Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην Κυπρο eleg δεν κανουν 2 δοσεις ιωδιου. Οντως γινεται χαμος και απο οτι γνωριζω εγω που χειρουργηθηκα νοεμβριο με βαλε για ιωδιο μαρτιο. Τωρα δν ξερω τι γινεται αν σε βαλουν πιο γρηγορα. Δεν υπαρχουν 2 δωματια ενα υπαρχει στο δημοσιο και 1 σε ιδιωτικη κλινικη. Αυτα απο την εμπειρια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"μαρια", στη δικη μου περιπτωση θα εξαρτηθει απο την πρωτη δοση ιωδιου. Να ρωτησω και κατι αλλο, κοριτσια. Εχω ακομα "κομπο" στο λαιμο οταν καταπινω, ειναι απο την επεμβαση ή να το ψαξω με ωρυλα?

Link to comment
Share on other sites

"μαρια", στη δικη μου περιπτωση θα εξαρτηθει απο την πρωτη δοση ιωδιου. Να ρωτησω και κατι αλλο, κοριτσια. Εχω ακομα "κομπο" στο λαιμο οταν καταπινω, ειναι απο την επεμβαση ή να το ψαξω με ωρυλα?

Τπτ δεν ειναι εγω το χα και ως πριν λιγες μερες. Μετα την εγχειρηση θες γυρω στους 6 μηνες να αποκατασταθει η ολη ζημια εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα θα μου εξηγησει αυριο φανταζομαι ο ενδοκρινολογος...αν δω και καθυστερανε θα παω ιδιωτικα
και εγω πηγα ιδιωτικα και τωρα μετα απο το ιωδιο θα με παρακολουθει το ογκολογικο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, συγνώμη που αργησα να μπω στο φόρουμ...ειχα κάτι τρεχάματα.

Στα δύο κορίτσια περαστικά. Όλα θα μπούνε σε σειρά... επειδή διάβασα στα πεταχτά τα παραπάνω. Να πω ότι ναι, εγώ είχα tall cell variant (ποικιλία υψηλών κυττάρων), διήθηση, επέκταση, ρίξη κάψας κτλ κτλ. Όλα καλά , μην ανησυχείτε, μια χαρά την κάνει τη δουλειά του το ιώδιο. Τουλάχιστον προς το παρόν...κανονικά σε λίγες μέρες πρέπει να κάνω επαναληπτικές εξετάσεις αλλά είμαι πλέον ανασφάλιστη και δεν ξέρω τώρα τι θα γίνει.

Νάγια, τι έγινε, τι πανικός είναι αυτός;; Έπρεπε να μου στείλεις π.μ. γιατί για τα νέα ποστς δεν μου έρχεται μέιλ.

Τι έγινε τελικά με τον αδερφό σου γιατί είδα ότι πέρασαν κ 2 μέρες απ' όταν το έγραψες! :-(

Link to comment
Share on other sites

Ars, πραγματι, εχουμε πανομοιοτυπη βιοψια! Ελπιζω και σε μενα να ενεργησει το ιωδιο γιατι μου ειπαν πως τα tall cells ειναι λιγο ζορικα στην απορροφηση ιωδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αrs σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα της αιμοληψιας Δευτερας προ thyrogen tsh: 0,14 tg: 0,19 και αρνητικα anti tg δεν ξερω τιμη ακριβως γιατι δεν ειμαι Αθηνα. Αυτα τα παν προφορικα στον αδελφο μου, φανταζομαι οτι μεχρι αυριο το μεσημερι θα χουμε και τα αποτελεσματα της πρωτης μετα thyrogen αιμοληψιας. Με πιασε πανικος γιατι αν χρειαστει να γινει σπινθηρογραφημα (ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ) θα τρεχουμε πανω κατω Αθηνα, θα χρειαστει να ξανακοψει το χαπι κτλ κτλ κτλ. Γιαυτο απευθυνθηκα σε σενα ρωτωντας το ποσο γρηγορα ειχαν βγει οι δικες σου εξετασεις για να δω αν ειναι θεμα εργαστηριου και αντιδραστηριων ή θεμα βαρεμαρας των υπαλλήλων? Οσο για το ανασφαλιστη που αναφερεις οτι εισαι τωρα, δεν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο προνοιας?

Link to comment
Share on other sites

Αrs σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα της αιμοληψιας Δευτερας προ thyrogen tsh: 0,14 tg: 0,19 και αρνητικα anti tg δεν ξερω τιμη ακριβως γιατι δεν ειμαι Αθηνα. Αυτα τα παν προφορικα στον αδελφο μου, φανταζομαι οτι μεχρι αυριο το μεσημερι θα χουμε και τα αποτελεσματα της πρωτης μετα thyrogen αιμοληψιας. Με πιασε πανικος γιατι αν χρειαστει να γινει σπινθηρογραφημα (ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ) θα τρεχουμε πανω κατω Αθηνα, θα χρειαστει να ξανακοψει το χαπι κτλ κτλ κτλ. Γιαυτο απευθυνθηκα σε σενα ρωτωντας το ποσο γρηγορα ειχαν βγει οι δικες σου εξετασεις για να δω αν ειναι θεμα εργαστηριου και αντιδραστηριων ή θεμα βαρεμαρας των υπαλλήλων? Οσο για το ανασφαλιστη που αναφερεις οτι εισαι τωρα, δεν μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο προνοιας?

Δεν θυμάμαι ακριβώς....αλλά νομίζω δεν είχαν κάνει πολλές μέρες να βγουν οι εξετάσεις...νομίζω γύρω στη μια εβδομάδα (;) πάντως μου είχαν πει να ξεκινήσω το χάπι κανονικά, μετά την αιμοληψία. Προφανώς δεν γίνεται αλλιώς γιατί και οι Thyrogen δεν έχουν μεγάλη διάρκεια, νομίζω.

Βρε μην ανησυχείς, τι σπινθηρογράφημα κτλ. μια χαρά θα 'ναι το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ασφάλιση, μέχρι στιγμής μόνο ο ΟΑΕΔ βρήκα ότι έχει κάποιες ρυθμίσεις για ανασφάλιστους αλλά πρέπει να 'χεις συγκεκριμένα ένσημα τα τελευταία χρόνια, πυο δεν τα έχω. Δεν ξέρω που αλλού να ψάξω, σκέφτομαι να πάω σε κανα ΚΕΠ μήπως ξέρουν να μου πουν αυτοί που πρέπει να απευθυνθώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, εχω στα χερια μου την βιοψια και αν μπορειται εξηγηστε μου:

small pseudofollicular pattern non-encapsulated pappilary carcinoma grade II showing invasion type C extending to the perithyroidal tissues (T3)

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι αν ημουν στα 45 θα μιλουσαμε για μεταστασεις απομακρυσμενες...γιατι ομως ο θηλωδες δεν δινει μεταστασεις υποτιθεται...αυτο δεν ισχυει ανω των 45?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...