φορουμ θα δεις τι συνεβηκε. Τωρα το θεμα εισαι εσυ περιμενε αποτελεσματα κ συνηθως αυτος που επηρεαζει λεμφαδενες ειναι ο θηλωδες. Ειναι θεραπευσιμος ασε να βγει η βιοψια κ σιγα σιγα θα παρεις κ συ τον δρομο που παιρνουμε ολες.

Ώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται, οταν η θυρεοεσφαιρινη ειναι υψηλη προεγχειρητικα, παει να πει οτι υπαρχει φοβος μεταστασεων στο μελλον?
η θυρεοσφαιρινη δεν μετραει προεγχειριτικα αλλα μετα απο την εγχειρηση και οταν εισαι σε φαση υποθυροειδισμου. Το ψηλα τι εννοεις?
Link to comment
Share on other sites

η θυρεοσφαιρινη δεν μετραει προεγχειριτικα αλλα μετα απο την εγχειρηση και οταν εισαι σε φαση υποθυροειδισμου. Το ψηλα τι εννοεις?

Περιμένω αποτελέσματα δεν ξερω ακομα...απλα ο γιατρος μου ειπε οτι θα τον αγχώσει λιγο αν ειναι υψηλη γιατι δείχνει κατα ποσον θα μας κανει μετάσταση. ..

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αποτελέσματα δεν ξερω ακομα...απλα ο γιατρος μου ειπε οτι θα τον αγχώσει λιγο αν ειναι υψηλη γιατι δείχνει κατα ποσον θα μας κανει μετάσταση. ..
μα προεγχειρητικα? Θυρεοσφαιρινη μου εκαναν στο ογκολογικο μετεγχειρητικα κ μου βγηκε το αποτελεσμα 2. Εφοσον ημουν κ υποθυροειδικη τωρα που παιρνω θυροξινη με ξαναβαμε ο ενδοκρινολογος να κανω γιατι ηθελε να την δει μαζι με το tsh. Δεν μου εκανε θυρειοσφαινη κανεις προ χειρουργειου. Προεγχειρητικα ειχα κανει καρκινικα αντισωματα κ ηταν ολα μεσα στα ορια. Δες το κ πες μου τι θα σου πει. ( για τον γιατρο σου εχω ακουσει τα καλυτερα) εμενα με βλεπει αλλος στην λσια εξισου καλος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα προεγχειρητικα? Θυρεοσφαιρινη μου εκαναν στο ογκολογικο μετεγχειρητικα κ μου βγηκε το αποτελεσμα 2. Εφοσον ημουν κ υποθυροειδικη τωρα που παιρνω θυροξινη με ξαναβαμε ο ενδοκρινολογος να κανω γιατι ηθελε να την δει μαζι με το tsh. Δεν μου εκανε θυρειοσφαινη κανεις προ χειρουργειου. Προεγχειρητικα ειχα κανει καρκινικα αντισωματα κ ηταν ολα μεσα στα ορια. Δες το κ πες μου τι θα σου πει. ( για τον γιατρο σου εχω ακουσει τα καλυτερα) εμενα με βλεπει αλλος στην λσια εξισου καλος

Οκ σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν θελω να σας ζαλιζω αλλα εσεις τα περασατε και ξερετε....ειμαι χαλια...ισως πιο πολυ η λεξη απο μονη της με φοβιζει τοσο....εχω πανικοβληθει και δεν λεει να φυγει...βλεπω το κοριτσακι μου και φοβαμαι στην σκεψη οτι ισως παθω κατι απο αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα διαβαζω αρκετο καιρο τις αναρτησεις. Πασχω απο θυρεοειδιτιδα απο τα 16 και πριν απο 2 μηνες εκανα εγχειρηση. Ολο αυτο το διαστημα των 29 χρονων ( ειμαι 45) ειχα αλλαξει αρκετους γιατρους.Αφορμη για το μηνυμα μου σταθηκε το μηνυμα της elleg και η ανησυχια της για την τιμη της θυρεοσφαιρινης. Βρεθηκα σε παρομοια θεση πριν απο μερικα χρονια οταν η τιμη της θυρεοσφαιρινης ειχε τριψηφιο νουμερο και ο γιατρος με πανικοβαλλε. Ομως πηρα και δευτερη και τριτη γνωμη και οπως μου εξηγησαν η μετρηση της θυρεοσφαιρινης αξιολογειται μονο μετα απο εγχειρηση αρα δεν θα επρεπε να ζητειται η μετρηση της σε ασθενεις που δεν εχουν κανει εγχειρηση. Απο τοτε περασαν περιπου 8 χρονια στη διαρκεια των οποιων οι οζοι μεγαλωναν παρολο που οι ορμονες ηταν σε φυσιολογικες τιμες οποτε ο γιατρος μου μου συνεστησε να τον βγαλω. Η βιοψια ηταν καλη και οι ορμονες ρυθμιστηκαν αμεσως. Elleg μην πανικοβαλεσαι ολα θα πανε καλα. Οποιο και να ειναι το αποτελεσμα των εξετασεων αντιμετωπιζεται.

Link to comment
Share on other sites

maria-chania....καλησπέρα , αν κατάλαβα είσαι και εσυ απο Κρήτη (όπως και εγω). Αν θελεις στείλε μου προσωπικο μήνυμα να μου πεις ποιος ενδοκρινολόγος σε παρακολουθεί .Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

elleg μην τα σκέφτεσαι γιατί στο τέλος θα τρελαθείς! Αφού είμαστε τόσοι άνθρωποι που σε διαβεβαιώνουμε ότι δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα! Στο εγγυώμαι προσωπικά ότι σε λίγους μήνες θα συνεχίζεις τη ζωή σου από κει που την άφησες. Η θυρεοσφαιρίνη δεν έχει καμία αξία προεγχειρητικά και απορώ πως το είπε αυτό ο ενδοκρινολόγος σου!!! Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και τα άλλα μέλη.

Μετατάσεις ξεμεταστάσεις θα πάρεις το δρόμο σου και όλα θα είναι μια χαρά. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει μεταστατικούς λεμφαδένες έχει παραπάνω κίνδυνο. Αυτό πυο τους προβληματίζει συνήθως είναι η διήθηση της κάψας. Γιατί υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί κάποιος 2η φορά ιώδιο, όχι ότι θα πάθει κάτι άσχημο...! Αλλά και εγώ που είχα διήθηση της κάψας μια χαρά είμαι. Πήρα το ιώδιο μου και προς το παρόν όλα οκ (έχουν περάσει 1 χρόνος και 9 μήνες από το χειρουργείο)!

Ψηλά το κεφάλι βρε, μη σε πιάνει πανικός. Μια ασθένεια είναι κι αυτή και με την κατάλληλη αντιμετώπιση όλα θα πάνε καλά. Άκου που σου λέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


elleg, οπως σου ειπα απο την αρχη, θα προχωραμε βημα βημα καθε φορα. Ειμασταν στο σταδιο πριν την παρακεντηση, τη καναμε, βγηκαν τα αποτελεσμετα, τωρα ξερουμε τι εχουμε αρα παμε στο επομενο βημα. Δρομολογειται η αντιμετωπιση του. Μην προτρεχεις....... ενα ενα βημα και σε μερικους μηνες (πανω κατω 1-2 χρονια αναλογα την περιπτωση) θα μιλας κι εσυ στα νεα μελη με την βεβαιοτητα οτι ολα περνουν και θα δινεις οδηγιες "χρησης" :D στα νεα μελη.

Ενημερωνε μας για τα βηματα που προτεινει ο γιατρος σου

ΥΓ: πιστεψε και υιοθετησε το μοτο της παρεουλας μας <<ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ>>


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλη χρονια σε ολες,να ειμαστε σιδερενιες

Εγω είμαι μια χαρα καλυτερα πραγματικα δεν γινεται .

Περιμενω να κανω το πρωτο σπινθηρογράφημα μου τον Απριλιο ,ελπιζω πως όλα θα πανε καλα :)

Εlleg μου θυμιζεις εμενα πριν την εγχειρηση ,αν και νομιζω ότι ειχα περισσοτερο πανικο

ακομα κι από σενα ,ειχα κι εγω μετασταση στους λεμφαδένες ,απλα στην δικη μου περιπτωση, ο οζος μου ειχε γινει θηριο ολοκληρο 2,3 cm φουλ καρκινακος ,όλα όμως δειχνουν να πηγαν καλα δεν αγχωνομαι πραγματικα καθολου ,αισθανομαι πιο ηρεμη από ποτε .

Θα ελεγα η πιο δυσκολη φαση σε ολη την διαδικασια ηταν η απομονωση 18 μερες μακρια από τα παιδακια μου ,που ρωτουσαν αν πεθανα .Ακομα καποιες φορες η μικρη ρωτάει αν ποναει η τομη ¨καθολου της λεω ,η μαμα είναι καλυτερα από ποτε και θα ζησει πολλα πολλα χρονια ακομα" Όταν όλα είναι περαστικα το αντιμετωπίζεις αλλιως εισαι πιο αισιόδοξος γιατι πιστεψε με η νικη είναι σιγουρη για ολες μας,την ρετσινια του καρκινοπαθή την εχουμε ,από τις συχνες εξετασεις κι ισως από καποια βλεματα λυπησης ,αλλα πραγματικα καθολου δεν με ενδιαφερει ,θα αγχωνομαι παντα λιγο με τις εξετασεις ...Ενταξη ,ενταξη επειδή ειπα να γραψω ολη την αληθεια θα αγχωνομαι παντα πολύ με τις εξετασεις αλλα μολις τελειωνουν θα επανέρχομαι παντα όπως ημουν πριν ,λιγες μερες αγχος δηλαδή και μετα επιστροφη στην υπεροχη καθημερινοτητα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μου, ξερεις ποσο χαιρομαι που σε ακουω, εεε???

Εlleg για την ιστορια να σου πω οτι η Liveloula ειναι απο τα πιο αγχωμενα ατομα (για να μην την βαλω στο Ν.1 αγχους) που ηρθε στην παρεα μας, οπως κι εσυ τωρα. Και την ακους?????

Αυτη ειναι η αληθεια....... περναει ο καρκινος του θυροειδη και στο διαβα του μας κανει δυνατους...... και μας μαθαινει να εκτιμαμε τη ζωη περισσοτερο.

Να θυμισω λιγο στα μελη κατι που ισως να μη γνωριζουν. Οι καρκινοπαθεις (για οσο διαστημα εχετε μαγαλο ποσοστο αναπηριας) δικαιουστε καποιες παροχες απο την κονωνια (ελαχιστες μεν αλλα υπαρκτες δε). Ψαξ'τε τις και εκμεταλλευτειτε τις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Elleg, καταλαβαινω το σοκ που εχεις υποστει,σιγουρα δεν ειναι ευκολο!!Αλλα να ξερεις οτι ο θηλωδης ειναι ενας τυπος θεραπευσιμος!!Το ραδιενεργο ιωδιο δεν θα αφησει ΤΙΠΟΤΑ!!!Θα θεραπευτεις 100%!!!Οπως ολοι μας,ασχετως διηθησεων και λεμφαδενικων μεταστασεων!!!Η Ars,εχει πολυ δικιο για την θυρεοσφαιρινη!!Δεν εχει καμια αξια πριν αλλα μονο μετα την θεραπεια και μαλιστα πολλους μηνες μετα την θεραπεια θα πρεπει να ειναι κοντα στο μηδεν!!

Εμενα και προεγχειρητικα αλλα και πριν το ιωδιο ηταν πολυ μεγαλο το νουμερο και τωρα στο μηδεν!!!Εμεις ολοι δεν γνωριζαμε και νομιζαμε οτι επειδη εχουμε καρκινο θα πεθανουμε,ενω δεν ειναι ετσι!!! ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ η μια με την αλλη ,αλλα και επιστημονικα!!!!Εγω μιλησα και με πολλους καθηγητες στη Γερμανια,το ιδιο μου ειπαν ΟΛΟΙ!!!!

Ειναι κριμα να σε παρει απο κατω ψυχολογικα,μια ασθενεια ΙΑΣΙΜΗ!!!!!!

Liveloula,πολυ χαιρομαι για σενα,μπραβο!!Ολα θα πανε καλα και τον Απριλιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...