Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ειχε στα χέρια του την βιοψια και ειπε οτι απο την στιγμή που έκανε μετάσταση σε λεμφαδένες δείχνει πιο επιθετική μορφή αρα πιο πολλές πιθανότητες μελλοντικών μεταστασεων και σε αλλα οργανα

elleg μην στεναχωριέσαι καθόλου.Εγω ειχα μετασταση σε λεμφαδένες εκανα 2 λεμφαδενικους καθαρισμους με 2 ιώδια (πριν απο αυτό είχα κανει αφαιρεση θυροειδους με οζο κακο και λαμφαδενες καθαρους όπου ειχα πάρει παλι ιώδιο) και τωρα 4 χρονια ειμα πεντακαθαρη. Δεν γίνονται ΄μεταστασεις ετσι ευκολα σε αλλα όργανα. Μην αγχωνεσαι από αυτο τον καρκινο κανεις δεν πεθαινει. Εγώ τωρα και 12 μέρες κραταω την νεογεννητη κορουλα μου αγκαλια και πλεον το θεμα του θυροειδη ειναι για μενα παραλθον. Εννοειται βεβαια ότι κανω παντα εξετασεις και υπερηχα αλλα όλα τελεια και καθαρα. Προχωρα κανε ότι σου πουν οι γιατροι αλλα ποτε μα ποτε μην βαζεςις στο μυαλο σου τιποτα κακο. όλα θα πάνε καλα θα το δεις απλά μόνο λίγη ταλαιπωρία θα είναι. οτι χρειαστεις στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση dosoula και να χαιρεσαι το παιδακι σου γερο και δυνατο!!! Ειναι αυτη η αναμονη μεχρι το χειρουργειο που με σκοτωνει και με κανει να σκεφτομαι διαφορα....ελπιζω και εγω ετσι καιρο απο χρονου να ξεμπερδεψω για να μπορεσω επιτελους να χαρισω αδερφακι στην πριγκιπισσα μου...

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπατε ολα τα κοριτσια οτι θα περασει απλα καποτε σκεφτομαι πολυ αρνητικα....αυτο το σπανια λες να τυχει σε μενα? Θα σας τρελλανω στο τελος κ εσας μεχρι να κανω την επεμβαση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω λιγο....οσοι κανατε ολικη θυροειδεκτομη σε ΑΧΕΠΑ και Παπαγεωργιου....ποιοι γιατροι σας χειρουργησαν? Εκαναν καλη δουλεια? Μεινατε ευχαριστημενοι? Πως επικοινωνησατε μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λεγομαι μαριαντινα κ ειμαι απο θεσσαλονικη εκανε ο πατερας μ εξετασεις κ τ βρηκαν καρκινο στον θυροειδη κ ψαχνω εμπιστο χειρουργο αλλα νοσοκομειακο γτ δεν υπαρχουν για κλινικες...μηπωσ θα μπορουσε ν μ δωσει καποιος πληροφοριες για αυτον τμ γκουτζαμανη η κ τ τηλ τ? η απο οποιονδηποτε αλλον

Link to comment
Share on other sites

Ars! και georgiamami εσεις που εκανες ολικη θυροειδεκτομη σε δημοσιο νοσοκομειο, δωσατε τπτ χρηματα στον γιατρό?

Ars! οταν λεω παρενεργειες εννοω αν μετα την εγχειρηση ο οργανισμος σου πλεον λειτουργει σιγα σιγα φυσιολογικα.

georgiamami χαιρομαι για σενα....και παλι ευχαριστω....μακαρι και εγω να ειμαι καλα και να το περασω οσο πιο ανωδυνα γινεται....νεος ανθρωπος ειμαι και εχω μελλον.... Το Ιντερνετ εννοειται οτι μερικες φορες σε παραπληροφορει. Πες αν ειναι στην κοπελα που χειρουργηθηκε περισυ στο Παπαγεωργιου να μου δωσει τυπικα τα στοιχεια (ποιος γιατρος, αν εκανε καλη δουλεια, πως ειναι τωρα,ενδοκρινολογος)....

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρω και αλλες ιατρικες γνωμες....δεν το αφηνω....καλη δουλεια να γινει....ισως να μην απενερχεσαι στο 100% αλλα τουλαχιστον να εισαι στο 85% :cool:

εγω΄τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Angelstell άντε με το καλό!!!!!! Μη φοβάσαι τίποτα!!! Ένα βήμα πιο κοντά στο να ξεμπερδεύεις!!!

Μαριαντίνα καλώς ήρθες! Σύντομα κάποια/ος θα σου απαντήσουν! Ελπίζω να διάβασες λίγα από τα πόστς μας και να είσαι ψύχραιμη για τον μπαμπά σου... αν όχι, να ξέρεις από τώρα ότι όλα θα πάνε καλά, εγγυημένα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ...

Χειρουργηθηκα στο ΑΧΕΠΑ από τον Κ Γκουτζαμανη ,το υπόλειμμα στο υπερηχο και άλλη μια εξεταση που δειχνει το υπόλειμμα ,εδειχναν ότι με καθαρισε καλα ο γιατρος ,το περιεργο είναι ότι στο ολοσωμο σπινθ. εδειξε μεγαλη απορροφηση ιωδιου που σημαινει και μεγαλο υπόλειμμα ( αυτό μου το ειπε ο πυρινικος) καπου εκει εγω προσωπικα μπερδευτικα για το αν με καθαρισε καλα η όχι και σταματησα να ασχολουμαι .Για τον συγκεκριμενο γιατρο ειχα ακουσει τα καλυτερα ,εγω παρουσιασα καποιες επιπλοκες μετα το χειρουγειο 1,5 μηνα μετα ημουν μια χαρα από τις επιπλοκες ...Αυτή ηταν εν συντομια η εμπειρια μου ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΧΩ ΔΙΑΩΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΘΕΩΡΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ Μ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ Τ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΗΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ Κ ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ Κ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Τ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εφτασε και για μενα η ωρα! Τη Δευτερα κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο και μαλλον την Τριτη χειρουργουμαι. Φοβαμαι λιγο..... :(

Να μη φοβασαι καθολου. Λεπτη εγχειριση αλλα ρουτινας. Καλη επιτυχια. Βαλε καποιον να μας ενημερωσει οταν βγεις απο χειρουργειο σε περιπτωση που εσυ δεν μπορεσεις να συνδεθεις εδω.

Να ρωτησω λιγο....οσοι κανατε ολικη θυροειδεκτομη σε ΑΧΕΠΑ και Παπαγεωργιου....ποιοι γιατροι σας χειρουργησαν? Εκαναν καλη δουλεια? Μεινατε ευχαριστημενοι? Πως επικοινωνησατε μαζι τους?

Εμενα ο Γκουτζαμανης. Μπορεις να βρεις τα στοιχεια του στο διαδικτυο αλλα τωρα τελευταια ειχα ακουσει οτι συνταξιοδοτηθηκε. Δεν εχω τσεκαρει την πληροφορια. Κανε ενα τηλεφωνημα και θα μαθεις.

Εγω εμεινα ευχαριστημενη απο τον χειρουργο μου.

καλησπερα λεγομαι μαριαντινα κ ειμαι απο θεσσαλονικη εκανε ο πατερας μ εξετασεις κ τ βρηκαν καρκινο στον θυροειδη κ ψαχνω εμπιστο χειρουργο αλλα νοσοκομειακο γτ δεν υπαρχουν για κλινικες...μηπωσ θα μπορουσε ν μ δωσει καποιος πληροφοριες για αυτον τμ γκουτζαμανη η κ τ τηλ τ? η απο οποιονδηποτε αλλον

Καλως την μαριαντινα. Οτι εγραψα παραπανω στον Λαζο, ισχυει και για σενα.

Μπορω να σας γραψω τηλεφωνα σε προσωπικο μηνυμα αλλα δεν ειναι δυσκολο να βρειτε τηλεφωνα στο διαδικτυο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Mary78 και Xrysa τελευταια με ποναει η πλατη, η μεση, η λεκανη, ο αυχενας...ειμαι 36 και νιωθω λες κ ειμαι 70 χρονων! Η ανωμαλια με το ασβεστιο τα προκαλει ολα αυτα? Ηθελα επισης να αναφερω οτι καποια στιγμη στα τελη του Νοεμβρη αρχισα να νιωθω εντονα τσιμπηματα και πονο σε διαφορα σημεια του λαιμου για μερες μεχρι που ενα πρωι με ποναγε το δεξι μαγουλο και με την αφη διαπιστωσα οτι ειχα κατι σα καρουμπαλακι σα να ειχε πρηστει ενας αδενας...κατι τετοιο...περασε με τις μερες αλλα αυτα τα τσιμπηματα στο λαιμο και ο πονος (λες και το παθαινω στους λεμφαδενες) τα εχω που κ που μεχρι τωρα..σας εχει συμβει ποτε αυτο; να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;;

Γενικώς για κάποιους περνά ανώδυνα και για κάποιους όχι και τόσο. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. Για πολλούς λόγους. Μαύρη ψυχολογία, λίγη αδιαφορία από το συγκεκριμένο τμήμα του νοσοκομείου, πολύ μικρό δωμάτιο με κλειστοφοβική συνασθενή (!)

Κάποιες παρενέργειες που μπορεί και να τις είχα αποφύγει ή μπορεί και να οφείλονταν στον οργανισμό μου.

Καθένας είναι ξεχωριστός και επηρεάζουν πολλοί παράγοντες. Θα ψάξω να σου βρω το βράδυ αν θες posts εδώ στο φόρουμ από εκείνες τις μέρες με συμβουλές τι να αποφύγεις και τι να ακολουθήσεις. Σίγουρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πρόκειται για απομόνωση, ειδικά αν δεν έχεις και συνασθενή, οπότε λογικό είναι κάποιοι να πέφτουν ψυχολογικά. Για αυτό από τώρα σου λέω κατέβασε ταινίες, πάρε περιοδικά-βιβλία, εξασφάλισε ίντερνετ για υπολογιστή και γενικώς αν έχεις τίποτα εκκρεμότητες-δουλειά γραφείου ή τέλος πάντων ό,τι μπορεί να σου κρατήσει το μυαλό απασχολημένο, μη διστάσεις να το πάρεις μαζί. Πετσέτες, σαμπουάν-αφρόλουτρα, εσώρουχα, παλιόρουχα, νερά, επιβάλλονται σε μεγάλο βαθμό.

Θα σου στείλω αναλυτικά το βράδυ για περισσότερα. Πότε μπαίνεις;;

Καλησπερα κοπελα μου. Αυριο κανω τις thyrogen και δευτερα ιωδιο. Θα θελα να ξρω για τις thyrogen πρωτα κ μετα για το ιωδιο. Τωρα η ψυχολογια μου ειναι μηδεν απο μηδεν. Οσο για το ιωδιο κ εγω κλειστοφοβικη ειμαι. Αλλα πηγα κ ειδα τουλαχιστον το δωματιο της κλινικης και ενταξει ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελα μου. Αυριο κανω τις thyrogen και δευτερα ιωδιο. Θα θελα να ξρω για τις thyrogen πρωτα κ μετα για το ιωδιο. Τωρα η ψυχολογια μου ειναι μηδεν απο μηδεν. Οσο για το ιωδιο κ εγω κλειστοφοβικη ειμαι. Αλλα πηγα κ ειδα τουλαχιστον το δωματιο της κλινικης και ενταξει ειναι..

Α με Thyrogen θα τις κάνεις;;; Ε εντάξει δεν πρόκειται να νοιώσεις τίποτα. Οι thyrogen δεν έχουν συμπτώματα όπως με τη διακοπή του χαπιού (αδυναμία, μουδιάσματα κτλ.) Το ιώδιο επίσης σε πολλές δεν είχε παρενέργειες. Το σημαντικό είναι να πεις άπειρο νερό για να το αποβάλλεις, να κάνεις συνέχεια ντους, να μασάς τσίχλες ή και σταγόνες λεμονιού για να μην ακτινοβοληθούν οι σιελογόνοι αδένες και να ενεργηθείς αφότου το πάρεις. Στον Ευαγγελισμό που ήμουν εγώ μας είχαν πει ότι αν κάποιος δεν μπορεί να ενεργηθεί να ενημερώσει για να του δώσουν ειδικό σκεύασμα. Είναι σημαντικό για να μην ακτινοβοληθεί το έντερο. Αν τα κάνεις όλα αυτά, παίζει και να μην εχεις καθόλου παρενέργειες. Το σημαντικότερο είναι να αποφύγεις σκέψεις του τύπου ''είμαι απομονωμένη, νοιώθω μοναξιά κτλ.''. Σίγουρα, δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο αλλά ξέρω άλλα άτομα που την είχαν δει ότι είναι μια ευκαιρία να χαλαρώσουν, να ξεκουραστούν, να δουν καμιά ταινία και πήγαν με άλλη ψυχολογία και την πέρασαν εντελώς ανώδυνα τη διαδικασία.

Για αυτό σου λέω, πήγαινε με το κεφάλι ψηλά και όλα θα πάνε καλά.!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...