Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ευχαριστω κοπελα μου.ars εγω θα παρω 85 μλκ ιωδιο αυτο τωρα ειναι αρκετο η θα παω ξανα κ ξανα. Σημερα μολις εμαθα οτι στην κυπρο δεν εχουμε pet scan . Εχω μεινει κουκος.. λεει οτι υπαρχει εν μηχανημα στα κατεχομενα. Κατα τα αλλα η ελλαδα πλευρα η ισραηλ οπου θελει ο καθενας.

εγώ με διήθηση κάψας και 3-4 εστίες πήρα 70 μιλικιουρί. Είναι αντιστρόφως ανάλογο. Στους πολύ μεγάλους όζους δίνουν μικρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ με διήθηση κάψας και 3-4 εστίες πήρα 70 μιλικιουρί. Είναι αντιστρόφως ανάλογο. Στους πολύ μεγάλους όζους δίνουν μικρή ποσότητα.

Ars καλημερα κρυολογησα και μν τυχον δεν με αφησπυν να κανω την θεραπεια? Ο καρκινος μου ηταν 4 χιλ . Δεν ειναι μεγαλη η ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 4 χιλιοστά;; τίποτα! εμένα ο μεγαλύτερος ήταν 1 εκατοστό για αυτό προφανώς πήρα μικρότερη δόση.

Χμμμ με το κρυολόγημα είναι ήδη πεσμένο το ανοσοποιητικό....ειδικά αν έχεις και πυρετό. Δεν ξέρω πραγματικά. Καλύτερα θα ήταν πάντως να το ανέβαλες μια βδομαδούλα. Θα σου πουν βέβαια και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας! Να ρωτησω και παλι κατι. Η χαρτογραφηση λεμφαδενων για ποιο λογο χρειαζεται? μπορει να δειξει αν υπαρχει εκει μετασταση? Ρωτω επειδη εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν εχω κανει μετασταση στους λεμφαδενες, χωρις ομως να μου κανει εκει παρακεντιση. Πως ειναι σιγουρος οτι δεν εγινε μετασταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας! Να ρωτησω και παλι κατι. Η χαρτογραφηση λεμφαδενων για ποιο λογο χρειαζεται? μπορει να δειξει αν υπαρχει εκει μετασταση? Ρωτω επειδη εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν εχω κανει μετασταση στους λεμφαδενες, χωρις ομως να μου κανει εκει παρακεντιση. Πως ειναι σιγουρος οτι δεν εγινε μετασταση?

Λοιπόν, 1) ό,τι ύποπτο για κακοήθεια υπάρχει στην περιοχή φαίνεται με τον υπέρηχο.

2) Εάν ένας γιατρός δει ύποπτο όζο ή/και λεμφαδένα ζητάει να γίνει επιπλέον fna (=κατευθυνόμενη παρακέντηση δλδ με το ένα χέρι κρατά το ντόπλερ (αυτό που ακουμπούν πάνω μας για να σκανάρουν την περιοχή) το οποίο έχει πάνω του κάμερα και με το άλλο χέρι παρακεντά αυτό που του δείχνει η κάμερα στην οθόνη.

3) αν η παρακέντηση δείξει καρκίνο στον θυρεοειδή γίνεται χειρουργική αφαίρεσή του.

4) Αν όμως δείξει και προσβεβλημένους λεμφαδένες ο χειρουργός στέλνει τον ασθενή για χαρτογράφηση λεμφαδένων. Δλδ γίνεται ξανά υπέρηχος όπου ο ακτινολόγος κάνει ένα σχεδιάγραμμα της περιοχής με τους καλούς και τους κακούς λεμφαδένες (έχουμε πάαααρα πολλούς σε εκείνο το σημείο και σχηματίζουν αλυσίδες) ώστε κατά τη διάρκεια του χειρουργείου να χρησιμοποιηθεί αυτό το σχεδιάγραμμα για να μην γίνει λάθος και αφαιρέσει λάθος λεμφαδένες.

Αυτά σε γενικές γραμμές-αν έχω κάνει κάποιος λάθος ας με διορθώσουν και οι παλαιότερες. Κάθε γιατρός έχει το σύστημά του όμως συνήθως έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι νεος 25 χρονων και δυστυχως ο θυρεοειδης μου με εμπλεξε σε ιστοριες!!! Προσφατα ο ενδοκρινολογος μου ανακοινωσε οτι πρεπει να κανω ολικη θυροειδεκτομη....Να αναφερω οτι εδω και 2 χρονια εχω δυο οζους εναν σε καθε λοβο....ενας κυστικος και εναν αλλον χαμηλης ηχογενειας...Το 2013 εκανα παρακεντιση βγηκαν αρνητικοι για κακοηθεια (ο κυστικος δεν τον απασχολησε αλλα στον αλλον ειχε κατι οξυφιλα...αλλα περιμενε την εξελιξη του)....Περσι μειωθηκαν και οι δυο σε μεγεθος....Τωρα ομως αυξηθηκαν παλι (ο κυστικος 7,7 χιλ., ο αλλος 18,3 χιλ.)....Να αναφερω οτι αιματολογικα ειναι οκ....Οπως λεει στο υπερηχογραφημα δεν εμφανιζω τπτ το ανησυχητικο εκτος απο αυτους τους 2 οζους και λεει οτι ειναι καλοηθεις....Μου προτεινε αυτην την λεπτη αλλα σοβαρη επεμβαση ως μονη λυση....αφου φοβαται μηπως στο μελλον ο οζος με τα οξυφιλα γινει καρκινος...Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε.....εσεις που κανατε την εγχειρηση στην Θεσ/νικη, με ποιον γιατρο και ποσο κοστισε? Ο γιατρος παντως μου προτεινε να παω Αγιο Λουκα με καποιον Χ.Κωνστανταρα ή ΑΧΕΠΑ....Στο ιδιωτικο λεει εχουν πειρα....και δεν θα εχεις πολλες επιπλοκες.....για το δημοσιο.....δεν ξερεις λεει που θα πεσεις και αν θα κανουν καλη δουλεια.... Λοιπον...ακουω γνωμες....Α! Και συγνωμη αν εγινα κουραστικος... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι νεος 25 χρονων και δυστυχως ο θυρεοειδης μου με εμπλεξε σε ιστοριες!!! Προσφατα ο ενδοκρινολογος μου ανακοινωσε οτι πρεπει να κανω ολικη θυροειδεκτομη....Να αναφερω οτι εδω και 2 χρονια εχω δυο οζους εναν σε καθε λοβο....ενας κυστικος και εναν αλλον χαμηλης ηχογενειας...Το 2013 εκανα παρακεντιση βγηκαν αρνητικοι για κακοηθεια (ο κυστικος δεν τον απασχολησε αλλα στον αλλον ειχε κατι οξυφιλα...αλλα περιμενε την εξελιξη του)....Περσι μειωθηκαν και οι δυο σε μεγεθος....Τωρα ομως αυξηθηκαν παλι (ο κυστικος 7,7 χιλ., ο αλλος 18,3 χιλ.)....Να αναφερω οτι αιματολογικα ειναι οκ....Οπως λεει στο υπερηχογραφημα δεν εμφανιζω τπτ το ανησυχητικο εκτος απο αυτους τους 2 οζους και λεει οτι ειναι καλοηθεις....Μου προτεινε αυτην την λεπτη αλλα σοβαρη επεμβαση ως μονη λυση....αφου φοβαται μηπως στο μελλον ο οζος με τα οξυφιλα γινει καρκινος...Θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε.....εσεις που κανατε την εγχειρηση στην Θεσ/νικη, με ποιον γιατρο και ποσο κοστισε? Ο γιατρος παντως μου προτεινε να παω Αγιο Λουκα με καποιον Χ.Κωνστανταρα ή ΑΧΕΠΑ....Στο ιδιωτικο λεει εχουν πειρα....και δεν θα εχεις πολλες επιπλοκες.....για το δημοσιο.....δεν ξερεις λεει που θα πεσεις και αν θα κανουν καλη δουλεια.... Λοιπον...ακουω γνωμες....Α! Και συγνωμη αν εγινα κουραστικος... :)

Καλημερα Λαζο. Συνηθως οι γιατροι που μας παρακολουθουν ξερουν ποτε πρεπει να καταφυγουν στην εσχατη λυση που ειναι η αφαιρεση του αδενα. Και ειμαι σιγουρη πως ο γιατρος σου αποφασισε το καλυτερο για σενα.

Το χειρουργειο ειναι λεπτο μεν αλλα απλο (ρουτινας) καθως και η αναρρωση.

Εγω χειρουργηθηκα στο ΑΧΕΠΑ το 2009 απο ιδιωτη γιατρο, μου κοστισε ελαχιστα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον χειρουργο. Δυστυχως εμαθα οτι συνταξιοδοτηθηκε και γι αυτο δεν μπορω να σου τον προτεινω. Αν διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες, πολλα μελη εχουν καταγραψει την εμπειρια τους.

Φυσικα θα ακολουθησουν και προτασεις.

Ευχομαι να πανε ολα καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Λάζο!!

Εγώ είμαι από Αθήνα αλλά θα σπεύσουν άλλα μέλη να σου προτείνουν λύσεις. Το μόνο που θα ήθελα να σου πω εγώ από την εμπειρία μου στο Δημόσιο είναι ότι τα πάντα είναι σχετικά, η προσωπική μου γνώμη είναι όμως πως αν είναι κάποιος λογικά έχει περισσότερη εμπειρία είναι ο δημόσιος ιατρός που έχει άπειρα χειρουργεία πάσης φύσεως. Ο δικός μου ήταν ειδικός στο έντερο, όμως ήταν τόσο έμπειρος που ο θυροειδής για αυτόν ήταν ρουτίνα. Και έκανε πολύ καλή δουλειά. Βέβαια αν κάποιος έχει κάμποσες χιλιάδες ευρώ και μπορεί να τα διαθέσει σε ένα ιδιώτη ενδοκρινών αδένων που θα σε έχει σε πεντακάθαρο πολυτελές δωμάτιο κτλ. οκ, πάσο. Πάντως επειδή έχω κάνει χειρουργεία και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο νοσοκομείο η δεύτερη εμπειρία ήταν απείρως καλύτερη.

Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω αφού οι παρακεντήσεις είναι καθαρές, δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη;; Μην προχωρήσεις σε επέμβαση χωρίς να σε διαβεβαιώσουν 2 και 3 ιατρικές γνώμες.

Όλα αυτά φιλικά! Και πάλι καλώς ήλθες!

Υγ.: Georgiamami καλημέρα! Τα γράψαμε ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Λάζο!!

...........

Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω αφού οι παρακεντήσεις είναι καθαρές, δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη;; Μην προχωρήσεις σε επέμβαση χωρίς να σε διαβεβαιώσουν 2 και 3 ιατρικές γνώμες.

Όλα αυτά φιλικά! Και πάλι καλώς ήλθες!

Υγ.: Georgiamami καλημέρα! Τα γράψαμε ταυτόχρονα!

Καλημερα Ars.

Eχεις δικιο για τη 2η και 3η γνωμη.

Εχουν δει πολλα τα ματια μας εδω μεσα.

Λαζο, οτι χρειαστεις ειμαστε στη διαθεση σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....georgiamami και Ars! Καθε απαντηση ευσπροσδεκτη! Εσεις ειχατε παρενεργειες μετα την επεμβαση αυτη? Γιατι στο Internet....διαβαζω πολλα και τραγικα!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παρενέργειες;; Πχ μόνιμη απώλεια φωνής κτλ; Αν εννοείς αυτό όντως μη δίνεις σημασία. Πρέπει να ναι τελείως άσχετος κάποιος για να χάσεις τη φωνή σου. Προσωπικά, από άποψη χειρουργική δεν είχα κανένα θέμα. Ένα βράχνιασμα για ένα διάστημα λόγω του ότι δεν έβαλα διπλό μαξιλάρι όταν κοιμόμουν με αποτέλεσμα να μείνουν κάποια πήγματα αίματος στην περιοχή. Γενικά για τον ασθενή η επέμβαση δεν είναι τίποτα φοβερό. Σαν να χεις ελαφρύ πονόλαιμο θα νιώθεις.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειπα 4 αδερφια για να πω οτι ετυχε στους 3 απ τους 4 μας. ναι το καταλαβα οτι σκεφτοσουν το τσερνομπιλ και γι αυτο ρωτησες δεκαετια.. τι να πω..δε ξερω..

Και εγω καπως ετσι με την αδελφή μου. Εκείνη γεννημένη το 1978 και εγω το 1980. Μεγαλώσαμε Αθηνα μεχρι το 1989.Και οι 2 μας διαγνωστήκαμε με θυλωδες CA και καναμε χειρουργειο και μετα ιωδιο!!!Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Ars θελω να ρωτησω κατι αλλο. Υπαρχει περιπτωση σε ενα δωματιο να μπουν δυο ατομα?

Καλύτερα ενα ατομο στο θάλαμο. Εγω εκανα ιωδιο τις ιδιες μερες με την αδελφη μου και επειδη το ψαξαμε παρα πολυ...ρωτησαμε πολύ...μαθαμε οτι το πιο ασφαλες ειναι χωριστα η καθε μια το ιωδιο. Και μετα παλι μονες μας στα σπιτια μας οπου και συναντηθήκαμε 20 μερες μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...