Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Για τον τυπο θα ρωτησω την ενδοκρινολογο μου αλλα ειπα μηπως καποια απο εδω ετυχε να εχει τον ιδιο. επισης θα ηθελα να ρωτησω αν το ιωδιο δεν πιασει υπαρχει περιπτωση υποτροπης στους λεμφαδενες ή καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!!!! Χειρουργηθηκα την προηγουμενη Τεταρτη, δεν πονεσα αλλα μου επεσε το ασβεστιο μετα απο δυο μερες, τωρα ολα καλα. Βγηκε και η βιοψια μου χτες. Οι λεμφαδενες δεν πειραχτηκαν, ειχα ομως μια μικρη διηθηση. Ο χειρουργος μου ειπε να κανω το ιωδιο αν και δεν ειναι απολυτως απαραιτητο. Το καρκινωμα ηταν τυπου εξ υψηλων κυταρων. Ειχε καμια σας τετοιο? δεν καταλαβαινω τι ειναι κι ανησυχω.

To θηλωδες εχει διαφορους υποτυπους. Ενας απ αυτους ειναι κι αυτος που αναφερεις. Σημασια εχει οτι ειναι θηλωδες και αντιμετωπιζεται με ιωδιο. Δεν μπορω να θυμηθω ποιος απο το φορουμ ειχε τον ιδιο υποτυπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμαμαι καλα απο το ιστορικο της καθεμιας που διαβασα νομιζω η Ars πρεπει να ειχε αυτο τον υποτυπο..( χωρις να ειμαι και σιγουρη)

Νομιζω πως εχεις δικιο, αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρη. Να σου πω επισης οτι δεν ειναι απαραιτητο να χει καποιος μονο εναν υποτυπο, μπορει να χει και δυο. Ο αδελφος μου ειχε δυο ! το κοινο θηλωδες και σε καποια σημεια του ογκιδιου υπηρχε και θυλακιωδες προτυπο αναπτυξης! Παντα ομως μιλαμε για θηλωδες. Γιαυτο σου λεω μην τρπμαζεις, αντιμετωπιζεται με ιωδιο! Τα δικα μας τα νεα απο τον ετησιο ελεγχο θα τα χουμε Πεμπτη ή Παρασκευή! Θα σας ενημερωσω, βεβαια δεν σας κρυβω οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Elleg καλη αναρρωση ,ο πονος θα περασει συντομα θα δεις κάθε μερα θα εισαι και καλυτερα ,σκεψου πως όλα τωρα θα παρουν το δρομο τους και καποια στιγμη θα τελειωσουν ,μην αγχωνεσαι ο οζος σου ηταν μικρος,επισης είναι πολύ συνηθες να πηγαινει και στους λεμφαδένες ,είναι όμως ακινδυνος καρκινος ,από ότι μου εχουν πει ΟΛΟΙ οι γιατροι ,τα δυσκολα θα περασουν και θα ηρεμισεις :)

angelstel θα συμφωνησω μετα υπλοιπα μελη ,καθως νομιζω ότι τέτοιον τυπο ειχε η Ars η οποια είναι μια χαρα μετα το ιωδιο ο θυλωδες και ο θυλακιωδες είναι από τους πιο συχνους καρκινους στο θυρεοειδή,αν δεν καίγεται ευκολα με ιωδιο σου δινουν μεγαλυτερη δοση ,εγω για παράδειγμα που ειχα 2,5 cm πηρα 100mg

Nαγια μου να μας γραψεις αμεσως νεα σου η περιπτωση μου ταριαζει πολύ με εκεινη του αδερφου σου και σε λιγους μηνες είναι να κανω το ετησιο check up μου ,δεν θελω καθολου να το κανω οσο όμως σκέφτομαι ότι όλα μπορει να πανε καλα τοτε χαιρομαι και σκέφτομαι πως τα δυσκολα περασαν ,ισως και να τελειωσα με το θεμα του καρκινου ποιος ξερει?Θετικη ψυχολογια ,μην μας περνει από κατω κορίτσια ο καρκινος επιρεαζεται πολύ από την ψυχολογια μας ας προσπαθήσουμε να μην του δωσουμε άλλο πατημα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω κανει ολικη αφαιρεση θυρεωειδη πριν 7 μηνες και σε υπερηχο βρεθηκαν υπολειμματα (2 υπερηχοι για σιγουρια).Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει ξανα η απλα δεν ειχε γινει ολικη αφαιρεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω κανει ολικη αφαιρεση θυρεωειδη πριν 7 μηνες και σε υπερηχο βρεθηκαν υπολειμματα (2 υπερηχοι για σιγουρια).Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει ξανα η απλα δεν ειχε γινει ολικη αφαιρεση?

Γεια σου Μαριε και περαστικα.

Απο τις γνωσεις που εχω αποκτησει ολο αυτο το διαστημα ξερω να σου πω οτι οταν λεμε ολικη αφαιρεση δεν σημαινει απολυτα 100%. Καποιες φορες παραμενει ενα μικρο υπολειμμα συνηθως ενας ιστος ο οποιος αγγιζει την καρωτιδα. Οπως εχουμε ξαναπει στο φορουμ η επεμβαση μπορει να ειναι πλεον ρουτινας αλλα δεν παυει να ειναι λεπτη και να απαιτει καλο χειρουργο ωστε να μπορεσει να πλησιασει το 100%.

Υπαρχουν ομως πολλες περιπτωσεις που συμβαινει να μην το πετυχαινουν και να χρειαζεται μια σχετικη παρακολουθηση πιο τακτικη στο πρωτο διαστημα.

Θελεις να μας πεις ποια ηταν η διαγνωση της παθησης που σε οδηγησε στο χειρουργειο???

Αν η διαγνωση ηταν παρουσια οζων μη αντιμετωπισιμων ή βρογχοκηλης και συγκεκριμενα αν ΔΕΝ υπηρχαν καρκινικα κυτταρα) τοτε θα ακολουθησεις απλα αγωγη με ελαφρως μεγαλυτερη δοση θυροξινης ωστε να κρατηθει σε καταστολη αυτο το υπολειμμα και σταδιακα να εξαλειφθει.

Αυτο συνεβη σε μενα μετα απο το χειρουργειο και το "τρωω" σιγα σιγα (σαν χελωνα παει χαχαχαχχα) αλλα ετσι πρεπει να γινει.

Στην αλλη περιπτωση που υπηρχε καρκινακι (πραγμα που δε νομιζω να συμβαινει γιατι θα σου ελεγαν οι γιατροι συνεπως θα το αναφερες κι εσυ στο αρχικο ποστ σου) τοτε πρεπει να σε καθοδηγησουν οι γιατροι για το τι ακριβως θα κανεις γιατι σκοπος μας ειναι να μην αφησουμε ζωντανο κανενα καρκινικο κυτταρο.

Περιμενω τη διευκρινιση σου και ακομη θα ηθελα να αναφερεις τις προσφατες τιμες της TSH και Τ4 ή FT4.

Οι υπερηχοι πότε εγιναν???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βγηκε η βιοψια μου...δεν την πηρα στα χερια μου ακομα αλλα μου ειπε ο γιατρος μου οτι τελικα ηταν 2 οι διηθημενοι λεμφαδενες και ειχα και μερικη διηθηση καψας....τι σημαινει μερικη?

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η βιοψια μου...δεν την πηρα στα χερια μου ακομα αλλα μου ειπε ο γιατρος μου οτι τελικα ηταν 2 οι διηθημενοι λεμφαδενες και ειχα και μερικη διηθηση καψας....τι σημαινει μερικη?
καλησπερα σου αυτο σημαινει οτι ο καρκινος δεν βγηκε ολος προς τα εξω καπου εσπασε την θυροεδικη καψα και βγηκε εξω . Πως σε κατατάξαν T3 N1 M0?
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μου είπε ο γιατρος Τ3 γραφει...αυτο τι σημαίνει?

Σταδιοποιηση. Τ1: θυλωδες κατω απο 1 εκ χωρις διηθηση καψα

Τ2: θυλωδες πανω απο 1.5 εκ χωρις διηθηση καψα

Τ3: θυλωδες πανω απο 4 εκ η οποιοδηποτε μεγεθος με μερικη διηθηση καψας (μικροσκοπικη) δηλ. Την βλεπουν μονο στο μικροσκοπιο οι ιστοπαθολογοι και οχι οι χειρουργοι με γυμνο ματι

Ν0: χωρις λεμφαδενες

Ν1: με λεμφαδενες

Μ0: Χωρις απομακρυσμενες μεταστασεις

Μ1: με απομακρυσμενες μεταστασεις

Οταν εισαι κατω απο 45 υπαρχουν 2 σταδια το 1: χωρις απομακρυσμενες μεταστασεις και το 2: με απομακρυσμενες μεταστασεις. Εσυ λογικα εισαι Τ3Ν1Μ0 και σταδιο 1. Αριστη προγνωση λογω ηλικιας με 100% αποθεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!! Χειρουργηθηκα την προηγουμενη Τεταρτη, δεν πονεσα αλλα μου επεσε το ασβεστιο μετα απο δυο μερες, τωρα ολα καλα. Βγηκε και η βιοψια μου χτες. Οι λεμφαδενες δεν πειραχτηκαν, ειχα ομως μια μικρη διηθηση. Ο χειρουργος μου ειπε να κανω το ιωδιο αν και δεν ειναι απολυτως απαραιτητο. Το καρκινωμα ηταν τυπου εξ υψηλων κυταρων. Ειχε καμια σας τετοιο? δεν καταλαβαινω τι ειναι κι ανησυχω.

Καλημερα angelstel.. εχεις ακριβως οτι εχω κ εγω. Ο δικος μου ηταν 4 χιλ με διηθηση μονο σε ενα σημειο. Με ονομασαν t3 δηλ. Tumor(ογκος) 3 που σημαινει μερικη διηθηση καψας. Στο εξωτερικο απο την στιγμη που δεν υπαρχουν λεμφαδενες ονομαζεται low risk στην Ελλαδα κ κυπρο προτεινουν ιωδιο γιατι δεν υπαρχουν οι εξιδεικευμενες οργανωμενες μοναδες παρακολουθησης.τα tall cells ειναι ενας υποτυπος του θυλωδες εγω ειχα θυλωδες με θηλακιωδες αρχιτεκτονικη. Τωρα καπου ανερεται οτι αυτοι που δεν παιρνουν ιωδιο ειναι τα hurrthlie cells τα οποια ειναι και πιο μεταστατικα. Δεν πιστευω να χεις θεμα . Πρεπει ομως να κανεις ιωδιο να χεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...