Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....georgiamami και Ars! Καθε απαντηση ευσπροσδεκτη! Εσεις ειχατε παρενεργειες μετα την επεμβαση αυτη? Γιατι στο Internet....διαβαζω πολλα και τραγικα!

Παρακαλουμε, δεν κανει τιποτα.

Εγω δεν ειχα παρενεργειες. Μιλησα απο τη πρωτη στιγμη και μαλιστα με επιασε λογοδιαροια χαχαχαχαχχαχα, γλωσσα δεν εβαλα μεσα, η φωνη κανονικοτατη, υπηρχε ενα "τραβηγμα" στην περιοχη της τομης το οποιο με εμποδιζε να κανω ολη τη στροφη του λαιμου και γυριζα μονοκομματα για περιπου 5 μερες, πηρα 10 μερες αναρρωτικη αδεια και θα επαιρνα αλλες 10 αν ηθελα αλλα αισθανομουν τοσο καλα που με αρρωσταινε περισσοτερο το οτι καθομουν στο σπιτι κι ετσι επεστρεψα στη δουλεια μου στις 10 μερες μετα το χειρουργειο.

Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν στη ρυθμιση της δοσης θυροξινης αλλα αυτο ηταν απο βλακεια του ενδοκρινολογου που με παρακολουθουσε τοτε. Μετα αλλαξα γιατρο ακι τωρα ειμαι μια χαρα.

Επισης, να ενημερωνεσαι απο ιντερνετ αλλα ελεγχε τις πηγες των πληροφοριων γιατι υπαρχει παραπληροφορηση.

Εδω μεσα ειμαστε ολοι ανθρωποι που εχουμε περασει τα σταδια αντιμετωπισης των παθησεων του θυροειδη, ειτε οι ιδιοι ειτε οι συγγενεις μας και αυτα που καταγραφουμε ειναι προσωπικες εμπειριες και γνωσεις που αποκτησαμε σ αυτο το διαστημα. Δεν ειμαστε γιατροι και δεν τους υποκαθιστουμε σε καμια περιπτωση.

Μια κοπελα που γνωριζω χειρουργηθηκε περισυ στο Παπαγεωργιου και ειναι πολυ καλα. Θα της πω να σου γραψει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαζο, η κοπελα που σου αναφερα, χειρουργηθηκε περισυ το πασχα στο Παπαγεωργιου. Δεν μπορει να μπει στο parentscafe (εχασε κωδικους) αλα μου εγραψε σε αλλο χωρο οπου τα λεμε και σου επικολλω το μηνυμα της.

Λαζο, να παρεις και μια δευτερη γνωμη.εγω ειχα παρει τρεις...αυριο κλεισε ενα ραντεβου στο Παγεωργιου (εκει εκανα εγω την αφαιρεση και μου ειχανε φερθει τελεια).Να σε δει και καποιος χειρουργος στο Παπαγεωργιου θα σου κανουν παλι εκει εξετασεις και μετα βλεπουμε.

Εχω πολυ καλο ενδοκρινολογο, αν θελεις να σου δωσω και στοιχεια.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία!

Αντιδραστική λεμφαδενίτιδα απέκτησα και εγώ μετά το ιώδιο. Ουσιαστικά πρόκειται για αντίδραση των λεμφαδένων σε κάποια αιτία. Μικρόβιο, φλεγμονή της περιοχής, οτιδήποτε τους κάνει να διογκώνονται για να καταπολεμήσουν κάποιον εχθρό. Οι εχθροί της περιοχής είναι συνήθως ιώσεις. Για τους δικούς μου λεμφαδένες, που παρακεντήθηκαν 1 χρόνο μετά το ιώδιο, η βιοψία έδειξε ότι είναι αντιδραστικοί και όχι προσβεβλημένοι από καρκίνο, οπότε οι γιατροί ήταν καθησυχαστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία!

Αντιδραστική λεμφαδενίτιδα απέκτησα και εγώ μετά το ιώδιο. Ουσιαστικά πρόκειται για αντίδραση των λεμφαδένων σε κάποια αιτία. Μικρόβιο, φλεγμονή της περιοχής, οτιδήποτε τους κάνει να διογκώνονται για να καταπολεμήσουν κάποιον εχθρό. Οι εχθροί της περιοχής είναι συνήθως ιώσεις. Για τους δικούς μου λεμφαδένες, που παρακεντήθηκαν 1 χρόνο μετά το ιώδιο, η βιοψία έδειξε ότι είναι αντιδραστικοί και όχι προσβεβλημένοι από καρκίνο, οπότε οι γιατροί ήταν καθησυχαστικοί.

Ars χαιρεται . Ιωδιο δεν εχω κανει σκομη. Υπερηχο τραχηλου εκανα χτες για να δουμε υπολοιμμα απο την εγχειρηση. Γυρω στα .4 χιλ. Και ειχα κ δυο αντιδραστικους καλοηθεις λεμφαδενες ετσι μου ειπε. Μηπως ειναι μετασταση ? Η ειναι απο την εγχειρηση. Ημουν κ κρυομενη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό εννοούσα με τα παραπάνω.

Οι αντιδραστικοί λεμφαδένες είναι συνήθως από ιώσεις κτλ. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Οι κακοήθεις λεμφαδένες έχουν άλλη μορφολογία από τους αντιδραστικούς. Τουλάχιστον έτσι μου έχει πει ειδικός ακτινολόγος που μπορεί να διαβεβαιώσει με σιγουριά και χωρίς παρακέντηση αν κάποιος λεμφαδένας είναι ύποπτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας! Εκανα μεγαλο υπερηχο λεμφαδενων και χαρτογραφηση σημερα. Τα καλα νεα ειναι οτι δεν εχω διηθηση καψας ουτε μετασταση στους λεμφαδενες. Τα κακα νεα ειναι οτι ακομα σεν εχω ημερομηνια για το χειρουργειο (ειμαι στη λιστα αναμομης) κι ανησυχω μηπως περνοντας οι μερες επιδεινωνεται η κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχάριστα τα νεα σου μπραβο!!! Εγω την Δευτέρα θα κανω χαρτογραφηση...η διηθηση καψας φαίνεται στον υπέρηχο ή στην βιοψία? Δεν μου είπε κατι ο γιατρός

Link to comment
Share on other sites

Ars! και georgiamami εσεις που εκανες ολικη θυροειδεκτομη σε δημοσιο νοσοκομειο, δωσατε τπτ χρηματα στον γιατρό?

Ars! οταν λεω παρενεργειες εννοω αν μετα την εγχειρηση ο οργανισμος σου πλεον λειτουργει σιγα σιγα φυσιολογικα.

georgiamami χαιρομαι για σενα....και παλι ευχαριστω....μακαρι και εγω να ειμαι καλα και να το περασω οσο πιο ανωδυνα γινεται....νεος ανθρωπος ειμαι και εχω μελλον.... Το Ιντερνετ εννοειται οτι μερικες φορες σε παραπληροφορει. Πες αν ειναι στην κοπελα που χειρουργηθηκε περισυ στο Παπαγεωργιου να μου δωσει τυπικα τα στοιχεια (ποιος γιατρος, αν εκανε καλη δουλεια, πως ειναι τωρα,ενδοκρινολογος)....

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρω και αλλες ιατρικες γνωμες....δεν το αφηνω....καλη δουλεια να γινει....ισως να μην απενερχεσαι στο 100% αλλα τουλαχιστον να εισαι στο 85% :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Angestel μπράβο! Οπότε δεν θα χρειαστεί να γίνει και καθαρισμός λεμφαδένων! Η διήθηση και εγώ από όσο ξέρω φαίνεται μετά το χειρουργείο...

Λάζο είμαι όπως ακριβώς ήμουν και πριν...ούτε αλλαγή στο βάρος, ίδια αντοχή, ίδια νεύρα κτλ :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Angestel μπράβο! Οπότε δεν θα χρειαστεί να γίνει και καθαρισμός λεμφαδένων! Η διήθηση και εγώ από όσο ξέρω φαίνεται μετά το χειρουργείο...

Λάζο είμαι όπως ακριβώς ήμουν και πριν...ούτε αλλαγή στο βάρος, ίδια αντοχή, ίδια νεύρα κτλ :-)

Καλημερα κ απο μενα διηθηση καψας μετα το χειρουργειο σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! Σχετικα με τη διηθηση, φυσικα και φαινεται καθαρα μετα το χειρουργειο, απλως ο γιατρος που μου εκανε τον υπερηχο εδωσε μια εκτιμηση, τιποτα δεν ειναι σιγουρο αν δεν γινει το χειρουργειο πρωτα. το οποιο χειρουργειο αργει και με ανησυχει αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;

Γενικώς για κάποιους περνά ανώδυνα και για κάποιους όχι και τόσο. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. Για πολλούς λόγους. Μαύρη ψυχολογία, λίγη αδιαφορία από το συγκεκριμένο τμήμα του νοσοκομείου, πολύ μικρό δωμάτιο με κλειστοφοβική συνασθενή (!)

Κάποιες παρενέργειες που μπορεί και να τις είχα αποφύγει ή μπορεί και να οφείλονταν στον οργανισμό μου.

Καθένας είναι ξεχωριστός και επηρεάζουν πολλοί παράγοντες. Θα ψάξω να σου βρω το βράδυ αν θες posts εδώ στο φόρουμ από εκείνες τις μέρες με συμβουλές τι να αποφύγεις και τι να ακολουθήσεις. Σίγουρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πρόκειται για απομόνωση, ειδικά αν δεν έχεις και συνασθενή, οπότε λογικό είναι κάποιοι να πέφτουν ψυχολογικά. Για αυτό από τώρα σου λέω κατέβασε ταινίες, πάρε περιοδικά-βιβλία, εξασφάλισε ίντερνετ για υπολογιστή και γενικώς αν έχεις τίποτα εκκρεμότητες-δουλειά γραφείου ή τέλος πάντων ό,τι μπορεί να σου κρατήσει το μυαλό απασχολημένο, μη διστάσεις να το πάρεις μαζί. Πετσέτες, σαμπουάν-αφρόλουτρα, εσώρουχα, παλιόρουχα, νερά, επιβάλλονται σε μεγάλο βαθμό.

Θα σου στείλω αναλυτικά το βράδυ για περισσότερα. Πότε μπαίνεις;;

Link to comment
Share on other sites

Λαζο, εγω χειρουργηθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο απο ιδιωτη γιατρο. Πληρωσα μονο τον γιατρο. Τα εξοδα νοσηλειας τα καλυψε η ασφαλεια μου (ΙΚΑ).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...