Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο που να αρχισω δεν ξερω...ειχα οζους 5εκ εκανα την επεμβαση σε ιδιωτικη κλινικη σε εναν απο τους καλυτερους χειρουργους,βρεθηκε 0,5εκ θηλωδες καρκινωμα,εκανα πριν 1 περιπου μηνα υπερηχο (3εκ υπολειμα απο την δεξια μερια και 1,3 εκ απο αριστερα) η ΤSH 37.95 και Τ4 λιγο κατω απο το οριο...σημερα μετα απο αυξηση στο χαπι ΤSH 15...πρεπει να ξανακανω χειρουργειο αλλα πρεπει πρωτα να πεσει η ΤSH γτ θα εχω προβλημα στη ναρκωση...ιωδιο δεν εχω παρει γτ μου ειχαν πει λογο της ηλικιας μου να το αποφυγουμε,πηρα ομως 20 κιλα (για να μην εχω παραπονο )το θεμα ειναι οτι ο χειρουργος μοθ λεει οτι μπορει να εχει αναπλαστει ξανα,γινετε αυτο?ο ενδοκρινολος μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και μιλαμε για μελαλο υπολειμα (3εκατοστα,οχι χιλιοστα).Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς ARS!!!! ARS ΒΟΗΘΕΙΑ TA ΦΩΤΑ ΣΟΥ!!!! Μπηκαμε χθες νοσοκομειο, εγινε αιμοληψια (μετα απο παρακληση δικη μου) και επειτα η πρωτη δοση της tryrogen. Σημερα εγινε η δευτερη δοση της tryrogen και μας ειπαν οτι αυριο Τεταρτη θα γινει η πρωτη μετα tryrogen αιμοληψια και την Παρασκευη η δευτερη και τελευταια. Το θεμα ειναι οτι η tg, τα anti TG και η TSH βγαινουν μετα απο 2-3 μερες και ΡΩΤΑΩ: Αν η TG βγει αυξημενη (απευχομαι) και εχουμε τα αποτελεσματα την επομενη Δευτερα ενω θα χουμε επιστρεψει σπιτι μας και θα χει αρχισει να παιρνει παλι το χαπι, πως θα κανει σπινθηρογραφημα??? ARS οι δικες σου εξετασεις βγηκαν αμεσως ή καθυστερησαν? Τι σου χαν πει οι γιατροι? Εγω εχω επιστρεψει σπιτι μου ο μικρος ειναι μονος του Αθηνα στο νοσοκομειο και δεν μπορω να ρωτησω τον γιατρο τι θα γινει σε τετοια περιπτωση. Περιμενα σημερα να χουν βγει τα αποτελεσματα των χθεσινων εξετασεων και με χει πιασει υστερια που καθυστερουν. Στο μονο που παει το μυαλο μου ειναι να μην τον ξεκινησει το χαπι αμεσως μεχρι να βγουν ολα τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισω δεν ξερω...ειχα οζους 5εκ εκανα την επεμβαση σε ιδιωτικη κλινικη σε εναν απο τους καλυτερους χειρουργους,βρεθηκε 0,5εκ θηλωδες καρκινωμα,εκανα πριν 1 περιπου μηνα υπερηχο (3εκ υπολειμα απο την δεξια μερια και 1,3 εκ απο αριστερα) η ΤSH 37.95 και Τ4 λιγο κατω απο το οριο...σημερα μετα απο αυξηση στο χαπι ΤSH 15...πρεπει να ξανακανω χειρουργειο αλλα πρεπει πρωτα να πεσει η ΤSH γτ θα εχω προβλημα στη ναρκωση...ιωδιο δεν εχω παρει γτ μου ειχαν πει λογο της ηλικιας μου να το αποφυγουμε,πηρα ομως 20 κιλα (για να μην εχω παραπονο )το θεμα ειναι οτι ο χειρουργος μοθ λεει οτι μπορει να εχει αναπλαστει ξανα,γινετε αυτο?ο ενδοκρινολος μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και μιλαμε για μελαλο υπολειμα (3εκατοστα,οχι χιλιοστα).Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Μαριε ο οργανισμος εχει την ιδιοτητα (στον θυρεοειδη τουλαχιστον) να προσπαθει να ξαναφτιαξει αυτο που ειχε. Δεν ειναι καθολου παραξενο αυτο που σου συμβαινει (το εχω ακουσει αρκετες φορες), ομως πως εισαι σιγουρος εσυ ή οι γιατροι σου οτι αυτο δημιουργηθηκε μετα το χειρουργιο και δεν υπηρχε ως μεγαλο υπολλειμα ευθυς εξαρχης μετα το χειρουργιο? Αφου υπηρχε διαπιστωμενη κακοηθεια δεν σου εκαναν σπινθηρογραφημα τραχηλου μετα το χειρουργιο για να δουν τι θυρεοειδικο υπολλειμα υπηρχε? Τοσο συντομα ειναι δυσκολο να αναπλαστει ο θυρεοειδης, στις περιπτωσεις που ξερω εχει συμβει αλλα οχι σε τοσο συντομο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε, ειμαστε σχεδον ιδια περιπτωση. Η αρχικη διαγνωση ηταν πολυοζωδης τοξικη βρογχοκηλη. Χειρουργειο, ληψη θυροξινης απο λαθος γιατρου μικροτερη δοση απο την απαιτουμενη, TSH ψηλη, θυροξινη χαμηλη, αυξηση βαρους 19 κιλα σε 9 μηνες, + πολλα αλλα, υπολειμμα ιστου 9 χιλ, αλλαγη γιατρου, αυξηση δοσης θυροξινης, αποτελεσμα: σταδιακη καταστροφη υπολειμματος, TSH σε επιθυμητο επιπεδο και παρακολουθηση υπολειμματος ανα τακτα διαστηματα.

Οπως καταλαβαινεις δεν εισαι ο μονος που εχεις θεματακι.

Αν δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος και την συσταση των καρκινικων κυτταρων μπορει αυτα να καταστραφουν με τη ληψη θυροξινης (εκφραση :κραταμε σε καταστολη το υπολειμμα εως οτου καταστραφει εντελως) χωρις να κανουμε θεραπεια με ιωδιο.

Τι ηλικια εχεις???

Για ποιο λογο σου ειπαν οτι πρεπει να ξανακανεις χειρουργειο???

Το γεγονος οτι το υπολειμμα σου ειναι τοσων εκατοστων κατα τη δικη μου αποψη ειναι οτι ο χειρουργος δεν καθαρισε καλα τον θυροειδη σου.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι εκατοστα???Γιατι μου φαινεται απιθανο να μεγαλωσε τοσο πολυ σε τοσο μικρο διαστημα. Το εξιτηριο σου λεει ΟΛΙΚΗ ή ΜΕΡΙΚΗ θυρεοειδεκτομη???

Παντως να ξερεις οτι αυτο που σου συμβαινει ειναι αντιμετωπισιμο και θα ελεγα σε γενικες γραμμες απο τις ευκολες περιπτωσεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριε ο οργανισμος εχει την ιδιοτητα (στον θυρεοειδη τουλαχιστον) να προσπαθει να ξαναφτιαξει αυτο που ειχε. .

Ετσι ακριβως.

Ο εγκεφαλος εντοπιζει ενα μικρο ιστο και δεν ξερει αν ειναι λειψος. Τον αναγνωριζει ως τεμπελη θυροειδη και τον διαταζει να μεγαλωσει και να πιασει δουλεια ωστε να παραξει οση θυροξινη χρειαζεται το σωμα. Γι αυτο το λογο εχουμε αυξημενη την TSH και μικρη τη θυροξινη.

Αν εμεις του χορηγησουμε περισσοτερη θυροξινη, ο εγκεφαλος θα επαναπαυτει γιατι θα ειναι αυταρκης και σιγα σιγα αυτο το υπολειμμα που απεμεινε συρικνωνεται και εξαφανιζεται.

Ετσι μου το εξηγησε ο δευτερος γιατρος μου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η αδερφή μου πρέπει να κάνει εγχείρηση αφαίρεσης θυροειδη μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο χειρουργός στη Θεσσαλονίκη και μπορείτε να μου πείτε πόσο κοστίζει περίπου η εγχείρηση έχει ασφάλεια ΙΚΑ.καταλαβαίνω ότι μπορεί να ζητάω πολλά άλλα μας ήρθε λίγο απότομο γιατί έκανε ορμολογικες εξετάσεις για να δει αν είναι εντάξει για να μπορέσει να κάνει παιδί και μέσα σε μια βδομάδα από την στιγμή που έκανε τις εξετάσεις τις είπαν ότι πρέπει να μπει χειρουργείο. Ήταν μεγάλο το σοκ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχουν λεμφαδένες με μερικη διηθηση ειναι high risk??

Οχι eleg μου θεωρειται interm. Risk. Αλλα λογω ηλικιας εισαι οκ. Πανω απο 45 το οποιο το 45 ειναι targed.. θεωρειται πολυ πολυ πιο δυσκολη κστασταση και ειδικα στο ανδρικο φυλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η αδερφή μου πρέπει να κάνει εγχείρηση αφαίρεσης θυροειδη μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο χειρουργός στη Θεσσαλονίκη και μπορείτε να μου πείτε πόσο κοστίζει περίπου η εγχείρηση έχει ασφάλεια ΙΚΑ.καταλαβαίνω ότι μπορεί να ζητάω πολλά άλλα μας ήρθε λίγο απότομο γιατί έκανε ορμολογικες εξετάσεις για να δει αν είναι εντάξει για να μπορέσει να κάνει παιδί και μέσα σε μια βδομάδα από την στιγμή που έκανε τις εξετάσεις τις είπαν ότι πρέπει να μπει χειρουργείο. Ήταν μεγάλο το σοκ. Ευχαριστώ

Παρε τηλεφωνο σε Παπαγεωργειου και ΑΧΕΠΑ.

Εχουμε καλη εμπειρια.

Ποια ειναι η διαγνωση παθησης??

Αν τιθεται θεμα υποψιας καρκινου, παρε τηλεφωνο σε ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους....κατι ασχετο να ρωτησω τωρα αλλα θα ηθελα να δω αν σας συνεβαινε και εσας αυτο: με αντιμετωπιζουν ολοι σαν μελλοθανατη και οι φιλοι μου καταλαμβαινω οτι εχουν αλλαξει σταση απεναντι μου....φτανω στο σημειο να σκεφτομαι αν μου κρυβουν κατι ή ειναι που δεν ξερουν????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


elleg, μερικοι τρομαζουν στο ακουσμα "καρκινος" επειδη δεν ξερουν τις ιδιαιτερες περιπτωσεις ή δεν τον εχουν αντιμετωπισει προσωπικα, εσυ μην πτοεισαι! Τα δικα μου νεα ειναι οτι αρχισα το Τ3 και εκλεισα με το Θεαγενειο για το πρωτο ιωδιο στις 9 Μαρτιου και το δευτερο το μεγαλο στις 16 Απριλιου. Ειναι αρκετα αργα, λετε? Δεν υπηρχε πιο κοντινη ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Το πρωτο ιωδιο ειναι μια πολυ πολυ μικρη δοση για να γινει το σπινθηρογραφημα τραχηλου προκειμενου να διαπιστωθει το θυρεοειδικο υπολλειμα. Το δευτερο ειναι η θεραπευτικη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξέρω την διαδικασία(θα παω στο δημόσιο για να το κανω και απο οτι ξερω εδω γίνεται χαμος, υπάρχουν μονο 2 δωμάτια) και εχω ραντεβού αυριο με τον ενδοκρινολογο μου για να μου πει τι πρεπει να κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...